Ik gun iedereen een zoon als Bart Op oranje schaatsen naar de bar (PZC Wennemars rijdt baanrecord in training Managers houden Klaasen aan contract 21 Vader Hans Veldkamp herkent veel van zichzelf in z'n pupil QOO m Geen extra plek voor Nederland op de 500 meter Sporters Korea verbroederen op de Winterspelen Skispringers uit Italië missen de Spelen door val Atkinson wint Apawamis Open Henin kampt met een maagzweer Joval zegt partij af wegens blessure Masters vindt nieuwe hoofdsponsor Bokser Klitschko krijgt titelgevecht Bernabeu wint etappe op Mallorca Schaatsenslijper bestolen Push-off bobteam Jurg uitgesteld woensdag 8 februari 2006 Erben Wennemars is op weg naar zijn baanrecord op de olympische schaatsbaan van Turijn. foto Catrinus van der Veen/GPD van onze sportredactie TURIJN - Volgens afspraak met zijn coach Gerard Kemkers zou Erben Wennemars gisteren de test over 1000 meter beschou wen als een trainingswedstrijd je. Openen in 16.5, daarna twee rustige vlakke rondjes. Even la ter begroette de schaatser met gebalde vuisten zijn tijd van 1.09,33 en was de Oval Lingotto zomaar een baanrecord rijker. „Eerst hadden we een tempotrai ning gepland, maar dit is ook mooi", grijnsde Kemkers. Twee weken geleden nam hij het be sluit Wennemars, die door Jac Orie uit de Postcode Loterij- ploeg was gezet, onder zijn hoe de te nemen. Hij had nog geen seconde spijt. „Mede dankzij de rest van de ploeg die Erben pri ma opving. Ik heb hier drie kop pels. Renate Groenewold en Ireen Wüst, Sven Kramer en Carl Verheijen en Erben met Be- orn Nijenhuis. Dat klikt prima." Veel contact met Orie had Kem kers niet meer. „Dat is er niet van gekomen. We hebben twee keer gemaild. Echte trainingsar- beid hoef ik Erben niet meer te laten doen. Het gaat nu om klei ne dingen in de techniek. Die moeten we er nog inslijpen." Gisteren brulde Kemkers zijn nieuwe pupil naar de finish. Dat was wennen in vergelijking met Orie, die zijn rijders altijd naar de finish 'kijkt'. „De hal was lek ker leeg. Ik hak een race altijd in mootjes. Op bepaalde punten hebben we afspraken gemaakt. Dat waren de momenten dat ik hem wilde bereiken. Daar moest ik van profiteren. Straks in een volle hal lukt dat niet meer." Tevreden was Kemkers vooral over de rust die Wennemars in zijn slag hield. „Anders wordt het gauw te wild, te gehaast. Dit zag er goed uit. Maar het blijft moeilijk een sprinter, die altijd maar wil laten zien dat-ie echt snel is, rustig te krijgen." GPD foor Danny van den Broek TURIJN - Op het olympische ijs van de Oval Lingotte, vóór de eerste training, pakte Hans Veld kamp (65) zijn zoon Bart (38) bij de schouders. 'We zijn er Bart. We zijn er toch maar mooi weer bij', had hij gezegd. Twee maanden geleden leken de Olympische Spelen verder weg dan ooit. Bart Veldkamp pres teerde met de week slechter, was al van plan zijn schaatsen ri tueel te. verbranden, maar bleek na een grondig onderzoek be hept met een hardnekkig virus. De stayer trok zich met vader en moeder („We zijn nog steeds een familiebedrijf", aldus Hans Veldkamp) terug in zijn geliefde Davos. Hij herstelde en schaat ste tijdens een testwedstrijd in Turijn prompt een persoonlijk record op de 3000 meter. Vanaf 1995 trekken ze samen de wereld over. Bart Veldkamp als turijr» 2006 schaatser voor België, zijn vader als zijn coach. „We hebben geko zen voor het avontuur", zegt Hans Veldkamp met een jon gensachtige grijns. Sinds drie maanden geniet hij van zijn pen sioen, maar een echte opa voelt hij zich vooral als zijn klein dochter (van