pzc Branko wil doorbreken Popkoren bijeen in De Stenge 29 woensdag 8 februari 2006 Vier hoornisten spelen gedreven als terreinwagen gave fripperies Pwoahaaa. Zo ongeveer klinkt een hoorn door de te lefoon. De vier hoornisten van bet ensemble 4WD staan op het punt met hun repetitie te begin nen. Het kwartet treedt zondag middag op tijdens een Open Haard Concert in Porgy en Bess iuTemeuzen. Erik Rozendom en Wim van den Haak nemen het mobieltje van 'eikaar over om te vertellen over kun hoornkwartet. Rozendom: „We kwamen in 2003 voor het eerst bij elkaar vanwege een schnabbeltje. We speelden voor een Rotary-club sat jachthoornmuziek en dat iffas eigenlijk heel gaaf om te idoen. Vanaf dat moment zijn we doorgegaan. Er is heel veel, ook originele muziek, voor vier hoorns geschreven in een hoop verschillende stijlen." Devier musici zijn technisch ge- aen volgens Rozendom aan el- „0p het ogenblik zitten twee van ons in de tweede fase van de ïg en twee in het vierde jaar. We zitten dus dicht tegen elkaar aan wat betreft niveau. Rozendom doelt op het conserva torium in Rotterdam waaraan :t voltallige kwartet studeert, aast Rozendom en Van den aak bestaat het ensemble uit Irene Kruik en de uit Zeeuws-Vlaanderen afkomstige fouter Jansen. Denaam van de groep, 4WD of tewel fourwheeldrive, staat voor de grote gedrevenheid én de gelijkwaardigheid van de musici. Volgens Rozendom is het American Horn Quartet het grote voorbeeld van de vier. Uitdaging ,Het is voor ons de uitdaging jin de stukken te spelen die zij ook op het repertoire hebben staan. Zij hebben allerlei grote ijzen gewonnen. Eén van de le lden, Kerry Turner, schrijft ook hele gave muziek." Hoewel heel gaaf ontbreekt Tur ner in dit programma. Zondag klinkt een aantal bewerkingen van renaissance- en barokstuk- 1, De meeste originele voor vier hoorns is geschreven in de vorige eeuw. Van de Nederlandse componist Koetsier speelt 4WD het werk Cinq Nouvelles uit 1953. Rozendom: „Die muziek is to maar toch modern. Het klinkt een beetje als Poulenc." Zijn collega Van den Haak is het daar niet helemaal mee „De muziek van Koetsier is veel Duitser, het heeft iets vanHindemith maar dan niet zo zwaar zoals die soms kan zijn. is hele speelse, lichte mu ziek." fel andere opvallende titel wordt gevormd door de vier frip- jériesvan Lowell Shaw. Handen Haak: „Shaw heeft wel lig van die fripperies geschre- Si, allemaal voor vier hoorns. Iet zijn korte stukjes lichte mu- aek vol swing en jazz. Hij chreef ze ook voor twee en drie looms. Die heten bipperies en roperies." Douwe Eisenga hoornkwartet 4WD speelt zon- 15 tijdens het Open Haard Concert t Porgy en Bess in Terneuzen. Het togramma begint om 15.00 uur. Zanger-componist Jacko Kreukniet probeert het met Branko opnieuw. et zijn vorige band Spitball luk- te het net niet. Maar dat kwam door exter ne, onvoorziene factoren. Met Branko probeert zanger/componist Jacko Kreukniet het opnieuw. Deze week verschijnt My World Electric, een divers en óvef» vloedig geproduceerd pop/rockalbum. Zes jaar geleden leek het er op dat ze met Spitball naam gingen maken. Maar toen hun debuutalbum Pop Condit ion klaar was, werd de platenin dustrie geteisterd door een grote ontslaggolf. Het album kwam nog wel uit, maar de promotie bleef op een laag pitje en Jacko Kreukniet, Ben Franswa, Gor don Groothedde en Remco van Overbeek werden al snel ge dumpt. De laatste kwam de klap niet te boven en heeft sinds dien nooit meer muziek ge maakt. Groothedde is tegen woordig een succesvolle produ cer, die werkt met onder andere The Sheer en Golden Earring. En de andere twee? Kreukniet: „Ben en ik gingen nog een tijdje door onder de naam Spitball. Maar de muziek die we maakten had weinig meer van doen met de mix van rock en elektronica van die band. Dus gingen we op zoek naar een andere naam." De afgelopen twee jaar werkten Franswa en hij aan My World Electrichet deze week in eigen beheer uitgebrachte debuut van Branko. De songs schreven ze, op één