-Gongadze naar kookpunt Vandaag om 09.00 uur opent de veiling op www.veilingkranten.ii1 veilingkrant^ïïTnf 7 toord op Oekraiense journalist na vijf jaar nog steeds door raadsels omgeven in ipspraak in aak-Pal me VS negeerden stormalarm Bendes teisteren ziekenhuizen Roep om inkrimping Belgisch leger Berlusconi kwetst katholieken As Jeanne d'Arc onder microscoop tv ai m dinsdag 14februari 2006 HT'ii»»"" Een liifwacht ■m rit geheime bandopna- IEtn minister pleegt zelf stol »ii Een volksopstand leidt val van een omstreden re- e jSinds Georgi Gongadze Serm .Jood vond. houdt deze ont lui nldf journalist Oekraïne njli iiturggreep. We if jaar na de brute moord zit- ana j nu drie politieagenten in de lijf jaagdenbank. De rechtszaak efcjé idert zijn einde, maar dat (J, ut de nabestaanden en de ïnj siraiense burgers nauwelijks H tevredenheid. „Ik heb mede- ia ia met die mensen", zegt we- asif Miroslava Gongadze. „Ze den wat hun werd opgedra aid s. De machthebbers hebben Ldupj Ki [OCKHOLM - De politie heeft twijsmateriaal vernietigd dat doorbraak had kunnen bete len in de onopgeloste moord Olof Palme in 1986. Dat lijkt volgens de krant Expres- 7 uit een tv-documentaire die !6 februari in Zweden te zien ïdaj e!y,: lubjs o»s /an Ie film Ik zag Palmes moord ■stiet, el! dat de politie maanden wer- »r de aanslag op de Zweedse ier in een huis hetzelfde ipe kogels vond als waarmee la- Palme is gedood. Het huis van een kennis van de late- hoofdverdachte. De politie t w/lou de vondst later nooit in ver ijl ind hebben gebracht met de ogels die op de plek van de mis- aad zijn gevonden. Toen die ali er uiteindelijk wel lag wa de eerste kogels vernietigd, loofdverdachte Christer Peters- on is na een aanvankelijke ver lordeling vrijgesproken wegens ebrek aan bewijs. ANP/AFP moordenaars van hen gemaakt. De opdrachtgevers moeten wor den gestraft." Op 16 september 2000 duwen de agenten Gongadze (31) in hun auto. Ze volgen orders op van Aleksej Poekatsj, chef van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De agenten slaan op Gongadze in, waarna Poekatsj hem met zijn broekriem wurgt. De journalist wordt met benzine overgoten, in brand gestoken en in een kuil gegooid. Later wordt zijn lichaam herbegraven, maar niet dan, nadat het is onthoofd en met zuur bewerkt. In een bos buiten Kiev ziet een wandelaar twee maanden later een arm uit een kuil steken. Het ontdekte lijk is volgens DNA-tests met 99,6 procent ze kerheid Gongadze. Hij is de der tiende journalist die onder presi dent Leonid Koetsjma wordt vermoord. Het volk wordt pas boos, als het hoort hoe de president opdracht geeft tot illegale wapenhandel, stembusfraude en diefstal. Scheldend en tierend eist Koetsj ma ook maatregelen tegen Gon gadze met zijn verhalen over cor ruptie. 'Verdrijf hem, gooi hem eruit, geef hem aan de Tsjetsje- nen.' Politieminister Joeri Kra- vtsjenko antwoordt dat Gongad ze al wordt achtervolgd. Koetsjma weet niet dat lijf wacht Nikolaj Melnitsjenko een microfoontje in zijn sofa heeft verstopt. Als de opnamen be kend worden, gaan duizenden de straat op om Koetsjma's af treden te eisen. Melnitsjenko vreest voor zijn leven, vlucht met achthonderd uur geluidsma teriaal en krijgt politiek asiel in de Verenigde Staten. Miroslava Gongadze en haar dochters be landen daar ook. „De moord op Georgi heeft de mensen het laatste duwtje gege ven om te vechten voor hun rech ten en de waarheid", zegt Mi roslava. Pora ('Het is tijd'ont staat. In november 