De snavel kent vele vormen c Het koepeltje is al vier eeuwen een uitkijkpost Oe kao je zoies toch vraehe Nieuwe Raadkaart dinsdag 14 februari 2006 - De kleine zwaan voedt zich tijdens zijn overwintering in Nederland met oogstresten. foto Chiel Jacobusse Voor iedere vogel is zijn of haar snavel een be langrijk instrument. Soms is het een onopvallend lichaamsonderdeel, zoals bij een mus of duif. Dat is anders bij de merel, ook een vogel die zich in vrijwel ie dere tuin laat zien. De gele snavel is een opvallend ui terlijk kenmerk bij deze soort. Er zijn tal van vormen in sna vels. Eenden bijvoorbeeld hebben bijna altijd een platte snavel. En wat te denken van de snavel van de vogel die het logo van een groot keten is? We be doelen de toekan. Zijn snavel is exotisch gekleurd en minimaal zo groot als zijn lijf. Wie nog meer voorbeelden be denkt, komt al snel tot de con clusie dat iedere vogel een ande re snavel heeft. En omdat die snavel als het bestek van de vo gel dient, vertelt de snavel veel over het menu van de vogel. De vorm bepaalt wat de vogel ermee kan. Dat kan kraken zijn, of vangen, trekken, zeven of nog wat anders. Maar altijd hetzelf de doel: het bemachtigen van voedsel. Vogels die zaad eten, hebben een kleine, dikke snavel. Met die kleine snavel kunnen ze klei ne zaadjes goed pakken. Bij een aantal vogelsoorten, zoals de vink, is de snavel heel sterk. Daarbij zijn de kaakspieren zo goed ontwikkeld, dat zelfs har de pitten, zoals van de kers er mee gekraakt kunnen worden. Een heel bijzonder exemplaar harde snavel is die van de kruis bek. Hoe die vogel aan z'n naam komt, laat zich makkelijk ver klaren. Het onderste en boven ste deel van de snavel kruisen elkaar. Daarmee kan hij zelfs de stugste schubben van een spar ren- of dennenappel naar buiten duwen, om bij de zaden te ko men. De harde zaadlobben wor den vervolgens zonder moeite gekraakt. Insecteneters hebben een korte, spitse snavel. Bijvoorbeeld de zwaluw. Vaak maken ze het zichzelf gemakkelijk. Ze vliegen met opengesperde bek en alles wat in het luchtruim vliegt op de weg die de vogel aflegt, heeft pech. De groene specht doet wat meer moeite om zijn menu, dat uit in secten bestaat, te bemachtigen. Hij gebruikt zijn snavel om een gat om de schors van de boom te hakken. In dat gat vindt hij zijn maaltje. Karakteristiek' Vogels die hun eten in de grond of in het water zoeken hebben een lange snavel. Een heel ka rakteristieke snavel heeft de kluut, Hij is vrij .dun en lang, en aan het einde naar boven gebo gen. De kluut waadt door het water en schept, al heen en weer De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zee land' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse natuurgebie den: onverwachte vondsten en bij zondere gedragingen passeren we kelijks de revue. En natuurlijk ook de successen en mislukkin gen in het beheer. schuddend met z'n kop, klein grut zoals insecten, larven, plankton en slakjes uit het wa ter. 