Zeeland wordt de maat genomen Commissie oordeelt over claim JW Roy in Graauwse herberg op schilderij van Jan Toorop 17 Uitzaaien Ierse mosselen toegelaten Scouting is aan nieuwbouw toe Minder vuurwerkovertreders Halt Verzoek tot uitstel strandnota 'GELICHT Veiligheid Voorpremière Oscar-favoriet in Vlissingen Voorstelling gaat niet door dinsdag 7 februari 2006 DEN HAAG - Ierse mosselen mogen voorlopig nog in de Oosterschelde worden uitgezaaid, heeft de Raad van Sta te gisteren bepaald in een tussentijdse uitspraak over eind 2005 afgegeven vergunningen. Dat zijn er in totaal vierendertig. De bedrijven die de vergunningen hadden gekregen, heb ben volgens het Haagse rechtscollege voldoende aange toond dat zij er belang bij hebben dat zij de mosselen mo gen uitzaaien. En de Raad van State heeft eerder, in ande re jaren dezelfde vergunningen in stand gelaten in tussen tijdse uitspraken. Ook over Ierse mosselen diende vorige week een bodem procedure waarin de Raad van State een definitief oor deel zal vellen. Dat wordt over enkele weken verwacht, waarbij het Haagse rechtscollege wellicht - zoals gemeld - zal beslissen de kwestie voor te leggen aan het Europees Hof. Milieu- en natuurorganisaties vrezen met Ierse mos selen de komst van vreemde organismen. Volgens mossel- bedrijven is die angst volstrekt ongegrond. HEINKENSZAND - Scouting Heinkenszand is aan een nieuw hoofdgebouw toe. De huidige accommodatie; twee geschakelde houten schoollokalen, stamt uit 1984 en is 'op'. „Veel onderhoud eraan plegen is weggegooid geld", aldus contactpersoon C. de Groot. Inmiddels is de scoutinggroep met fondsenwerving begon nen. De gemeente Borsele is in elk geval positief gestemd. Wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, jeugdbeleid) ver wacht binnen enkele maanden een voorstel. Zij denkt dat 'daar dan wel een mouw aan te passen is. Vorig jaar nam de scouting al een stuk nieuwbouw in ge bruik. Dat was binnen een jaar gerealiseerd. De Groot voorspelt dat het deze keer niet zo snel zal gaan. Hij houdt het op twee jaar, omdat het om een grotere investe ring gaat. GOES - In de afgelopen vuurwerkperiode, die van decem ber tot en met januari loopt, zijn veel minder Zeeuwse jon geren tot 18 jaar naar Halt verwezen dan in de voorgaan de jaren. In totaal werden in Zeeland 88 jongeren doorgestuurd voor een alternatieve straf, bijvoorbeeld het schoonma ken van brandweerauto's. Tijdens de jaarwisseling 2004/2005 kregen nog 127 Zeeuwse jongeren een (werk)straf. De politie denkt dat het slechte weer op 30 december een reden voor de daling is. Op deze dag steken traditioneel veel jongeren te vroeg vuurwerk af. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen (LPV) ver zoekt het college van burgemeester en wethouders om de behandeling van de strandnota een maand uit te stellen. De partij schrijft meer tijd nodig te hebben om een oor deel te vellen over de 'nieuwe feiten die onlangs zijn aan gedragen'. Ze doelen op de prijs voor tarieven van slaaphuisjes en de aanwijzing van een stranddeel voor naaktrecreatie. De strandnota staat nu geagendeerd voor de gemeenteraads vergadering van donderdagavond 23 februari. SctiJI Hnnr Emile Calon m I Minister Remkes wil het geld dat beschikbaar is voor de politie an- jer§ verdelen over de korpsen, zo nerd enkele dagen terug bekend. On danks een dreigende korting met maar liefst 12,5 procent waren de reacties van de Zeeuwse politietop op die plan nen opvallend rustig. Korpschef F. Goudswaard en korpsbeheerder j Schouwenaar (burgemeester van Middelburg) vertrouwen erop dat de minister met voldoende extra geld over de brug komt om eventuele kor- lingen op te vangen. Het plan van Remkes lijkt ongunstig voor Zeeland. Maar op de keper be schouwd kan dat voorstel van de be windsman van Binnenlandse Zaken wel eens zeer gunstig uitpakken. Hij vindt namelijk dat