Beetje huilen om de Citotoets Woede van islamitische wereld moest er een keer uitkomen PZC De jeugdzorg is kapot geregeld PZC Pr-campagne van Verdonk is blunder Onderwijskundigen dichten resultaten van test verkeerde waarden toe Meeste scholen doen mee te gast 7 februari 1956 dinsdag 7 februari 2006 door Mayke Calis en Floor Ligtvoet Zweet, grote inspanning en een vleugje angst. Duizen den scholieren buigen zich deze week massaal over de Citotoets. Maar is zo'n test echt nodig? „Schaf die handel toch af!" Met dikke tranen in zijn ogen komt hij haar spreekkamer bin nen. „Ik moet een beetje huilen om de Citotoets", biecht het knulletje uit groep 7 op. Al vier en een half jaar wordt zijn leerniveau gemeten. Voor vakken waar hij een onvoldoen de scoort, krijgt hij bijles. Uren en uren zwoegt hij na schooltijd verder. De testresultaten blijven mager. „Het is een schrijnend praktijk voorbeeld", zegt orthopedagoge Sieneke Goorhuis. „Deze jongen wil zo graag, maar kan gewoon niet beter. Dit is zijn leerni veau." De pedagoge is kritisch over de Citotoets. Het is niet zozeer de toets die niet deugt, legt ze uit, maar onderwijskundigen dich ten de verkeerde waarde toe aan de resultaten. Het gestaar naar de gemiddelden van scholieren is niet nuttig, vindt zij. „Het ge middelde geldt als norm. Kinde ren worden daar de dupe van. Want wie minder scoort, is dan per definitie afwijkend. Dat klopt niet." De Groningse psycholoog en ma ker van toetsen en intelligentie testen, Peter Teilegen, is voor stander van een toetsmoment na afloop van de basisschooltijd, maar vindt ook dat de huidige Citotoets verkeerd wordt ge bruikt door scholen. Te absoluut Een test zegt volgens hem iets over het niveau van een leerling, maar hoe het kind zich verder ontwikkelt hangt af van meerde re factoren: motivatie, concen tratie en de mate waarin een kind problemen thuis heeft. „Citoscores worden nu te abso luut gebruikt. Ze maken er recla me mee en in het voortgezet on derwijs gebruiken ze deze sco res als maatstaf voor het toela tingsbeleid." Afschaffen die toets, roept Ad Boes van de Nederlandse Jena- planvereniging uit. „Schoollei ders die kinderen al zes jaar vol gen kunnen het niveau veel be ter voorspellen dan de eind toets." Hij betreurt het dat het advies van de school steeds vaak min der zwaaiv weegt en de uitslag van de Citotoets aan terrein wint. Scholen met een bovenge middelde Cito-uitslag staan met een te boek als goede scholen. En dat terwijl de scores volgens Boes al helemaal niet gebruikt moeten worden ,om de kwaliteit van de school te meten. „Daar is die test niet voor ge maakt. Verder meet de test slechts een deel van het onder wijsprogramma dat verplicht wordt aangeboden." Leraren kunnen zelf hun score eenvoudig opschroeven, denkt hijdoor de verplichte stof te oe fenen en de rest wat te verwaar lozen. Citoresultaten geven ook een zeer vertekend beeld omdat kinderen met een vmbo-leerni- veau vaak niet aan deze test meedoen, benadrukt hij. Alleen de betere leerlingen uit de Idas doen dat. „Een kwart van de kin deren in groep 8 legt de Cito niet af omdat ze te laag zouden scoren." Robert Sikkes van de Algemene Onderwijsbond (AOB) schreef een boek over de Cito en is stuk ken positiever. De toets heeft wel degelijk een functie, zegt hij. „Het is een objectieve maat naast het oordeel van de docent. Die kan iemands talent onder schatten." Met de Cito komen volgens hem 'verborgen talen ten' bovendrijven. Zo niet, dan is er nog een laatste redmiddel. Althans voor rijke ouders die per se willen voorko men dat hun kind naar het vm- bo gaat, legt Tellegen uit. „Die kunnen hun kind meerdere ke ren laten testen door een parti culier bureau, net zo lang tot