Verplicht nummer met gepaste cijfers Ivoorkust is dicht bij nieuw succes Adriaanse velt 'Super Draken' PSV moet zich zwaar wapenen Dure punten Sparta Blind houdt Sneijder een tijdje aan de kant Operatie zet Kluivert buitenspel Aron Winter keert terug bij Ajax PSV heeft akkoord met Nilis Interland Denen op losse schroeven Donadoni stapt op bij Livorno Kleine misstap Bayern München zet hekkensluiter RBC simpel opzij: 0-5 Egypte houdt hoop levend Brard vervanger van Van Stee woensdag 8 februari 2006 19 van onze sportredactie ROTTERDAM - FC Gronin gen zit in een moeilijke fase in de voetbalcompetitie. De ploeg van trainer Ron Jans ging gisteravond tegen Sparta in de slotfase onder uit. De Fauw bezorgde de Rotter dammers op het Kasteel drie belangrijke punten in de strijd tegen degradatie. Beide ploegen misten een groot aan tal spelers, maar dat was geen excuus voor het belab berde veldspel. Elke bal ging blind naar vo ren, zeker in de eerste helft. In de tweede helft leefde het duel wat op. Op het moment dat beide ploegen tevreden leken met een gelijkspel scoorde De Fauw in de 84e minuut. ANP DEN HAAG/MADRID - Patrick Kluivert ondergaat ko mende dinsdag in het AMC in Amsterdam een kijkopera tie aan zijn rechterknie. De aanvaller van Valencia heeft al geruime tijd last van de meniscus. Kluivert kwam dit seizoen nog weinig in actie. In samenspraak met de club besloot Kluivert tot een operatie. Hij staat naar verwach ting anderhalve maand buitenspel. GPD/RTR AMSTERDAM - Aron Winter is de voornaamste kandi daat om volgend jaar coach van Jong Ajax te worden. De oud-international moet John van den Brom opvolgen. Laatstgenoemde combineert op dit moment de functie van hoofd jeugdopleiding met die van coach van Jong Ajax. Ajax wil beide functies splitsen. De kans is groot dat ook Frank de Boer volgend seizoen als jeugdtrainer bij Ajax aan de slag gaat. ANP EINDHOVEN - PSV heeft met Luc Nilis overeenstem ming bereikt over een rol als jeugdtrainer. De Belg, voor malig speler van de club, zal vanaf volgende week deel uit maken van de technische staf. Hij gaat als assistent aan het werk bij de A- en B-junioren. „Aan het eind van het seizoen evalueren we zijn werkzaamheden en kijken we of Luc volgend seizoen een vaste plek in de staf krijgt", zei technisch directeur Guus Hiddink gisteren. GPD KOPENHAGEN - Het vriendschappelijke voetbalduel tussen Israël en Denemarken op 1 maart gaat misschien niet door. De Deense veiligheidsdienst onderzoekt of de veiligheid van de spelers kan worden gewaarborgd. Inwo ners van Denemarken waren de afgelopen dagen in onder meer het Midden-Oosten doelwit van woedende moslims. Reden voor onrust zijn spotprenten over de profeet Mo hammed die in de Deense pers verschenen. ANP MILAAN - Roberto Donadoni is opgestapt bij de Italiaan se voetbalclub Livorno. De oud-international nam die be slissing nadat voorzitter Aldo Spinelli hem had bekriti seerd na het 2-2-gelijkspel van afgelopen weekeinde te gen Messina. Donadoni, voormalig speler van AC Milan, werd halverwege vorig seizoen aangesteld en leidde de club naar een knappe achtste plaats in de competitie. Ook dit seizoen ging het aanvankelijk goed, maar de laatste vijf duels pakte Livorno slechts vier punten. ANP/DPA BERLIJN - Op weg naar de landstitel verloor koploper Bayern München gisteravond twee punten bij Hertha BSC. Voor ruim 70.000 toeschouwers kwam de record kampioen van Duitsland niet verder dan een doelpunt loos gelijkspel. Borussia Dortmund won de thuiswedstrijd tegen Duis burg: 2-0. Brzenska en Rosicky