Bath omringd door natuurgebied PZC Dalai Lama geeft brede kijk op je eigen leven en geloof Weer uitstel bouw in Wemeldinge Voetbalclubs in Terneuzen bestolen Goes: Uitvoering projecten nog vanwege vorige verdieping Westerschelde Discussiemiddag CDA over leefbaarheid Overval Grijpskerke bij Opsporing Verzocht C EssMBsmmmm Omega Combi houdt u van binnen en van buiten jong en gezond! Alle essentiële vetzuren 3-6-9 in 1 capsule. Drogisterij De Rode Pilaren, Lom bard straat 6 kerkinactie pflj| il. mmmé dinsdag 7 februari 2006 .141 door Harmen van der Werf BATH - Twee natuurprojecten van samen negentig hectare wor den nog dit jaar uitgevoerd bij Bath. Het kleine dorp onder Ril land wordt straks omringd door natuur. Ten westen van Bath strekt zich al een kreek uit, de Bathse Kreek. Nog ter compensatie van de verdieping van de Wester schelde eind jaren negentig wil de de provincie dit natuurge bied met 21 hectare uitbreiden. Tot nu toe is het gelukt daarvan een kleine zeventien hectare te verwerven. Een landbouwer wil een stuk grond het dichtst bij Bath niet verkopen. M. Adriaen- sen, technisch medewerker van de Dienst Landelijk Gebied van het ministerie van Landbouw, zegt daarover: „De verwerving vindt plaats op vrijwillige basis. KERKWERVE - Hoe houd je kleine kernen aantrekkelijk en leefbaar voor jong en oud? Die vraag staat morgen centraal tij dens een CDA-discussiebijeen- komst in dorpshuis 't Zuudende in Kerkwerve. De leefbaarheid in de kernen is voor het CDA een voortdurend aandachtspunt. Kleine kernen moeten in de visie van de chris ten-democraten levendig en leef baar blijven en om te bekijken hoe dat doel bereikt kan wor den, zoekt het CDA het gesprek met dorpsraden, beheerders van dorpshuizen en vrijwilligers. Ook wil het CDA plaatselijke kerkgemeenschappen betrekken bij de discussie. Tijdens de bijeenkomst in het dorpshuis wordt onder meer het sociale aspect 'leefbaarheid' en de rol van de gemeente belicht. De discussiebijeenkomst in het Kerkwerfse dorpshuis begint om 15.30 uur. Als een eigenaar niet wil mee werken, houdt het op." De kleine zeventien hectare die bij de Bathse Kreek kon worden aangekocht, zullen als nat na tuurgebied worden ingericht. Er worden twee poelen in gemaakt. De voedselrijke bovenlaag die is gebruikt voor landbouwproduc tie, wordt afgegraven. Er blijft zo schrale grond over. Van hoog naar laag, van droog naar nat. De natuur moet vervolgens zelf het werk doen. Zaden die van oudsher in de bodem zitten, zul len ontkiemen. Zilte soorten als zeekraal en zoete soorten als wa terbies komen terug. Adriaen- sen: „Wij leggen geen natuur aan, wij scheppen alleen de voor waarden voor natuurontwikke- ling." Zo zal het ook ten noorden van Bath gaan, in een ruim zeventig hectare groot gebied langs de Bathseweg' waar momenteel nog een motorcrossterrein is. Dit is Bathse Schor gedoopt, omdat het ooit in open verbinding met de Westerschelde stond. De kreekrestanten zijn nog gedeel telijk te zien. Die worden her steld en doorgetrokken. Een 'na tuurlijk' zeekleibos met iepen en essen moet er op den duur ontstaan. Om te voorkomen dat alles binnen de kortste keren volgroeit en verruigt, zal het ge bied door koeien worden be graasd. Staatsbosbeheer gaat daarvoor landbouwers uit de omgeving benaderen. Struinen Het Bathse Schor wordt niet he lemaal onder handen genomen. Ongeveer de helft is in het verle den gebruikt als opslagdepot voor grond die vrijkwam bij het graven van het Bathse Spuika- naal. Afgraven is te duur en het depot kan mooi dienst doen als wandelgebied. Een zomereiken- en berkenbos zal er tot ontwik keling komen, is de verwach ting. Wie dat wil, kan er straks vrij doorheen struinen richting het schorrengebied, aan de rand waarvan, op het hoge depot, een vogelkijkscherm zal worden ge plaatst. Het motorcrossterrein bij Bath blijft overigens gehand door Paul Begijn TERNEUZEN - De voetbalver enigingen W Terneuzen