'efenplek ook voor tunnelbrand Klarinettendag onverwacht succes Vallen, opstaan en weer doorgaan J Irainingscentrum van brandweer Vlissingen wil uitbreiden an schopt ;en politie-auto HêÊÊÊÈ 9* 13 Conflict mondt uit in steekpartij Stofzuiger oorzaak van brand Containerbrand bij school Man ramt paaltje en boom Verbazing over toename diefstallen statenbijbels DUISENBERG-REGELING zeeuwse almanak Zwaar Redactie: 0113-315649 S5actie@pzc.nl 5s31,4460 AA Goes - fcntentie-exploitatie: B en Midden-Zeeland: 0113-315520: I Ss-Vlaanderen: 0114-372770; Kanaal: 020-4562500. Laandag 6 februari 2006 editie Walcheren IjfruMaurits Sep fljSSINGEN - Een Zeeuws op- BffiSp'ftntrum voor brandbe strijding in tunnels is een goed ijee. Maar daarvoor hoeft geen ujeuw complex gebouwd te wor- vinden commandant jjlaljaars van de stadsgeweste lijke brandweer en burgemees- l(i A. van Dok-van Weele van Uitbreiding van het Waande Trainingscentrum 0 de brandweer in Vlissingen isbcter en eenvoudiger. Commissaris van de koningin van Gelder pleitte deze week nor een Zeeuws kennis- en op- fedingscentrum voor tunnel- cranden. Zijn voorstel werd gmonthaald door de comman- van de korpsen aan Eerszijden van de Westerschel- jetunnel, in Borsele en Terneu- sd, en door burgemeester J. Lo- liak van Terneuzen. Hun ge- Jjchten gingen uit naar een mpleet nieuw centrum. Lo- ilk merkte tevens op dat er cursussen gegeven moeten «den dan alleen brandbestrij- ^in tunnels. bedacht dat er al een franingscentrum voor de ndweer is, in de Buitenhaven i Vlissingen. Vandaar dat jaars en Van Dok-van Weele maar de publiciteit zoeken, icentrum is volgens hen bij der geschikt voor uitbrei- v en kan zo eenvoudig de ite wens in vervulling doen D. emoeten nu niet iets nieuws verzinnen, maar verster- wat er al is", bepleit Mal- 5. „Zet alles op dezelfde die er al is: het Trainings rum. Dat heeft vele voorde len. Het geeft een goede uitstra ling naar buiten toe om in Zee land een groot centrum te heb ben, we kunnen de markt die er in ons land is voor opleiding voor tunnelbranden naar ons toetrekken en we versterken het bestaande Trainingscentrum." Brandweermannen van Neder landse korpsen leren nu in Zwit serland hoe ze een tunnelbrand moeten blussen. De korpsen van Borsele en Temeuzen gaan eens in de twee jaar naar Zwitser land. Voor hen zou het dus goed zijn als ze in Vlissingen terecht kunnen. Maljaars verwacht ech ter belangstelling uit heel Neder land en uit Vlaanderen, waar be halve de LiefkenShoektunnel ook bij Antwerpen en Brussel veel tunnels liggen. Het Trainingscentrum beschikt over alle milieuvergunningen en kwaliteitscertificaten. Ook dat is een voordeel ten opzichte van een nieuw centrum dat alle pa pieren nog moet verwerven, zegt Maljaars. Hitte Om mensen op te leiden voor tunnelbranden moet het cen trum worden uitgebreid met voorzieningen waarin zo'n brand kan worden nagebootst. Dat betekent onder meer de aan leg van een tunnel van zeker zes tig meter lengte. Maljaars: „Je moet het effect nabootsen dat je van de begane grond naar bene den moet en dat de hitte je tege moetkomt. Je moet door een bar rière heen." Behalve een tunnel, moeten er ook kruipruimtes gemaakt wor den. Die heeft de Westerschelde- tunnel ook, dus daar moet in ge oefend worden. „Het zal een groot complex worden", geeft Maljaars toe. Maar hij ziet daar voor kansen. „Vlissingen huurt nu een locatie van Zeeland Seaports. We kunnen praten over uitbreiding richting landzij de of richting Petroplus." Uitbreiding