Plan nieuwe contributie gesteund PZC PZC Dijken laten Boom niet los Restauratie oude scheepswerf begonnen Gladheidsbestrijders Van zoutvaatjes tot Joop ter Heul in De Blikvanger gaan samenwerken Neptunus begint aan uitwerking ambitieus activiteitenplan voor Zierikzee Bingomiddag Bijeenkomst over scheidingen Diefstal gereedschap uit auto Mannen gestraft voor vechtpartij Dna verraadt inbreker Tweede lift station Middelburg Neckermann helpt De Mikke dinsdag 7 februari 2006 113 Hnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - Middenstandsver eniging Neptunus is er in ge slaagd het minimum van negen- lig leden enthousiast te krijgen voor een ambitieus activiteiten plan voor de Zierkzeese binnen stad. Ze zijn bereid daarvoor dit jaar het prijskaartje van ieder negenhonderd euro te betalen. Voorzitter D. Kersten kon giste ren opgelucht ademhalen. „De teller staat momenteel op 94 en als het even kan, gaan we nog door de honderd heen. Hoe meer mensen zich achter het plan scharen, des te makkelijker wordt het doorgaans om ande ren ook nog enthousiast te krij gen en over de streep te trek ken." Naast de 'volle leden' heeft Neptunus voor een vijftal ondernemers een aparte rege ling opgezet, die het mogelijk maakt dat ze voor de helft van het bedrag meedoen. Daarnaast is er nog een groep, zoals bouw bedrijven en banken, die geen baat hebben bij acties en evene menten in de binnenstad, maar de vereniging wel voor het basis bedrag van 95 euro per jaar steu nen. Wapenfeit Het eerste wapenfeit uit het plan wordt nog deze maand zichtbaar, aldus Kersten. „Er zijn 2500 doosjes bonbons in de maak die samen met rozen wor- den verdeeld over de deelnemen- j de winkels. Voor Valentijnsdag kunnen ze dat uitdelen aan hun klanten. Dat is ook het grote voordeel aan deze constructie, De deelnemers hoeven zelf niets ZIERIKZEE - De afdeling Zie rikzee van ouderenbond Anbo houdt vanmiddag een extra bin- KAPELLE www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 I 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl meer te doen. Voor die negen honderd euro wordt al het mate riaal aangeleverd en geregeld en weten ze een jaar van tevoren wat er in Zierikzee gaat gebeu ren. Ondernemers die niks beta len, doen gewoon nergens aan mee, zo simpel is het. Ik ben heel blij dat die steun er nu is. Het zal echt dit jaar moeten ge beuren in Zierikzee, willen we onszelf als koopstadje weer een beetje op de kaart zetten. Het kwartje is eindelijk gevallen!" Volgens Kersten kunnen alle on derdelen uit het ambitieuze acti viteitenplan met de zekerheid van minimaal 84.600 euro aan inkomsten dit jaar worden ge realiseerd en wordt de organisa tie nu in gang gezet. Eén van die onderdelen omvat straatvoetbal wedstrijden met medewerking van een eredivisieclub. Een an dere trekker die de uitvoerende werkgroep contributie van Nep tunus in petto heeft, is de tijde lijke plaatsing van een skispring schans in de stad. Rond de kerstdagen is het de be doeling in de historische straten Dickensiaanse taferelen neer te zetten. Verder moet ook de paar denmarkt zijn naam weer eer aan gaan doen en worden tevens de havendag en maritieme da gen opgesmukt met meer mu ziek, theater en entertainment, verspreid door het centrum. „Er wordt altijd geroepen over toe risten, toeristen en toeristen, maar er wonen hier twaalf maanden per jaar ook mensen die we zeker niet mogen verge ten." Het activiteitenplan is overi gens niet zaligmakend, bena drukt M. Ooijens van de werk groep contributie. De mogelijk heid blijft evenementen aan de kalender toe te voegen of te ruilen voor iets vergelijkbaars. Dat geldt ook voor het streven naar extra (sponsor)inkomsten voor nieuwe initiatieven, zegt hij. „De volgende stap is de discus sie over de openingstijden en de poging daar meer eenheid in te krijgen." Deze wordt gehouden in het Her vormd Kerkcentrum aan het Ha venpark in Zierikzee. De bingo middag begint om 14.00 uur. De zaal is open vanaf 13.30 uur. SIRJANSLAND - Het Reforma- torisch Contact op Schou- wen-Duiveland houdt donder- dag een ontmoetingsavond in de i grote zaal van de kerk in Sirjans- land. Predikant J. de Groot uit Dor drecht houdt tijdens de bijeen komst een inleiding over echt scheiding. Aansluitend kan er over dit onderwerp gediscussi eerd worden. De avond begint om 19.45 uur. Advertentie Den Dekker Muziek 0113-330330 Leo Boom bij de stormvloedkering, waar hij zelf bij betrokken is geweest onder meer als projectleider veiligheidsfilosofie Oosterschelde. