PZC Pensionado's staan buiten Rellen spotprenten eisen levens de Spaanse samenleving Een gezicht als ieder ander Boze famiMeleden steken kantoor reder rampschip in brand Bush wil miljarden meer voor defensie Duitse staking tegen verlengen werkweek naar 40 uur Travestieten in Rio krijgen eigen kleinste kamertje Iran verbreekt handelsbetrekkingen met Denemarken Inspuiten van verse vis mag niet Franse grottekeningen ontdekt Oproep tot sluiting Guantanamo Primitieve Indiërs doden vissers Britten promoten veilige abortus Rumsfeld sluit militaire aanval op Iran niet uit dinsdag 7 februari 2006 -J jgp^Frans Lindenkamp IPJIIEROI - In het Braziliaanse Rio de Janerio is het eerste open- bare toilet geopend voor traves tieten en homoseksuelen. De pri- meur staat op naam van de sam baschool Unidos do Viradouro bi Niteroi, een voorstad van Rio de Janeiro. De wc is speciaal gebouwd om homo's, lesbiennes en travestie ten vernederend gedrag te bespa ren. Maar ook om kinderen te be schermen. Het idee om naast het traditionele mannen- en vrou wentoilet een derde optie te creë ren, ontstond toen een zesjarig meisje oog in oog stond met een travestiet die zich omkleedde in het damestoilet. „Gênant voor het kind, maar ook voor de per soon in kwestie", verduidelijkt sambaschoolvoorzitter Marco Lira. Navraag wees uit dat veel homo's en travestieten niet naar het herentoilet durven uit angst geschoffeerd te worden. „En als zij het damestoilet gebruiken, schrikken vrouwen zich wezen loos. Een apart toilet was de bes te uitweg voor het pro bleem. "Ook in Nova Iguagu, een andere voorstad van Rio, speelt de discussie. De gemeenteraad heeft onlangs om dezelfde reden een wetsont werp goedgekeurd, die een 'der de' kleinste kamertje voor schrijft. Als de burgemeester de nieuwe verordening bekrach tigd, dan moeten restaurants, bars, bioscopen en winkelcentra binnenkort in een extra wc voor zien. In Nova Iguacu wonen 28.000 travestieten op een bevol king van achthonderdduizend zielen. GPD BRUSSEL - Handelaren die vissen inspuiten met water en daarna verkopen als verse vis, misleiden de consu ment. De Europese Commissie heeft dat geantwoord op vragen van Europarlementslid Corbey (PvdA). Vissen krijgen soms water en eiwitten toegevoegd. Ze la ten zich zo makkelijker invriezen en blijven langer houd baar. Door de toevoeging is de vis ook zwaarder: het eti ket moet daarom vermelden dat water is toegevoegd. Aan prijzen als verse vis, mag niet. ANP ANGOULEME - Een amateur-speleoloog heeft in het wes ten van Frankrijk grottekeningen ontdekt die nog ouder zijn dan de beroemde tekeningen in Lascaux. Volgens het Franse ministerie van Cultuur zijn de tekeningen 25.000 jaar voor Christus aangebracht. De speleoloog deed zijn ontdekking in november bij het dorp Vilhonneur, ten oosten van Angouleme in een spe lonk dat door boeren wordt gebruikt om dood vee in te dumpen. Het gaat om een spectaculaire vondst vanwege de ouderdom van de grottekeningen, die niet figuratief zijn. Die van Lascaux zijn volgens hen echter veel mooier. Daar zijn afbeeldingen van mensen en dieren te zien uit ongeveer 17.000 voor Christus. ANP/AFP LONDEN - De mensenrechtenorganisatie Amnesty Inter national heeft gisteren opnieuw aangedrongen op sluiting van het gevangenenkamp dat de Amerikaanse regering aan de baai van Guantanamo heeft opgezet. Amnesty dringt aan op sluiting en op de berechting of vrijlating van de gevangenen in het kamp. Naar schatting vijfhonderd mensen uit 35 