niet langer het aan tal inwoners maatgevend moet zijn voor de verdeling van het geld voor de politiekorpsen, maar de werkdruk en de criminaliteit. De werkdruk mag in Zeeland best redelijk genoemd wor den. Maar crimineel is het in deze pro vincie nauwelijks. In vergelijking tot andere regio's is het in Zeeland goed toeven, zo geven de inwoners keer op keer aan in onderzoeken van de poli tie. Als ze al klagen, gaat het niet over geweld of inbraken, maar over de vele hondenpoep in hun buurt. Risicoprofiel In een iets ander verband roepen Zeeuwse bestuurders al jarenlang dat niet het inwonertal maar het risicopro- hel maatgevend moet zijn bij het ver delen van het Haagse geld voor veilig heid. Ze wijzen er dan op dat Zeeland, en met name het Westerscheldebek- ken, het tweede risicogebied van Ne derland is. De budgetten voor brand weer en ambulancediensten staan ech ter in geen verhouding tot dat risico De Inspectie Openbare Orde en Veiligheid onderzoekt vanaf juni twee jaar lang hoe het gesteld is met de organisaties die betrokken zijn bij het bestrijden van rampen. foto Willem Mieras profiel omdat bij de verdeling van het geld voor deze diensten gekeken wordt naar het aantal inwoners en niet naar de risico's. Remkes heeft vorig jaar reeds laten weten dat hij ook voor deze diensten een andere verdeelsleutel wenst. Er moet veel meer rekening gehouden worden met de daadwerkelijke risi co's, zo liet hij enkele malen weten. Twee onderzoeken moeten de weg vrij maken voor zo'n andere verdeling. Ge zien zijn standpunt over de herverde ling van het politiebudget is de kans zeer groot dat Remkes ook doorzet bij een herschikking van het geld voor de andere hulpdiensten. Dat de hulpdiensten extra geld nodig hebben, bleek vorige week maar weer eens. Het Regionale Beheersplan Ram penbestrijding, het plan dat voor orga nisaties als brandweer en geneeskundi ge diensten de basis vormt voor hun optreden bij rampen en zware ongeval len, was getoetst door de provincie. Het oordeel: wel erg mager van in houd en ambitie. Uit die toetsing blijkt dat het geld het probleem is voor deze diensten. Ze krijgen te wei nig vanuit de gemeenten en van het Rijk, waardoor ze onderbezet zijn en dus geen goede prestaties kunnen leve ren. Bij de provincie vinden ze dat in het tweede risicogebied van Neder land niet volstaan kan worden met een plan - en dus ook met een budget - dat niet meer dan een heel klein zesje waard is. Gemeenten op hun beurt kij ken naar de wettelijke minimumeisen en vinden dat ze al genoeg geld aan veiligheid uitgeven. Zowat stuk voor stuk hebben ze de af gelopen jaren, in een tijd van bezuini gen, de budgetten voor de hulpdien sten al fiks verhoogd. Vooral de eigen korpsen hebben van dat extra geld ge profiteerd. De regionale diensten ech ter nauwelijks. Die zitten nog steeds met een tekort aan mensen en geld waardoor ze slechts minimaal kunnen presteren. Hoe minimaal, dat zal over twee jaar blijken. In opdracht van het ministe rie van Binnenlandse Zaken begint op 12 juni de Algemene Doorlichting Rampenbestrijding. Medewerkers van de Inspectie Openbare Orde en Veilig heid gaan dan bijna twee jaar lang kij ken hoe goed alle hulpdiensten voorbe reid zijn om bij een echte calamiteit in actie te komen. Brief Oorspronkelijk zou dat onderzoek vo rig jaar reeds begonnen zijn. Op ver zoek van de regionale brandweer is het toen uitgesteld omdat het bestuur vreesde voor een afgang. „In Zeeland zijn in het kader van rampenbestrij ding een groot aantal tekortkomin gen", schreef voorzitter J.F. Mulder tien maanden geleden in een brief aan het ministerie. „Het gaat niet alleen om de brandweerorganisatie maar ook andere organisaties als GHOR (Ge neeskundige Hulpverlening bij Onge vallen en Rampen), politie en gemeen te", zo staat te lezen in die bewuste brief die nooit in het openbaar is be handeld. Mulder