AOW is voor veel mensen te laag Gratis donornier af te halen PZC Splitsing kost de consument niets belooft Brinkhorst Kamer stelt besluit over Betuwelijn uit i Brandveiligheid is in meer dan helft van disco's slecht ut Een op zeven Nederlanders heeft geen recht op volledige oudedagsvoorziening Berging verloren containers .li Overleden baby mishandeld met jeu de boules-bal VVD: drempels in Rotterdam te vervuilend J-stempel voor Verzetsmuseum Seksforum voor allochtone jeugd Single gelooft in ware liefde Veel steun voor Taïda op website Awacs krijgt geen stille motor Taalachterstandtest werkt slecht bij allochtonen 1g,Antina van der Meer VOORBURG - Bijna een op de Rien Nederlanders heeft op VS-jarige leeftijd geen recht op s, volledige AOW-uitkering. (ooral de eerste-generatieal- lochtonen lopen het risico met |m oudedagsvoorziening onder 1,1 bijstandsniveau uit te ko nen. 1 heeft het Centraal Bureau de Statistiek (CBS) giste- dinsdag 14 februari 2006 i "^ÊgT "T" IS A MmST.AND AATJ TIF.F. Van R» nnnta Eind 2004 ontving nog 93 pro- an de 65-plussers in Ne- d een volledige AOW. De- it groep wordt kleiner volgens CBS-onderzoeker M. Vergeer, omdat tegelijkertijd 13 procent van de 15- tot 65-jarigen een on volledige opbouw voor de volks verzekering had. Dat voor relatief veel eerste-ge- neratieallochtonen de uitke ring lager dreigt uit te vallen, komt voor een belangrijk deel doordat deze immigranten op latere leeftijd naar Nederland zijn gekomen. Autochtonen en de tweede generatie van immi granten hebben in de meeste ge vallen een volledige AOW-op- bouw. Voor de AOW bouwt iedereen die legaal in Nederland woont rechten op tussen de 15 en 65 Hoor Frouke Tamsma DEN HAAG - De ingebruikna- I Be van de Betuwelijn dreigt op nieuw te worden vertraagd. De onenigheid tussen minister Peijs I ran Verkeer en de vier beoogde exploitanten voor het goederen- spoor naar Duitsland is zo groot Idat PvdA, VVD en GroenLinks er nu geen 'ja' tegen willen zeg gen. Op 1 januari volgend jaar moeten er treinen over de Betu- Fj dijn rijden. Spooi'beheerder ProRail, het Ne- leriands-Duitse consortium feil en de havens van Rotter- iam en Amsterdam zouden de lijn bestieren. Maar de Kamer fracties zijn aan het twijfelen ge- jracht door een hoorzitting, raar bleek dat er nog veel on- idelijkheden zijn in het con tact tussen de bedrijven en de Staat Daarnaast verklaarde ProRail dat de locomotieven die op de lijn moeten rijden niet op tijd klaar zijn. Peijs onderzoekt nog of ProRail pe exploitatie ook alleen voor zijn rekening kan nemen. Pas oierdrie weken wordt duidelijk dat mogelijk is. Maar mui Hp 'duic 3 Ij door Famke van Loon 9 li gil Jan Kooy l1 DEN HAAG - De brandveilig- J leid in discotheken laat te wen- 5sen over. Meer dan de helft vol doet niet aan de gestelde eisen, gconstateert de Vrom-inspectie in 8br rapport, dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. t (Tit het onderzoek komt naar vo- dat de uitbaters van disco- ;en het niet zo nauw nemen ?t het maximum aantal bezoe kers. Ook is in een derde van de- v uitgaansgelegenheden de ■jtohtroute niet goed aangege ven. In twee discotheken was coor een hele reeks gebreken sprake van een 'onveilige situa tie. waarop de inspectiedienst direct heeft ingegrepen, heen aantal gevallen menen de foom-inspecteurs dat het toe- richt op de naleving van de re- Seis beter kan. Dat blijkt onder jaar. Wie voor de helft van deze periode in het buitenland woont, heeft recht op een halve AOW-uitkering. Staatssecre taris Van Hoof van Sociale Za ken stelt in een reactie dat mensen die in Nederland onder het minimumniveau uitkomen, in aanmerking komen voor bij zondere bijstand van de ge meente. Verzekeringsbank Ook de Sociale Verzekerings bank (SVB) constateert een stij gende lijn