Weer uitstel bouw Wemeldinge I PZC PZC Weer een ruitje stuk, weer een plank los Het middenpad tussen goed en kwaad a Toekomst Thoolse haven blijft onzeker 13 Veel belangstelling voor koopwoningen in nieuw wijkje Vrijspraak van mishandeling Gemeente werkt mee aan Lidl Neckermann helpt De Mikke Overval in Opsporing Verzocht Diefstal gereedschap uit auto Afspraken over strooibeleid Vesperkoor agenda dinsdag 7 februari 2006 imiï Willem van Dam WEMELDINGE - De uitvoering van het woningbouwplan aan het Amaliaplein in Wemeldinge heeft opnieuw enige vertraging opgelopen. Wethouder G. Bur ger van de gemeente Kapelle ver wacht dat het nog minstens drie maanden duurt, voordat met de bouw kan worden begonnen. De gemeente Kapelle werkt al vijf jaar aan het nieuwbouw- plan voor Wemeldinge. Achten dertig woningen moeten er ko men in het gebiedje dat wordt begrensd door de Prinses Bea- trixweg, Prinses Julianastraat, Wilhelminastraat en Daniël- straat. Aanvankelijk ging het gemeente bestuur van Kapelle ervan uit. dat. eind vorig jaar met de reali sering van het plan begonnen zou kunnen worden. Dat bleek echter niet haalbaar, zegt CD A-wethouder G. Burger (hij nam onlangs de portefeuille ruimtelijke ordening en volks huisvesting over van ex-wethou der P. Ganseman). Dat kwam on- Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl der meer doordat er grondver- vuiling was geconstateerd; in de bodem werden metalen, olie en resten van bestrijdingsmiddelen aangetroffen. Bovendien vergde de noodzakelijke verplaatsing van het constructiebedrijf La gendijk naar het industrieter rein Choorhoek aan de kanaal- arm wat meer tijd dan was voor zien. De bestemmingsplanprocedure is inmiddels afgerond. Tegen het bouwplan is één bezwaar in gediend. Het bezwaarschrift is afkomstig van een omwonende. Hij heeft onder meer problemen met de omvang het plan. De commissie beroep- en bezwaar schriften van de gemeente Ka pelle zal het bezwaarschrift be gin maart behandelen. Indien het wordt afgewezen, zal vrij snel daarna worden begonnen met de sanering van de vervuil de grond. Ook zal dan een aan vang gemaakt worden met de sloop van de (voormalige) be drijfsgebouwen van busonderne ming De Baar en Leendertse. Voorrang De wijk word ontwikkeld door de Walcherse Bouw Unie (WBU). De WBU gaat niet eer der daadwerkelijk bouwen dan dat zeventig procent van de wo ningen is verkocht. Burger voor ziet daarin echter geen enkel probleem. Volgens de wethou der is de belangstelling voor een woning aan het Amaliaplein groot. Er hebben zich, zegt Bur ger, al zeker 175 geïnteresseer den gemeld, van wie het meren deel uit Wemeldinge afkomstig is. Indien het echt dringen wordt, krijgen inwoners van We meldinge voorrang. Bij de opzet van de nieuwe buurt is rekening gehouden met starters en oude ren. Het plan omvat negen star ters- en elf seniorenwoningen. De prijzen van de huizen lopen uiteen van 160.00 euro (starters) tot ruim 2 ton. In de plannen zijn de aanleg van een plant soen, twee nieuwe toegangswe gen en parkeerplaatsen opgeno- MIDDELBURG - Politierechter I, Woltring heeft gisteren een 24-jarige Utrechter vrijgespro ken van mishandeling. Het handgemeen ontstond toen de verdachte op 22 maart vorig jaar in Zierikzee zijn twee hon den uitliet. Hij kwam een echt paar met ook twee honden te gen. De vrouw maakte opmerkingen ova' het gedrag van een van zijn honden, waarna een scheldpar tij volgde die uitmondde in handtastelijkheden. Bij die worsteling kwam de man van het echtpaar ongelukkig ten val en brak zijn voet. De Utrech ter werd vrijgesproken van de verantwoordelijkheid daarvoor. Wel gaf hij toe de vrouw te heb ben