Amerikanen blijven olie slurpen I PZC Verkiezingen Nepal zijn farce PZC Mishandelde homo trekt aan de bel Anarchie in Kirgizië door machtsstrijd Kans dat Bush de VS energiebesparende maatregelen oplegt is minimaal te gast 8 februari 1956 woensdag 8 februari 2006 door Ruud van Dijk President en voormalig olie- boer George Bush heeft ge heel tegen zijn aard in gezegd dat de Amerikanen af moeten van hun energieverslindende le vensstijl, hun verslaving aan olie. Het is niet voor het eerst dat een president wat anders zegt dan hij denkt. De kans dat president Bush de VS energiebe sparende maatregelen oplegt is minimaal. George Bush, de ex-olieman, ho ren zeggen dat Amerika ver slaafd is aan olie doet denken aan Bill Clinton die tien jaar ge leden zei dat bijstandstrekkers hun lot in eigen handen moesten nemen ('End welfare as we know it'). In beide gevallen gaat het om politici die, geconfron teerd met politieke tegenwind, tegen hun eigen overtuiging in redeneren. Clinton reageerde op de overwinning, de Gingrich-re- volutie van 1994, waarmee de Republikeinen de overhand kre gen in het Huis van Afgevaardig den. Voor de presidentsverkie zing van 1996 was een nieuwe, hardere bijstandswet afgekon digd. Bush staat er in de opiniepeilin gen ook niet goed voor. Zowel links als rechts spoort hem aan iets aan 'het olieprobleem' te doen. Het verschil met Clinton is dat Bush en zijn partij stevig in het zadel zitten, terwijl de De mocraat het initiatief destijds al kwijt was. Clinton zag zich ge dwongen delen van het Gingrich-program als het zijne te presenteren. Bush hoeft slechts zijn eigen achterban te vreden houden, willen de repu blikeinen in november de verkie zingen voor het congres niet ver liezen. Deze noodzaak bepaalt hoever een politicus bereid is van zijn geloof te vallen. Nog afgezien van het feit dat Bush een veel on- Een vrouw tankt in Chicago. Rechts Amerika vindt vijftig tot zeventig eurocent per liter loodvrij nog steeds aan de dure kant. buigzamer (principiëler, zegt zijn aanhang) politicus is dan Clinton, wordt het olieprobleem in de Verenigde Staten op ver schillende manieren gedefini eerd. Links legt de nadruk op vervuiling, klimaatverandering en de eindigheid van de olievoor raad in de wereld. Ook wordt steeds vaker gesproken over de dictatoriale regimes in oliepro ducerende landen die zo comfor tabel leven van de hoge olie-op brengsten. Als we het Midden Oosten echt willen democratise ren, luidt de redenering, moeten we minder afhankelijk worden van olie. De rechtse meerderheid in de Amerikaanse politiek ziet dat anders. Het grote 'olieprobleem' bestaat voor hen vooral uit de hoge benzineprijzen. Een liter loodvrij kost er vijftig tot zeven tig eurocent. De regering moet zorgen voor voldoende aanbod zodat de prijzen dalen. Rechts gelooft niet dat de wereld zo snel door zijn olie heen raakt. Vertelden ze ons in de jaren ze ventig ook niet dat het in een paar decennia afgelopen zou zijn? Vandaar dat Bush blijft proberen olie te boren in Alas ka. Hij staat allerminst te sprin gen om strengere milieunormen: de bazen van oliemaatschappij en, mijn- en energiebedrijven be horen tot zijn achterban. Principieel zijn Bush en de Re publikeinen er ook niet voor van bovenaf nieuwe, strakke richtlijnen op te leggen. De vrije markt corrigeert dit soort din gen automatisch, aldus vice-pre sident Cheney vorige week. Kijk maar eens hoeveel efficiënter ook Amerikaanse auto's zijn ge worden sinds de jaren zeventig, net als verwarmingsketels en an dere energieverbruikende appa ratuur. Zuinigheid Wat Bush en zijn partij onge twijfeld ook door het hoofd speelt is het lot van president Jimmy Carter, die Amerika rechtstreeks aanspoorde zuini ger te zijn met energie. Carters presidentschap wordt nog altijd mede vanwege dit beleid be schouwd als een mislukking. Grenzen aan de groei is geen leu ze waar je in de VS ver mee komt. Waar Nederlanders door geogra fische beperkingen gedwongen van oudsher zuinigheid leerden, is de Amerikaanse ervaring radi caal anders. Het Amerikaanse continent was lang een schier onuitputtelijke bron van land, grondstoffen en energie. Dit al les leek slechts te bestaan om te worden geëxploiteerd. Genoeg Amerikanen zien Alaska met zijn olievoorraad nog altijd zo. 