PZC Provincie zet tunnel in etalage Mogelijk illegaal herten geschoten Op hoop van zegen door het Schelde-Rijnkanaal Delta vreest claims tot 150 miljoen bij splitsing bedrijf 15 Gedeputeerde Staten willen opbrengst in tunnel bij Sluiskil steken Gentse gangster pleegde in 1995 moord in Terneuzen Zeeland breekt met landelijke leegzorgclub Onvoldoende steun motie WMO Studie naar effect inentingen Drankrit goed voor jaar rijverbod Rode Kruis krijgt defibrillator Curadomi HMpjBËiHH Zorg of verpleging thuis nodig? lv_ woensdag 8 februari 2006 GENT - In Gent is de Belgische „oliiie een heuse klopjacht be- Luien op hel gangsterpaar dat de afgelopen weken meer dan vijftien overvallen heeft ge pleegd en vorige week vrijdag in Damme, Brugge en Gent snel na N elkaar vier carjackings heeft ge- g«t pleegd. De 34-jarige Nederlandse vrouw en haar 31-jarige Gentse partner worden omschreven als de Gentse Bonnie en Clyde. Bij de laatste carjacking, in Gent, loste de Gentenaar een schot. Gerechtspsychiaters en de politie spreken van een le vensgevaarlijk duo, dat zo snel mogelijk moet worden ingere kend. De man zat in het verle den zeven jaar in de cel in ver band met een moord die hij in 1995 pleegde in de Tweede Ver bindingsstraat in de Terneuzen- se binnenstad. Bij de afrekening in het drugsmilieu schoot de Gentenaar de 30-jarige J. Van Dromme uit het Belgische leper dood. De 28-jarige bewoner van het pand, een Terneuzenaar, en diens 22-jarige Gentse vriendin raakten gewond. Later meldde zich bij de politie ook een 43-jarige Gentenaar, die eveneens verwondingen had opgelopen, maar aanvankelijk was gevlucht. Ook in 1995 was de dader in het gezelschap van een vrouw uit Gent. Naar ver luidt gebruikt de 31-jarige man nog steeds harddrugs, die hij op gezette tijden in Nederland zou 'scoren'. Zijn huidige partner leerde hij kennen in de zeven jaar die hij doorbracht in de Ne derlandse gevangenis. Zij zat er voor een drugszaak. Bij de Gent se bevolking zit de schrik er goed in. De politie ontving sinds het weekeinde tientallen tips. Maar de twee zijn nog steeds niet opgepakt. jnnr Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie nil samen met het ministerie van Financiën de Westerschelde- tunnel van de hand doen. Het extra geld dat de verkoop ople gt, is bestemd voor de aanleg van een tolvrije tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil. De koper van de Wes- lerscheldetunnel mag de tarie- met maximaal 3 procent bo de inflatie verhogen en nioet een kortingsregeling hand haven. Het dagelijks provinciebestuur maakte gisteren de resultaten van de intensieve onder handelingen die de afgelopen weken met het Rijk zijn gevoerd naar aanleiding van het voorne menvan minister Zalm (Financi ën) zijn aandelen in de Wester- leldetunnel van de hand te doen. Het Rijk beschikt over 954 procent van de aandelen; kei belang van de provincie be- tana|draagt 4,6 procent. Kerntaak beraad hebben Gede- Staten besloten af te van de mogelijkheid het landelenpakket van het Rijk jver te nemen. „De exploitatie faneen rijksverbinding zien wij orge niet als kerntaak voor de provin cie". verklaarde gedeputeerde J. ner^jSuurmond (WD, financiën), hak Wijpllen zo snel mogelijk de i tunnel bij Sluiskil aangelegd c zien. Zo'n kans krijgen we nooit imn; meer t Gedeputeerde A. Poppelaars CDA, verkeer) legde uit dat de [anaaltunnel op de lange baan lelandt wanneer de provincie door Claudia Sondervan zou proberen er een plek voor op het Meerjarenprogramma In frastructuur en Transport van het ministerie van Verkeer en Waterstaat te krijgen. „Projec ten in de Randstad scoren hoger omdat het daar veel drukker is." Op grond van de Tunnelwet had de NV Westerscheldetunnel de tarieven dit jaar met 11 procent mogen verhogen: 3 procent infla tie en 8 procent daar bovenop. Vanaf 2010 staat cle Tunnelwet een maximale verhoging met de inflatie plus 4 procent toe. Dit jaar bedroeg de verhoging ge middeld 4,8 