Kinderopvang Kapelle verhuist Het bieden kan beginnen! Vreemde vormen spreken kinderen aan KORTING Zolder geeft schatten van onbekende fotograaf prijs /|p| 21 TILROE OPTIEK De veiling opent vandaag om 09.00 uur op www.veijingkranten.nl veilingkranten.nl Zorginstelling Zuidwester ook naar Goes Pension Hommeles krijgt onderdak bij basisschool De Moolhoek Man gewond bij bedrijfsongeval Dijkrock-actie levert 1700 euro op Snelheidsremmers in Wemeldinge Redactie: 0113-315649 n7fc.nl pSbusSI. 4460 AA Goes Noorden M^dden^Zeeland: 0113-315520; Sws-Vlaanderen: 0114-372770: Sioeaal: 020-4562500. dinsdag 14februari 2006 editie Bevelanden-Tholen Dorfmeister wil in afdaling nog een keer vlammen ALLE WERKEN EN SOORTEN GLAZEN - BRILCOLLECTIE 2006 INFORMEER NAAR DE MOGELIJKHEDEN EN VOORWAARDEN LEVERANCIER VAN ALLE ZORGVERZEKERAARS WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl (Advertentie) 1 Dé regionale veilingsite van BN/DeStem en de PZC door Esme Soesman GOES - Zorgorganisatie voor verstandelijk gehandicapten Zuidwester breidt verder uit in Zeeland. De van oorsprong Goe- recse stichting wil woonvoorzie ningen - in combinatie met dag- besleding - realiseren door de tele provincie. Zo zijn er plan nen voor onder meer intramura- leplaatsen in Bruinisse, Vlissin- cn (speciaal voor ouderen) in Goes. Op dit moment peilt Zuidwester de behoeften die er nZeeland zijn. ie organisatie zet in op locaties a heel Zeeland. Zo wordt op dit moment ook aan projecten in Grijpskerke, in Zeeuws- Vlaan- ieren, Noord-Beveland en Tho rn gedacht. lm daadwerkelijk aan de gang |egaan, moet Zuidwester echter a beeld hebben voor welke pro- Men er precies gegadigden k We hebben tussen de acht en eertien cliënten nodig om een rojeet kostendekkend te ma- en', licht Van Westen het fi- anciële uitgangspunt toe. M voorzieningen zijn er ver- chillende invidlingen mogelijk: en huis met meerdere plaatsen, en grotere woonvorm of indivi- •eel wonen - al dan niet gecom- meerd met logeerplaatsen. faarvooB gekozen wordt, is af- 2akelijk van de vraag. Ldwester voorziet daarnaast 'dagbestedingsactiviteiten, uit- enlopend van werken bij een M tot werken bij een - bij de ^e haven daadwerkelijk op gezet - internetcafé. Het jfénvan de mogelijkheden die an Westen ook in een dorp als kuinisse ziet: je kunt daar met •dagbesteding inhaken op het ferisme en zo een bijdrage leve- ■flaan de samenleving, prekend voorbeeld is de buurt- iper die vrijwilligers samen Zuidwestercliënten in het WP Wierpolders (Voorne-Put- -0 hebben geopend, in reactie e 'n dit dorp tanende voor gingen. k zeven nu op papier staande rejecten verkeren in diverse u reausatie. e°rhet Goese project - gericht v oudere mensen met een ver- "delijke handicap - is zelfs al J1 mogelijke locatie (Bea- "JM voor handen. werkgebied van de stichting ,5 z'c'1 van Rotterdam 0 Riw U Historie )n Kapelle wordt al geruime tijd gesproken over een nieuwe BSO-voorziening. Herselman. „Dit dossier heeft een behoorlij ke historie." Tot een jaar of vier geleden was pe buitenschoolse opvang on dergebracht bij het kinderdag- De kinderen mogen ook him eigen kunstwerken maken. foto Willem Mieras door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Een school inpak ken a la kunstenaar Christo is nogal kost baar en ingewikkeld. De Ichtusschool in Wolphaartsdijk hield het daarom giste ren bij enkele kunstzinnige spandoeken. Het was de aftrap voor een tiendaags kunstproject. