D66 keert Rekenkamer rug toe Roerige jaren in het fruitdorp PZC PZC Inning baatbelasting zorgt voor twijfels Politici Reimerswaal krijgen horeca-les Informatieavond 5 agenda fractievoorzitter De Koster vindt dat college te weinig met adviezen doet Politieke bijeenkomsten In Heinkenszand kan het misschien veel beter Kapelle Sanering oude boerderij kostbaar Noodunits naar Tholen-stad Kabel van bijna 3700 kilo gestolen Huiselijk geweld bestraft Aanrijding bij oprit A58 14 Crank Balkenende GOES - D66-fractievoorzitter mi lit Hosier slapt uil de Goese ml' Bekenkamereommissie. Hij ROt vindt Hat het college van burge- »1« «ester ell wethouders te wei- jigof te laat iets doet met de uit lui. «ebrachte adviezen van de com- tnjjl Jjjjjje, De andere commissiele- lt 11 den begrijpen zijn vertrek niet. Pb peRekenkamercommissie heeft uvee zaken onderzocht: het uit besteden van gemeentelijk werk derden, zoals adviesbu- [tans, én de totstandkoming talig, ïande brede school Symfonie in slnjl dewijk Ouverture. Beide rappor- tij i,t schetsten een onthutsend li» beeld. Goes schakelde in de (on- itEOchte) periode wel erg ge- -.1 makkelijk externe bureaus in, oord concludeerde de commissie in tb 201)4. Het roer moest om, vond 113 vervolgens de gemeenteraad, tarnt. Bij de totstandkoming van de nlii brede school ging bijna alles Ellp, GEERSDIJK - Over het ont- weip-bestemmingsplan voor Geersdijk wordt vanavond een informatiebijeenkomst gehou den. De bijeenkomst die eerder 20 februari zou plaatsvinden, is het dorpshuis Drentehuis en ibegint om 19.30 uur. dei* dinsdag 14 februari 2006 b!5 GOES Leger des Heils, Leliestraat 24, :j,00-12,00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver loop kleding en meubelen tbv maat- shappelijke dienstverlening; Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Gro te kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling doorSjoerd Tamminga; Revalidatiecen- Irum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur; be wegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 14,00 uur: Welfa rewerk; KRUINIIMGEIM - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13,30-16,30 uur vrouwenclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 14.00 uur: Welfarewerk; YERSEKE - Evangelische Gemeente, Kaaistraaat 20, 19.30 uur: Maranatha conferentie; Dinsdag 14 februari KAPELLE - Sportcafé De Inloop in sportcentrum Groene Woud - 20.00 uur. Sportdebat over sport op de politieke agenda. Fractie voorzitters maken aan de hand van stellingen duidelijk in hoever- leze zich voor de sportverenigin gen) gaan inzetten. 15 februari GOES - Openbare Bibliotheek es - 19.00 uur. Politiek forum 1 het Dorpenplatform Goes over line kernenbeleid in relatie tot komende Wet Maatschappelij ke Ondersteuning'. Politici van de partijen praten daarover in pforumdiscussie. Donderdag 16 februari SINT-MAARTENSDIJK - Dorpshuis - 20.00 uur. De PvdA ïliolen houdt een lijsttrekkersde batover vrouwen en/in de politiek. Gedeputeerde M. Ie Roy leidt het Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel; 0113-315670 Fax:0113-315669 F-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel'-(0113)315500 Fa*: (0113)315669 E-mall: redactie pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl mis. Er was geen speciale pro jectleider en taken en bevoegd heden waren onduidelijk. Dat leidde tot zware kritiek aan het adres van wethouder M. 