VS maken aanvalsplan voor Iran CDA schuifelt naar kernenergie PZC Bruinvissen op kust 15 en 26 Drakensteyn moet van Beatrix opgelapt Doelwit atoominstallaties A58 en spoor gestremd door breuk beijzelde kabel Bos wil verlies van 2002 goedmaken Willeboordse grijpt brons in Parijs Zege Kloetinge to Patrick Selbach WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Defensie werkt aan een concreet aanvals plan om nucleaire installaties in Iran te kunnen vernietigen. is The Sunday Telegraph, üezich baseert op bronnen bin- het Pentagon, gaat het om plan om militair in te grij- als blijkt dat Iran inder daad beschikt over atoomwa pens en als blijkt dat diplomatie ke bemiddeling in het conflict ï2 met het islamitische land defini- rrj liefheeft gefaald. int Het plan' waaraan wordt ge- ma werkt gaat uit van een raketaan- ral op verscheidene installaties in Iran. Daarbij zullen ook Ame- nC: rikaanse onderzeeërs worden in- 1]gezet die ballistische raketten and moeten afvuren. ipltt Medewerkers van het Pentagon brengen momenteel alle poten- iële doelen in kaart en er wordt nok al gewerkt aan een logistiek De defensiemedewerkers noeten rechtstreeks aan minis- erRumsfeld rapporteren. 'resident Bush verdenkt Iran er al jaren van dat het werkt aan !Sm atoomwapens. De VS willen dan ook dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties Iran ter ver antwoording roept en mogelijk sancties oplegt omdat Teheran blijft weigeren volledige open heid van zaken te geven. Iran ontkent dat en zegt dat het al leen nucleaire activiteiten ont plooit ten behoeve van een vreedzaam doel: kernenergie. De Europese Unie heeft de afge lopen maanden bemiddelt in het slepende conflict, maar tot een oplossing is het niet gekomen. De 'atoomwaakhond' van de Verenigde Naties, de IAEA, heeft al aangekondigd op korte termijn de kwestie-Iran te zul len doorverwijzen naar de Vei ligheidsraad. Verdrag De Iraanse president Ahmadi- nejad trekt zich weinig aan van alle ophef. Zaterdag dreigde hij dat Iran zich zal terugtrekken uit het internationale verdrag dat de verspreiding van kernwa pens verbiedt. „Als wij zien dat het recht van Iran op nucleaire technologie wordt ontkend op basis van het NPV, dan zullen wij onze strate gie wijzigen", aldus het staats hoofd.' ANP/GPD Ireen Wüst gaat uit haar dak nadat ook de laatste rijders haar tijd op de 3000 meter niet konden verbeteren. foto Robert Vos/ANP W lorCornelleke Blok lala GqEILLAND - De A58 tussen Ril land en knooppunt Markiezaat b gisteravond vanaf 21.30 uur Aai afgesloten geweest door een breuk in een hoogspanningska bel, Ook op de parallelweg en op het spoor kwamen losgebro ken kabels te liggen. C6 |)e parallelweg van de A58 (Oude Rijksweg), tussen Hooger- heide en Krabbendijke werd evenals de snelweg zelf van de afslag Rilland-Tholen tot Hoo- gerheide in beide richtingen af gesloten. Ploegen van elektrici teitsbedrijf Delta hadden tegen half twaalf 's nachts de Oude Rijksweg vrijgemaakt. In de loop van de nacht is doorge werkt aan de snelweg en het spoor. van onze sportredactie TURIJN - Ireen Wüst was er gisteren bijna sprakeloos van. De Brabantse schaatsster won volslagen onverwacht de gouden medaille op de 3000 meter van de Olympische Winterspelen in Turijn. „Ik snap er helemaal niets van", kraaide ze. „Dit kan gewoon niet." Wüst (19) kwam al vroeg in actie en zag na haar rit hoe de ene na de andere favoriet zich stukbeet op haar tijd. Landgenote Renate Groenewold kwam nog het dichtst in de buurt en won zilver. Het brons was voor de Canadese Klassen. „Het waren de meest slopende twintig mi nuten uit mijn leven", aldus Wüst. „Ik ging zitten, staan, weer zitten, luisterde naar muziek, het was echt een gekken huis. Ik had van tevoren best rekening ge houden met een podiumplaats, maar niet met goud. Dat is onbeschrijfelijk mooi." Een dag eerder won Sven Kramer het zil