in het aantal mensen met een onvolledige opbouw voor de oudedagsvoorziening. In december vorig jaar werden in totaal 2,55 miljoen AOW-uit- keringen verstrekt. Hiervan wa ren ruim 387.000 oftewel 15 pro cent onvolledig. Dit is veel meer dan het CBS telt, omdat de SVB zowel uitke ringen aan 65-plussers in Neder land als in het buitenland telt. Die laatste groep betreft niet al leen gepensioneerden aan de Spaanse costa's, maar juist ook veel teruggekeerde arbeidsmi granten. ANP WD-Kamerlid Hofstra vindt juist dat ProRail er een 'bescha mende vertoning' van heeft ge maakt. „Misschien moeten we op zoek naar een andere exploi tant voor de Betuwelijn." Door te zonnig te ramen heeft ProRail de overheid op kosten gejaagd, vinclt PvdA-Kamerlid Dijksma. Peijs op haar beurt heeft de zaak volgens Dijksma onnodig lang opgehouden. „Zij is de regie totaal kwijt. Zij moet nu niet van ons verwachten dat wij even snel een besluit ne men." De Kamer blokkeert ook de for se prijsverhoging die Peijs de ko mende twee jaar voor het spoor vervoer in petto heeft. Vervoer ders vrezen dat bedrijven het spoor hierdoor zullen mijden. Zij zullen overstappen naar ver voer over de weg of zelfs uitwij ken naar andere havens dan Rot terdam en Amsterdam. Daar mee staan duizenden banen op het spel, zeggen de vervoerders en vakbond FNV. De fracties zijn niet tegen een prijsverho ging, maar willen deze uitsme ren over een periode tot 2012. Het CDA steunt de minister wel. GPD meer uit bij bouw- en brandin- specties goedgekeurde schei dingswanden, die slecht bestand zijn tegen branddoorslag, waar door het vuur zich toch snel kan verspreiden. Gemeenten en brandweer moeten daarom op dit gebied beter samenwerken, aldus de Vrom-Inspectie. Voor het onderzoek hebben de inspecteurs de brandveiligheid in dertig discotheken onder zocht. Naar aanleiding van de re sultaten hebben Vrom, disco theekeigenaren, gemeenten en de brancheorganisatie tips op een rijtje gezet om de brandvei ligheid te verbeteren. Een woordvoerder van Konink lijk Horeca Nederland stelt dat de Vrom-inspectie een 'te som ber beeld schetst'. De brancheor ganisatie van onder meer disco theken wijst erop dat de uit gaansgelegenheden sinds de ramp in Volendam fors hebben geïnvesteerd in veiligheid. ANP ZOU EEM B£E.TJ£ jPA*Ë c//-r<5£(c£K&A/ MO£teaj zijiv door Pier Abe Santema DAMWOUDE - In supermark ten in Dokkum en Damwoude hangt een curieuze advertentie. Op een A4'tje met in alle hoeken het woord nier, biedt iemand één van zijn nieren aan ter dona tie. Reacties naar: L. Kampen in Damwoude. Een gratis nier - een geintje ze ker? Helemaal niet, zegt Leo Kampen (49) uit Damwoude, het is bloedserieus. „Het zou te gek voor woorden zijn om hier een grapje over te maken." Kam pen is bereid om een nier af te AMSTERDAM - De Amsterdam se baby die in september over leed aan de gevolgen van zware mishandeling is volgens het Openbaar Ministerie onder meer tegen haar hoofd geslagen met een jeu de boules-bal. Ook zou de vader de zuigeling hebben geschopt en cloor elkaar geschud, zo maakte het OM gis teren bekend. Justitie verdenkt de 37-jarige vader en de 36-jari- ge moeder van zware mishande ling als gevolg waarvan de baby overleed. Het meisje was ge wond naar het AMC in Amster dam gebracht en overleed acht dagen na haar geboorte. De ouders moeten volgende week woensdag in een pro-for- mazitting' voor de rechter ver schijnen. ANP staan aan iemand die er om zit te springen. Voor niks. Kampen hing zijn boodschap in supermarkten op met de beste bedoelingen. Een advertentie in de krant leek hem te prijzig, op internet kon hij niet adverteren, omdat hij geen computer heeft. Kampen leidt een teruggetrok ken leven in Damwoude. „Ik heb hier eigenlijk geen contact met de mensen." In de straat