Heidens, Egyptenaren, zigeuners Nieuwe Muziek zoekt andere genres op PZC ÉfölSIM Publicatiefonds voor populaire werken over Zeeuwse historie 17 Roma en Sinti P |p!p -c Boete voor voorrangsfout Sponsorpunten voor schoolplein CDA zet zich in voor VV Kloetinge kunst f. Zwigtman iandidaat voor Gouden Uil Expositie Willy Bollen in 't Spui Tentoonstelling in Oostburg woensdag 8 februari 2006 Jnnr Henk Postma Ze streven niet naar een staat met een eigen grondgebied. Maar ze voelen zich wel een natie: een volk dat «een landsgrenzen kent, maar wel een taal en cultuur die in Europa erken ning verdient. Voor het eerst in het be staan van Roma en Sinti is daar nu een organisatie voor opgericht: het Eu ropean Roma and Traveller Forum. Dat moet een eind maken aan de ver volging, de discriminatie en de achter stand van een eigenzinnig trekkers volk dat door de maatschappelijke vooruitgang dreigde te worden verma len, van de Balkan tot in Zeeland. Nederland rekent ze gemakshalve tot de zigeuners, de oude scheldnaam voor alles wat rondtrekt, en niet wil deugen. Onbeschaafde lieden die er zelfs niet voor terugdeinzen je kinde ren te stelen. Dat valse beeld is de Ro ma en Sinti door de eeuwen heen blij ven achtervolgen. Tot de dag van van daag. „Bijna alle Roma zijn crimi neel", wilde een Arnhemse officier van justitie de rechter onlangs nog doen geloven. De Stichting Roma Emancipatie pikte dat niet. Zodat de officier morgen zelf als verdachte voor de strafrechter moet verschijnen. We gens belediging van een bevolkings groep die op grote achterstand staat. Woonwagens Nederland telt zo'n 30.000 woonwa genbewoners, 'zigeuners' die in kam pen wonen, en voor het overgrote deel afstammen van Nederlandse boeren, landarbeiders en turfstekers die om streeks 1850 niet meer aan de kost kwamen, en kozen voor een reizend be staan. Daarmee hoopten ze hier en daar nog wat te kunnen verdienen. Ro ma en Sinti, die omstreeks de negen tiende eeuw in kleine groepen Neder land binnenkwamen, vormen daartus- ft '-Ri> «te 'iV «r-. Vooral in de zomer trekken Roma en Sinti er nog vaak op uit. Ze treffen elkaar in bedevaartsoorden en tijdens religieuze bijeenkomsten, zoals hier in Zoetermeer. Dan maken de schoolboeken plaats voor muziek. sen een kleine minderheid: al met al niet veel meer dan 6000 zielen. Ze wo nen verspreid over het land, deels in de kampen, deels ook in burgermans woningen. De afgelopen vijftien jaar kwamen daar nog enkele duizenden, veelal jonge Roma-vluchtelingen bij uit voormalig Joegoslavië, en landen als Roemenië en Slowakije.. Aangenomen wordt dat Roma en Sinti afstammen van nomadenstammen uit India, die via Egypte naar de Balkan trokken. In de veertiende eeuw ver schenen de eerste 'gypsy's' in Neder land. Ze kregen.een gastvrij-onthaal. Geleidebrieven van kerkelijke en we reldlijke autoriteiten gaven hun toe gang tot koningen en baronnen. Maar al snel keerden de burgerlijke regels en moraal zich tegen hen. Ze werden afgeschilderd als gespuis, vervolgd en verjaagd. Ketellappers Aan het eind van de negentiende eeuw trokken nieuwe groepen Roma Neder land binnen: ketellappers uit Honga rije, berenleiders uit Bosnië, Italiaan se beestenleiders, en paardenhandela ren uit Frankrijk, Duitsland en Scan dinavië. Begin twintigste eeuw volg den de Sinti, afstammelingen van mu zikanten en kunstenmakers uit Duits land en Frankrijk. De heidens, Egyptenaren en zigeu ners, zoals Roma en Sinti destijds wer den omschreven, mochten dan leuk kunnen dansen en zingen, hun vrij heidsdrang en eigenzinnigheid werd steeds minder getoleerd. De overheid legde het rondtrekken