er een betere score uitkomt." De Citotoets is niet waarden- vrij. Hij benadeelt allochtone leerlingen. „De toets is gemaakt voor leerlingen die Nederlands als moedertaal beheersen", legt Teilegen uit. „Zeer intelligente allochtonen maken de toets altijd minder goed dan heel intelligente Neder landse kinderen. Met dat ver schil hoor je rekening te hou den, maar dat gebeurt niet." Teilegen bevestigt dat scholen allochtone leerlingen soms de Ci totoets niet laten doen om het ge middelde niet omlaag te trek ken. „'Blijf jij maar thuis', krij gen die leerlingen te horen." GPD Ongeveer 85 procent van de scholen (6400 scholen) doet dit jaar mee aan de Cito-toets, die officieel Eindtoets Basisonderwijs heet. De toets wordt ontwikkeld door de Citogroep en duurt drie dagen. Hij bestaat uit tweehonderd meerkeuzevragen. Er zijn drie catego rieën: taal, rekenen en studievaardigheden. Scholen zijn niet verplicht de toets af te nemen. Wel moeten leerlin gen die naar het voortgezet onderwijs gaan een toets hebben ge maakt door een instantie buiten hun school. Dat kan een psychologi sche test zijn of een toets die vergelijkbaar is met die van Cito. Ook een soort toelatingsexamen van de vervolgschool voldoet. De Onderwijsinspectie ziet toe op de kwaliteit van de test-instellin gen. Toetsen die buiten- of naast Cito veel worden gebruikt zijn on der meer de ISI-test (Interesse Schoolvorderingen Intelligentie) - de ze test geeft ook een indicatie van de intelligentie van de leerlingen - en de NIO (Nederlandse Intelligentietest voor Onderwijsniveau), die net als de Citotoets wordt gebruikt om het onderwijsniveau te bepalen. Hij kan gebruikt worden vanaf groep 8 tot en met klas 3 van het voortgezet onderwijs. GPD Jongeren vallen nu vaak tussen wal en het schip omdat de hulp verlening erg versnipperd is. Stop alle hulpverleners bij elkaai en maak de gemeente verantwoordelijk voor het aanpakken van de problemen, adviseert daarom Steven -öan Eijck, de rege ringscommissaris voor het jeugdbeleid. doorPeet Vogels Het jeugdbeleid lijkt al leen nog maar van inci denten aan elkaar te hangen. Steeds als er iets gebeurt, zo als de dood van jarenlang mishandelde kinderen, buite len de politieke partijen over elkaar heen om maatregelen te eisen. En dan keert de rust weer tot het volgende inci dent. Het kabinet besefte dat het zo niet langer kon en benoemde oud-staatssecretaris Steven van Eijck tot regeringscom missaris voor het jeugdbeleid. Zijn opdracht: ontwikkel een samenhangend jeugd- en jon gerenbeleid. Na gesprekken met alle betrokkenen was het probleem duidelijk, iedereen doet iets aan de jeugdzorg maar niemand is verantwoor delijk. Binnenkort komt Van Eijck met zijn advies. Maak de ge meenten verantwoordelijk en zorg dat het geld en de midde len voor jeugdbeleid bij de ge meente komen. Staatssecreta ris Ross-van Dorp maakte gis teren in Rotterdam bekend dat het kabinet de aanbevelin gen overneemt. Regie De regeringscommissaris is verheugd over deze steun. „Door de regie in één hand te geven kunnen de problemen veel effectiever worden aange pakt. Nu is er voor elk pro bleem een apart loket, school, de politie, de gezondheids zorg. Zie daar als jongere of als verzorger maar eens de weg in te vinden. We hebben de jeugdzorg in dit land ka pot geregeld. Maak daarom één loket waar ze terechtkun nen met al hun vragen en pro blemen. En zorg ervoor dat al le informatie over de jongere' ook daar ligt. Als zich dan een probleem voordoet, bij. voorbeeld met de politie, kan de jongere direct op de juiste! manier door de juiste instel ling worden geholpen." Dat loket wordt het Centrum voor Jeugd en Gezin dat elke gemeente moet krijgen. Daar in gaan alle instellingen