en VV Terneuzense Boys hebben de laatste maanden in toenemende mate te maken met diefstal. Van af oktober vorig jaar is diefstal schering en inslag bij de Terneu zense verenigingen. Op haar website kondigt Terneu zen aan dat de vereniging over gaat tot het plaatsen van een be veiligingscamera. Voor secreta ris J. Alberti de oplossing om de daders in de kraag te vatten. „Wij kunnen niet op elke hoek van het complex een toezicht houder plaatsen. Dat is ook niet onze bedoeling", benadrukt hij. Behalve fietsen en brommers worden er ook regelmatig waar devolle spullen uit de kantine en de kleedkamers meegeno men. Volgens Alberti zijn de die ven vooral actief op trainings avonden. „Als het donker is, slaan ze toe." Of de daders zelf lid zijn van de club of dat ze var buitenaf komen, durft hij njf; met zekerheid te zeggen. Voorlopig kunnen de voetbal- Iers hun fiets neerzetten op eea tijdelijke parkeerplaats naast een loods tegen het training, veld. Daar is wel voldoende toe zicht. Ook Terneuzense Boys, een eind- je verderop aan het Zuiderspofi. park, heeft last van diefstal, vooral van fietsen. Eerder ai werd de haag, die het zicht o: de fietsenstalling ontnam, wej gehaald. Maar er werden no; steeds rijwielen ontvreemd danks die maatregel. „Zelfs va; het terrein, naast de tractorstak ling werd korte tijd geledenee fiets gestolen", zegt secretary G. Maas. „Op dit moment wore er gesproken over de komst va: beveiligingscamera 's. Bij voetbalvereniging HV72{ uit Hulst is het de laatste tip rustig. Ook HSV Hoek en Vf Breskens hebben nauwelijks geen last van diefstal. Door twee nieuwe natuurprojecten komt Bath, met op de voorgrond de Bathse Kreek, middenin de natuur te liggen, foto Dirk-Jan Gjeltema haafd tot het kan worden ver plaatst naar een lawaaisportcen- trum dat tussen Bath en de Bel gische grens komt. De Dienst Landelijk Gebied houdt donderdag in het Rilland- se dorpshuis Luctor et Emergo vanaf 19.30 uur een voorlich tingsbijeenkomst over de na tuurontwikkeling bij Bath. De uitvoering staat na de zomer ge pland. door Willem van Dam WEMELDINGE - De uitvoering van het woningbouwplan aan het Amaliaplein in Wemeldinge heeft opnieuw enige vertraging opgelopen. Wethouder G. Bur ger van de gemeente Kapelle ver wacht dat het nog minstens drie maanden duurt, voordat met de bouw kan worden begonnen. Kapelle werkt al vijf jaar aan het nieuwbouwplan voor Wemel dinge. Achtendertig woningen moeten er komen in het gebiedje dat wordt begrensd door de Prinses Beatrixweg, Prinses Julianastraat, Wilhelminastraat en Daniëlstraat. Aanvankelijk ging het gemeentebestuur van Kapelle ervan uit, dat eind vo rig jaar met de realisering van het plan begonnen zou kunnen worden. Dat bleek echter niet haalbaar, zegt CD A-wethouder G. Burger (hij nam onlangs de portefeuille ruimtelijke ordening en volks huisvesting over van ex-wethou der P. Ganseman). Dat kwam on der meer doordat er grondver- vuiling was geconstateerd; in de bodem werden metalen, olie en resten van bestrijdingsmiddelen aangetroffen. Bovendien vergde de verplaatsing van het con structiebedrijf Lagendijk naar het industrieterrein Choorhoek aan de kanaalarm wat meer tijd dan was voorzien. De bestemmingsplanprocedure is inmiddels afgerond. Tegen het bouwplan is één bezwaar in gediend. Het bezwaarschrift is afkomstig van een omwonende. Plij heeft onder meer problemen met de omvang het plan. De commissie beroep- en bezwaar schriften van de gemeente Ka pelle zal het bezwaarschrift be gin maart behandelen. Indien het wordt afgewezen, zal vrij snel daarna worden begonnen met de sanering van de vervuil de grond. Ook zal dan een aan vang gemaakt worden met de sloop van de (voormalige) be drijfsgebouwen van busonderne ming De Baar en Leendertse. door Miriam van den Broek GRIJPSKERKE - Het program ma Opsporing Verzocht be steedt vanavond aandacht aan de gewapende overval op het tankstation aan de Middelburg- seweg