'It's a wildnerness for God's sa ke!', formuleerde een briefschrij- foto Tim Boyle/AFP ver onlangs. Met andere woor den: waarvoor bestaat het als wij het niet mogen gebruiken? Natuurlijk groeit ook in de VS het besef dat energiebesparing goed is voor moeder aarde én voor de eigen portemonnee. Maar Amerika zou Amerika niet zijn. als er niet zonder onderbre ken kon worden geproduceerd en geconsumeerd. Daarom twee voorspellingen: hervormingen zullen er altijd beperkter zijn dan in West-Europa. De meeste worden ingevoerd op intitiatief uit de samenleving en niét opge legd door de politiek. Dr. Ruud van Dijk is historicus en verhonden aan de universiteit van Wisconsin-Milwaukee. door Hanneloes Pen Luciano Arruda da Silva (27) werd zondagochtend vroeg voor zijn woning in Am sterdam door twee jongens met een mes bewerkt. Lucia no is homo. Hij heeft aangifte gedaan en wil zijn verhaal kwijt. „We moeten aan de bel blijven trekken." Zaterdagavond ging Luciano stappen met een vriend, even als hij een Braziliaan. Rond vijf uur in de ochtend werd hij door zijn maatje met de au to afgezet voor zijn woning in Amsterdam. Omdat er geen parkeerplaats is voor de deur, nam Luciano afscheid in de auto. „We zijn Brazilianen; wij om helsden elkaar en kusten el kaar gedag. Ik stapte uit de auto en zwaaide hem na. Ge woon, heel uitbundig." Op dat moment kwamen er twee jongens aanlopen. Een van de twee begon Luciano uit te schelden voor flikker. Lucia no negeerde het omdat de jon gens stonden te lachen. Hij wilde zijn sleutels pakken om de deur te openen. Maar een van die jongens gaf hem een harde' duw tegen zijn schou der. Messteken Luciano had door dat het niet om een geintje ging en rende het trapje van zijn portiek op. Hij stak de sleutels in het slot en wilde de deur snel achter zich dichttrekken. Maar een van de jongens kwam hem achterna en duwde de deur weqr open. Terwijl Luciano in de gang stond, stak de jon gen verscheidene keren op hem in met een mes. Terwijl de jongens wegliepen, strompelde Luciano de trap op. Zijn vriend Karei van der Sanden (45) die in het huis lag te slapen, kwam op het ge stommel af: „Omdat hij nogal aangeschoten was, heb ik hem zelf verbonden en in bed gestopt." In het leren jack van Luciano zag Karei zes ga ten in de mouw en bij de kraag. Het tweetal ging de volgende dag naar het ziekenhuis. „Toen we hoorden dat zijnpe. zen en spieren niet geraakt waren, waren we opgelucht Maar we werden ook steeds bozer over die steekpartij" vertelt Karei. „Je voelt jsj machteloos en krijgt een af keer van groepen jongens, vooral Marokkanen. Zij zijjj de baas over het Leidseplein en het Rembrandtplein. Ze in timideren mensen. We zien e: niet supernichterig uit en we geven geen aanleiding." Dat Luciano door Marokkaan se jongens is gestoken, staa: volgens hem vast. „Ik vol» een inburgeringscursus me; Marokkanen. Ik herken ze echt wel." Aangepast gedrag Luciano en Karei hebben ai drie jaar een relatie met e!-j kaar. Maar sinds anderhalf jaar laten ze dat niet meer op straat zien. Ze fietsen opge-j paste afstand, lopen nie! hand in hand en zoenen abso luut niet op straat. „We lette: de laatste tijd heel erg op ons gedrag. We zijn voor die tijd al drie keer bespuugd en uii-| gemaakt voor vuile homo", zegt Karei, die de Leidse- straat en het Leidseplein te genwoordig mijdt. Karei: „We zijn constant be zig onze grenzen op te trek ken. 's Avonds zijn we ee: stuk waakzamer op straat vooral in het weekend. Toe: ik vijftien jaar geleden naa: Amsterdam verhuisde, kon ik me niet voorstellen dat het zn zou zijn." Hoewel de daden weten waar Luciano woont, wil hij toch zijn verhaal doe: „Ik wil niet bang zijn", ver telt hij. Het stel wil met dit verhaal aan de bel trekken. Karei „We willen duidelijk make: dat het niet zo langer kan. Dit is niet alleen een waarschu wing aan andere homo's, maar ook een waarschuwing aan de maatschappij." GPD door Remco Reidinq De president van Kirgizië, Koermanbek Bakijev, wil van het parlement af. Re den: de Kamerleden willen zijn macht beperken. Sinds de revolutie van februari 2005 gaat het land gebukt on der een niets en niemand ont ziende machtsstrijd, inclusief moord en doodslag. Achter uitkijktorens en rol len prikkeldraad ligt strafko lonie 31. Jonge bewakers met Aziatisch uiterlijk maken voor de entree een dolletje. Zij kunnen weer lachen nu maffiabaas Aziz Batoekajev is overgeplaatst. Gevangene