PZC Cheek laat z'n hart spreken Nu nog die gemene Frontside Rodeo Goud Totmjanina en Marinin Krook haalt Smit bij achtervolgingsploeg Juffermans verwerkt kater langs de ijsbaan ED 19 Wennemars vervalt weer jn oude fout Olympisch kampioen 500 meter schenkt prijzengeld aan goed doel °ma Abernathy verlaat de Spelen Forsyth skiet niet Al 161 dopingcontroles uitgevoerd ISU stuurt olympisch jurylid weg Biatlete Isjmoeratova wint 15 km Sachenbacher-Stehle mag starten Kip blijft op olympisch menu staan Boze mail voor ijshockey coach dinsdag 14 februari 2006 [IIRIJN - Het gevoel was uitein- jelijk sterker dan het verstand. ,|f! ecn kleine kans op het po- jiumvan de olympische 500 me- besloot Erben Wennemars «leren voor zijn tweede race al- fe uit de kast te halen. Het «rd een wilde rit met een forse jlijpartij vlak over de finish. Zittend met een stijve nek tus- su wegschietende blokjes wist Je sprinter het zeker: dit was yet de manier om zaterdag ;jud op de 1000 meter te win- 'en. „De eerste 500 reed ik heel ü,jkkelijk", zei Wennemars over zijn openingsrit (35,46) die ;em op een zevende plaats in ijet lussenklassement zette, op échts twaalf honderdsten van ien seconde van het brons. Die 'kieine marge schudde de oude Erben in hem wakker. „Ik wilde Ij vol voor gaan. Alles of niks. Maar ik legde er meer in dan ik in me heb. En dan wordt het te jrild. Een oude fout, die ik niet meer zal maken." Hoewel het goud al na de eerste race in handen van Joey Cheek lag-de wereldkampioen sprint bleef als enige van het hele veld beide keren onder de grens van J5 seconden - geloofde Wenne- jnars wel dat hij het brons had laten liggen. Dat ging nu naar ceKoreaan Kang Seok Lee. Het alver was voor de Rus Dmitry Dorofejev. De man die derde dacht te kunnen worden, reed 55.84 en eindigde als zestiende. Lang stond de pupil van Gerard femkers er niet bij stil. „Ik voel xe zo sterk dat ik kan spelen set mijn vorm. Dit was een uit- probeersel. Niet voor herhaling Vatbaar. Weet ik dat ook weer. k ga vol vertrouwen naar de ploegachtervolging. Dan zater dag de 1000 meter en volgende Teek de 1500. Ik ga van race jaar race. Maar die gouden plak moet ik hebben. In onze ploeg lebben er nu al drie een medail le, Ik mag niet achterblijven." Jan Bos was de beste van de Ne derlanders (Beorn Nijenhuis werd door materiaalpech 35ste, Simon Kuipers werd 23ste) met zijn elfde plek. Niet genoeg om 'het Holland House voor de der de achtereenvolgende dag op zijn kop te zetten. GPD door Peter van der Hulst TURIJN - Schaatsen is in de ogen van Joey Cheek een bij zaak in een wereld vol armoede. Cheek had zijn gouden races op de 500 meter gisteren maar net achter de rug of hij liet zijn hart spreken. „Ik ben zo dankbaar, dat ik hier niet alleen maar wil praten over mijn prestatie. Ik wil meer doen. Daarom maak ik mijn prijzengeld van 25.000 dol lar over aan Right to Play." Cheek, die olympisch kampioen werd voor de Rus Dorofejev en de Koreaan Lee, raakte in 1994 geïnspireerd door de schaatser en mens Johann Olav Koss. De meervoudig olympisch kam pioen wilde na afloop van zijn carrière meer doen voor kinde ren in oorlogsgebieden. Koss zet te de door atleten gesteunde or ganisatie Olympic Aid op, de voorloper van Right to Play. Door middel van sport en spel zoi'gt Koss ervoor dat kinderen uit oorlogsgebieden al op jonge leeftijd leren dat ze ook op een andere manier met elkaar om kunnen gaan dan alleen maar ru zie te maken. Cheek, die zojuist sportief huis had gehouden op de Oval Lin- gotto, nam voordat er ook maar een vraag kon worden gesteld de microfoon om een verklaring af te leggen. De 26-jarige Ameri kaan gebruikte de spotlights om aandacht te vragen voor het door burgeroorlog verscheurde Soedan en de vluchtelingenkam pen in Tsjaad. Cheek besefte dat zijn verhaal vandaag breed wordt uitgemeten in de Ameri kaanse kranten. Hij gebruikte zijn