Akkoord wonen in vakantiehuis Beschermd tegen onveilige wereld PZC Zelfs erwtensoep wordt weer helder water Bl0f neemt Engelse versie nieuwste hit op Naakte man wekt mededogen 13 Tweede Kamer dwingt bij minister ruimhartiger regeling af Congrescentrum in Schotse sferen Kat mishandeld in Koudekerke Laatste kans om af te kicken Waterschap heeft stemwijzer Celstraf voor brandstichter kunst ïxpositie in Jan Eikenaar s verlengd donderdag 9 februari 2006 swb fjpnr FrnstJan Rozendaal eaï{DEN HAAG - Minister Dekker ï-Gü Volkshuisvesting, Ruimte- idia ujke Ordening en Milieu) en de lns'c Tweede Kamer zijn het einde- lijk eens over de manier waarop de permanente bewoning van va kantiehuizen moet worden aan- l0r' ucpakt. Dekker roept vóór de zo emer alle lakse gemeenten op het lei; matje. Daarnaast gaat ze wette- ®K jjjt regelen dat mensen die ten onrechte door gemeenten uit n - hun vakantiehuis worden gezet een woonvergunning kunnen op- eisen. stta El gort na haar aantreden, in hnÉ 2003, heeft Dekker gemeenten !ns drie mogelijkheden gegeven de M iUegale bewoning van recreatie- in woningen aan te pakken: legali- sering door de bestemming van 'ut: de woning te veranderen, het ,eD' verlenen van persoonsgebonden gedoogbeschikkingen en hand- having van het verbod. Zodoen- -ie de konden gemeenten zelf kie kt; ttn hoe ze een einde wilden ma- ken aan het gedoogbeleid. •P Hij:' l0^GENT - Schotland staat cen- Pe L traal op de Schotse Beurs, zater- '«I hg is en zondag 19 februari in iem congrescentrum Citadelpark in Gent, De beurs, met alles op het gebied van toerisme, cultuur en handel in Schotland, trekt jaar- j ijks vele duizenden bezoekers. Bezoekers vinden er diverse stands met een ruim aanbod van Schotse producten, zoals kilts, Keltische juwelen, whisky en an dere voedingswaren. Daarnaast ,e: zijn er demonstraties van Schot- een Keltische dansen. Pipe- m drumbands zorgen voor een Schots sfeertje en The Green Jacket brengt folkmuziek. Whiskyliefhebbers kunnen te- hülE recht op het 'whisky-eiland' vaar tientallen whisky's ge- 1 Lï proefd kunnen worden. De 1 beurs is op beide dagen geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De meeste Zeeuwse gemeenten hebben gekozen voor legalise ring. Vorig jaar bleken nog 843 van de in totaal 11.793 vakantie huisjes in Zeeland illegaal be woond. Dat aantal moet inmid dels flink zijn teruggelopen. Uit een onderzoek van de VROM-inspectie is gebleken dat nog niet alle gemeenten in Ne derland actie hebben onderno men. Dekker gaat uitzoeken wel ke gemeenten dit zijn. Die wor den op het ministerie ontboden. In het najaar moet dan voor heel Nederland duidelijk zijn hoe de illegale bewoning van recreatie woningen wordt aangepakt. Een probleem vormt nog de cate gorie mensen van wie jarenlang is gedoogd dat zij permanent in een vakantiehuis woonden, maar waarbij gemeenten dat on der druk van Dekker ineens zijn gaan verbieden. Vorig jaar nam de Kamer met een grote meer derheid een motie aan waarin Dekker werd opgedragen een uitzondering te maken voor men sen die vóór 31 oktober 2003 een vakantiehuis bewoonden in een gemeente die niet helder en con sequent was in haar handha vingsbeleid. Zij zouden een per soonlijke gedoogbeschikking moeten kunnen opeisen. Dat be tekent dat pas na hun vertrek of dood hun vakantiewoning niet langer permanent mag worden bewoond. Dekker wilde de motie uitvoe ren door een ouderenregeling in te stellen, omdat de probleem groep volgens haar vooral be staat uit (vroeg)gepensioneer- den. De Kamer dwong Dekker gisteren tot een ruimere rege ling. WD, PvdA, GroenLinks, SP en LPF eisten dat bij wet wordt geregeld