PZC Huurwoning blijft betaalbaar Westhoek maakt zich weer op voor traditionele straofeesten Contract zorgboerderij ondertekend Bewegwijzering Brouwersdam gaat op de schop Weg of niet weg dat is de vraag PUZZELPAUZE 15 leeuwland en gemeente gaan prestatieovereenkomst ondertekenen rVervang uw oude pannen tijdelijk met flinke korting 3 7 2 4 1 3 6 5 9 1 5 6 5 8 7 4 7 3 2 9 5 1 4 2 9 keuze in trouwpakken! Gemeente werkt mee aan plan Lidl Alleen gsm-mast Wolphaartsdijk Mishandeling niet bewezen zeeuwse almanak Fiets e: 0113-315649 nw»v- www.pzc.nl Postbus 31,446° AAG°es radvertentie-exploitatie: Snnrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520: 7psuWs-Vlaanderen: 0114-372770: Nationaal: 020-4562500. dinsdag 7 februari 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Scholieren in Goes nemen minister Donner onder vuur editie Schouwen-Duiveland anorPiet Kleemans BENESSE - Weg of niet weg? Dat is de vraag die opkomt bij btt zien van de nieuwe gemeen- tegids van Schouwen-Duive land. De inmiddels gesloopte Vroonweg prijkt nog altijd op de plattegrond in het hart van de gids. Vervelend, maar niet de verant woordelijkheid van de gemeen te, reageert R. Korstanje van de afdeling voorlichting van de ge meente. De gemeentegids wordt, weet zij, vereenzelvigd met de gemeente Schouwen-Dui veland. „Maar het is feitelijk een uitgave van uitgeverij LnO. Wij krijgen ook alleen inzage in de gemeentelijke informatie." Contactpersoon bij LnO voor de gemeentegids K. Stoutjesdijk was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De Vroonweg werd vorig najaar gesloopt. De oude verbindings route tussen Haamstede en Re- nesse heeft plaatsgemaakt voor natuurontwikkehng. De weg doorsneed het vroonge- bied en met het weghalen van de weg beoogt de provincie her stel van ooit door aanleg van de weg verloren gegane natuur waarden. Het gebied is voor wandelaars en fietsers nog wel bereikbaar. Er is een over de vroongronden meanderend fietspad aangelegd. Om het in het gebied grazende vee ook daadwerkelijk in het na tuurgebied te houden zijn wildroosters aangelegd. rfnnr Piet Kleemans ZIERIKZEE - Minstens drie kwart van de huurwoningen woningbouwcorporatie Zeeuwland blijft betaalbaar. Die garantie geeft Zeeuwland in de binnenkort officieel te onder tekenen prestatieovereenkomst met de gemeente Schouwen-Dui veland. De gemeente en Zeeuwland heb ben, stelt de gemeente in een raadsbrief over de prestatieover eenkomst, een bijzondere rela tie. Allebei werken ze aan aan trekkelijke woonmilieus, leefba re wijken en kernen, maar noch de gemeente noch Zeeuwland kan daar zelfstandig voor zor gen. Samen, zo is de achterlig gende gedachte achter de presta tieovereenkomst - geldend voor 2006-2 0 0 9 - kunnen genoemde doelen wel bereikt worden. De Kemeente omschrijft de presta- eovereenkomst met Zeeuw land als 'een dynamisch afspra- kenkader'. „Er staan verschillen de soorten afspraken in. Van heel concreet tot 'nog te ontwik kelen'. Dit betekent dat continu gewerkt wordt aan betaalbaar en aantrekkelijk wonen op Schouwen-Duiveland." Ver schillende onderwerpen en the ma's komen aan bod in de over eenkomst tussen de gemeente en Zeeuwland. Huisvesting van bij zondere doelgroepen en de kwa liteit van wonen en zorg komen aan de orde, maar ook wordt aandacht besteed aan zaken als omgeving, leefbaarheid, bevor dering eigen woningbezit, grond- toewijzing en nieuwbouw. De belofte van Zeeuwland om min stens 75 procent van haar huur woningbestand tegen betaalba re tarieven te verhuren is, zegt Zeeuwlanddirecteur A. de Ceus- ter, een keiharde toezegging. On der betaalbaar wordt in dit ge val verstaan een maandelijkse huur van maximaal 508 euro. Met Zeeuwland is verder afge sproken dat de woningbouwcor poratie haar uiterste best zal doen de gemiddelde wachttijd Advertentie Kras 8(Wtn eenreisnaa* LasVegas! I Verkrijgbaar bij de betere huishoudspedaalzaken en: InaaaaBo B59KI l-;OYse CP2) i Vul hel diagram zo in dat In elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3 