'De kluut wijst naar z'n snuut' is een bekend rijmpje om de snavelvorm te onthouden. Het tweede deel van het rijmpje luidt 'en de wulp wijst naar z'n gulp'. De snavel van de wulp buigt aan het einde juist naar be neden. Daarmee boort hij in de bodem of in ondiep water, op zoek naar insecten, slakken, re genwormen of schelpdieren. Eenden hebben over het alge meen platte snavels. Je ziet ze vaak in ondiep water met hun kop naar beneden en hun achter ste in de lucht. Ze zoeken naar voedsel op de modderige bodem. Ze zeven de modder in hun sna vel om voedsel te vinden. Een bijzondere visser is de zilverrei ger. Zij jagen gezamenlijk, in li nie, en met hun fel-gele poten drijven ze visjes en andere wa terbewoners in een hoek. Met hun platte snavel lepelen ze de prooien uit het water. Een bijzondere eendensnavel is die van de zaagbekken-familie. Deze eendachtige vogels hebben een soort tandjes in hun snavel. Daarmee kunnen ze glibberige vissen, kikkers en kreeftjes vast houden. Naast zaagbekken zijn er geen vogels met tanden. Het voedsel van een vogel wordt ver teerd in de maag. Een agressievere manier van voedsel bemachtigen, houden roofvogels er op na. Vaak heb ben ze een scherpe, haakvormi ge snavel. Daarmee kan een prooi gedood en verscheurd wor den. Naast de toepassing als bestek is de snavel onder meer van be lang om te drinken, te klimmen, andere soortgenoten te begroe ten en het hof te maken, te vech ten, jongen te voeren, takken naar een nest te dragen, nesten te weven, het verenpak te onder houden, etc. Of 'ie opvallend is of niet, voor een vogel is de sna vel een multifunctioneel en on misbaar instrument. Carolien van de Kreeke - Abrahamse Carolien van de Kreeke-Abra- hamse is medewerkster Externe Betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap Juf Addie ei een druk bestaen. Iedere dag deêl ze d'r leven mee zö'n hallef de twintig huus van hroep drie van de basisscho- le. En da's een êle zurreg. En 's aevens moe ze dan ook nog vö Ab, d'r man zurrehe, mè die zurgt helukkig ook hoed vö eur, zöda ze aoles hoed kan volouwe. Juf Addie ei nooit hin saoie dae- hen of tieden da ze, om 't zömè es te zeien, uut d'r neuze kan zit- te ete. Hroep drie van noe was vroeher den eeste klasse van de laohere schole. Noe bin ze a twi jaer be zig mee een deuhaende lijn tot an hroep achte. Hetoetst en het- est komme ze an om verder te han lere omhaen mee defers en letters en aolerlei waerden in 't leven. Juf Addie ei t'r d'r anden vol an. Wan de huus van tehenwoordig bin noe eênmal druk. Monden staen hin ohenblik stil en zwie- hen doen ze pas, as ze 's aevens in slaop valle, Vroeher was 't een hröte deugd ao je as kind kon zwiehe en alleên mè wat zei, as ze je ies vroehe. Meestal was 'jae juf' of 'neê meêster' 't ênihe wat er uut oefde te kom men. Je wier dan ohelijk hepre- ze deu de juf of de meêster. De ênihe keer, dao je wat meer moest zeie was ao je een taefel op moest zeie. Wat ao je docht, lie'je nie merreke en ieuw je vö nae schooltied. De huus bin noe eêl wat mondi- her En op schole praote ze en vraehe ze wat af. En zodoende oor juf Addie de nödihe verhao- len uut 't leven van de huus. Vooral op maendagochen, as ze aol in de krienge behinne en mo- he vertelle over de zaeterdag en de zondag. Dan kom ze wè es 't eên en 't ander te weten. Wi a Jaimy uut eten heweest is, oevee geld a de vaoder van Kevin ver dient a moe ze dat op die leef- tied nie aoltied serieus neme!), wirom a de moeder van Dylan kwaed was op z'n vaóder of wi a ze bie Nadine tuus de sleutel leie, as ze weghae. Sommihe bin kort van stof, mè di bin d'r ook bie, die a nie op kunne ouwe en aole details van de leste twi dae- hen in 't openbaar wille brienge. Ricardo, een joentje van zesse, is t'r zö eên. In de maendago- chenkrienge ei t'n aoltied z'n andeêl en het gaet aoltied over 't zelfde. Ie doe verslag van aoles, wat a t'un op zaeterdag ei mee- hemaekt op 't voetbalveld. En dat oördt breêd uuthemete vö de huus en vö juf