Arbeidsmarkt kwestie van overleg Lijstduwers geen 'nepkandidaten' PZC PZC Ambassade voor Burgh-Haamstede Veers stoeltjesprotest ïaalt nationale tv Werkstraf voor terroriseren familie 14 eineente en werkgevers kunnen samen hobbels in beleid wegnemen 15 VVD-debat Renesse igenda Dijkrock-actie levert 1700 euro op Huiselijk geweld bestraft Diefstal van gereedschap in Goes Aanrijding bij oprit A58 Auto botst tegen vangrail Gewonden bij aanrijding Schouwse bands op 2nd Influenz Dievegge aan de haal met frietvet en doos bonbons agenda Dolde «BZEE - De gemeente en itrkgevers op Schomven-Duive- jnd moeten samen aan de slag ,el het gemeentelijk arbcids- ktbeleid. Alleen op die lier kan zo goed mogelijk in- leelil wol-den op de wensen on werkgevers en werkzoek- (nden. Dal is een belangrijke „dusie van een middag dis mieren over het nieuwe «eentelijk arbeidsmarktbe- iii rinorSelma Osman \EERE - 'Actie, actie, weg er mee.' Zo'n dertig Veerenaren protesteerden gisteren voor de televisiecamera van Goedemor- pai Nederland tegen het moder- k meubilair in het voormalige stadhuis. jlls dit lelijke meubilair ver- mijnt, hangen we de vlag uit en vordt het feest in Veere", ver telt Netty de Meester aan de ver van het televisiepro gramma. Die is met zijn groene Volkswagenbusje, de Stembus, Veere gekomen, op zoek aar 'hete lokale verkiezings- foesties'. Hoewel het dagelijkse gemeente- de discussie over het nieuwe rood/oranje meubilair jde trouwzaal onlangs heeft ge laat een aantal inwoners iet er niet bij zitten. De Meester heeft de Stembus uitgenodigd hoopt dat in de gemeente Veere een partij opstaat die het opneemt voor het historische iiadje. Sinds de herindeling in 1997 is Veere ondergesneeuwd, ze. „We worden wel ge looid, maar er wordt niet geluis terd," is de wethouder?", roept sn vrouw uit het publiek. De die maandag naar het n de is- en tu in. Hei dinsdag 14 februari 2006 Een van de zaken die op de ar beidsmarkt nu voor problemen zorgen, is het seizoenswerk. Veel bedrijven kennen een druk ke zomer en een stille winter. Uit de discussies is naar voren gekomen dat dit wordt ervaren als een belemmering om pas send personeel te vinden. „Maar dat is op te lossen door met elkaar om de tafel te gaan zitten", zegt A. Hoefkens. „Praat over grotere inzet in de zomer en meer vrije tijd in de winter." Hoefkens is de kers verse voorzitter van de afdeling Schouwen- Duiveland van Koninklijke Horeca Nederland en restauranteigenaar, en kent het probleem uit eigen ervaring. Hoefkens heeft de bijeenkomst als nuttig ervaren. „Maar het is wel zaak dat er nu een fol- low-up komt." Uit de discussies is verder naar voren gekomen dat de werk gevers geen goed beeld hebben van het aanbod van werkzoek enden. Daar zou verbetering in moeten komen. Maar ook de communicatie tussen scholen en werkgevers blijkt niet optimaal te zijn; scholen zitten te springen om stageplaatsen, maar die worden weinig aan geboden. „En dat terwijl je in de horeca altijd stagiaires kan ge bruiken", zegt Hoefkens. Het onderwijs en de werkgevers moeten ook beter met elkaar communiceren over het type per soneel wat wordt gezocht. De werkgevers zouden dat aan de scholen moeten laten weten. „Er is bijvoorbeeld een vraag naar koks terwijl er weinig koks af studeren maar juist veel leerlin gen kiezen voor een andere op leiding." Moraal Ook de arbeidsmoraal moet meer aandacht krijgen op school, stelden de aanwezigen. Daarbij wordt gedoeld op sim pele zaken als op tijd komen