Verzet tegen plan begeleid wonen Als wij creatief doen, kunnen zij het ook arnemuiden 1500 euro boete en rijverbod voor motorrijder Duizenden euro's voordeel! Kapitale vergissing Bedrijventerrein in 's-Gravenpolder voor aanleg al overvol Acrobatiek in Goese sporthal Batikshop De Tjap in Goes Nieuwbouw De Toevlucht in Kloetinge op losse schroeven Aanleg Sloebos mag doorgaan Vrijwilligersdag „stoomtrein Goes Werkstraf voor hennepteelt Gereedschap weg bij autokraak Auto in de sloot gem. Middelburg Kijk in de veilingcatalogus 10ES - Acrogroep Forza Gym- laslica uit Goes is morgen, zon- lag, gastheer voor het regionaal ampioenschap acrogym van Zuid-West-Nederland. ijdens het evenement laten 123 'fiftijcrogynmasten van zeven vere- hun kunsten zien. Er ijnteams uit Vlissingen, Breda, las van Gent, Grijpskerke en k uit België. De wedstrijd is Sportpunt Zeeland in Goes oduurtvan 9.00 tot 12.30 uur. (Advertentie) Den Dekker .Muziek APELLE 0113-330330 iww.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelaimdeim/tholen Fostbus31 «60 AA goes 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok [Willem van Dam iMiekevan der Jagt koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes lek (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: r •nternet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Rianne van Asselt uit 's Heer Arendskerke in haar batikshop in het Ambachtscentrum in Goes, door Cornelleke Blok GOES - Ze wil op een creatieve manier geld bijeen brengen voor de mensen in Ghana. Daarom begon Rianne van As selt (37) uit 's Heer Arendskerke met haar batikshop De Tjap. Ze opende de winkel twee weken geleden in het am bachtscentrum in Goes. Van Asselt is mede-oprichtster van Stichting Onyame. De naam staat voor God in het Ghanees. De stichting wil van uit een christelijke achtergrond de armoede in Ghana helpen bestrijden en vrouwen zelfstandiger maken. „Mijn zus Marleen woont en werkt al twaalf jaar in Ghana. Met de winkel wil ik haar werk steunen." In batikshop De Tjap (het Afrikaanse woord voor 'stempel') in het ambachts centrum wordt uiteraard gebatikt. „Ik ben zelf wel creatief en ik vind het ba tikken daarom hartstikke leuk. In Gha na batikken de mensen ook, dus zo kwam ik op het idee. Als wij hier crea tief doen, kunnen de mensen in Ghana het daardoor ook, was mijn gedachte." In het ambachtscentrum in Goes stond een ruimte leeg, dus dat kwam mooi uit. „Ik kon er eigenlijk meteen in en twee weken geleden is de winkel geopend." Bij het batikken wordt textiel met wax bewerkt om figuren aan te brengen. „Daarna gaat het in de batikverf, om de stof te kleuren." Het batikken zelf is te ingewikkeld voor kinderen om in een korte tijd in het ambachtscentrum te le ren. „Kinderen mogen daarom T-shirts en tassen beschilderen. Om geen lange rijen te veroorzaken gaan we straks over op het stempelen van textiel. Daar naast geef ik ook demonstraties in het batikken." In de winkel verkoopt Van Asselt ook tassen, kaarten, etuis en lappen stof, die in Ghana gemaakt zijn. Het geld dat Van Asselt verdient komt ten goede aan het werk van haar zus. „Stichting Onyame verleent microkre dieten aan de mensen. Dat zijn lenin gen, die ze in gedeeltes kunnen terugbe talen. Zo hebben ze een beetje startkapi taal om iets op te kunnen bouwen. Je moet dan echt niet aan grote bedragen denken hoor. Met dertig euro kun je daar al heel veel doen." De Ghanezen gebruiken het geld om te batikken, manden te weven of potten te bakken. „Ze bakken of koken ook eten, om langs de weg te verkopen." Stich ting Onyame houdt ook cursussen op het gebied van hygiëne en verzorging. „Op die manier heeft het hele gezin er wat aan." foto Willem Mieras Het werk van Marleen