die1 zich bezighouden met jeugd zorg samenwerken, zoals scholen, politie, gezondheids instellingen en welzijnswerk. Kinddossier Kinderen die vanaf volgend jaar geboren worden krijgen automatisch een elektronisch kinddossier. Daarin komen al le gegevens van een kind te staan en dat dossier kan door hulpverleners, justitie en poli tie worden ingezien. Op die manier wordt in de toekomst voorkomen dat belangrijke in formatie niet beschikbaar is, Maar belangrijker is het voor komen dat jongeren de fout in gaan. Nu is het beleid veel te veel gericht op het straffen van mensen die de fout in gaan. „Terwijl blijkt dat 80 procent van de jongeren die in een justitiële jeugdinrich ting (een soort tuchtschool, red.) heeft gezeten, weer de fout ingaat. Alleen straffen helpt dus niet." Van Eijck pleit er daarom voor dat iedereen voor zijn 25e een baan heeft of een op leiding. „Op die manier voor kom je dat jongeren in de pro blemen raken. Ook voor de in tegratie van allochtone jonge- ren is het veel beter. De wet- houder jeugdbeleid moet daarom om de tafel met be drijfsleven en scholen om har de afspraken te maken over opleidingen en stages. Er moet een einde komen aan de vrijblijvendheid." GPD Tien miljoen euro mag minis ter Verdonk besteden om haar gezellige kant te laten zien en de verhoudingen tus sen allochtonen en autochto nen te verbeteren. Dat is weg gegooid geld. Buiten dit kabi net zijn genoeg mensen met gezag om dat te doen met meer kans op succes. door Mohamed Rabbae De campagne waar minis ter Verdonk zo geheim zinnig over deed en waarvoor ze verplichtingen was aange gaan vóórdat de Tweede Ka mer haar fiat had gegeven, is begonnen. Ongelooflijk, maar waar: het gaat om een campagne om de verhoudin gen tussen allochtonen en au tochtonen te verbeteren en de binding in de samenleving te versterken. Zelfs het kabinet ziet dat on ze samenleving langs etnische lijnen diep verdeeld is en dat wij aankoersen op een fronta le botsing als er koerswijzi ging plaatsvindt. De ervarin gen in de landen om ons heen laten zien dat een samenle ving vroeg of laat wordt ge confronteerd met reacties van groepen die in de hoek zijn ge drukt. In ons land hebben de allochtonen al sinds 1999 dat gevoel. Sinds 11 september 2001 voelen moslims zich hier niet meer thuis. Wie had dat ooit gedacht? Aan het ont staan van de diepe kloof in on ze samenleving hebben een aantal moslimextremisten, ra biaat rechtse politici, een aan tal columnisten en niet te ver geten het kabinet zelf volop bijgedragen. In de afgelopen veertig jaar hebben wij geen kabinet gehad dat zo bewust polariseerde en allochtonen discrimineerde. Het kabinet Balkenende heeft minister Verdonk de ruimte gegeven haar agressie jegens de al lochtone gemeenschap de vrije loop te laten. Deze minis ter ziet allochtonen vooral als vreemdelingen die desnoods met de knoet moeten worden gedisciplineerd. Voor 'hen' hoeft ze de Nederlandse Grondwet noch de internatio nale verdragen in acht te ne men. Zelfs kleine kinderen van asielzoekers stopt ze har teloos in de gevangenis om ze uit te zetten. Zelfs na de tragi sche dood van elf mensen in de gevangenis bij Schiphol, had ze meer oog voor het per soneel dan voor de omgeko men 'vreemdelingen'! Uitgere kend deze minister, die het maatschappelijke cement als betonrot uit de samenleving krabde, wordt door het kabi net belast met een campagne voor herstel van de verhoudin gen. Het trekt tien miljoen eu ro uit om ons te laten zien dat mevrouw Verdonk ook gezel lig kan zijn, terwijl er bezui nigd wordt op achterstandbe leid in het onderwijs en inbur gering. Terecht hebben scher pe geesten als cabaretier Na jib Amhali en publicist Mo hamed Benzakour geweigerd