zorgden voor de doelpun ten van de werkgever van trainer Van Marwijk. ANP foto Koen Suyk/ANP HnnrRuudRamler ROOSENDAAL - In het Bra bantse land was het leven weer goed voor AZ. Bij RBC werd de ontluistering na de 1-1 tegen Vi tesse weggepoetst met een hat trick voor Shota Arveladze en de houderdste competitietreffer van Barry van Galen. Eind stand: 0-5. Het was een verplicht nummer en daar gedroeg AZ zich zeker in de eerste helft ook naar. De motivatie en scherpte waren te gen de hekkensluiter van de ere divisie toen moeilijk op te bren gen. Omdat een overwinning op de ploeg die al met één been in de eerste divisie staat vooraf ei genlijk al vast stond. Vraag was slechts met welke cijfers. In vergelijking met het moeiza me gelijkspel tegen Vitesse was AZ op drie plaatsen gewijzigd. De absentie van de geschorste Barry Opdam werd ingevuld door Demy de Zeeuw die voor |de driemansdefensie de ruimte mocht zoeken. En omdat Ken neth Perez zijn gekwetste kuit rust kon gunnen, speelde Barry van Galen net als tegen Roda JC 'op tien'. Stein Huysegems maakte daardoor weer zijn op wachting in de basis. Dat Tim de Cler er niet bij was, had trai ner Louis van Gaal niet voor zien. De back werd onderweg naar Roosendaal ziek in de bus. Zijn plek werd overgenomen door Gretar Steinsson die op zijn beurt de weg wij maakte voor de rentree van Kew Jaliens als rechtsback. Plaagstootjes RBC, dat vrijdag in de verloren alles-of-niets-wedstrijd tegen jWillem II nog zo stoer met vier jaanvallers was gestart, wist dat het nu vooral een kwestie zou worden van tegenhouden. Toch kregen de Brabanders van het toen bij vlagen ongeïnteresseer de AZ ook de gelegenheid om plaagstootjes uit te delen. Maar de kwaliteit van de selectie is te beperkt om profijt te trekken van de mogelijkheden die er vooral uit spelhervattingen kwa men. AZ had aan een enkele op leving genoeg om bij rust de punten die klaar lagen al mee te pikken. Van Galen fleurde de wedstrijd op door met een prach tige knal van afstand eindelijk zijn langverwachte honderdste competitiedoelpunt in de boe ken te schieten. Scherpe voorzet Ook deels verzameld in dienst van Haarlem, Roda JC en NAC. Vlak voor rust was de spelma ker nog dichtbij nummer 101 maar de vrije trap belandde bui ten bereik van doelman Mark Volders op de paal. AZ stond toen al op 0-2 nadat Stein Huy segems zich fraai van directe te genstander Frits Paap had ont daan en Martijn Meerdink de scherpe voorzet kon binnen glij den. De tweede helft van de toen pas echt ongelijke strijd werd voor al ingekleurd door Shota Arve ladze. De spits van AZ die voor rust anoniem had meegehob- beld kroonde zich met een hat trick tot koningsschutter van de eredivisie. Eerst was de Geor giër het eindstation na een mooie combinatie waar ook De Zeeuw en Jaliens bij betrokken waren. En na vervolgens ook nog op eigen kracht te hebben toegeslagen schatte Arveladze een slimme steekbal van inval ler Haris Medunjanin goed in (0-5). Het verschil op de rang lijst werd zo alsnog ook in gepas te cijfers weergegeven. Al was het minder imposant dan de ze venklapper eerder dit seizoen in Alkmaar. Louis van Gaal was vooral con tent met de tweede helft, „Toen haalden we wel het voordeel uit de positie van De Zeeuw. In de eerste helft liepen mijn spelers de ruimtes steeds dicht. Na rust hebben we fantastisch gespeeld, veel kansen gekregen en mooie doelpunten gemaakt. Waardoor we een resultaat hebben ge boekt waar ik tevreden mee kan zijn." GPD AZ-middenvelder Rogier Molhoek (rechts) troeft Henk Vos van RBC af in de