van Asselt in Ghana heeft zijn vruchten afgeworpen. „Vroeger stierven de mensen in sommi ge dorpen van de honger. Nu is er akker bouw en kunnen de kinderen naar school. Marleen probeert echt de aller armsten te helpen. Ze heeft sinds kort ook een huisartsenpraktijk bij haar huis, waar ze mensen tegen een lage prijs'medische zorg biedt." Het systeem van de microkredieten werkt erg goed, volgens Van Asselt, die zelf ook al meerdere malen in Ghana is geweest. „Het is een heel mooi systeem, omdat je mensen hun waarde laat. Het is niet zo van: daar komen de blanken met een zak geld. De mensen bouwen echt op eigen kracht iets op." De batikshop van Rianne van Asselt in het ambachtscentrum in Goes is ge opend op woensdagmiddag en zaterdag middag van 13:00 tot 16:30 uur. Meer informatie over stichting Onyame op www.onyame.nl. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Sint Philipsland is gisteren voor het veroorzaken van een ernstig verkeersongeval conform de eis tot een half jaar rijontzegging en 1500 euro boe te veroordeeld. De man reed 27 augustus vorig jaar in zijn woonplaats een voet ganger aan. Het slachtoffer liep een gecompliceerde open beenbreuk op. Volgens getuigen haalde de bestuurder van de mo tor een snelheid van zeventig tot honderd kilometer per uur. Ook zagen ze de motorrijder bij het naderen van de kruising op de Zuiddijk op één wiel rijden. In Sint Philipsland staat hij bekend als een bravourrijder die er de gewoonte van maakt om op het achterwiel van de motor door het dorp te scheu ren. Een ooggetuige kwam gisteren verklaren dat verdachte hooguit dertig kilometer per uur reed, maar officier van justitie D. Greive hechtte meer waarde aan de waarnemingen van vier andere getuigen. Zij hadden snelheden van zeventig tot hon derd kilometer per uur geconsta teerd. De officier meende dat de motor rijder door zijn roekeloos rijge drag de voetganger op de Zuid- dijk had geschept. Het rijbewijs van de man werd dezelfde dag ingenomen. De man zei zijn mo tor te koop te hebben gezet, zo dat de dorpsbewoners in de toe komst van hem weinig hoeven te vrezen. De officier zag zijn eis ingewilligd worden door politie rechter A. Gaakeer. ARNEMUIDEN - Middelburg heeft wel een grote M, maar Ar- nemuiden geen grote A. Zo'n drie jaar lang viel het niemand op dat het eeuwenoude en fiere dorp op twee plaatsnaamborden aan de Derringmoerweg zonder hoofdletter (kapitaal) staat ge schreven. Tot een voorbijganger zich afvroeg waarom 'arnemui- den' er op de borden zo bekaaid vanaf komt. De gemeente moest het boetekleed aantrekken. Hoe wel de bestellijst en de borden altijd uitvoerig worden gecon troleerd, was het op het stads kantoor en bij de fabriek nie mand opgevallen, reageert op zichter C. van Elsacker. Omdat hij ook vindt dat een plaats naam met een hoofdletter hoort, heeft hij twee nieuwe borden be steld. Met een grote A. foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Een nog aan te leggen bedrijventerrein bij 's-Gravenpolder zit al 'over vol'. Veel meer bedrijven willen er een plekje dan dat er ruimte Het gaat om de vierde uitbrei ding van het 's-Gravenpolderse bedrijventerrein, tussen de Baar- landsezandweg en een bestaand stuk bedrijventerrein met we gen als de Rangeerstraat en de Spoorstraat. Supergroot is het nieuwe terrein niet, met 17.500 vierkante meter, maar dan nog. Er moet wel belangstelling voor zijn. En daar heeft de gemeente Borsele niet over te klagen. Zij heeft zoveel aanvragen van be drijven liggen dat er 30.000 vier kante meter zou kunnen worden uitgegeven. Het gaat, laat een woordvoerder van de gemeente weten, om transport-, productie- en bouw bedrijven, zowel van binnen als van buiten Borsele. Verrast door de grote interesse is de gemeen te niet. 