Achtste Spelen voor Krook Nu Gudjonsson komt, mag andzaat wel vertrekken ilessure Chiel Warners 999 Vijfde Super Bowl voor Steelers La Louvière denkt aan Vlaams complot 19 leeftijdsrecord ai, urlingspeler Schaatsicoon miste geen enkele wintereditie sinds 1980 urg moet nog pinster kiezen ïlchoolkinderen dei uilen tribunes Blom laat indoorseizoen lopen Sluiter stijgt negen plaatsen Van der Schaaf twee duels ernaast Ivoriaan Dindane naar huis Deense sporters mijden Qatar en Koeweit dinsdag 7 februari 2006 jlans Koenekooi saeft P«DAM - Meerkamper i s iel Warners is voor maanden m.K geschakeld. De atleet uit Le- rH,'tod is gisteren in Rotterdam som 'pereerd aan een gescheurde ion»! lillespees. 457 fi| nummer vijf van de olympi- m e tienkamp van Athene in arar ^''eP de blessure zondag op tijdens een zevenkamp in het Estse Tallinn. De pees knapte tij dens de 60 meter horden. „Het is een vervelende blessure en het herstel zal maanden ver gen, maar het had nog erger ge kund", lichtte hoofdtrainer Peter Verlooy van de atletiek- unie KNAU gisteren toe. „De pees is redelijk hoog afge scheurd, daar waar nog veel doorbloeding is. Dat is gunstig )°siupiel Warners kan een aantal maanden niet in actie komen door Pblessure aan de achillespees. foto Olaf Kraak/ANP DETROIT - De American footballers van Pitts burgh Steelers hebben zondagnacht na 26 jaar weer eens de Super Bowl gewonnen. In een uitver kocht Ford Field in Detroit werd Seattle Seahawks met 21-10 aan de kant gezet. Het is de vijfde keer in de veertigjarige historie van de NFL dat de Steelers het Amerikaanse kampioenschap binnenhalen. De andere keren waren lang gele den, in 1975,1976,1979 en 1980. Seattle trok in het eerste kwart de wedstrijd naar zich toe en nam met 3-0 de leiding. Pittsburgh her stelde zich knap en liep al snel uit naar een 14-3-voorsprong. Nadat de Seahawks met een touchdown tot 14-10 waren teruggekomen, bouw de de formatie uit Pittsburgh in het vierde kwart van de wedstrijd de voorsprong weer verder uit. Tijdens de rust van de wedstrijd traden de Rolling Stones met Mick Jagger op. Het optreden werd met vijf seconden vertraging uitgezonden om sek sueel geladen passages onhoorbaar te maken, zo als de frase 'you make a dead man come' uit de klassieker 'Start me up'. Dit was om nieuwe ophef te voorkomen. In 2004 toonde Janet Jackson namelijk tijdens haar optre den haar borst, al dan niet per ongeluk. Daarvoor kreeg tv-zender CBS destijds een boete van 550.000 dollar opgelegd. De Steelers mogen zich nu met Dallas Cowboys en San Francisco 49ers recordhouder noemen met vijf Super Bowls. Hines Ward (foto) werd na het mediaspektakel - de Super Bowl is jaarlijks het best bekeken televisieprogramma in Amerika - uitgeroepen tot man van de wedstrijd. foto Gary Cameron/RTR door Ger Lammerink JBIJN - De Amerikaan Scott ird maakt op 54-jarige leef- d zijn debuut op de Olympi- ie Spelen en is daarmee met- de oudste deelnemer ooit. lifd maakt deel uit van de nerikaanse curlingploeg. Hij lktCm precies te zijn 54 jaar en „agen oud als vrijdag de vrfiterspelen in Turijn begin- tón. Baird verdringt de Brit Ja- es Coates van de eerste plaats het 'oudjes-klassement'. Coa- ideedin 1948 in Sankt Moritz aan het skeleton. Hij was stijds 53 jaar en 328 dagen d .ANP at jjjgj MORITZ - Bobpilote ine Jurg weet nog altijd niet J': et wie ze zal deelnemen aan de lt:: pnpische Spelen in Turijn. i er zijn grote twijfels of dat imorgen nu wel het geval is. 111 !i Sankt Moritz staat morgen l0^ push-off gepland tussen de msters Kitty van Haperen en ta Rozenstruik. Omdat Jurg 1132 it vocht in haar knie zit en ze ans it voluit kan trainen, is het 1QP iter maar de vraag of de '1SP ichtmeting plaats kan vin- 1P' n.Van Haperen won in janua- la8" de eerste confrontatie, maar ïdat de resultaten