Kadima houdt vertrek uit Westoever open PZC Rechter in pedofiliezaak op het matje Zeven jaar voor Londense imam met haakhand Afscheid Rau Slowaakse premier vervroegt verkiezing Eenzijdige terugtrekking Israël komt stap dichterbij Oudste dief van België moet naar bejaardenhuis Paradijs in jungle ontdekt :i Gitaar voor „I vinder hond m van B.B. King I Dak van Duitse super ingezakt Luxemburg wil Arcelor met wet te hulp schieten Frans protest tegen jongerencontracten Vulkaanuitbarsting in Alaska Doden bij busongeluk in Rome Japanse prinses Kiko zwanger FSB komt met cultuurprijs Nog zeker 15.000 vermisten Bosnië Onveilige boot weggestuurd woensdag 8 februari 2006 JERUZALEMDe Israëlische Ka- dima-partij van waarnemend premier Olmert sluit een eenzij dige terugtrekking uit de Wes telijke Jordaanoever toch niet uit. Dat zei minister van Defen sie en prominent Kadima-lid, Mofaz, gisteren. Eerder lieten Kadima-oprichter Sharon en Olmert weten dat het unilaterale besluit om de Ga- LONDEN - Wetenschappers zijn dolgelukkig met de ontdek king van honderden dier- en plantensoorten in de bergachti ge regenwouden op Nieuw Gui nea in Indonesië. Tijdens een ex peditie in het moeilijke begaan bare gebied zijn vogels, kikkers, vlinders en planten gevonden die nog niet bekend waren. De wetenschappers spraken gis teren van het vinden van het pa radijs. Vanuit het kamp dat de Amerikaanse onderzoekers eind vorig jaar in de jungle opsloe gen, zagen zij zeldzame vogels baltsen, gigantische bloemen in prachtige kleuren, boomkangoe roes en stekelige miereneters. Ook vloog er een zeldzame, goudgevlekte prieel vogel. Zij ontdekten een rododendron, ver moedelijk 's werelds grootste. Helemaal blij waren de onder zoekers toen ze een koppeltje pa radijsvogels met zes lijnen op de kop zagen. De vogel, genoemd naar ornitholoog Berlepsch, zou zijn uitgestorven. Het dier was tot nu toe alleen maar geïdentifi ceerd uit veren van dode vogels. De dieren leken niet bang, wat erop duidt dat zij niet eerder een mens tegenkwamen. ANP LOS ANGELES - De wereldbe- i a& roemde Amerikaanse bluesgita- iea rist B.B. King biedt een gesig- zid neerde gitaar aan voor de vin ger- der van zijn hond. De tachtigjarige muzikant is erg bedroefd over de verdwijning van zijn twee jaar oude Malte zer hondje, genaamd Lucille. Het vijf kilo zware huisdier is 27 januari weggelopen uit de wo ning van King in West-Hol- lywood, zo deelde Kings impre sario mee. Hij liet zich niet uit over de vraag waarom Lucille is wegge lopen, enkel dat dit geschiedde door een gat in de omheining van de woning. Het witte viervoetertje is ver noemd naar Kings gitaar Lucil le, die sinds 1949 het handels merk is van de Amerikaanse ko ning van de blues. De gitaar is weer vernoemd naar een vrouw (Lucille ge naamd), waarom twee mannen in 1949 in een nachtclub voch ten. Hierdoor viel een kachel om waardoor er brand ontstond. Toen B.B, King naar buiten was gevlucht, ontdekte hij dat zijn instrument nog in het branden de gebouw was en keerde terug om het te halen. Sindsdien noemt hij zijn gitaar, een Gibson ES 355, Lucille. In 1982 werd de Gibson officieel Vier weken geleden stortte zui delijker in Beieren het dak van een schaatsbaan in. Toen kwa men vijftien mensen om het le ven. In Polen kwamen eind vori ge maand 65 mensen om toen det dak van een evenementen- P hal instortte. ANP zastrook te verlaten eenmalig was. Mofaz zei dat Kadima de Israëli sche grens binnen twee jaar na de