x 3 vlakjes alle cijfers van 1 lol en met 9 preaes één keer voorkomen. Deze rubriek Is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1,8 miljoen) Meer informatie: e-maiL info@nrp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor u! voor een woning voor in ieder ge val een deel van de woningzoe kenden omlaag te krijgen. De wachttijd is nu gemiddeld ne gen maanden. De Ceuster: „We mikken daarbij vooral op de mensen met de lagere inkomens. We gaan proberen hen sneller dan binnen die negen maanden aan een betaalbare woning te helpen." Verder verplicht Zeeuwland zich via de prestatie overeenkomst tot het leveren van een bepaalde basiskwahteit voor al haar woningen. Alle nieuwbouwwoningen die onder verantwoordelijkheid van Zeeuwland gebouwd worden, zullen - belooft de woningbouw corporatie - voldoen aan het po litiekeurmerk. Ook is Zeeuw land bezig met het ontwikkelen van een strategie ten aanzien van energiebesparing. Eén pro cent van de omzet van de wo ningbouwcorporatie (200.000 eu ro) wordt geïnvesteerd in projec ten ter bevordering van de leef baarheid. De gemeente op haar beurt ga randeert bij nieuwbouwprojec ten ruimte voor huurwoningen. Ook worden met Zeeuwland af spraken gemaakt over de beste ding van het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing, de grondprijs, en de inzet van amb tenaren voor behandeling van bij de gemeente ingediende plan nen. Op het erf van de toekomstige adhd-zorgboerderij wordt het contract met de gemeente ondertekend. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow OUWERKERK - Schouwen-Duiveland krijgt haar eerste zorgboerderij. Met het ondertekenen van de contracten bekrach tigden wethouder R. van der Wekken en initiatiefneemster A. de Ruiter-van Kleel'f gistermiddag de realisering van een ad hd-zorgboerderij aan de Bloteweg in Ou- werkerk. „Er is ontzettend veel behoefte aan een lo geeradres voor kinderen met adhd", zegt J. Roumen van de stichting Buitenkans, een organisatie die ondernemers begeleidt bij de opzet van zorgboerderijen in Zee land. De Ruiter-van Kleeff weet daar alles van. Zij is zelf moeder van drie superdruk- ke zoons. Ze heeft zich de afgelopen jaren intensief geschoold in de benadering van adhd, een afkorting die staat voor attent ion hyperactivity disorder. Zij verklaart met een wetenschappelijke benadering het gedrag van kinderen met adhd, maar kent ook de behoefte van ouders af en toe even verlost te zijn van hun drukke kroost. Met de zorgboerderij in Ouwerkerk wil zij een logeeradres aan maximaal acht kinderen tijdens weeken den en vakanties bieden. Tijdens dit verblijf wordt specifiek gelet op de positieve dingen van de levenslusti ge logeetjes. Die worden opgetekend in een 'goed-gedaan-rapport'. Van der Wekken zegt vanaf het eerste ge sprek met De Ruiter vertrouwen te heb ben in de opzet van deze zorgboerderij. „We hebben als gemeente dan ook graag onze medewerking verleend. Toch duren procedures weieens langer dan je zou wil len, maar sinds november zijn de zaken in een stroomversnelling gekomen", aldus de wethouder. Doel Volgens hem past deze zorgboerderij in het beleid de hoofdzakelijk agrarische functie van het platteland door middel van zogeheten nieuwe economische dra gers te verbreden. Doel daarvan is de ruim telijke kwaliteit en de vitaliteit van het platteland te verbeteren. Voor de realisering van deze zorgboerderij is een versnelde wijziging van het bestem mingsplan doorgevoerd. De bouwvergun ning levert geen problemen meer op. Van daar dat de wethouder gistermiddag per soonlijk naar Ouwerkerk kwam voor de ondertekening van het contract in het ka der van de regeling 'Nieuwe Economische Drager' (NED). Vooruitlopend op de realisering van de zorgboerderij worden nu reeds adhd-kin- deren opgevangen omdat instanties als Emergis en MEE-Zeeland met regelmaat een beroep doen op deze voorziening. Vol gens De Ruiter worden de oude opstallen volgende week gesloopt. Hanse Staalbouw begint op 13 maart met de bouw van de nieuwe constructie en voor