Held De Ruyter wordt jeugdidool PZC Het Vlaamse onderwijs loopt zeker niet achter Nuff Said en Racoon in de prijzen I Auteur Kader Abdolah in Porgy Bess Joost Zwagerman over Amerikaanse literatuur Heemkundige Kring vergaderl Lezing over batikkunst in De Osseberg kunst dinsdag 14februari 2006 door René Schrier TERNEUZEN - „Verschillende Zeeuwse scholen hebben wel op hun eigen wijze contacten met Vlaamse scholen, maar eigenlijk ontbreekt het inzicht in het to taal van die uitwisselingen. Het is jammer dat dat niet wat meer gestructureerd is, want beide partijen kunnen veel hebben aan een uitwisseling tussen het Zeeuwse en het Vlaamse onder wijs." Jo de Potter uit Terneuzen zet zich al geruime tijd in om de contacten tussen het Vlaamse en het Zeeuwse onderwijs te verbe teren. Hij doet dat onder meer als voorzitter van de werkgroep Schelde van van de stuurgroep CST, dat staat voor Computers op School en Thuis. Elk jaar maakt hij vorderingen. Zo is hij goed te spreken over de invulling van de stand die Zee land medio maart presenteert op de Gentse CST-studiedagen. Aanvankelijk bleven de contac ten tussen het Zeeuwse onder wijs en deze Vlaamse onderwijs beurs beperkt tot initiatieven vanuit Zeeuws-Vlaanderen. Te genwoordig is er een breder Zeeuws onderwijsveld bij be trokken, zoals de beide ROC's, de Hogeschool Zeeland en de Roosevelt Academy. Het is van belang dat Zeeland in Vlaanderen laat zien wat er in deze provincie gebeurt. Welke opleidingen er zijn en hoe het on derwijs wordt gegeven. Andersom is het voor Zeeuwse mensen uit het onderwijs heel leerzaam eens de neus over de grens te steken en te kijken waar de Vlaamse collega's mee bezig zijn. De Potter: „We moeten vermij den dat we allemaal het wiel proberen uit te vinden. Als je ziet waar ze in het Vlaamse on derwijs mee bezig zijn, onder meer op het gebied van informa tica, dan lopen ze daar zeker niet achter." Opzet van de beurs in Gent is door lezingen en workshops in formatie uit te wisselen. Vanuit Zeeland zijn er bijdragen van ij; Hogeschool Zeeland, het Roe Westerschelde en basisschool Tweemaster. Onderdeel van de CST studieda gen zijn een internetwedstrrijj voor leerlingen van 10 tot jaar en de uitreiking van deCSl awards voor initiatieven op h>. gebied van informatie en (voorJ gezet en hoger) onderwijs, Overigens is de belangstel^ voor deze wedstrijden vanuit Zeeland nog steeds erg matig. Voor de internetwedslnji Whizzkids hebben zich no; maar twee Zeeuwse scholen ui geschreven. De eerste dag van de b( dinsdag 14 maart. Die is voore! gericht op het voortgezet en ho ger onderwijs. De dag er na te het basisonderwijs aan de beur" De derde en laatste dag gaat 6 aandacht uit naar de leraren» leidingen. Een aantal van de lezin workshops zijn live via hetinte- net te volgen op www. net.be/cst. De beurs wordt houden in Flanders Expo fe Gent. SAS VAN GENT - De Heeml® dige Kring Sas van Gent houji vandaag een ouderwetse jaarat gadering. Dat houdt in dat er in cultured centrum De Speije aan de I- helminastraat eerst een korte uiteenzetting van de activiteit: van de Heemkundige Kriii wordt gegeven en daarna ker nen de aanwezigen kijken na- foto's en films over Sas Gent van toen. De presentatie wordt verzots door bestuursleden. Het is dek doeling dat bezoekers tere aanvullende informatie verstré ken over wat getoond wordt. De bijeenkomst begint om 20.K Onderwijsproject door Henk Postma Hij wordt wel gezien als de grootste held uit de vaderlandse geschiede nis. „Zonder zijn moed en trouw had Nederland waarschijnlijk niet be staan." Maar straks weet niemand dat meer. Michiel Adriaanszoon de Ruy ter? Nooit van gehoord, zegt zeventig procent van de schooljeugd. Een lande lijk onderwijsproject moet Zeelands grootste historische figuur voor verge telheid behoeden. Als boegbeeld van 'goed burgerschap'. Vaderlandse geschiedenis bestaat niet •meer. Terugkijken op vergane glorie is opvoedkundig minder gezond, luidde jarenlang de redenering. De jeugd van nu leeft in de actualiteit, waarin de Olympisch kampioen van vandaag als held alweer vergeten is wanneer het rap-idool van morgen in