kent bijna niemand zijn naam. „Het gaat mij niet om de publiciteit", geeft Kampen aan. Maar hij wil toch wel vertellen waarom hij zijn aanbod doet. Dan kan ieder een zien dat zijh gebaar serieus en goed bedoeld is. „Ik heb er lang over nagedacht", vertelt hij. Hij komt wel eens in het dia lysecentrum in het ziekenhuis in Leeuwarden. Daar ziet hij wat mensen die geen goede nieren hebben allemaal moeten doorma ken. Bovendien weet hij dat je met één goede nier rustig verder kan leven. „Een vriend van mij is een nier verloren door een brommerongeluk, maar hij heeft er ook geen last van." Samaritaan Kampen las in de krant over de 'Samaritaanse nierdonor', ie mand uit het Limburgse Nuth die een nier afstond aan een wildvreemde. Kampen is erg voor orgaandonatie en draagt al ruim tien jaar een donorcodicil. Bij zijn overlijden kunnen zijn organen dus gedoneerd worden. „Maar een nier kan ik nu ook al geven." Wie de nier krijgt, maakt hem niet zoveel uit. Uiteraard moet de kandidaat wel net als hij bloedgroep O positief hebben. Maar verder mag iedereen zich melden. Geld hoeft hij er niet voor, hoewel de wegenbouwer zonder werk een vrijwillige bij- Leo Kampen stelt een van zijn nieren gratis ter beschikking aan een nierpatiënt. foto Roelof Stroetinga/GPD drage niet zou afslaan. Ook zou hij wel even kennis willen ma ken met de gelukkige ontvanger. Bang dat er later iets met zijn enige andere nier zal gebeuren is Kampen niet. Hij acht de kans heel klein, hoewel hij een paar jaar geleden door een onge luk met een slijptol wel een oog verloor. „Een mens moet wat durven, anders kun je meteen wel achter de geraniums gaan zitten." GPD ROTTERDAM - Als het aan de WD in Rotterdam ligt dan ver dwijnen de verkeersdrempels omdat zij de luchtvervuiling in de hand werken. De liberalen baseren zich op een onderzoek van de Vrije Universiteit Brus sel waaruit zou zijn gebleken dat verkeersdrempels de uit stoot van fijnstof met 75 pro cent doen stijgen. Volgens het onderzoek is de toe name van fijnstof het gevolg van remmende en weer optrek kende auto's en vrachtwagens bij de verkeersbarrières. Ook in Rotterdam zijn in ruime mate verkeersdrempels aangelegd. „De bevindingen van het Brus sels onderzoek zullen evenzeer maatgevend zijn voor Rotter dam", aldus de WD gisteren. De partij heeft het stadsbestuur gevraagd het Belgische onder zoek te gebruiken voor een 'na der oordeel over verkeersdrem pels'. ANP MIDSLAND AAN ZEE - Van de 58 containers die het wachtschip P&O Nedlloyd Mondriaan donderdagavond op de Noordzee verloor zijn er 37 teruggevonden. Ber gingsbedrijf Wijsmuller en rederij Noordgat van West-Terschelling gaan de bakken lichten. Acht gewone containers en een koelcontainer spoelden aan op Terschelling. Het strand op Terschelling ligt nog bezaaid met vooral sportschoenen. Het strand wordt nu schoongemaakt met 'beachcleaners', rijdende bakken die rommel van het strand harken. GPD LEEUWARDEN - Het is maar een klein houten stempel tje, met een spijkertje erin om aan te geven welke kant bo ven moet, maar het is zeldzaam - en nu in het bezit geko men van het Verzetsmuseum Friesland in Leeuwarden. Het stempeltje is waarschijnlijk een van cle weinige be waarde exemplaren uit de Tweede Wereldoorlog dat ge bruikt is om een J in persoonsbewijzen van joden te zet ten. Gerk Koopmans, conservator van het Verzetsmu seum Friesland, heeft collega's van soortgelijke musea ge beld, maar niemand bezit er eentje. „Misschien zijn ze uit een zekere schaamte weggegooid na de bevrijding", veron derstelt hij. Het stempeltje komt vermoedelijk uit Sneek of Achtkarspelen. Elke gemeente had destijds zo'n stem peltje om in de persoonsbewijzen van joden een zwarte J te zetten. GPD UTRECHT - Praten over seksualiteit en partnerkeuze is bij