verschillende landen worden er gevangen gehouden zonder enige rechts bescherming. Zij worden mogelijk ook gemarteld. Tiental len gevangenen zijn in hongerstaking gegaan en een aan tal heeft zelfmoordpogingen gedaan. ANP/AFP NEW DELHI - Leden van de primitieve Sentinelese stam in India hebben twee vissers gedood, die zich waagden op hun afgelegen eiland van de Andaman- en Nicobar-archi- pel. Dat heeft de Indiase regeringsfunctionaris Negi giste ren laten weten. Negi heeft niet eerder gehoord van incidenten waarbij mensen van de Sentinelese stam buitenstaanders om het leven brachten. Hij zei dat de twee vissers, een oudere man en een jongen, mogelijk met hun boot naar het eiland North Sentinel afdreven zonder dat zij wisten dat dit voor niet-stamleden verboden terrein is. ANP/RTR LONDEN - Groot-Brittannië zal veilige abortussen in ontwikkelingslanden betalen en heeft gisteren andere lan den opgeroepen dat ook te doen. Londen geeft de komen de twee jaar ruim vier miljoen euro aan organisaties die veilige abortussen uitvoeren. Het geld komt in de plaats van een Amerikaanse bijdrage die juist is teruggetrokken omdat Washington tegen abor tus is. ANP/RTR van onze redactie buitenland SAFAGA - Boze familieleden van passagiers van de vrijdag in de Rode Zee vergane Egyptische veerboot Al Salaam 98, hebben gisteren het kantoor van de rede rij van het rampschip in brand gestoken. Een woedende groep nabestaan den bestormde het kantoor in de havenstad Safaga, omdat zij na drie dagen nog steeds geen nade re informatie hebben over het lot van hun vermiste familiele den. De politie schoot traangas granaten af om de menigte uit een te drijven. Nog steeds worden honderden mensen vermist nadat de Al Sa laam 98 in de nacht van donder dag op vrijdag in slecht weer, tij dens de overtocht van Doeba in Saoedi-Arabië naar Safaga, ver ging. De veerboot had 1414 men sen aan boord; tot nog toe zijn 387 mensen gered, en zijn 135 li chamen van verdronken passa giers uit het water gehaald. De overige opvarenden worden ver mist. Dat betekent dat het do dental van de ramp kan oplopen tot iets boven de duizend. Over de precieze oorzaak van de ramp bestaat nog steeds ondui delijkheid. Zeker is alleen dat op het autodek - waar zo'n veer tig auto's stonden - brand is uit gebroken in een auto. Tijdens het blussen daarvan zou water in het autodek zijn gestroomd, waardoor de veerboot uiteinde lijk kapseiste, zo blijkt uit ver klaringen van de derde officier van de veerboot. De kapitein, die behoort tot de vermisten, werd door overleven den beschuldigd van nalatig heid. Zo zouden bemanningsle den de boot hebben verlaten vóór de passagiers en zouden veel passagiers geen reddingves- ten hebben gekregen. De kapi tein van een andere veerboot, die een noodsignaal van de Al Salaam 98 had opgevangen, is geschorst omdat hij geen actie ondernomen zou hebben. Sinds vrijdag bivakkeren familieleden van vermisten voor het kantoor van de El Salaam Maritime Transport Company in afwach ting van nieuws. GPD/RTR door Vincent Kroft WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush wil vol gend jaar flink meer geld spen deren aan defensie. De defensie uitgaven moeten in het fiscale jaar 2007 met 6,9 procent stij gen tot 439,3 miljard dollar. Dat is een record. Dat werd gisteren bekendge maakt in het begrotingsvoorstel van het Witte Huis. Het fiscale jaar 2007 begint per 1 oktober. De Amerikaanse be groting voor 2007 bedraagt in to taal 2,77 biljoen dollar (2,29 