verkiezingen definitief wil vastleggen. Hij stelde dat zijn centrumpartij hiervoor het liefst een akkoord sluit met de Palestijnse Autoriteit, maar wanneer dit niet lukt 'zullen wij een andere weg inslaan'. Mofaz het weten dat de grote ne derzettingen op de Westoever en de Jordaanvallei aan de grens met Jordanië in Israëli sche handen moeten blijven. Twee nederzettingen Later op de dag zei waarne mend premier Olmert dat als het tot een eenzijdige terugtocht uit de Westelijke Jordaanoever komt, hij in ieder geval twee ne derzettingen in het bezit van Is raël wil houden. „Maale Adu- mim en Gush Etzion zullen een integraal onderdeel van de staat Israël blijven", zei Olmert. Maa le Adumim is de grootste Israëli sche nederzetting op de West oever en ligt ongeveer 12 kilome ter ten oosten van Jeruzalem. Gush Etzion ligt ten zuiden van Jeruzalem. Israël gaat op 28 maart naar de stembus om een nieuw parle ment te kiezen. Opiniepeilingen voorspellen een zege voor Kadi ma. ANP/DPA/AFP door Pascale Thewissen LEUVEN - De oudste dief van België is weer op vrije voeten. Als het aan de rechtbank en aan zijn advocaat ligt, verhuist hij zo snel mogelijk naar een bejaar denhuis. De 78-jarige George P. heeft een strafblad van acht kantjes en kan het stelen maar niet laten. Gisteren moest hij alweer voor de raadkamer verschijnen, na dat hij was betrapt toen hij het offerblok in de kerk van Treme- lo probeerde leeg te roven. En dat terwijl hij vorige maand nog was veroordeeld tot 143 eu ro boete en een half jaar cel straf, die hij echter niet hoeft uit te zitten omdat de gevange nissen in België overbevolkt zijn. Bij die gelegenheid beloof- de de oude man het stelen voor taan te laten. Hij ging met pen sioen. Maar bij zijn arrestatie vo rige week bleek dat hij niet had stilgezeten. Hij bekende spon taan nog twee andere diefstal len uit andere kerken. Sinds dien zit hij in de gevangenis. Volgens de man steelt hij om te overleven. Hij woont op een flat je in Anderlecht en kan amper rondkomen van zijn pensioen tje. Zijn advocaat G. Jaspaert sprak gisteren over een schrij nend geval en hoopt dat er er gens in een bejaardenhuis plek voor hem is. De raadkamer volgde die redene ring en liet de oude dief vrij. Hij moet zich wel elke dag melden bij de politie, totdat hij in een bejaardenhuis terecht kan. BERLIJN - Een erewacht draagt de kist met oud-bondspresident Johannes Rau de Berlijnse Dom uit na een rouwdienst. Na een korte militaire plechtigheid is het lichaam van Rau gisteren naar Berlijn gebracht waar hij in een eregraf wordt bijge zet. Tijdens de dienst in de Dom zei bondspresident Horst Kohier dat Rau altijd principieel is gebleven. „Bij het volk te zijn, lag hem na aan het hart." De Oosten rijkse president Heinz Fischer roemde Rau om zijn inzet voor Duitsland en noemde hem 'een man van de vrede', zowel in eigen land als in internationale betrekkin gen. Rau overleed eind januari op 75-jarige leeftijd. Hij was president van de bondsrepubliek van 1999 tot 2004. Rau was al geruime tijd ernstig ziek. foto Michael Dalder/RTR de vrouw genoemd. ANP/AFP TOGING AM INN - In het Beier se Töging am Inn is gisteren het dak van een supermarkt inge zakt. Hierbij is niemand ge wondgeraakt. Het dak kwam heel langzaam naar beneden, waardoor de men sen tijd genoeg hadden om naar buiten te vluchten. In het gebied rond Töging, tussen München en de Oostenrijkse grens, sneeuwt het sinds de nacht van door Olivier van Beemen OUTREAU - Het