Geen interesse voor Mondragon kind PZC CDA kibbelt over stadsgewest SP stippelt eigen plakbeleid uit Klaverblad zoekt begeleiders WAO'er* naar re-integratie ill] Lamaketta's in Raad Reimerswaal wil bouwkavels niet meer verloten Kerkje Ellesdiek Cultuurwethouder noemt enige reactie onbespreekbaar giro 7 800 800 woensdag 8 februari 2006 door Claudia Sondervan GOES - Uitkeringsinstantie UWV en de re-integratiebu reaus moeten WAO'ers die weer aan het werk moeten, serieuzer nemen. Te veel mensen laten zich door de arbeidsdeskundige een bureau toewijzen dat hen weer aan een baan moet helpen, zonder dat zij weten welke rech ten ze hebben. Het Klaverblad mag hen niet langer helpen, stelt het Zeeuwse patiëntenplatform. Het bracht gisteren een gids uit met 28 reïn- tegratiebureaus die actief zijn in Zeeland. De gids geeft uitleg over de gang van zaken, rechten en plichten van mensen die naar een re-integratiebureau moeten. De gids is opvraagbaar bij Het Klaverblad in Goes. Re-integratiebureaus richten zich sterk op de opdrachtgever - het UWV - en te weinig op hun feitelijke cliënt, de WAO'er, vindt Het Klaverblad. Consulen ten E. Groen en M. Vermeulen benaderden 45 re-integratiebu- reaus, waarvan er 28 reageer den. Werkbeloften Het aanbod en ook de werkbelof ten van de bureaus verschillen sterk, concluderen zij. Des te be langrijker is het dat mensen met een beperking die werk zoeken, het bureau met de juiste speciali satie vinden. Belangrijk is ook de plaats waar het bureau gevestigd is en waar trainingen en scholing plaatsvin den. Van de bureaus gaven er slechts acht aan bereikbaar te zijn met openbaar vervoer, maar twee lieten weten dat hun kantoor rolstoeltoegankelijk is. Opmerkelijk voor een branche die veel te maken heeft met ge handicapten, vinden Groen en Vermeulen. Reiskosten Mensen moeten niet zonder meer genoegen nemen met de verwijzing van het UWV, zegt voorzitter D. Hamelink van het WAO-Platform Zeeland. „Ik hoorde vorige week nog van J vrouw in Vlissingen die een training naar Breda ifiJ terwijl ze nog geen uur acht® een kan zitten. Ze wordt welp acht daar tweemaal per van 8.00 tot 17.00 uur te zip Reiskosten worden niet verg® s' in een re-integratietraject. Door onwetendheid is del® 1 groot dat mensen zich tekort^ ten doen door re-integratie]# reaus, ervoer herintreedster Lavooy, vrijwilligster bij k WAO-Platform. Zij zoekt al drie jaar een bas vanaf het moment dat ze opaa raden van haar vroegere werk;, j ver de ziektewet inging, i - re-integratiebureau dat i T kreeg toegewezen bood haaro: voldoende scholing en probes V' de haar na een jaar weer wet; f hebben. „Terwijl ik een bucV j meebracht voor twee jaar. Dj was ik niet achter gekomen 2:: h der mijn ervaring bij 1 WAO-Platform." Misleidend Sommige bureaus garand® binnen acht weken een ba? maar niet voor hoe lang. Aró ren bieden werk voor minimi een half jaar, maar dat is misk dend, vindt Groen. „De bures p worden gekort op het reïntegr, m tiebudget als een baan kom j, duurt." y Met de komst van de Wet Ié p men en Arbeidsmogelijkheiii (WIA) per 2006 legt de overk p de nadruk op wat iemand iij L wel kan, niet meer op de arbeie y ongeschiktheid. Er wordt m« w verondersteld dat WAO'ers omslag ook gemaakt hebk vindt Klaverbladwoordvoenl M. Vermeer. „Zij moeten opeens bij herintegratiebure-: presenteren als opdrachtgev en zich verkopen bij soHig ties." Vanuit het WAO-Plat!;: gaan vrijwilligers vaak c naar de herkeuringen, het Uï en de re-integratiebureaus, Ie: viduele ondersteuning magB Klaverblad, als behartiger het collectief belang, echter u meer geven van de proving Het geld daarvoor is ingetrë ken. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het moet uit zijn met het openlijke gekissebis tussen Middelburg en Vlissin gen over de vestiging van win kels en culturele voorzieningen op bedrijventerrein de Mortiere. Dat zegt de Middelburgse CDA- fractievoorzitter J. Kodde. De Vlissingse gemeenteraad sprak onlangs de vrees uit dat de vesti ging van winkels op bedrijven terrein de Mortiere een nadelig effect heeft op de winkels in de binnenstad van Vlissingen. De CDA-fractie speelt een belang rijke rol bij het verzet tegen de ontwikkelingen in Middelburg. Ook vanuit de provincie komt het verzet uit de CDA-hoek, in de personen van gedeputeerden T. Poppelaars en H. van Wave- ren. Deze week praten CDA-kop- stukken uit de twee gemeenten over de verhouding tussen Mid delburg en Vlissingen. „De Vlis singse raad heeft wat moeite met de ontwikkelingen in Mid delburg", zegt Kodde. „En