2004 bereikt de organisatie haar doel. Pora neemt het voortouw bij massale protesten tegen vervalste presi dentsverkiezingen. Na de 'oran- Miroslava Gongadze, weduwe van de Oekraiense journalist Georgi Gongadze, bij het proces tegen de verdachten van de moord op haar man dat begin vorige maand in Kiev begon. foto Sergej Starostenko/EPA je revolutie' wordt oppositielei der Viktor Joesjtsjenko alsnog president. Joesjtsjenko heeft de zaak-Gongadze tot speerpunt van zijn beleid gemaakt. De aan pak van de zaak en de uitkomst van het proces vormen een test voor de geloofwaardigheid van zijn pro-westerse regime. Snel worden jde- drie politieagenten opgepakt. Het staatshoofd ver klaart dat de zaak is opgelost, maar de opdrachtgevers blijven buiten schot. Poekatsj wordt in 2003 gearres- - teerd, maar komt op borgtocht vrij en is spoorloos. Eén kroon getuige, Igor Gontsjarov, sterft onder verdachte omstandighe den in een gevangenis, nadat hij politieminister Kravtsjenko als opdrachtgever heeft aangewe zen. In maart 2005 pleegt Kra vtsjenko zelfmoord. In een af scheidsbrief noemt hij zich een slachtoffer van Koetsjma en zijn clan. De oud-president ontkent alle aantijgingen. Gesloten deuren De rechtszaak tegen de politie mannen verloopt stroef. In de kleine rechtszaal is geen ruimte voor de pers. Als journalisten zich toch binnenwringen, wordt de zitting verdaagd. Eén van de verdachten raakt onwel en wordt naar een ziekenhuis afge voerd. De media-aandacht is hem te veel, oordeelt de rechter. De zaak gaat verder achter ge sloten deuren. Joesjtsjenko hekelt de gang van zaken. Critici beschuldigen hem ervan het onderzoek naar de op drachtgevers te frustreren. Heeft hij Koetsjma immuniteit beloofd in ruil voor de machts wisseling eind 2004? Of pro beert hij invloedrijke medestan ders te beschermen? Er zijn meer raadsels. Waarom nam Melnitsjenko Koetsjma's gesprekken op? Speelde hij on der één hoedje met de Russen, die boos waren over diens plotse linge pro-westerse koers? Of met machtige zakenlui die vrees den voor hun imperia? Werd Kravtsjenko gedwongen zelf moord te plegen? En waarom groef Poekatsj het lijk van Gongadze op? Waar is zijn hoofd gebleven? Miroslava koestert goede hoop dat ze de in triges kan ontrafelen. Maar de moeder van Gongadze vraagt zich af of het lijk dat nog steeds in het mortuarium ligt, echt van haar zoon is. „Ik wil ze ker weten naast wie ik word be graven." GPD WASHINGTON - Topfunctionarissen van de Amerikaan se overheid hebben waarschuwingen over de omvang van de orkaan Katrina in de wind geslagen. Zowel in het Witte Pluis als in het stadhuis van New Or leans, de stad waar de orkaan zware verwoestingen aan richtte, was sprake van inefficiëntie en machteloosheid. Dat concludeert een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden na een onderzoek naai' de gang van zaken voor en na Katrina. Vooral minister van Bin nenlandse Veiligheid Michael Chertoff krijgt ervan langs. Hij nam de noodmaatregelen 'laat, niet doelmatig of hele maal niet' Dat leidde tot een vertraging van zeker drie da gen bij de inzet van federale troepen en materialen. ANP LONDEN - Criminele bendes in Groot-Brittannië richten zich meer en meer op ziekenhuizen. Ze stelen kostbare me dische apparatuur om die op de zwarte markt te verko pen. Het afgelopen jaar was sprake van een toename van deze diefstallen, aldus de BBC gisteren. Uit het York-zieken- huis is onlangs endoscopische apparatuur gestolen ter waarde