pleitte voor uitstel om de boel in Zeeland wat meer op or de te krijgen. Het onderzoek van de Inspectie zal la ten zien in hoeverre dat gelukt is en waar het nog aan schort. De gemeen ten, de brandweer, de politie en de GHOR worden tijdens dat onderzoek allemaal doorgelicht. Samenwerking Vooruitlopend op dat onderzoek vindt directeur Veiligheidsregio F. Captijn dat er in het Zeeuwse eens wat meer samengewerkt mag worden als het gaat om veiligheid. Hij doelt dan met name op de samenwerking tussen ge meenten en de provincie. Hij weet dat die beide overheidsorganen verschil lende taken hebben: de een voert uit de ander toetst. Maar met behoud van ieders verantwoordelijkheid moet het volgens hem mogelijk zijn om meer sa men te werken en samen te doen. „We moeten slimmer omgaan met de midde len die we ter beschikking hebben", al dus Captijn. Ook weet hij nu al dat het onderzoek zo goed als zeker zal aantonen dat de verschillende hulpdiensten nog falen als het gaat om samen optrekken bij een calamiteit, het zogenoemde multi disciplinair optreden. Bij het doorlich ten van andere regio's door de inspec tie blijkt dat dat niet een typisch Zeeuws probleem is. Ook elders is het heel moeilijk om goed samen te wer ken. Dat kan alleen verbeteren door samen veel te oefenen, zo beseft Cap tijn. Hij weet ook dat, hoe dan ook, er meer geld nodig is voor de Zeeuwse hulp diensten om ervoor te zorgen dat die voorbereid zijn op hun taken bij een echte crisis. „Budgetneutraal kan niet", zegt hij met nadruk. Wat hem betreft moeten dus en gemeenten en Rijk met meer geld over de brug ko men om ervoor te zorgen dat de hulp diensten in het tweede risicogebied van Nederland goed voorbereid zijn op hun taken. Een andere rekenmetho de voor de verdeling van het geld voor brandweer en GHOR kan daarbij be hulpzaam zijn. Herberg De Graauw kan een grote naam als JW Roy eigenlijk niet betalen. „Maar voor ons doet hij het voor een appel en een ei", zegt organisator Gait Klein Kromhof. foto Karin Stroo door Raymond de Frel GRAAUW - Ze twijfelden even. Was het wel zo slim om aandacht te vragen voor hun volgende activiteit? De be langstelling zou immers weieens te grote vormen kunnen aannemen, zélfs op een donderdagavond in Graauw. Bij de naam van singer-songwriter JW Roy gaan er namelijk heel wat belle tjes rinkelen. En zo heel veel bezoekers kan Herberg De Graauw nu ook weer niet kwijt. Met veertig, misschien vijftig man is het kroegje al meer dan behoorlijk ge vuld. „Daarom vroegen we ons af of we wel publiciteit voor de komst van Jan Willem moesten vragen. Maar aan de andere kant is hij een te grote naam om stil voorbij te laten gaan. Hij verdient gewoon aandacht", zegt orga nisator Gait Klein Kromhof. Sinds twee jaar houdt Klein Kromhof elke derde donderdag van de maand een bluessessie in de herberg. Geen jankende stratocastergitaren, geen stu wende drums, Klein Kromhof streeft naar rootsmuziek in de meest pure vorm. Akoestisch is zijn motto, voor vernuftige poespas moet je niet in de herberg zijn. Zou ook helemaal niet kunnen, want een beetje uitgeruste elektrische band vult meteen de com plete kroeg. „De bluesavonden lopen steeds beter. Je merkt dat muzikanten steeds vaker bereid zijn om een eind te reizen voor een concert in een gemoe delijke sfeer. Bij JW is dat net zo. We speelden met de gedachten hem eens te vragen, maar ons budget was eigen lijk niet toereikend. Logisch, JW speelt voor zijn brood. Maar voor ons doet hij het voor een appel en een ei", aldus Klein Kromhof. Geen onbekenden Dat is overigens niet zo heel verwon derlijk, want Roy en Klein Kromhof zijn geen onbekenden van elkaar. De Oost-Zeeuws- Vlaamse mondharmoni caspeler blies partijen mee op de eer ste platen van Roy en zal ook in De Herberg aan de zijde van de Brabant se singer-songwriter plaatsnemen. Dat doet hij samen met gitaristen