dat iedereen van wie het wonen in een vakantie huis vóór 31 oktober 2003 werd gedoogd een persoonsgebonden gedoogbeschikking moet kun nen aanvragen. Wijst de gemeen te die af, dan hebben gedupeer den voortaan de mogelijkheid hun zaak aan de rechter voor te leggen. Binnen drie weken laat Dekker weten of de Wet op de Ruimtelijke Ordening in deze zin kan worden aangepast. Staatssecretaris M. Schultz van Haegen opende gisteren in het bijzijn van dijkgraaf W.A. Gosselaar de gemoderniseerde waterzuiveringsin stallatie van waterschap Zeeuwse Eilanden in Kapelle. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KAPELLE"- Het moderniseren van de riool waterzuiveringsinstallatie (rwzi) in de Wil lem Annapolder bij Kapelle is volgens wa terschapsbestuurder A. Ruijtenberg een prestatie van formaat. Daar was staatssecre taris M. Schultz van Haegen het gisteren roerend mee eens. „Maar er is weinig tijd om van die prestatie te genieten", zei ze. „Strengere regels zijn alweer in aantocht. De EU hijgt in uw nek." De zuiveringsinstallatie in de Willem Anna polder, éen van de grotere installaties van het waterschap Zeeuwse Eilanden, is de af gelopen jaren fors uitgebreid en gemoderni seerd, omdat Europese regelgeving eist dat 75 procent van het stikstof uit het water wordt verwijderd. De rwzi kan nu boven dien meer fosfaten op een biologische ma nier uit het afvalwater verwijderen en meer water verwerken. Vroeger was dat 3000 ku bieke meter per uur; nu 4600. Dat komt goed van pas tijdens hevige regenval. Er zijn de afgelopen tijd onder meer twee extra nabezinktanks, een beluchtingstank en een nieuwe bandindikker gebouwd. Het bedieningsgebouw is uitgebreid. De hele operatie heeft ongeveer tien miljoen euro ge kost. Staatssecretaris Schultz van Haegen hero pende de rwzi gisteren door met een grote hamer op een rode knop te slaan. Volgens haar kan de installatie nu veel beter zuive ren. „Zelfs de best gevulde erwtensoep komt hier kristalhelder uit", zei ze met enig gevoel voor overdrijving. Schultz prees verder het Zeeuwse doorzet tingsvermogen bij het verbeteren van de di verse installaties en zei trots te zijn dat Ne derland voorop loopt als het gaat om het steeds verder zuiveren van water. „Helaas nemen de Fransen en de Belgen het nog niet zo nauw met het storten van zuiver water in de Schelde, zodat de vuiligheid alsnog deze kant op komt", voegde ze daar aan toe. „Zij hebben nog een hoop te verbeteren." De staatssecretaris stelde dat het water schap Zeeuwse Eilanden het gevecht met de stikstofnormen voorlopig heeft gewonnen. Met de nadruk op 'voorlopig', want de re gels vanuit Europa worden alleen maar strenger. Er blijft werk aan de winkel. MIDDELBURG - De inspectiedienst van de dierenbe scherming stelt een onderzoek in naar de mishandeling van een katje in de buurt van de Dahliastraat in Koude kerke. De kat is vermoedelijk overgoten met een soort olie die brandwonden veroorzaakt. De kat is daarbij ern stig gewond geraakt aan zijn achterlijf en poot. De dieren arts die de kat behandelt, is er vrij zeker van dat de ver wondingen het gevolg zijn van mishandeling. Waarschijn lijk heeft de mishandeling afgelopen weekeinde plaatsge vonden. Het katje is een zwerver. Het dier blijft de komen de dagen bij de dierenarts ter observatie. MIDDELBURG - Een veelpleger uit Noordgouwe kreeg gisteren van de rechtbank in Middelburg een laatste kans om via een klinische behandeling in Emergis van zijn ver slaving aan harddrugs af te komen en aan zijn persoon lijkheidsproblematiek te werken. De 41-jarige man ont liep daardoor een verplichte opname in de Inrichting voor Stelselmatige