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cul tuur) was zelfs langs gekomen om samen de jongste leerlinge Melissa Mol (4) een aan de muur bevestigde strik te ontwar ren. De 140 leerlingen van de Ichtusschool sloegen de openingsceremonie van hun kunsttiendaagse gade vanaf stroken ge kleurd doek die op het schoolplein waren gelegd. Omdat leerlingen zich in dezelfde kleur als het doek hadden gehuld, ont stond een Mondriaans tafereel. Vervol gens lieten ze ballonnen op, waarvan een groot deel door de wind in een hoge boom bleef hangen. Een uitschuifladder bracht uitkomst. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) moedigt ba sisscholen aan leerlingen al vroeg kennis te laten maken met kunst. Scholen kun nen voor een themaproject subsidie aan vragen, met een maximum van 10,90 eu ro per leerling. De Ichtthusschool heeft van de stimuleringsregeling gebruikge maakt. Bij de provincie ligt per school 500 euro klaar om een beleidsplan te maken, liet gedeputeerde Van Waveren weten. In dat potje heeft de Ichtusschool echter niet ge hengeld. Directeur D. Vermaire: „Als ba sis hebben we een beleidsplan benut van de Goese Prinses Ireneschool, met wie we nu in de Alpha-scholengroep zitten. Dat is het voordeel van schaalvergro ting." Kleuren Alle groepen houden zich de komende tien dagen met kunst bezig. Ze maken zelf kunstwerken, waarbij gisteren het accent lag op het gebruik van primaire kleuren. Tien kunstenaars uit de gemeen te Goes werken mee. Ze verzorgen lessen of ontvangen groepen in hun atelier, zo als Reynier de Munck. Gemeentearchiva ris F. de Klerk houdt een presentatie op school, evenals een kunst kitsch-mid- dag. Ook staat een uitstapje voor de bo venbouw naar Historisch Museum De Be- velanden in Goes op het programma. Leerlingen krijgen tijdens excursies een wegwerpcamera mee om hun indrukken vast te leggen. Hun foto's en vruchten van de kunsttien daagse zijn donderdag 23 februari van 17 tot 19 uur te zien op een expositie en kunstveiling in de Ichtusschool. Volgens directeur Vermaire kunnen daar wel eens juweeltjes opduiken. „Kunst raakt kinderen. Laat een Picasso zien en je krijgt enthousiaste reacties. Vreemde vor men spreken kinderen aan." Wellicht duikt er ook een imitatie-Rembrandt op. De school besteedt in het Rem- brandt-jaar veel aandacht aan de mees ter van het licht. (Advertentie) zeeuwse almanak Blikvanger Auto's, motoren, voetbal, Zor- ro, ridders, Asterix en Obelix en andere helden. De interes ses van de driejarige Vlissin- ger Robin passen geheel bij het klassieke rolpatroon voor jongetjes. Wachtend bij het verkeers licht, achterop de fiets bij moeder, kwam een bromfiet ser langszij. Het glanzende en ronkende apparaat en de gehelmde be rijder kregen alle aandacht van het jongetje. En Robin zou Robin niet zijn, als hij zijn bewondering niet hardop kenbaar zou maken. Helaas voor de stoere brommerrijder was het een compliment dat zulke knullen liever niet toe bedeeld krijgen in de publie ke ruimte. Want opgewekt ivees de peuter naar de broekspijpen van de jonge man: „Jij hebt Idéfix-sokken aan! Ik ook. Mooi, hè?" jfonr Willem van Dam KAPELLE - Pension Homme les, voorziening voor buiten schoolse opvang (BSO), in Ka pelle verhuist nog dit jaar naar de openbare basisschool De Moolhoek aan de Lange Meet. De gemeente Kapelle heeft daar over in principe overeenstem ming bereikt met de stichting Kinderopvang De Bevelanden a de Facetscholen. Binnen de Facetscholen werken drie open de scholen in de gemeente Ka- samen. Pension Hommeles, dat nu nog is gevestigd in een pand aan de"Stationssingel, te kunnen huisvesten moet De Moolhoek «orden uitgebreid. Wethouder J. Herselman (WD) mikt er op, dat in augustus met de verbouwing kan worden be gonnen. Volgens de planning de nieuwe accommodatie de buitenschoolse opvang Wnd december in gebruik wor den genomen. Het nieuwe