PZC Premier tegen gedragscode media Ommezwaai CDA bedreigt splitsing energiebedrijven Jonge buskaper staat onder behandeling Aanpak van daklozen geldt voor alle gemeenten Verdonk in beroep tegen vrijlaten Taïda U heeft nog 3 weken om te beslissen over het aanbod van uw huidige zorgverzekeraar! Balkenende noemt vrijheid van meningsuiting geen plicht tot kwetsen Landelijke Fietsdag wordt Fietsmaand Toch veilige slaapplek in Uruzgan Man wil geslachtloze inschrijving De Geus: stem op vrouwen Celstraf voor mishandeling peuter Geen aspirines in supermarkt woensdag 8 februari 2006 OOSTERBEEK - De vijltienjari- „jongendie maandagavond op- nieuw werd betrapt achter het I stuur van een gestolen bus, b|jjkt in behandeling bij de J.P. Heije in Oosterbeek wegens ge- dragsproblemen en een lichte verstandelijke handicap. je jongen stal eind november al in twee dagen tijd drie keer een bus in Apeldoorn. Hij werd be trapt toen hij met passagiers en al onderweg was naar Dieren. De politie heeft tegen de jongen proces-verbaal opgemaakt we gens diefstal en joyriding. Het Openbaar Ministerie in Arnhem beslist of de puber wel of niet strafrechtelijk wordt vervolgd. De jongen staat onder behande ling van het orthopedagogisch behandelcentrum J.P. Heije. Eric Demandt, directeur van de Pluryn Werkenrode Groep, waarvan J.P. Heije deel uit maakt, heeft dat bevestigd. Maandag stal de vijftienjarige een streekbus van Connexxion uit de remise in Doetinchem en reed daarmee naar Spankeren, een rit van twintig kilometer. Ditmaal zonder passagiers. Hij is maandagavond weer op vrije voeten gesteld. Voor zover be kend heeft de jonge chauffeur tijdens zijn ritten nooit schade veroorzaakt of andere wegge bruikers in gevaar gebracht. „Op de bus zit nog geen schram metje, maar die jongen heeft on aanvaardbare, zeg maar levens gevaarlijke risico's genomen. Het had ook heel anders kunnen aflopen", aldus een woordvoer der van Connexxion. Volgens hem is er tot nu toe geen reden geweest om de remise van bus sen extra te beveiligen. Het op starten en laten rijden van een bus is namelijk een procedure die - behalve bij de vijftienjari ge - alleen bij beroepschauf feurs bekend is. De jongen had zijn kennis van chauffeurs met wie hij over zijn fascinatie voor bussen praatte. Na zijn eerste aanhouding zei Vervoersmaat schappij Syntus de jongen wel in dienst te willen nemen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Balken ende ziet niets in een door de overheid opgelegde gedragscode over de omgang van de media met religies. Ook moet de poli tiek journalisten niet oproepen zelf regels te maken. Hij zei dit gisteren in de Tweede kamer. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Unie. wil samen met de Europe se organisatie van omroepen EBU en de internationale jour nalistenfederatie IFJ, werken aan een gedragscode. Daarin zouden ook aanbevelingen moe ten staan om problemen zoals nu met de Deense spotprenten over de profeet Mohammed te voorkomen. Balkenende ziet meer in zelfre gulering binnen de media, zoals dat in Nederland al gangbaar is met de Raad voor de Journalis tiek. De premier herhaalde zijn afkeu rende woorden over het opge laaide geweld naar aanleiding van de spotprenten. Hij bena drukte dat het kabinet 'pal' staat voor de vrijheid van me ningsuiting, „Maar deze vrij heid is geen plicht tot kwetsen", aldus Balkenende. Wilders Het bestuur van de El Taw- heed-moskee in Amsterdam heeft gisteren aangifte wegens godslastering gedaan tegen Tweede Kamerlid Wilders. Die heeft de omstreden spotprenten op zijn website geplaatst. Het bestuur is volgens advocaat A. Westendorp 'gekwetst, gegriefd en hoogst beledigd'. Volgens de advocaat vindt El Tawheed