Daders. De ISD-maatregel voor veelplegers werd hem voorwaar delijk opgelegd. Tijdens de proeftijd van twee jaar moet hij zich dan wel houden aan de voorwaarden van de re classering en de behandeling in de kliniek afmaken. De veelpleger werd verder voor twee bedreigingen, drugs- en wapenbezit tot 93 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De celstraf heeft hij in voorarrest uitgezeten. MLLDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft vanaf 10.00 uur vanochtend een stemwijzer. Het is voor het eerst dat het schap kiezers via internet www .stemwij zer.nl) op weg helpt bij de keuze van een kandidaat voor het algemeen bestuur. Met de stemwijzer van Zeeuwse Ei landen kan de kiezer testen welke kandidaat zijn voor keur heeft. Dat doet hij door een mening te geven op een aantal stellingen over kwesties waarover de kandidaten het niet met elkaar eens zijn. De stemwijzer maakt een vergelijking en berekent welke mening het meest overeen komt met die van de persoon die de stellingen heeft beant woord. Vervolgens verschijnt een lijst met namen. Boven aan de lijst staat de verkiesbare bestuurder waar de kie zer het mee eens is, onderaan de kandidaat die er anders over denkt. De stemwijzer van het waterschap bevat 27 stellingen en er zijn profielen van de kandidaten in opge nomen. Daarin geven zij een toelichting op hun standpun ten. Steeds meer gemeenten en waterschappen maken ge bruik van een stemwijzer om kiezers te helpen met de ver kiezingen. In Zeeland zijn dat de gemeente Middelburg en waterschap Zeeuwse Eilanden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 28-jarige inwoner van Wemeldinge voor brandstichting en hennepteelt tot anderhalf jaar gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met ver plicht reclasseringscontact. De man stak op 14 september vorig jaar in Wemeldinge de voordeur van een woning in brand, omdat hij van de bewoner nog geld tegoed had. Bij hem thuis werd een wietplantage aangetroffen. De man moet 1752 euro aan de Staat betalen. Dat bedrag heeft hij met de hennepteelt verdiend. oor Rolf Bosboom maken naar aanleiding van het wereldnieuws. Ze knipte daar voor foto's uit kranten. „Daar staan vaak mooie plaatjes in, maar uiteindelijk vond ik die fo to's te letterlijk. Ze waren te veel verbonden met een bepaal de gebeurtenis, waardoor het er te dik bovenop lag. Ik denk dat mijn werk juist wat tijdlozer is. Daarom ben ik gaan zoeken naar iets waardoor de fantasie vrijer wordt gelaten." Ze werkt nog steeds op basis van foto's, maar dan vrij neutra le beelden, zoals huizen en au to's. Runge maakte bijvoorbeeld in België vanuit een rijdende bus foto's van allerlei huizen. „Daar zitten vaak rolluiken voor. Dan vraag ik me meteen af: wat gebeurt daar? Wat is er binnen?" De foto's heeft ze uitgewerkt in tekeningen. Daarvoor gebruikt ze sinds kort Chinese inkt, die goed past bij de wijze waarop ze zich wil uitdrukken. „Ik ben er helemaal blij mee." Inmiddels is ze er zo vertrouwd mee, dat ze er ook vaker grotere werken op papier mee wil gaan maken. „Het nadeel van de inkt is dat het snel gaat druipen. Het moet dus in één keer goed zijn. Dat is heel spannend om te doen." Er zit een voortdurende span ning in haar werk. De situatie zijn ogenschijnlijk zakelijk, neu traal. Ze suggereren vaak een veilige huiselijke gevoel, zoals bij haar tekening van 'John Len- non met kind'. Huizen zijn ook bij uitstek symbool voor die ge borgenheid. Tegelijkertijd worden de wonin gen wel afgeschermd, door bij voorbeeld rolluiken. Het is voortdurend Huis met hekzo als de titel van de expositie luidt. „Het is weliswaar veilig, maar meteen