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Veiligheid. Dat zonder meer. Bij bouwkundig ingenieur in wa termanagement Leo Boom uit Burgh-Haamstede lopen dijken sinds jaar en dag als rode draad door zijn le ven. Nog niet zo lang geleden was hij als projectmanager betrokken bij de aanpak van zeeweringen rond de Wes- terschelde. Nu blikt hij, meer op af stand, nieuwsgierig vooruit naar het dijkversterkingswerk dat het gebied rondom de Oosterschelde te wachten staat. Wat Boom betreft wordt dat geen lopende bandwerk. „Koester het feit dat je een vliegende start kunt maken. Maar dat ontslaat je niet van de plicht om het werk vervolgens met gezond ver stand en een toekomstvisie te doen." Daarmee doelt Boom op, zoals hij het zelf formuleert, 'slimme oplossingen die de veiligheid garanderen'. Dijkverster king houdt niet automatisch meer ho ger en sterker in, verwijst hij naar de omslag in denken over water die zich de laatste jaren voltrekt. Oplossingen om veiligheid te waarborgen of wellicht zelfs nog te vergroten kunnen ook in multifunctionele toepassingen worden gevonden. Neem een natuurgebied of een jachthaven - met drijvende voorzie ningen - tussen twee dijken in. Betrek het achterland in het zoeken naar oplos singen voor dijkversterking, betoogt Boom. Juist in combinatie met natuur, recreatie of wonen kan er optimaal van het geld dat voor het project zeewerin gen is uitgetrokken, geprofiteerd wor den. Het is één van de redenen waarom Boom zich verkiesbaar heeft gesteld voor de verkiezingen van het Water schap Zeeuwse Eilanden op 7 maart. Op die manier kan hij, stelt hij, zijn ken nis en ervaring inzetten om kansen die er zijn optimaal te benutten. De inwoner van Burgh-Haamstede is geen geboren Zeeuw. Als Rijks watersta ter maakte hij voor de Deltawerken ja ren geleden de overstap naar Schou- wen-Duiveland, waaraan hij verknocht raakte. Evenals aan 'hoogwaterbescher ming', waaraan hij zo'n beetje zijn hele werkend leven tot nu toe besteed heeft. Boom, die sinds eind vorig jaar een zelf standig adviesbureau in watermanage ment runt, was onder meer als project leider veiligheidsfilosofie Oosterschelde bij de Stormvloedkering betrokken. Ja ren later raakte hij bij de aanpak van de dijken rondom de Westerschelde be trokken. In het project Zeeweringen werken Rijkswaterstaat en de Zeeuwse waterschappen - met rijksgeld - geza menlijk aan een verbetering van de steenbekleding van de dijken, die - zo bleek na onderzoek - zwakker waren dan gedacht. Volgens de in Zeeland ge hanteerde veiligheidsnorm van 1 op 4000 moeten dijken een superstorm die eens in de 4000 jaar voorkomt, kunnen weerstaan. Die zorg voor veiligheid is terecht, vindt Boom. Sterker nog, wat hem betreft mag die norm zelfs worden opgeschroefd. Als er maar niet voorbij wordt gegaan aan de verschillende mo gelijkheden die er zijn als het om dijk versterking gaat. „Veiliger waar nodig, maar ga over lastige stukken in discus sie." En daar zit ook ruimte, verwacht de ingenieur. Want hoewel de tijdsplan ning van het projectbureau Zeewerin gen een strakke lijkt (alleen al vanwege de afhankelijkheid van storm- en broed- seizoen en vergunningtrajecten) denkt hij dat het project - dat nog tot 2015 loopt - nog heel wat discussie teweeg zal brengen. En daar moet het water schap in zijn visie iets mee doen. KOUDEKERKE - Inbrekers hebben tussen zondagavond acht uur en gisterochtend acht uur de ruiten van twee ge parkeerde auto's stukgeslagen. De voertuigen zijn van een bedrijf aan de Tramstraat in Koudekerke. De dieven namen voor enkele duizenden eu ro's gereedschap mee. MIDDELBURG - De uitsmijter speelde gisteren in Mid delburg ongewild een hoofdrol bij een incident tussen een 37-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk en een 30-jarige man uit Rotterdam. In een café in Sint-Maartensdijk werd op 24 december 2004 de Rotterdammer gestoord tij dens het eten van een uitsmijter. Toen de 37-jarige bezoe ker