Uitstel besluit verkoop tunnel Tweede Borssele niet vanzelfsprekend Het bieden kan beginnen! r PZC eg Amerikanen gedood in het Nederlandse missiegebied Uruzgan 16 Provinciale Staten eisen harde garanties over Sluiskil en tarieven oey Cheek is oppermachtig op de 500 meter Protest in Den Haag tegen splitsing energiebedrijven De veiling opent vandaag om 09.00 uur op www.veijingkranten.nl veilingkranten.nl Nederlandse kippen versneld opgehokt - rif7 4 Israël vreest voor atoombom Iran Tennet moet op het matje komen Ruzie om outfit Nederlands elftal OM is weer koffertje kwijt Energierekening stijgt 7,5 procent ochtend Wolkenvelden en vanmiddag af en toe wat motregen. Aantrekkende zuiden wind. Maxima rond 7 graden. 248e jaargang no. 38 1 14 februari 2006 los nummer 1,25 Gids voor stappen in Brugge ^rRinusAntonisse MIDDELBURG - Een rui me meerderheid van Provin cie Staten weigert snel besluit te nemen over terkoop van de Zeeuwse aandelen in de NV Wester- scheldetunnel. Eerst moe ien er harde garanties ko men over aanleg van de ka naaltunnel bij Sluiskil, be houd van de kortingsrege ling voor regelmatige pas santen en ontwikkeling van ie tarieven. vandaag over: hoe nu verder. „De Zeeuwen zijn aan de goden overgeleverd, in elk geval aan een winst-beogende onderne ming", zei M. Luijendijk-Berg- werf (PvdA). „Over 30 jaar be taal je vier tot vijf keer het hui dige tunneltarief." J. Bergen (CDA) noemde de tunnel een openbare nutsvoorziening en vroeg zich af of het publieke belang na de aandelenverkoop wel voldoende gewaarborgd is. G. Roeland (SGP): „Infrastruc tuur als de tunnel hoort in han den van de overheid te blijven." Maar later slikte hij zijn bezwa ren volledig in, onder het motto: „Als Staten hebben we geen fluit te zeggen over de verkoop van de tunnel." I. Vogelaar (WD) nam er genoegen mee om als Staten achteraf te mogen kij ken naar de concessie-voorwaar den die bij de verkoop van de tunnel aan de nieuwe private ex ploitant gesteld worden. Gedeputeerde Suurmond be klemtoonde dat Zeeland niet zelf de tunnel kan kopen van het Rijk, omdat de exploitatie-ri sico's te groot zijn. Hij gaf aan dat bij verkoop van de aande len, de provincie samen met het Rijk de voorwaarden kan opstel len, terwijl de overwinst in de aanleg van een tunnel bij Sluis kil gestopt kan worden. Hij te kende aan dat het Rijk (42,5 mil joen euro) en de provincie (2,5 miljoen) wel de jaarlijkse bijdra ge in de exploitatie blijven beta len. Minister Zalm heeft geen harde garantie gegeven, erken de Poppelaars. Pit bleek gisteren tijdens een in- vergadering van de Sta tencommissie Sociale en Be- fejke Zaken. Dagelijks pro vinciebestuur, doe uw huiswerk r. luidde de boodschap van collegepartijen CDA en PvdA, ft; aarin gesteund door Christen- Inie, GroenLinks, Partij voor celand. SP en D66. Alleen YD en SGP vonden dat er best en (positief) besluit over de aan- lenverkoop kan vallen, te- ceer daar minister Zalm (WD) I ast van plan is de rijksaande- i ten af te stoten. Zeeland heeft 16 procent van de aandelen in landen. De rest is van het Rijk. let was de eerste keer in de zittingsperiode dat et dagelijks provinciebestuur en gevoelige nederlaag leed; lat was voor de gedeputeer- len J. Suurmond (WD) en L Poppelaars (CDA) even slik ten. Het college beraadt zich TURIJN - De Amerikaanse schaatser Joey Cheek heeft in Turijn met overmacht de olympi sche 500 meter gewonnen. Dorofejev pakte zilver, ieZuid-Koreaan Lee brons. Jan eindigde als elfde, Erben fennemars werd zestiende. Be rn Nijenhuis en Simon Kuipers J strandden in de achterhoede, pagina 19 Cheek laat z'n hart spreken EDAILLESPIEGEL DEN HAAG - Werknemers van energiebedrijven demonstreer den gisteren op het Plein in Den Haag tegen het plan de energie bedrijven te splitsen. Deson danks tekende zich gisteravond in de Tweede Kamer een meer derheid van PvdA, WD, D66 en GroenLinks af om de energiebe drijven te splitsen in netwerken en energieleveranciers. foto Ed Oudenaarden/ANP pagina 3 Splitsing kost consument