blijkt dat er ook onveilige dingen zijn. Er is een beschermde omgeving, maar ik BDDELBURG - Kipvis begon Is kunstwerkplaats in een voor- ige supermarkt in Sint Lau- De activiteiten zijn on- angs verplaatst naar een voor militair gebouw, later choolpand, aan het Molenwa ter in Middelburg. iet pand heeft deels, op de bega- ie grond, nog een onderwijs- iinctie. De twee etages hebben Ie komende jaren, totdat duide- ijkis wat er met de locatie gaat «beuren, een artistieke bestem ming. Op de eerste verdieping [jn tien ateliers ingericht, die nmiddels ook allemaal bezet i]n. De tweede verdieping is be- loeld als expositie- of presenta- fruimte. De helft ervan is al op knapt en gereed voor tentoon- tellingen. De andere helft volgt omende maand. )e eerste exposante is Nanda iunge uit Middelburg, die ook m atelier in het gebouw heeft, ikvanger op de tentoonstel- g is een grote muurschilde- 'g van een vogel, die - enigs- ius dreigend - op het punt lijkt e staan iets vast te grijpen. In let midden van de ruimte staat minicaravan. Verder han en er diverse tekeningen aan «wand. [e wilde aanvankelijk werk RjRGH-HAAMSTEDE - De ex- ositie in galerie-atelier Jan Ei- enaar in Burgh-Haamstede ran Marja Steinmetz (houten roosobjecten) en Julienne War- 'nk (olieverfschilderijen) is ver engd tot en met 26 maart. insluitend sluit Jan Eikenaar paar weken de deuren. Die 'Jd wordt benut om de galerie- Fen van een nieuwe lik verf e voorzien. Zaterdag 15 april, Tfcï a t~ï 1 a i a 'e expositie van start. Bregje molenaar exposeert dan schilde ken en Cees Kok glazen objec- öi. De galerie is naast de nor- nfe ,.°Pemngstijden voortaan elke laatste zondag van de aa?d geopend. Verder eidere onderdag tot en met zaterdag ran 12.00 tot 17.00 uur. wil juist laten zien dat die vaak op de tocht staat." Samen met collega-kunstenaar Annemieke Fanoy vormt Runge sinds kort het samenwerkings verband Atelier Trailer. Het eer ste resultaat is een kleine, hou ten caravan, waar de makers precies samen in passen. „Het is een mobiel huisje. Je kunt het overal mee naartoe nemen." Een kleine, veilige enclave in een we reld vol bedreigingen. Expositie: 'Huis met hek', werk van Nanda Runge, tot 29 april in kunstwerkplaats Kipvis, Molenwa ter 4a, Middelburg Geopenddi 10-14 uur, vr.-za. 12-17 uur. Een kleine, houten caravan is het eerste resultaat van de samenwerking tussen Na Runge en collega-kunstenaar Annemieke Fanoy. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Blof gaat een Engelstalige versie van de huidige hitsingle Aanzoek zon der Ringen opnemen. Of en - zo ja - waar en wanneer de opname wordt uitgebracht, is nog onduidelijk. Het nummer is de voorbode van het album Umoja, dat op 3 maart verschijnt. Voor de plaat reisde Blof over de wereld en werkte samen met muzikanten ter plaatse. „Toen hebben we ook gemerkt dat veel mensen heel positief waren over de band, maar het jammer vonden dat ze er geen woord van konden verstaan", zegt manager Frank van der Meijden. Als Umoja eenmaal uit is, zal dat waarschijnlijk leiden tot verzoeken uit het buitenland, verwacht Van der Meijden. „Het is de vraag of het dan wel verstandig is om iets Nederlandstalig te doen." De opna me in het Engels - een vertaling is inmid dels gemaakt - is in eerste instantie een ex periment. „We willen weten hoe het klinkt, maar of we het ook gaan uitbrengen, weten we niet. Dat is bovendien niet iets wat je zo maar even doet. Voorlopig hebben we het ook heel druk met het uitkomen van Umo ja" Wil de Velde schildert haar kwetsbare mannen in krachtige penseelstreken en slechts enkele tinten. foto Wim Kooyman door Anita Tournois SLUIS - De