aan banden, in de Tweede Wereldoorlog vonden vele Roma en Sinti de dood in de Duitse gaskamers, en na de oorlog was er voor hun ambachtelijke vaardigheden nauwelijks nog emplooi. De industria lisering sloeg hen het werk uit han den. De Nederlandse Roma en Sinti wonen vooral in Oost-Brabant en Limburg, en verder verspreid in het land, in Zee land wonen er veel bij Sas van Gent en Westdorpe. Aperte discriminatie, zoals in sommige Balkanlanden, komt hier niet voor. „Roma en Sinti hebben dezelfde rechten en plichten als iedere andere Nederlander", zegt Peter van Waasdorp van de Stichting Landelijk Sinti/Roma Organisatie, „Maar op het vlak van onderwijs en werk bestaat nog grote achterstand." Toch wordt volgens hem de laatste jaren, veel voor uitgang geboekt, vooral ook dankzij de inzet van de belangenorganisaties die Roma en Sinti hebben opgericht. „Imiddels gaat meer dan vijftig pro cent naar school. En dan blijkt: er schuilt veel talent onder de jeugd." TERNEUZEN - Kantonrechter C. Kool veroordeelde gis teren een 42-jarige man uit Zuiddorpe tot een geldboete van 180 euro. De Zuiddorpenaar verleende op 11 decem ber 2004 in zijn woonplaats geen voorrang aan een auto mobilist die op de Hoofdweg Noord reed. Een botsing volgde. Naast de materiële schade liepen beide bestuur ders daarbij licht letsel op. Het ongeluk deed zich voor op een T-splitsing. De Zuiddorpenaar zag een tegemoetko mende auto op de voorrangsweg richting aangeven naar links, waarop hij de Hoofdweg-Noord opdraaide. „Op dat moment week de bestuurder op de voorrangsweg af van zijn beslissing en trok weer vol op", verklaarde de Zuid dorpenaar gisteren. De Limburgse bestuurder van de an dere auto zei eerder tijdens het politieverhoor dat hij geen knipperlicht had aangezet. Een bezoekje van de Zuiddorpenaar aan het ziekbed van de gedupeerde leverde de verdachte weinig sympathie op. „Tijdens mijn ziekenbezoek belandde ik in een negatieve sfeer. De familieleden van de tegenligger benaderden mij op een bijna agressieve manier terwijl ik nooit de intentie heb gehad een ongeluk te veroorzaken." De rechter volgde het pleidooi van de officier en zag - on danks het feit dat er geen opzet in het spel was - geen kans om af te wijken van de eis voor een boete van 180 eu- SCHARENDIJKE - Leerlingen van de christelijke Helcherseeschool in Scharendijke gaan volgende week langs de deuren in hun doip om de laatste sponsor- punten te verzamelen die de afgelopen weken bij de plaat selijke Plusmarkt zijn uitgedeeld. De sponsoractie is op gezet om de herinrichting van het schoolplein te bekosti gen. Gehoopt wordt dat de actie zo veel geld oplevert dat er een betonnen tafeltennistafel van kan worden gekocht, zegt Y. Louwerse van de ouderraad en schoolpleincommis sie. Deze week worden de laatste sponsorzegels uitgege ven. De supermarkt geeft op elke vijf euro een zegel van vijf cent weg. Deze konden de afgelopen weken op school in een bus worden gedaan. Met een rondje langs de huizen hopen de leerlingen van de Helcherseeschool nog wat laatste verloren zegeltjes te verzamelen. De definitieve opbrengst wordt don derdag 23 febryari tijdens een klein feestje bekendge maakt. KLOETINGE - CDA Goes wil dat er na de gemeente raadsverkiezingen van begin maart een werkgroepje wordt gevormd om de accommodatieprpblemen van voet balvereniging Kloetinge op te pakken. De wethouder van sport moet de leiding krijgen over het werkgroepje waar in ook bestuursleden van W Kloetinge zitting nemen. Het werkgroepje moet onderzoeken of en hoe er snel een vierde veld en nieuwe kleedgebouwen kunnen worden ge