lucht. DEN HAAG/CAÏRO - Voorma lig Ajacied Ahmed 'Mido' Hos- sam maakte gisteravond veel misbaar bij zijn wissel in de hal- Te finale van de Afrika Cup te gen Senegal. De spits verliet uit- pndelijk toch het veld en zag hoe bondscoach Shehata twee minuten later het gelijk aan zijn jnjde kreeg. Mido's vervanger Amr Zaki kopte bij zijn eerste halcontact de winnende treffer i: 2-1. Met de minimale zege plaatste et organiserende land zich )r de finale, waarin Ivoorkust ijdag de tegenstander is. ypte kwam tegen Senegal (lak voor rust via een straf- van Ahmed Hassan op irsprong. Mamadou Niang )pte zeven minuten na rust de Üjkmaker binnen, waarna Za- het duel tien minuten voor tijd weer in het voordeel van Egypte deed kantelen. |DeSenegalezen schreeuwden in de laatste minuut nog om een Strafschop (Kamara werd ge vloerd door Said), maar kregen dieniet. [BOTTERDAM - Oud-speler [Stanley Brard is bij Feyenoord (tijdelijk aangesteld als vervan- (jger van hoofd jeugdopleidingen [Henk van Stee, die naar Shakht- arDonetsk is vertrokken. prard (47) was al hoofd jeugd- fouting en verantwoordelijk 'oor de voetbalschool voor zes tot twaalfjarigen. Tot de zomer Ng hij zich 'bewijzen' volgens de directie, daarna wordt een de- pitieve keus gemaakt. Didier Drogba schiet zijn land ten koste van Nigeria naar finale Afrika Cup door Barry van der Hooft DEN HAAG/ALEXANDRIË - Het mati ge niveau van de halve finale van de Afri ka Cup werd perfect geïllustreerd door het shirt van Chidi Odiah. Naarmate de wedstrijd tegen Ivoorkust vorderde be gonnen steeds meer letters boven het rug nummer van de Nigeriaanse rechtsback af te bladderen. Odiah had nog meer ech te treurnis te verwerken, want Nigeria verloor met 0-1. Het enige doelpunt kwam op naam van de grootste ster van de 'Olifanten'. Di dier Drogba, multimiljonair van Chelsea, ontsnapte kort na rust aan de aandacht van Joseph Enarkahire en schoof de bal tussen de benen van doelman Vincent Enyeama door. Het was een zeldzaam hoogtepunt, in een wedstrijd die het be kijken nauwelijks waard was. Echt verrassend was dat niet, omdat de toeschouwers tot nu toe tijdens de Afrika Cup niet echt verwend zijn. Het gros van de wedstrijden wordt gedomineerd door rommelig voetbal, waarbij lange halen naar voren de overhand hebben, de tacti sche discipline ver te zoeken is en kanslo ze schoten van een meter of veertig sche ring en inslag zijn. Zo was het ook tij dens het duel tussen Nigeria en Ivoor kust, waar PSV'er Arouna Koné een kwartier voor tijd Bonaventure Kalou mocht aflossen. Op papier zijn het twee aansprekende ploegen; in de praktijk bleken mooie aan vallen, technische hoogstandjes en flit sende combinaties op één hand te tellen. In Ivoorkust zal niemand daar momen teel rouwig om zijn. Het land nam decen nialang een marginale rol in het interna tionale voetbal in, maar boekte vooral de laatste maanden aansprekende resulta ten. De plaatsing voor het WK in Duits land, waar Ivoorkust op 16 juni in Stutt gart tegenover het Nederlands elftal staat, zorgde voor een waar volksfeest. Een herhaling van die taferelen staat voor aanstaande vrijdag op de rol, want de Ivorianen willen nu ook de Afrika Cup veroveren. Het zou opnieuw een unieke prestatie betekenen; Ivoorkust wist het toernooi nog nooit te winnen. Nigeria lukte dat wel twee keer, maar de laatste eindzege dateert al weer van 1994. De 'Super Eagles' beschikten des tijds over een gouden generatie, van wie Nwankwo Kanu en Jay-Jay Okocha giste ren de laatste twee exponenten waren. Het meespelen van Kanu tegen