Turkse, Marokkaanse en Hindoestaanse gezinnen vaak nog steeds taboe. Daarom lanceert de Rutgers Nisso Groep, kenniscentrum op het gebied van seksualiteit, vandaag een website voor en door allochtone jongeren. Op de site staat uitgebreide informatie over relaties, partnerkeuze en seksualiteit, met aandacht voor de juridische, sociale, religieuze en maatschappelijke aspecten. Op een forum kunnen de jon geren ervaringen uitwisselen. ANP NIJMEGEN - De helft van de singles gelooft in de ware liefde. Dat bleek gisteren uit een rondvraag onder zeven tienhonderd leden van de online alleenstaandenclub MVli- ■fe.nl.' Een derde van de respondenten denkt de ware ooit te ontmoeten. Iets meer dan de helft van de mannen ge looft in die ene persoon die bij hem past. Bij de vrouwen is dat net iets minder dan 50 procent. ANP WINTERSWIJK - Ruim zestigduizend mensen hebben sinds 29 januari op een website hun handtekening gezet onder een petitie om de uitzetting van de 18-jarige Kos- ovaarse Taïda Pasic naar haar vaderland tegen te houden. Vriendinnen van Pasic hebben de website opgezet. Met de petitie willen de vriendinnen en medescholieren minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) en de Immigratie en Natu ralisatiedienst laten zien dat er een breed draagvlak in Nederland is om Taïda de kans te geven haar Opleiding in Winterswijk af te maken. ANP door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De consument draait niet op voor de kosten van de splitsing van de energie bedrijven. Dat beloofde minis ter Brinkhorst (D66, Economi sche Zaken) gisteren in de Twee de Kamer. „Daar mag men mij aan houden." In de Kamer tekende zich een meerderheid af van PvdA, WD, D66 en GroenLinks om de ener giebedrijven - waaronder Delta - te splitsen in netwerken en energieleveranciers. Dat moet de marktwerking bevorderen, zonder dat de overheid de net werken uit handen geeft. Tot dusver werd aangenomen dat het optuigen van afzonderlij ke netwerk- en productiebedrij ven 500 miljoen euro per jaar zou kosten. Het CDA vreest dat de -consument daarvoor op draait. Per huishouden zou de energierekening dan 80 euro per jaar stijgen. Volgens Brinkhorst vallen de kosten veel minder hoog uit. Hij houdt het op maximaal 150 mil joen euro per jaar. Dat dit via de energietarieven op de consu ment wordt afgewenteld, acht Brinkhorst onwaarschijnlijk, want dan prijzen de energiebe drijven zich uit de markt. Hij vernachtte ook niet dat de pro vincies en gemeenten daar als aandeelhouders - en via hen dus toch de burgers - voor moeten bloeden. Hij stelde zelfs dat splitsingen in Engeland, Nieuw-Zeeland en Australië hebben bewezen dat aandeel houders erop vooruitgaan. Brinkhorst schat dat de bedrij ven in totaal 8 miljard euro meer waard worden. Volgens de minister zullen de energiebedrijven wel tijdelijk - hij noemde een periode van on geveer vijf jaar - interen op hun vermogen. „Maar hun netto winst was 1,2 miljard euro. Er is dus voldoende ruimte." Onderzoek Brinkhorst zegde de Kamer een onafhankelijk onderzoek toe naar de kosten en de baten van de splitsing. Daarin zal hij ook ingaan op de gevolgen voor de werkgelegenheid, waarover in zijn woorden 'ten onrechte pa niek is gezaaid'. Hij herhaalde dat de splitsing zelf geen banen kost, maar tijdelijk zelfs meer werk creëert. Wel worden bedrij ven gedwongen efficiënter te werken. Daardoor vervallen op termijn veel banen, maar ont staat volgens hem waarschijn lijk ook weer hoogwaardige werkgelegenheid. Met het onafhankelijke onder zoek, dat binnen vier weken klaar moet zijn, hoopt Brink horst het CDA over de streep te trekken. De christen-democra ten zijn ook bezorgd over de cross border lease-contracten die energiebedrijven hebben ge sloten met Amerikaanse finan ciers. Splitsing