realiseerd. Kandidaat-raadsleden van CDA Goes komen met dit voorstel na een werkbezoek aan W Kloetinge. De voetbal club zit al jaren omhoog. Volgens de CDA-ers is snel een oplossing nodig ook met het oog op de bouw van de nieu we wijken Mannee (naast Noordhoek) en Aria (in Goes-Zuid). W Kloetinge ligt gunstig tegenover die wij ken. Directeur Kniknie geeft met programmering 2006 indrukwekkend visitekaartje af VEERE - Meer dan voorheen ^gaat Nieuwe Muziek Zeeland aandacht besteden aan andere c;3 muziekgenres, zoals oude, klas sieke. niet-westerse, jazz- en geïmproviseerde muziek. Om dat te bereiken worden samen werkingsverbanden opgezet met jzreorganisaties die op die gebieden toonaangevend zijn. door Rolf Bosboom lieuwe Muziek, sinds mei 2004 ien gevestigd in de Grote Kerk in ieere, begint dit jaar aan een lieuw leven. Dat heeft niet alleen te maken met het aan reden van directeur Willem Iniknie als opvolger van Ad 't Veer (die later deze maand officieel afscheid neemt) maar ook met de financiële pe rikelen die in 2005 een diepte- 'ewbereikten. Het programma toor de tweede helft van het aar werd noodgedwongen ge- ww schrapt. De provincie was uit eindelijk, samen met de gemeen te Veere, bereid het forse tekort over 2004 weg te werken en ook «at extra bij te dragen, zodat een 'doorstart' mogelijk werd. vori Met het programma voor dit jn.l par geeft Kniknie een indruk- ens! net: MIDDELBURG - Schrijfster Floortje Zwigtman uit Middel burg is met haar jeugdroman bas fdiijnbewegingen genomineerd *°°r de Gouden Uil, de prijs die ,vr aarlijks wordt uitgereikt voor i3-" ^derlandstalige literatuur en Ik Jeugdliteratuur. kvigtman won in 2003 al de Gouden Uil met Wolfsroedel. Maar nieuwe boek, eerder al iwe: kandidaat voor de Zeeuwse Boe- ii ii kenprijs, wordt door de jury een ïen fascinerende en overdonderen- Ueroman' genoemd. Ge andere genomineerden in de jee Categorie jeugdliteratuur zijn: ad p de Leeuw (Het Nachtland), jbjp Marlijn Stoffels (Koningsdoch- zee7nanslief), Toon Teilegen ien ^arit Törnqvist Pikkuhen- en Thé Tjong-Khing (Pick- >wi#!c/c met taart): rc!;, f winnaar wordt op 25 maart J' -kendgemaakt. wekkend visitekaartje af. Bijna zestig concerten zijn voorzien, met vele grote namen, zoals Reinbert de Leeuw, Frans Brüggen, Ton Koopman, Ravi Coltrane, Fred Frith, Amjad Ali Khan en Marco Beasly. Het sei zoen begint woensdag 8 maart en loopt door tot eind oktober. De naam Nieuwe Muziek Zee land wordt definitief veranderd in Muziekpodium Zeeland, de aanduiding die afgelopen sei zoen al volop werd gebruikt. Daarmee wordt duidelijk dat de stichting voor meer staat dan nieuwe muziek alleen, al blijft die stroming volgens Kniknie wel 'richtinggevend' in de pro grammering. Andere genres, die tot nu toe 'ietwat onderbelicht zijn gebleven', worden echter doelbewust opgezocht. Uitgangs punt blijft dat de muziek grens verleggend en tegendraads is, avontuurlijk en gedegen. In de presentatie van de nieuwe pro grammering wordt gesproken van zowel 'een welgevulde grab belton' als 'een muzikaal laby rint'. Negendaagse De overgang naar Muziekpo dium Zeeland wordt officieel in geluid met de Muzieknegendaag- se Veere, van 5 tot en met 14 mei. Deze is bedoeld om de ba lans op te maken van 35 jaar Nieuwe Muziek onder leiding van Ad van 't Veer en vooruit te blikken naar de toekomst. Het evenement bereikt donderdag 11 mei een climax als de Itali aanse toptenor Marco Beasly, 'de ongekroonde koning' van het Festival Oude Muziek in Utrecht, naar de Grote Kerk komt. De negendaagse is ook verder rijkgevuld, met optredens van pianiste Sylvie Courvoisier en