Bath omringd door natuurgebied PZC Jeugdsoos in Terneuzen gaat muzikale uitdaging aan Toekomst Thoolse haven blijft onzeker Gemeente Borsele schept orde in chaos milieuland kerkinactie Goes: Bewegwijzering Brouwersdam E gaat op de schof Uitvoering projecten nog vanwege vorige verdieping Westerschelde Politiek café in Desafinado Omega Combi houdt u van binnen en van buiten jong en gezond! Alle essentiële vetzuren 3-6-9 in 1 capsule. Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 dinsdag 7 februari 2006 door Ben van den Aarssen SINT-MAARTENSDIJK - De haven van Tholen krijgt niet eer der dan in het jaar 2008 een re creatiebestemming. Wethouder E.Goossen deelde dat gister avond mee in de commissie ruimte. Of het ooit zo ver komt is overi gens de vraag. Zowel de belan gengroep van ligplaatshouders als watersportvereniging De Kogge wil de haven in de toe komst gaan exploiteren. En ook de watersportvereniging wil de huidige gebruikers niet weg heb ben, aldus Jaap van den Donker (D66) die even zijn zeemanspet als Kogge-bestuurder opzette. „Wij willen de rechten van ande ren niet aantasten." De gemeente Tholen wil de hui dige kade graag herbestemmen als jachthaven, mits er voor de huidige gebruikers een redelijk alternatief wordt gevonden. In spreker F. Hendriks, vertegen woordiger van de ligplaatshou ders, noemde de voorgestelde al ternatieven gisteravond nog te vaag. Op 3 maart praat zijn club, een platform van woon- bootbezitters, vissers en handels- vaarders, met de gemeente over het overnemen van de exploita tie. Bruine vloot Eerder al werd bekend dat de ligplaatshouders de inkomsten uit de haven willen opkrikken met ligplaatsen voor charter schepen, de zogeheten bruine vloot. Over het herinvoeren van de zandoverslag en andere han delsactiviteiten heeft de belan gengroep nog geen definitief be sluit genomen. Wel moet de ha ven volgens Hendriks hoe dan ook een facelift hebben, en niet alleen met jachtjes. „Alleen wit in de haven van zo'n historisch stadje zou jammer zijn." De watersportvereniging en de belangengroep van de ligplaats houders zijn ook met elkaar in overleg. Los van de exploitatie van het watergedeelte moet er ook een oplossing komen voor de havenontvangstinstallatie (hoi) in Tholen. De gemeente is niet langer gerechtigd om een dergelijke voorziening teexp#'f teren. De Kogge heeft interest maar heeft op dit moment g^el eigen en afsluitbaar terreinr*6 de kade. Afbakenen is eenvoo; waarde om misbruik te voorfe men, aldus Van den Donker. gens hem zijn er cijfers bekec dat er jaarlijks zo'n 10.000 lite afgewerkte olie wordt geregi; treerd bij de hoi, terwijl dè jaehi bezitters nauwelijks 500 M aanleveren. Het overige deel^ afkomstig van derden. „Beunhazen die thuis een gard 1 ge hebben en het niet zo nais I nemen met de regelgeving." Dj I Kogge is er veel aan gelegene. J de hoi beter aan te kleden end toegankelijk te maken voor dei den. „Die investeringen we graag doen." G< SCHARENDIJKE - De toerknt tische bewegwijzering op l Brouwersdam gaat op de sck In opdracht van de proving Zuid-Holland stelt ZHBi Toeristisch Advies een plan rj aanpak op. Voor het eind van4 ze maand moet er een nieuwk bordingsplan liggen. Het voorbeeldproject Brouwen dam is een initiatief van de pn vincie Zuid-Holland en t- Zuid-Hollands Bureau voortce risme (ZHBT). De Brouwersdr moet ontwikkeld worden 'een trendsettend sporM strand- en watersportcente voor actieve toeristen en stras bezoekers'. De toeristisch-recreatieve t* wegwijzering op de Brouwer- dam wordt verbeterd. Die is de visie van het toeristisch k reau niet uniform en boveni- j onvolledig. De ondernemers e gen een woordje mee sj evenals de wegbeheerders de Brouwersdam. Het result moet een bebordingsplan waarin staat aangegeven we bedrijven en gebieden woi bewegwijzerd en waar de sj f wenste borden komen te staar' '01 Di door Harmen van der Werf BATH - Twee natuurprojecten van samen negentig hectare wor den nog dit jaar uitgevoerd bij Bath. Het kleine dorp onder Ril land wordt straks omringd door natuur. Ten westen van Bath strekt zich al een kreek uit, de Bathse Kreek. Nog ter compensatie van de verdieping van de Wester schelde eind jaren negentig wil de de provincie dit natuurge bied met 21 hectare uitbreiden. Tot nu toe