de schijnwer pers staat. De stichting Leerplan Ontwikkeling (SLO) wenst niet langer toe te geven aan die waan van de dag. De helden uit de nationale historie moeten weer terug in het onderwijs, vindt SLO-woordvoerder Hans Hooghof. In het radio-programma De Ochtenden kondigde hij maandag een onderwijs project aan rond Michiel Adriaans zoon de Ruyter, de 'voortijdig school verlater' uit Vlissingen die zich op werkte tot zeevarend icoon van Neder lands Gouden Eeuw. Hij werd de 'Schrik van de Grote Oceaan' ge noemd. Het is de eerste keer dat de landelijke organisatie voor de ontwikkeling van lesmateriaal een historisch figuur in de schijnwerpers plaatst. De keuze voor De Ruyter speelt in op de viering van diens vierhonderdste geboortedag in 2007. De Ruyter moet de schooljeugd niet alleen helpen aan 'een stukje nationale identiteits ontwikkeling', meer nog wordt hij naar voren geschoven als schoolvoor- Michiel Adriaanszoon de Ruyter: van drop out tot voorbeeld voor de Nederlandse jeugd. beeld van een goed burgermanschap. Het zal jonge 'drop outs' weinig moei te kosten zich in Michieltje te herken nen. Hij was van geringe komaf, werd van school gestuurd als lastpak die nergens voor wilde deugen, en daarna voor een mager loontje aan het werk gezet in een touwslagerij. Ook dat hield hij niet lang vol. Op z'n elfde ging hij naar zee. Daar veranderde hij op slag in een vlijtige, gehoorzame bootsjongen. De Ruyter klom snel op, tot hij in 1665 werd benoemd tot bevelhebber van de staatse vloot. De wijze waarop hij de Engelsen op de Theems een zware slag toebracht, geldt als absoluut hoogte punt in de Hollandse zeevaartgeschie denis. Maar zijn verdiensten, zo benadrukt het lesmateriaal, schuilen niet alleen in krijgsmanschap ter zee. Zowat alle deugden die heden ten dage als Neder landse 'normen en waarden' door de regeringsploeg van Balkenende wor den uitgedragen, verenigen zich in zijn persoon. „De Ruijter was trouw, moedig en onkreukbaar, streed niet voor persoonlijk gewin, maar altijd voor het hogere doel, leefde sober en was van eenvoudige komaf zonder zijn oorsprong te verloochenen." On derwij s-minister Van der Hoeve hapte dan ook meteen toe, toen haar ver zocht werd de ontwikkeling van het lesmateriaal met een dikke subsidie te steunen. Verlegen Het Schelde Delta Consulaat, dat het De Ruyter jaar 2007 in Zeeland groots gestalte wil geven, zit er ondertussen enigszins verlegen mee. Het wil zelf een educatief De Ruyter-programma op touw zetten, met de Hogeschool Zeeland als trekker. Er wordt nu bekeken in hoeverre daar bij kan worden samengewerkt met de SLO. Dat ligt gevoelig. Zo gevoelig dat HZ-opleidingmanager M. Antonis- se op dit moment geen enkele medede- foto Ruben Oreel ling kan doen over de 'onderhandelin gen'. Rest de vraag of aan De Ruyter zo hiel en daar niet ook een smetje kleeft. Zijn overwinningen in West-Afrika droegen er toe bij dat Nederland nog tot in 1813 slavenhandel kon blijven bedrijven. Daar wordt tegenin ge bracht dat hij vele christelijke slaven, afkomstig uit Europa en Noord-Afri- ka, bevrijdde. Bekend is ook zijn jeugdvriendschap met de vrijgelaten negerjongen Jan Kompagnie, en zijn steun aan godsdiensvrijheid. Met wat goede wil, kan hij daarmee ook nog als wegbereider van de multiculturele samenleving worden neergezet. Nuff Said in april vorig jaar. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom AMSTERDAM - De Zeeuwse bands Nuff Said en Racoon heb ben zondagavond laat twee hoofdprijzen in de wacht ge sleept tijdens de uitreiking van de NightLiveXS Awards, in Pa- radiso in Amsterdam. Nuff Said werd uitgroepen tot beste li ve-act nationaal; Racoon kreeg de prijs voor het beste album na tionaal. De NightLiveXS Awards, een initiatief van het popmagazine LiveXS in samenwerking met ra diozender Kink FM, zijn in het leven geroepen voor de wat al- ternatievere muziek. De win naars worden bepaald door het publiek, dat kan Stemmen via LixeXS of Kink FM. Bijna tien duizend mensen hebben dat de afgelopen weken gedaan. Racoon kreeg 28 procent van de stemmen in de categorie beste al bum nationaal en werd daarmee