violist Mark Feldman uit de Ver enigde Staten, Slagwerkgroep Den Haag (met werk van onder anderen Iannis Xenakis), rieten semble Calefax met pianist Ivo Jansen, celliste Frances-Marie Uitti, cle Van Swieten Society, Me Rustveli (polyfone zang uit Georgië) en als afsluiter op 14 mei, uiteraard, het Willem Breu- ker Kollektief. Tijdens de negen daagse wordt ook de nieuwe cd van de Middelburgse componist Douwe Eisenga gepresenteerd. Kniknie wil in 2007 komen met een Veerse versie van de beken de Proms aan 't IJ-concerten De Van Swieten Society is één van de acts op de Muzieknegendaagse. (voorheen Paradiso-concerten) in Amsterdam, waar de top van de Nederlandse ensembles op het gebied van nieuwe muziek zich presenteert. Als voorproef je hierop speelt het Asko Ensem ble, onder leiding van Etienne Siebens, dit seizoen (11 april) in Veere. Een opmerkelijk initiatief is ook de muzikale fietstocht op 9 juli. Bezoekers pendelen die dag tus sen diverse, vooralsnog geheime locaties in Middelburg en Veere om concerten bij te wonen van onder anderen saxofonist Ravi Coltrane (zoon van John Coltra ne), Greetje Bijma, Charlemag ne Palestine en Markus Stock- hausen. Het eerste concert van dit sei zoen, op 8 maart, is meteen een hoogtepunt: een solo-optreden van de Engelse snaarvirtuoos en improvisator Fred Frith, een van de grootste vernieuwers op gitaargebied, die nog maar zel den in Europa is te zien. Om het aanbod van Muziekpo dium Zeeland te verbreden, wordt dankbaar gebruik ge maakt van allerlei samenwer kingsverbanden, zoals de Vereni ging Actuele Muziek Podia en het Netwerk Oude Muziek. Ook zijn er nauwe contacten met het Koninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam en Wereldmu ziekcentrum Rasa in Utrecht. De samenwerkingen resulteren onder meer in een serie met niet-westerse muziek, met bij voorbeeld het optreden van Amjad Ali Khan (25 maart), een levende legende binnen de klas sieke Indiase muziek. Op het ter rein van oude muziek biedt Mu ziekpodium bijvoorbeeld Ensem ble Lucidarium uit Italië (19 maart), het ensemble Trigon (30 juli) en Camerata Trajectina Oie- deren van Jacob Obrecht; 20 ok tober). Nieuwe muziek houdt een be langrijk aandeel in de program mering, met bijvoorbeeld - als eerbetoon aan Ad van 't Veer - een uitvoering van Morton Feld- mans Trio. (29 maart), de opval lende combinatie Rosa Ensem ble met Spinvis (20 augustus), het Python Saxofoon Kwartet (met werk van onder anderen Douwe Eisenga; 9 september), de Japanse pianiste Tomoko Mu- kaiyama (7 oktober) en het Ives Ensemble (14 oktober). Klassieke muziek is opvallend goed vertegenwoordigd, met bijvoorbeeld het Rubens Kwar Saxofonist Ravi Coltrane speelt tijdens de muzikale fietstocht op 9 juli. tet (21 mei), bariton Maarten Koningsberger en pianist Roger Braun (die op 4 juni alle lie deren van Schumann en Heine willen uitvoeren), Het Zeeuws Orkest (30 juni), Pieter Wispel- wey (die op 2 juli de complete cellosonates van Bach speelt), het Amsterdam Baroque Or chestra onder leiding van Ton Koopman (16 september), het Orkest van de Achttiende Eeuw onder leiding van Frans Brüggen (15 oktober) en het Schubert Ensemble of London (29 oktober). Er komt tevens een serie met jeugdorkesten, zoals het Zeeuws Jeugdorkest (18 juni), Neder lands Jeugd Strijkorkest (16 juli), Jeugdorkest Nederland (6 augustus) en zelfs een driedaag se met het Nationaal Jeugd Or kest, onder leiding van Reinbert de Leeuw en William Purvis (22-24 augustus). Het Zephyr Kwartet voert op 10 juni onder meer werk uit van de Goese componist Jorrit Tammin- ga. De Zeeuwse beeldend kun stenaar