Batoekajev voel de zich de koning te rijk in de strafkolonie van Moldovanov- ka. Hij liet zich bewaken door pitbull terriërs en lijf wachten. Bij zijn twee verdie pingen en zestien kamers tel lende verblijf hield hij drie paarden en vijftien geiten, die hem verse melk leverden. De angstige bewakers had den niets in te brengen. Het was het zoveelste inci dent in Kirgizië, een land van schaapherders en nomaden waar chaos en anarchie heer sen sinds president Askar Akajev werd verjaagd. Hij liet niet alleen zijn rijkdom men achter, maar ook een machtsvacuüm waarin politi ci en criminelen vechten om de buit. De strijd gaat tussen premier Feliks Koelov en president Bakijev. Beiden hebben in vloedrijke maffiabazen voor hun karretje gespannen om hun machtspositie te verster ken, stelt Aleksandr Kim, hoofdredacteur van de krant MSN. Presidentschap Bakijev moest zien af te reke nen met zakenman en parle mentslid Bajaman Erkinba- jev. Bajaman, bekend als drugshandelaar, was in het zuiden invloedrijk en had zich ook kandidaat gesteld voor het presidentschap. „Ba kijev heeft daarom een ande re maffiabaas, Ryspek Ak- matbajev, vrij spel in het zui den gegeven", meent Kim. Bakijev kreeg wat hij wilde: Bajaman trok zich terug uit de race om het president schap. Maar de 'oorlog' in het zuiden escaleerde. Een zet baas van Ryspek werd ver moord en ruim twee weken la ter trof een kogelregen Baja man. Volgens Kim had premier Koelov noodgedwongen de zijde van Bajaman gekozen in de strijd tegen de tandem Bakijev-Ryspek. Toen ook de broer van Ryspek werd ver moord, werden de banden tus sen politici en criminelen echt duidelijk. De maffia baas beschuldigde Koelov van medeplichtigheid. Bescherming Koelov, ooit hoofd van de ge heime dienst, kon tussen cri minelen alleen overleven als hij bescherming kreeg. Van wie anders dan de onderko ning van de kolonie, Batoeka jev? Dus, stelt Ryspek, heeft Batoekajev in opdracht van Koelov de moord uitgevoerd. De betrokkenen ontkennen - uiteraard - alles. Ondanks Ba- kijevs uitspraak in het parle ment: „Ieder van ons weet dat er banden bestaan tussen politici en criminelen." Ryspek trok met honderden mensen de straat op om het aftreden van Koelov te eisen. De procureur-generaal klaag de hem vervolgens aan voor enkele moorden. Daden waar mee Ryspek dacht weg te ko men omdat hij president Ba kijev een handje had gehol pen. Onlangs werd Ryspek overigens vrijgesproken. In Moldovanovka is de rust wedergekeerd, constateert Sjorsjenbijev. Droegen zijn lijfwachten eigenlijk wa pens? „Nee, maar de gevange nen wel", verklaart Sjorsjen bijev doodleuk. Aan die situa tie is nu eindelijk een einde gekomen. Kim verwacht dat het nu rus tiger zal worden in Kirgizië. De dagelijkse demonstraties zijn voorbij, de opstanden in gevangenissen beëindigd, de belangrijkste politieke en cri minele rekeningen zijn veref fend. „Bakijev realiseert zich dat het afgelopen moet zijn met de criminele contacten." Het wordt nu tijd om aan de opbouw het land en de wel vaart van de bevolking te den ken, vindt Kim. GPD door Egbert Stoel Nepalezen kunnen vandaag voor het eerst in zeven jaar naar de stembus, maar een feest voor de democratie worden de lokale verkiezingen zeker niet. De oppositie heeft opgeroepen tot een boycot, terwijl maoïsti sche rebellen dreigen kandida ten te doden. Van de 3600 kandidaten die zich lieten registreren voor de meer dan 4100 beschikbare pos ten, hebben circa 650 zich al weer teruggetrokken. Zelfs het aanbod van de regering om elke kandidaat tijdens de verkiezin gen te voorzien van een gratis le vensverzekering mocht niet ba ten. Overige kandidaten zijn - soms tegen hun zin - opgesloten in barakken, of op vakantie of pelgrimstocht gestuurd naar het naburige India. „De koning dacht misschien dat hij het voorbeeld van Afghanis tan of Irak kon volgen, waar on danks de dreiging van geweld verkiezingen zijn gehouden", al dus een voormalige burgemees ter in het onrustige westen van Nepal tegen het persbureau Reu ters. „Maar dit is uitgelopen op een fiasco. Geen enkele serieuze kandidaat doet mee. En de deel nemers die er zijn, zijn op de vlucht." Het politieke leven in Nepal wordt sinds enige jaren bepaald door het autoritaire be wind van Gyanendra en de ge wapende strijd van de opstande lingen, die hun drijfveren vin- Een fietser passeert patrouillerende