na, allemaal samen. Kreukniet zong ze in en arran geerde ze, Franswa nam de elek tronica voor zijn rekening en Mi chel Schoots (ex-Urban Dance Squad) deed de drumpartijen en de productie. En voor de overige invulling konden ze een beroep doen op een groep bevriende mu zikanten. Het album is het resul taat van een soort muzikale briefwisseling, zegt Kreukniet. „Wij twee vormen de creatieve tandem en Michel was de men tor die onze ideeënstroom orden de en aan de songs sleutelde. Daar omheen zaten een heleboel mensen die dingetjes inspeel den, die ik dan weer in de arran gementen verwerkte en aan Mi chel het horen. Het was een soort familie op afstand." Kreukniets vocalen en de drum partijen van Schoots vormen de rode draad op een behoorlijk di vers en overvloedig geprodu ceerd album. Pop, rock en new wave zijn de grootste gemene de lers, maar er zijn ook dancein- vloeden en countrygitaren te ho ren, en elke song zit barstensvol lagen en arrangementen. Top zwaar? Kreukniet vindt van niet. „Ten eerste hou ik erg van geprodu ceerde platen. Earcandy noe men we dat: snoepgoed voor de oren. Dat je na tien keer luiste ren op de koptelefoon nog steeds nieuwe dingen hoort, zeg maar. Maar hoe weelderig het ook allemaal klinkt, de basis is toch altijd een klein, overzichte lijk popliedje." Branko mag dan van oorsprong een duo zijn, Kreukniet wil als band het land en de media in. Echte bandjes zijn er volgens hem namelijk bijna niet meer in Nederland. „Je hebt Racoon en The Sheer, maar dan houdt het al gauw op. Ik denk dat je hier als bandje tegenwoordig het ver schil kunt maken." Natuurlijk hoopt hij nog steeds op een door braak. Want als je muziek maakt, wil je nu eenmaal dat die gehoord wordt. Rob Broere Branko speelt zaterdag vanaf 21.30 uur in Brogum in Zierikzee. Swingen zal het, zaterdaga vond in De Stenge in Hein- kenszand. Vier Zeeuwse popko ren komen overdag al samen. Ze volgen twee workshops als opwarmertjes voor de avondop tredens tijdens het eerste Zeeuwse popkorenfestival. Seaside Rendez-vous uit Goes heeft het initiatief genomen. Vier jaar geleden is dit popkoor opgericht. De andere deelne mende koren - Flash Back uit het Zeeuws-Vlaamse Hoek, Pop-Wave uit Zierikzee en d'Ac cord uit Colijnsplaat - zijn onge veer van dezelfde datum. Was het een gevoel van heim wee dat de zangers en vooral zangeressen bij elkaar bracht? Heimwee naar popmuziek uit vervlogen jaren. Naar Abba, Joe Cocker, Elton John, Tina Turner of Crosby Still Nash and Young bijvoorbeeld. Seasi de Rendez-vous heeft een Ab ba-medley op het repertoire staan, Pop-Wave brengt num mers van vijf andere gouden popartiesten. Nee, heimwee is het niet, vol gens één van de organisatoren van het eerste Zeeuwse popko renfestival, Piet de Kam van Seaside Rendez-vous. Hij ver wijst naar de leeftijd van de veertig leden van zijn popkoor. Die loopt uiteen van vijfentwin tig tot vijftig jaar. „We zingen graag." Veel leden van het Zuid-Bevelandse popkoor de den dat al voordat zij zich erbij aansloten. Een flink aantal heeft een verleden in een bar- bershopkoor. De Kam: „Een popkoor heeft een heel andere stijl van zingen, een populair der repertoire, dat zingt lek ker." En zeker zo belangrijk: popkoren zijn niet al te groot. Een touringcarbus vol en dan heb je het gehad. „Koren als A58 (lichte muziek, ook uit Zuid-Beveland) zijn weer gro ter." De popmuziek staat niet stil, de popkoren ook niet. Acda en De Munnik, Bief, Ilse de Lange, Robbie Williams, de Zeeuwse popkoren brengen er nummers van. En ze willen vooruit. Zo wel wat betreft zang als po diumpresentatie. Angelo Smul ders en Margot Vossen geven daarvoor zaterdag overdag workshops in De Stenge. Het eerste Zeeuwse popfestival be gint 's avonds om acht uur, de zaal is open vanaf half acht. Harmen van der Werf Zeeuws popkorenfestival, zaterdag vanaf 20.00 uur in De Stenge in Hein- kenszand. Jacques Coene, specialist in de ge schiedenis van de batikkunst, opent zaterdag om 14.30 uur in Boerderijga