van Rozen- nik nadien goed waarde, eegzeeen tweede kans. GPD 1 JRIJN - De organisatie van de seri pnpische Winterspelen in Tu- ;seii d zet schoolkinderen in om de ;e plaatsen op de tribunes van olympische accommodaties nullen. Valentino Castellani, orzitter van het organisatieco- ité, valt de verkoop van de arten bij het rodelen, skeleton bobslee tegen. „Het is ons el om de stadions tenminste eWï orde helft vol te krijgen. Dat 0I]e; Hen we met behulp van de 13 5 holieren bereiken." tnutoe zijn er 700.000 van de iljoen beschikbare kaarten ver- chUJVP P orRuud Ramler jerjjj -KMAAR - AZ zal Denny l& ndzaat niet in de weg staan de aanvoerder na dit seizoen gwil. „Er hangt wel een prijs- artje aan zijn vertrek", zegt luis van Gaal. Maar door de Hen C msl van de IJslander Joey andi: idjonsson, die voor vier seizoe- tekent, zijn de posities aan 'j)S rechterkant volgens de trai- voldoende bezet om Land- it niet koste wat het kost aan e°F: 1 n°g één jaar doorlopende i.Js Mract te houden. i6. LI ndzaat, die in mei 30 wordt, I )pt in de herfst van zijn car- op een avontuur over de ns. Die wens is zó sterk dat Amsterdammer het buiten- d zelfs prefereert boven de mees van Ajax, dat hem ook J.38/i ag zou aantrekken. Vorig 14: r konden geïnteresseerde ij? bs in Italië (AS Roma en Fio- rentina) en Engeland (Birming ham City) de irreële afkoopsom die AZ vroeg niet betalen. Net als eerder bij Perez, die naar Ajax vertrekt, is het de ver wachting dat de club zich nu ook bij Landzaat coulanter zal opstellen. „Maar niet voor de prijs die toen werd geboden, die was te laag", zegt Van Gaal, die naast Demy de Zeeuw en de van RKC terugkerende Danny Mat- hijssen volgend seizoen aan de rechterkant ook over Gudjons son kan beschikken. Min of meer tot zijn verrassing, hoewel de trainer uit een eerder gesprek met de IJslander al concludeerde dat zijn gevoel hem naar Alkmaar zou leiden. „Dat hij met AZ toch voor het voetbal heeft gekozen zegt iets over zijn persoonlijkheid. Want er was ook interesse uit Enge land, waar veel meer wordt be taald." Volgens zaakwaarnemer Jerry de Koning heeft de 25-jarige in ternational vooral getwijfeld vanwege zijn privésituatie. „Hij is nogal eens verhuisd. Dat wil de hij zijn gezin eigenlijk niet nóg eens aandoen. Maar Neder land beschouwt hij als zijn twee de vaderland. De ambities van AZ hebben hem overtuigd." Gudjonsson, die hier uitkwam voor MW en RKC, was onlangs al gekeurd in Alkmaar. En ging toen ook akkoord met de voor waarden in het contract. Hij ver trekt transfervrij bij Leicester City. In Alkmaar wordt Gud jonsson de tweede IJslander naast zijn vriend en collega-in ternational Grétar Steinsson, van wie de verbintenis tot 2008 nu is verlengd tot 2011. Steins son kon eind augustus 2005 en kele uren voor het sluiten van de transfermarkt nog net bij Young Boys Bern worden wegge haald als opvolger van Jan Kromkamp. GPD H TURIJN - Ab Krook (61) begint deze week aan zijn achtste Win terspelen. In een leven vol rin gen en medailles is de topsport coördinator van de KNSB het evenement niet gaan idealise ren. „We staan net als overal ter wereld gewoon op een baan van 400 meter. Het was mijn werk er bij te zijn." Lake Placid 1980, daar begon het voor Krook. „In twee of drie vergaderingen vooraf werd alles geregeld. Bram Leeuwenhoek verzorgde de kleding. Zit het Ab Krook over de Spelen in Sarajevo: „We zaten ergens wat te drinken en ineens kregen we een seintje dat we beter even konden weggaan. Vervolgens brak een massale vechtpartij uit. Achteraf zeg je dat je voelde dat de oorlog er aan kwam." foto Olaf Kraak/ANP lekker? In het dorp zaten de atle ten in bunkers, zonder ramen. Niemand maalde erom. Latei- hebben ze er een gevangenis van gemaakt." Na Lake Placid zou Krook wer ken aan zijn maatschappelijke