Evelien, de zus van Bart) van zeventien maanden bij hem in de buurt komt. De band met zijn zoon is hecht. „Maatjes wil ik ons niet noe men. Dat klinkt zo oubollig. Maar we steunen elkaar door dik en dun. Als hij me nodig heeft, sta ik er voor hem. En an dersom. Bart is een goede gozer. Ik gun iedereen een zoon als hij. Natuurlijk kennen de mensen hem ook van woedeaanvallen. Maar Bart gooide altijd met zijn eigen schaatsen en nooit naar ie mand toe. En als hij eens een prullenbak in elkaar trapte, zet te ik gewoon een nieuwe neer." „Sport is emotie. Die moet de ruimte krijgen. Mensen zeggen dat je zo blij mag zijn als een kind. Maar verlies moet je dan weer dragen als een man. Bart kon dat niet altijd. Werd-ie soms ook een kind. Ik heb daar nooit moeilijk over gedaan." Behalve die ene keer dan. „Ik weet niet meer waar en wan neer. Maar het was tijdens een tien kilometer. Bart reed slecht. Trok van die rare bekken. Ik bleef enthousiast coachen. Tot-ie langskwam en met zijn handen op de rug naar me zwaai de. Ben ik zo van het ijs over de boarding gesprongen." De drift van zijn zoon zegt hij wel te herkennen. „.Heeft hij van mij", geeft Veldkamp vol mondig toe. „Ik was vroeger wielrenner en smeet nog wel eens met een fiets." Hans Veld kamp had destijds ook een va der die sterk meeleefde met zijn sportende zoon. „Alleen op de verkeerde manier. Als ik won, vond mijn vader dat bijna lo gisch. 'Daarvoor ben je bijna een professional', zei hij dan. Lukte het niet, dan vroeg hij zich hardop af waarom hij het allemaal voor me deed." „Ik was een verdienstelijke ren ner. Kon aardig bergop en voor al heel lang blijven fietsen. De baan ging me ook goed af. In 1960 heb ik nog de olympische selectie gehaald voor de ploegen- achtervolging. Uiteindelijk ben ik na drie jaar al gestopt. Veel te vroeg achteraf. Maar door mijn vader vond ik het niet leuk meer. Bart heb ik nooit op die manier begeleid. Dat heb ik er wel van geleerd." Zes jaar geleden leek Bart Veld kamp op zoek te moeten naar een andere coach. „Ging ik met de fiets onderuit in een bocht. Op mijn heup zat een fototoestel letje. Dat ding ging dwars door mijn bekken. Ik lag drie weken in een ziekenhuis. Zat een half jaar in een rolstoel. Soms voel ik het nog. Bij een EK of WK. Als ik drie dagen op het ijs moet staan. Dan voel ik die heupen alsof ze onder mijn oksels begin nen." Dat kan over twee weken verleden tijd zijn. Zijn zoon na dert de veertig. Het afscheid komt onvermijdelijk dichterbij. „Daar denk ik nog niet aan. Eerst die vijf kilometer van za terdag. Ik hoop dat Bart zich plaatst voor de tien kilometer. Zijn de Olympische Spelen voor ons compleet." Maar dan. Als het echt afgelopen is. „Ach, dan zijn er nog zoveel leuke dingen. Fietsvakanties met Ada, mijn vrouw bijvoorbeeld." GPD TURIJN - Nederland kan bij de 500 meter schaatsen voor vrou wen op het olympisch toernooi geen vierde deelneemster aan wijzen. Afgezien van de drie ge kwalificeerde rijdsters voldoet van de in Turijn aanwezige schaatssters aan de norm. Marianne Timmer, Annette Ger ritsen en Sanne van der Star rij de 500. Oranje heeft ook nog plaatsen op de 500 mannen en de 1500 vrouwen. De plek bij ie mannen is voor Simon Kui pers, die zich na een skate-off op de 1500 kwalificeerde. Op de 1500 vrouwen kan topsportcoör dinator Ab Krook kiezen uit Barbara de Loor, Marianne Tim mer en Moniek Kleinsman. ANP TURIJN - Voor het eerst in de geschiedenis doen de olympi- osefo sche ploegen van Noord- en Korea vrijdag in Turijn ge- zanienlijk mee aan de openings