de zomerva kantie moet de adhd-zorgboerderij een feit zijn. door Piet Kleemans RENESSE - De Schouwse West hoek maakt zich op voor de straofeesten. Die beginnen dit jaar vrij laat en dat heeft alles te maken met de late Pasen dit jaar. Het eerste straofeest dient volgens de strao-regels altijd acht weken voor Pasen te wor den gehouden. Zoals gebruike lijk is het eerste straofeest dat van Renesse en wel op zaterdag 18 februari. De historie van het straorijden gaat ver terug. Het westelijk deel van Schouwen-Duiveland was in de Germaanse tijd een be langrijke nederzetting. Het duin landschap was het middelpunt waar de goden werden vereerd. Hier vierden ook de Germanen hun grote natuurfeesten. Aan de ze hoofdfeesten gingen later voorfeesten vooraf. Het Schouw se straofeest nu was een 'len te-voorfeest'. Decennia lang reden jonge boe ren en boerenknechten met hun paard de zee in om de voeten van de dieren te wassen nadat de paarden een winter lang op stal hadden gestaan. Na de ritue le wassing reed men terug naar het dorp om vervolgens verschil lende keren rond het dorp te rij den. De boerenpaarden werden meer en meer verdrongen door warm- bloedpaarden, maar het straorij den is in Renesse, Haamstede, Noordwelle, Ellemeet, Scharen- dijke en Serooskerke nog steeds in ere gehouden. Inclusief het ge bruik om de paarden te versie ren en het bakken van schröösels, een dunne platte kruidkoek. Het eerste straofeest wordt ge houden in Renesse op zaterdag 18 februari. De ruiterstoet ver trekt om 11.00 uur vanaf mane ge Grol via de Jan van Renesse- weg naar het strand. Dominee Piter Goodijk voegt zich daar met zijn 'volgelingen' bij hen voor het wassen van mensenbe nen, inmiddels ook uitgegroeid tot een traditie. Het tweede straofeest in de rij is dat van Burgh-Haamstede op za terdag 25 februari. Zaterdag 4 maart staat Ellemeet in het te ken van het straofeest en op za terdag 11 maart is het de beurt aan Scharendijke. Het voor laatste straofeest is dat in Serooskerke op zaterdag 18 maart. Noordwelle viert het straofeest normaliter op de tweede zater dag van februari maar dat zou in dit geval samenvallen met het straofeest in Haamstede en daar om is gekozen voor het verschui ven van het Noordwelse strao feest. Vandaar dat met het strao feest in Noordwelle dit jaar de reeks wordt afgesloten. (Advertentie) Onze nieuwe collectie is binnen. STERTEL ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Schouwen-Dui veland is bereid mee te werken aan een uitbreiding van de Lidl in Zierikzee. Daarvoor moet worden afgeweken van het bestemmingsplan. De supermarktketen wil uit breiden richting het inmiddels leegstaande huurpand van World of Drinks. Dit deel van de ruimte wordt tot maga zijn omgedoopt. Met een relatief kleine uitbreiding kan een nieuwe entree worden gemaakt en zal - redeneert de gemeente - sprake zijn van optimalisering van het totale winkelcomplex. Een zes meter hoge reclamemast op een stukje groen in de nabijheid van de Lidl maakt eveneens deel uit van de plannen. WOLPHAARTSDIJK - Aan de Veerweg in Wolphaarts dijk wil telecombedrijf Vodafone een zendmast plaatsen waarin voorlopig alleen een gsm-antenne komt te han gen. Vorige week maakte de gemeente Goes er melding van dat er sprake zou zijn van de plaatsing van een umts-antenne. Volgens Vodafone-woordvoerder A. van der Eisen is dat echter vooralsnog niet het geval. „Niet nu en ook niet over een jaar." Vodafone heeft in Wolphaarts dijk en omgeving een slechte gsm-dekking en wil dat eu vel verhelpen door de nieuwe zendmast te plaatsen met een gsm-antenne. „In onze aanvraag wordt ook explici- teit over gsm gesproken", aldus Van der Eisen. De plaat sing van umts-antennes ligt gevoelig, nadat een discussie over eventuele nadelige effecten op de gezondheid plotse ling her en der de kop opstak. MIDDELBURG - Over de worsteling tussen twee man nen, die hun honden uitlieten, bestond geen twijfel. Vast stond ook dat een van de mannen tijdens de confrontatie ongelukkig ten val kwam en zijn rechtervoet