'Zuidwester breidt aanbod uit PZC Geld nodig voor 'brokjes cultuurhistorie' Het bieden kan beginnen! Zolder geeft schatten van onbekende fotograaf prijs ■k Jgjgk KORTING lorgorganisatie wil nieuwe voorzieningen in Zeeland opzetten 'VD Zeeland ezorgd over Natura 2000 en icereservaat Kabel van bijna 3700 kilo gestolen Man gewond bij bedrijfsongeval Drankrit kost man rijbewijs keuze in trouwpakken! De veiling opent vandaag om 09.00 uur op www.veilingkranten.nl veilingkranten.nl Blikvanger factie: 0113-315649 iWZ-Cj"ctje@pzc.nr 4460 AA Goes jSertentie-exploifa'ie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; lal: 020-4562500. 14 februari 2006 waarin opgenomen i de Zierikzeesche Nieuwsbode i 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland (OES - Zorgorganisatie voor üislandelijk gehandicapten Zuidwester breidt verder uit in («land. De van oorsprong Goe- ese stichting wil woonvoorzie- - in combinatie met dag- ng - realiseren door de üle provincie. Zo zijn er plan boor onder meer intramura- liplaatsen in Bruinisse, Vlissin- jjen - speciaal voor ouderen - g Goes. Drganisatie zet in op locaties verspreid liggen over heel „land. Zo wordt op dit mo- $1- behalve in bovengenoem- ilaatsen - ook aan projecten Grijpskerke, in Zeeuws- fonderen, Noord-Beveland en gooien gedacht. Ambitieus, hikt regiomanager zuid L. van lesten. „Maar de cliënten zijn i8, wijst hij op signalen die wrden afgegeven vanuit onder onderwijs en door Mee Zee- een organisatie voor men- met een beperking. Om tadwerkelijk aan de gang te pan, moet Zuidwester echter in ibben voor welke projec- lenerprecies gegadigden zijn. ivullingen tya voorzieningen zijn er ver diende invullingen mogelijk: Kjhuis met meerdere plaatsen, kj grotere woonvorm of indivi ditel wonen - al dan niet gecom- jneerd met logeerplaatsen. or gekozen wordt, is af- ukelijk van de vraag, vester voorziet daarnaast dagbestedingsactiviteiten, letis één van de mogelijkheden Ie Van Westen ook in een dorp ikBruïnisse ziet: je kunt daar roet je dagbesteding inhaken op IdoorMelita Lanting het toerisme en zo een bijdrage leveren aan de samenleving. Door bijvoorbeeld een wasseret te te openen in de nabijheid van de jachthaven, voert de regioma nager ter illustratie aan. „We willen met het scheppen van kleine voorzieningen een meer waarde leveren aan kleine dor pen." Sprekend voorbeeld is de buurtsuper die vrijwilligers sa men met Zuidwestercliënten in het dorp Vierpolders (Voor- ne-Putten) hebben geopend, in reactie op de in dit dorp tanen de voorzieningen. De zeven nu op papier staande projecten verkeren in diverse stadia van ontwikkeling. In Bruinisse is sprake van een samenwerkingsverband met Al- lévo. Zijn er voldoende aan meldingen, dan kan er in dit dorp snel worden begonnen. Voor het Goese project - gericht op oudere mensen met een verstandelijke handicap - is zelfs al een mogelijke locatie (Beatrixlaan) voor handen. An dere projecten bevinden zich in een meer verkennende fase, zo als bijvoorbeeld een woon-/werkvoorziening bij de imkerij in Grijpskerke. De ver schillende locaties moeten zo'n beetje een satellietfunctie voor de regio's gaan vervullen, blikt Van Westen vooruit. Waar ande re cliënten kunnen binnenlopen en van waar uit medewerkers van Zuidwester kunnen opere ren. Het werkgebied van de stich ting, die in 1999 de eerste con- Wethouder werkt aan beleid voor losse elementen die nu onder geen enkel budget vallen 1BIKZEE - De WD in Zee- id maakt zich grote zorgen