van bijna een half miljoen euro. Nationale veilig- heidsdiensten hebben ziekenhuizen gevraagd extra maat regelen te nemen. Klinieken zijn vrij toegankelijk en daar- door een gemakkelijk doelwit voor criminelen. ANP BRUSSEL - Het Belgische leger moet helemaal opgaan in een Europese krijgsmacht. De sterkte kan van 40.000 man schappen nu naar 20.000 over tien jaar. Die voorstellen wil voorzitter Vande Lanotte van de rege rende Vlaamse socialistische partij SP.A in het partijpro gramma zetten, meldden Vlaamse media gisteren. Vande Lanotte denkt een miljard euro per jaar te kunnen bespa ren met het snoeiplan. Dat geld moet naar ontwikkelings hulp, aldus de partijvoorman. ANP ROME - De katholieke kerk in Italië heeft gisteren pre mier Berlusconi bekritiseerd omdat hij zich met Jezus Christus heeft vergeleken. Kardinaal Tonini zei in de krant La Repubblica dat het onbetamelijk is voor mensen en vooral politici om zich te vergelijken met Christus. Berlusconi zei dit weekeinde tegen aanhangers dat hij zich voelde 'als de Jezus Christus van de Italiaanse poli tiek'. ANP/DPA PARIJS - Franse artsen gaan de as onderzoeken van Jean ne d'Arc, de legendarische vrouwelijke soldaat uit de vijf tiende eeuw. Ze hopen zo meer informatie te krijgen over de Franse heldin, van wie eigenlijk bar weinig bekend is, zei onderzoeksleider Philippe Charlier gisteren in Le Pari- sien. Jeanne d'Arc, geboren in 1412, belandde op; 19-jari- ge leeftijd op de brandstapel. Haar as wordt bewaard door een historisch genootschap. Zij achtte zich door God geroepen om Frankrijk, dat in oorlog verkeerde, te bevrij den en ontzette mede Orléans. ANP/AFP U kunt nu bieden! I- f' ~J j I lllll j|| III I 1 II III BN DeSlem p£C fc' tm Ho© Wt?rkt het? U bent slechts een paar muisklikken verwijderd van duizenden euro's voordeel. Surf naar www.veilingkranten.nl. Bekijken ffja Via het openingsscherm krijgt u eerst een rondleiding met uitleg over de site. Wilt u Jpr gelijk door naar de veilingvoorraad? Druk op een productcategorie en bekijk het overzicht van alle producten die in de aanbieding zijn. Heeft u in de bijlage van 11 februari jl. af iets van uw gading gevonden' Vul dan direct de code in die erbij staat en u staat in de startblokken om te gaan bieden. Na registratie staat de deur van deze virtuele winkel wagenwijd open. het alfabet van Zeeland Registreren Registreren is heel eenvoudig. Bij uw eerste bezoek aan Veilingkranten.nl klikt u op 'ik ben nieuw op veilingkranten.nl en wil me graag registreren'. De rest wijst zich vanzelf. A' f Bieden Hee^ u een bod uitgebracht? Veilingkranten.nl stuurt u een bericht van uw bod en vraagt om een bevestiging. Op dat moment is uw bod bindend. Is er een kaper op de kust, dan mailen we u weer. kunt dan reageren en met een nieuw bod proberen de concurrentie voor te blijven. Hoogste bod? De veiling sluit op 21 februari om 21.00 uur. Bent u dan de hoogste bieder? Gefeliciteerd met uw aankoop! U ontvangt een e-mail bericht en een betaalopdracht. U kunt op twee manieren heel veilig afrekenen: - direct online overmaken via Ideal, de intemetbetaal- dienst van Rabobank, ABN/Amro, ING en Postbank; - via de pinautomaat op onze vestiging in Breda en Roosendaal. Is dat geregeld, dan krijgt u een afhaalbewijs. Dit cer tificaat laat u met uw identiteitsbewijs aan de winke lier zien. Hij overhandigt u graag uw aankoop. Dé regionale veilingsite van BN/DeStem en de PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43