zou kunnen lei den tot miljardenclaims van hun kant, omdat die contracten dan niet worden nagekomen. Brinkhorst zei geen garanties te kunnen geven dat dit niet ge beurt, maar stelde wel dat in de splitsingswet zoveel mogelijk re kening is gehouden met de rech ten van de Amerikaanse finan ciers. Het onderzoek moet daar duidelijkheid over geven. Woordvoerster M. van Zuilen van Delta denkt dat de consu ment wel degelijk gaat betalen voor de splitsing. Ze noemde Brinkhorsts verhaal over de kos ten en het succes van splitsing in Nieuw-Zeeland 'baarlijke nonsens'. Ze juichte het onder zoek toe. „Maar laat de minister dan samen met de energiebedrij ven een onafhankelijke onder zoeker aanwijzen." DEN HAAG - De eerste vijf of zes jaar komen er geen stillere motoren onder de Awacs-radar- vliegtuigen van de basis Geilen- kirchen bij Schinvcld. Dat heeft staatssecretaris Van der Knaap van Defensie giste ren laten weten tijdens een over leg met de provincie Limburg en de gemeente Onderbanken. Volgens Van der Knaap zijn still ere motoren een kwestie van lan ge adem, ook omdat de Verenig de Staten voor een belangrijk deel bepalen waaraan het geld wordt uitgegeven. ANP door Mayke Calis AMSTERDAM - Waar de hand van het popje zit, weet de tweejarige Thalia Toussaint zo aan te wijzen. „Goed zo", zegt V.- Lo-A-Njoe, onderzoekster bij de Nederlandse Stichting voor het Dove en Slechthoren de Kind (NSDSK). Thalia zit bij haar moeder op schoot en zij doet een test om vast te stel len of zij een taalachterstand of een taalstoornis heeft. „En waar zitten de haren?" vraagt Lo-A-Njoe. Thalia grijpt de bos haar van het poppetje vast. Volgens onderzoekers van het Erasmus Medisch Centrum is deze test de succesvolste ma nier om vast te stellen of het taalbegrip en de taalvaardig heid van Thalia in orde zijn. In vijf minuten tijd moet het meis je een aantal lichaamsdelen van het popje kunnen aanwij zen en worden vragen over haar taalvaardigheid en ge drag aan haar moeder gesteld. De methode zou vólgens onder zoekers van het Erasmus MC moeten worden ingevoerd op alle consultatiebui'eaus. Behandeling Wanneer taalachterstanden op vroege leeftijd worden ontdekt en wanneer direct een passen de behandeling volgt hoeven minder kinderen naai; het-spé^ ciaal onderwijs; concludeerden de onderzoekers eerder. Het scheelt wel 30 procent. „Met deze test sporen we 40 procent meer peuters op met een taalachterstand", zegt G. Spaai, afdelingshoofd van de NSDSK, dat als instituut ook betrokken was bij het on derzoek van het Erasmus MC. Een nadeel van de test is, moet Spaai erkennen, dat hij alleen gebruikt kan worden voor kin deren met Nederlands als moe- dertaal. Voor allochtone kinde ren met Nederlands als tweede taal is de test niet geschikt. Er zijn meer kritische noten te kraken volgens orthopedagoge S. Goorhuis-Brouwer, tevens hoogleraar spraak- en taal- stoornissen bij kinderen aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Zij vindt het riskant kinde ren alleen op tweejarige leef tijd te screenen. „Er zijn kinde ren die op die leeftijd nog niet kunnen praten en daar hoeft niets mee aan de hand te zijn."' Ook vindt Goorhuis de test, die zo'n vijf minuten duurt, te Tlialia Toussaint ondergaat de taaltest bij haar moeder op schoot. lang. „Een consult bij een con sultatiebureau duurt een kwar tier en daarin moet meer dan alleen taal worden onder zocht." Volgens haar zijn er ook andere testen die die pro blemen ondervangen. Het College voor Zorgverzeke ringen, de opdrachtgever van het onderzoek in het Erasmus foto Harmen de Jong/GPD MC, is het met Goorhuis eens dat ook andere screeningsin- strumenten moeten worden on derzocht voordat een definitie ve keuze wordt gemaakt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3