In de wacht bij zorgverzekeraar Donner wil toekomst veilig maken Scholieren nemen minister op de korrel Alarm over parasiet in veevoer runderen 15 Inspectie redelijk tevreden over ROC Zeeland •jelejoonfiles over ziektekosten Vragen CDA A over besluit a natuurherstel Verdachten beroving aangehouden Wietoogst verloren door brand Smaad tegen ex-man bestraft Celstraf voor stalker met nepsnor Informatie over opspuiten zand dinsdag 7 februari 2006 door Cornelleke Blok GOES - Het was geen makkelijke mid dag voor Piet Hein Donner. Ongeveer dertig Goese scholieren legden de minis ter van Justitie gisteren aardig het vuur na aan de schenen tijdens een debat in het Sint-Willibrordcollege in Goes. „In de Tweede Kamer is het zelden zo vol als hier. Daar sta ik meestal voor vijf of zes mensen te praten", begon de minister zijn verhaal. De aula van het Sint-Willibrordcollege zat inderdaad aardig vol, al verlieten steeds meer scho lieren de zaal. Aan de levendigheid van het debat kan het niet gelegen hebben, want het ging er af en toe heftig aan toe. Alle Goese middelbare scholen had den scholieren afgevaardigd. De mees ten waren afkomstig uit de hoogste klas sen van het vwo. Ze legden in groepjes stellingen voor aan de minister, waarna ze met hem in debat gingen. Aan bod kwamen onderwerpen als terrorisme en veiligheid, het Nederlandse softdrugsbe leid, jeugdzorg, het verlof van tbs'ers en de identificatieplicht. Goed voorbereid De scholieren waren goed voorbereid. Ze hadden zich verdiept in onderzoek en verwezen naar wetsartikelen. „Kan je dat artikel nog even voorlezen, dan weet ik ook wat er in staat", reageerde Donner, -enigszins van zijn stuk ge bracht. De debatprestaties werden beoordeeld door een deskundige jury. Die vond het team van het Buys Ballot College, dat een stelling had over jeugdzorg het bes te. Als beloning mochten de scholieren tijdens een diner verder discussiëren met minister Donner. Jo-Annes De Bat (25), die als tweede op de kieslijst staat voor het CDA in Goes bij de komende gemeenteraadsverkie zingen, leidde het debat. Met de middag wilde het CDA politiek dichter bij de jongeren brengen. „Je moet van je laten horen en laten zien dat politiek niet saai is." Caspar Mulders (17) en Sjoerd Ober man (18), 6-vwo scholieren van het Goe se Lyceum, hoefden daarvan niet over tuigd te worden. Ze debatteerden met de de minister over het softdrugsbeleid. Mulders: „Zo'n debat met een minister brengt politiek echt dichter bij huis. Ik steun Donner politiek gezien niet, maar ik waardeer het wel heel erg dat hij hier naartoe is gekomen." Leerzame ervaring Voor Donner zelf was het ook een leer zame ervaring. „Het was niet eenvou dig, omdat je niet weet wat er gaat ko men. In de Tweede Kamer zit er meer een patroon in. Ik vond het belangrijk om de jongeren uit te leggen wat de re den van een bepaald beleid is." Na zijn bezoek aan het Sint-Willibrord college gaf Donner in hotel Arneville in Middelburg de aftrap voor de verkie zingscampagne van de Zeeuwse CDA-afdelingen. foto Dirk-Jan Gjeltema ren op verschillende onderdelen onvoldoende. Als kritische noot wordt onder meer aangevoerd dat vrij veel docenten nog steeds vasthouden aan klassi kaal onderwijs, met een vorm van zelfwerkzaamheid. Bij het Cios is het rendement van het cluster matig, ten op zichte van het landelijke ROC- gemiddelde. De verwachting is dat de uitval van studenten in de toekomst beperkt kan wor den. Het cluster Economie mist sturing op de kwaliteitsborging en -verbetering en er wordt slecht gescoord op het gebied van onderwijs en leren. Waardering heeft de onderwij sinspectie voor het cluster Edu catie en de resultaten die daar worden geboekt. Bij het cluster Horeca Toerisme en Voeding zijn de opbrengsten onvoldoen de, omdat het percentage voortij dig schoolverlaters hoger is dan het landelijk gemiddelde. De kwaliteit van het onderwijs is wel van voldoende niveau. Over