Ruud van de Boogaard en Richard van Bergen. Laatstgenoemde begeleidde Roy al eerder als muzikant van zijn vroegere One Night Band. Later stond hij regelmatig met Klein Kromhof op de bühne in de Millstreet Blues Band. Roy legt zich op zijn laatste cd Laag- straat 443 (het adres van gitarist Ruud van de Boogaard) toe op luisterliedjes in zijn moerstaal, het Brabantse dia lect. Neem bijvoorbeeld het nummer Naar Zeeland, waarin Roy op pakkende wij ze uitlegt waarom een voorgenomen verhuizing naar Vlissingen vorig jaar op het allerlaatste moment werd afge blazen. Het met Gerard van Maasak kers geschreven liedje As ge ooit prijkt ook op Laagstraat 443, maar die song zal bij het grote publiek voor al bekend zijn door de versie van Guus Meeuwis en Xander de Buisonjé. Zij namen de song op in het stan- daard-N ederlands JW Roy speelt op donderdag 16 februari om 20.30 uur in Herberg De Graauw in Graauw. Op zaterdag 11 maart doet hij het Arsenaaltheater in Vlissingen aan. VLISSINGEN - Brokeback Mountain, de voornaamste kan didaat bij de komende uitrei king van de 'Oscars' op 5 maart, is vanavond al als voorpremière in bioscoop CineCity in Vlissin gen te zien. De film wordt pas volgende week, op 16 februari, in Nederland uitgebracht. Vorige week werden de nomina ties voor de Academy Awards bekend. Brokeback Mountain sleepte er acht in de wacht: bes te film, beste acteur (Heath Led ger), beste mannelijke bijrol (Ja ke Gyllenhaal), beste vrouwelij ke bijrol (Michelle Williams), beste regie (Ang Lee) en voor beste scenario, camerawerk en muziek. De film, die eerder al de Gouden Leeuw op het festival in Venetië en vier Golden Globes bemach tigde, wordt vanavond vertoond in het kader van 'Film by the Sea door het jaar'. De voorstel ling begint om 19.00 uur. Brokeback Mountain gaat over twee cowboys tussen wie tijdens de zomer een intieme vriend schap ontstaat. Nadat hun we gen zijn gescheiden, trouwen ze allebei en stichten ze een gezin. Na vier jaar komt het weer tot een ontmoeting, blijkt hun we derzijdse band alleen maar ster ker te zijn geworden en bloeit de geheime liefde verder op. Het is vanavond de laatste keer dat de wekelijkse Film by the Sea-voorstelling op dinsdag avond nog om 19.00 uur begint. Op verzoek van veel trouwe be zoekers wordt het aanvangstijd- stip verschoven naar 20.00 uur. Volgende week wordt de Cu baanse film Habana Blues van regisseur Benito Zambrano ver toond. Deze gaat over de jonge muzikanten Ruy en Titi, die be roemd proberen te worden en de stad willen verlaten. Op 21 februari wordt de serie vervolgd met Good Night and Good Luck, geregisseerd door George Clooney. Met zes nominaties is deze film de belangrijkste tegenstrever van Brokeback Mountain bij de verdeling van de Oscars. Clooneys film is in de race voor onder meer beste film, beste ac teur (David Strathairn), en bes te regie. Op 28 februari is de voorpremiè re van Tsotsi, van de Zuid-Afri kaanse regisseur Gavin Hood, bekend van A Reasonable Man- Gebed voor de Maaltijd, door Jan Toorop, hangt momenteel in het Zeeuws Museum, maar de familie Eberstadt uit New York, afstammend van een voormalige eigenaar, claimt het eigendom en wil het schilderij terug. en c tien', kk anfe end «ELBURG - De voorstel- ^ng Dark Side van Theater- sprfep DOX, die vanavond in de ■enfi ^^houwburg in Middel- idio: zou hebben gestaan, is ge annuleerd. Voor de productie ^as te weinig belangstelling. M door Rolf Bosboom 0ELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg legt de al jaren slepende kwestie rond Toorops schilderij Gebed jj'X mr de Maaltijd (1907) voor aan de Restitutiecommissie. De- [rte;. «oordeelt over mogelijke terug gave aan de oorspronkelijke ei- fnaren van kunst die in de oor log in beslag is genomen of ge- dwongen is verkocht. De uit- e spraak heeft naar verwachting Jen> verstrekkende gevolgen voor de