't Hart (PvdA, onderwijs), die vorig jaar in de raad diep door de knieën moest om zijn politieke huid te redden. De Koster vindt het echter treu rig dat, ondanks het kritisch rap port, de eigendomsverhoudin gen in de brede school nog steeds niet zijn geregeld. De ge meente Goes en de Stichting Kinderopvang De Bevelanden moeten daarvoor een contract ondertekenen, maar aangezien er het een en ander mis is met het gebouw, wilde de stichting niet zonder slag of stoot een handtekening zetten. Wethou der 't Hart laat weten dat het contract waarschijnlijk nog de ze maand wordt getekend. Een ander punt is het nog niet verschenen, beloofde overzicht van uitbesteed werk. „Je wilt als raadslid het college controle ren, maar dat word je op deze manier wel erg moeilijk ge maakt. Bovendien vind ik dat de Rekenkamercommissie moet bestaan uit externe, onafhanke lijke mensen en niet uit raadsle den." Code Wethouder C. Linssen (CDA, personeel en organisatie) deelt de kritiek niet. Volgens hem was het te ingewikkeld en te ar beidsintensief om 'dwars door alle afdelingen heen informatie op te zoeken over uitbesteed werk'. „Daarom is in de begro ting 2005 een eode opgenomen, zodat je simpel het uitbestede werk kunt opvragen. In de jaar rekening 2005, die medio dit jaar verschijnt, zit dus een lijst met uitbesteed werk. De raad is met die aanpak akkoord ge gaan." Voorzitter S. Heijning van de Re kenkamercommissie (ën WD- fractievoorzitter) meent echter dat de code al in 2004 had kun nen worden toegevoegd. Ook fractievoorzitter A. van der Reest van de SGP/ChristenUnie 'baalt ervan dat het eerste rap port niet is geëvalueerd'. „De Re kenkamercommissie laat best goed werk zien, dan mag je van het college verwachten dat het daar snel iets mee doet." Heijning en Van der Reest be grijpen dan ook niet dat De Kos ter de commissie verlaat. „Hij heeft tenslotte geen probleem met de commissie. Heb je vervol gens kritiek op het college, vecht het dan in de raad uit." Inwoners van Heinkenszand laten zich in de enquête onder meer uit over de fietsveiligheid in en buiten het dorp. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Inwoners van Heinkenszand mogen hun zegje doen over hun dorp. De dorpsraad Heinkenszand laat daarvoor vanaf volgende week maandag een telefonische enquê te houden door onderzoeksbu reau Pro-Info. De Dorpsstraatin Heinkens zand kwam vorig jaar in een on derzoekje- van' de dorpsraad op de braderie als 'grootste knel punt' uit de bus. De straat zou er na de herinrichting niet veili ger op geworden zijn en het par keren is er een probleem. In de -telefonische "enquête is dit het eerste punt dat wordt aange kaart. Of er bijvoorbeeld één richtingsverkeer moet komen, zebrapaden dan wel verkeers remmers? Andere onder-yverpen op ver keersgebied die worden aange sneden, zijn de fietsveiligheid in en buiten het dorp; de toeganke lijkheid en bereikbaarheid van winkels en andere voorzienin gen voor mensen met een handi cap, rollator, kinderwagen of in een rolstoel; de parkeergelegen heid in de Dorpsstraat, bij De Stenge, in de omgeving van de sportvelden en in de eigen wijk;... en de veiligheidssituatie op krui singen in Heinkenszand. Ook wordt gevraagd naar socia le (on)veiligheid. Voelt u zich wel eens onveilig en zo ja waar? Overlast is een ander thema. Of de inwoners overlast ondervin- den en zo ja van wie of waar door? Het hele scala komt voor bij: kinderen, jongeren, verkeer, buren, ouderen dan wel uit gaanspubliek. In dat licht mo gen de geënquêteerden ook hun mening geven over het lokale po- litiewijkteam. Woningbouw is het één na laat ste thema. Heinkenszand breidt flink uit met Over de Dijk 2. Heeft u bezwaren tegen verdere nieuwbouw?, is de vraag die daarover wordt voorgelegd. En aan welke woningen bestaat be hoefte? Tot slot wordt gevraagd naar de mening over activiteiten van plaatselijke verenigingen. Of zij voldoende doen voor de di verse leeftijdsgroepen. De enquête wordt telefonisch af genomen door onderzoeksbu reau Pro-Info. De Zeeuwse wel zijnsorganisatie Scoop zorgt voor begeleiding. Wie niet ge beld wprdt, kan van 20 tot 26 fe bruari via website www.dorps- raadheinkenszand.tk de enquê te opvragen en invullen. De re sultaten worden 15 april gepre senteerd op de jaarlijks dorps vergadering in De Stenge. De dorpsraad gaat ermee aan de slag om een beleidsplan