het cluster ICT en Electro wordt positief geoordeeld, voor al over de goede contacten met de leerlingen. Bij het cluster Ma ritiem valt vooral de betrokken heid van de docenten op. Echter de informatievoorziening aan de deelnemers en de afstemming van de programma's tussen de docenten is onvoldoende, het geen ook geldt voor de eenduidi ge naleving van afspraken en re gels. Deelnemers krijgen veel aandacht en de begeleiding is uitstekend. Over het cluster Techniek is het onderzoek minder positief. Het kenmerkt zich door een grote va riatie in kwaliteit tussen de ver schillende opleidingen. Beroeps praktijkvorming en trajectbege leiding zijn voor het hele cluster onvoldoende. Beter gesteld is het bij cluster Welzijn dat degelijk onderwijs biedt en alleen de indivuele aan dacht voor leerlingen nog kan verbeteren. Sterk punt is de con tinuïteit in het docententeam. Het docententeam van het clus ter Zorg is heel bewust met kwa liteitszorg bezig en dat vertaalt zich in het voldoende niveau van het onderwijs. Claudia Sondervan jcOES - Klanten die drie weken lang bezig zijn om een verzeke raar aan de lijn te krijgen: het is HP niet ongewoon dezer dagen. De storm aan telefoontjes die zorg- verzekeraars te verstouwen krij - mn gen. is nog lang niet geluwd. En '"F de echte piek kan nog komen, U J nu de uiterste opzegdatum voor de oude polis, 1 maart, rap na- )p i vijf procent. CZ verwerkt veer tienduizend telefoontjes per dag, meldt de serviceafdeling daar. Sinds 1 december vorig jaar belden er 1,1 miljoen men sen, tegen 640.000 telefooncon tacten normaal. Er zijn 35.000 e-mailcontacten geteld, tegen 15.000 normaal. En op de kanto- ren en mobiele kantoren in Zuid-Nederland kwamen 114.000 bezoekers af tegen 76.000 normaal. De belegering van de zorgverze keraar in Tilburg, één van de voornaamste zorgverzekeraars voor Zeeland, houdt nog wel even aan, verwacht Wester- woudt. Dinsdag 28 februari is ef fectief de laatste dag dat de hui dige polis voor dit jaar opge zegd kan worden. Voor opzeg gers is vrijdag 28 april de laat ste werkdag dat de aanmelding bij een nieuwe zorgverzekeraar gedaan kan worden. „Voorlopig zijn de verloven van honderden mensen opgeschort, werken ze allemaal twintig procent meer en zetten ze een tandje bij," al dus de CZ woordvoerder. Bij middelgrote verzekeraar OZ is de toeloop wat milder, maar niettemin aanzienlijk. In janua ri handelde OZ 114.000 telefoon tjes af, tweemaal zoveel als nor maal, meldt De Keizer. Over de ontwikkeling van het aantal klanten bij OZ, vooral sterk in Zeeuws-Vlaanderen, durft hij nog niets te zeggen. „De bereid heid om over te stappen is veel groter dan verwacht. Gewoon lijk is dat drie procent, nu zeker tien procent." 0Z Zorgverzekeringen handelt jmomenteel twee-, driemaal zo veel telefoontjes af als normaal, geeft manager service P. de Kei zer aan. OZ kan het echter zon der extra bereikbaarheidsuren af. Wachttijden kunnen oplopen tot, een minuut, maar aan het be gin van de morgen en het einde van de middag kan de klant vlot 3r« telefonisch terecht, stelt hij. rsi^ De telefoonfiles leveren bij CZ wel boze klanten op, beaamt woordvoerder D. Westerwoudt van CZ Zorgverzekeringen. Maar bel niet tijdens kantoor uren of in de middagpauze, raadt hij aan, maar in de extra beluren 's avonds rond achten ien op zaterdagmorgen. Dan valt Ier volgens hem goed doorheen te komen. Opgetogen Westerwoudt is opgetogen over de enorme belangstelling van het publiek voor zorgpolissen. De optel- en aftreksom aan over stappers levert CZ tot nog toe honderdduizend nieuwe klanten becijfert hij, een groei van DEN HAAG - Het CDA wil van minister Veerman (CDA, Land- bouw, Natuur en Voedselkwali teit) weten waarom de Europese Commissie Nederland niet lan ger aanrekent dat bij de tweede verdieping van de Westerschel- de onvoldoende natuur is gecom penseerd. Tweede-Kamerlid Buijs heeft ^schriftelijke vragen ingediend