Nederlandse museumwereld. museum heeft het schilderij 'j in 1981, met steun van de Vereni- §mg Rembrandt, van een Haag sekunsthandelaar gekocht voor hi bedrag van 150.000 gulden. om een van de zeldza me luministische werken van Jan Toorop. De aankoop gebeurde op zich j. rechtmatig en te goeder trouw. Het schilderij is echter eigen dom geweest van het joodse echtpaar Ernst en Gertrud Flers- deim. Zij moesten in 1937 vluch ten voor de nazi's. In 1944 kwa- ze om in het concentratie- ]t gj ^pBergen-Belsen. jjgtg Wat er indertijd met het schilde- ,e nj is gebeurd, is niet helemaal duidelijk. Zeker is wel dat het "i handen is geweest van W.M.A. Weitjens, die in 1948 is veroordeeld wegens collaboratie wiB «wiens praktijken met geroof- ,ng: de kunst halverwege de jaren „„.wichtig voor het eerst zijn be dreven. 'alter Eberstadt uit New York zijn zus, kleinkinderen van u Jet echtpaar Flersheim, hebben fa det schilderij van Toorop in '999 opgeëist bij het Zeeuws foseum, samen met twee wer- sen die museum Boijmans van Beunim aan' de commissie museale ge dragslijn van de Nederlandse Museumvereniging. Die oordeel de dat het Zeeuws Museum in 1981 te goeder trouw had gehan deld en dat het Toorops schilde rij niet terug hoefde te geven. Wel lag het voor de hand dat het museum meewerkte aan een compensatie voor het leed dat de familie is berokkend. In het voorjaar van 2001 was daarover een akkoord binnen handbereik. Het schilderij zou in het bezit van het museum blij ven en er kwam geen financiële genoegdoening. Om aan te ge ven dat de claim van de familie op zich wel terecht was, zou er een symbolische overdracht ko men. De definitieve overeen stemming werd echter nooit be reikt. Voor het museum is het nog altijd duister waarop en waarom de besprekingen zijn ge strand. Duidelijk was wel dat de familie afhaakte. Na het aan treden van Valentijn Byvanck als directeur van het museum, herhaalde Eberstadt diens claim. De, moeizame, contacten brachten de partijen niet tot el kaar. „Daarom is nu met instem ming van beide partijen beslo ten de zaak voor te leggen aan de Restitutiecommissie", zegt Byvanck, die een einde wil ma ken aan de slepende kwestie. De commissie heet voluit Advies commissie Restitutieverzoeken Cultuurgoederen en Tweede We reldoorlog en bestaat uit voor aanstaande juristen en kunsthis torici. Tot dit jaar kreeg de com missie 41 verzoeken van nabe staanden tot teruggave van kunstvoorwerpen voorgelegd. Het Zeeuws Museum benadrukt dat de Toorop-kwestie wezen lijk verschilt van de zaak- Goudstikker, waarin de commis sie onlangs uitspraak deed. Die gaat over de Nederlandse Kunst- bezit-collectie, de verzameling kunst die de Nederlandse over heid terugeiste van Duitsland zonder de oorspronkelijk eigena ren voldoende te compenseren. Met Gebed voor de Maaltijd zal de commissie voor het eerst oordelen over een schilderij dat buiten die collectie valt, waardoor de uitspraak ook van groot belang is voor andere mu sea. Dat het Zeeuws Museum de zaak naar buiten brengt op het moment dat de Goudstikker-af faire tot een afronding komt, is volgens Byvanck 'volstrekt toe val'. „Maar we moeten iets doen. We kunnen niet blijven wachten." Hoe lang het oordeel van de Restitutiecommissie op zich zal laten wachten, is nog niet be kend. „Maar vanwege de prece dentwerking en het belang voor de Nederlandse museumwereld denk ik dat de commissie uiter ste zorgvuldigheid zal betrach ten." De uitspraak van de commissie is niet bindend, maar het mu seum zal die wel als zodanig op vatten. „Wij zullen ons richten naar het oordeel van de commis sie en gaan ervan uit dat de an dere partij dat ook zal doen." Boijmans van Beuningen be sloot in 2001 Toorops tekening Godsvertrouwen terug te geven aan Eberstadt. mingen in Rotterdam in be- k kwestie is toen voorgelegd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17