de verwachte winnaar. Met het album Another Day, met onder meer de grote hit Love You Mo re maakte de Goese band afgelo pen jaar een meer dan geslaagde rentree. De cd is ook genomi neerd voor een van de prestigieu ze Edison Music Awards, waar van de winnaars op 15 maart be kend worden gemaakt. Nuff Said was in twee categorie ën genomineerd: beste album (waar de groep achter Racoon als tweede eindigde) en beste li ve-act. In die laatste afdeling liet het trio concurrenten zoals Opgezwolle, Pete Philly Per quisite, Peter Pan Speedrock,' The Shavers, Stuurbaard Bakke baard, Voicst en zZz met 29 pro cent van de stemmen ruim ach ter zich. „Kennelijk hebben we nog meer fans dan we hadden gedacht", zegt drummer Willy Berrevoets van Nuff Said verrast. „De laat ste tijd gaat het wel goed. We hebben veel opgetreden en zit ten lekker in ons vel. Maar deze prijs hadden we zelf ook niet verwacht." De band trad zondagavond ook op in Paradi- so; de avond ervoor stond de groep nog in Brogum in Zierik- zee. Bevestiging Berrevoets ziet de award als een bevestiging dat Nuff Said op de goede weg zit. „Het geeft een extra vibe, een duw in de rug." De groep werkt er momenteel hard aan om een nog groter pu bliek te bereiken. „Dan moet je ervoor zorgen dat je op de radio wordt gedraaid. We zijn onlangs al bij Giel Beelen op 3 FM ge weest. Dan weet je bijna zeker dat ook andere zenders je mu ziek gaan draaien." Nuff Said, dat behalve uit Berre voets bestaat uit de broers Ma- rijn Slager (zang, gitaar) en Michiel Slager (bas), bracht vo rig jaar april zijn derde - titello ze - album uit, dat goede recen sies kreeg. Een nieuwe plaat is in voorbereiding. „We hebben al enkele nummers af. Die spelen we ook al live", zegt Berrevoets. „Het is nog een beetje koffiedik kijken wanneer het nieuwe al bum klaar is. Ik vernacht dat we er in juni een eind mee klaar zijn. Wanneer we het uitbren gen, is nog onduidelijk. Daar moeten we een goed moment voor kiezen." De andere winnaars van de NightLiveXS Awards waren Lowlands (beste festival), Het Paard van Troje in Den Haag (beste podium), Pete Philly Perquisite (beste nieuwkomer op podia en festivals), dEUS (beste concert), Franz Ferdi nand (beste album internatio naal, met You Could Have It So Much Better) en Rammstein (beste live-act internationaal). Jan Smeets, organisator van Pinkpop, kreeg een Outstanding Achievement Award. In de categorie .'Wat willen we niet meer zien of horen in 2006' kreeg, verrassend genoeg, De Jeugd van Tegenwoordig de meeste stemmen. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Schrijver Ka der Abdolah is zondag te gast bij stichting Prometheus. De bij eenkomst is in Porgy Bess in Terneuzen en begint om 15.00 uur. Kader Abdolah (1954) heet ei genlijk Hossein Sadjadi Ghaem- maghami Farahani. Hij groeide op in een religieuze familie in Iran. Hij studeerde natuurkun de in Teheran en werd onder gronds actief als schrijver, waar bij hij zich keerde tegen het be wind van de sjah en later dat van ayatollah Khomeini. Abdolah publiceerde in Iran clandestien twee verhalenbun dels. Omdat de situatie te ge vaarlijk werd, ontvluchtte hij in 1985 zijn vaderland. Op uitnodi ging van de Verenigde Naties kwam hij drie jaar later als poli tiek vluchteling naar Neder land. Daar maakte hij zich snel de Nederlandse taal eigen. Onder de naam Kader Abdolah - genoemd naar twee omgeko- GRIJPSKERKE - Jacques Cocn- ye verzorgt vanavond in Boerde rijgalerie De Osseberg een le zing en een poëtische film over de geschiedenis van de batik kunst. 'De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Aanleiding is de afgelopen zater dag geopende tentoonstelling in de galerie, met batikkunst van de Japanner Hakudo Sanada, die voor het eerst in Nederland exposeert. Ook is er werk te zien van de Poolse keramist Michal Puszczynski. De expositie duurt tot en met za terdag 11 maart en is te bezoe ken van dinsdag tot en met za terdag, tussen 14.00 en 17.00 uur. De Osseberg bevindt zich aan de Singelweg 11, vlak bij Sint Laurens. De bekende fluitiste Eleonore Pameijer geeft zaterdag 18 fe bruari sartien met pianist Mar cel Worms een concert in de ga lerie. Zij voeren werk van enke le lange tijd vergeten joodse componisten uit het interbellum uit: Dick Kattenburg, Nico Rich ter, Leo Smit en Rosy Wert- heim. Aanvang: 20.00 uur. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Op uitnodiging van HZ-Cult, dal culturele acti viteiten voor studenten van Ho geschool Zeeland organiseert, geeft auteur Joost Zwagerman vanavond een lezing in het Arse naaltheater in Vlissingen. De bij eenkomst, die ook toegankelijk is voor andere belangstellenden, begint om 19.00 uur. De activiteiten van HZ-Cult staan dit studiejaar allemaal' in het teken van 'The American Dream', de Amerikaanse cul tuur. De lezing van Zwagerman draagt als titel 'American Out laws. Ratten en rebellen in de Amerikaanse literatuur'. Hij gaat in op de weidse blik van de gemiddelde Amerikaanse schrij ver, die het volle leven omarmt, en niet alleen geïnteresseerd is in kunst en cultuur die als hoog staand worden beschouwd. Zwagerman (1963) geldt daar zelf ook als een voorbeeld van, getuige onder meer zijn essays over literatuur, beeldende kunst en popmuziek, gebundeld in Col lega's van God (1993), In het wild, (1996), Pornotheek Arca- dië (2000), Het wilde westen (2003) en Het vijfde seizoen (2005). Vorig jaar kwam ook Door eigen hand uit, met artike len en essays over zelfmoord en nabestaanden. Binnenkort ver schijnt Perfect day, een selectie uit de vele stukken die hij schreef over popmuzieki Vooral als romancier is Zwager man een veelgelezen auteur. Hij debuteerde in 1986 met De houd greep. Later volgden de verte- lenbundel Kroondomein (W en de romans Gimmick'. (W- Vals licht (1991, twee jaar 1# verfilmd door Theo van Gtp De buitenvrouw (1994), Cn® en Rumoer (1997) en Zes sten" (2002). Daarnaast is hij ac» als dichter (vorig jaar nog ver scheen Roeshoofd hemelten re censent. Zwagerman hield gisi^ ren in Nijmegen de ja?"" Frans Kellendonklezing. verzette hij zich tegen de die veel Nederlandse auteuij hebben van verwijzingen nt* de actualiteit in romans, vo- gens hem is het een literair «te ma dat literatuur niet door dagelijkse nieuws mag worik- beïnvloed. Hij pleitte voor middellijke opheffing van 'literaire quarantaine'. men vrienden - verscheen in 1993 zijn eerste Nederlandse boek: de verhalenbundel De ade laars. Die werd bekroond met de Gouden Ezelsoor, de prijs voor het bestverkochte debuut van dat jaar. Sindsdien versche nen onder meer de verhalenbun del De meisjes en de partizanen (1995) en de romans De reis van de lege flessen (1997), Spijker schrift (2000) en Portretten en een oude droom (2003). Abdolah schrijft daarnaast al ja renlang columns voor de Volks krant. Deze zijn gebundeld in Mirza (1997), Een tuin in de zee (2001) en Karavaan (2004). De bijeenkomst in Terneuzen staat in het teken van Abdolahs recent verschenen roman Het huis van de moskee, dat inmid dels is terug te vinden op de longlist voor de Libris Litera tuur Prijs 2006. Het boek vertelt de geschiedenis van een familie, met aan het hoofd de koopman Aga Djan, die de bazaar van de stad Sene- djan leidt. Het huis van de fami lie is verbonden met de moskee, waardoor religie en economisch leven harmonisch samengaan. Aga Djan hanteert een liberale interpretatie van de islam. De fundamentalistische stroming grijpt echter op gewelddadige wijze de macht. De roman be schrijft hoe de ontwikkelingen de bewoners van het huis, als i Kader Abdolah symbool van de Iraanse samenle ving, verschillend beïnvloeden. Sommigen gaan mee in de stren ge leer, anderen sluiten zich aan bij de ondergrondse oppositie of proberen neutraal te blijven. Door de veranderde omstandig heden raakte de harmonie in het huis verstoord. De auteur heeft zelf over zijn boek gezegd dat foto Soheila Sanati hij het eenzijdige beeld van dei- lam wil nuanceren. „Het agres sieve gezicht van de islam- slechts één kant, een gevaarlijk kant weliswaar, maar een te- perkte. Met deze roman wil 3 de zachte islam laten zien. Hü is een samenleving waarin ré gie en maatschappelijk leva met elkaar verbonden zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30