spreektijd om de lezer thuis van de situatie op de hoogte te brengen. Transparant Koss wist al voor de race dat de Amerikaan bij een gouden resul taat een forse donatie zou doen. Cheek: „Ik ben deze week eerst naar Right to Play gegaan om te kijken hoe transparant die orga nisatie is. Want ik voel er niets voor dat van elke dollar een turijn 2006 kwartje aan administratiekos ten opgaat." Bij die gelegenheid ontmoette hij Koss, dronk koffie met hem en lichtte hem in over zijn plannen voor Dafur. „De beste manier om dank je te zeg gen na deze gouden medaille is door geld weg te geven. En ik waag nu ook aan alle sponsors om miljoenen te schenken. Wat Koss voor anderen heeft ge daan, is verbazingwekkend. Zo wil ik ook leven." Cheek heeft ambities genoeg. Na de Spelen stopt hij om econo mie te gaan studeren. Na het ver vullen van zijn eerste droom, goud op de Spelen, heeft hij nog een andere grote wens: presi dent van Amerika worden. „Ei genlijk stelt het schaatsen niet zoveel voor. We zijn volwassen mannen en schaatsen in mail lots rond. Nu ik in deze sport heb bereikt wat ik wilde berei ken, ga ik studeren." Waar? Dat weet Cheek nog niet. „Ik heb zoveel mogelijk aanvra gen de deur uit gedaan. Zeker na vandaag zal er toch wel één universiteit zijn die mij toelaat? En wie weet, doe ik dan over tien, vijftien, twintig jaar wat in de politiek." Met zijn opmerke lijke toespraak was alle aan dacht voor de winnende races (34,82 en 34,94) ineens verdwe nen. De schaatser zelf ging er maar kort op in. „Voor het WK sprint was ik nog niet overtuigd van mezelf, erna wist ik dat ik hier wat moois kon doen." Genocide Cheek, die de afgelopen jaren tobde met een knieblessure, won het WK in Heerenveen. Maar dat hij de rest van de schaatsers tot figurant degra deerde, zal de Amerikaan ook niet hebben verwacht. De in woner van Milwaukee wilde zich er niet lang druk over ma ken. Snel vroeg hij aandacht voor de genocide in Afrika en nodigde zelfs verslaggevers uit om met hem mee te gaan om zoveel mogelijk te schrijven over de getroffen gebieden in Afrika. „Maar, ik eis wel dat jul lie zelf voor de kosten op draaien." GPD SAN SICARIO - De Canadese medaillehoop Allison Forsyth heeft het olympisch skitoernoei gisteren al moeten verlaten. De specialiste op de reuzensla lom viel tijdens een training en liep een ernstige knieblessure op. Ze wordt geopereerd in haar vaderland en staat zes maanden buitenspel. ANP/RTR Joey Cheek is blij met zijn olympische zege op de 500 meter, maar de Amerikaanse schaatser zal later vooral over andere zaken praten. foto Jerry Lampen/RTR Mjjlfqrde discomnziek, blits geschil- Fjffikrde planken en salto's boven bV de sneeuw. Snowboarden in de W ülfpipe is de flowerpower van de WinterspelenTussen de Ame- timse luchtacrobates kon de Nederlandse Cheryl Maas knap te de finale overeind blijven. Nu nog die gemene Frontside Ro- ieo 7 onder de knie zien te krij- jeo. „Meteen op je kont, dat is si el prettig." door Roel Wiche HARDONECCHIA - Wie nog niet in de gaten heeft dat snow- toarden een status aparte heeft, toeft deze ochtend in Bardonec- tliia slechts even in de sneeuw jle kijken. de voet van de skilift ligt Kn plank die beschilderd is met tei, op zijn zachtst gezegd, intri gerend patroon. Twee doods hoofden met carnavalsmaskers, rood-geel gevlamde rozen en Wn öoog van wilde bloemen. De Bijbehorende artieste is Canade- Italiaanse hoop rodelen crasht CGSANA - De Italiaanse rodel- Jar Armin Zöggeler zal bij de vrouwen vermoedelijk geen na- tAlger krijgen. Anastasia Ober- dolz-Antonova, de Italiaanse toop bij de vrouwen, crashte gis- kren in de eerste run. berstolz-Antonova was de bes- H-k geplaatste niet-Duitse in de 'eldbekerstand. Ze leek als 2 in staat Duits succes in tweedaagse evenement te minderen. De Duitse rodelaar- rsbevestigden hun vooraf vel lede suprematie. Na twee van I :i j[er