Zuidwester breidt aanbod uit PZC PZC Zware keuzes voor nieuwe raad Racemonster over de kop 15 Organisatie wil nieuwe voorzieningen in Zeeland opzetten Marien Dorleijn terug in de Piek agenda Msa Aanleg strand uitgesteld Campagne voeren voor drie personen Huiselijk geweld bestraft Vrouw steelt frietvet en bonbons Aanrijding bij oprit A58 Diefstal van gereedschap in Goes Nieuwe raad beslist over toekomst kwaliteitsatlas Man bestraft voor terroriseren eigen familie jEsmeSoesman pg Zorgorganisatie voor standelijk gehandicapten <"uc Zuidwester breidt verder uit in ROC 2eciand. De van oorsprong Goe- n1 itesestichting wil woonvoorzie- jingen - in combinatie met dag- irlijb dinsdag 14 februari 2006 jazz-route P het GISSINGEN - In Vlissingen °°n- jjrdt is zondag een Jazz-route. (afésdie meedoen.aan de tour ij, Michieltje. Fraggles, Po- 3M '.-,t 2x Bellen, Concurrent, 'a»ig. ^.Scandalous. Hoppit. Fun- 5tr$ ;ib Sans Etoile, JP's, de Meije- nö5 Pare Central en de Vissersha- "k aAanvang 17.00 uur. ÏLISSINGEN - De Amsterdam se band Ceasar treedt zaterdag tj februari op in de Piek in Vlis- |gen. In het voorprogramma de uit Zeeland afkomstige r-songwriter Marien Dor- Hij won in 1999 de Grote van Nederland en in dat- e jaar werd de cd van zijn aenmalige band Nimbus door k Stichting Popmuziek Zee- iad bekroond. Inmiddels is hij tshuisd naar Amsterdam. Het «meden begint om 22.00 uur. SmKACTIVITEITEN korteen 111 2 ^!ikkl KERKE - Boerderijgalerie De 20.00 uur: Lezing door J. Coe-. film over de .geschiedenis van lunst; LBURG - Wijkcentrum Palet: 5.30: Seniorenclub, met oa biljar- nkaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, w-11.00 uur: Yoga; D» Kwikstaart, 14.00 uur: Themamid- over het nieuwe zorgstelsel; 5ITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni- Atlas. 19.30 - 20.30 uur: Gym en mimen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN Welzijnscentrum ICoortelaan. 13.30 -16.30 uur: Schaak- jBstatschaakclub Vlissingen; ten Hof. 16.15 uur: Power yoga; jpenHof,20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- Bijeenkomsten SISfebruari MIDDELBURG - ROC Torenweg, 12.30-15.00 uur: debat; Nehalennia Breeweg: 14.25-16.15 uur: akiezingsdebat met VVD, PvdA en dek PPM; khutlershof: 20.00 uur: Lijsttrekkersde- telondernemen werkgelegenheid; Hfebruari KOUDEKERKE - Immanuëlkerk, 15:30 n |jj. u Themamiddag over de toekomst vanhetonderwijs op het platteland van m J ftheien. Debat met CDA-wethouder l, BS li'.vanTatenhoven, een CDA-kamerlid rbndidaat-raadsleden; MIDDELBURG - Abdij, 13.00 uur: Voor st5 (ndelagerhuisdebat; Hfebruari MIDDELBURG - Kantoor Waterschap, ESJuur Uitzending NOS-actueel; trté Brooklyn, 20.30 uur: Politiek café ««velt Academy; Bfebruari MIDDELBURG - Kerkcentrum de Mor- r, 20 00 uur: Debat Stromenwijk Zand: Hfebruari MIDDELBURG - Desafinado, 16.30 «Politiek cafe; VLISSINGEN - De Concurrent, 17.00 politiek café met PvdA-voorzitter Wel van Huiten; Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 *330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE )3j£ Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA GOES Tel-' (0113)315500 Fax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl INTERNET "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl besteding - realiseren door de hele provincie. Zo zijn er plan nen voor onder meer intramura le plaatsen in Bruinisse, Vlissin gen en (speciaal voor ouderen) in Goes. Op dit moment peilt Zuidwester de behoeften die er in Zeeland zijn. De organisatie zet in op locaties die verspreid liggen over heel Zeeland. Zo wordt op dit mo ment - behalve in bovengenoem de plaatsen - ook aan projecten in Grijpskerke, in Zeeuws- Vlaanderen, Noord-Beveland en Tholen gedacht. Ambitieus, knikt regiomanager zuid L. van Westen. „Maar de cliënten zijn er", wijst hij op signalen die worden afgegeven vanuit onder meer onderwijs en door Mee Zee land, organisatie voor mensen met een beperking. Om daadwerkelijk aan de gang te gaan, moet Zuidwester echter