ceremonie van de Winterspelen. gha Organisatoren bevestigen dat Beide ploegen gezamenlijk het risch stadion binnen mar- n. „Ze doen als verschillen de ploegen mee aan de Spelen", zei een woordvoerder. „Maar tij de openingsceremonie vor men ze één ploeg." Het communistische Noord-Ko- 1 en het westers georiënteerde aw J^-Korea vermeden lange tijd ita)C dke vorm van contact. ANP ut (Ié TURIJN - Twee skispringers Wn de Italiaanse olympische zijn gisteren tijdens een Jng voor de Winterspelen behoorlijk gewond geraakt. Marco Beltrama (19) en Stefano yüapolino (20) kwamen in Tu- njn zo zwaar ten val dat ze de olympische wedstrijden missen. trama onderging een spoedo peratie aan de milt. Chiapolino Werd aan meerdere verwondin- m het gezicht behandeld. iC,l1 H?" ~.e a^sentie van het duo iKC, rok Italië zich terug voor de lan- Wedstrijd. ANP/SID Vader Hans en zoon Bart Veldkamp overleggen over de training die op het punt van beginnen staat. foto Catrinus van der Veen/GPD Holland Heineken House opent voor de achtste keer zijn deuren door Peter van der Hulst TURIJN - Twaalf pallets met kroketten en bitterballen, 6600 liter frisdrank en achthonderd liter ijs in de smaken boe renkool, zuurkool en rodekool. Als je een feestje geeft, moet je niet op een con sumptie meer of minder kijken. Het Hol land Heineken House is op een massale toeloop voorbereid. Naar schatting vijf tigduizend bezoekers zullen in de ko mende weken hun weg vinden naar de 'hottest place' van de olympische stad Turijn. Het is nauwelijks voor te stellen dat de bouwplaats op het universitaire sport centrum van Turijn vrijdag is veran derd in een ijspaleis annex podiumzaal. In het campusgebouw en de aanpalende tenten op de atletiekbaan krioelt het van bedrijvigheid. Meer dan honderd bouwvakkers hebben nog bergen werk te verzetten. Sommigen zijn bezig vijf kilometer elektriciteitskabel te leggen, anderen bevestigen de ongeveer zeshon derd lampen aan stevige stellages. En op de plek waar vandaag een forse ijs baan moet liggen, was gisteren alleen nog de houten fundering zichtbaar. Niets lijkt te dol in de poging om de toch al nationalistische gevoelens iri het Holland Heineken House verder aan te wakkeren. Wat te denken van het feit dat de ijssportliefhebbers met oranje schaatsen het ijs zullen betreden? De Nederlandse traditie lijkt geen grenzen te kennen. Wat tijdens de Zomerspelen van Barcelona (1992) begon als ontmoe tingsplek voor sporters, familie, spon sors en mediavertegenwoordigers, is in Turijn uitgegroeid tot een 'pretpark', waar dagelijks drieduizend bezoekers vertier kunnen zoeken. In omvang groeit het dorp niet meer spectaculair, maar de speurtocht naar vernieuwingen gaat onverminderd door. De ijsbaan is een noviteit. Dat al les om het thema ijs en vuur uit te dra gen. Hoe dichter bij het podium waarop de Nederlandse medaillewinnaars wor den gehuldigd, hoe feller de kleuren. Meer artiesten en bands dan in de zeven voorgaande edities - onder anderen De Dijk, Guus Meeuwis, DJ Jean, Van Dik hout en Blof - testen tot hoe ver het ge luid op de campus reikt. Bijzonder is de avond met de Britse zanger Jamie Cul- lum. Oud- olympiërs als Ard Schenk, Kees Verkerk, Yvonne van Gennip en Leo Visser nemen dan achter de tap de bestellingen op. „Zij maakten nooit zo'n speciale huldiging mee. We weten van de sporters dat ze dit prachtig vin den. Om door drieduizend uitzinnige Nederlandse fans te worden toegezon gen, is heel anders dan een ceremonie op Medal Plaza", zegt Heineken-woord voerster Klaartje Caron. De