runs 'eirit viervoudig we- H~bkampioene Sylke Otto. par landgenotes Silke Kraus- i ar en Tatjana Hüfner staan re en drie. Vandaag zijn de "te twee runs. ANP/RTR se. Maar het had net zo goed een Amerikaanse, Noorse, Italiaan se of Nederlandse kunnen zijn. Want de relax-wereld van de snowboarders is even hecht als excentriek. Zelfs de Olympische Spelen, waarin alles draait om die ene pot met goud, kunnen de flower- power-sfeer niet doorbreken. En dus leunen de meiden van de halfpipe (een halve pijp waarin de boarders hun halsbrekende repertoire aan sprongen sho wen) vlak voor de eerste run vre delievend tegen elkaar. Vliegge- wichten die de zwaartekracht tarten met sprongen die gekop peld zijn aan onnavolgbare geheimtaal. Bij een 'backflip' (salto achterover) kun je je nog iets voorstellen. Maar bij een 'chicken salad' (met je achterste hand tussen je benen het board pakken en je voorste been uit strekken) en een 'spaghetti air' (een variant op de 'chicken sa lad') moet de echte leek afha ken. Dus vragen ook prins Wil- lem-Alexander en Maxima zich rond de klok van half elf ver wonderd af wat hun onderdaan Cheryl Maas aan trapezeacts te bieden heeft. De 21-jarige Brabantse, veelgevraagd model voor snelle snowboardfilms, kwalificeerde zich als de grote surprise voor Turijn. Ze maakte lang de indruk dat het om een uit de hand gelopen grap ging, maar de laatste maanden werk te ze hard aan een serie spron gen waarmee ze op de Spelen voor de dag kon komen. Het menu voor de kwalificatie ronde: een 'rodeo flip' (anderhal ve draai), een 'haakon flip' (twee draaien) en als toetje de al tijd uitdagende 'alley oop' (draai bergopwaarts). Alex en Maxima mogen hun handen stuk klappen: het hele optreden slaagt met glans. De hoop van de Oranjes mag knap door naar de finale, maar dan blijkt dat snowboarden toch echt voorbehouden is aan het land waar deze vrijbuiters- port groot geworden is: Ameri ka. Decor van grote snowboard- parken waarin sneeuw als cham pagnepoeder ligt en waar skiën verboden is. Bij de olympische halfpipe van de mannen, afgelo pen zondag, werd de show niet voor niets gestolen door de 'Flying Tomato', de met knal rood haar gezegende tiener Shaun White. En ook bij de vrouwen regeren de verbluffend lenige artiestes uit de States. Hannah Teter, met een postuur dat door de eerste de beste stormvlaag zou worden wegge blazen, blijkt de koningin van de halfpipe. Metershoge flips, salto's en als climax een drievou dige pirouette. Aan de finish lijkt ze nog kleiner dan ze al is. Maar in de wereld van de snow boarders is alles anders. Cheryl Maas wist dat natuurlijk al lang. Relaxed als altijd („Ik heb de wereld nu laten zien wat ik kan") begint ze aan haar twee finaleruns. Maar de perfectie van de eerste serie, die haar zo maar op plaats vier bracht, kan ze niet meer overtreffen. Beide keren gaat het mis op de Snowboardster Cheryl Maas in actie tijdens de tweede finalerun van het onderdeel halfpipe. Ze kwam net als in de eerste doorgang na een sprong bovenop de rand van de baan terecht, foto Olaf Kraak/ANP van onze sportredactie TURIJN - De favorieten Tatjana Totmjanina en Maksim Marinin wonnen gisteren bij de Spelen in Turijn het paarrijden. Het Russische tweetal verzamelde na de korte en de vrije kiir in to taal 204.48 punten. Dat bracht ze het eerste goud bij het kunstrijden, met een straatlengte voorsprong op de nummers twee en drie. Totmjani na en Marinin zijn de regerende wereldkampioenen bij het paar rijden. Vier jaar geleden in Salt Lake City misten ze met de vier de plaats net een medaille. Het zilver was voor het Chinese echtpaar Dan en Hao Zhang met 189.73 punten. Ook het brons was voor een Chinees kop pel. Xue Shen en Hongbo Zhao. Dit duo reed 186.91 punten bij een, een fractie meer dan het vol gende Chinese paar, dat als vier de eindigde. ANP CESANA - Haar bijdrage aan de Spelen