geslagen, maar daarvoor was hij niet aangeklaagd. ZIERIKZEE - Het gemeentebe stuur van Schouwen-Duiveland is bereid mee te werken aan een uitbreiding van de Lidl in Zie rikzee. Daarvoor moet worden afgewe ken van het bestemmingsplan. De supermarktketen wil uitbrei den richting het inmiddels leeg staande huurpand van World of Drinks. Dit deel van de ruimte wordt tot magazijn omgedoopt. Met een relatief kleine uitbrei ding kan een nieuwe entree wor den gemaakt en zal - redeneert de gemeente - sprake zijn van optimalisering van het totale winkelcomplex. Een zes meter hoge reclamemast op een stukje groen in de nabijheid van de Lidl maakt eveneens deel uit van de plannen. Gerard en Ko Meerman in de werf van hun familie. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Het dak zakt onheil spellend door, de wind heeft vrij spel in de loodsen. De scheepswerf van de fami lie Meerman in Arnemuiden is echt toe aan een opknapbeurt. Gisteren begon de restauratie officieel. Over een jaar is de werf een museum van de Stichting Behoud Hoogaars. Niet dat de loodsen zullen instorten hoor, zeggen de kenners uit Arnemui den. „Die staan er al eeuwen, ze hebben alle stormen doorstaan. Er is nog nooit een dakpan afgevallen." Maar toch, het verval begint zichtbaar te worden. De gemeente Middelburg kocht de werf drie jaar geleden, voor een symbolische euro, van de familie Meerman, die de werf eeuwenlang in het bezit heeft ge had. Stichting Behoud Hoogaars heeft de af gelopen twee jaar vooral nodig gehad om de inventaris van de loodsen in kaart te brengen. Vrijwilligers hebben alles gefotografeerd om ook voor later een beeld te hebben hoe alles eruit zag. „Alle gereedschappen en machines zijn in een container gestopt", vertelt Ria Geluk van de stichting. „Alles wordt nu geregistreerd en onderzocht." De restauratie van de werf duurt bijna vier maanden. Daarna kan de construc tie van de loods de stormen nog beter aan, dan kunnen de vrijwilligers van de stichting aan boten werken zonder weg te tochten en dan heeft de stichting ook een splinternieuw onderkomen in een nieuwe loods. Vervuiling „Toen we hier kwamen was er twintig jaar niet in gewerkt", zegt Geluk. „En eigenlijk was de loods toen het mooiste. Maar zo zal het nooit meer worden." Want de loodsen waren wel mooi en au thentiek, maar weinig praktisch. En ze voldeden al helemaal niet aan moderne eisen van arbo en milieu. De lemen vloer liet bijvoorbeeld alle vloeistoffen door, met bodemvervuiling als gevolg. Eronder komt een vloeistofdichte vloer, de lemen vloer blijft. Ook de helling om de schepen uit het water te trekken moest worden aangepast. De twee oude loodsen blijven zoveel mo gelijk intact. In de ene zullen schepen worden gerepareerd, de ander wordt straks een museum. Het pekkot, waarin vroeger de planken voor de schepen wer den kromgetrokken, krijgt een overkap ping. Als alles goed gaat is de restaura tie deze zomer klaar. Het museum opent volgend voorjaar. De stichting heeft de tijd hard nodig om alles in te richten. De oude Meerman sloot zijn werf in 1986. De laatste 25 jaar zijn er geen hoogaarzen meer gemaakt, in de glorie tijd produceerde de werf zeven schepen foto Ruben Oreel per jaar. Ko en Gerard Meerman, zoons van de laatste eigenaar, verrichtten gis teren de officiële handeling. Ze trokken een doek van het bouwbord. Vader Meerman (91) was er niet. „Het is alle maal een beetje te veel voor hem", zegt Gerard. Procedures De Meermannen vinden dat het hoog tijd wordt dat de opknapbeurt begint. „Mijn vader loopt hier nog veel rond. Dan komt hij thuis en vertelt dat er weer een ruitje stuk is of dat er weer planken loshangen", zegt