datum, 16 februari, lijkt niet toeval lig gekozen. Op die dag zijn zowel bij de mannen als de vrouwen de finales ploe- genachtervolging. Zit het een beetje mee, dan staan er tien medaillewin naars op het podium. Dat er dan ook ongelukken gebeuren, bewees Gretha Smit vier jaar geleden in Salt Lake City. In het feestgedruis scheurde ze haar kruisbanden. Maar ook bezoekers stuiten op de nodige na righeid: van zoekgeraakte paspoorten tot problemen met de politie van Tu rijn. Buitenlandse Zaken houdt er in ie der geval rekening mee. Vijf mensen van het ministerie en de consulaten pro beren de overlast voor de supporters in last tot een minimum te beperken. Tegen een kater kan echter ook het di- plomatenkorps niets aanvangen. En hoe vaak de term 'biertje?' over de bar gaat, is nauwelijks in te schatten. Het zal vaak zijn, heel vaak. GPD Aan het Holland Heineken House wordt in Turijn nog volop gewerkt. foto Catrinus van der Veen/GPD RYE - Vanessa Atkinson heeft het squastoernooi Apawa mis Open in het Amerikaanse Rye gewonnen. De Haagse nummer twee van de wereld versloeg in de finale de Malei sische Nicol David, aanvoerster van de wereldranglijst. Het duel duurde vier games en 65 minuten. Atkinson won met de cijfers 9-3, 9-2, 8-10, 9-7. De Haagse was de eerste twee games bijna onnavolgbaar. Ze bewoog als een wer velwind en was voortdurend in de aanval. In de derde game moest Atkinson het hoge tempo laten vieren en gaf David daarmee de kans om terug te komen: 10-8. Maar in de vierde game maakte Atkinson een achter stand goed en won met 9-7. ANP BRUSSEL - Justine Henin-Hardenne heeft een maag zweer. Die veroorzaakte de buikpijn in de finale van de Australian Open. De Waalse tennisster gaf op en schonk de Frangaise Amélie Mauresmo de zege. Henin legt op haar website uit dat ze tijdens het Grand Slamtoemooi in Melbourne speelde met een schouderont steking. „De onstekingsremmers hebben een kleine maag zweer veroorzaakt." Henin wil over een kleine twee we ken meedoen aan het toernooi in Dubai. ANP/Belga AMSTERDAM - Bokser Raymond Joval (37) heeft zijn veertigste profpartij afgezegd. Hij heeft te veel last van een zenuwontsteking in zijn hals. De blessure weerhoudt de IBO-wereldkampioen van volop trainen voor het duel met de Amerikaan Lenord Pierre. Dat gevecht zou op 10 maart in Mashantucket in Connecticut zijn. ANP ZANDVOORT - De Masters of Formula 3, het officieuze wereldkampioenschap formule 3, heeft een nieuwe hoofd sponsor gevonden. De autorace op het Circuitpark Zand- voort hoeft daardoor niet te snijden in het budget en kan in de oude stijl doorgaan. Zonder hoofdsponsor was het evenement doorgegaan in afgeslankte vorm. De Masters maakt de nieuwe hoofdsponsor 20 februari bekend. ANP FRANKFURT - Vladimir Klitschko (29) bokst op 22 april om de IBF-titel in het zwaargewicht. De ex-wereldkampi- oen uit Oekraïne staat op 22 april in Mannheim tegenover titelhouder Chris Byrd. Klitschko won in 2000 nog op punten van de Amerikaan, toen om de WBO-titel. Byrd is sinds vorig jaar nummer één van IBF en WBO. ANP/DPA MIRADOR - De derde etappe van de Wielerweek van Mal lorca is gisteren door David Bernabeu gewonnen. De Spanjaard klopte in de etappe over 149,5 kilometer van Pollenca naar Mirador zijn ploeggenoot Sanchez en de Ita liaanse Bettini in de sprint bergopwaarts. Koos Moerenhout was met zijn vijfde plaats de beste Ne derlander. Michael Boogerd finishte als elfde. Thomas Dekker eindigde als zestiende. ANP van onze sportredactie TURIJN - Sipke Bosma was maandagmiddag net