brak. Voor de mishandeling met ernstige gevolgen werd gisteren in Middelburg een 24-jarige inwoner van Utrecht ter verant woording geroepen. Politierechter I. Woltring achtte de verdachte niet verantwoordelijk voor de worstelpartij en sprak de Utrechter vrij. De man gaf wel toe de vrouw van het slachtoffer een klap te hebben verkocht, omdat een van zijn honden vorig jaar op 22 maart in Zierikzee door haar met een riem zou zijn geslagen. De mishandeling van de vrouw was hem echter niet tenlastegelegd. De man kwam bij het uitlaten van zijn twee honden in zijn voormalige woonplaats het echtpaar, eveneens met twee honden, tegen. Toen hij door de vrouw werd aange sproken over het gedrag van een van zijn honden volgde een scheldpartij, die uitmondde in handtastelijkheden. Of ficier van justitie M. Overmeer meende dat de verdachte agressief had gereageerd. Zij eiste vijftig uur werkstraf, maar de politierechter sprak de Utrechter vrij. evenementen en marketing. Bin nen het deelproject faciliteiten valt verbetering van de kwa liteit van de toeristisch-recrea- tieve bewegwijzering op de Brouwersdam. Die bewegwijze ring is momenteel in de visie van het toeristisch bureau niet uniform en bovendien onvolle- dig. Plan van aanpak Het plan van aanpak moet alle voorbereidende werkzaamhe den gaan omvatten, variërend van inventarisatie van de hui dige situatie tot aan de daad werkelijke plaatsing van de bor den. Het is de bedoeling dat de onder nemers ook een woordje mee mo gen spreken evenals de wegbe- heerders van de Brouwersdam. Het uiteindelijke resultaat van het plan van aanpak moet een concreet bebordingsplan zijn voor de Brouwersdam worden waarin exact staat aangegeven welke bedrijven en gebieden worden bewegwijzerd en waar precies de gewenste borden ko men te staan. Subsidie Het is de bedoeling dat dat be bordingsplan eind februari ge reed is zodat voor uitvoering van het plan subsidie kan wor den aangevraagd bij de provin cie Zuid-Holland, de gemeenten Goedereede en Schouwen-Dui veland, ondernemersvereniging Brouwersdam en wegbeheer- ders Rijkswaterstaat en Groen- service Zuid-Holland. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De toeris tische bewegwijzering op de Brouwersdam gaat op de schop. In opdracht van de provincie Zuid-Holland stelt ZHBT Toeristisch Advies een plan van aanpak op. Het is de bedoeling dat er voor het eind van deze maand een nieuw bebordings plan ligt. Het voorbeeldproject Brouwers dam is een initiatief van de pro vincie Zuid-Holland in samen werking met het Zuid-Hollands Bureau voor toerisme (ZHBT). Aanleiding was mede het in 2004 door het ZHBT opgestelde Kustsegmentatieplan Zuid-Hol landse badplaatsen en kustre- gio's. Doel Voor wat betreft de Brouwers dam heeft het ZHBT zich ten doel gesteld de verbindingsdam tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland te ontwik kelen tot 'een trendsettend spor tief strand- en watersportcen trum voor actieve toeristen en strandbezoekers. Om de plannen te ontwikkelen is een speciale overleggroep Brouwersdam in het leven geroe pen waarin alle belanghebben den van de Brouwersdam zijn vertegenwoordigd. De in spanningen van die over leggroep hebben inmiddels geleid tot het op poten zetten van vier deelprojecten: visie Brouwersdam, faciliteiten, Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage I tel. 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl Stralend van geluk kreeg de 8-jarige Tim uit Vlissingen on langs een crossfiets cadeau van zijn op leeftijd geraakte oom Jan. Het nieuwe presentje moest natuurlijk meteen worden uit geprobeerd op een nabijgele gen veldje. Zonder zichtbare inspanning sprong Tim over de ene na de andere heuvel. Als een volleerd crossfietser landde hij soins meters verder op. Dat nu moest oom ook maar 's proberen. Op zijn ei gen rijwiel nam ook hij heu vel na heuvel. Tot de laatste landing. De fiets reed door. Oom Jan landde. Met het afge broken stuur in zijn vuisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33