tr de ontwikkelingen rond Na- :a2000 en het toekomstig zee- maat voor de Schouwen- ivelandse kust. De Staten- iclieen de gemeenteraadsfrac- hebben daarom de handen «ingeslagen. De partij wil tormee voorkomen dat de teuwse economie de dupe wrdt van de natuurbescher- ingsmaatregelen en Rotter- hise havenbelangen. land - en met name Schou- i-Duiveland - ziet momen- sltwee grote natuurbescher- atregelen op zich afko- ün. Enerzijds is sprake van de van een zeereservaat wr.de kust van Schouwen-Dui- waarbij beperkende ©tregelen voor visserij en toe gaan gelden. Anderzijds tordt momenteel gewerkt aan toa 2000, een Europees net- ctkvan vogel- en habitatgebie- a Deze gebieden zijn te vin- Enzljn in heel Zeeland, bijvoor- in de Westerschelde, Na il monument Oosterschel- i de kuststrook voor Zee fde Voordelta). Om deze ge- te beschermen stelt het iaisterie voor verstrekkende aatregelen te nemen. Zo wordt fdacht aan beperkende maatre den op de stranden. Dit zou ge- %n kunnen hebben voor bij- Korbeeld de toegankelijkheid -kétkitësurfen en -buggyen. Hamer van Koophandel Zee fden ook de gemeente Schou- "-Duiveland hebben hierover ddels aan de bel getrokken Pet ministerie. Volgens frac- jfooi'zitter I. Vogelaar van de p-Statenfractie treft dit niet Schouwen-Duiveland.' 'ar°m betrekken we er ook gemeente Noord-Beveland |nVeere erbij." |VVD maakt zich zorgen om- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Niet alleen de prominent aanwezige monumenten in Zierikzee, maar ook de kleine brokjes cultuurhisto rie zoals oude stadsmuurtjes, drinkput ten en hekwerken verdienen bescher ming. Wethouder W. Renden (monumen tenbeleid) moet echter tot zijn spijt con stateren dat daar tot nu toe geen speci fiek beleid voor is ontwikkeld en dat er evenmin geld voor beschikbaar is. Hij wil daar op korte termijn verbetering in brengen. „Voor onderhoud van de ge bouwen hebben we het programma Ho merun. Dat voorziet in een vast bedrag per jaar voor onderhoud. Zo'n program ma zouden we ook voor alle elementen in de buitenruimte moeten hebben", zegt Renden. Volgens hem zouden daarin ook die specifieke brokjes cultuurhistorie op genomen moeten worden. Het begrip 'losse elementen' strekt overi gens veel verder dan cultuurhistorie, zo blijkt uit een foto-inventarisatie die de gemeentelijke buitendienst in opdracht van de wethouder heeft samengesteld. Het resultaat is een overzicht van honder den foto's van alleiiei soorten straatmeu- bilair zoals bankjes en picknicktafels, maar ook van beelden en kunstwerken. De inventarisatie bevat daarnaast ook trappen over de dijken en bij de strand- overgangen, en enkele travaljes. Investeringen ,Tot nu toe wordt het onderhoud daar van wel grotendeels meegenomen door de buitendienst, maar duidelijk beleid en financiële ruimte ontbreken", zegt de wethouder. Zolang het om klein onder houd gaat, is dat nog wel te doen, maar bij grotere investeringen ontstaan proble men. „Zoals in Oosterland, waar het tuin- gevolgen kunnen hebben de Zeeuwse economie. Vis- reereatie en toerisrne zijn 'gnjke pijlers en juist die ren kunnen hierdoor lelijk knel komen. De WD-ers Pffl inmiddels hun Tweede Wieden aangesproken en pnkort zal fractiespecialist .]ders naar Zeeland komen 01 zich hierover te laten infor- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wie de fotograaf is, daarvan heeft M. Thiebou nog geen idee. Maar dat het om een bijzondere verzameling ne gatieven gaat, is volgens hem duidelijk. In 585 beelden