lerie De Osseberg in Grijpskerke, de expositie van Hakudo Sanada (batik kunst) en Michal Puszcynski (kera miek). Sanada combineert de Javaan se traditionele verfmethode en zijn ei gen techniek, de zogenaamde Haku- do-batik. Puszcynski bakt zijn kera miek in een kalkoven volgens het principe van de Koreaanse tongka- ma-oven, op hout gestookt, en met een zeer hoge temperatuur. Coene geeft dinsdag 14 februari om 20.00 uur een lezing over de batikkunst en laat een poëtische film zien. De expo sitie duurt t/m zaterdag 11 maart. In Arsenaal Theater Café in Vlissin- gen exposeert Ida Nauta maritieme schilderijen, gemaakt van acrylverf en paletmes. Het thema van het werk, dat veelal uit vlakken bestaat, is Zee land. Te zien tot 1 mei. Beeldend kunstenaarse verkennen de wereld op eigenzinnige wijze en bren gen die in kaart op de tentoonstelling Aan weerszijden van de weg in de Be- waerschole in Haamstede. Met werk van o.a. Frans Baake, Miroslaw Bal- ka, Christiane Baumgartner, Thomas A. Clark en Marinus van Dijke. Van zaterdag 11 februari t/m 25 maart, di t/mza 13.30 tot 16.30 uur. In Blikmuseum De Blikvanger in Re- nesse begint dinsdag 14 februari de expositie Pasen aan Zee, een thema dat zich vertaalt in de grote collectie zoutvaatjes en schilderijen. Er zijn ei- erdoppen en versierde eieren te koop. Het museum is geopend op di van 10.00 tot 12.00, wo van 14.00 tot 17.00 en iedere derde zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. Te vens open op zondag 9 april (museum- weekeinde). Expositie duurt t/m 16 april. Galerie Atelier De Kaai in Goes opent op 14 februari om 14.00 uur de expositie Oog in oog van Rik Meyers en Nelleke Harinck. Ma t/m vrij van 9.00 tot 16.00 uur. Za van 12.00 tot 16.00 uur. De expositie is te zien tot en met 14 mei. De vastenavendtentoonstelling Ver waande Neste in het stadhuis in Ber gen op Zoom wordt zondag om 16.00 uur geopend. Deelnemende kunste naars zijn o.a. Bert Evers, Sjaak Oos terwaal, Herman van der Meer, Peter Franssen en Mart Franken, t/m 5 maart. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 31 december: Stad van Rotterdammers! Museaal theater met foto's, films en geluidsfragmenten t/m 28 mei: Winkelen - 75 jaar de Bij enkorf. t/m 12 februari: Richters en het panorama. In april 1940 maakte Richters een panoramatekening van Rotterdam. Kunsthal Rotterdam: t/m 19 feb Dro men van Piet Sanders, t/m 5 juni Hen ri de Toulouse-Lautrec. Overzicht van de Franse kunstschilder en grafi cus. t/m 19 maart Bettina Rheims, een retrospectief van Frankrijks be roemdste fotografe, t/m 18 juni Chine se sieraden - Collectie Van der Star. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 5 maart: Marokko: kunst design, t/m 28 december Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit negentiende en twin tigste eeuw; t/m 31 december: De Schatkamers. Unieke stukken uit de eigen eeuwenoude collectie, t/m 8 ok tober; Wilde haren: kleding van ve ren, huid en bont. Museum Boijmans Van Beuningen. t/m 5 maart Rembrandt in Rotter dam, prenten uit eigen collectie; t/m 31 december; De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, t/m 19 maart Jaap Gidding - Art deco in Ne derland. t/m 19 maart KGID. Kon- stantin Grcic Industrial Design, t/m 19 maart Prenten in de Gouden Eeuw: van kunst tot kastpapier, t/m 30 april. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december: WereldHaven - Havenwe reld; t/m 31 december: Binnenvaart. Leven, werken en wonen van de bin nenschipper vroeger en nu; t/m 5 maart: Varen door stad en land. De schoonheid van het Nederlandse wa terlandschap. ANTWERPEN MUHKA: tot 12 februari - Collectie presentatie XIII/Luz; tot 26 februari - Intertidal: Vancouver Art Artists; tot eind februari - Mediakunst: La Ce- cite Blindness en Twee beelden, drie dimensies. Middelheimmuseum: tot 19 februari - Renaat Braem - naoorlogse Belgische architectuur. AMVC - Letterenhuis: tot 26 februari - overzichtstentoonstelling Jeroen Brouwers. Zilvermuseum Sterckshof: tot 19 fe bruari - 10 jaar Sterckshof opdrach ten in confrontatie met hedendaags zilver van de 14de zilvertriënnale; tot 1 mei - Wedstrijd Win een juweel. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 28 mei - Roger Ballen/Shadow Cham ber; 4de verdieping - Ed van der Els- ken Leve ik! K.M.S.K.: tot 30 april - Een schets boek van de jonge Ensor, Don Qui- chot en andere caballero's. GENT C.J.K.: tot 12 februari - Bewogen- werk van Gilles Navez en Sophie Mar tens. Museum voor Schone Kunsten: tot 15 februari - Frank Masereel. Hof Van Ryhove: tot 26 februari - Loods 13 Beeldend Kunstenaarscol lectief. Witte Zaal: tot 12 maart - land'schap 0 landscape, pl. Diverse kunste naars. S.M.A.K.: tot 19 maart - Collectie-uit dieping: Henk Visch; tot 26 maart - Kunst Nu met Stefaan Dheenene: Bil ly; tot 2 april - Franky De Coninck. D.C. Eye Contact en Phil Collins. Design Museum Gent: tot 16 april - La merveilleuse architecture: Archi tect Geo Henderick (1879 - 1957) en Nanny Still, ambassador of design; tot oktober 2006 - De Collectie Alon- so: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement. MIAT: tot 23 april - 1, 2, 3, 4hoedje van: Kinderhoedjes uit de 19de en 20ste eeuw. Museum Dr. Guislain: tot 30 april: Pijn en Fotografie: vijftien geselec teerde werken rond psychisch lijden. BRUGGE Museum voor Volkskunde: tot 19 fe bruari - Erfgoed in beeld: werk van drie jonge fotografen. Groeningemuseum: tot 26 februari - Van Eyck tot Bosch: Oud Nederland se kunst uit Dresden. Stadhuis: - tot 26 februari - tentoon stelling Gotiek - Neogotiek. De Bo venzaal van het stadhuis van Brugge 1905-2005. Bruggemuseum, Brugse Vrije: tot 26 februari - Keizer Karei en de hout worm De Keizer Karelschouw - een van de belangrijkste Renaissance-in- terieurs van de Nederlanden. Concertgebouw: tot 31 maart - Spen cer Tuniek. Arentshof: tot 31 maart - Kunstetala ge Marlies Davans, winnares van input/output; tot 2 april - Rik Poot met grafisch werk, sculpturen en fo to's en installatie Ruiter van de Apo calyps. Hospitaalmuseum Sint-Janshospi taal: tot 23 april - Hommage aan Hans Memling door Ignace Bernolet. KNOKKE Scharpoord: tot 19 februari - Lijf, 30-tal werken van internationaal ge renommeerde kunstenaars; tot 24 fe bruari Scharpoordgalerij: Roger De- langhe; SEAS - tot 25 februari kera miek Marieke Pauwels; tot 12 maart tentoonstelling Vrij Atelier - de kunst academie. Zwart Huis: tot 26 februari - Chris- tophe Coppens, Dream your dreams. 8 t/m 14 februari WOENSDAG Kindermusical Theater Terra presenteert de kindermusical Muis. Als Muis jarig is, hoopt hij op veel mooie cadeautjes. Maar vooral hoopt hij dat er veel vrienden komen. Met hen kun je spelen en avonturen beleven. De allergrootste vriendin van Muis is nijlpaard Nellie. Met poppen van Karen Beens en tekst/decor/toneelbeeld van Theo Terra en Dick Feld. •Stadsschouwburg, Middelburg, 14.00 en 16.00 uur Poppentheater Sim Bolus speelt Naar Dromenland. De voorstelling is een bewerking van Martin Waddell en Bar bara Firth naar het prentenboek Welterusten Kleine Beer. •Theater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur. Theaterconcert Rapalje brengt Keltische muziek onder de noemer Spel zon der regels. De voorstelling met folk, vertellingen en ballades, licht, vuur en rookeffecten, is gebaseerd op de nieuwe serie cd's Schoppen, Ruiten, Klaveren en Harten. De driestemmige zang wordt begeleid door instrumenten, zoals fiddle, gi- touki, bodhran, mond- en trekhamonica, thee-kist-bas, tin-whistle en highlangpipes. •Scheldetheater, Terneuzen. 20.00 uur Muzikale show Jeans 15 presenteert de muzikale show Everlasting Love. Voor de vijftiende keer zingen acht jonge talenten swingen de hits en mooie ballads onder begeleiding van de Jeans- band. •Theater De Mythe Goes, 20.00 uur DONDERDAG Muzikale show Jeans 15 presenteert de muzikale show Everlasting Love. Zie woensdag. •Theater De Mythe Goes, 20.00 uur Motown On Tour Motown is een muzikale show met vijftig jaar soul- hits, uitgevoerd door Nederlandse artiesten. Met liedjes van Michael Jackson en The Jackson Five, Diana Ross en The Supremes, Lionel Richie en The Commodores, The Temptations, Stevie Wonder, The Four Tops, Smokey Robinson en The Miracles, Marvin Gaye en Rick James. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Toneel Het Zuidelijk Toneel speelt Fragmenten. Deze voorstelling, in de regie van Olivier Provily, gaat over jonge mensen die vol twijfel en verlangens in deze wereld staan. Dankzij subsidie van provincie is de toegang gratis. •Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Muziektheater Het Volksoperahuis brengt Zeeuwse Nachten op de planken. In deze voorstelling maakt Hans Brinker, het jongetje met zijn vinger in de dijk, kennis met het Zeeuws meisje. Zij con fronteert hem met de vraag of de liefde voor zijn geboorte grond voldoende is om ook in zwaar weer van dit land te blij ven houden. Met Kees Scholten, Rogier Schippers, Jef Hof- meister en Kim Soepnel. •Arsenaaltheater Vlissingen, 20.15 uur Folklore Het Baikal Theater presenteert Ugaim Sulde. Siberische, Mongoolse, Turkse en Chinese culturen komen samen in deze voorstelling met dans, zang, muziek, rituelen en kostuums uit de republiek Buryatia in Zuid-Siberië. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Muziektheater Las Malas speelt Kaatje is verdronken. Het stuk is geschreven door Alex van Warmerdam. Drie men sen wonen in een huis achter de dijk. In het gezin gaat alles met de botte bijl. Iedereen moet steeds opnieuw zijn plekje veilig stellen. Tot de man met de gouden tand hun leven bin nenstapt. Met Lara Andres Reuser, Larissa de Keijzer, Robb Dijkstra en Pim Lokerse. Regie: Marijke Reuser. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Girls Comedy Night Vrouwelijke stand-uppers staan op het podium. Soms nemen de dames een buitenlandse vedette mee, maar meestal zijn het Nederlandse meiden uit de stand-up- en ca baretwereld, onder wie Claudia de Breij, Sara kroos, Pien Ankerman en Kristel Zweers. Samen met de band Super-Q maken ze er een feestje van. Wie komt, blijft een verrassing. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Theaterconcert Mathilde Santing en Frank Boeijen geven het theaterconcert 'Even'. Zachte luisterliedjes en stevige songs vol emotionele erup ties van een veelzijdige zangeres, samen met de popdichter. De voorstelling is uitvex'kocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Mind spy show Geen geheim is veilig voor Owen Darque. Kluizen worden geopend, pincodes gekraakt. Ook gaat Owen op zoek naar mentalisme in het verleden. De show wordt afgesloten met Russisch roulette. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Hooikoorts Vier bands doen mee aan de voorronde van Hooikoorts. De formatie RSG brengt rap gevolgd door Band Joop, The Regiment en Allica met rock, punk en metal. De groep Ju nior Dance Art brengt street- en breakdance. Speciale gast is de winnares Zeeuwse Belofte Marsha de Nooijer met haar eigen band. De Zandput, Serooskerke (W), 20.00 uur Toneel Theatergroep De Kern brengt Juliana's Derde Weg. Juliana pleit in het Amex'ikaanse Congx*es voor vrede en de broederschap van de hele mensheid. Bernhard ergert zich aan het pacifistische 'gezweef' van zijn vrouw terwijl de Koude Oorlog hevig woedt. Met minister-president Dx-ees be raamt hij plannen om haar te laten vexwangen door Beatxix. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Komedie Toneelvereniging De Plattelanders speelt de komedie Pjotr Ivanov De notabelen van een Russisch stadje worden opgeschrikt door de komst van een contx'oleur. Ieder heeft wel iets te ver bergen. Regie: Eric Wijffels. •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Muziektheater Zenga presenteert Inventies Mxxzikale uitvindingen worden bespeeld door musici en dan- sex-s en zullen voor een belangrijk deel het decor vormen. •De Zaete, Yerseke, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29