ver op de 5000 meter. De Amerikaan Chad Hedrick pakte het goud. Evenals Kramer is Wüst wereldkampioene bij de junioren. De Brabantse denderde net als de Fries in amper een jaar tijd door naar de wereld top. Dat ze een aanstormend talent was stond al langer vast. Dat ze goed was voor goud had vrijwel niemand gezien, pagina 2 snoepreisje is jus bij zakendoen pagina 15 benen Wüst rijden superrondjes van onze redactie binnenland HARDERWIJK - Het aantal do de dieren dat aanspoelt op de Nederlandse kust in is enkele ja ren gestegen van gemiddeld zes tig naar driehonderdvijftig per jaar. Een verklaring is hiervoor nog niet bekend, zegt Jolanda Meer beek van de Stichting Opvang SOS Dolfijn in het Dolfinarium Harderwijk. Hier herstellen mo menteel drie bruinvissen tege lijk. Met het aantal dode dieren dat aanspoelt, stijgt ook het aantal levende dieren dat op de kust strandt. De aantallen noemt Meerbeek overigens niet schrik barend, omdat het gaat om een populatie van ongeveer dertig duizend bruinvissen. De maanden oktober en februa ri geven een piek te zien als het gaat om het aantal dode dieren. Er wordt wel onderzoek gedaan naar de oorzaken, maar de uit komsten lopen achter bij de wer kelijkheid. Het aanspoelen van drie bruin vissen in een paar dagen noemt Meerbeek opvallend. De drie zijn aangespoeld langs de gehele Nederlandse kust, van Zeeland (Roompot) tot de Waddeneilan den (Texel). Mogelijk moet de oorzaak worden gezocht bij Schotland. Daar komen minder zeevogels en plankton voor. Het kan zijn dat daardoor meer die ren de kustwateren voor Neder land opzoeken. GPD Advertentie TToorstanders van kerne- nergie stellen tevreden vast dat het CDA, de groot ste regeringspartij, steeds meer opschuift in hun rich ting. door Henk van Lierop AMSTERDAM - CDA-staatsse- cretaris Van Geel van Milieu noemde gisteren in het tv-pro- gramma Buitenhof nieuwe kern centrales 'een heel serieuze op tie'. Van Geel kondigde een rap port aan van het Energieonder zoek Centrum Nederland dat meldt dat zonder kernenergie de klimaatdoelstellingen niet kun nen worden gehaald. Van Geel ziet zoals bekend mogelijkhe den in Delfzijl, op de Maasvlak te en bij Borssele. Sinds juni vorig jaar tekent zich een verandering af in het CDA-denken over kernenergie. Toen bepleitte het wetenschap pelijk instituut van de partij de mogelijkheid van kernenergie in de toekomst open te houden. Oud-premier Lubbers, inmid dels voorzitter van de raad van toezicht van ECN, deed er in de cember een flinke schep boven op. Nederland kan met een ge nist hart meer kerncentrales bouwen, want de reactoren zijn veiliger geworden en het afval probleem krijgen we beter on der de knie, was zijn boodschap. Van Geel wijst er nu op dat Ne derland voor de taak staat de kli maatdoelstellingen te halen. Kernenergie heeft als groot voor deel boven andere vormen van opwekken van energie dat het broeikasgas CO. niet vrijkomt. Van Geel noemde ook de 'lucht kwaliteit', het probleem dat Ne derland in de knel komt bij de aanleg van wegen en het bou wen van huizen, omdat de lucht verontreiniging te groot wordt. Bovendien speelt de hoge olie prijs een belangrijke rol. De daaraan gekoppelde aardgasprij- zen hebben de chemische indus trie en metaalbedrijven in Ne- analyse derland in een nadelige concur rentiepositie gebracht ten op zichte van landen die meer kern energie of kolencentrales heb ben. Verder hebben de recente problemen over de levering van Russisch gas de kwetsbaarheid blootgelegd van een eenzijdige PvdA-leider Wouter Bos wil het verlies van 15 pro cent bij de gemeenteraads- vei'kiezingen van 2002 te rugverdienen bij de komen de verkiezingen op 7 maart. Dat is het doel dat hij zijn partij zaterdag stel de bij het begin van de ge meenteraadscampagne. De campagnestart viel samen met het de vie ring van zestig jarig bestaan van de PvdA. Judoka Elisabeth