bil joen euro) tegen 2,71 biljoen dol lar dit fiscale jaar. Dat is een toename van 2,2 procent. Het be grotingstekort voor 2007 wordt geschat op 354 miljard dollar. In de plannen van Bush gaan de landbouwuitgaven met 6,5 pro cent omlaag tot 19,7 miljard dol lar. De uitgaven voor de gezond heidszorg gaan met 2,3 procent omlaag tot 67,6 miljard dollar en die voor onderwijs dalen met 3,8 procent tot 54,4 miljard. In de gepresenteerde begroting zijn de kosten voor de oorlogen in Irak en Afghanistan niet mee genomen. Bush wil voor dit jaar en volgend jaar 120 miljard dol lar uittrekken voor de militaire operaties in beide landen. Het begrotingstekort voor dit jaar wordt geraamd op 423 mil jard dollar. Dat is het grootste tekort ooit. Dat komt onder meer door kosten voor de her stelwerkzaamheden als gevolg van de orkanen Katrina en Rita. Ook de kosten voor de oorlogen in Irak en Afghanistan hebben het tekort tot een recordhoogte opgestuwd. De regering-Bush verwacht dat het tekort volgend jaar afneemt tot 354 miljard dol lar. ANP/AFP/DPA/RTR BERLIJN - De Verenigde Sta- 1 ten sluiten een militaire aanval tegen Iran niet uit als andere middelen falen om Teheran over te halen van zijn kernprogram ma af te zien. Dat heeft de Ame rikaanse minister van Defensie, Rumsfeld, gisteren gezegd. „Alle opties, waaronder de mili taire, liggen op tafel", aldus Rumsfeld. „Er zijn biologische, chemische en radiologische wa pens voorhanden die tienduizen den mensen de dood in kunnen jagen. De mogelijkheid dat deze wapens in handen vallen van mensen die onschuldige burgers onthoofden en kinderen opbla zen is zeer wel mogelijk. Rumsfeld is Iran de rnsor van Harnas en Hezbollah, volgens hem terreu rorganisaties. ANP pagina 7 maken atoombom kost Iran nog jaren (Advertentie) STUTTGART - Ambtenaren blazen op fluitjes tijdens een protestbijeenkomst in Stuttgart. Werknemers in de Duitse publieke sector zijn gisteren begonnen met hun protest tegen de geplande verlenging van de werktijd. In de zuidelijke deelstaat Ba- den-Württemberg staakten ruim tienduizend mensen. Het was de eerste grote staking in de publieke sector in veertien jaar. Onder anderen personeel van ziekenhuizen en kinderdagverblijven en vuilnismannen deden aan de actie mee. De vakbond voor de publieke sector organiseert de komende dagen ook elders in de Bondsrepubliek sta kingen. De werkgevers willen de werktijd van 38,5 uur per week opschroeven naar 40 uur, zonder die extra tijd te vergoeden. De vakbond vreest een verlies van arbeids plaatsen. foto Alex Grimm/RTR door Olivier van Beemen AMIENS - Zij is nog wat lastig te verstaan, maar dat zij een mond heeft waarmee zij kan pra ten, is al een wonder te noemen. Gisteren verscheen de Fran^aise Isabelle Dinoire (38), de eerste mens die een gezichtstransplan tatie onderging, tijdens een pers conferentie voor het eerst in het openbaar. In Amiens, waar de operatie had plaatsgevonden, vertelde zij over de dag dat zij wakker werd en een sigaret op wilde steken. „Ik begreep niet waarom die niet tussen mijn lippen bleef zit ten. Toen zag ik het bloedbad en mijn hond die naast me zat. Ik wist niet wat hij had aange richt. Ik keek in de spiegel en vol afschuw kon ik niet geloven wat ik zag en vooral ook dat ik geen pijn had." Dat gebeurde in mei vorig jaar. Na anderhalve maand in het zie kenhuis moest zij vervolgens Advertentie Isabelle Dinoire foto RTR bijna een half jaar wachten op een geschikte donor. In novem ber vond de operatie