daar kan ik me ook best iets bij voor stellen. Maar ik vind dat we el kaar niet moeten afvallen. Ze ker niet in verkiezingstijd." Vlissingen heeft het meeste moeite met de komst van het nieuwe Zeeuws Evenementen Podium (ZEP) naar Middelburg. Dat is een combinatie van win kelen en ontspannen. Het voet balmuseum krijgt er een plekje, net als Miniatuur Walcheren. Bovendien is er ruimte voor een muziekhal met discotheek. In een reactie op het ontwerp-om- gevingsplan van de provincie heeft Vlissingen laten weten het onaanvaardbaar te vinden dat er winkels worden toegestaan aan de randen van steden. Jaloers Vlissingen is een beetje jaloers, denkt Kodde. „Ze zitten finan cieel moeilijk, maar ze hebben ook het Scheldeterrein dat ze willen ontwikkelen. Middelburg is waarschijnlijk net iets eerder geweest." Zijn Vlissingse collega C. Seij- bel erkent dat de twee steden in dezelfde vijver vissen. „Op het Scheldeterrein zijn veel soortge lijke voorzieningen voorzien, op cultureel en economisch gebied. ZEP is niet alleen een bedrei ging voor de binnenstad, maar ook voor het masterplan KSG." Kodde vindt het 'gekissebis tus sen twee stadjes' weinig produc tief. „Hoe meer ik dit soort dis cussies meemaak, hoe eerder ik denk dat we op Walcheren één gemeente moeten worden." Maar dat is niet gemakkelijk, denkt Kodde. „Ik kan me voor stellen dat de gemeente Veere niet wil. En ook de provincie ziet het niet zo zitten. Met een dergelijk grote gemeente krijgt de provincie een minder promi nente rol." ELLEWOUTSDIJK - De Lama ketta's treden zondagmiddag op in 't Kerkje van Ellesdiek. Het concert van de popgroep uit Zeeuws-Vlaanderen die zingt in het dialect van Terneuzen, be gint om 14.30 uur. Afgelopen na jaar brachten De Lameketta's een tweede cd uit met de titel Pak me noe. Reserveren kan via 0113-351317 of via e-mailadres kerkje@ellesdiek.nl. door Rob Paardekam KRUININGEN - Het ziet ernaar uit dat de uitgifte van bouwkavels in Reimerswaal voortaan niet meer door middel van een loting gebeurt, maar gewoon op volgor de van inschrijving. Vijf jaar geleden koos een meerderheid van de raad nog voor het verloten van kavels. Op die manier kon iemand die net stond ingeschreven een kavel wegkapen voor de neus van een persoon die al vele jaren op een stukje bouwgrond wacht. Dat leverde bij recente lotingen vaak scheve gezichten op. De meeste partijen zijn niet blind voor die signalen, zo bleek gisteren tijdens de opiniërende raadsvergadering. Een ruime meerderheid lijkt nu toch te kiezen voor het systeem waarbij de kavels worden verdeeld op basis van inschrijving. Wie het langst wacht, komt in dat ge val als eerste aan de beurt. Het CDA kiest voor een middenweg, waarbij de helft van de kavels op basis van inschrijving wordt toegewe zen en de andere helft wordt verloot. Zo hebben mensen die net staat ingeschreven toch nog een kleine kans. Gisteren werd ook duidelijk dat de meeste partijen hechten aan voorrang voor Reimerswalers bij de toewij zing van kavels en nieuwbouwwoningen. Nu is het zo dat eerst mensen uit de betx-effende kem aan de beurt zijn, daarna de andere Reimerswalers en dan pas men sen van buiten de gemeente. Dat in het vervolg meteen onder alle Reimei-swalers wordt veiioot, vinden de mees te partijen best, maar mensen van buitenaf moeten daai- na pas aan de beurt blijven komen. 'Eigen volk eei'st' klonk het gisteren meerdere malen. Ook hier kiezen sommige partijen voor een middenweg, waarbij mensen die buiten Reimerswaal wonen, maar door hun wei'k wel economisch aan de gemeente zijn ge bonden een kleine kans maken op een kavel of een nieuw huis. De gemeenteraad bespreekt de genoemde kwesties nog een keer uitgebreid in een themaraad. Dan moet duidelijk worden welke varianten de vooi- keur krijgen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het bedrijfsleven is niet geïnteresseerd in het bou wen en exploiteren van een thea tervoorziening in Zierikzee. Ten minste niet tegen de voorwaar den die de gemeenteraad daar aan stelt. Slechts één reactie kwam er binnen, maar die vol doet niet aan de voorwaarden en wordt derhalve niet serieus genomen door het dagelijks ge meentebestuur. Die inschiïjving komt van 'Het Mondragonst'. Het beti'eft een gezamenlijk initiatief van Hop man Interheemgroep BV, een on afhankelijke, middelgrote ont wikkelaar uit Gouda, Appartho- tel Bommeljé in Domburg en Li fe Design voor grafische vormge ving en reclame in Zierikzee. „Ze vragen nader overleg over de vraagprijs van 631.500 euro en over een hogere structurele bijdrage