van zes bij negen centimeter zijn aanbouw, proefvaart en eerste buitenlandse reizen van de flot tieljeleider Hr. Ms. Tromp te vol gen. De foto's zijn gemaakt tus sen mei 1937 en september 1939. Het materiaal is gebundeld in twee speciale bewaarmappen, destijds gebruikt door beroeps fotografen. Thiebou kreeg de fo to's uit de nalatenschap van zijn pas overleden zwager D. 011- hoffZe lagen met nog veel meer andere interessante spullen op geborgen op de zolder van zijn huis aan het Karsteil in Zierik zee. Olthoff was, aldus Thiebou, een groot liefhebber van rommel markten. Waar en wanneer zijn zwager de foto-mappen op de kop heeft getikt, weet Thiebou niet. „Het kan er heel goed al 25 jaar gelegen hebben. Hij deed er verder niks mee, dus niemand die er ook wat van wist." De fo toserie van het marineschip ver noemd naar de admiraals Tromp, begint in 1937 op de M. Thiebou kreeg uit een erfenis bijna zeshonderd bijzondere negatieven in handen waarop de reizen van het marineschip Tromp zijn vastgelegd. Nu probeert hij de identiteit van de fotograaf te achterha len. foto Mechteld Jansen werf van de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam. De kiel van de lich te kruiser werd in 1936 gelegd. Het 132 meter lange schip liep in 1938 van stapel, de beman ning telde goed 300 koppen. Ook die plechtigheid is terug te vinden in de collectie negatie ven. De Hr. Ms. Tromp kwam op 18 augustus van dat jaar offici eel in dienst van de marine. Wat volgens Thiebou, zelf geen onverdienstelijk amateurfoto graaf, duidelijk aan de serie valt af te lezen, is dat de maker in op dracht van de marine heeft ge handeld. „Het zijn beslist geen kiekjes voor in het familie-al bum." De negatieven zijn chro nologisch gerangschikt aan' de hand van de verschillende rei zen die de Tromp in zijn eerste jaar heeft gemaakt. Welke rei- crete stappen in Zeeland heeft gezet met de overname van Huize Den Berg, strekt zich uit van Rotterdam tot Breda. De organisatie telt rond de negen honderd intramurale cliënten en tweeduizend medewerkers. Met 125 Zeeuwse cliënten is de organisatie het laatste jaar met een kwart in Zeeland ge- Dorfmeister wil in afdaling nog een keer vlammen KAPELLE - Aan de Witte Weelweg in Biezelinge is in de loop van vorige week een haspel gestolen met 511 meter drie-aderige kabel. De haspel plus kabel weegt 3652 kilo en heeft een waarde van duizenden euro's. Het spul was weggezet voor werkzaamheden aan de Witte Weelweg, een polderweg die parallel loopt aan'Rijksweg A58, tus sen het viaduct over de A58 richting Eversdijk. NIEUWDORP - Een 55-jarige man uit Ark el is gisteroch tend gewond geraakt bij een bedrijfsongeval in Nieuw- dorp. De man was aan het werk bij Heerema. Even voor negen uur brak het touw waarmee een metalen hijsstrop was vastgezet. De strop, die tussen de vijfhonderd en dui zend kilo weegt, viel naar beneden en gleed naar het werk- platform waar de man uit Arkel bezig was. Hij kreeg de strop tegen zich aan en daarbij brak hij zijn arm. Omdat de man viel en bekneld raakte, werden de traumahelikop- ter en de brandweer opgeroepen. De Arkelaar is met een ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De Ar beidsinspectie onderzoekt het bedrijfsongeval. MIDDELBURG - Een 61-jarige inwoner van Ellemeet voor dronken rijden veroordeeld tot 1200 euro boete en negen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De man had 19 november in zijn woon plaats port gedronken. Vervolgens stapte hij in zijn