bestond slechts uit het dragen van de vlag van de Maagdeneilanden. Rodelaarster Anne Abernathy (52) is niet officieel in actie gekomen tijdens haar zesde Winterspelen. Ze brak bij de training haar pols. Bovendien is haar slee beschadigd. Abernathy was niet de oudste deelnemer. Dat is Scott Baird (54), lid van het Amerikaanse curlingteam. GPD TURIJN - Er zijn tot en met zondag tijdens de Spelen in Turijn 161 dopingcontroles uitgevoerd. Dat maakte het in ternationaal olympisch comité IOC gisteren bekend, maar over de resultaten werd gezwegen. Met nadruk werd ge meld dat de dopincontroleurs aan hun kleding en accredi tatie te herkennen zijn. Atleten hebben bovendien de mo gelijkheid bezwaar aan te tekenen als zij het niet met het protocol eens zijn. Vanuit de sporters zijn al meerdere klachten gekomen over dopingvorsers die niet of pas in een laat stadium als zodanig te herkennen zijn. ANP/SID TURIJN - De internationale schaatsunie ISU heeft giste ren een jurylid van het kunstrijden wegens slecht functio neren naar huis gestuurd. Irina Netsjkina uit Azerbeidz jan kreeg te horen dat ze in het recente verleden te vaak in de fout is gegaan om nog te mogen jureren in Turijn. De Duitser Rolf Pipoh vervangt haar. Vier jaar geleden werd het olympisch kunstrijdtoernooi van Salt Lake City ontsierd door een jury rel bij het paarrijden. Sindsdien hanteert de ISU een nieuw jurysysteem. ANP/AFP/RTR SAN SICARIO - De Russin Svetlana Isjmoeratova heeft gisteren bij de Olympische Spelen in Turijn de 15 kilome ter biatlon gewonnen. Haar landgenote Olga Pileva werd tweede, de Duitse Martina Glagow veroverde brons. Isj moeratova (33) haalde in 2002 in Salt Lake City nog brons op de 4x7,5 km estafette. ANP/RTR TURIJN - De Duitse skiloopster Evi Sachenbacher-Ste hle mag vandaag bij de Spelen starten op het onderdeel teamsprint. De olympisch kampioene van Salt Lake City mocht zondag niet in actie komen op de 15 kilometer na een startverbod van vijf dagen. Gisteren doorstond ze een bloedtest met goed gevolg. Sachenbacher (25) behoorde tot de groep van twaalf sporters bij wie een te hoge hemo- globinewaarde in het bloed was aangetroffen. ANP/SID TURIJN - Het bericht dat het gevreesde vogelgriepvirus H5N1 in Italië is opgedoken, heeft ook in Turijn tot zor gen geleid. Na overleg met het ministerie van volksge zondheid besloot het organisatiecomité van de Winterspe len dat gevogelte voorlopig op de menukaart in het atle- tendorp blijft staan. Sporters kunnen gewoon gevogelte blijven eten. Een gebraden haantje is niet bedreigend voor de gezondheid", zei een woordvoerder. ANP/SID eerste proef, voor insiders de Frontside Rodeo 7. Uitgerekend als de zelfgekozen meezinger 'Boom, boom, boom' van de Ven- ga Boys uit de boxen schalt, raakt ze met haar bips de rand van de sneeuwpijp. De hoop van Uden weet direct dat ze kans loos is. „Meteen op je kont val len, dat is niet prettig." Lang treuren zal ze niet, zo ver zekert ze. De Winterspelen wa ren „toch leuker dan gedacht" en de ontlading na haar suc cesvolle ochtend was puur en welgemeend. Maar straks dom pelt Cheryl zich toch het liefst weer onder in de relax-wereld van de snowboarders. Hecht, ongecompliceerd en een tikje ex centriek. Waar de flowerpower heerst en iedereen weet wat een chicken salad of een spaghetti air is. 01' ze nog een keer olym pisch wil? „Ik sluit niets uit. Maar voorlopig wil ik weer de dingen doen die ik echt leuk vind." GPD TURIJN - Melody Davidson, bondscoach van de Canadese ijs- hockeyvrouwen, keek gisteren vreemd op toen ze haar e-mails zag. Haar ploeg had zaterdag het eerste olympische duel in Tu rijn met recordcijfers (16-0) van Italië gewonnen, maar er waren niet alleen positieve berichten. Davidson ontving boze berich ten van Italiaanse ijshockeylief- hebbers. Zij verweten Davidson dat ze haar ploeg had opgedra gen op doelpuntenjacht te gaan