van de gemeente dan de toegezegde 120.000 euro per jaar. Dat is niet bespreekbaar", zegt wethouder W. Renden (cul tuur). „De raad heeft die bedra gen als bindende voonvaarden op tafel gelegd. Daarom hebben we in het college besloten deze inschrijving niet in behandeling te nemen." Hij erkent teleurgesteld te zijn over het magere resultaat. Ze ker nadat acht belangstellenden het aanbestedingspakket had den opgevraagd. Directeur B. Stinenbosch van het Vlissingse Arsenaaltheater was een van die aanvragers, maar die haakte af. Hij liet eei'der al tegenover deze krant weten dat de gemeente zelf meer geld moet bijleggen om het project intei-essant te ma ken voor financiers. „We zijn na vier jaar nog geen stap verder. Dat vind ik heel jammer en ik heb voor mezelf even een mi nuut stilte in acht genomen. Zo vlak voor de verkiezingen was ik graag met een betere bood schap gekomen. Maar wellicht moest dit ti'aject worden afge legd om helder te krijgen dat het op deze manier niet lukt met Mondragon", zegt Renden. Volgens hem beraden B en W zich nu over de verdere aanpak van het probleem. In de kunst en cultuurvisie die de gemeente raad kortgeleden heeft vastge steld, wordt de behoefte aan een multifunctionele podiumvoorzie ning onderschreven. De wethou der erkent dat de zorgen over be tere huisvesting voor poppo dium Brogum, filmtheater Fizi en de Muziekschool zich nu ook weer volop aandienen. In alle projectomschrijvingen voor de herleving van Mondragon wordt als alternatief steeds de bouw van luxe appartementen ge noemd' indien het niet mocht lukken hier een multifunctio neel zalencomplex rond te krij gen. „Het is een van de mogelijk heden. Het zou ook iets heel an ders kunnen worden als de raad bepaalt dat er simpelweg het bord 'te koop' op moet komen. Een hotel bijvoorbeeld, al dan niet met een extra zaal erin", al dus Renden. In heel Europa is geen geschikte marktpartij geïnteresseerd in nieuwbouw van een podiumvoorziening op de huidige locatie van Mondra gon. foto Marijke Folkertsma Stichting Liliane Fonds Havensingel 26 5211 TX 's-Hertogenbosch T 0800 7 800 800 (gratis) www.lilianefonds.nl voorlichting@lilianefonds.nl Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslandenc brief van de gemeente waarin stond dat het bord vóór drie uur vanmiddag verwijderd moet zijn. De gemeente Vlissingen be schouwt de actie als moedwillig en uitdagend en schrijft dat ze al enige tijd weet dat de SP zich niet kan vinden in de gei'eguleer- de wijze van plakken. De SP betreurt het dat de grote verkiezingsborden dit jaar niet j meer op verschillende plaatsen in de gemeente staan. Ze waren versleten en moesten worden op geknapt. In het presidium (de vergade ring waarin fractievoorzitters zitting hebben) van september was het plakbeleid besproken. Sandwichborden De meeste partijen (met uitzon dering van de SP en Groen- Links) accepteerden het alterna tieve voorstel van het college om maximaal vijftig postei's per partij op de zogenoemde sand wichborden te plakken. De aan schaf van grote verkiezingsbor den zou dan achterwege blijven om kosten te besparen. „Ik kan wel andere bezuinigings voorstellen bedenken. Boven dien had de gemeente de op- di'acht aan Lété (re-integratie bureau voor Walcherse gemeen ten) voor het maken van de boi> den kunnen geven", zegt De Roos. „Het is vei-kiezingstijd en bij on ze manier van campagne hoort dat we posters plakken. Dat doen we ook nog." Het Liliane Fonds helpt kinderen zoals Manisha; kinderen die zonder steun geen kans maken op medische of sociale revalidatie. Helpt u mee? door Edith Ramakers VLISSINGEN - De SP Vlissin gen lapt de regels voor het plak ken van posters voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen aan haar laars. De partij heeft zelf een groot bord gemaakt en dat naast de ingang van het Vlis singse stadhuis neergezet. „De gemeente biedt ons veel te weinig ruimte om onze posters te plakken. Ze dwingt ons tot burgerlijke ongehoorzaam heid", vindt lijsttrekker T. de Roos van de SP. Gistermiddag ontving de SP een Uit protest tegen het plakbeleid van de gemeente Vlissingen heeft de Socialistische Partij zelf een groot bord naast het gemeentehuis geplaatst. foto Ruben Oreel Manisha (9 jaar) Manisha uit Nepal kon door een verlamming niet goed lopen. Na een operatie loopt ze nu een stuk beter met een beugel. Later wil ze graag dokter worden maar nu vindt ze het vooral leuk om te zingen en te dansen. Het Liliane Fonds betaalt 128,49 vóórhaar revalidatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36