naar aanleiding van een artikel daarover in de PZC. ij wil weten wanneer dit be kend is geworden, wat de argu menten zijn en of Veerman de brief van de Europese Commis sie hierover doorstuurt aan de Kamer. Tot nu toe was de corres pondentie tussen Den Haag en Brussel over deze kwestie niet /openbaar. Buijs vraagt Veerman |nu deze stukken aan de Kamer testuren. In een toelichting op zijn vragen geeft Buijs aan zich moeilijk te kunnen voorstellen dat de Euro pese Commissie Nederland niet langer in gebreke stelt. „Wij heb ben een brief van eurocommissa ris Dimas waarin het tegenover gestelde staat. Niets wees er tot dusver op dat enige coulantie zou worden betracht. De Europese Commissie zou an ders zijn gaan oordelen vanwe ge de natuurmaatregelen die Ne derland treft bij de voorgeno men derde verdieping van de Westerschelde. Daarvoor wordt zeshonderd hectare nieuwe, nat te natuur gecreëerd, onder meer door ontpoldering van de Hedwi- Keurig W. van Zandbrink, directeur zuid van het ministerie van LNV, stelt dat van coulantie geen sprake is. De natuurcom pensatie voor de tweede verdie ping moet gewoon worden uitge voerd. »De Commissie heeft inmiddels wel geoordeeld dat we keurig doen wat is afgesproken. Boven dien is ons duidelijk gemaakt dat we in combinatie met de na tuurmaatregelen die horen bij de derde verdieping geheel vol doen aan de Vogel- en Habitat richtlijnen." Voor zover Van Zandbrink weet, heeft de Europese Commis sie overigens nog geen brief ge stuurd waarin dit wordt beves tigd. Minister opent CDA-raadscampagne in Zeeland door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het kabinet heeft de afgelopen jaren het ach terstallig onderhoud aan de sa menleving aangepakt. Nu staan Rijk en gemeenten samen voor de taak de toekomst veilig te stellen. Die boodschap verkon digde minister Donner (Justitie) gisteravond in Middelburg bij het begin van de CDA-campag- ne voor de gemeenteraadsverkie zingen. Hij wilde illustreren dat de uit voering van het kabinetsbeleid vaak een co-productie is van Rijk en gemeenten. Hij nam de jeugdcriminaliteit als voor beeld. Hoewel de aanpak van de criminaliteit volgens Donner de afgelopen jaren in alle opzich ten succesvol is geweest, voor zag hij op dit gebied nog veel problemen. „Criminaliteit be gint op steeds jongere leeftijd en wordt ook steeds harder." Behalve voor een harde aanpak pleitte Donner ook voor preven tief ingrijpen 'achter de voor deur'. „Het CDA heeft zich al tijd sterk gemaakt voor het ge zin, maar we moeten niet zo ver blind zijn te denken dat alle heil daarvan te verwachten is." Hij verwees naar het drama rond het meisje Savanna en de schrik barende cijfers van huiselijk ge weld en kindermishandeling. „Wie met geweld is opgegroeid, gebruikt later zelf vaak ge weld." De uitvoering van het preventieve beleid, waarbij eventueel 'met drang en dwang de opvoeding wordt onder steund', is bij uitstek iets op lo kaal niveau, betoogde Donner. „Dat is aan de politie en de on dersteunende diensten." Omgeving Volgens de minister moeten Rijk en gemeenten samen trachten 'een omgeving te creëren waarin mensen tot hun recht komen'. Dat kan alleen met gemeentebe stuurders die een zelfde aanpak voorstaan als het kabinet. Donner prees het kabinetsbe leid, maar zette zich in tussen zinnen ook af tegen de coalitie genoten. Zo gaf hij zijn collega Pechtold (D66, Bestuurlijke Vernieu wing) zonder hem te noemen een sneer door te stellen dat de bestuurlijke vernieuwing tot nu toe alleen maar de afstand en het wantrouwen van de burger ten opzichte van de politiek heeft vergroot. En WD-collega Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) kon het doen met de opmerking dat buitenlanders wel Nederlands moeten kunnen spreken, maar 'dat hoeft niet op straat'. Op een vraag uit de zaal hoe het 'oubollige' CDA het succesver haal dat hij zojuist had gehou den dacht te kunnen omzetten in een