tegen Italië. „We zijn hier toch bij de Spelen", zei Davidson. „Het zou pas oneerlijk zijn als we niet ons best deden." De coach kan wellicht nog wat Russische hatemail verwachten aangezien Canada zondag met 12-0 won van Rusland. ANP door Danny van den Broek TURIJN - Gretl|| Smit zal zeer waarschijnlijk via een achter deur alsnog kunnen deelnemen aan het olympisch schaatstoer nooi in Turijn. Vanmiddag maakt Ab Krook de namen van vijf schaatssters bekend die van af morgen voor Nederland de ploegachtervolging rijden. De bondscoach weigerde de term 'liefdadigheid' in de mond te nemen nu Smit alsnog uit zicht krijgt op een olympische medaille. „Geen sprake van. Gretha rijdt op dit moment heel goed. Dat ze dit seizoen nog niet in de poule van schaatssters zat waaruit ik de achtervolgings ploeg samenstel, had alles te ma ken met haar blessures. Maar ze is een heel eind hersteld. Ik wil Gretha gebruiken in de eerste ronde, zodat ik bijvoorbeeld Ir- een Wüst dan niet hoef in te zet ten. Die rijdt tenslotte ook nog de 1000 en de 1500 meter." Moniek Kleinsman valt waar schijnlijk af. Krook: „Moniek heeft alles gegeven, maar heeft weinig duurvermogen getoond. Ze heeft duidelijk minder gere den dan we verwacht hadden." Voor de achtervolgingsploeg moet Krook morgen een selectie van vijf schaatssters bekendma ken. Uit die poule stelt de bonds coach voor elke race een trio sa men dat de klus moet klaren. Ir- een Wüst en Renate Groenewold zijn de toppers. Het is waar schijnlijk dat Carien Kleibeu- ker, Paulien van Deutekom en dus Gretha Smit de ploeg com plementeren. Smit: „Ik kwam voor de vijf kilometer. Maar nu ik deze mogelijkheid krijg, sta ik er ook open voor." GPD door Peter van der Hulst TURIJN - Sip hangt Cees Juffer mans over de kussens rond de ijsbaan van Oval Lingotto. Zijn gezicht is bleek, de kater is nog niet verwerkt. Op schlemielige wijze de finale 1500 meter short track missen, doet meer met geest en lichaam dan een avond je diep doorzakken. „Dit is ver schrikkelijk", zegt Juffermans. Niemand begrijpt eigenlijk wat er in de 24-jarige shorttracker was gevaren, de hoofdpersoon zelf evenmin. Feit is dat Juffer mans in de halve finale van de 1500 meter zijn schaats niet over de finishlijn stuurde. De verwarring na zijn val was com pleet. Hij werd met nog twee ronden te gaan door de Belg Pie- ter Gysel onderuit geschaatst. Coach Jan-Herman Mogendorff rende juichend naar zijn pupil toen hij hoorde dat Juffermans aan de finale was toegevoegd. De euforie werd wreed ver stoord door de mededeling dat Juffermans de race niet had af gerond, wat gelijk staat aan een vrijwillige opgave. Juffermans' gedachten maalden maar door. Pas om half drie 's nachts ging het licht uit. „Je denkt gewoon niet meer nor maal." De ochtend na de desas treuze avond heeft het slachtof fer vrijaf. „Ik had in de finale kunnen staan. Dat het door een stommiteit fout gaat, is moeilij ker te accepteren dan dat je on deruit wordt gereden." Dat Juffermans in de vorm van zijn leven is, maakt het nog wranger. „Ik moet ook realist zijn. Een medaille had ik waar schijnlijk niet gehaald. Maar voor het Nederlandse short track was het zo goed geweest als ik de finale had gehaald." De Nederlandse ploeg kon im mers wel een oppepper gebrui ken. In de aanloop naar de Spe len leverde scheidsrechter Char les Veldhoven genadeloze kri tiek op de toppers uit eigen land. Uithuilen en opnieuw be ginnen, luidde zijn advies. En laat de Oegstgeestenaar nou net de hoofdscheidsrechter zijn die zondagavond het fatale oordeel over Juffermans uitsprak. „Ik dacht: waar is Charles, ik trek zijn kop eraf. Maar in het geval van Cees valt hem niets te ver wijten", aldus Mogendorff, die zich voor Juffermans' 500 meter geen zorgen maakt. „Cees heeft al zoveel klappen gehad, dat hij dit wel te boven komt." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41