voor Heinkenszand te maken voor de komende jaren. door Willem van Dam KAPELLE - Heel harmonieus is het er de afgelopen vier jaar niet aan toegegaan in de ge meenteraadzaal van Kapelle. Desondanks staat de gemeente er niet slecht voor. De begro ting die het college van burge meester en wethouders eind vo rig jaar presenteerde, biedt een vrij rooskleurig beeld: de ge meentelijke belastingen konden omlaag, er is geld voor een aan tal grote investeringen en in de gemeente wordt volop ge bouwd. Enig gevoel voor gastvrijheid kan het gemeentebestuur van Kapelle niet worden ontzegd. In de hal van het gemeentehuis staat altijd een welgevuld mand je met appels. Trek in een El- star of een Jonagold? Tast toe! Kapelle fruit. De gemeente presenteert zich als De Bloesem van Zeeland. Ze hebben er een fruitteeltmuseum en de platte grond vermeldt namen als de Goudreinettenstraat, de Cox- straat en de Sterappelstraat. En de gemeenteraadsleden? Die hebben de voorbije raadsperio de met regelmaat door een zure appel moesten bijten. In januari verloor Kapelle een bestuurder die zichzelf graag afschilderde als 'een y/ethouder met 'n groot bakkus' of als 'een wethouder met ballen'. Peter Alexander Ganseman (Gemeen tebelang) is - zeggen ze in Ka pelle - vooral iemand die voort durend op het randje balan ceert, omdat hij daar het uit zicht het mooist vindt. Halver wege vorige maand duikelde Ganseman over de rand en werd Kapelle geconfronteerd met weer een crisis. Dat was niet uitsluitend te wij ten aan de capriolen van Ganse man. Ook de fracties van WD en CDA treft enige blaam. Zij wisten tenslotte heel goed wie ze met Ganseman in huis haal den: een wethouder met 'n groot bakkus. Ganseman maak te tussentijds - in februari 2004 - een triomfantelijke rentree in het college van burgemeester en wethouders. Vier jaar eerder was hij uit het college wegge stuurd op grond van een - op het oog - vrij onbeduidende kwestie. Ganseman exploiteer de in het bungalowpark De Oes terbaai een winkeltje en over trad daarmee gemeentelijke re geltjes. Daaraan was echter een periode van moddergooien voor- Kapelle fruit. De gemeente presenteert zich als De Bloesem van Zeeland. af gegaan, Op de achtergrond speelde ook nog een akkefietje met de belastingdienst. Alles bij een was het meer dan genoeg om uit te groeien tot een heuse Affaire en was het exit wethou der Ganseman. De naam van zijn opvolger: de SGP-er L. Nie- wenhuijse. Wrang Een tikje wrang was het wel. Eind 2003 moest wethouder Nie- wenhuijse het veld ruimen van wege een kostenoverschrijding bij de verbouwing van het ge meentehuis. En wie volgde hem op? Ganseman. Die schoof sa men met WD-wethouder Her- selman en CD A-wethouder Bur ger aan de collegetafel; dezelfde wethouders die hem een paar jaar eerder het college hadden uitgebonjourd. Helemaal goed is het nooit geko men. Kort nadat Ganseman (voor de tweede maal) als wet houder was aangetreden, werd in een loods in Wemeldinge een wietkwekerij aangetroffen. Ei genaar van die loods: P. A. Gan seman. En hoewel de wethou der de handen in onschuld was te (en niet door justitie werd ver volgd) gniffelde gans Kapelle. Ganseman zou diverse malen in opspraak raken en er vielen ter men als 'belangenverstrelling' Ganseman (hij beheerde onder meerde de portefeuilles ruimte lijke ordening en volkshuisves ting') schurkte in de privé- sfeer te dicht tegen de vastgoed- branche aan. De - wat is gaan heten - Oesterbaai-affaire (Gan seman werd aangeklaagd we gen mishandeling) - deed hem uiteindelijk struikelen. Een blik in het handelsregister van de Kamer van Koophandel leert dat Ganseman diverse be sloten vennootschappen op zijn naam heeft staan. En uit gege vens van het kadaster blijkt dat hij zich ook tijdens zijn wethou dersschap in (privé-)onroerend- goedtransacties begaf. Zo kocht hij in mei 2004 een bedrijfs- loods aan de Oranjeboomstraat