de actie van Wilders 'niet in het be lang van de Nederlandse samen leving'. Wilders kreeg na het plaatsen van de spotprenten veel doods bedreigingen per mail binnen. Hij zei van het hoge aantal te zijn geschrokken. Maar hij heeft er 'geen millimeter spijt van'. De aangifte sterkt hem in de overtuiging dat 'ik het goede heb gedaan'. In Afghanistan liep gisteren een Nederlandse militair lichte ver wondingen op tijdens een de monstratie van driehonderd Af- ghanen voor de poort van de Ne derlandse basis in Pol-e Khomri in de provincie Baghlan. Hij werd geraakt door een steen en liep een bloedlip op tijdens het protest dat gericht was tegen de Deense spotprenten. Bij de stad Mey Manna in de pro vincie Faryab kwam een Neder landse F16-gevechtsvliegtuig een Noorse basis te hulp die werd belegerd door woedende Afghanen. Het toestel vloog laag over en toen dat geen effect had werden enkele waarschu wingsschoten gelost. Het is de eerste keer dat een Nederlandse F16 in een operatie onder de vlag van de internationale veilig heidsmacht Isaf schoten heeft gelost. ANP LEIDSCHENDAM - Na 32 jaar verdwijnt de succesvolle Lande lijke Fietsdag in mei en maakt plaats voor een Fietsmaand, ver moedelijk ook in mei. Het Neder lands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) wil de fiet ser een 'breder pakket' aanbie- ,Wij hebben ontdekt dat het li fietsgedrag van de Nederlander de afgelopen jaren steeds breder is geworden en daar willen wij op inspelen. Verspreid over een langere periode kunnen wij de fietser veel meer aanbieden", al dus het NBTC. Aan de Landelijke Fietsdag, die ontstond na de oliecrisis van 1973 en de 'autoloze zondagen' die daarvan het gevolg waren, namen gemiddeld tweehonderd duizend fietsers deel. Traditiege trouw vond de dag op de 2e za terdag van mei plaats. Nederland telt elf miljoen re creatieve fietsers. GPD Het Leger des Heils deelt voedsel uit aan daklozen in Amsterdam. door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - De nieuwe be voegdheden die de vier grote ge meenten, Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht, krij gen om de daklozenproblema- tiek aan te pakken, gaan voor al le gemeenten gelden. Die willen dan wel, net als de vier grote ste den, extra geld voor die taak. Voor de aanpak van de daklo zen in het stedenkwartet heeft het Rijk vanaf 2009 blijvend 175 miljoen euro per jaar over. Ande re grote centrumgemeenten zo als Groningen, Maastricht, Nij megen en Haarlem stellen ech ter dat zij net zo goed kampen met een grote groep daklozen die moeilijk te bereiken is, een probleem dat overigens in heel Nederland toeneemt. Daarom willen ook zij extra geld. Haar lem en Nijmegen kaartten na mens de G-27 (de 27 middelgro te steden in Nederland) de kwes tie van de ongelijke verdeling van het geld onlangs al aan bij het kabinet. Halverwege dit jaar volgt nader overleg tussen het kabinet en de G-27. Om de dak lozen te helpen, krijgen de ge meenten verregaande bevoegd heden. Zo mogen zij daklozen verplicht op laten nemen in een beschermde woonomgeving of psychiatrische voorziening, heb ben zij het recht het huishoud boekje over te nemen en kunnen zij daklozen verplicht af laten kicken als dat nodig is. Tegelijkertijd komen er speciale woningen waar daklozen tijde lijk dan wel voor langere duur weer een eigen leven kunnen op bouwen. DEN HAAG - Tijdens de missie naar Uruzgan krijgen de Nederlandse militairen wel degelijk de beschikking over gepantserde slaapvertrekken. Dat heeft een woordvoer der van het ministerie van Defensie gisteren gezegd in reactie op een publicatie in dagblad Trouw. De krant schreef dat de militairen niet de beschikking krijgen over gepantserde