is dé confron tatie van de parlementaire hoor zittingen in de pedofiliezaak van het stadje Outreau in het noorden van Frankrijk. Van daag verschijnt de onderzoeks rechter Fabrice Burgaud voor de enquêtecommissie, waar schijnlijk in aanwezigheid van twaalf van de dertien ex-ver dachten die mede als gevolg van zijn omstreden onderzoeksme thoden gezamenlijk ruim 25 jaar onschuldig vastzaten. Franse tv- .en radiozenders doen LUXEMBURG - De Luxem burgse regering wil het staalcon cern Arcelor met een wet te hulp schieten bij zijn verzet te gen de vijandelijke overname door Mittal Steel. Het land wil versneld een wet doorvoeren die het moeilijker maakt om bedrijven over te ne men als zij dit niet willen. Dat werd gisteren bekendgemaakt. Arcelor staat geregistreerd in Luxemburg. Het wetsvoorstel geeft het be stuur van in Luxemburg geregis treerde ondernemingen de moge lijkheid om een vijandelijke overname te weigeren zonder dat de aandeelhouders daar zeg genschap over hebben. Ook kan het bedrijf nieuwe aandelen uit geven, zonder daarvoor eerst toe stemming te vragen aan de be staande aandeelhouders. De wet moet uiterlijk eind mei in wer king treden .ANP/DPA/AFP rechtstreeks verslag. Alleen priester Dominique Wiel zal ze ker niet aanwezig zijn. In een in gezonden brief in de krant Le Monde schreef de geestelijke dat hij niet wil dat de onder zoeksrechter de zondebok wordt van het algemene falen van de Franse justitie. Hij vreest bovendien dat emoties op nieuw de boventoon gaan voe ren in een proces dat Frankrijk maar in zijn greep blijft houden. Het is ironisch dat de onder zoeksrechter eenzelfde 'dicta tuur van de emotie' dreigt te on dergaan als de onschuldig geble ken verdachten destijds. Net zo als de publieke opinie tijdens het proces van Saint-Omer an derhalf jaar geleden de zwaarst mogelijke straffen eiste tegen de vermeende leden van een pedofi- lienetwerk, zo moet en zal Bur gaud nu boeten. De vakbonden van de rechters en van advocaten en een vereni ging die opkomt voor de mensen rechten spraken ook al hun ver ontwaardiging uit over de gang De betoging van Franse studenten in Parijs. foto Mal Langsdon/RTR van onze redactie buitenland PARIJS - In 150 steden in Frank rijk hebben in totaal tienduizen den mensen betoogd om af te dwingen dat een wetsontwerp voor jongerencontracten wordt ingetrokken. Heet hangijzer is vooral een proefperiode van twee jaar, waarin een werkge ver de werknemer zonder op gaaf van reden kan ontslaan. Volgens de politie voerden ne gentigduizend mensen actie. De organisatoren hielden het op 150.000 betogers. Alle bonden, de linkse oppositiepartijen en studentenorganisaties hadden de bevolking opgeroepen te de monstreren tegen het drie we ken oude plan van premier De Villepin, waarover geen overleg is geweest, De regering wil het plan snel door het parlement la ten goedkeuren om veel grotere demonstraties te voorkomen. Driekwart van de studenten en middelbare scholieren is im mers met voorjaarsvakantie. De premier heeft in het parle ment gezegd zijn plannen er hoe dan ook nog deze week door te drukken. „Er moet dringend iets gebeuren om de jeugdwerk loosheid aan te pakken", zei De Villepin. ANP ANCHORAGE - Op een onbewoond eiland in de Ameri- kaanse staat Alaska is gisteren een vulkaan tot uitbars ting gekomen. De vulkaan, die Cleveland heet, spuwt as en rook zeven kilometer de lucht in, zo berichte het Vulka- nologisch Observatorium van de deelstaat. De uitbarsting kan