Addie in 't bie- zonder. De F pupillen van de club van 't durp heve aoltied stof tot spreken. Ie behriept da juf Addie nie vee eit mee voet ballen, mè di heeft 'un nie om. Ie za ze 't wè lere! Aolerlei voorvallen oórt de juf, ie eit het over z'n medespelers, de scheidsrechter en vooral z'n eihen andeêl in de strijd om winst en verlies. Een ienkele keer probeert een medespeler uut z'n klasse d'r ies an toe te voehen, mè dat oördt nie op pries hesteld. Ie hae dan arder praote en kiekt de behinnende stoorzender goed vernienig an. Ie moet aoles zelf zeie en hineên ander. Juf kan 'um ook naebie nie tot zwiehen brienge, wan in eên aedem, zonder te rusten, pro- beert'un ook nog ies over d'ande- re elftallen te zeien en ondertus sen weet juf ook da Ricardo z'n moeder vö Ajax is en z'n vaoder vö Feyenoord! Addie vindt aol die aandacht echt te vee van 't goeie, a.kan ze nie behriepe, dat'un zö vee uut- slaehen ontouwen eit. Da's bie andere dingen op schole wè es wat minder! Zelf is ze beter tuus in de korfbalwereld, wan di slooft Ab, d'r man, z'n eihen iedere weke bie uut. Z 'ei in de gymzaol Ricardo en d'andere huus a heprobeerd waerem te maeken vö deze in Nederland uuthevonde sport. Mè dat wier hin succes. Een mande zonder bodem as doel, di von Ricardo niks an, vee te klein. En mee evenvee meiden as joengers spe- le, leek'um ook hlad niks. Bie ul- der dee Jannineke mee, mè dat was een kind van de beste speler van 't eêste elftal en die ao hin broertje! Van Jannineke aode ze hin last, die stoeng meer te kie ken dan da ze mee dee. Neê, korfbal zou de sport van Ricar do nooit ore! Van de winter is 't 't ineêns stil hore op de maendagochen. Ri cardo ao niks mi te zeien a t'un an de beurt is. D'eeste weke von Addie dat hlad nie erreg. Even nie aol die voetbaluutslaehen an der oöd. Mè nè twi weken vroeg ze d'r eihen toch af, wirom of Ri cardo niks mi zei. Zou zie het toch te vee laete merreken ebbe, dat zö'n stuit vertelle lastig was vö d'andere huus en vö eur Ze kon 't uuteindelijk nie laete om nae drie weken te vraehen oe of 't heweest was op 't voet balveld. Ricardo keek z'n juf an of un zeie wou: „Oe kao je zoies toch vraehe!" „Mè juf, noe weet je toch wè, da me hlad nie mi voetballe op 't veld. M 'ebbe WINTERVER- STOPPING! Ebbe ze dat nie bie de korfbal?" Van zö'n volzin moest de juf even bekomme. Toen brocht ze, nie zonder moeite, uut: „Nee, Ri cardo, de korf is nooit ver stopt." Ricardo wist henoeg, a behreep' un 't antwoord nie êlemaele. Mè hoed, 't was toch mè korfbal! Onderwiele leeft t'un z'n eihe wi a weken uut, op zaeterdag en op de maendagochen. Tot de zeu- merverstopping. Frans van der Heide De oplossing van de raad kaart van vorige week is de zeedijk tussen de kern van Scharendijke en de nol Oost-Repart, met op de achter grond het koepeltje, schrijft J. J. Geleijnse uit Zierikzee. „West-Repart en de woning van de familie Stok zijn verdwenen als gevolg van de aanleg van de Brouwersdam en rijksweg N57". Evenals enkele andere inzen ders wijst Geleijnse op de beton- muur op de dijk, een zogenoem de muraltmuur. „De muur is ge plaatst in 1916 en genoemd naar jonkheer ir. R. R. L. de Muralt, voorheen ingenieur van de wa terstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in het toenma lige Nederlandsch-Indië. Van 1903 tot 1913 was hij hoofd van de technische dienst van het wa terschap Schouwen." Het koepeltje op de achtergrond is voor velen een herkennings punt. „Het was een onderdeel van