is het gelukt daarvan een kleine zeventien hectare te verwerven. Een landbouwer wil een stuk grond het dichtst bij Bath niet verkopen. M. Adriaen- sen, technisch medewerker van de Dienst Landelijk Gebied van het ministerie van Landbouw, zegt daarover: „De verwerving vindt plaats op vrijwillige basis. Als een eigenaar niet wil mee werken, houdt het op." De kleine zeventien hectare die bij de Bathse Kreek kon worden aangekocht, zullen als nat na tuurgebied worden ingericht. Er worden twee poelen in gemaakt. De voedselrijke bovenlaag die is gebruikt voor landbouwproduc tie, wordt afgegraven. Er blijft zo schrale grond over. Van hoog naar laag, van droog naar nat. De natuur moet vervolgens zelf het werk doen. Zaden die van MIDDELBURG - In café Desafi nado in Middelburg wordt vrij dag 24 februari een politiek café gehouden. De discussie gaat over de verkie zingsprogramma's van CDA, Pvda, WD, PPM, ChristenUnie, D66 en Middelburg Transpa rant. De discussie wordt geleid door oud-wethouder G. Schoenma kers en A. van de Kreeke. Het politiek café begint om 16.30 uur in Desafinado aan de Koorkerkstraat. oudsher in de bodem zitten, zul len ontkiemen. Zilte soorten als zeekraal en zoete soorten als wa terbies komen terug. Adriaen- sen: „Wij leggen geen natuur aan, wij scheppen alleen de voor waarden voor natuurontwikke ling." Zo zal het ook ten noorden van Bath gaan, in een ruim zeventig hectare groot gebied langs de Bathseweg waar momenteel nog een motorcrossterrein is. Dit is Bathse Schor gedoopt, omdat het ooit in open verbinding met de Westerschelde stond. De kreekrestanten zijn nog gedeel telijk te zien. Die worden her steld en doorgetrokken. Een 'na tuurlijk' zeekleibos met iepen en essen moet er op den duur ontstaan. Om te voorkomen dat alles binnen de kortste keren volgroeit en verruigt, zal het ge bied door koeien worden be graasd. Staatsbosbeheer gaat daarvoor landbouwers uit de omgeving benaderen. Struinen Het Bathse Schor wordt niet he lemaal onder handen genomen. Ongeveer de helft is in het verle den gebruikt als opslagdepot voor grond die vrijkwam bij het graven van het Bathse Spuika- naal. Afgraven is te duur en het depot kan mooi dienst doen als wandelgebied. Een zomereiken- en berkenbos zal er tot ontwik keling komen, is de verwach ting. Wie dat wil, kan er straks vrij doorheen struinen richting het schorrengebied, aan de rand waarvan, op het hoge depot, een vog'elkijkscherm zal worden ge plaatst. Het motorcrossterrein bij Bath blijft overigens gehand haafd tot het kan worden ver plaatst naar een lawaaisportcen- trum dat tussen Bath en de Bel gische grens komt. De Dienst Landelijk Gebied houdt donderdag in het Rilland- se dorpshuis Luctor et Emergo vanaf 19.30 uur een voorlich tingsbijeenkomst over de na tuurontwikkeling bij Bath. De uitvoering staat na de zomer ge pland. Door twee nieuwe natuurprojecten komt Bath, met op de voorgrond de Bathse Kreek midden in de natuur te liggen. foto Dirk-Jan Gjeltema Bevat alle belangrijke omega vetzuren (3-6-9) Met o.a. visolie, lijnzaadolie en vitamine E Beschermt de huid tegen veroudering Goed voor hart en bloedvaten Ondersteunt de vitaliteit van spieren en gewrichten Goed voor geheugen en concentratie AANBIEDING VAN DE WEEK 1 verpakking Omega Combi® (50 st.) van €j6r95 VOOr 14,95 i voordeelverpakking Omega Combi® (100 sto VOOr 24,95 Uw voordeel 8,95 MET GRATIS BOEKJE OVER VETZUREN Visolie Visolie bevat omega-3 vetzuren EPA en DHA. Deze vetzuren spelen een belangrijke rol voor de ogen en het zenuwstelsel. Maa vooral bij het gezond houden van hart- en bloedvaten en het in conditie houden van de huid. Omega Combi bevat uitsluitend zuiver geconcentreerde olie, afkomstig wi vette vis (zalm, makreel, sardine en harinj uit de Stille Zuidzee en Indische Oceaan). Lijnzaadolie en Teunisbloemolie De uit vlaszaad gewonnen lijnzaadolie is rijk aan alfa-linoleenzuur, een essentieel omega-3 vetzuur, dat onmisbaar is voorde gezondheid. Teunisbloemolie bevordert de spijsvertering en de hersenfunctie. Boven dien is deze olie goed voor de weerstand. Voor meer informatie kijk op www.omegacombi.nl De kortingsbon kunt u inleveren bij: door René van Stee Meld uw klacht, liefst met foto, op www.fietsersbond.nl TERNEUZEN - Binnen acht we ken een