uiteinde lijk plaats. In de tussentijd was haar hele leven veranderd en buiten op straat werd zij gecon fronteerd met verbaasde blik ken van passanten. „Sinds de operatie heb ik een gezicht als ie der ander", zei ze. Haar optimis me - de littekens zijn nog duide lijk te zien - is begrijpelijk. Zij heeft echter nog grote moeite beide lippen op elkaar te krij gen, waardoor zij veel klanken niet kan maken. Dinoire: „Ik voel mijn lippen, mijn neus en mijn mond, maar ik moet nog veel behandelingen ondergaan en oefeningen doen met de fysio therapeut om alle spieren weer in werking te stellen." Zij hoopt nu weer een normaal leven te kunnen leiden. Volgens een van beide behande lende chirurgen, professor Du- vauchelle uit Amiens, was een gezichtstransplantatie de enige oplossing voor Dinoire. Zijn col lega Dubernard uit Lyon kondig de aan het ministerie van Ge zondheidszorg toestemming te vragen voor vijf operaties. GPD Gezichtstransplantatie De eerste gezichtstransplantatie ooit is door Franse chirurgen succesvol uitgevoerd bij een 38-jarige vrouw die na hondebeten in mei 2005 grote delen van de neus, kin en lippen miste waardoor ze niet kon spreken en kauwen. Donorgezicht In een zeseneenhalf uur durende operatie is een deel van het gezicht van een hersen dode vrouwelijke donor losgemaakt. I t. JSpieren Zenuwen Bloedvaten Transplantatie In vijftien uur durende operatie zijn respectievelijk de bloedvaten, zenuwen en spieren aangehecht. Vervolgens zijn slijmvliezen in mond- en keelholte en het huidweefsel van neus en kin hersteld. Medicijnen tegen afstoting nieuw weefsel Revalidatie (spraak) h Psychologische hulpverlening wan nnze redactie buitenland BEIROET - De rel over de Deen se spotprenten leidde gisteren opnieuw tot een golf van protes ten in het Midden-Oosten en de len van Azië. Ook de boycot van Deense producten begint een steeds grotere omvang te krij gen. Deense bedrijven meldden mil- joenenverliezen per dag. Iran heeft gisteravond alle handelsbe trekkingen met Denemarken verbroken. Gematigde geeste lijke leiders en regionale han delsorganisaties in het Mi- den-Oosten riepen moslims op het economische wapen te ge bruiken om die Europese landen te straffen waar de omstreden spotprenten zijn afgedrukt. In Afghanistan kwamen vijf de monstranten om het leven toen de politie het vuur opende op een menigte die het had voor zien op het politiebureau in Ka- ■boel. In Somalië schoot de poli tie een betoger dood en verwond de tientallen anderen. Ook bra ken protesten uit in India, Thai land, Indonesia, Iran, Egypte en Gaza, hoewel veel wereldleiders hadden opgeroepen tot kalmte. Verontschuldigingen In Libanon zijn driehonderd mensen opgepakt in verband [met het in brand steken van het Deense consulaat in Beiroet. De Libanese regering heeft zijn ver ontschuldigingen aangeboden aan Denemarken. Enkele Liba nese politici beschuldigen buur- t.land Syrië ervan om haat te wil len zaaien tussen de christelijke i en islamitische inwoners van het land. De helft van de gearre steerden heeft de Syrische natio naliteit of is van Palestijnse af komst. In de Iraanse hoofdstad Teheran bekogelden tweehonderd men sen de ambassade van Oosten rijk, de huidige voorzitter van de Europese Unie, met molotov cocktails. Het gebouw vatte geen vlam en de politie voor kwam dat de demonstranten het pand bestormden. Ook de Deen se ambassade in Teheran werd Gematigde moslims veroordeel den de publicatie van de car toons, maar zij spraken de vrees