soldaten in de straten van de Nepalese hoofdstad Kathmandu. foto Harish Tyagi/EPA den in de leer van de Chinese ex-dictator Mao. Zij willen in de Himalayastaat een commu nistisch bewind stichten waar bij het koningshuis verdwijnt. Strijd De strijd heeft in tien jaar tijd al 12.000 mensenlevens geëist. Alleen al in januari kwamen ze ker 120 mensen om. Maoïsten hebben ook al twee kandidaten voor de verkiezingen gedood. Om de rebellenbeweging te ke ren trok Gyanendra vorig jaar IHINA alle macht naar zich toe. Hij be loofde lokale verkiezingen in fe bruari 2006 en verkiezingen voor het parlement - dat hij in mei 2002 al naar huis stuurde - volgend jaar. Maar in plaats van aan populariteit te winnen, ke ren steeds meer Nepalezen zich van de koning af. Het land werd vorig jaar een wetteloze natie, per decreet geregeerd door Gya nendra. stelde de mensenrech tenorganisatie Asian Centre for Human Rights. Een alliantie van zeven grote po- NEPAi INDIA Nepal ligt ingeklemd lussen China in het noorden en India in het zuiden en is vooral bekend door de Mount Everest. Het land beslaat circa 140.000 vierkante meter (Nepal is ruim drie keer zo groot als Ne derland) en telt ruim 27,5 miljoen inwoners. Het gros van de inwoners is hindoe (89%). litieke partijen - goed voor ruim 90 procent van de zetels in het vorige parlement - wil niets van de stembusgang weten. De loka le verkiezingen zijn volgens hen een poging van de koning om diens greep naar de macht met een 'schertsvertoning' te legiti meren. Zij voorspellen massale fraude. Vrije val Gyanendra zelf lijkt de kritiek niet te horen. De vrije val rich ting anarchie is gekeerd, stelde de vorst vorige week op de eer ste verjaardag van zijn konink lijke coup. „De wolk van pessi misme trekt op", voegde hij er tijdens een televisietoespraak aan toe. Kenners van het land zien echter steeds meer donkere wolken boven Nepal samentrek ken. Het Himalayaland riskeert een 'politieke ineenstoi'ting', stelde de International Crisis Group (ICG) in een vorige week ver schenen rapport. De rest van de wereldgemeenschap, die zich tot nog toe grotendeels afzijdig houdt, moet ingrijpen om Gya nendra op andere gedachten te brengen, aldus de gerespec teerde denktank. Dat is volgens de directeur van de Aziatische tak van de ICG ook in het belang van de koning. „Als dat niet gebeurt, zal de bur geroorlog in Nepal escaleren", aldus Robert Templer. „Daar van is de monarchie het waar schijnlijke slachtoffer." ANP RODDEL - In Kattendijke ver schijnen van tijd tot tijd ano nieme briefjes op telefoonpa len met vuilspuiterij aan het adres van het gemeentebe stuur en raadsleden. Om ook de in Wilhelminadorp woon achtige raadsleden hiervan op de hoogte te stellen, heeft bur gemeester P. J. Evers de kwes tie gisteren aan de kaak ge steld. De burgemeester is er van overtuigd dat de briefjes van raadslid J. F. Hunders- marek komen, en verzocht hem zijn geschrijf te staken. BEATRIX - Nu ze achttien jaar is geworden, heeft troon opvolgster prinses Beatrix zii ting gekregen in de Raad vas State. Koningin Juliana, voor- zitter van dit hoge college, leid de haar dochter in tijdens ea buitengewone vergadering, j SCHOUWBURG - In ruim an- r derhalf uur werkte de gen» r; teraad van Middelburg zid: n gisteren door een lijvige age:- d da. Slechts één punt was aan leiding tot stevige discussie: E verbouwing van de schous- b burg. Daarbij ging het voor: v, over de kosten. Uiteindelijk; a werd besloten voorlopig 25K: H gulden uit te trekken voor e?., 2' ontwerpschets. 11 Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenrustslraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20.55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233.30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevos: overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volge* de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go« Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: w :c.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern. Dedoff- aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorord (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pf ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselefle?' de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. 'e e. Postbus 31, 4460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4