loopbaan, bij een transportbe drijf. Zo hoorde dat in die tijd. De interesse van de Duitse bond deed zijn leven veranderen. „De voorzitter bleef aandringen. Op een gegeven moment zijn we thuis met z'n tweeën aan de keu kentafel gaan zitten. In vijf mi nuten hebben we besloten het te doen." Acht jaar woonde Krook in In zeil. Als 'Bundestrainer' maakte hij de Winterspelen van Saraje vo (1984) en Calgary (1988) mee. Sarajevo was de beladen Olym pische stad. „We zaten ergens wat te drinken en ineens kregen we een seintje dat we beter even konden weggaan. Vervolgens brak een massale vechtpartij uit. Achteraf zeg je dat je voelde dat de oorlog er aan kwam. Maar eerlijk gezegd dachten we toen dat het gewoon een vecht partij was." Dan Calgary 1988, de volgende halte. Krook: „Sarajevo had het allemaal net niet, door de sneeuw was het ploeteren in de bagger. Calgary was de stap naar de moderne tijd. Overdekte baan, universiteit er bij. De jon gens en meisjes daar konden sport en studie combineren. Dat was geweldig. Ik dacht: Wat een omgeving!" Het schaatsen werd serieuzer, merkte Krook, die na Calgary als mannencoach terug keerde naar de KNSB. „Mede door de komst van hoofdspon sor Aegon maakte de sport een grote stap richting professionali sering." De Muur viel en Krook haalde extra kennis via zijn Duitse contacten in het Oost blok. Krook won na Borckink (1980) weer goud, met Bart Veldkamp op de 10.000 meter in Albertvil- le, 1992. „Ik wilde niet 'oud' worden in Duitsland, vandaar mijn terugkeer. Een paar men sen gingen wat eerder naar Al- bertville, om wat dingen te rege len. In de buurt van de baan werd een garagehal afgehuurd, daar werden wat stapelbedden in gezet. We hadden een eigen onderkomen. Het begin van het Holland House." Merkenteams Daarna kwam Lillehammer, 1994. „Ineens hadden we twee commerciële teams. Die bleken nog niet echt levensvatbaar. Het was wel het begin van een vol gend tijdperk. Ik geloof dat on ze schaatsers nog een vergoe ding van 15 gulden per dag kre gen. Dat kon niet meer." De komst van de merkenteams was niet meer te stuiten. Krook: „Op twee niveaus werd Rintje Rits- ma daarna heel belangrijk. Door zijn prestaties én zijn uit straling. Hij maakte duidelijk dat we met schaatsen een gewel dig product in handen hadden." Als topsportcoördinator van de KNSB begon Krook aan Naga no 1998. Voor de vaderlandse schaatsers de succesvolste Spe len ooit. „Het was geweldig en het was anders. Overbeleefde mensen, een andere cultuur dan we gewend waren. We leefden in een 'snelle' maatschappij. Mijn filosofie is altijd dat je moet proberen daarbij voorop te lopen. Vooral ook in de sport." Van Japan naar de Verenigde Staten, Salt Lake 2002. De schaatsers wilden de vlag niet dragen en een nationale rel was geboren. Krook: „Ik heb daar niet zo bij stilgestaan. Het ging allemaal wat klungelig. Verder ben ik er heel gemakkelijk in. We kwa men om te presteren en dat heb ben we op een geweldige manier gedaan." Er was ook een scheiding der geesten onder de schaatsers, door de komst van de merken teams. „Dat had te maken met de nieuwe ontwikkeling en met de toen aanwezige coaches. Der gelijke problemen zijn er nu niet meer." Daarom gezamenlijk naar Tu rijn 2006. „Kijk hoe gemakke lijk Erben Wennemars door een andere ploeg is opgenomen. Zo is de mentaliteit nu. Wat ik ver wacht? Als altijd hebben we de pech dat wij als schaatsers niet in de bergen zitten. Wij zitten ge woon in een hal op een terrein in een industriestad. Roman tiek? Nee. Wel is de sport profes sioneler en groter dan ooit, met veel meer kanshebbers dan ooit. Ik verwacht daarom prachtige wedstrijden." ANP voor het genezingsproces." De 27-jarige Warners moet de ko mende drie dagen zijn been om hoog houden. Daarna volgt een periode van drie weken