niets belooft Brinkman Verenigde Staten V. I Rjsland 1 Duitsland 3. Ui l Noorwegen 2SÏ 5. Nederland tZuid-Korea 'Mm IFranknjk Goud Zilver Brons 4 2 0 3 3 1 2 0 1 Estland I. Oostenrijk iChina l ttnd Tsjechië ".letland Zwitserland door Ben Jansen en Ernstjan Rozendaal BORSSELE - Burgemeester J. Gelok van Borsele verwon dert zich over het gemak waar mee wordt verondersteld dat de bevolking van zijn gemeente de bouw van een nieuwe kerncen trale zal verwelkomen. „Er is ze ker draagvlak om de bestaande kerncentrale in Borssele open te houden", zegt hij, „maar dat wil niet zeggen dat dit ook het geval is voor een nieuwe centrale." Daarmee neemt hij afstand van de uitspraken van staatssecreta ris Van Geel (CDA, Milieu) en Delta-directeur D. Luteijn dat Borssele mede zo'n geschikte. plek is voor een nieuwe kerncen trale omdat er steun onder de be volking is. Gelok: „Hier bestaat bereidheid mee te denken over de energie voorziening in de toekomst, juist omdat we twee centrales hebben: een kolen- en een kern centrale. Dat meedenken kan bijvoorbeeld betrekking hebben op de ontwikkeling van zon- ne-energie. Het is wel heel mak kelijk om te zeggen: zet een vol gende kerncentrale maar in Borssele neer. Daar komt een zorgvuldige afweging bij kij ken." Daarbij hoort inzicht in de vraag wat er over een eeuw gebeurt met het hoogradioactie- ve afval dat in de opslagbunker van de Covra ligt. „Het is mijn persoonlijke opvatting dat er niet over een tweede kerncentra le in Borssele te praten valt zo lang niet duidelijk is wat we met het afval gaan doen." Delta-directeur Luteijn zei giste ren dat zijn bedrijf bereid is de mogelijkheden van een nieuwe kerncentrale in Zeeland te on derzoeken. Dat past in de lange- termijnvisie van Delta, aldus Lu teijn. „We zetten in op fossiele brandstof, duurzame energie en kernenergie en in alle drie wil len we investeren. Het liefst in Zeeland." Wat een nieuwe kern centrale betreft kan dat laatste volgens Luteijn ook. Er is veel kennis bij technisch zeer goed opgeleid personeel, er is koelwa ter beschikbaar, ruimte en infra structuur. En draagvlak bij de bevolking. De Zeeuwse Milieu Federatie is tegen een tweede kerncentrale. Van Geel dwarsboomt volgens de ZMF met zijn uitspraken een duurzame energiehuishouding. Hij kan beter inzetten op ener giebesparing en energie uit zon, wind en water, meent de ZMF. Deze opvatting deelt minister Brinkhorst (D66, Economische (Advertentie) Uitbreiding vogelgriepvirus H5N1 -1 vogelgriepvirus in EU-ianden bij trekvogels Virus bij vogels 13 Virus bij mensen en vogels Ophokplicht voor pluimvee Onderzoeknaar dode vogel(s) GBR Regionale veilingsite van BN/DeStem en de PZC m m DEN HAAG - Buiten lopende kippen en ander pluimvee in Ne derland worden versneld opge hokt uit voorzorg tegen de op rukkende vogelgriep. De ophok plicht geldt vanaf 20 februari. Minister Veerman van Land bouw heeft deze maatregel giste ren afgekondigd als reactie op de vondst van het dodelijke H5Nl-virus in Italië, Grieken land en Slovenië. Aanvankelijk had minister Veer man 1 maart als vermoedelijke datum voor een ophokplicht ge noemd tijdens de voorjaarstrek van wilde vogels. Na overleg be sloot hij gisteren die maatregel versneld in te voeren. De ver plichting op te hokken geldt voor commercieel gehouden die ren in de gebieden met hoog risi co, bijvoorbeeld bij water- of rustplaatsen voor trekvogels. In minder risicovolle gebieden vol staat afscherming met netten of een afdak. Hobbydieren vallen buiten de regeling. ANP Zaken). Hij nuanceerde de uit spraken van staatssecretaris Van Geel. Volgens hem is kerne nergie bij lange na niet de meest voor de hand liggende optie. Brinkhorst zei niemand uit het kabinet te hebben horen pleiten voor een tweede kerncentrale. „Waar een klein bedrijf groot in kan zijn", reageerde PvdA-Ka merlid Samsom op het persbe richt van Delta. Gezien de om vang van de kerncentrale waar aan Luteijn denkt - een investe ring van twee miljard euro - noemde Samsom het plan niet