voor ambassadeur te spelen in Verdonks campagne. Dit maakt duidelijk dat dit kabi net allerminst is doordrongen van de ernst van de spannin gen in onze samenleving en de grote urgentie om deze tijd bom te ontmantelen. Om ons land uit de economische ma laise te trekken heeft premier Balkenende het Innovatieplat form in het leven geroepen. Maar de grootste uitdaging laat hij over aan minister Ver donk. Dit getuigt van visie noch moed. Buiten het kabinet zijn er voldoende mensen, denk aan Van Thijn, Dijkstal, Lubbers, Kok, Wijf fels, Vonhoff of Van Mierlo, met meer gezag om de sociale cohesie te herstellen. Waarom wordt dit sociaal-politieke ka pitaal niet ingezet om het land voor grote problemen te behoeden? Hier ligt een echte kans voor Balkenende! En mi nister Verd'onk? Die zou het land een grote dienst bewij zen als ze voortaan tot tien telt, vóór zij haar mond open doet. Dat kost de belastingbe taler niets! Mohamed Rabbae is oud-lid van de Tweede Kamer voor Groen Links en tegenwoordig voorzitter van 'Genoeg is ge noeg' door Dick Hofland De woede in de islamitische wereld over de Deense spot prenten waarop de draak wordt gestoken met de profeet Moham med is heftig: brandstichting in ambassades en consulaten, boy cotten van Deense en westerse producten, doodsbedreigingen en anti-semitische spotprenten als wraak. Terecht of overdre ven? Kalid Kasem, voorzitter van 'Ben je bang voor mij?', een vere niging van jongeren met ver schillende geloofsovertuigingen is stellig: „Dit komt niet uit de lucht vallen. Die cartoons zijn de aanleiding, maar het had net zo goed iets anders kunnen zijn. Wat er in Beiroet en Damascus gebeurt, is een statement: 'Tot hier en niet verder. Het moet een keer ophouden.' Het zijn misschien kleine militante groe pen die tot brandstichting over gaan en ze zijn voor een deel op gehitst, maar je mag het niet ba gatelliseren. In de islamitische wereld leeft het gevoel dat mos lims niet meetellen. Die woede móest een keer naar buiten ko men. Het Westen schrikt er van, maar ik niet. Vergeet niet dat enige tijd geleden uit een onder zoek is gebleken dat tachtig pro cent van de Nederlandse bevol king bang is voor moslims. Dat tekent welk beeld er is gescha pen en angst creëert angst. Nu zie je hoeveel angst er bij mos lims over de hele wereld heerst. Men heeft tik op tik gekregen en dan ga je op een gegeven mo ment zelf ook uitdelen." Arjan Tonca, voorzitter contact orgaan overheid en moslims (CMO): „In de islamitische we reld bestaat een verbod op het tonen van de profeet. Als je dat toch doet en je drijft ook nog eens de spot met hem, dan is dat voor ons volkomen onaccepta bel. Deze spotprenten bereiken hetzelfde wat terroristen willen: angst en verdeeldheid zaaien. En dan moet je niet gek opkij ken als de AEL (Arabisch-Euro- pese Liga) antisemitische car toons op zijn website zet. Het is vragen om polarisatie. In ieder geloof zijn er bepaalde waarden waar je respect voor behoort te hebben in plaats van er de spot mee te drijven." Ronnie Naftaniël, voorzitter van het Centraal Informatie- en Documentatiecentrum Israël (Ci- di): „Een Deense krant plaatste een cartoon, dan heeft de Deen se regering het gedaan, even la ter het hele Westen en volgens de AEL zitten de joden er ineens weer achter. Dat is toch te bizar voor woorden. Als het ons was gebeurd, zouden we naar de rechter zijn gestapt. Nou, dat doen wij nu de AEL cartoons op zijn website heeft gezet. Ik be grijp dat moslims zich gekwetst voelen, maar als je dat wilt be strijden, moet je zoeken naar mogelijkheden die de democra tie biedt. Ga met die krant pra ten, zoek naar wegen om wetge ving te veranderen, maar ga geen doodsbedreigingen uitspre ken en brand