in beeld hebben voor welke pro jecten er precies gegadigden zijn. „We hebben tussen de acht en veertien cliënten nodig om een project kostendekkend te maken", licht Van Westen het fi nanciële uitgangspunt toe. Qua voorzieningen zijn er ver schillende invullingen mogelijk; een huis met meerdere plaatsen, een grotere woonvorm of indivi dueel wonen - al dan niet gecom bineerd met logeerplaatsen. Waarvoor gekozen wordt, is af hankelijk van de vraag. Zuidwester voorziet daarnaast in dagbestedingsactiviteiten, uit eenlopend van werken bij een boer tot werken bij een - bij de Goese haven daadwerkelijk op poten gezet - internetcafé. Het is één van de mogelijkheden die Van Westen ook in een dorp als Bruinisse ziet: je kunt daar met dagbesteding inhaken op het toe risme en zo een bijdrage leveren aan de samenleving, door bij voorbeeld een wasserette te ope nen in de nabijheid van de jacht haven, illustreert' de regiomana ger. „We willen met het schep pen van kleine voorzieningen een meerwaarde leveren aan kleine dorpen." Sprekend voor beeld is de buurtsuper die vrij willigers samen met Zuidwester cliënten in het dorp Vierpolders (Voorne-Putten) hebben ge opend, in reactie op de in dit dorp tanende voorzieningen. De zeven nu op papier staande projecten verkeren in diverse stadia van realisatie. In Bruinis se is sprake van een samenwer kingsverband met Allévo. Zijn er voldoende aanmeldingen, dan kan er in dit dorp snel wor den begonnen. Voor het Goese project - gericht op oudere men sen met een verstandelijke han dicap - is zelfs al een mogelijke locatie (Beatrixlaan) voor han den. Andere projecten bevinden zich in een meer verkennende fa se, zoals bijvoorbeeld een woon-/werkvoorziening bij de imkerij in Grijpskerke. De verschillende locaties moe ten zo'n beetje een satellietfunc tie voor de regio's gaan vervul len, blikt Van Westen vooruit. Waar andere cliënten kunnen binnenlopen en van waar uit me dewerkers van Zuidwester kun nen opereren. Het werkgebied van de stich ting, die in 1999 de eerste con crete stappen in Zeeland heeft gezet met de overname van Hui ze Den Berg, strekt zich uit van Rotterdam tot Breda. De organi satie telt rond de negenhonderd VLISSINGEN - Hij probeerde een groot ongeluk te voorkomen, en gaf zijn stuur een slag naar links. Daardoor sloeg een 23-jari- ge jongen uit Vlissingen gistermiddag met zijn auto over de kop in de President Rooseveltlaan in Vlissingen. Een van rechts ko mende auto werd flink geraakt, net als twee stilstaande auto's aan de andere kant van de weg. Maar zijn eigen auto kwam er nog het meest bekaaid vanaf. Die is geheel vernield weggesleept. Spoilerstukken en delen van de buitenspiegels lagen meters ver over de laan verspreid. De bestuurder zelf, die in de buurt be kend staat als 'het racemonster', is met een ambulance naar hel ziekenhuis gebracht, maar bleek geen letsel te hebben. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VEERE - Veere staat aan de vooravond van een belangrijke periode. Waar de gemeente zich de afgelopen jaren nog richtte op praktische kwesties zoals het vaststellen van bestemmings plannen en het gelijktrekken van regels voor alle dertien ker nen, moeten er nu harde noten gekraakt worden voor de toe komst. Het gekeuvel over hoeveel een parkeervergunning moet kosten en of de grondprijs in Vrouwen polder nu tien euro duurder moet worden of twintig euro goedkoper, ligt achter ons. Na tuurlijk zijn er sinds de gemeen telijke herindeling wel zaken aangepakt die belangrijk zijn voor de toekomst. Zo konden dankzij de Kanjersubsidie het Badpaviljoen, kasteel Westhove en villa Der Boede van de onder gang worden gered. En ook de verkoop van de Campveerse To- Het strand bij Westkapelle. Voor de gemeente Veere breekt een tijd aan waarin grote keuzes gemaakt moeten worden. luchtfoto Lex de Meester ren aan de Vereniging Hendrick de Keyser staat nu al in de ge schiedenisboeken. Ook stonden er punten op de Veerse agenda die tot verhitte discussies leidden. Keer