in het gips, waarna een langdurige re validatie begint. „Het is twijfel achtig of hij de Europese kam pioenschappen deze zomer in Zweden haalt", aldus Verlooy. Interland Warners is niet de enige meer kamper die is getroffen door blessureleed. Ook Eugène Marti- neau en Joost van Bennekom staakten afgelopen weekeinde tijdens wedstrijden de strijd van wege kwetsuren. Het gevolg is dat Nederland komend weekein de met een verzwakt mannen- team zal afreizen naar de meer kampinterland in Praag tegen Tsjechië, Frankrijk en Enge land. Verlooy: „Op zich is dat niet erg. Deze interland is be doeld om jong talent internatio nale ervaring te laten opdoen." Bij de mannen zijn nationaal in- doorkampioen Johan van den Berg, Ronald Huethorst, Ingmar Vos en Robbert Bal geselec teerd. Bij de wouwen staan Karin Ruckstuhl, Laurien Hoos, Bregje Crolla en Remona Fran sen op de startlijst. ANP turïjn 200ó SITTARD - Rens Blom heeft besloten om het indoorsei zoen te laten schieten. De Limburger heeft een te grote trainingsachterstand opgelopen door de naweeën van een irritatie aan zijn schouder en een operatie aan zijn ver standskies. „Ik vind het indoorseizoen niet belangrijk ge noeg om alles op alles te zetten om tijdig fit te zijn. Daar om wil ik nu ook geen onnodige risico's nemen", lichtte hij zijn besluit toe. Blom zal misschien begin maart nog aan een indoorwed- strijd deelnemen, maar hij reist zeker niet af naar Mos kou voor de wereldkampioenschappen indoor. De pols- hoogspecialist gaat zich volledig richten op het buitensei zoen. De basis daarvoor wil hij leggen in Australië, waar hij medio maart naar toe gaat om te trainen. Zijn eerste grote wedstrijd springt Blom tijdens de FBK-Games in Hengelo op 28 mei. ANP RIJSWIJK - Raemon Sluiter heeft met het bereiken van de halve finales van het challengertoernooi in het Franse Andrezieux negen plaatsen winst op de wereldranglijst geboekt. De Rotterdamse tennisser steeg hiermee van de 92e plek naar de 83e positie en is de hoogst genoteerde Ne derlander. Sluiter verloor in Frankrijk in de halve finales van de Fransman Gilles Simon. Bij de vrouwen maakte de Zwitserse Martina Hingis een reuzensprong op de ranglijst. De verliezend finaliste in Tokio ging van de 117e naar de 48e plaats. Hingis keerde in januari na jaren van blessureleed met veel succes terug in het internationale circuit. Michaëlla Krajicek zakte van de 46e naar de 52e plaats. ANP ZEIST - Vitesse-middenvelder Van der Schaaf moet de eerstvolgende twee duels van zijn club toekijken. Hij is ge schorst wegens wangedrag zaterdag in de uitwedstrijd te gen AZ (1-1). Van der Schaaf greep na een overtreding te genstander Mathijsen bij de keel. Hij kreeg daarvoor de rode kaart van invaller-arbiter Heins. De aanklager deed Van der Schaaf een schikkingsvoor stel van drie duels, waarvan een voorwaardelijk. Dat ac cepteerde de speler van Vitesse. Doelman Pieckenhagen (Heracles Almelo) staat één wed strijd buitenspel. Hij kreeg rood zaterdag meteen na de uitwedstrijd tegen FC Groningen (0-0). Ook Pieckenha gen accepteerde het schikkingsvoorstel van de aanklager, met een wedstrijd voorwaardelijk. RKC-verdediger Van Haaren is voor één duel geschorst na zijn rode kaart zon dag in de thuiswedstrijd tegen NEC (1-3). Ook hij accep teerde het schikkingsvoorstel, zonder voorwaardelijke straf. ANP CAIRO - Zonder een minuut te spelen bij de Afrika Cup in Egypte, is Aruna Dindane teruggekeerd naar zijn Fran se club Racing Lens. De 25-jarige spits van Ivoorkust on dervond te veel last van een kuitblessure. Volgens bonds coach Henri Michel is hij pas over enkele weken weer speelklaar. Dindane beleefde in Egypte sowieso al een dramatisch toernooi. Vlak voor het begin ervan overleed zijn vijf maanden oude dochtertje. Na de begrafenis keer de Dindane