uit dat radicale en militante groeperingen de affaire misbrui ken om chaos te verspreiden. Zo zei leider Omar Bakri Moham mad van de radicale islamiti sche Muhajiroon dat iedereen die de profeet beledigt geëxecu teerd moet worden. In het zuiden van Irak zijn Deen se militairen beschoten, maar het is nog onduidelijk of dat iets met de rel rond de cartoons te maken had. Het Deense consu laat in Groningen wordt extra beveiligd. Het is niet bekend hoe het staat met de beveiliging van de ambassade van Denemar ken in Den Haag. GPD/ANP/AFP door Henk van den Boom BARCELONA - Gepensioneer den uit het noorden van Europa die een zonnig' plekje hebben ge zocht aan de Spaanse kust zijn niet of nauwelijks geïntegreerd in de Spaanse samenleving. Het leeuwendeel van de 'pensiona- do's' spreekt geen Spaans en ont trekt zich aan van de wettelijke eisen die door de Spaanse over heid worden gesteld. Dat blijkt uit een onderzoek door de Schotse universiteit van Aberdeen onder Britse en ande re Europese residenten in Span je. Een derde van de Europese bui tenlanders heeft 'nooit of bijna nooit' contact met Spanjaarden. De helft leest geen Spaanse kranten, luistert niet naar de lo kale radio en kijkt ook geen Spaanse tv-programma's. Pro fessor sociologie Karen O'Reil ly, die het onderzoek heeft ge leid, noemt de integratie van de Europeanen 'minimaal'. De onderzoekers maken onder scheid tussen de ouderen die vooral in de kuststrook wonen en de jongere immigranten die, vaak met kinderen, naar Spanje zijn verhuisd en er werken. Die wonen meestal iets meer in het binnenland. De laatste groep heeft vanwege werk en school gaande kinderen meer contac ten met de Spanjaarden. Het sociale leven van de buiten landers speelt zich voornamer lijk af binnen de eigen kring' van landgenoten. Bijna de helft zegt elke dag met familieleden en vrienden uit het land van af komst contact te hebben. Hun vriendengroep van gemiddeld zeventien mensen is redelijk uit gebreid. Deelname aan plaatse lijke culturele en politieke acti viteiten is zeer gering. De helft zegt nooit een theater van bin nen te zien. Nog geen 10 procent maakt gebruik van het stem recht voor de gemeenteraadsver kiezingen. Ook blijkt dat de helft van de residenten illegaal in Spanje verblijft. Zij hebben geen verblijfsvergunning en slechts een op de drie staat inge schreven bij de gemeente. O'Reilly verklaart de moeizame integratie doordat de meeste bui tenlanders gepensioneerd zijn. Zij hebben geen werk, waardoor zij ook geen contact hebben met de autochtonen. De mensen die wel een baan hebben werken vaak binnen de groep van eigen landgenoten. Het zijn meestal kleine ondernemers in de make laardij, horeca en onder houdswerk. Taal Het grootste euvel is volgens de socioloog echter het niet spre ken van de Spaanse taal. Zestig procent kent geen Spaans en maar 20 procent is in staat een normaal gesprek te voeren met een Spanjaard. De onderzoekers adviseren de Spaanse overheid om de residenten in hun eigen taal voor te lichten over de wet telijke verplichtingen, betaalba re Spaanse cursussen te organi seren en gemengde activiteiten voor Spanjaarden en residenten te organiseren. GPD Aanbieding vanaf sleet ig Hi €20 abonnement! Profiteer!!! Goes 0113-323555 Vlissingen 0118-430290 Middelburg 0118-651691 Temeuien 0115-616121 Bergen op Zoom 0164-233403 Breda 076-5141945 Oosterhout 0162-420033 Roosendaal 0165-521952 Dordrecht 078-6351441

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5