procent. Dat wil zeggen de inflatie plus 1,8 pro cent. In de onderhandelingen met het ministerie van Financi ën is afgesproken dat in een overeenkomst met de koper zal worden vastgelegd dat de maxi male tariefsverhoging tot 2 a 3 procent boven de inflatie be perkt moet blijven. Bij de pogingen geld te vinden voor de tunnel Sluiskil is de af gelopen jaren ook gekeken naai de mogelijkheid de tolperiode voor de Westerscheldetunnel te verlengen van dertig tot vijftig jaar (van 2033 tot 2053). Gezien de onzekerheden over inkom sten en de onderhoudskosten in de verre toekomst heeft het da gelijks provinciebestuur het idee van een langere tolperiode laten varen. De instemming van minister Zalm met bestemming van de extra opbrengst van de Wester scheldetunnel voor de kanaal kruising bij Sluiskil betekent volgens Poppelaars dat de oplos sing van het knelpunt dat de be staande brug over het kanaal vormt een stap dichterbij is ge komen. Het streven is de tunnel in 2011 gereed te hebben. Suurmond en Poppelaars wil den niet zeggen wat de Wester scheldetunnel (bouwkosten 750 miljoen euro) moet opbrengen en wat de tunnel Sluiskil gaat kosten. Daarvoor is eerder een bedrag van 350 miljoen euro ge noemd, inclusief de 25 miljoen euro die het kost om de tunnel zodanig aan te leggen dat het ka naal kan worden verdiept en ver breed. Dat is een vurige wens van Gent. De Vlaamse overheid heeft min of meer toegezegd die meerkos ten van 25 miljoen voor haar rekening te willen nemen. Suur mond verzekerde dat de moge lijke verkoop van de Wester scheldetunnel de belangstelling heeft gewekt van internationale investeringsmaatschappijen en exploitanten van infrastruc tuur. De Statenfractie van Groen- Links heeft de Zeeuwse bevol king gisteren opgeroepen te pro testeren tegen de voorgenomen verkoop van de Westerschelde tunnel. De fractie vindt dat de exploitatie van een tunnel een overheidstaak is en dat de Zeeuwen uiteindelijk duurder uit zullen zijn. HDDELBURG - De Zeeuwse egiocommissie van de Neder- andse Vereniging voor Pleegge- heeft gebroken met de andclijke organisatie. Ook de irovincie Zeeland heeft het ver- rouwen in de NVP opgezegd. Deleden van de regiocommissie en Zeeuwse pleegouders richten icn eigen belangenbehartiger op, de Stichting Pleegoudersup- lort Zeeland. De provincie Zee- and wil die stichting steunen. leNVP is ernstig in gebreke ge lleven jegens de Zeeuwse pleeg- wders, stelt de provincie. Zee and stopt de subsidie van circa 4000 euro per jaar aan de NVP n vordert geld terug, omdat an de voorwaarde, ondersteu- ling van de Zeeuwse belangen- lehartiging, niet is voldaan. De ieeuwse vertegenwoordiging NVP heeft sinds januari met de NVP verbro- ien. Oud-regiocoördinator voor le NVP in Zeeland, F. de Mooij, niet ingaan op de achter ronden van die breuk. Zij wil 'achten tot de installatie van Ie nieuwe stichting. Zij is wel li) het nieuwe bestuur betrok- ïn >e provincie verwijt de NVP er sinds begin vorig jaar i aparte beleidsmedewerker ivoor Zeeland, zodat de regio- ommissie zonder ondersteu- ing moest werken. Dat was af kopen jaar bijzonder moeilijk, 3at De Mooij weten. De r,egio- ommissie maakte zich sterk oor de positie van pleegzorg innen jeugdzorgverlener AZZ, door een reorganisatie in- ern ernstig verdeeld raakte, let tweede geschilpunt tussen Zeeuwse afdeling, de provin- ieen de NVP gaat over de beste eg van het subsidiegeld voor 106. De NVP vroeg meer geld ot de provincie aan subsidie jll geven. Bovendien wilde de IvP meer geld inhouden voor fct landelijk kantoor. De regio- ommissie was het daar niet leeeens. 