Ivoorkust was vanwege een enkelblessure lang on zeker. De boomlange ex-Ajacied kon mede daar door niet zijn stempel op de wedstrijd drukken. Invaller Okocha lukte dat ook niet. De begenadigde middenvelder deel de in de malaise. Nigeria, met Spartaan Sani Kaita op het middenveld, voetbalde in het laatste kwartier wel wat aanvallen der en opportunistischer, zonder echt ge vaarlijk te kunnen worden. De interland carrière van Okocha eindigde daardoor niet met de wedstrijd waarin hij dat zo graag had gewild: de finale van de Africa Cup, die vrijdag in Cairo wordt gespeeld. Maar met een wedstrijd om het brons, morgen tegen Senegal. van onze sportredactie AMSTERDAM - Wesley Sneij der kan vanavond niet meedoen in de thuiswedstrijd tegen Wil lem II. De middenvelder van Ajax kampt met een hamstring blessure. Sneijder trainde giste ren apart van de groep, maar hij hield het vrij snel voor gezien. Trainer Danny Blind nam maan dag al de beslissing om Sneijder een tijdje aan de kant te hou den. „Hij moet werken aan een volledig herstel. Steeds erin en eruit, dat is niet goed." Sneijder liet na de winterstop een aantal duels lopen vanwege hamstringklachten in beide be nen. Tegen FC Twente, Heeren veen (beker) en afgelopen zon dag tegen Feyenoord moest hij om dezelfde reden voortijdig het veld verlaten. Het is een streep door de reke ning voor Blind, die voor de posi tie van aanvallende middenvel der niet veel alternatieven ach ter de hand heeft. Klaas-Jan Huntelaar is geen optie meer voor de trainer. „Tegen FC Utrecht heeft Klaas-Jan daar ge speeld, maar dat was eenmalig." Toch wil Blind niet veel, of ei genlijk niets, meer veranderen aan de speelwijze. Door de bles sures van Steven Pienaar en Ed gar Manucharyan doet hij daar om vanavond een beroep op de zeventienjarige Jeffrey Sar- pong, die Sneijder ook al ver ving tegen Feyenoord. Het druist een beetje in tegen de wens van Blind om jonge talen ten pas naar voren te schuiven als er niet of nauwelijks sprake is van druk en spanning. „Maar nood breekt soms wetten." Blind heeft bovendien alle ver trouwen in de kleine middenvel der, die in september tijdens het jeugd-WK in Peru een van de dragende spelers was in Oranje onder 17. Na de 3-2-nederlaag tegen Feye noord, die Ajax naar een achtste plaats in de eredivisie deed kel deren, ontwaarde Blind een al lesbehalve neerslachtige hou ding in zijn selectie. „Ik zie geen groep die opgeeft in mentale zin en ik merk dat er nog volop ener gie wordt ingestopt." Ajax wacht een serie wedstrij den tegen Willem II, ADO Den Haag, RBC, Heracles en Sparta. Blind: „Wedstrijden die we kun nen en moeten winnen. Het zou een goede stap in de richting van de play-offs betekenen." GPD Boor René Zwaap t 0RTO - Het was een bizar ge- lpC^> maandagavond laat in het JEstadio de Dragao. Gedurende j de eerste vijftien minuten van Jorto-Braga (1-1) stonden de Super Draken' van FC Porto in ■nun vaste vak met hun rug naar (let veld gekeerd. Eë leden van de in ongenade ge- Hen supportersgroep protes- rden zo tegen hun diskwalifi- ue als officiële fanclub, direct gevolg van het vermeende deel van enkele leiders van clan in het belegeren van Co aanse, vorige week zondag D het trainingscentrum Olival. Adriaanse zelf koestert geen wrok over de gebeurtenissen van vorige week. „Ik ben het al weer vergeten", aldus de coach laconiek. „De mensen die dit de den zijn geen fans. Het zijn din gen die niet mogen gebeuren in het voetbal, maar ik weet dat dit niet typerend is voor Portu gal. Ik houd van Portugal en ik ken hier heel veel