serieus. „Dat is wel een hele du re, maar geen grote centrale." pagina 4 meer kerncentrales TSJ OEK SLO-4-rt". ROE s ZWARTE m10 zee ITA HBir O - 13 okt. 2005: virus in Turkije)^ CYP anp - bron: afp /oie Dijken begrenzen land en water Iran is mogelijk al veel verder met het ontwikkelen van de atoombom dan de buitenwereld denkt. Het regime van president Ahmadi- nejad in Teheran is bo vendien niet onder de indruk van buitenland se druk. Dat kan de wereld duur komen te staan zegt Harry Kney-Tal (foto), de nieuwe ambassadeur van Israël in Den Haag. Rijkswaterstaat, de Nederlandse Spoorwegen, de brand weer en ProRail zijn geïrriteerd over de tweede strem ming van de A58, het spoor en de Oude Rijksweg in nog geen tien weken tijd. Zondagavond brak net als eind no vember een hoogspanningskabel boven de A58. Netbeheerder Tennet zit in een lastig parket en H| ""J,? heeft heel wat uit te leggen. I X Matty Verkamman uit Kats en zijn collega Hugo Borst overwegen juridische stappen te ondernemen tegen het be drijf Nike. Het duo stelt dat het financiële compensatie moet krijgen omdat de gisteren door het Amerikaanse sportmerk gepresenteerde nieuwe tenue's van het Neder lands voetbalelftal berusten op ideëen van de twee journalisten. Nike wil het tweetal echter niets betalen. mLr B Varia: 2: Binnenland: 3; Feiten Meningen; 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 9; Radio Televisie 11; Zee land: 13,14,15,16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Buitenge bied: 23,24, 25 en 27 door Alex Bogers en Lianne Sleutjes DEN HAAG - Bij een hinder laag in de buurt van Deh Ra- hwod in de Afghaanse provincie Uruzgan zijn gisteren vier Ame rikaanse militairen gedood. Deh Rahwod is een van de plaat sen waar Nederlandse militai ren straks een van hun bases ves tigen. De Amerikanen patrouil leerden samen met het Afghaan se leger ten noorden van de stad toen hun auto op een explosief reed. In maart vertrekken een paar honderd Nederlandse militairen naar Uruzgan en het zuidelijker gelegen Kandahar om er drie bases op te richten. Vanaf au gustus moeten zo'n veertien honderd Nederlandse militairen in Uruzgan veiligheid brengen en zorgen voor wederopbouw. De Kamer reageert terughou dend op de aanslag. „We wisten dat het een gevaarlijk gebied is. Helaas is dat onderdeel van het militaire vak", zegt WD'er Van Baaien. Ook D66-er Bakker be perkt zijn commentaar. GPD ROTTERDAM - In Rotterdam is gisteravond een koffertje uit de auto van een piketofficier van justitie gestolen. Daarin zaten 'op zichzelf niet vertrouwelijke werkinstructies', aldus het OM. Wel zaten er telefoonnummers in. „Daar zouden we niet graag van zien dat ze op straat belan den", aldus een persofficier van het parket. ANP (Advertentie) HEERLEN - De energiereke ning van een gemiddeld huishou den stijgt dit jaar met 7,5 pro cent. De stijging komt helemaal voor rekening van de hogere prijzen die de energiemaatschap pijen voor gas en elektriciteit in rekening brengen. Zij leggen de schuld bij de hoge olieprijs. De stijging van de prijzen is be rekend door het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De ener gierekening is nu 65 procent ho ger dan in het jaar 2000, aldus het CBS. De gasrekening steeg tussen 2000 en januari 2006 zelfs met 85 procent; elektrici teit werd 40 procent duurder. De prijzen van elektriciteit en gas stegen meer dan van andere goederen en diensten. Een huis houden met een gemiddeld gas- en elektriciteitsverbruik geeft nu ruim 1800 euro per jaar uit aan energie. GPD i Ipostlbankrekeningnummer. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische mi rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incassp 20,55)*. Q per kwatiaa! met automatische Incasso 59.75)* O pet iaar met automatische incasso 229,20)* met gratis PZC-paraplu i Kijk op Mrm.pic.nl/abonneren, bel gratis 0300-0231231 of stuur deze bon naar. i PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes shziiósshssssbo1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1