'oor de provincie was de maat °1 toen de NVP liet weten dat 'et ontbreken van een beleids ledewerker voor Zeeland vol- haar geen zaak van de pro- 'loie is. Inmiddels wil de NVP firelatie graag repareren, maar at hoeft van Gedeputeerde Sta- niet meer.. De NVP te echt was dinsdag niet bereik bar voor commentaar. Bij nogal wat containerschapen die door het Schelde-Rijnkanaal varen blijken de ladingpapieren niet te kloppen en dat veroorzaakt gevaarlijke situaties, voerde het Open baar Ministerie gisteren aan voor de rechtbank in Middelburg. foto Ronald den Dekker door Emile Calon MIDDELBURG - Op hoop van zegen. Zo betitelde officier van justitie W. Kooien het vervoer van gevaarlijke stoffen over het Schelde-Rijnkanaal. Hopen dat er niets misgaat. Want als het misgaat, is het maar de vraag hoe adequaat de hulp diensten kunnen optreden. In nogal wat gevallen kloppen de lading papieren niet, zo bleek gisteren tijdens een rechtszaak in Middelburg tegen vier bedrijven die nauw betrokken zijn bij dat vervoer. Het gaat om Barge Planning Center (Sliedrecht), alsmede Rhinecontai- ner (Antwerpen), WCT-MTA (Rotter dam) en Eurobarge (Sliedrecht). Die laat ste drie hebben samen BCP opgezet. Dat kantoor regelt tachtig procent van het containervervoer tussen Antwerpen en Rotterdam. Al jaren constateert de water- politie dat de ladingpapieren van contai nerschepen op het Schelde-Rijnkanaal niet in orde zijn. Het uitdelen van boetes aan schippers bracht daar geen verande ring in. Om die reden besloot justitie het wat hogerop te zoeken en viel het oog op BPC. Dat kantoor stuurt volgens Kooien schippers op pad met onvolledige papie ren omdat het economisch belang boven het veiligheidsbelang gaat, zei hij. Schippers Advocaat M. van Dam voerde aan dat BPC geen blaam treft omdat het kantoor niet verantwoordelijk gesteld kan wor den voor het falen van de schippers en de bedrijven die vrachten aanleveren. Die zijn volgens de wet aansprakelijk, bena drukte hij keer op keer in een ruim drie uur lang betoog. Hij hekelde ook het onderzoek door de waterpolitie. „Bij voorbaat gingen de re chercheurs er vanuit dat het kantoor de zaken fout regelt." Volgens hem weten de medewerkers van BPC in veel geval len ook niet welke stoffen in de contai ners zitten. Het enige wat ze doen is het aanbod bundelen. Het is volgens hem aan de kapiteins ervoor te zorgen dat de papieren in orde zijn en dat hun schepen veilig worden geladen. Daarom eiste hij vrijspraak voor alle verdachten. Kooien verwierp die kritiek. Volgens hem is BPC wel degelijk medeverant woordelijk voor een veilig vervoer over het Schelde-Rijnkanaal. Hij eiste een boe te van 20.000 euro waarvan 5000 voor waardelijk tegen BPC. De drie andere be drijven moeten respectievelijk 15.000 (5000 voorwaardelijk), 7500 (2500 voor waardelijk) en 12.000 (4000 voorwaarde lijk) euro aan boetes betalen van hem. Een planner die een schipper zonder pa pieren op pad stuurde moet van hem 2500 (1500 voorwaardelijk) overmaken, de bedrijfsleider van BPC hoorde 3500 euro eisen. Tal van agenten van de waterpolitie woonde de zitting in Middelburg giste ren bij. Ze hopen op een veroordeling zo dat ze in het vervolg een handvat hebben om op te treden, zei een van hen tijdens een onderbreking. Uitspraak op 21 februari. Fauna Beheer Eenheid sluit niet uit dat zonder vergunning is gejaagd door Maurits Sep MIDDELBURG - Het is niet uit gesloten dat de afgelopen weken damherten zijn afgeschoten zon der dat daarvoor een geldige ver gunning is verstrekt. Dat beken de J. Ramondt van de Fauna Be heer Eenheid Zeeland gisteren tijdens een zitting van de provin ciale commissie bezwaarschrif ten in Middelburg. De provincie heeft in november een vergunning verleend aan de Fauna Beheer Eenheid (FBE). Die moet een jaarplan maken waarin staat hoe de populaties damherten en reeën in Zeeland worden beheerd. Via de hoef diercommissies worden de ver gunningen doorgeschreven naar de individuele jagers. Maar het jaarplan was niet be schikbaar voordat de provincie de vergunning verstrekte. Op de vraag van de bezwaarschriften commissie of desondanks al damherten zijn geschoten kon Ramondt 'geen ja en geen nee' antwoorden. „Ik heb daar nog geen rapporten van ontvangen. Maar we proberen praktisch te werken, want als je het aantal dieren te veel laat