auto en reed naar huis. Onderweg werd de man aangehouden door de politie. Uit de blaastest volgde een score van 870 microgram: vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. Het rijbewijs werd ingenomen. De man had tot gisteren een blanco strafblad. Officier van Justitie M. Overmeer eiste 900 euro boete en negen maanden rijontzegging. De man had spijt van zijn actie. (Advertentie) De oude muur bij de Nobelpoort langs het water dat in de volksmond wordt aangeduid als 'De put van Van Aken', biedt een sprekend voorbeeld van een locatie waaraan snel iets moet gebeuren. De boomwortels ontwrichten het metselwerk dat diepe scheuren vertoont. foto Mechteld Jansen muurtje voor een deel omver werd gere den. Dan komt de vraag hoe het hersteld moet worden en waar het geld vandaan moet komen", memoreert Renden. Hoog tijd dus, vindt hij, dat er een pro gramma als Homerun voor al die losse elementen in de buitenruimte komt. Dat moet voorzien in een vast bedrag voor on derhoud op de begroting vanaf 2007. Nu met de foto-inventarisatie duidelijk is hoeveel en welke objecten het betreft, kan dat beleid de komende weken wor den ontwikkeld. Renden hoopt het ambte lijk voorstel op korte termijn binnen het college te kunnen bespreken. Advertentie Onze nieuwe collectie is binnen. STERTEL yesdvi. Goes, Lange Kerkstraat, Ie etage I tel. 0113 -27 00 25 www.steutelgoes.nl (Advertentie) zen dat waren, heeft de foto graaf per serie in het kort op een tabblad neergeschreven. De reeks eindigt op 19 september 1939 in Nederlands-Indië. Vakantiefoto's Een aanwijzing wie achter de impressie zou kunnen zitten, vormt mogelijk de als zodanig omschreven 'particuliere' vakan tiefoto's uit 1938 die onder een apart tabblad tussen het over zicht van de Tromp is gevoegd. Privéplaatjes zijn er verder meerdere malen van een man, vrouw en kind tijdens een uit stapje naar Echternach in Luxemburg en in Nederlands- Indië. Een mogelijkheid is dat het ging om Albert Chambon, pseudo niem voor A.W.P. Angenent, die indertijd in opdracht van de ma rine tal van rijkelijk geïllustreer de boeken heeft'geschreven over de geschiedenis en het leven aan boord van diverse schepen. In de Vlissingse Courant van 18 au gustus 1938 valt terug te vinden dat hij werkte aan een boek over de Tromp en zijn naamge vers, bestemd als cadeau voor al le opvarenden. Thiebou hoopt dat hij via de marine kan achter halen wie de maker van de foto serie is. Verder speelt hij met de gedachte het materiaal op cd-rom te zetten. Dé regionale veilingsite van BN/DeStem en de PZC zeeuwse almanak Auto's, motoren, voetbal, Zor- ro, ridders, Asterix en Obelix en andere helden. De interes ses van de driejarige Vlissin- ger Robin passen geheel bij het klassieke rolpatroon voor jongetjes. Wachtend bij het verkeers licht, achterop de fiets bij moeder, kwam een bromfiet ser langszij. Het glanzende en ronkende apparaat en de ge helmde berijder kregen alle aandacht van het jongetje. En Robin zou Robin niet zijn, als hij zijn bewondering niet hardop kenbaar zou maken. Helaas voor de stoere brom merrijder was het een compli ment dat zulke knullen liever niet toebedeeld krijgen in de publieke ruimte. Want opge wekt wees de peuter naar de broekspijpen van de jonge man: „Jij hebt Idéfix-sokken aan! Ik ook. Mooi, hè?" OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) ALLE MERKEN EN SOORTEN GLAZEN INFORMEER NAAR DE MOGELIJKHEDEN EN VOORWAARDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35