sympathieke mensen." Adriaanse zei dit tijdens het ver plichte flash-interview na de wedstrijd, de enige interview- vorm die hij al sinds lange tijd wenst te geven. Aanvankelijk wilde de coach niet op het inci dent in gaan, maar na enig aan dringen wilde hij er toch iets over kwijt: „Wat is gebeurd in Olival betrof de actie van een kleine groep. Ik ben hier om mijn werk te doen en maak me er verder niet druk over." Zelfverzekerd De coach toonde zich uiterst zelfverzekerd, en liet er geen misverstand over bestaan dat zijn Porto momenteel 'verreweg de beste club is in Portugal'. Het gelijkspel tegen Braga deed daar in de ogen van de coach niets aan af. FC Porto was maan dag inderdaad de morele over winnaar van de avond, met dy namisch en uiterst offensief voetbal en een vloed aan op paal en lat gestuite scoringskansen. De rentree van Benni McCarthy, terug uit Egypte van een teleur stellend optreden met Zuid-Afri- ka in het toernooi om de Afrika Cup, deed FC Porto goed. I was de gehele wedstrijd de min dere en dankte zijn punt alleen aan een late, dubieus toegeken de strafschop. Adriaanse toonde zich tevreden over het spel van zijn ploeg en liet weten dat hij zal doorgaan in een 3-3-4-formatie, de 'kami kaze-opstelling' die de afgelo pen weken zoveel is bekriti seerd. „Dat is mijn filosofie en daar houd ik aan vast", zei de trai ner, die na de wedstrijd toch weer het nodige boegeroep en witte zakdoekjes moest incasse ren. Veruit de meeste (Porto-fans geven de Amsterdamse coach in ieder geval nog het voordeel van de twijfel. Uiteindelijk staat FC Porto met 45 punten geïsoleerd bovenaan in de competitie, op vijf punten afstand van Spor ting, Benfica en Braga. Ook in de Portugese beker doet de ploeg nog mee. Adriaanse kan zijn club dit seizoen toch nog twee hoofdprijzen bezorgen, niet zo slecht voor een geheel vernieuwde en zeer verjongde ploeg, moeten ook de grootste critici toegeven. „Deze ploeg heeft een grootse toekomst voor zich", verzekerde Adriaanse. GPD van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV hoopt zijn reeks van ongeslagen duels van avond uit te breiden naar tien. De competitiewedstrijd tegen FC Utrecht is volgens trainer Guus Hiddink 'een hele zware opgave', omdat de thuisploeg zich 'zwaar zal willen revanche ren' voor de 3-0-nederlaag van zondag bij FC Twente. „We staan bovenaan, we willen dat graag continueren, maar we moeten ons zwaar wapenen", zei Hiddink gisteren. PSV kan vanavond geen beroep doen op Lucius (geschorst) en Culina (en kelblessure). De Amerikaan Lee Nguyen (19), die sinds kort bij PSV speelt, heeft een plaats in de selectie ge kregen. Hiddink toonde zich gis teren verheugd over de ontwik keling van Nguyen. „Het is een tweebenige allround jongen, een frivole voetballer ook, die zich snel heeft aangepast. Hij is heel onbevangen. Het is niet nodig om hem maanden te laten wen nen. Lee dient zichzelf aan, het is goed om hem erbij te halen." Hiddink maakt zich wel zorgen om de fitheid van Farfan, die de laatste weken vaak stevig werd aangepakt door verdedigers. „Het is voor PSV belangrijk om iedereen in deze fase aan boord te houden. De organisatie staat vrij goed, we hebben de winter goed verteerd, vandaar dat we nu ook negen wedstrijden op rij ongeslagen zijn. Zaterdag tegen Roda JC hebben we bovendien mentale veerkracht getoond. Dat geeft vertrouwen voor de ko mende weken." GPD Matchwinnaar Didier Drogba viert de overwinning op Nigeria met Kolo Touré (rechts). foto Suhaib Salem/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19