op keer puilde de raadszaal uit met in woners als het ging om de invoe ring van bet.aald parkeren in Domburg, Veere en Zoutelande. Een aantal keren kregen de in woners van Domburg en Veere het voordeel van de twijfel en werd het vergunningparkeren uitgesteld. Maar uiteindelijk was het geduld van de raad op en werd het vergunningparke ren een feit. Zwakke Schakels Die zaken verbleken bij wat er de komende tijd op de agenda staat. Want zal een deel van Zou telande plaats moeten maken, voor sterkere duinen? Volgens het projectbureau Zwakke Scha kels valt het allemaal wel mee en kunnen inwoners en onderne mers gewoon toekomstplannen maken. Toch onderzoekt het bu reau drie mogelijkheden om de kust beter bestand te maken te gen een superstorm. Die drie op ties zijn het versterken van de dijk en de duinen aan de zeezij de, versterken aan de landzijde of verhoging en verbreding van de zeewering op de huidige plek. De maatregelen hoeven in Zoutelande pas tussen 2020 en 2050 te worden uitgevoerd, maar al waarschijnlijk dit voor jaar moet de raad een keuze ma ken. Burgemeester R. van der Zwaag heeft inmiddels al uitstel aangevraagd bij de provincie. Want om zo'n belangrijk besluit nu af te raffelen tussen twee raadsperiodes in, was hem wat al te gortig. De nieuwe raad moet de tijd krijgen om een goe de afweging te kunnen maken, vindt hij. Of die tijd ook gegund wordt, is nog niet bekend. Wat er voor Veere gaat verande ren nu Walcheren door het mi nisterie is aangewezen als Natio naal Landschap, zal eveneens de komende periode pas goed duidelijk worden. Maar dat het gevolgen heeft, staat vast.De Nota Ruimte van het Rijk zegt dat er in de kernen in het Natio naal Landschap alleen gebouwd mag worden voor de natuurlijke groei. Gezien de bevolkingscij fers van Veere, geeft dat weinig hoop voor de toekomst. De laat ste twee jaren is het inwonertal alleen maar afgenomen en op nieuw onder de 22.000-grens ge komen. Het afgelopen jaar zijn er niet alleen meer mensen ver trokken dan gekomen, er zijn ook meer mensen gestorven (212) dan geboren (188). Leefbaarheid Het CDA, de grootste partij in Veere, heeft al laten weten niets te voelen voor bouwen voor uit sluitend de eigen bevolking. „Dit tast direct de leefbaarheid van de kernen aan", zei raadslid J. Wisse-Francke. De SGP, de grootste oppositiepartij op dit moment, heeft het Nationaal Landschap zelfs een 'bedrei ging' genoemd. Maar de PvdA/GroenLinks, ziet vooral de kansen die de aanwijzing met zich meebrengt. Minister Dekker van Ruimtelij ke Ordening heeft benadrukt dat een Nationaal Landschap niet op slot gaat. De minister wil in deze regio juist ruimtè ma ken voor nieuwe vormen van toe risme en recreatie. En dat is niet onbelangrijk. Want ook wat het toerisme betreft, is het voor Veere de komende jaren erop of eronder. De tijd dat families hun zomervakantie doorbren gen in eigen land, is ver voorbij. Voor een gemeente waarin onge veer veertig procent van het be drijfsleven afhankelijk is van het toerisme, is dat een zware dobber. Om te kunnen concurreren met goedkope, zonnige bestemmin gen in het buitenland, moet ge zocht worden naar alternatieve toeristische ontwikkelingen. Er wordt al volop over gepraat in de brancheorganisaties en ook in het Veerse gemeentehuis. Maar het is aan de nieuwe raad om eindelijk spijkers met kop pen te slaan. intramurale cliënten en tweedui zend medewerkers. Met 125 Zeeuwse cliënten is de organisa tie het laatste jaar met een kwart in Zeeland gegroeid. Dat betekent concurrentie voor colle ga-organisaties als het Gors en Arduin, bevestigt Van Westen. „De meerwaarde daarvan is dat de cliënt kan kiezen. Iedere orga nisatie heeft toch haar eigen uit- .straling en identiteit." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Campagne voeren kan soms ondankbaar werk zijn. Een PvdA-verkie- zingsbijeenkomst over het nieu we zorgcomplex aan de Middel burgse Sportlaan trok gisteren drie belangstellenden. PvdA-wethouder A. de Vries legt de twee buurtbewoonsters en de bewoner van Parkstate in Middelburg-Zuid nog maar eens uit wat de bedoeling is met de nieuwe woonservicezones in de stad. Dat mensen straks in hun eigen buurt kunnen blijven wonen, dat mensen samen kun nen blijven als één van de part ners zorgbehoevend wordt. En dat ze zorg aan huis kunnen krij gen. „De zorg is net zo goed als in een verzorgingshuis, alleen je woont beter." Volgende week be gint de sloop van de oude flat op de hoek van de Nassaulaan en de Sportlaan. Het zorgcomplex moet over anderhalf jaar klaar zijn. Eén van de vrouwen vertelt dat ze graag in zo'n nieuwe zorgwo- ning wil wonen. „We krijgen nu wel hulp van Zorgstroom, maar het is toch zwaar. Ik hoop dat het straks beter gaat." De bewo ner van Parkstate is niet opti mistisch. „Stel je er niet teveel van voor", waarschuwt hij. Het contact met Zorgstroom laat te wensen over, vertelt hij. Boven dien is het alarmsysteem ouder wets en als partner moet je nog veel zelf doen. „De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) wordt uitgekleed", geeft De Vries toe. „Wat je zelf kan, of wat je huisgenoten zelf kunnen, dat moet je zelf doen." In Parkstate is niet alles goed ge lukt, zegt De Vries. De wonin gen hadden met meer oog voor de zorgverlening gebouwd kun nen worden. „Maar daar hebben we van geleerd. Dat gaan we hier op de Sportlaan beter doen." Theorie is makkelijk, zegt de andere buurtbewoon ster. „Je kunt van alles op pa pier zetten, maar het zijn de mensen die er werken en de men sen die er verzorgd worden." De twee vrouwen zijn bovendien on gerust dat de brutalere mensen de mooie zorgwoningen inpik ken. Maar daar komt niets van in, zegt De Vries. „We hebben, net als in andere wijken, afgespro ken dat de mensen uit de buurt voorrang hebben." MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft de aanleg van een strand voor de gemeente Middelburg bij Oranjeplaat aan het Veerse Meer uitgesteld. Vandaag zou daarmee worden begonnen, maar daar is van afgezien om dat tegen de aanleg een bezwaar is ingediend. Het waterschap vindt het niet passend om al te beginnen als er nog een bezwaar behandeld moet worden. De hele procedure wordt nu afgewacht, beloofde Zeeuwse Eilan den gisteren. Het waterschap wist dat de bezwaarprocedure nog liep, maar had de feestelijke starthandeling voor het Middel burgse strand toch al georganiseerd omdat het niet had verwacht dat er iemand zou protesteren, verklaarde een woordvoerster. Wie tegen het strand bezwaar heeft en waarom, kon zij niet vertellen. Ook werd gisteren niet duidelijk hoe lang de bezwaarprocedure nog duurt en wanneer eventueel wel begonnen kan worden met de aanleg van een strand bij het Veerse Meer. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 52-jarige inwoner van Co- lijnsplaat voor huiselijk geweld tot vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf en 28 uur werkstraf. De man had 2 april vorig jaar zijn echtgenote mishan deld. GOES - In een winkelpand in de Van Doornestraat in Goes werd gistermiddag een zeventigjarige vrouw uit de gemeente Reimerswaal aangehouden wegens winkeldief stal. Zij had twee pakken frituurvet en een doos bonbons weggenomen. Dat kwam haar te staan op een bekeuring van 140 euro. In hetzelfde winkelpand werd 's ochtends een plastic tas van een 28-jarige vrouw uit de gemeente Goes gestolen. In de tas zaten een portemonnee met persoonlijke papie ren en enkele tientallen euro's en speelgoed. Zij had de tas in de buurt van het toilet een ogenblik onbeheerd ach tergelaten. KRUININGEN - Op de kruising met de N2 8 9 en de oprit A58 bij Kruiningen vond gistermiddag rond half twee een aanrijding plaats. Een 41-jai"ige automobilist uit Hulst reed over de N289, uit de richting van Kapelle. Hij verleende op de kruising geen voorrang aan een van rechts komende 22-jarige be stuurster uit Yerseke. Bij de aanrijding raakte niemand gewond. GOES - Uit een bedrijfspand aan de 's-Heer Hendrikskin- derendijk in Goes is voor vermoedelijk duizenden euro's aan gereedschap gestolen. De diefstal is gepleegd tussen vrijdagmiddag vijf uur en maandagmorgen kwart over acht. De inbrekers hadden een deur vernield om binnen te komen. Zij namen ook een koffiezetapparaat mee. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Moet Middel burg in hetzelfde tempo door gaan met de grote projecten? Kan dat nog wel financieel? En wordt de doelstelling van 56.000 inwoners in 2030 wel gehaald? De leden van de raadscommissie ruimte discussieerden er gister avond over. Die discussie eindigde niet met conclusies. Die worden overgela ten aan de nieuwe gemeente raad. Bijna de hele raad vindt achteraf dat Middelburg er goed aan gedaan heeft om de kwali teitsatlas op te stellen. Daarin werd door bureau BVR van Riek Bakker een ambitieus bouwpro gramma opgesteld. Middelburg moest wakker gekust worden, zei ze toen. „En als je wakker ge kust wordt door mevrouw Bak ker, dan ben je dat ook", zei E. de Visser (VVD). „Ik denk dat we toen een boven-Middelburgs ambitieniveau hebben gedefini eerd. Ik denk dat we daarmee een goede slag hebben gesla gen." Over de financiële gevolgen heb ben het CDA en de Politieke PArtij Middelburg (PPM) een duidelijk verschil van mening. P. Castenmiller (CDA) noemde de gebruikte post onvoorzien, van elf miljoen euro op een to taal van 194 miljoen 'niet ver keerd'. P. Kraan (PPM) verweet hem niet te kunnen rekenen. Als wordt uitgegaan van de bedra gen die aan het begin van de pro jecten zijn genoemd, is de over schrijding vijftig miljoen, reken de hij voor. „We zijn in een fi nanciële nachtmerrie wakker ge worden." De PPM vindt dat Mid delburg moet stoppen met de uit voering van de kwaliteitsatlas. Zuinig GroenLinks trok een andere con clusie uit de cijfers. „Ik denk dat we in Middelburg met de grote projecten ontzettend zui nig ramen", zei J. van Nieuwen- huizen. „Ik denk dat we daar le ring uit moeten trekken. Er is te weinig rekening gehouden met de risico's. We moeten grote pro jecten wat geleidelijker uitvoe ren en niet acht, negen of tien te gelijk." De PvdA vindt dat beter gekeken moet worden naar de uitgangspunten van de kwali teitsatlas, vooral in het stations gebied. „Door te kijken hoe we levendigheid in dat gebied krij gen", aldus S. Szarafinski. „Het uitgangspunt moet zijn dat we een boeiend en levendig stads hart kunnen creëren. door Aector Doorns MIDDELBURG - Volgens offi cier van justitie M. Overmeer zou een 24-jarige inwoner van Middelburg terreur uitoefenen op zijn familie. De officier maak te zich ernstig zorgen over zijn gedrag. Zij eiste gisteren in Mid delburg tachtig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De officier hechtte veel belang aan het contact- en straatver bod, dat volgens haar voor twee jaar moest gelden. Het vonnis van politierechter I. Woltring was aanmerkelijk milder; veer tig uur werkstraf en drie weken voorwaardelijke gevangenis straf. De eerste drie maanden is verdachte verboden contact te hebben met zijn zuster en ver der mag hij niet naar de woning van zijn moeder. De Middelburger heeft het voor al gemunt op een van zijn zus ters. Zij is door haar broer meer malen geschopt en geslagen, om dat hij niet duldt dat zijn zuster een relatie heeft met een man van een andei'e nationaliteit. „Ik wil geen Joegoslaaf in onze familie. In onze Marokkaanse cultuur moet een vrouw met een Marokkaanse man trouwen", verzekerde hij. Dat vroeg om een reactie. „In Nederland den ken we hier anders over. Derge lijk gedrag wordt niet getole reerd", repliceerde de officier. De man heeft in het gezin de rol van de vader overgenomen, na dat die is vertrokken. Vorig jaar 26 september liet hij zijn domi nantie gelden door zijn zuster te mishandelen. Vorige week 6 februari zorgde verdachte opnieuw voor proble men. Hij zou haar een lesje le ren. Hij sloeg wèer zijn zuster en stak de banden van haar fiets lek. Ook van de fiets van een an dere zuster had hij de banden lekgestoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15