de helft van de uitsmijter tot zich nam, haalde de Rot terdammer naar hem uit met het bestek. Het mes bleef in de jas op zijn schouder steken. Daardoor bleef het letsel beperkt. De aanstichter sloeg terug. Politierechter I. Wol- tring legde de jongste verdachte 56 uur werkstraf op, ter wijl de Smerdiekenaar werd veroordeeld tot 265 euro boe te. TERNEUZEN - De politie heeft een 32-jarige Terneuze- naar aangehouden en in bewaring gesteld. De man stond al enige tijd als gezocht te boek, nadat erfelijk materiaal van hem werd aangetroffen bij een inbraak in een be drijfspand in Terneuzen in december 2004. Tijdens de ver horen bekende hij zijn betrokkenheid bij zeven inbraken in Temeuzen en Nieuwvliet. MIDDELBURG - Na de voor Zeeland slechte berichten over de sluiting van de stations in Amemuiden en Krab- bendijke, is er ook goed nieuws van het spoor: het NS-sta- tion in Middelburg krijgt een tweede lift. Het perron aan de zuidzijde voor de treinen richting Goes, perron 2, is tot nu toe alleen via trappen en een hel- lingbaan te bereiken. Vooral voor mensen in een rolstoel of met een kinderwagen is dat soms lastig. Maar ook reizi gers met zware koffers voelen het gemis van een lift. Over een half jaar zijn zij verlost van dat ongemak. Spoor- beheerder Prorail heeft gisteren bekendgemaakt dat vol gende week maandag, 13 februari, wordt begonnen met de bouw van de tweede lift. Die wordt, verwacht het be drijf, halverwege dit jaar in gebruik genomen. De lift komt bij de tunnel onder het spoor tussen de twee perrons, tegenover de trap naar perron 2. De tunnel blijft tijdens de werkzaamheden gewoon open voor treinreizi gers. MIDDELBURG - Postorderbedrijf Neckermann heeft on geveer tweehonderd lege inktcartridges gegeven aan vo gel- en zoogdierenopvang De Mikke in Middelburg. De Mikke levert die in en krijgt er geld voor, dat besteed wordt aan de dieren in de opvang. De vrijwilligers en de beheerster waren erg blij met het gebaar, dat mede in sa menwerking met de Dierenbescherming Zeeuws-Vlaande- ren tot stand is gekomen. door Ali Pankow RENESSE - Gastvrouw Anne- marie Heiligers van het oude blikkenmuseum De Blikvanger in Renesse heeft een zeer geva rieerd jaarprogramma voor de wisselexposities samengesteld. „Het varieert van extra aan dacht voor zoutvaatjes tot een Jugendstil-blik met de uitstra ling van een Joop ter Heul- boek", aldus Heiligers. De eerste wisseltentoonstelling bij De Blikvanger loopt van 14 februari tot en met 16 april en heeft als titel 'Pasen aan Zee'. Er zullen eierdoppen en versier de eieren te koop zijn, terwijl het thema 'Zee' in beeld wordt gebracht met een grote collectie zoutvaatjes en met enkele schil derijen. De tweede presentatie van eind april tot eind mei krijgt als titel 'Koekje erbij?'. Hierin wordt aandacht besteed aan verpakkingsmiddelen van koekproducent Verkade door de jaren heen. In zomer en najaar krijgen poppenhuizen, poppen- winkels en beren specifieke aan dacht in De Blikvanger. De eindejaarstentoonstelling heeft als titel 'Blikkenstad in Kerstsfeer'. Het Blikmuseum is tijdens de expo sities geopend op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en op woens dag van 14.00 tot 17.00 uur. Groe pen kunnen voor een bezoek op an dere dagen een telefonische af spraak maken: 0111-461794. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Het dak zakt onheilspellend door, de wind heeft vrij spel in de loodsen. De scheepswerf van de familie Meerman in Amemuiden is echt toe aan een opknapbeurt. Giste ren begon de restauratie offici eel. Over een jaar is de werf een museum van de Stichting be houd hoogaars. Niet dat cle loodsen zullen in storten hoor, zeggen de kenners uit Amemuiden. „Die staan er al eeuwen, ze hebben alle stor men doorstaan. Er is nog nooit een dakpan afgevallen." Maar toch, het verval begint zicht baar te worden. De gemeente Middelburg kocht de werf drie jaar geleden, voor een symboli sche euro, van de familie Meer man, die de werf eeuwenlang in het bezit heeft gehad. De stichting Behoud hoogaars heeft de afgelopen twee jaar vooral nodig gehad om de inven taris van de loodsen in kaart te brengen. Vrijwilligers hebben al les gefotografeerd om ook voor later een beeld te hebben hoe al les