's-Gravenpolder ligt gunstig tegenover Rijksweg A58 en redelijk centraal op Zuid-Be veland", lijkt wat meer dan een promotiepraatje is, anders zou den er niet zoveel ondernemers willen uitbreiden of zich vesti gen. Borsele is al bezig met de verde ling van de kavels. Nog niet één is er echter toegewezen. Geke ken wordt wanneer een bedrijf zich heeft ingeschreven. De eer ste gaan in principe voor. Een belangrijke rol speelt ook of de bedrijven voldoen aan de voor het terrein geldende wet- en re- gelgeving. Planning De planning is erop gericht in de tweede helft van dit jaar met het bouwrijp maken te beginnen en eind 2006 moet dit klaar zijn. Het is voorlopig de laatste uit breiding in 's-Gravenpolder. De gemeente Borsele heeft in elk ge val niets meer in de pijplijn zit ten, maar heeft voor bedrijfsves tigingen nog wel ruimte bij Heinkenszand (Noordzak) en in de toekomst het bedrijventer rein Sloepoort tussen 's-Heeren- hoek en Nieuwdorp. Wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruim telijke ordening): „De tijd dat bedrijven per se op een lokaal bedrijventerrein moesten zitten, is voorbij. Ze zijn op z'n minst op de regionale markt georiën teerd." zaterdag 11 februari 2006 b 13 GOES - Stoomtrein Goes-Borse- |e, de SGB, houdt volgende week zondag een wervingsdag roorvrijwilligers. naai edeit ooit al eens conducteur of jkettist wilde worden, kan bij ie SGB aan de slag. Ook zoekt je stoomtrein rondleiders en fi- iten, zoals kruiers, voer- en ^yieden. De wervingsdag is e het SGB-terrein in Goes dat jebereiken is via de Albert Ples- anweg. Alle belangstellenden es -orden rondgeleid op het SGB- errein waar langzaam maar ze ereen spoorwegmuseum gestal- ekrijgt. itoomtrein Goes-Borsele rijdt 35 jaar met museum- (oomtreinen over de eigen poorlijn tussen Goes en Hoede- enskerke. Het rijseizoen begint lapril en loopt door tot in okto- De vrijwilligersdag is vol lende week zondag van 10.00 tóft 17100 uur. ELLEWOUTSDIJK - Een auto is gistermorgen kort voor achten in de sloot langs de Zwinweg in Ellewoutsdijk ge reden. De bestuurder, een 22-jarige man uit de gemeente Borsele, raakte in een slip en verloor de macht over het stuur. Vermoedelijk reed hij te snel over het gladde wegdek. Ter hoogte van de Iseweg rolde de auto over de kop en reed hij ondersteboven en achterstevoren de sloot in. Het dak en de voorruit van de auto raakten beschadigd. De be stuurder kwam met de schrik vrij. De auto is weggesleept door een takelbedrijf MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 48-jarige vrouw uit Sluiskil veroordeeld tot tachtig uur werkstraf, waarvan vijftig uur voorwaarde lijk. De vrouw teelde vorig jaar hennepplanten in een schuur op het woonwagenkamp in Sluiskil. Toen de politie op 1 juni vorig jaar in inval deed op het woonwagenkamp, werd de plantage ontdekt. Een agent vroeg de vrouw wat zich in de schuur bevond. De Sluiskil- se antwoordde: „Wat een domme vraag! Wietplanten na tuurlijk." De vrouw sprak de waarheid, bleek toen de agent een kijkje ging nemen. De Sluiskilse beweerde dat ze haar financiële problemen had willen oplossen met de wietplantage. Dat is de verkeerde oplossing", reageerde de officier van justitie. Hij relateerde zijn eis, zestig uur werkstraf, aan de 156 hennepplanten die de politie bij haar aantrof. DEN HAAG - De aanleg van het Sloebos tussen Borssele en het industriegebied Vlissingen-Oost mag doorgaan. De Raad van State heeft dit gisteren bepaald in een voorlo pig vonnis. Akkerbouwer J. Nijsten uit Borssele had geëist dat het planten van bomen in het gebied moest stoppen, omdat hij daardoor gewasschade zou lijden. Hij bezit echter geen stukken grond in de