alleen gevaar opleveren voor het lucht verkeer. De dichtstbijzijnde populatie van mensen ligt op 75 kilometer afstand. In Alaska zijn tientallen werkende vulkanen. Elf januari kwam honderd kilometer ten zui den van de hoofdstad Anchorage de vulkaan de Augusti ne tot uitbarsting. ANP/EFE ROME - Twaalf Turkse toeristen zijn in Rome om het le ven gekomen bij een busongeluk. De touringcar raakte maandagavond in het noordwesten van de stad van de weg en stortte in een ravijn. De bus vervoerde volgens de plaatselijke politie 31 passa giers, allen Turken, van wie er ook een aantal ernstig ge wond is geraakt. ANP/EFE/AFP TOKIO - De Japanse prinses Kiko verwacht een kind. Ja panse media meldden dat het keizerlijke hof gisteren de zwangerschap bevestigde. Kiko is de echtgenote van de tweede zoon van de Japanse keizer Akihito, prins Akishi- no. De grote vraag voor veel Japanners is of het een jongetje of een meisje wordt. De regering heeft noodgedwongen plannen gemaakt om de wet aan te passen zodat een vrouw troonopvolgster kan worden, want alle kleinkinde ren van de keizer zijn tot dusverre meisjes. ANP MOSKOU - De Russische geheime dienst FSB probeert zijn duistere imago op te vijzelen. De dienst looft een kunstprijs uit voor wie de dienst op een positieve manier uitbeeldt, in literatuur, film, tv en beeldende kust. De win naars krijgen 100.000 roebel (bijna 3000 euro). Dat meld de de krant Kommersant gisteren. „In film en op tv komen medewerkers van de staatsveilig heid steeds negatiever in het beeld. Daarom hebben we be sloten de prijs nieuw leven in te blazen", aldus een FSB-woordvoerder. ANP/DPA SARAJEVO - Meer dan tien jaar na het einde van de oor log in Bosnië (1992-1995) worden in het Balkanland nog steeds meer dan vijftienduizend mensen vermist. Dit liet het Rode Kruis gisteren weten bij de presentatie van een nieuwe editie van het Boek van Vermiste Personen. Van de meer dan 21.000 opsporingsverzoeken die sinds 1995 meestal door familieleden zijn ingediend, heeft het Rode Kruis tot nu toe 6855 gevallen opgelost. Vaak vin den het Joegoslavië-Tribunaal, Bosnische of andere instel lingen de vermisten terug bij opgravingen in massagra ven. Volgens het Rode Kruis is het belangrijk dat de reste rende vermisten snel worden teruggevonden. De families hebben al te lang gewacht: „Zij kunnen hun gemoedsrust niet terugvinden." ANP van zaken. Kamervoorzitter Jean-Louis Debré pareerde de kritiek door te zeggen dat de Ka mercommissie geen rechtbank is. Een inspectie voor juridische zaken bepaalt later of Burgaud vervolgd zal worden. Geen excuses Zelf gooide Burgaud vorige maand overigens nog olie op het vuur door te zeggen dat hij goed gehandeld heeft in de zaak. „Ik ben van mening dat ik mijn mis sie op eerlijke en loyale wijze volbracht heb en dat ik me aan de wet gehouden heb", zei hij in L'Express. Hij is dan ook niet van plan zijn excuses aan te bie den aan de slachtoffers. Die verwijten Burgaud dat hij hen vanaf het begin af aan nooit een eerlijke kans heeft gegeven. Hij was erop uit hun schuld te bewijzen en had slechts oog voor factoren die hem daarbij hielpen, niet voor tegenbewij zen. Het vermeende pedofilienet- werk met een twintigtal daders en evenveel kinderen bleek uit eindelijk te bestaan uit twee da ders, twee medeplichtigen en drie misbruikte kinderen. GPD JEDDAH - Saoedi-Arabië heeft geweigerd passagiers aan boord van een Egyptische veerboot te laten gaan, omdat het schip on veilig zou