eruit zag. „Alle gereedschap pen en machines zijn in een con tainer gestopt", vertelt Ria Ge luk van de stichting. „Alles wordt nu geregistreerd en onder zocht." De restauratie van de werf duurt bijna vier maanden. Daarna kan de constructie van de loods de stormen nog beter aan, dan kunnen de vrijwilligers van de stichting aan boten wer ken zonder weg te tochten en dan heeft de stichting ook een splinternieuw onderkomen in een nieuwe loods. „Toen we hier kwamen was er twintig jaar niet in gewerkt", zegt Geluk. „En ei genlijk was de loods toen het mooiste. Maar zo zal het nooit meer worden." Want de loodsen waren wel mooi en authentiek, maar wei nig praktisch. En ze voldeden al helemaal niet aan moderne ei sen van de Arbo en milieu. De le men vloer het bijvoorbeeld alle vloeistoffen door, met bodemver vuiling als gevolg. Eronder komt een vloeistofdichte vloer, de lemen vloer blijft. Ook de hel- Gerard (1) en Ko Meerman in de werf van hun familie. foto Ruben Oreel ling om de schepen uit het water te trekken moest worden aange past. De twee oude loodsen blijven zo veel mogelijk intact. In de ene zullen schepen worden gerepa reerd, de ander wordt straks een museum. Het pekkot, waarin vroeger de planken voor de sche pen werden kromgetrokken, krijgt een overkapping. Als alles goed gaat is de restauratie deze zomer klaar. Het museum opent volgend voorjaar de deuren. Glorietijd De oude Meerman sloot zijn werf in 1986. De laatste 25 jaar zijn er geen hoogaarzen meer ge maakt, in de glorietijd produ ceerde de werf zeven schepen per jaar. Ko en Gerard Meer man, zoons van de laatste eige naar, verrichtten gisteren de of ficiële handeling. Ze trokken een doek van het bouwbord. Va der Meerman (91) was er niet. „Het is allemaal een beetje te veel voor hem", zegt Gerard. De Meermannen vinden dat het hoog tijd wordt dat de opknap beurt begint. „Mijn vader loopt hier nog veel rond. Dan komt hij thuis en vertelt dat er weer een ruitje stuk is of dat er weer plan ken loshangen", zegt Gerard. „Alles duurt zo lang. Vergunnin gen procedures, je bent zo weer een maand verder." door Emile Calon MIDDELBURG - Op het gebied van gladheidbestrijding is nog een wereld te winnen als het gaat om samenwerking en effi ciëntie. Bijna elke wegbeheerder - dat zijn er in Zeeland negentien - heeft zo zijn eigen regels voor het strooien van zijn wegen, wanneer hij in actie komt en wat voor type zout of pekel hij strooit. Ook op het gebied van inkoop van materiaal en onder houd wordt nog maar weinig sa mengewerkt. En het uitlenen van strooiwagens is al helemaal een zeldzaamheid. Daar moet verandering in ko men, zo vinden de beide water schappen, Rijkswaterstaat, de provincie, Zeeland Seaports en de NV Westerscheidetunnel. Al anderhalf jaar onderzoeken ze hoe ze beter kunnen samenwer ken. Gisteren bekrachtigden die organisaties dat onderzoek via het ondertekenen van een conve nant en ze hopen over ruim een jaar een voorstel te kunnen doen om te komen tot een pact. Als ze daarin slagen geldt vanaf de winter van 2007/2008 een strooiregiem voor de Zeeuwse wegen buiten de bebouwde kom. Nu is het nog zo dat provincie en Rijkswaterstaat strooien om gladheid te voorkomen, terwijl de waterschappen pas in actie komen als het al glad is. De één strooit droog (zout), de ander nat (pekel). En ook de wegvak- ken zijn onderling verdeeld zo dat het voor kan komen dat vijf strooiers over een weg rijden en er maar één strooit, omdat die andere vier daar niet mogen strooien. Al die verschillen in aanpak, al die verschillen in inkoop, be heer en afstemming moeten ver dwijnen, zo vinden de zes orga nisaties. En de gemeenten, die mogen aanhaken bij die zes en zo meedoen met het onderzoek naar een efficiëntere gladheidbe strijding in het Zeeuwse. De ge meente Kapelle heeft al laten weten dat ze maar wat graag aanhaakt, zo vertelde J. de Jon ge van Rijkswaterstaat. Hij heeft het volste vertrouwen dat over ruim een jaar besloten wordt om samen te werken. Mo gelijk gebeurt dat in fases. Gede puteerde T. Poppelaars toonde zich in ieder geval een warm voorstander van samenwerking. „Dat moet. En is in het belang van de veiligheid ook hard no dig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35