en muzikant Rob Maas kant werkt vanaf de zomer in de Grote Kerk aan de installatie van een 'klankentuin', Sonora genoemd. Op 27 oktober volgt ook een concert, met medewer king van onder anderen Dies le Due en Klaas Hekman. door René Schrier MIDDELBURG - De provincie Zeeland en het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland geven bin nenkort gezamenlijk het start schot voor het Publicatiefonds Zeeland. Dat is een fonds dat uitgaven op het gebied van Zeeuwse cultuur- en natuurhis- torie wil stimuleren. Het gaat dan om uitgaven die gericht zijn op een breed publiek en bij voor keur worden uitgegeven via Zeeuwse uitgevers. In de provinciale cultuurnota 2005-2008 Cultuur Continu is aangegeven, dat bij de oprich ting van een dergelijk fonds ge keken zou worden of samenwer king met andere cultuurfondsen (cofinanciering) de mogelijkhe den voor deze uitgaven zou kun nen verruimen. Om het provinciale initiatief vorm te geven, is er overlegd met Zeeuwse uitgeverijen/boek handels en met het Prins Bern hard Cultuurfonds. Resultaat van dit overleg is dat het Publi catiefonds Zeeland door het cul tuurfonds zal worden beheerd en dat een aantal Zeeuwse uitgeverijen/boekhandels mede werking aan de uitgaven heeft toegezegd. Naast de bijdrage van de provin cie Zeeland aan het fonds van jaarlijks 20.000 euro, onder steunt het Prins Bernhard Cul tuurfonds Zeeland jaarlijks, ook naar inhoud, soortgelijke publi caties voor een gemiddeld be drag van 10.000 euro. Gedeputeerde voor cultuur H. van Waveren wees erop dat VLISSINGEN - In bibliotheek 't Spui in Vlissingen is tot en met 6 maart een tentoonstelling te zien van kunstenaar Willy Bollen uit Genk. Hij schildert met veel kleuren en laat zich daarbij inspireren door muziek van zijn muzikale helden Miles Davis, Ornette Coleman, John Coltrane, Sun Ra, Soft Machine en Jimi Hen- drix. hij in de nieuwe cultuurnota de oprichting van het Publica tiefonds al heeft opgenomen. Het is volgens hem een goede 'vervanging' van de eigen uit- geef-activiteiten die de provin cie met de cultuur- en natuur historische reeksen onderneemt. In een eerder verband merkte Van Waveren al op dat de reeks zich bewezen heeft. Zo is het deel over de verdedigingswer ken in Zeeland driemaal her drukt. Bij elkaar zijn 35.000 exemplaren van de verschillen de delen over de toonbank ge gaan. Overheid Dat de provincie daar mee stopt, heeft verschillende rede nen, maakte Van Waveren duide lijk. „In Zeeland worden de laat ste jaren behoorlijk wat boeken over de verschillende onderde len van de geschiedenis van Zee land uitgegeven. En het is zeer de vraag of een overheid, in dit geval de provincie, zich wel zo nadrukkelijk op het uitgevers pad moet begeven." Gedeputeerde Van Waveren en de vice-voorzitter van het cultuurfonds K. Kostense geven dinsdag 14 februari in de Druk- kery Middelburg het officiële startschot voor het publica tiefonds, tussen 16.00 en 17.00 OOSTBURG - In de openbare bi bliotheek in Oostburg zijn tot het einde van deze maand twee exposities te bezichtigen. In de vitrines worden kleine hou ten panelen en miniatuur-olie verfschilderijen van Carla Pols uit Breskens getoond. Daarnaast is er een informatie ve foto-expositie over het werk van de Hulsterse stichting Buru Nyakwere Nederland (SBNN) in Kenia. De tentoonstelling Het andere gezicht van Kenia be licht onder andere de armoede, onderwijssituatie, het hiv-pro- bleem en het gebrek aan drink water in het dorp Nyakwere. De exposities zijn te bezoeken tijdens de reguliere openingstij den van de bibiliotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17