slaapcontainers. De vakbond AFMP was hier boos over. Volgens de woordvoerder van Defensie is de commotie waarschijnlijk ontstaan door begripsverwarring tussen de 'gewone' met pantser beveiligde slaapplaatsen en de extra gepantserde ruimtes. ANP ENSCHEDE - Een inwoner van Enschede wil tot het hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, procederen om als geslachtloos door het leven te kunnen gaan. Het gerechts hof in Arnhem stelde eerder de gemeente Enschede in het gelijk, die de persoon niet zo bij de burgerlijke stand wil de inschrijven. Zijn advocaat C. Luttikhuis zei gisteren dat de persoon als man is geboren, maar vervolgens een operatie heeft on dergaan om geslachtloos te worden. Enschede verklaarde dat het niet mogelijk is om zonder geslachtsaanduiding bij de burgerlijke stand te worden ingeschreven. ANP DEN HAAG - Minister De Geus van Sociale Zaken roept mannen op met de gemeenteraadsverkiezingen op 7 maart op een vrouw te stemmen. Volgens de bewindsman, die emancipatie in zijn portefeuille heeft, zitten er nu nog te weinig vrouwen in de lokale politiek. „Als mannen een prachtig gebaar willen maken voor In ternationale Vrouwendag op 8 maart, dan kunnen zij dat al doen tijdens de verkiezingen op 7 maart door op een vrouw te stemmen", zei De Geus gisteren tijdens een bij eenkomst van de Visitatiecommissie Emancipatie. ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft giste ren vijf jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een man, die het zoontje van zijn vriendin zo zwaar heeft mishandeld dat het kind is overleden. De moeder kreeg een jaar cel en tbs met dwangverple ging. De officier van justitie had vijf en drie jaar met tbs geëist.Het jongetje moest vreselijke mishandelingen door staan. Zo werd er een strijkbout op zijn billen gezet, druk te zijn stiefvader sigaretten op hem uit en stopte chips in zijn oren. ANP DEN HAAG - Minister Hoogervorst van Volksgezondheid moet niet zomaar de verkoop van zelfzorgmiddelen als as pirines en anti-reumamedicijnen vrijgeven. Hij moet spe cialisten drie lijsten laten opstellen. Eén lijst met medicijnen die in de supermarkt of benzine pomp verkocht kunnen worden, één met middelen die al leen drogisterijen en apothekers mogen verkopen en één voor apothekers. Dat vindt een Kamermeerderheid van PvdA en CDA. ANP foto Phil Nijhuis/GPD Met woningbouwcorporaties worden afspraken gemaakt om hulsuitzettingen tegen te gaan. De corporaties zullen bij beta lingsachterstanden de gemeente informeren, zodat er een hulp traject op gang kan worden ge bracht. GPD Zondag betichtte Verdonk het meisje van fraude, omdat zij op een Frans toeristenvisum naar Nederland is gereisd. Eerder was zij met haar ouders en bei de zussen teruggekeerd naar Ko sovo, nadat hun asielaanvraag na vijf jaar definitief was afge wezen. De linkse oppositie en D66 uit ten gisteren in de Tweede Ka mer felle kritiek op Verdonk. Volgens PvdA-Kamerlid Dijssel- Dat zei Verdonk gisteren tijdens bloem heeft zij Taïda 'tot de door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Minister Verdonk van Vreemdelingenzaken vindt dat de Kosovaarse scholiere Taïda Pasic weer vastgezet moet worden in een uitzetcentrum. Verdonk gaat in beroep tegen het vonnis van de Groningse rechtbank dat de scholiere een beslissing over haar uitzetting in vrijheid mag afwachten. WAT Z.