oplopen, moet je er te zijner tijd ook meer afschieten. Misschien is daarom nu niet alles helemaal gegaan zo als het hoort." De commissie boog zich gisteren over bezwaren van Faunabe scherming Nederland tegen de vergunningen die de provincie heeft verstrekt voor het afschie ten en opzettelijk verstoren van damherten en reeën in hun leef gebieden (de Manteling van Wal cheren en de Kop van Schou wen) en daarbuiten. Faunabe scherming was zelf niet geko men om de bezwaren toe te lich ten. Verkeersveiligheid Ambtenaar R. Steijn van de pro vincie Zeeland was er wel om het verstrekken van de vergun ningen te verdedigen. Hij wees erop dat het nodig is om damher ten en reeën af te schieten om het aantal dieren beperkt te hou den. Bovendien is dat nodig om dat de dieren schade kunnen toe brengen aan landbouwgewas sen. Ook voor de verkeersveilig heid is het noodzakelijk op ree ën te jagen. „Die dieren zijn zo groot dat een automobilist ze probeert te ontwijken en dat leidt vaak tot ongevallen." In alternatieve maatregelen zo als geursporen of flitslampen zien het provinciebestuur en de FBE niks. Steijn: „Die geurspo ren zijn na een week verregend. Dan moet je ze vervangen. Ter wijl je niet kunt voorspellen waar reeën naartoe gaan. Dat is dus een dure maatregel." Dat geldt volgens hem ook voor de DEN HAAG - De motie waarmee de Kamerleden Rouvoet (CU) en Verbeet (PvdA) wilden voorkomen dat gemeenten na invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) meer dan tien procent kwijtraken van het budget voor huishoudelijke zorg heeft het gisteren niet ge haald. De steun van SP, GroenLinks, PvdA, CU, SGP en LPF was onvoldoende voor een Kamermeerderheid. Tot de 'nadeelgemeenten', die er soms tot dertig procent op achteruitgaan, behoren tien van de dertien Zeeuwse ge meenten. Overigens heeft staatssecretaris Ross-van Dorp (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) vorige week beloofd dat het budget voor huishoudelijke hulp volgend jaar nog hetzelfde blijft en dat daarna gedurende vier jaar geleide lijk wordt overgegaan naar het budget dat op grond van de nieuwe verdeelsleutel van de WMO is vastgesteld. BREDA - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) begint deze week een onderzoek naar het ef fect van inentingen. In de loop van de komende anderhalf jaar worden in 48 gemeenten, waaronder Breda, Waal wijk, Tholen en Reimerswaal, vierhonderd mensen uitge nodigd mee te doen. Bij hen wordt bloed afgenomen en hun wordt gevraagd een vragenlijst in te vullen. Het. RIVM wil zo in beeld krijgen hoe lang iemand beschermd is na de vaccinatie, welke groepen in de bevolking minder goed beschermd zijn en welke infectieziekten (opnieuw) een risico kunnen vorpien. Extra aandacht is er voor groepen met een lage vaccinatie graad: allochtonen en orthodox protestanten. Acht van de 48 gemeenten (waaronder Tholen en Reimerswaal) zijn ge selecteerd vanwege een lage vaccinatiegraad en een hoog percentage zogeheten bevindelijk gereformeerden. Daar naast worden extra allochtonen uitgenodigd mee te doen. De resultaten zullen in de loop van 2009/2010 bekend zijn. MIDDELBURG - Een 42-jarige Axelaar is gisteren in 1 Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot ander half jaar rijontzegging, waarvan zes maanden voorwaar- delijk en 42 uur werkstraf. Politierechter A. Janssens-van Kampen schrok van het alcoholgehalte van 1105 micro- gram: vijf keer zoveel als toegestaan. „Een dergelijke sco- re kom ik zelden tegen. U moet beseffen dat uw gezin hier- onder lijdt", zei de politierechter. De man werd op 4 de cember vorig jaar in zijn woonplaats aangehouden. Een 55-jarige Hulstenaar kreeg een boete van 550 euro en een voorwaardelijk rijverbod van een half jaar. De man was op 3 december achter het stuur betrapt met bijna drie keer zoveel alcohol in zijn adem als toegestaan. MIDDELBURG - Het Rode Kruis afdeling Middelburg nam gisteravond een Automatische Externe Defibrillator (AED) in ontvangst. G. Wessel, regionaal geneeskundig functionaris van Geneeskundige Hulpverlening bij Onge vallen en Rampen overhandigde de defibrillator aan vrij willigers van het Rode Kruis die ermee zullen gaan wer ken. Een AED is bedoeld voor de hulpverlening aan men sen die worden getroffen door een hartstilstand. In Neder land gebeurt dat wekelijks bij ruim driehonderd mensen. flitslampen. „Die hebben alleen zin als daar ook echt reeën ko men, maar dat weet je van tevo ren niet." Verjagen De dieren wegjagen in plaats van afschieten heeft volgens Ra mondt ook geen zin. „Dan ver jaag je ze wel van de ene naar de andere plek, maar dat is het doel niet. Het doel is de popula tie te beheren. Want hoe meer reeën er zijn, hoe meer schade er is voor de landbouw en het ver keer." De onafhankelijke commissie be zwaarschriften brengt binnen kort haar advies uit aan Gedepu teerde Staten. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Amerikaanse investeerders dreigen voor ze ker 150 miljoen euro aan schade claims in te dienen bij Delta. Ad vocaten lopen zich nu al warm voor het geval de Tweede Ka mer volgende week akkoord gaat met de splitsing van de energiebedrijven. Dat zegt C. Lustenhouwer, hoofd juridische zaken van Del ta. Financieel-directeur W. Keus heeft gisteren een brief ge stuurd naar de Tweede Kamer commissie voor Economische Zaken. Hij schrijft dat minister Brinkhorst geen reëel beeld geeft van de te verwachten scha declaims als gevolg van de split sing. Want het zijn niet alleen Nuon en Essent die grote proble men gaan ondervinden, waar schuwt Delta, Leasecontracten Hij stelt in de brief de zogenoem de cross border lease contracten aan de orde. Delta heeft in 1998 en 2000 het gas- en elektriciteits netwerk verkocht aan Ameri kaanse investeerders. Vanaf dat moment least Delta de netwer ken van de investeerders. Voor de Amerikanen levert de deal veel geld op. Door de koop wordt de winst van de investeer ders lager, waardoor ze minder belasting hoeven te betalen aan de Amerikaanse belasting dienst. Dat voordeel wordt met Delta gedeeld. Alle energiebe drijven hebben soortgelijke con tracten met investeerders afge sloten. Aandeelhouders Het heeft Delta tientallen miljoe nen opgeleverd. Die heeft het energiebedrijf deels in het eigen vermogen gestoken en deels aan de aandeelhouders (provincie en gemeenten) uitgekeerd. De con tracten lopen nog een jaar of achttien. Als Delta wordt gesplitst, moet ze de twee contracten om techni sche redenen openbreken. „Lees: Delta komt zijn verplich tingen niet na en levert een wan prestatie", legt Lustenhouwer uit. Nieuw contract Repareren ligt niet voor de hand. Want door nieuwe Ameri kaanse wetgeving bestaat de cross border lease constructie niet meer. Oude contracten blij ven wel geldig, maar worden ze opengebroken, dan wordt dat ge zien als een nieuw contract. „Omdat de overheid de leasecon structie niet meer toestaat, gaan de investeerders het schip in na dat de contracten zijn openge broken. Ze willen dus geld zien." De advocaten lopen zich nu al warm, aldus Lustenhouwer. Hij schat in dat de claims voor de Nederlandse energiebedrijven tussen de 3 en 5 miljard euro be dragen. „Advocaten lezen elk be richt over de splitsing, vertalen dat en sturen dat direct door naar hun opdrachtgevers in de Verenigde Staten. Stemt de Tweede Kamer in met het voor stel van Brinkhorst, dan zullen de eerste claims de volgende dag al op de mat vallen." Linksom of rechtsom gaan aan deelhouders en klanten de gevol gen voelen, aldus Lustenhou wer. „Betalen we het bedrag uit het eigen vermogen, dan moet de uitkering aan de aandeelhou ders omlaag. Want Delta heeft geld nodig om te kunnen investe ren. Ook zullen klanten het mer ken, want een deel van het be drag zal moeten worden doorbe rekend." Advertentie Zorg met hart en zie1 M voor thuiszorg www.curadomi.nl 0113 - 33 30 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15