terug bij de selectie van Ivoorkust. ANP door Barry van der Hooft DEN HAAG - Harde bewijzen zijn nog altijd niet geleverd, maar het vermeende omkoop schandaal in het Belgische voet bal houdt de gemoederen nog wel even bezig. Nadat het televi sieprogramma Panorama zon dag suggereerde dat een groot aantal voetballers en trainers wedstrijden zou hebben gemani puleerd, volgden gisteren de eer ste aanklachten van enkele be trokkenen. In de reportage van de VRT kwa men onder anderen Lierse-doel- man Cliff Mardulier, voormalig Sint Truiden-keeper Dusan Be lie, Westerlo-doelman Jonathan Bourdon en de ex-La Louviè- re-spelers Gunther Van Handen hoven, Geoffrey Tayes en Mario Espertero naar voren als spelers die op de hoogte waren van de corruptie in het Belgische voet bal en de banden met de Chine se maffia. Verder zouden ook trainers als Albert Carrier (ex-La Louvière, nu Brussels), Gilbert Bodart (de huidige trainer van La Louviè re) en Paul Put (ex-Lierse, nu Moeskroen) een dubieuze rol hebben gespeeld. Put diende gis teren een aanklacht wegens smaad in tegen de omroep VRT. „Telkens weer word ik beschul digd zonder dat daar enig be wijs voor is. Ik pik dit niet lan ger", reageerde Put gisteren. La Louvière wil ook de gang naar de rechtbank maken. Voor zitter Filippo Gaone sprak tij dens een persconferentie van een aanval op zijn club. „De re portage valt ons zonder enige ba sis aan en ondermijnt zo onze ge loofwaardigheid. De uitzending is gebaseerd op een schandalige getuigenis van een anonieme persoon. Niemand van mijn club krijgt het woord, ik besluit dat dit een doelgerichte aanval was." Doelwit Gaone zei ook nog dat hij pro beerde te begrijpen waarom „al leen zijn club een doelwit is". De advocaat van de club, Lau rent Denis, ging nog een stapje verder door over „een Vlaams complot tegen La Louvière" te spreken. Enkele andere betrokken dien den gisteren eveneens een aan klacht in of bereiden deze de ko mende dagen voor. Hun gang naar de rechter heeft een grote kans van slagen, omdat harde bewijzen tot nu toe nog steeds zijn uitgebleven. Al maanden lang wordt de Chinees Zheyun Ye als de vermeende spil in het omkoopschandaal gezien. Hij zou wedstrijden hebben gemani puleerd om op die manier grote gokwinsten op te strijken. Enke le spelers zouden 25.000 euro hebben ontvangen om de uitslag te beïnvloeden. Een groot aantal gespeelde wedstrijden zal nu nog eens onder de loep worden genomen en de Belgische voet balbond wil alle betrokkenen gaan ondervragen. Paardenrennen Eén van die personen is Gilbert Bodart, die inmiddels bekend staat als een fervent gokker. Vol gens de oud-doelman zelf alleen op paardenrennen, maar één van zijn assistenten bij KV Oos tende zag vorig seizoen een gok- briefje uit de jas van Bodart val len. De trainer had tegen Standard Luik op een 5-0-nederlaag inge zet en het werd... 5-0! Het is te hopen dat Bodart daadwerke lijk niets met het gokschandaal te maken heeft. Niet omdat hij zo'n innemende persoonlijkheid is, maar vanwege de uitspraken die hij deed. „Als blijkt dat ik iets misdaan heb, mag je mijn beide kinderen doodschieten." KOPENHAGEN - Uit angst voor lijf en leden mijdt de Deen se nationale tafeltennisploeg vol gende week twee belangrijke toernooien in Qatar en Koeweit. Het besluit heeft te maken met de commotie die is ontstaan na de publicatie van enkele spot prenten over de profeet Moham med in een Deense krant. „We willen het leven van onze spor ters niet in de waagschaal stel len", zei voorzitter Aksel Beck- mann van de Deense tafeltennis- bond. „In het huidige anti-Deen se klimaat kunnen we hun veilig heid niet garanderen. Het is jam mer dat de sport er de dupe van wordt, maar de veiligheid van onze sporters staat voorop." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45