naakte lijven op doek tonen de kwetsbaarheid ten top. Het zijn mannenlicha men, geschilderd door Wil de Velde uit Axel. In vergelijking met haar expositie enkele jaren geleden in Echo-Audio in Ter- neuzen vertonen de huidige af beeldingen in de Raadskelder in Sluis, geëxposeerd onder de noemer Zeven jaren mannen, geen wezenlijk grote veranderin gen. Waarom het mannenlichaam haar zo fascineert blijkt ook voor haarzelf moeilijk te defi niëren. Is het misschien omdat ze zonder vader opgroeide, een reactie op een calvinistische op voeding of omdat de man een mysterieus wezen vormt? Vindt ze mannen erg mooi, zijn ze sek sueel aantrekkelijk, is ze er bang voor of wil ze op deze ma nier macht over hen uitoefenen? Vragen die zij zichzelf stelt en waarop ze zelf ook geen slui tend antwoord heeft. Zeker is wel dat het lichaam van de mens een behoorlijk positieve uitstraling voor haar heeft ge kregen. „Het lichaam is heel broos, het wordt oud. Dat het zo lang blijft bestaan, vind ik een wonder", zegt De Velde. „Het meest geldt dit voor het mannenlichaam, dat zich niet zoals de vrouw kan voortplanten door het baren van een kind. Ondanks hun kracht en hun lichamelijke trots - ge dachten die bij mij opkomen als ik mannen bekijk - worden ze ook getekend door een door hen zelf miskende vergankelijkheid, die bij hen veel duidelijker en tragischer is dan bij de vrouw. De man wekt bij mij vooral me dedogen." Ze toont beelden van mannen, jongens of stoere jonge mannen met een krachtige uitstraling - oude mannen ontbreken in het verhaal - geschilderd in diverse poses. Er worden geen grote emoties uitgedrukt; ze zijn juist introvert, in gepeins verzonken, gelaten, droefgeestig tot en met desperaat. Hun gespierde licha men smeken om zorgzaamheid en bescherming. Roderick, Bou- dewijn, Maarten of Christiaan, enkele van de vele namen van de afgebeelde personages, zijn allesbehalve macho's. Het zijn afbeeldingen van naak ten, waarbij de erotiek naar de achtergrond is verdrongen. Een dubbelportret van twee mannen die elkaar aanraken, wat doet denken aan een homofiele rela tie, het beeld van een jongen die zijn broek aan- of uittrekt en het portret van de man van wie zijn geslachtsdeel prominent in beeld is vormen misschien uit zonderingen. De kwetsbare mannen worden door De Velde vol overgave met acryl en olieverf en een krachti ge penseelstreek op doek geschil derd in slechts enkele tinten. Diepe roodtinten, grijstinten, maar ook vaak pastels in een ty pisch eigen kleurenpalet; soms contrasterend dan weer elkaar versterkend in boeiende licht en schaduwpartijen. Fluoresce rende contouren, nu en dan ef fectief aangebracht om een be paald deel te benadrukken. „Het materiaalgebruik en het op doek brengen van de voorstel ling is voor mij een net zo wezen lijk onderdeel als het thema. Schilderen is voor mij een vorm van werken, een opdracht, waar bij ik zeer geconcentreerd ben. Het resultaat moet goed zijn. In de loop der tijd heb ik ver moeiend veel gezien en ervaren dat ik schilderen het beste kan", zegt De Velde. „De warme rijke kleuren van de olieverf, het smeuïg smeren op een platte rechthoek biedt keer op keer prachtig materiaal dat zo rijk is aan mogelijkheden. Rembrandt, Frans Hals, Picasso en Dumas zijn schilders die me inspireren. In hun traditie wil ik staan. Verf aanbrengen op een rechthoek, die je tegen de muur hangt. Een ultieme ervaring waar ik nog lang niet op uitgekeken ben." Expositieschilderijen van Wil de Velde, t/m 19 maart in de Raads kelder van het belfort te Sluis. Ge opend: dagelijks, behalve do. ev vr., 14-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13