Pension Hommeles krijgt een capaciteit van onge veer veertig plaatsen. De nieuw- homv wordt gefinancierd door de gemeente Kapelle en de stich- irng Kinderopvang De Bevelan den. Hoeveel de kosten bedra- i, is volgens wethouder Her telman op dit moment nog niet verblijf Dikkertje Dap aan de Dijkwelseweg. Ruimtegebrek dwong de stichting Kin deropvang De Bevelanden om te zien naar een andere locatie voor de buitenschoolse opvang. Die werd gevonden aan de Stationssingel. Dat pand vol doet echter niet meer aan de ei sen. Ongeveer twee jaar terug werd er hardop over gedacht om Dik kertje Dap en Pension Homme les weer onder één dak te bren gen: vlakbij het jongerencen trum Trinity aan de Vroonland- seweg. De plannen daarvoor ver keerden in een vergevorderd sta dium, maar stuitten op weer stand van de tennisvereniging. Die vreesde dat verwezenlijking van de plannen een eventuele toekomstige uitbreiding van het aangrenzende tenniscomplex in de weg zou staan. Uiteindelijk werd de zaak afgeblazen. Voor de huisvestingsproblemen van Pension Hommeles is nu een oplossing gevonden. Er is voor De Moolhoek gekozen, om dat daar ook al de peuterspeel zaal 't Speeluus is onderge bracht. Die peuterzaal ging be gin dit jaar over van de Stich ting Jeugdwerk Kapelle naar Kinderopvang De Bevelanden. Het kinderdagverblijf Dikkertje Dap wordt in de nabije toe komst uitgebreid. In Krabbendijke is Kinderop vang De Bevelanden onlangs be gonnen met buitenschoolse op vang. Dat gebeurt in samenwer king met de peuterspeelzaal De Krukeltjes. In Wolphaartsdijk wordt begin april gestart met buitenschoolse opvang (peuter speelzaal De Tjoekjes in het dorpshuis De Griffioen). Volgens woordvoerster P. El- bertsen van Kinderopvang De Bevelanden wordt er naar ge streefd om in de loop van dit jaar ook in Geersdijk zo'n voor ziening op te zetten. NIEUWDORP - Een 55-jarige man uit Arkel is gisteroch tend gewond geraakt bij een bedrijfsongeval in Nieuw- dorp. De man was aan het werk bij Heerema. Even voor negen uur brak het touw waarmee een metalen hijsstrop was vastgezet. De strop, die tussen de vijfhonderd en dui zend kilo weegt, viel naar beneden en gleed naar het werk- platform waar de man bezig was. Hij kreeg de strop tegen zich aan en daarbij brak hij zijn arm. Omdat de man viel en bekneld raakte, werden de traumahelikopter en de brandweer opgeroepen. De traumahelikopter bleek niet nodig. De Arkelaar is naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. De Arbeidsinspectie onderzoekt het ongeval. RILLAND - De actie van de stichting Dijkrock ten bate van Kika, een organisatie die fondsen werft voor kinder kankercentra, heeft 1700 euro opgeleverd. In het kader van de actie werden door vrijwilligers van Dijkrock speel goedberen verkocht in Rilland, Krabbendijke, Hoogerhei- de en Ossendrecht. Begin deze maand werd in het dorps huis van Rilland-Bath een benefietfestival gehouden, waaraan drie bands meededen. In het najaar vindt op nieuw een benefietconcert plaats. WEMELDINGE - Aan de Beatrixweg in Wemeldinge gaat de gemeente KapeUe snelheidsremmers plaatsen in de vorm van bloembakken. Ze komen bij huisnummer 48 en tussen nummer 47 en 49. Schore krijgt ook bloembak ken aan de Steenweg ter hoogte van huisnummer 15a. In Wemeldinge gaat de gemeente verder aan de slag met het gedeeltelijk herbestraten van de trottoirs van het Dorps plein. Dit werk begint volgende week maandag en duurt, afhankelijk van het weer, naar schatting veertien dagen. (Advertentie) schikt aan de hand van de verschillende reizen die de Tromp in zijn eerste jaar heeft gemaakt. De reeks eindigt op 19 september 1939 in Nederlands-Indië. Vakantiefoto's