en geen grote mond opzetten tegen de baas. Een andere belangrijke conclusie is dat de ondernemers graag één werkgeversloket willen, waar ze hun vragen kunnen voorleggen over ge meentelijke zaken, UWV en CWI. Het is de bedoeling dat deze bij eenkomst in de toekomst een vervolg krijgt omdat - zoals be leidsmedewerker J. Hinz het uit drukt - „het goed is om contact te hebben met alle spelers op de arbeidsmarkt." stadhuis op de Markt zijn geko men, pikken het niet dat het an tiek ogende meubilair vorig jaar april zonder overleg is vervan gen door felgekleurde stoeltjes van een kantoormeubelenfabri- kant. Aan het bordes hangt een geel spandoek met daarop de zo gehate rode stoelen. Een vrouw loopt rond met een bord op een mattenklopper: 'B en W wees groot, maak een klein gebaar.' Brief De Stichting Veere en de Stads raad Veere leggen zich evenmin neer bij het besluit om de discus sie te beëindigen. Zij hebben gis teren de gemeenteraad een brief gestuurd met het verzoek om de herinrichting van de voormalige raadszaal terug te draaien. De organisaties die opkomen voor het Veerse belang willen een bij het vijftiende-eeuwse monu ment passende inrichting. Daar is Netty de Meester het roerend mee eens. Zij weet wel wat er in Veere moet gebeuren. „Haal zo gauw mogelijk die matrassen van de muur en die stoelen weg." Goedemorgen Nederland zendt het item over Veere waarschijn lijk op dinsdag 21 februari uit. De uitzending is op Nederland 1 tussen 7.00 en 9.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Burgh-Haamstede heeft een eigen ambassade gekregen. Op de schuur van Willem van den Akker prijkt sinds gisteren een bordje met die tekst. Een grapje van de bu ren, zo blijkt. Ze willen Van den Akker steunen in zijn strijd om de Kop van Schouwen tot mooiste plek van Nederland te laten verkie zen. Van den Akker heeft zich opgeworpen als ambassadeur van dit ge bied en strijd met de Krabbenkreek in Tholen om een finaleplaats. Van den Akker moet voorlopig concurrent Tholen voor laten gaan. „Maar ik hoop dat in te halen." De voorronde is te volgen via iuww.demooisteplek.nl en via die site kunnen ook de stemmen uitge bracht worden. foto Mechteld Jansen RENESSE - De WD Schou- nen-Duiveland houdt morgen »n discussieavond over lokale Konomie. Tijdens de bijeen komen verschillende sec- Joren aan bod zoals landbouw, recreatie, horeca, mkb bi wonen. Het is de bedoeling min een eerste ronde in kleine in reli- coepjes te discussiëren waarna lews «discussie plenair wordt afge ven. De bijeenkomst vindt ?iaats in grand-café Helder in en begint om 19.30 uur. Roep om overleg met burgers en wethouders met bestuurlijke kwaliteiten MNDERDAG 16 FEBRUARI ÏÖIIKZEE - CDA staat tussen 9.00 en 'iCOuurop de weekmarkt in Zierikzee. iATERDAG 18 FEBRUARI ÖERIKZEE - Open dag gemeentehuis «politieke markt en discussie. Het ge- ranlehuis is open tussen 10.30 en WO uur- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a <300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax: 0111 -454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) RietKleemans Ali Pankow Melita Lanting CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl 'NTERNET www-pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow en Marcel Modde ZIERIKZEE - Het begrip 'lijst duwer' is begin jaren tachtig geïntroduceerd door PvdA-pro- minenten als Marcel van Dam en Wim Kok, bekende persoon lijkheden die met een plaats on derop de verkiezingslijst voor de gemeenteraad nadrukkelijk hun steun aan de partij betuig den. 