twee uur tjes in het Olympisch Dorp in Turijn toen hem een koude douche stond te wachten. De schaatsenslijper van het team van Noorwegen ontdekte dat zijn kamer was leeggeroofd. Bosma (60) is zijn paspoort, rij bewijs en een aantal kentekenbe wijzen van zijn auto's kwijt. Hij mist verder een fotocamera, een zonnebril en 400 euro in contan ten. Ook nam de insluiper een toilettas met medicijnen mee. De inwoner van Joure deed gis teren aangifte op een politiebu reau in Turijn. „Ik moest eerst vier kilometer lopen en daarna duurde het bijna twee uur voor dat ik daar klaar was. Een con versatie valt niet mee, want wei nig Italianen spreken Engels. Dat is echt een probleem." Bosma hoopt spoedig een nieuw paspoort te krijgen, het nieuwe rijbewijs vraagt hij later in Ne derland weer aan. „Ik ben goed geholpen door Marcel Sturken- boom (directeur NOCNSF) die me in contact heeft gebracht met de mensen van de Neder landse ambassade." GPD SANKT MORITZ - Het blijft nog even onduidelijk wie tijdens de Olympische Winterspelen in Turijn Eline Jurg in haar bob slee vergezelt als remster. De push-off tussen Kitty van Haperen en Urta Rozenstruik die gisteren in Sankt Moritz zou plaatsvinden, werd afgelast. Jurg heeft te veel last van een blessure aan de linkerknie. ANP door Wilko ten Dam DEVENTER - Jelle Klaasen heeft geen schijn van kans. De 21-jarige darter zit aan P&H Events vast. De winnaar van de Lakeside stelt dat er er geen sprake was van een verbintenis met de managers uit Deventer. Paul Kusters van P&H Events maakt zich echter geen zorgen. „Ze denken zeker dat een con tract niets meer voorstelt." Klaasen werd in januari wereld kampioen en meteen doken er volgens Kusters zogenaamde ad viseurs op in Klaasens nabij heid. Tevergeefs, zegt Kusters. Want Klaasen tekende vorig jaar al een contract bij Keuken concurrent, de ploeg van P&H. „We hebben het zwart op wit, dus ik ben heel nuchter: Jelle blijft gewoon bij ons." Klaasen, die tijdens het officieu ze WK viervoudig winnaar Ray mond van Barneveld versloeg, is inmiddels in zee gegaan met het kantoor van Chiel van Praag, voormalig djEn daar is hij blij mee, stelt Klaasen. Hij zegt geen goed gevoel bij P&H te hebben „omdat ze mijn type mensen niet zijn." Hij voelt dat het niet klikt en denkt dat het evenemen tenbureau geen „poot heeft om op te staan." Kusters denkt daar duidelijk an ders over. „Ik vraag me wel af wat een contract nog waard is, hoor. En op dit soort momenten moet ik altijd wel even slikken als ik besef in welke slangenkuil ik me begeef. Jelle kan er waar schijnlijk niets aan doen, hem worden van alle kanten dingen ingefluisterd. Die jongen is 21 jaar, wordt makkelijk gek ge maakt. Maar met hem is een eer lijk contract afgesloten." Dat contract is door advocaten opgesteld, zegt Kusters. „Er is geen speld tussen te krijgen: wij zijn de managers van Jelle Klaasen. We hebben ook Vin cent van der Voort onder con tract en Ted Hankey. En Mer- vyn King, de nummer één van de wereld. Als er iets niet deug de, had juist hij echt wel aan de bel getrokken." In het verleden wilde Raymond van Barneveld ook onder het contract met P&H uit. In 2002 was er financiële onenigheid en later dreigde de darter Masters of Darts, het grootste dartseve nement in Nederland, te boycot ten. Toen er werd gedreigd met de rechter, bond van Barneveld in. Is er wat mis met de contrac ten van P&H? Kusters: „Hoezo? Omdat Klaasen nu denkt makke lijk van ons af te komen? Dat lukt hem echt niet." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51