in Grijpskerke. Het tankstation werd maandag 9 januari omstreeks 20.00 uur overvallen door twee mannen. Een van cle daders had een pi stool. Nadat ze de kassa hadden leeggeroofd gingen ze er van door. In de uitzending worden een reconstructie van de overval en opnames van de beveiligings camera getoond. Kort na de overval meldde de po litie dat de beveiligingscamera niets had opgenomen. Gisteren maakte de politie bekend dat er toch nog beelden van de overval waren opgespoord. Ook is er een signalement gemaakt. De dader met het pistool heeft een getinte huidskleur, is ongeveer 1.70 li ter lang en heeft een norms-: postuur. Hij droeg een donker: muts en een donkere sjaal hij tot over zijn neus had opge trokken. Verder droeg hij et- zwarte jas met drie witte bare over de arm. Hij had een doÉe- re broek aan en donkere schoe nen en sprak accentloos Neds- lands. De tweede dader heeft evene® een getinte huidskleur en is on geveer 1.80 meter. Hij hadee donkere capuchon op en een donkere jas tot op de hei met smalle lichte banen overè armen. Verder droeg hij eenro de broek, wellicht een jo broek, en lichte schoenen. De uitzending van Opsporii Verzocht is op Nederland 2 va 20.30 tot 20.55 uur en van 2L2i tot 21.55 uur. Woensdag 8 fr bruari wordt het program; om 15.15 uur herhaald op Nede land 1. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Dalai Lama geeft maandag 5 juni een lezing in het Sportpaleis in Antwer pen. En of je nu boeddhist bent, christen, jood of moslim, ga er heen luister naar wat de Tibet aanse leider te vertellen heeft, raadt Sjoerd Buisman aan. „Stel je ervoor open en je krijgt een bredere kijk op je eigen le ven en je eigen geloof." Het maakt de Dalai Lama niet uit van welk geloof je bent, bena drukt Buisman. „Hij zegt: als je in het christendom bent geboren en opgegroeid, dan moet je daar in blijven. Ieder geloof heeft vol gens hem sterke kanten. Hij pro beert alleen andere punten te be nadrukken van elk geloof, waar door mensen verdieping vinden in hun religie en in hun leven." Wie Buismans raad opvolgt en in juni naar Antwerpen gaat, staat een aparte ervaring te wachten, voorspelt de Vlissin- ger. Het is bijzonder om de Da lai Lama te horen spreken, weet hij uit ervaring. Hij maakte in ja nuari zijn derde kalachakra-in- wijding mee. De eerste was in 1995 in Mongolië, de tweede in 1999 in de Verenigde Staten. Dit jaar vond de kalachakra plaats in Amaravati in Zuid-In- dia. Totale verlichting De kalachakra is een inwijdings ritueel voor de discipelen die de status van totale verlichting wil len bereiken. In India waren der tig monniken aanwezig die daar voor aan de kalachakra meede den. Zij werden tijdens de inwij ding ondersteund door de ande re aanwezigen. De kalachakra in Amaravati werd bijgewoond door 100.000 monniken en boed dhisten uit de hele wereld, van wie de meesten slechts opper vlakkig kennis kunnen nemen van het ritueel, maar die bijvoor beeld door het naspreken van teksten van de Dalai Lama de discipelen helpen in het berei ken van totale verlichting. Buisman (55) verdiept zich al sinds zijn jeugdjaren in de theo sofie. Die is, zegt hij, mede geba seerd op het Tibetaans boeddhis me. Hij is geen boeddhist, merkt hij op. „Ik heb geen geloftes af gelegd. Het boeddhisme is ook geen geloof, het is een levenswij- Sjoerd Buisman over de Dalai Lama: „Ieder geloof heeft volgens hem sterke kanten." foto Ruben Oreel ze." Elementen daarvan, zoals meditatie, gebruikt de Vlis- singer wel in zijn dagelijks le ven. „Ik heb het materieel goed, maar ik hecht niet te veel aan het materiële, en ook niet te veel aan het spirituele. Ik hoef mij werkelijk geen zorgen te maken over de vraag of ik aan het ein de van de maand nog te eten heb. Tegelijkertijd probeer ik goed te doen voor anderen. Ik ben mede-oprichter van het hos pice in Middelburg, mijn vrouw doet daar vrijwilligerswerk en ik ben vrijwilliger bij