'Lijstduwers zijn nep-kandida- ten', zegt hoogleraar Joop van Holsteyn in de NRC. Ze stellen zich immers in formele zin be schikbaar voor een functie die ze niet daadwerkelijk willen aanvaarden. Hoe denken de lijstduwers aan de PZC-stamtafel in Zierikzee, Ria Geluk (D66), Rob van den Bergh (VVD), Freek Cats (CDA) en Wim Timmermans (Groen- Links), daarover? Zijn ze bezig met kiezersbedrog? Voor Rob van den Bergh geldt dat zeker niet. „Ik ben met am bitie de strijd ingegaan en wil bewust die laatste plaats aan- grijpen om campagne te voeren. Vooral de alfa en omega (eerste en laatste op de lijst) tellen, daar tussenin is het maar een mengelmoes. Als je op de lijst staat, moet je een benoeming aanvaarden mocht je onver wacht toch gekozen worden." Ria Geluk wil openlijk haar steun geven aan D66, maar am bieert beslist geen raadszetel meer. Ze acht het ook niet aan nemelijk die op grond van voor keurstemmen te verwerven. „Je bent tegenwoordig op Schou- wen-Duiveland voor of tegen Ria Geluk", getuigt ze van zelf kennis. Maar mocht het nou toch gebeuren? „Dan zit ik in een dilemma, maar ik zou de verantwoordelijkheid wel ne men, denk ik." Wim Timmermans gooit direct de knuppel in het hoenderhok. „Ik baal van het rechts-liberalis- me in de raad het moet veel linkser worden." Na twee mis lukte pogingen om met een loka le afdeling van de SP mee te doen aan de verkiezingen, heeft hij zich voorshands maar bij GroenLinks aangesloten om zijn linkse bevlogenheid te bot vieren. Aan de stamtafel doet hij dat met emotionele uithalen en scherpe verwijten aan het adres van vooral het CDA. „Jul lie verkwanselen de dorpshui Lijstduwers Rob van den Berg (VVD), Wim Timmermans (GroenLinks), Ria Geluk (D66) en Freek Cats (CDA) (van links naar rechts). foto Marijke Folkertsma zen, maar hebben de mond vol over leefbaarheid", werpt hij Freek Cats voor de voeten en even later haalt hij uit met de bewering dat het CDA geen barmhartigheid meer kent. De discussie gaat dan over uitzet ting van asielzoekers en over 'ar me mensen die deze winter zijn afgesneden van gas en licht'. „Schandalig dat dit gebeurt", vindt Timmermans. Cats weet uit de gegevens van schuldhulpverlening dat men sen vaak door eigen toedoen in de financiële problemen komen. „De huidige maatschappij dwingt mensen tot aankopen die ze niet nodig hebben", pro beert de CD A-er, maar Timmer mans snoert hem alweer de mond met: „A-sociaal, a-so ciaal! Die mensen hebben hele maal geen geld om iets te ko pen." Geluk en Van den Bergh temperen de gemoederen. Wat moet er verbeteren in de lokale politiek? Geluk: „We zitten te lui achterover, moeten de bur gers weer zien te interesseren. Er moet ook beter overlegd wor den met de bewoners. Met be zwaarmakers in Noorderpolder bijvoorbeeld hadden de bestuur ders elke maand aan tafel moe ten zitten." Van den Bergh pleit voor meer durf bij het nemen van beslui ten. „Ze hebben het niet aange durfd de brandweerpost Kerk- werve te sluiten, ter-wijl twee on derzoeken uitwijzen dat dit geen invloed op de veiligheid zal hebben. Dan moet je dat ge woon doen!" Woningbouw is ook zo'n hot item voor de lijstduwers. Cats vindt dat de vaart er nu toch moet worden ingezet. „Vier jaar geleden klonk al de roep om meer woningen en daar is nog steeds niks van terecht geko men." Hij ergert zich aan de stroperige besluitvorming. In het bedrijfsleven zou dat vol gens hem ondenkbaar zijn. Volgens Geluk