Willeboordse heeft in Parijs een bron zen medaille veroverd tijdens de Super Worldcup. Op het sterkbezette toernooi verloor de Middelburgse maar één wedstrijd. Bondscoach Marjolein van Unen was na afloop lovend: „Dit toont aan dat ze een blijvertje is in de wereld top." Kloetinge deed goede za ken in de hoofdklasse A van het zaterdagvoetbal. De Bevelandse ploeg ver sloeg in eigen huis Ter Lee- de: 1-0. De andere Zeeuwse hoofd klasser, Hoek, pakte een punt (1-1) bij Quick Boys. Hoek speelde in de slotfase met negen man, omdat Da vid Destorme en Pieter de Munnik een ro de kaart kre- gen. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 1112 en 13; Sport: 15, 16,17, 18, 19, 20, 2122, 23, 24, 25 en 26 van onze redactie binnenland LAGE VUURSCHE - Koningin Beatrix laat kasteel Draken steyn opknappen. Het gaat om een ingrijpende en grondige op knapbeurt van haar privé-wo- ning in Lage Vuursche. „Er is al lang geen groot onder houd meer gepleegd en daarom wordt het kasteel nu geheel gere noveerd en weer bewoonbaar ge maakt", aldus een woordvoer der van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) gisteren. „Het is hard nodig." Met het werk wordt nog dit jaar begonnen, zo bevestigt de RVD. Bij de renovatie worden onder meer diverse bouwkundige ver beteringen doorgevoerd, zodat Drakensteyn voldoet aan de ei sen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Ook de elek trische installatie en het verwar mingssysteem worden compleet vernieuwd. Aan de bijgebouwen wordt eveneens groot onder houd gepleegd. Het is voor het eerst sinds Bea trix het in de bossen verscholen complex in 1959 kocht, dat Dra kensteyn zo grondig onder han den wordt genomen. Over de kosten van de renovatie doet de RVD geen mededelingen. „Dra kensteyn is privé-domein van de koningin." Beatrix bracht op het kasteeltje volgens ingewijden de gelukkig ste jaren van haar leven door. Na haar aantreden als koningin verhuisde het koninklijk gezin naar Huis ten Bosch in Den Haag. De afgelopen jaren werd Drakensteyn slechts sporadisch gebruikt als buitenverblijf voor de opgroeiende prinsen, of als lo geeradres voor zeer goede beken den van de koningin. Of Beatrix er terugkeert, bijvoorbeeld wan neer ze haar ambt heeft neerge legd, is niet bekend. De RVD laat vragen daarover ook on beantwoord. GPD (Advertentie) Een vrijwilliger van het Dolfinarium Harderwijk kijkt een bruinvis in de ogen voordat het dier wordt geprikt voor een bloedmonster. foto Sacha Wunderink/GPD afhankelijkheid van olie of gas. Van Geel heeft gisteren niet ge zegd dat er per se meer kerncen trales moeten komen. De staats secretaris wees onder meer op de zeer hoge kosten omdat de nieuwe Kernenergiewet exploi tanten zal verplichten ook het- toekomstige ruimen van de cen trales voor hun rekening te ne men. Van Geel laat ook de moge lijkheid van kolencentrales open, maar verbindt daaraan wel de voorwaarde dat de uit stoot van CO., beperkt moet blij ven. Dat kan door de kolen te 'vergassen' of door CO, op te slaan. De eerste oplossing is duur, met de tweede is nauwe lijks ervaring opgedaan. Door nu die discussie te voeden, brengt Van Geel de bouw van nieuwe kerncentrales toch wat dichterbij. ANP een proefabonnement 14,95 i Ipostlbankrekemngnummer. i Handtekening I PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens O Noteert u mij van 5 weken Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mi|n rekeningnummer, Ik heb de laatste res maanden geon proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,55)' EU per kwartaal met automatische incasso 59,75)* O per jaar met automatische incasso 229,20)'. met grbns PZC-pataplu i Kijk op www.px.nl/abonneren. bel gratis i 0S00 - 0231231 ol stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. 4460 \VB Goes shthósshssssso1 het alfabet van Zeeland mm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1