Gerard. „Al les duurt zo lang. Vergunningen, proce dures, je bent zo weer een maand ver der." De beslissing om de werf te verkopen is met pijn in het hart genomen, zegt hij. „Ze zeggen wel eens dat het zonde is om dit weg te doen. Maar het was de enige manier om de werf te behouden. Voor ons was het economisch niet haalbaar. Zo'n stichting kan subsidies krijgen, als particulier kom je daar niet voor in aan merking." door Maurits Sep VLISSINGEN - De Dalai Lama geeft maandag 5 juni een lezing in het Sportpaleis in Antwer pen. En of je nu boeddhist bent, christen, jood of moslim, ga er heen, luister naar wat de Tibet aanse leider te vertellen heeft, raadt Sjoerd Buisman aan. „Stel je ervoor open en je krijgt een bredere kijk op je eigen le ven en je eigen geloof." Het maakt de Dalai Lama niet uit van welk geloof je bent, bena drukt Buisman. „Hij zegt: als je in het christendom bent geboren en opgegroeid, moet je daarin blijven. Ieder geloof heeft vol gens hem sterke kanten. Hij pro beert alleen andere punten te be nadrukken van elk geloof, waar door mensen verdieping vinden in hun religie en in hun leven." Wie Buismans raad opvolgt en in juni naar Antwerpen gaat, staat een aparte ervaring te wachten, voorspelt de Vlissin- ger. Het is bijzonder om de Da lai Lama te horen spreken, weet hij uit ervaring. Hij maakte in ja nuari zijn derde kalachakra-in- wijding mee. De eerste was in 1995 in Mongolië, de tweede in 1999 in de Verenigde Staten. Dit jaar vond de kalachakra plaats in Amaravati in Zuid-In- Sjoerd Buisman: „Het boeddhisme is geen geloof, het is een levens wijze." foto Ruben Oreel dia. De kalachakra is een inwij dingsritueel voor de discipelen die de status van totale verlich ting willen bereiken. In India waren dertig monniken aanwe zig die daarvoor aan de kalacha kra meededen. Zij werden tijdens de inwijding ondersteund door de andere aan wezigen. De kalachakra in Ama ravati werd bijgewoond door 100.000 monniken en boeddhis ten uit de hele wereld, van wie de meesten slechts oppervlakkig kennis kunnen nemen van het ri tueel, maar die bijvoorbeeld door het naspreken van teksten van de Dalai Lama de discipe len helpen in het bereiken van totale verlichting. Buisman (55) verdiept zich al sinds zijn jeugdjaren in de theo sofie. Die is, zegt hij, mede geba seerd op het Tibetaans boeddhis me. Hij is geen boeddhist, merkt hij op. „Ik heb geen geloftes af gelegd. Het boeddhisme is ook geen geloof, het is een levenswij ze." Hospice Elementen daarvan, zoals medi tatie, gebruikt de Vlissinger wel in zijn dagelijks leven. „Ik heb het materieel goed, maar ik hecht niet te veel aan het mate riële, en ook niet te veel aan het spirituele. Ik hoef mij werkelijk geen zorgen te maken over de vraag of ik aan het einde van de maand nog te eten heb. Tegelij kertijd probeer ik goed te doen voor anderen. Ik ben medeop richter van het hospice in Mid delburg, mijn vrouw doet daar vrijwilligerswerk en ik ben vrij williger bij andere organisaties. Ik volg het middenpad tussen goed en kwaad." Buisman is in de jaren negentig twee keer in Tibet geweest. In 1994 ontmoette hij de Dalai La ma in Middelburg, toen de Tibet aanse leider daar een Four Freedoms Awards ontving. De reis naar India, die hij met zijn vrouw ondernam, heeft diepe in druk gemaakt. Buisman is in zijn 'persoonlijke reis' inmiddels verder getrok- MIDDELBURG - Postorderbedrijf Neckermann heeft on geveer tweehonderd lege inktcartridges gegeven aan vo gel- en zoogdierenopvang De Mikke in Middelburg. De Mikke levert die in en krijgt er geld voor, dat besteed wordt aan de dieren in de opvang. De vrijwilligers en de beheerster waren