andere or ganisaties. Ik volg het midden pad tussen goed en kwaad." Buisman is in de jaren negentig twee keer in Tibet geweest. In 1994 ontmoette hij de Dalai La ma in Middelburg, toen de Tibet aanse leider daar een Four Freedoms Awards ontving. De reis naar India, die hij met zijn vrouw ondernam, heeft diepe in druk gemaakt. Zowel de kalachakra-inwijding, de enor me mensenmassa, het preken van de Dalai Lama als de om standigheden waarin de Indiërs leven. „Dan moeten we in Neder land eigenlijk gewoon stoppen met klagen." Indruk maakten ook de zieken, melaatsen en mis- maakten langs de weg naar het terrein waar de kalachakra plaatsvond. Die aanblik bracht een innerlijk conflict teweeg toen hij de Dalai Lama hoorde spreken over 'zorgen voor alles wat leeft'. „Ik dacht: jaja, en wat doen jullie dan allemaal voor die mensen langs de weg? Ik zag er ter plekke iemand ster ven. De meesten liepen gewoon voorbij, op weg naar de kalacha kra. Pas later drong goed tot me door dat het er in India bijhoort. Je kunt niet in je eentje al die mensen helpen. Er zijn honderd duizenden zoals zij. Daar moet je deels mee leren leven. Noodge dwongen." Buisman is in zijn 'persoonlijke reis' inmiddels verder getrok ken en aanbeland bij de middel eeuwse mystiek en gnostiek van het christendom. Het lijkt een grote stap terug naar waar hij oorspronkelijk als Westerse christen vandaan komt, maar dat valt wel mee, zegt hij. „De middeleeuwse mystiek vertoont zeer grote overeenkomsten met het Zen-boeddhisme." Hij is vijftien jaar geleden be gonnen aan zijn spirituele reis. „Ik heb in mijn jonge jaren enke le bijzondere dingen meege maakt, geestelijke ervaringen die heel moeilijk zijn uit te leg gen. Te complex. Als twintiger merkte ik wel dat ik iets was kwijtgeraakt wat ik als tiener nog had. Ik wist alleen niet wat. Dat weet ik nog steeds niet. Ik denk dat ik daar pas achter kom, als ik overlijd. Mijn recen te reis naar India past in mijn zoektocht naar wat ik heb verlo ren. Ook die is van waarde ge weest, maar ook daarvoor geldt: ik weet nog niet welke waarde." De Dalai Lama spreekt op maan dag 5 juni vanaf 14.30 uur in het Sportpaleis in Antwerpen over 'in terrelatie, of de kunst van het ge lukkig zijn'. Hij houdt zijn voor dracht in het Engels, maar die wordt gelijktijdig vertaald in het Nederlands. Toegangskaarten kos ten 10, 15 of 20 euro. Meer informa tie is te vinden op www.dalaila- ma-belgium2006.org. Weekend-oma gezocht voor Kim (12) die een spierziekte heeft. Kunnen haar ouders eens rustig de zaterdagkrant lezen. Kijk op www.handjehelpen.nl www.handjehelpen.nl HOREN. ZIEN EN HELPEN Meld uw klacht, liefst met foto, op .fietsersbond.r 1 Bevat alle belangrijke omega vetzuren (3-6-9) Met o.a. visolie, lijnzaadolie en vitamine E Beschermt de huid tegen veroudering Goed voor hart en bloedvaten 1 Ondersteunt de vitaliteit van spieren en gewrichten 1 Goed voor geheugen en concentratie AANBIEDING VAN DE WEEK 1 verpakking Omega Combi® (50 st.) van €j£#5VOOr 14,95 i voordeelverpakking Omega combi®(100 sD voor 24,95 Uw voordeel 8,95 Visolie Visolie bevat omega-3 vetzuren ERA DHA. Deze vetzuren spelen een belangrijke rol voor de ogen en het zenuwstelsel. Maa vooral bij het gezond houden van hart- en bloedvaten en het in conditie houden van de huid. Omega Combi bevat uitsluitend zuiver geconcentreerde olie, afkomstig uit vette vis (zalm, makreel, sardine en haring uit de Stille Zuidzee en Indische Oceaan). Lijnzaadolie en Teunisbloemolie De uit vlaszaad gewonnen lijnzaadolie is rijk aan alfa-linoleenzuur, een essentieel omega-3 vetzuur, dat onmisbaar is voorde gezondheid. Teunisbloemolie bevordert de spijsvertering en de hersenfunctie. Boven dien is deze olie goed voor de weerstand. Voor meer informatie kijk op www.omegacombi.nl De kortingsbon kunt u inleveren bij: PZC SCHOUWEN DUIVENEI /kinderenindeknel .v.:vv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36