in Wemeldinge voor 72.500 eu ro om diezelfde loods (gelegen in een gebied waar waarschijn lijk woningen komen) nog geen half jaar later voor 127.500 eu ro door te verkopen aan de Wal- cherse Bouw Unie (WBU). Iinterne strubbelingen bij het CDA en Gemeentebelang heb ben het imago van de Kapelse politiek evenmin goed gedaan, gedaan. Het CDA streeft in Ka pelle naar vers bloed in de frac tie, maar die vernieuwing kwam niet zonder slag of stoot tot stand. De samenstelling van de kandidatenlijst van Gemeen tebelang verliep ook niet pro bleemloos. Dat leidde er uiteindelijk toe dat fractievoorzitter C. Vleugel (bij de vorige verkiezingen goed voor een vracht aan voorkeurs stemmen) besloot zich terug te Kernen: Kapelle, Biezelinge, We meldinge, Schore Inwoners: 11.576 Burgemeester: S. Kramer (2002, WD) Wethouders: G. Burger (CDA), J.Herselman (WD). Wethouder P. Ganseman (Ge meentebelang) trad in januari af, het merendeel van zijn taken wordt waargenomen door wet houder Burger. Raadsleden: 15: CDA 4, WD 3, SGP 2, Gemeentebelang 3, Pv dA 2, ChristenUnie: 1 Deelnemende partijen: alle zit tende partijen, geen nieuwko mers. 's-HEER ABTSKERKE - Sanering van vervuilde grond bij de zeventiende eeuwse boerderij van wijlen Aclrie van der Meulen bij 's-Heer Abtskerke wordt een kostbare zaak. Was er eerst gerekend op ongeveer 100.000 euro, de schattingen gaan na verder onderzoek uit van drie tot vier ton. Voor stichting Het Zeeuwse Landschap die van de boerderij en landerijen het eerste akkerreservaat in Zeeland wil maken, is dat geen reden van dat plan af te zien, aldus directeur M. Hemminga. Plij wil verder nog' geen mededelingen doen. Het Zeeuwse Landschap zoekt naar fondsen om het akkeireservaat te kunnen realiseren. De grond bij de boederij is vervuild met onder meer as best en afgewerkte olie van voertuigen die Van der Meu len verzamelde. THOLEN - De verhuizing van de noodunits, die dienst hebben gedaan als behuizing voor bewoners van De. Schutse in Sint-Annaland, is begonnen. Op vrachtwagens' worden de units naar Tholen vervoerd. De nieuwbouw van De Schutse is voltooid, een deel van de units wordt nu gestald aan de Beatrixstraat in Tholen-stad. De noodunits worden daar in de loop van april betrokken door bewoners van zorgcentrum Ten Anker. Dit is nodig, omdat de serviceflat aan de Prins Clauslaan, waar de ouderen nu nog wonen, helemaal wordt gesloopt. Er komt een nieuw gebouw van vier verdiepingen voor terug. Een klein gedeelte krijg zes bouwlagen. Het nieuwe gebouw sluit aan op het huidige zorgcentrum. In totaal verhuizen 52 bewoners naar de noodunits. Daar naast komt er een grote recreatiezaal, van negentig vier kante meter, een ruimte voor de huisarts en voor dagbe handeling. Castria Wonen verwacht zes weken nodig te hebben om de units goed in te richten. Dan volgt verhui zing van de bewoners en begint Castria zo snel mogelijk met de sloop van de serviceflat. KAPELLE - Aan de Witte Weel weg in Biezelinge is in de loop van vorige week een haspel gestolen met 511 meter drie-aderige kabel. De haspel plus kabel weegt 3652 kilo en heeft een waarde van duizenden euro's. Het materiaal was weggezet voor werkzaamheden aan de Witte Weel- weg, een polderweg die parallel loopt aan Rijksweg A58, tussen het viaduct over de A58 richting Eversdijk. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 52-jarige inwoner van Co- lijnsplaat voor huiselijk geweld tot vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf en 28 uur werkstraf. De man had 2 april vorig jaar zijn echtgenote mishandeld. KRUTNINGEN - Op de kruising met de N2 8 9 en de oprit A58 bij Kruiningen vond gistermiddag rond half twee een aanrijding plaats. Een 41-jarige Hulstenaar reed over de N289, uit de richting van Kapelle. Hij verleende op de kruising geen voorrang aan een van rechts komende 22-ja- rige Yersekse. Bij de aanrijding raakte niemand gewond. baatbelasting. Indien die uit spraak voor Goes negatief uit pakt, zit de gemeente met een gat van 4,5 miljoen euro. Dat vergemakkelijkt een volledige uitvoering allerminst. Helemaal eensgezind waren de lijsttrekkers wel over de nood zaak om ook aan de oostkant van Goes tot betere parkeervoor zieningen te komen. De vra'ag of daarbij gekozen moet worden voor de bouw van een parkeerga rage zorgde voor enige verdeeld heid. WD, CDA en SGP-Chris- tenUnie zijn voorstanders van een parkeergarage, bij de ande re partijen leven aarzelingen. Een pleidooi van OCG-vertegen- woordiger B. Kole voor een bete re ontsluiting van Goes-zuid viel in goede aarde. De lijsttrek kers waren allen van mening dat daaraan met voorrang moet worden gewerkt. Kritiek was er op de nummer één van GroenLinks, D. van Ewijk. Zij zou zieh als wethou der van sportzaken te weinig hebben ingespannen voor verbe tering van enkele sportaccom modaties (Het Schenge en het Wesseloparlc). door Willem van Dam GOES - Niet geheel gerustge steld verliet middenstandsvoor zitter R. Berks gisteravond het Goese gemeentehuis. Tijdens een discussiebijeen komst van plaatselijke onderne mers met de zes lijsttrekkers van de partijen die in Goes aan de verkiezingen meedoen, had Berks aangedrongen op een vol ledige uitvoering van het master- plan voor de binnenstad. Alle lijstaanvoerders verzeker den dat de eerste fase van het plan zal worden afgerond. Wat de uitvoering van de tweede fa se betreft, beloofden alleen de lijsttrekkers van VVD (S. van 't Westeinde) en CDA (R. Diele- man) dat Zij zich daar de komen de vier jaar honderd procent voor zullen inzetten. PvdA (M. '•t Hart), GroenLinks (D. van Ewijk), D66 (R. de Koster) ën SGP/ChristenUnie (A. van der Reest) hielden nadrukkelijk een slag om de arm. Plun standpunt zal mede afhan gen van een uitspraak van de Hoge Raad over de inning van foto Willem Mieras trekken. De gemeentebestuur ders van Kapelle hebben de af gelopen vier jaar geen fraaie voorstelling verzorgd. Opdoe ken dan maar en herindelen bij Goes of Reimerswaal? Echt noodzakelijk lijkt dat niet, ondanks al het gedoe staat Ka pelle er niet slecht voor. Boven dien: er moet iets te lachen over blijven op de Bevelanden. door Harmen van der Werf YERSEKE - Als ze het al niet wisten, dan weten politici uit Reimerswaal het sinds gister avond. De horeca zucht onder een enorme berg regels. Het ging er aan het begin van de bijeenkomst in café restaurant De Kruik nog rustig aan toe. De aanwezige raadsleden van CDA, ChristenUnie, WD en Leefbaar Reimerswaal deden hun verhaal en stoeiden wat met elkaar. Tot de eigenaresse van camping Zon en Zee in Yerseke de microfoon van Ploreca Nederland-consu lent P. Arkenbout kreeg. „Hou eens op met bekvechten, jullie zijn hier niet in een raadsverga dering." Ze haalde praktijkvoorbeelden aan van tegenstrijdige regels en ambtenaren. „Kom eens bij een controle meekijken", nodigde zij de raadsleden uit. De eige naar van motel café restaurant De Caisson bij Kapelle volgde, over het bijhouden van logboe ken voor elektriciteit, gas en koelvloeistoffen en dat hij ook nog een energieprestatie-onder zoek moet laten doen. „Dat kost alleen al 1.500 euro." N. van der Hoest (Leefbaar Rei merswaal) reageerde verbaasd. „Je moet dit allemaal wel we ten.". M. van der Meijden (WD) bepleitte één loket voor vergun ningen. „Maar dan moet dat ook goed werken", kreeg zij direct te horen. P. Koeman (CDA) en A. Jumelet (ChristenUnie) leg den de schuld grotendeels bij de landelijke overheid die zoveel re gels zou stellen. Ze kwamen daarmee niet weg. Uit onder zoek van Horeca Nederland is gebleken, zei consulent Arken bout, dat gemeenten als ze wil len veel vrijheid hebben. Waar een avondje in het café al niet goed voor is. Ondernemers en politici zouden het vaker moe ten doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31