valt of staat veel met de bestuurlijke kwaliteiten van de wethouders. Zij roemt het initiatief van GroenLinks en D66 in Vlissingen, die simpel weg via een advertentie in de krant goede bestuurders oproe pen te solliciteren voor de func tie van wethouder. Wat Geluk betreft hoeven wethouders geen binding te hebben met een par tij. Dat past immers ook bij het dualisme. Op Schouwen-Duive- land is daar de afgelopen vier jaar maar- weinig van terecht ge komen, vinden de lijstduwers aan de stamtafel unaniem. Populistisch Hoe hebben de lokale partijen LSD en Alert!, die zo veel ver nieuwing beloofden, het in hun ogen gedaan? „Het zijn populis tische partijen die inspelen op onderbuikgevoelens", doet Tim mermans nog eens een duit in het zakje. „Het valt mij niet eens tegen. Ze hebben best een bijdrage geleverd, maar ze heb ben niet bereikt wat ze zelf met vernieuwing voor ogen had den", oordeelt Geluk. Van den Bergh valt haar bij en bena drukt dat 'wij van de WD veel meer gericht zijn op het slaan van bruggen'. En passant houdt hij de lijstduwer van Groen Links voor dat je het in de poli tiek vooral moet hebben van het compromis als je iets wilt bereiken. RILLAND - De actie van de stichting Dijkrock ten bate> van Kika, een organisatie die fondsen werft voor kinder kankercentra, heeft 1700 euro opgeleverd. In het kader- van de actie werden door vrijwilligers van Dijkrock speelgoedberen verkocht in Rilland, Krabbendijke, Hoogerheide en Ossendrecht. Begin de ze maand werd in het dorpshuis van Rilland-Bath een benefietfestival gehouden, waaraan drie bands meede den. In het najaar vindt opnieuw een benefietconcert plaats. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 52-jarige inwoner van Co- lijnsplaat voor huiselijk geweld tot vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf en 28 uur werkstraf. De man had 2 april vorig jaar zijn echtgenote mishandeld. GOES - Uit een bedrijfspand aan de 's-Heer Hendriks- kinderendijk in Goes is voor vermoedelijk duizenden euro's aan gereedschap gestolen. De diefstal is gepleegd tussen vrijdagmiddag vijf uur en maandagmorgen kwart over acht. De inbrekers hadden een deur vernield om binnen te komen. Zij namen ook een koffiezetapparaat mee. KRUININGEN- Op de kruising met de N289 en de oprit A58 bij Kruiningen vond gistermiddag rond half twee een aanrijding plaats. Een 41-jarige automobilist uit Hulst reed over de N289, komende uit de richting van Kapelle. Hij verleende op de kruising geen voorrang aan een van rechts komende 22-ja- rige bestuurster uit Yerseke. Bij de aanrijding raakte niemand gewond. ARNEMUIDEN - Op de A58 ter hoogte van Arnemuiden is gistermiddag rond kwart over twee een 62-jarige auto mobilist uit Gent met zijn auto tegen de vangrail gereden. De man verloor door nog onbekende oorzaak de controle over zijn voertuig en botste tegen de vangrail. Zowel de auto als de vangrail raakten beschadigd. WATERLAND KERKJE - Een 27-jarige en een 31-jarige vrouw uit de gemeente Sluis zijn gisteravond rond kwart voor acht gewond geraakt bij een aanrijding op de Philips- weg in Waterlandkerkje. De 27-jarige vrouw stond met haar auto stil op een par- keerstrook, met de voorzijde van haar auto in de richting van Oostburg. Toen ze schuin naar links wegreed om te keren en in de richting van Waterlandkerkje te rijden, liet ze de achteropkomende, 31-jarige automobiliste, niet voorgaan. De 27-jarige liep nekletsel op en de 31-jarige vrouw had buikWachten. Zij zijn allebei