podiumact neerzetten met een band van jongeren tus sen de twaalf en achttien jaar die nog nooit een muziekinstru ment hebben aangeraakt. Die uitdaging gaat jeugdsoos Mee- tingpoint aan de Dokweg in Ter- neuzen aan. „Net zoals bij onze andere acti viteiten gaat het om een zinvolle vrijetijdsbesteding, die in dit ge val is verbonden aan kunst en cultuur. We willen de kinderen kennis laten maken met de pop cultuur in de breedste zin van het woord. Dus niet alleen met muziek maken, maar ook met andere zaken zoals een dj-pro- ject of de productie van filmpjes en computeranimaties", vertelt jongerenwerker B. de Krijger van buurtwerk SCAS, de stich ting waaraan Meetingpoint is verbonden. Gemeentelijke ondersteuning wordt geleverd via kunst- en cul tuurinstituut Toonbeeld dat zorgt voor de begeleiding en an dere faciliteiten. Dow Benelux doet met een dona tie van 9000 euro de grootste duit in het zakje. De bijbehoren de cheque werd gisteren offici eel overhandigd. Daarvoor zijn alvast twee spelcomputers voor de jeugdsoos aangeschaft. The Music Factory past volgens woordvoerder F. Neve van Dow in het donatiebeleid van zijn door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Handig en doelmatig, dat moet het zijn, het milieulogboek voor onderne mers in de gemeente Borsele. B. Hermans, die een papegaaikwe kerij heeft, kreeg gistermorgen het eerste exemplaar overhan digd door wethouder A. van Op- dorp (WD, milieu). „Kom je bij een bedrijf om de papieren te controleren, ligt er van alles bij de boekhouder", vertelt vergunningverlener R. Loos van Borsele. „Voor ons is dat vervelend, want wij moe ten dan weer terugkomen. En voor de ondernemer is het ook niet prettig. Die moet achter zijn spullen aan." Loos verzon een list. Onderne- T. Picavet van Dow (links) overhandigt de cheque voor het muziekproject van Meetingpoint aan jonge renwerker B. de Krijger (rechts). foto Wim Kooyman werkgever, dat onder meer is ge richt op bevordering van de leef baarheid in wijken en dorpen. The Music Factory is als proef project ingebed in het jeugdbe leid van de gemeente Terneu zen. „Want het project is niet al leen gericht op laagdrempelige mers zijn eigenlijk al verplicht een milieulogboek bij te hou den, maar zeker niet iedereen doet dat ook. Tenslotte is een on dernemer geen administrateur. 'Waarom gaan we bedrijven dan niet een logboek aanbieden als gemeente?', bedacht Loos en hij kreeg steun. Gistermorgen in het gemeente huis was het zover dat het eerste milieulogboek van Borsele kon worden uitgereikt. „Ordening in deelname, ook heel belangrijk is dat er een culturele en een edu catieve component aan verbon den zijn", aldus wethouder C. Liefting (wijkbeheer). Per keer kunnen ongeveer veertig kinde ren aan The Music Factory mee doen. de chaos van milieuland", sprak wethouder Van Opdorp vóór de overhandiging van de map aan papegaaikweker Hermans. Borrelglaasje Of hij ook een mestboekhouding moet bijhouden?, wilde Van Op- dorp weten. Nee, dat hoeft Her mans niet, maar wel zaken als energieverbruik, de afvoer van afval en controles van blusmid delen. Hij houdt zijn dieren op Het is de bedoeling dat het pro ject twee keer wordt uitgevoerd. Als de proef slaagt, is er een kans dat The Music Factory ook in andere wijken en kernen in Terneuzen gaat draaien. De eer ste groep begint in de loop van dit jaar. houtsnippers, dus zoveel rom mel maken die niet, zeker niet omdat hij ze matig eten geeft. „Ik geef ze één borrelglaasje zaad per dag, meer niet. Ze kun nen daarmee toekomen. Geef je ze meer, zoals veel mensen thuis doen, dan krijgen ze vetzucht en een buikje." Tweehonderd bedrijven zijn in Borsele milieuvergunningplich- tig en ruim zevenhonderd vallen binnen groepen als de horeca waarvoor een vaste vergunning geldt. In de loop der tijd zullen die allemaal een logboek krij gen, bij een controle of afgifte van een nieuwe vergunning. Loos: „Kunnen we voortaan bin nen twintig minuten klaar zijn." Op één voorwaarde: dat de on dernemers het milieulogboek ook echt gebruiken. Weekend-oma gezocht voor Kim (12) die een spierziekte heeft. Kunnen haar ouders eens rustig de zaterdagkrant lezen. Kijk op www.handjehelpen.nl /kinderenindeknel PZC SCHOUWEN DUIVEN'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14