omgeving van de Vaathoekweg waar nog aanplant moet plaatsvinden, aldus de Raad van State. Het is dan ook niet nodig onmiddellijk met de aanleg van het Sloebos te stoppen. Er volgt te zijner tijd nog een defi nitieve behandeling van de zaak. Nijsten strijdt al geruime tijd tegen de komst van het Sloe bos. Hij bezit in het gebied lancl dat ook een natuurbe- stemming zou moeten krijgen, maar hij vindt dat hem een te lage grondprijs wordt geboden om elders een volwaar dig bedrijf te kunnen beginnen. Honderd van de beoogde tweehonderd hectare voor het Sloebos is tot nu toe ver worven. SINT PHILIPSLAND - In Sint Philipsland is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in twee bedrijfs auto's. Uit beide voertuigen werd een grote hoeveelheid gereed schap weggenomen. De gestolen goederen hadden een to tale waarde van enkele duizenden euro's. De voertuigen stonden geparkeerd aan de Wilhelminastraat en de Ach terstraat. ftnfHarmen van der Werf KAPELLE - Nieuwbouw voor De Toevlucht in de Kapelse mjk Overtieringe staat op losse schroeven. De Toevlucht is een instelling voor begeleid wonen. Twintig omwonenden hebben in n^e bezwaarschriften beroep ingetekend bij de gemeente Ka- pelle. Dg nieuwe huisvesting voor De Toevlucht is gepland aan de Ko renbloem in Overtieringe, op ea plek waar 'gewone' eenge zinswoningen zouden komen. Het dat beeld voor ogen hebben - mensen in de directe omgeving eerder hun huis gekocht. Orawo- eenden beroepen zich daar nu in hun bezwaarschriften te- de noodzakelijke wijziging pn het bestemmingsplan voor Overtieringe. Afgelopen week zijn de bezwaar makers gehoord door de commis sie van bezwaar en beroep van de gemeente Kapelle. Over enke le weken wordt van die commis sie het advies verwacht, waarna het college van B en W erover zal beslissen. Wethouder G. Bur ger (CDA, ruimtelijke ordening) wil daar nog niet op vooruitlo pen, maar hij noemt de geuite bezwaren 'niet helemaal ver keerd'. Het plan is al wel aangepast op aandrang van de in januari afge treden wethouder P. Ganseman (Gemeentebelang). De nieuw bouw van De Toevlucht heeft meer het karakter gekregen van een 'gewoon' rijtje huizen, maar dat heeft de bezwaren niet weg kunnen nemen. „Omwonenden vrezen ook aantasting van hun privacy", weet directeur M. Sas van woningcorporatie RWS die het pand gaat verhuren aan De Toevlucht, „omdat de bewoners van De Toevlucht vaker thuis zouden zijn, terwijl zij in werke lijkheid overdag activiteiten bui tenshuis hebben." Sas kan zich overigens, evenals wethouder Burger, indenken dat omwonen den 'verrast' zijn. Hij wacht de afloop van de bezwarenprocedu re af. In Kapelle wordt al gespro ken over een alternatieve loca tie, in de toekomstige nieuw bouwwijk Zuidhoek bij Biezelin- ge. Afhankelijk van de uitkomst van de bezwarenprocedure wil Burger dat eerst bespreken met woningcorporatie RWS, project ontwikkelaar Marsaki en De Toevlucht. Sas zegt daar alvast over: „De Toevlucht wacht al zo lang. Het begint een beetje sneu te wor den, zeker omdat mei dit jaar al enkele bewoners naar een ver bouwd schooltje aan de Irenes- traat in Wemeldinge kunnen." In de nieuwbouw aan de Koren bloem is ruimte voor in totaal 32 bewoners. A. Weststrate, locatiemanager van De Toevlucht, spreekt de hoop uit dat er snel uitzicht komt op nieuwbouw. Aan de Ko renbloem zou de huisvesting sep tember 2007 klaar kunnen zijn. Wanneer een alternatieve loca tie in Zuidhoek beschikbaar kan komen, is niet duidelijk. Weststrate: „Het gebouw waar in wij nu zitten, is versleten. Ho pelijk duurt het niet nog eens ja ren voordat er iets nieuws kan zijn." Grote Kerk, Breda DATUM iet 19 februari 2006 INFORMATIE (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57