erg blij met het gebaar, dat mede in sa menwerking met de Dierenbescherming Zeeuws-Vlaande ren tot stand is gekomen. GRIJPSKERKE - Het programma Opsporing Verzocht be steedt vanavond aandacht aan de gewapende overval op het tankstation aan de Middelburgseweg in Grijpskerke. Het tankstation werd maandag 9 januari omstreeks 20.00 uur overvallen door twee mannen. Een van de daders had een pistool. Nadat ze de kassa hadden leeggeroofd, gin gen ze ervandoor. De dader met het pistool heeft een getinte huidskleur, is ongeveer 1.70 meter lang en heeft een normaal postuur. Hij droeg een donkere muts, had een donkere sjaal tot over zijn neus opgetrokken, droeg een zwarte jas met drie witte banen over de arm. Hij had een donkere broek aan en donkere schoenen en sprak accentloos Nederlands. De tweede dader heeft ook een getinte huidskleur en is onge veer 1.80 meter. Hij had een donkere capuchon op en droeg een donkere jas tot op de heup met smalle lichte ba nen over de armen. Verder droeg hij een rode broek, wel licht een joggingbroek, en lichte schoenen. De uitzending van Opsporing Verzocht is op Nederland 2 van 20.30 tot 20.55 uur en van 21.30 tot 21.55 uur. Woensdag 8 februari wordt het programma om 15.15 uur herhaald op Neder land 1. KOUDEKERKE - Inbrekers hebben tussen zondagavond acht uur en gisterochtend acht uur de ruiten van twee ge parkeerde auto's stukgeslagen. De voertuigen zijn van een bedrijf aan de Tramstraat in Koudekerke. De dieven namen voor enkele duizenden eu ro's gereedschap mee. MIDDELBURG - Op het gebied van gladheidsbestrijding is nog een wereld te winnen als het gaat om samenwer king en efficiëntie. Bijna elke wegbeheerder - dat zijn er in Zeeland negen tien - heeft zo zijn eigen regels voor het strooien van zijn wegen, wanneer hij in actie komt en voor het type zout of pekel hij strooit. Ook op het gebied van inkoop van mate riaal en onderhoud wordt nog maar weinig samenge werkt. En het uitlenen van strooiwagens is al helemaal een zeldzaamheid. Daar moet verandering in komen, vinden de beide water schappen, Rijkswaterstaat, de provincie, Zeeland Seaports en de NV Westerscheldetunnel. Al anderhalf jaar onderzoeken ze hoe ze beter kunnen samenwerken. Gisteren bekrachtigden die organisaties dat onderzoek via het ondertekenen van een convenant en ze hopen over ruim een jaar een voorstel te kunnen doen om te komen tot een pact. Als ze daarin slagen geldt vanaf de winter van 2007/2008 een strooiregiem voor de Zeeuwse wegen buiten de bebouwde kom. ken en aanbeland bij de middel eeuwse mystiek en gnostiek van het christendom. Het lijkt een grote stap terug naar waar hij oorspronkelijk als Westerse christen vandaan komt, maar dat valt wel mee, zegt hij. „De middeleeuwse mystiek vertoont zeer grote overeenkomsten met het Zen-boeddhisme." Hij is vijftien jaar geleden be gonnen aan zijn spirituele reis. „Ik heb in mijn jonge jaren enke le bijzondere dingen meege maakt, geestelijke ervaringen die heel moeilijk zijn uit te leg gen. Te complex. Als twintiger merkte ik wel dat ik iets was kwijtgeraakt wat ik als tiener nog had. Ik wist alleen niet wat. Dat weet ik nog steeds niet. Ik denk dat ik daar pas achter kom als ik overlijd. Mijn recente reis naar India past in mijn zoek tocht naar wat ik heb verloren. Ook die is van waarde geweest, maar ook daarvoor geldt: ik weet nog niet welke waarde." De Dalai Lama spreekt 5 juni van af 14.30 uur in het Sportpaleis in Antwerpen over 'interrelatie, of de kunst van het gelukkig zijn'. Hij houdt zijn voordracht in het En gels, maar die wordt gelijktijdig vertaald in het Nederlands. Toe gangskaarten kosten 10, 15 of 20 euro. Meer