klinkende verkiezings overwinning, waarschuwde Don ner dat de partij niet in oude fouten moet vervallen. „We moe ten niet net als Brinkman des tijds los van de microfoon gaan lopen. U heeft het over oubollig heid. Ik ben daar zonder meer het prototype van. Maar we voe ren geen beleid om populair te worden. Dan zouden we alleen maar bijdragen aan de politieke instabiliteit. De mensen begin nen nu de veranderingen te zien. U vraagt aan mij hoe ik het beleid beter kan verkopen. Ik vraag aan u hoe ik het nóg be ter kan doen." Een scholiere stelt minister Donner een vraag; dertig leerlingen uit Goes gingen gisteren in debat met de minister van Justitie. UlSSINGEN - Het rendement mui het ROC Zeeland is voldoen- j. en ligt boven het landelijk ge middelde. Het ROC Zeeland biedt onderwijs van voldoende loyaliteit. Dat blijkt uit een on- van de onderwijsinspec- staat tevens dat nog niet even goed op orde is bij het Zeeland. Vooral de clus- Economie en Techniek sco- VLISSINGEN - De politie Zeeland heeft zes mensen aan gehouden die verdacht worden van een beroving in de nacht van 23 op 24 december in de Irislaan in Vlissingen. Die nacht werd omstreeks vier uur een 43-jarige Vlissin- ger door een aantal mensen mishandeld en beroofd van zijn portemonnee. Hij werd buiten aangesproken en daar na geschopt en geslagen. Vervolgens pakten ze zijn porte monnee af. Het slachtoffer is zelf naar huis gelopen. De zes Vlissingers die zijn aangehouden, zijn vijf mannen en een vrouw tussen de 18 en 21 jaar. Vier van hen zijn weer vrijgelaten. De twee andere zitten nog vast. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 36-jarige man uit Oud-Vossemeer voor hennepteelt tot een voorwaardelijke werkstraf van honderd uur. De verdachte heeft in een pand in zijn woonplaats in december 2004 een wietplanta- ge gehad. Een brand zorgde ervoor dat cle oogst van 96 hennepplanten verloren ging. Ook bleek hij stroom bui ten de meter om te hebben afgetapt. De schadeclaim van 1481 euro van Delta was te gecompliceerd en werd door de rechter niet-ontvankelijk verklaard. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 63-jarige vrouw uit Hoogerheide wegens smaad tegen haar ex-man conform de eis veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 220 euro. De vrouw heeft sinds 2004 tot 1 maart vorig jaar haar ex bestookt met brieven die het daglicht niet konden verdragen. Ook had ze de smaadschriften, waarin hij werd uitgemaakt voor bedrieger, oplichter, dief en ge weldpleger, verspreid onder andere mensen, de politie en het bestuur van de woningbouwvereniging. Aan het huwe lijk was na 36 jaar een einde gekomen. De verdachte zei voor haar ex vanuit de gemeente Reimerswaal naar Hoo- gerheide te zijn gevlucht. „Hij bleef mij zwart maken. Hij moet mij met rust laten", zei ze. In de strafmaat werd re kening gehouden met de rol van de man. DEN HAAG - Een vijftigjarige Middelburger zei gisteren bij de Haagse politierechter dat hij uit bezorgdheid om zijn dochtertje zijn ex-vrouw de hele weg had achter volgd in de trein van Vlissingen naar Den Haag. Via de achtervolging in vermomming met een aangeplakte snor, pet en zonnebril wilde de man achter de verblijfplaats van de vrouw in Den Haag komen. Later dook hij op bij het huis van de vrouw. De vrouw herkende hem ondanks de vermomming en deed aangifte van stalking. Ook zei zij dat de man haar had bedreigd. De officier van justitie vond niet bewezen dat de man de vrouw had proberen te wurgen. Wel achtte zij de bedrei ging en het stalken bewezen; ze eiste een celstraf van ruim vier maanden waarvan drie maanden voorwaarde lijk en een werkstraf van 100 uur. Het slachtoffer zou 500 euro smartengeld moeten krijgen. De rechter sprak de man vrij van de wurgpoging en de bedreiging. Wel veroor deelde hij de Middelburger wegens stalking. De man kreeg een celstraf opgelegd gelijk aan het voorarrest van ruim een maand en betaling van 250 euro smartengeld. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Dierenart senpraktijk Schouwen-Duive land en de lokale veehouders roepen hondenbezitters op hun dieren niet los in weilanden of in de buurt van rundveevoer te laten lopen. Reden is de parasiet Neospora caninum, die sponta ne abortus veroorzaakt bij rund vee. Bij een Nieuwerkerkse vee houderij is op dit moment spra ke van een 'abortusstorm'. El ders op het eiland is sprake van matige last. De in de buurt van Nieuwer- kerk gelegen rundveehouderij is in korte tijd met zo'n twintig vroeggeboortes van dode kalve ren geconfronteerd. Verspreid over Schouwen-Duiveland krij gen diverse veehouders één of twee keer per jaar een abortus als gevolg van neospora voor de kiezen, schat dierenarts I. Bui- tink van de Dierenartspraktijk Schouwen-Duiveland ruwweg. Honden zijn een grote risicofac tor in het verhaal. Zij kunnen sporen (een soort eitjes) van de parasiet via hun ontlasting uit scheiden en daarmee het voer van koeien - onder meer dus gras - besmetten. Voor veehou ders - die steeds met geaborteer de vruchten worden geconfron teerd - is dat een ramp, ook in fi nanciële zin. Voor melkveehou ders is de geboorte van een vol dragen kalf namelijk tevens van belang omdat de koe dan weer melk gaat geven. Gevaarlijk Ook voor honden kan besmet ting gevaarlijk zijn, weet Bui- tink. Zij worden geïnfecteerd door bijvooi'beeld een deel van een nageboorte of een deel van een geaborteerd kalf op te eten. Die treffen zij in weilanden aan. Een infectie kan ziekteverschijn selen als diarree, long- en huid klachten en zenuwaandoenin gen veroorzaken. Probleem is dat besmetting bij honden moei lijk te diagnosticeren is. Onder zoek heeft echter uitgewezen, meldt de dierenartsenpraktijk in een infoi'matieflyer, dat vijf procent van de honden - ook die zonder ziekteverschijnselen - met neospora is geïnfecteerd. Voor zowel honden als koeien geldt dat de infectie nauwelijks is te bestrijden: er is op dit mo ment geen afdoende therapie. Dat het ene bedrijf wel en het andei'e bedrijf niet met een abor tusstorm wordt geconfronteerd heeft vooral te maken met de wijze van besmetting. De para siet wordt van moeder op doch-' ter overgebracht. Gebeurt dat in de volle breedte via het voer dan kan de volledige veestapel op een gegeven moment aangetast blijken. De parasiet vormt voor mensen overigens geen gevaar, benadrukt dierenarts Buitink. Vaccin De dierenartspraktijk en het door vei*werpingen geplaagde bedrijf op Schouwen-Duiveland werken mee aan het uittesten van een vaccin, waarmee het aantal aboi-tussen na besmet ting kan worden gereduceerd tot vijftig procent. De verwach ting is dat dit vaccin eind 2007 of in 2008 op de markt kan wor den gebracht. De situatie op Schouwen-Duiveland is overi gens niet anders dan in de rest van Zeeland of Nederland, zegt Buitink. In overleg met de der tig melkveehoudei-s in de regio hebben de dierenartsen echter besloten een infoimatiecampag- ne over neospora te starten. Maar weinig mensen weten van de infectie en het is voor veehou ders dan ook vaak moeilijk hon denbezitters aan te spreken. Bui tink: „Als hondeneigenaren hun dieren in de buurt van weilan den en boerderijen aangelijnd houden, is een hoop ellende te voorkomen." DOMBURG - Rijkswaterstaat geeft vrijdag 17 februari voor lichting over het opspuiten van zand op de zuidwestkust van Walcheren. Belangstellenden zijn om 10.30 uur welkom in het gemeente huis van de gemeente Veere in Domburg. Dit voorjaar gaat Rijkswater staat 13 kilometer strand tussen Vlissingen en Westkapelle met zand ophogen. De zandsupple- tie begint in maart en is in juni klaar, voordat het toeiistensei- zoen begint. De firma Boskalis uit Rotterdam zal met een sleep- hoppei-zuiger het strand van een nieuwe laag zand voorzien. In to taal wordt 1,6 miljoen kuub zand opgespoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15