overgebracht naar het ziekenhuis in Temeuzen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Volgens offi cier van justitie M. Overmeer zou een 24-jarige inwoner van Middelburg terreur uitoefenen op zijn familie. De officier maak te zich ernstig zorgen over zijn gedrag. Zij eiste gisteren in Mid delburg tachtig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De officier hechtte veel belang aan het contact- en straatver bod, dat volgens haar voor twee jaar moest gelden. Het vonnis van politierechter I. Woltring was aanmerkelijk milder: veer tig uur werkstraf en drie weken voorwaardelijke gevangenis straf. De eerste drie maanden is verdachte verboden contact te hebben met zijn zuster en ver der mag hij niet naar de woning van zijn moeder. De Middelburger heeft het voor- OVEZANDE - De talentenjacht voor jonge muzikanten en dan sers 2nd Influenz beleeft vrijdag in jeugdsoos De Klomp in Ove- zande de vijfde aflevering van dit seizoen. Twee Schouwse en twee Beve- landse bands treden op. De twee uit Schouwen-Duiveland zijn: Girls of Moon (punkrock) en de band JOOP (cabarateske rock). De Zuid-Bevelandse deelnemers zijn: The Gag Reflex (mix van muziek en humor) en According to You (repertoire van metal-, rock- punkrock- en emo-invloe- den). Op het programma staan verder: een nieuwe streetdance groep en de Walcherse reggae- band The Uprights. 2ndlnfluenz is van 20.00 tot 23.00 uur. De entree is gratis en het vervoer naar en van Ovezan- de ook. Om 19.00 uur vertrekt een bus van het NS-station Goes die over 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Kwadendam- me, Baarland, Oudelande, Elle- woutsdijk en Driewegen naar Ovezande rijdt. Ook gaat er een bus om 19.05 uur vanaf 's-Heer Abtskerke via Nisse, Heinkens- zand, Lewedorp, Nieuwdorp, 's-Heerenhoek en Borssele naar Ovezande. De terugreis is om 23.15 uur. al gemunt op een van zijn zus ters. Zij is door haar broer meer malen geschopt en geslagen, om dat hij niet duldt dat zijn zuster een relatie heeft met een man van een andere nationaliteit. „Ik wil geen Joegoslaaf in onze familie. In onze Marokkaanse cultuur moet een vrouw met een Marokkaanse man trouwen", verzekerde hij. Dat vroeg om een reactie. „In Nederland den ken we hier anders over. Derge lijk gedrag wordt niet getole reerd". repliceerde de officier. De man heeft in het gezin de rol van de vader overgenomen, na dat die is vertrokken. Vorig jaar 26 september liet hij zijn domi nantie gelden door zijn zuster te mishandelen. Banden lek Vorige week 6 februari zorgde verdachte opnieuw voor proble men. Hij zou haar een lesje le ren. Hij sloeg weer zijn zuster en stak de banden van haar fiets lek. Ook van de fiets van een an dere zuster had hij de banden lekgestoken. GOES - In een winkelpand in de Van Doornestraat in Goes werd gistermiddag een zeventigjarige vrouw uit de gemeente Reimers- waal aangehouden wegens win keldiefstal. De wouw had twee pakken fri tuurvet en een doos bonbons weggenomen. Dat kwam haar te staan op een bekeuring van 140 euro. In dezelfde winkel werd 's och tends een plastic tas van een 28-jarige vrouw uit de gemeente Goes gestolen. In de tas zaten een portemonnee met enkele tientallen euro's en speelgoed. Zij had de tas in de buurt van het toilet een ogenblik onbe heerd achtergelaten. STREEKACTIVITEITEN SCHAREN DUKE - De Hoeksteen, 14.00 uur: Bijeenkomst Anbo met weer man Jos Broeke. iïÉïiMir<fWfn?f LIJST X

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37