|JM DIE- \<INDEREM TBdESJWOc*R|))6 "EMcueLy /N PE- er 1 door Hans van Soest DEN HAAG - De omstreden splitsing van energiebedrijven staat op losse schroeven, door dat het CDA, de grootste rege ringspartij, tegen het wetsvoor stel dreigt te stemmen. Het kabi net wil dat energiebedrijven af stand doen van de stroomkabels en gasleidingen in de grond (de netwerken) voordat zij straks volledig geprivatiseerd worden. Tot dusver kon het kabinetsplan rekenen op de steun van een rui me Kamermeerdheid, maar zon der het CDA brokkelt die af. Ze ker nu ook de WD nog twijfels heeft. „Wij zijn nog steeds voor splitsing", zegt WD-Kamerlid De Krom. „Maar we zijn wel bezorgd over de mogelijke claims van Ameri kaanse investeerders als de split sing doorgaat." Brinkhorst Maandag debatteert de Tweede Kamer met minister Brinkhorst van Economische Zaken. Een be langrijk deel van het debat zal gaan over die mogelijke claims van de Amerikanen. Veel energiebedrijven hebben geld geleend van Amerikaanse investeerders met hun eigen net werken en energiecentrales als onderpand. De bedrijven vrezen dat de Ame rikanen hun geld terugeisen als een deel van het onderpand weg valt, doordat de netwerken na splitsing achterblijven bij de overheid. De claims zouden wel eens op kunnen lopen tot 3 miljard euro. „Als dat waar is, wordt dat be drag hoe dan ook door de Neder landse consument opgehoest", aldus CDA'er Hessels. „Het eni ge wat Brinkhorst daar tot nu toe over zegt, is dat het wel mee zal vallen. Maar niemand weet hoe het precies zit." Ook de kosten van splitsing vindt Hessels te hoog: 500 mil joen. „Dat zijn kosten die de be drijven moeten maken voor hun herstructurering. Dat geld wordt verhaald op de burger. De energienota gaat dan met 75 euro per jaar omhoog. Dat is ge woon te veel." Op dit moment zijn de energie bedrijven nog in handen van de provincies en gemeenten. Vanaf 2007 mogen zij de aandelen ver kopen. Brinkhorst wil de gasleidingen en de elektriciteitskabels in pu blieke handen houden om de concurrentie tussen energiebe drijven te bevorderen. Ook is hij bang dat als de energiebedrij ven in buitenlandse handen ko men, de met Nederlands belas tinggeld aangelegde netwerken worden verwaarloosd. Duurder De energiebedrijven (Nuon, Es- sent, Eneco en Delta) zijn tegen splitsing, omdat zij daardoor minder waard worden. In een harde campagne waarschuwen zij dat burgers er duurder door uit zijn en dat het duizenden ba nen zal kosten. Uit een rapport van onderzoeks bureau Cap Gemini blijkt dat de privatisering hoe dan ook ne gen- tot tienduizend banen kost. Splitsing is volgens Cap Gemini een extra stimulans voor ge meenten en provincies om zich het vragenuurtje in de Tweede Kamer. De rechtbank oordeelde vorige week dat de 18-jarige Taïda op vrije voeten moest worden ge steld. Het meisje, dat nog een paar maanden in Nederland wil blijven om in Winterswijk haar gymnasium af te maken, zat toen al bijna twee weken gevan- grond toe afgebrand'. D66 vindt dat Verdonk naar een oplossing moet zoeken. „Dit meisje brandt van ambitie, ter wijl wij zo'n veertigduizend jon geren hebben die totaal niet ge motiveerd zijn om een diploma te halen", aldus Kamerlid Lam- brechts. Minister Verdonk reageerde af- van hun aandelen te ontdoen, gen in het uitzetcentrum in Rot- wijzend. „Onderzoek heeft uitge- GPD pagina 15 vrije voeten. Delta vreest claims terdam. Tot er een uitspraak in wezen dat er in Kosovo ook een hoger beroep is, blijft zij op gymnasium is", aldus de be windsvrouw. GPD Advertentie Bent u tevreden over het aanbod dat u in december heeft gekregen, dan hoeft u niets te doen. Wilt u wel iets veranderen aan uw verzekering of overstappen naar een andere verzekeraar? Laat dat uw verzekeraar dan uiterlijk vóór 1 maart weten. Doet u dit niet, dan bent u automatisch verzekerd volgens het eerder ontvangen aanbod. Meer weten of andere vragen? Ga naar denieuwezorgverzekering.nl, kijk in uw huis-aan-huis-krant of bel gratis Postbus 51, 0800 - 8051. Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3