stichten." Yassin Hartog, vice-voorzitter van de islamitische scholenbe- sturen (ISBO): „De reacties zijn zwaar overdreven, maar die te keningen hebben overduidelijk iets losgemaakt in de Arabische wereld. Ik kreeg zondag een A4-tje in de bus namens islamiti sche organisaties met de strek king: 'We hebben er genoeg van'. Het zit mensen blijkbaar heel erg hoog en dat heeft mij het meest verontrust. De islami tische wereld voelt zich enorm te kakken gezet. Je merkt het ook bij het proces tegen Moham med B. en de Hofstadgroep, daar gaat het alsmaar over dé is lam. De westerse wereld vindt dat moslims tegen een geintje moeten kunnen en bepaalt met een wat wel en geen geintje is. Maar de profeet is het mooiste wat een moslim heeft, dus als je dat belachelijk maakt, kun je op je vingers natellen dat je zo'n heftige reactie krijgt als nu. Ik zeg: maak moslims gerust bela- MIST - Veerboot Koningin Em ma, die heen en weer vaart tus sen Katseveer en Zierikzee, is gisteren in de mist op de haven- dijk in Zierikzee gevaren. Dit kon gebeuren doordat de ra darinstallatie defect was. Vast gelopen op de dijk zat er voor de boot weinig anders op dan te wachten tot het water hoog genoeg was om weer los te ko men. Drie uur na vertrek van Beveland konden de passa giers alsnog van boord op Schouwen-Duiveland. STENEN - De Franse premier Guy Mollet is in Algiers met stenen bekogeld door tiendui zend Franse kolonisten. De premier was daar om een krans te leggen bij het ooflogsj monument. Vervolgens braks een hevig gevecht uit tussen de1 menigte en politie en militai-l ren. Mollet was juist in Algiers; in een poging een einde te ma-, ken aan de gewelddadigheden, RAKET - De Amerikanen ge-j ven alle prioriteit aan het ont wikkelen van lange-af standra ketten. Dit omdat de regering ervan overtuigd is dat de natie die het eerst over deze projec tielen kan beschikken, de: macht heeft om de rest van de wereld haar wil op te leggen. Moslimstudenten in de Indiase hoofdstad New Delhi steken een Deense vlag in brand uit protest tegen de cartoons die in september in een Deense krant verschenen. foto Ad nan Abidi/RTR chelijk, dat zijn ze vaak ook, maar niet de profeet." Rob Witte, voorzitter van het fo rum 'Jeugd en Veiligheid', dat onder meer spanningen tussen diverse bevolkingsgroepen moet voorkomen: „Ik geloof dat we met z'n allen langzamerhand be hoorlijk gek aan het worden zijn. Men heeft enorm veel aan dacht voor de uitersten aan alle kanten. Je zou bijna het idee krijgen dat de hele islamitische wereld klaar staat om Denemar ken binnen te vallen." „In termen van relaties zou ik zeggen dat het nu de hoogste tijd is voor therapie. Er is de af gelopen jaren dan wel cynisch gedaan over het poldermodel, maar in Nederland zijn we ge lukkig heel snel bereid om met elkaar in gesprek te gaan. Dat is beter dan het allemaal zo enorm heftig te maken." GPD acceptgiro Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc,nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doom aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestand dat wordt gebruikt vooroiffl (abonnementen)admïnlstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enpfr ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer- de derden, Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC.fr I zersservlce, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 20,55 per kwartaal: 59,75 per jaar. €229.20 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorin einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgent de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag; tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax, (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4