informatie is te vinden op www .dalailama-belgium2006.org door Ben van den Aarssen SINT-MAARTENSDIJK - De haven van Tholen krijgt niet eer der dan in het jaar 2008 een re creatiebestemming. Wethouder E.Goossen deelde dat gister avond mee in de commissie ruimte. Of het ooit zo ver komt is overi gens de vraag. Zowel de belan gengroep van ligplaatshouders als watersportvereniging De Kogge wil de haven in de toe komst gaan exploiteren. En ook de watersportvereniging wil de huidige gebruikers niet weg heb ben, aldus Jaap van den Donker (D66) die even zijn zeemanspet als Kogge-bestuurder opzette. „Wij willen de rechten van ande ren niet aantasten." De gemeente Tholen wil de hui dige kade graag herbestemmen als jachthaven, mits er voor de huidige gebruikers een redelijk alternatief wordt gevonden. In spreker F. Hendriks, vertegen woordiger van de ligplaatshou ders, noemde de voorgestelde al ternatieven gisteravond nog te vaag. Op 3 maart praat zijn club, een platform van woon- bootbezitters, vissers en handels- vaarders, met de gemeente over het overnemen van de exploita tie. Bruine vloot Eerder al werd bekend dat de ligplaatshouders de inkomsten uit de haven willen opkrikken VLISSINGEN - In de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen wordt zondag om vijf uur een 'even song' gehouden. Dit gebeurt met medewerking van het Vesperkoor en organist Jos Vogel. Het koor zal alle ge bruikelijke liturgische liederen zingen en de dienst - die onge veer 45 minuten zal duren - be staat verder uit bijbellezingen en samenzang. met ligplaatsen voor charter schepen, de zogeheten bruine vloot. Over het herinvoeren van de zandoverslag en andere han delsactiviteiten heeft de belan gengroep nog geen definitief be sluit genomen. Wel moet de ha ven volgens Hendriks hoe dan ook een facelift hebben, en niet alleen met jachtjes. „Alleen wit in de haven van zo'n historisch stadje zou jammer zijn." De watersportvereniging en de belangengroep van de ligplaats houders zijn ook met elkaar in overleg. Los van de exploitatie van het watergedeelte moet er ook een oplossing komen voor de havenontvangstinstallatie (hoi) in Tholen. De gemeente is niet langer gerechtigd om een dei-gelijke voorziening te exploi teren. De Kogge heeft interesse, maar heeft op dit moment geen eigen en afsluitbaar terrein op de kade. Afbakenen is een voor waarde om misbruik te voorko men, aldus Van den Donker. Vol gens hem zijn er cijfers bekend dat er jaarlijks zo'n 10.000 liter afgewerkte olie wordt geregis treerd bij de hoi, terwijl de jacht- bezitters nauwelijks 500 liter aanleveren. Het overige deel is afkomstig van derden. „Beunhazen die thuis een gara ge hebben en het niet zo nauw nemen met de regelgeving." De Kogge is er veel aan gelegen om de hoi beter aan te kleden en on toegankelijk te maken voor der den. „Die investeringen willen we graag doen." (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, 9.00-12.00 uur en 13,00-15.00 uur: ;Snooker Centrum, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecen trum De Lindenhof, 16.45 - 17.45 uur: bewegen voor astma- en CODP-patiën- ten; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur Seniorensoos; 14.00 uur: Bingo voor ouderen vanaf 50 jaar; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga. 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 - 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30 - 16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwem bad Den Inkel. 13.00 - 13.30 uur: Aqua- jogging; 13.30 - 14.00 uur: Aquarobics; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur; Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29