de voormalige uitspanning De Repart", weet A. Bliek uit Vlissingen. „Het buitenhuis Re- paer (later Repart) was eeuwen lang de verblijfplaats voor de heemraden van Schouwen met hun familieleden. Het huis lag aan de kleine baai tussen de dijk- punten Oostnol en Kloosternol. Het enige wat hiervan nog rest is de theekoepel. Repaer is het Middelnederlands voor verblijf plaats." Volgens P. J. J. van Wijk uit Burgh-Haamstede is het eerste witte huis met schuur van J. W. Ringelberg. „Tussen de bomen is nog net het dak zichtbaar van huis Repart. Daar woonde vroeger de dijkbaas H. Ringelberg. Waarschijnlijk heeft het koepeltje vroeger als een soort baken of uitkijkpost voor schepen of bewaking van de dijk tijdens een storm, ge diend." Dat komt aardig in de richting, blijkt uit de reactie van M. Liek-Joosse uit Vlissingen, die wijst op de website www.stad-en-lande.nl, waarop informatie over het koepeltje staal. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog, in 1598, bepaalden de Staten van Zeeland dat op Schouwen een landwacht moest worden ingesteld, om uit te kij ken naar vijandelijke schepen. Op meerdere plaatsen langs de kust werden wachthuizen ge plaatst. Ook na de Opstand ble ven de wachthuizen hun functie houden. Het waterschap ge bruikte het gebouwtje later als bergplaats voor materialen. Tij dens de Eerste Wereldoorlog deed het koepeltje weer als van ouds dienst. In 2000, kort voor de overdracht door het water schap aan de Stichting Renesse, werd het gebouwtje door brand verwoest. Het is inmiddels weer in ere hersteld. „Helaas is dit ge bouwtje langzaam het slachtof fer aan het worden van vanda len, die graag leuzen krassen in de palen en het rieten dak ver nielen", constateert W. H. P. Bien uit Scharendijke. P. Fonteine-Oosse uit Krabben- dijke bewaart er leuke herinne Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J. A. Noordhoek-van Schaik, Goes, L. J. de Ruiter, Bruinisse en M. van Doezelaar, Scharendij ke. Uit de collectie van Hans Lindenbergh een nieuwe kaart van een plaats aan het water, met een historisch gebouw. De vraag is uiteraard: bij welk dorp is de foto genomen? Meer informatie over de situatie toen en nu en het huis is van harte welkom bij de redactie van Bui tengebied. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 18 februari worden ingezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. ringen aan. „Wij waren leerlin gen van de school met de bijbel te Scharendijke in de jaren 1933-40. En tussen de middag mochten we als overblijvers graag pootje gaan baden aan het strand bij het koepeltje of bra men gaan plukken in de duinen. En als we te laat terug op school kwamen, konden we niet veel straf krijgen. De bus van Van Dongen stond op kwart over drie klaar om ons weer thuis te brengen." Als leerling van het Zeeuws Technisch Instituut voor weg- en waterbouw in Goes, liep S. Schipper uit Wol- phaartsdijk stage bij de afslui ting van het Brouwershavense Gat. Hij lag in de kost bij de fa milie De Jonge, die in de inlaag een camping had. J. W. Ringel berg uit Scharendijke is in het huis in de inlaag geboren en ge togen en woont er nog steeds. „Het spulletje, een vlasbedrijfje, was eigendom van mijn vader Piet Ringelberg. De naastgele gen schuur met woningen waren van de familie De Jonge, nu be woond door Ivet van Doorn. Achter de woningen bevinden zich nu campings." KLEINE KABEKId BLAUWE BEIGES WII DE EEND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24