zijn. Vorige week zonk een soortgelij ke veerboot in de Rode Zee, waarbij honderden mensen om kwamen. De havenmensen on derzochten de veerboot Al Sa laam 94, vonden hem oud en on veilig en stuurden het schip leeg terug naar Egypte. ANP/RTR door Esther Gotink LONDEN - De radicale moslim leider Abu Hamza al Masri is gisteren in Londen veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf wegens het aansporen van zijn volgelingen tot geweld tegen niet-moslims. De jury achtte elf van de vijftien aanklachten te gen de 47-jarige Hamza bewe zen. Hamza vertrok geen spier toen de jury elf keer het woord 'schul dig' uitsprak, en hij liet zich rus tig wegleiden uit de rechtbank. De geestelijk leider werd ook schuldig bevonden aan het bezit van videobanden met zijn haat- preken met het doel die te ver spreiden. Ook had hij een exemplaar van de 'Encyclopedie van de Af ghaanse Jihad'. Hierin staat in formatie 'van het soort dat bruikbaar kan zijn voor een per soon die een terreurdaad pleegt of voorbereidt', stelde aankla ger D. Perry. Zo bevat de hand leiding een eerbetoon aan Al Qaeda-leider Osama bin Laden en een lijst van potentiële ter- reurdoelwitten, zoals de Big Ben, de Eiffeltoren en diverse wolkenkrabbers. Hamza werd vrijgesproken van drie andere aanklachten voor het aanzetten van moord en één aanklacht voor het aanzetten tot raciale haat. In het proces dat ongeveer een maand heeft geduurd, werd de moslimleider door aanklager Perry bestempeld als een 'ser geant die rekruteerde voor terro risme en moord'. Hamza meent dat zijn vervol ging een politieke daad is. Toen hij vorig jaar werd gearresteerd, reageerde hij in een geschreven verklaring: 'Ik heb niemand ooit aangezet of willen aanzetten tot het krenken van Britse mensen. Er vindt een haatcampagne je gens mij plaats'. GPD van onze redactie buitenland BRATISLAVA - De Slowaken moeten in juni naar de stembus om een parlement te kiezen. Dat heeft premier Dzurinda gezegd, nadat de christendemocratische partij KDH het kabinet de rug toekeerde. De aanleiding vormde een con cept-verdrag met het Vaticaan, dat dertien van de zestien be windslieden wilden wijzigen. De drie KDH-ministers waren daar tegen. De parlementsver kiezing was gepland voor eind september. Het kabinet-Dzurinda was al een minderheidskabinet dat steunde op 58 van de 150 Kamer leden. Met het uittreden van KDH gaan nog eens vijftien ze tels verloren. Dzurinda noemde de tekst van het concept-verdrag met het Va ticaan eerder 'niet goed'. De Rooms-Katholieke Kerk en de Heilige Stoel zouden erdoor te veel bemoeienis kunnen krijgen met wereldlijke problemen. Zo zouden gelovige artsen abortus sen of het voorschrijven van de pil kunnen weigeren, zouden ge lovige leerkrachten af kunnen zien van seksuele voorlichting of zouden gelovige werknemers kunnen weigeren op zondag of op feestdagen te werken. Dzurinda betichtte KDH ervan nu uit de regering te stappen om punten te scoren bij de kiezers met het oog op de naderende parlementsverkiezing. De pre mier wees erop dat er veel meer partijen tegen het concept-ver drag zijn en dat het in de huidi ge vorm nooit door het parle ment was goedgekeurd. Om het kabinet tot opstappen te dwingen moeten op zijn minst 76 van de 150 Kamerleden een dergelijk voorstel steunen. Die zijn er met de stap van KDH zeer waarschijnlijk, vandaar dat Dzurinda nu zelf aankondig de dat een vervroegde stembus gang nodig is. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5