Een aanwijzing wie achter de impressie zou kunnen zitten, vormt mogelijk de als zodanig omschreven 'particuliere' vakan tiefoto's uit 1938 die onder een apart tab blad tussen het overzicht van de Tromp is gevoegd. Privéplaatjes zijn er verder van een man, vrouw en kind tijdens een uitstapje naar Echternach in Luxemburg en in Nederlands-Indië. Dat de man en zijn gezin in staat werd gesteld aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog op een marineschip mee te reizen, geeft in ieder geval aan dat hij in vloedrijk moet zijn geweest. Een mogelijkheid is dat het ging om Al- bert Chambon, pseudoniem voor A.W.P. Angenent, die indertijd in opdracht van de marine tal van rijkelijk geïllustreerde boeken heeft geschreven over de geschie denis en het leven aan boord van diverse schepen. I n de Vhssingse Courant van 18 augustus 1938 valt terug te vinden dat hij werkte aan een boek over de Tromp en zijn naamgevers, bestemd als cadeau voor al le opvarenden. Thiebou hoopt dat hij via de marine kan achterhalen wie de maker van de fotose rie is. Verder speelt hij met de gedachte het materiaal op cd-rom te zetten en aan de hand van een projectie te exposeren in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wie de fotograaf is, weet M. Thiebou nog niet zeker. Maar dat het om een heel bijzondere verzameling nega tieven gaat, valt volgens hem niet te be twijfelen. In 585 beelden van zes bij ne gen centimeter zijn de aanbouw, proef vaart en eerste buitenlandse reizen van de flottieljeleider HMS Tromp te volgen. De foto's zijn gemaakt tussen mei 1937 en september 1939. Het materiaal is gebundeld in twee spe ciale bewaarmappen, destijds gebruikt door béroepsfotografen. Thiebou kreeg de foto's uit de nalatenschap van zijn pas overleden zwager D. Olthoff. Ze lagen met nog veel meer andere inte ressante spullen opgeborgen op de zolder van zijn huis aan het Karsteil in Zierik zee. Daaronder ook drie boeken van de Duitse marine uit 1922 en 1925, waarin zeer gedetailleerd zeeslagen in de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) op de Noord zee worden beschreven. Bij één van die gedrukte beschrijvingen hoort een bun del strategische zeekaarten met de posi ties van de eigen en vijandelijk (Engelse) vloot, inclusief - met een wolkje en naam ingetekend - de schade die de schepen bij de gevechtshandelingen opliepen. Olthoff was, aldus Thiebou, een groot liefhebber van rommelmarkten. ,,Hij ver zamelde" eigenlijk van alles en was altijd op zoek naar aparte dingen. Mijn zus houdt al veertien dagen 'uitverkoop'. Waar en wanneer zijn zwager de fo- M. Thiebou to-mappen op de kop heeft getikt, weten broer en zus Thiebou niet. „Het kan er heel goed al 25 jaar gelegen hebben. Hij deed er verder niks mee, dus niemand die er ook wat van wist." De fotoserie van het zevende mari ne-schip op rij vernoemd naar de admi raals Tromp, begint in 1937 op de werf van de Nederlandse Scheepsbouw Maat schappij in Amsterdam. De kiel van de lichte kruiser werd in 1936 gelegd. Het 132 meter lange schip liep in 1938 van stapel, de bemanning telde goed driehon- foto Mechteld Jansen derd koppen. Ook die plechtigheid is te rug te vinden in de collectie negatieven. De HMS Tromp kwam op 18 augustus van dat jaar officieel in dienst van de ma rine, onder commando van kapitein ter zee L. Doorman, waarna het naar thuis haven Den Helder ging. Wat volgens Thiebou, zelf geen onver dienstelijk amateurfotograaf, duidelijk aan de serie valt af te lezen, is dat de ma ker in opdracht van de marine heeft ge handeld. De negatieven zijn chronologisch gerang- OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29