van het Trainings centrum met een tunnelcentrum biedt ook mogelijkheden voor verdere samenwerking met de Hogeschool Zeeland, verwacht Maljaars. En als alle partijen die meedoen ook meebetalen aan de uitbreiding, is het haal baar. man weigerde in de Goese ibardstraat opzij te gaan ieen patrouillerende poli- luto. Toen de agenten hem lotte voor de auto weg wil- halen, schopte de man tegen »litie-auto. Hierop werd hij [ehouden. Tegen de Yerseke- proces-verbaal opge- door Inge Heuff ZIERIKZEE - De opkomst op de regionale klarinettendag af gelopen zaterdag in Zierikzee was boven verwachting. Bijna Advertentie iw project-verhuizingen E 'JM .*&F, Kindercentrum TUIMELAAR met de nieuwe locatie (Advertentie) tachtig klarinettisten uit Zee land en West-Brabant waren naar gebouw De Harmonie ge komen om onder leiding van Sander van der Loo en Fons Kiesman; de twee soloklarinet tisten van de Marinierskapel, in één dag tot een uitvoering te ko men. „Jullie moeten hier wat zachter spelen", wijst Sander van der Loo aan. De ruim vijftig gevor derde klarinettisten spelen, deze maten van Mozarts Eine kleine Nachtmusik nogmaals. „Dat is beter. Maar hoe we het van avond spelen, laat ik jullie dan wel weten. Dat kan nog verande ren." De hele dag zijn de klari- DES - De politie heeft in de van vrijdag op zaterdag Goes een 44-jarige inwoner Yerseke aanhouden, omdat jiich misdroeg. Soloklarinettist en instructeur-voor-één-dag Sander van der Loo vertelt zijn cursisten tussen het spelen door allerlei wetenswaardigheden over het instrument. foto Marijke Folkertsma nettisten bezig drie muziekstuk ken in te studeren, 's Avonds zul len zij het resultaat van de work shop laten horen. Om de lippen van de deelnemers te sparen voor de avond, lar deert Van der Loo het instude ren met wetenswaardigheden over de bouw en mogelijkheden van het instrument, het mond stuk en vooral ook het riet. Langs de muren van de zaal staat een stand van klarinetbou wer Buffet Crampon met model len en met dozen met bladmu ziek. „We hebben deze regionale dag georganiseerd omdat zowel Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer als de Zeeuwse Muziek school een jubileum te vieren hadden", vertelt Hans Hest, kla rinetdocent bij de muziek school. „Er wordt in deze regio, in tegenstelling tot Noord- en Midden-Nederland, eigenlijk nooit een klarinettendag georga niseerd. Dat kan de reden zijn dat er zoveel deelnemers, van jong tot oud, op af gekomen zijn. Want we hebben niet veel reclame gemaakt." Lichter In de nabijgelegen Theo Thijs- senschool oefenen ondertussen de beginners (maar altijd nog goed voor drie jaar les) op het themanummer van de Magnifi cent Seven van Elmar Bern stein. „Laat het sprankelender, lichter klinken, niet zo uit de klei getrokken", spoort Fons Kiesman de spelers aan. En weer spelen de deelnemers inge spannen vanaf maat 31 Het avondprogramma verloopt heel afwisselend en succesvol. De beide groepen laten elk apart en gezamenlijk horen wat ze die dag geoefend hebben, met solo's van de beide klarinet tisten van de Marinierskapel. Daarna spelen nog de klari net-ensembles van de muziek scholen uit Breda, Bergen op Zoom, Roosendaal, Goes, Mid delburg en Zierikzee. Uiteinde lijk treden meer dan 120 klari nettisten op. door Maurits Sep MIDDELBURG - Hoog in de lucht of laag bij de grond, over al tonen skaters van het Etnies skateteam hun trucs. Op de eer ste dag van hun toemee door Ne derland deden ze zaterdag Mid delburg aan. Skatehal Meker stroomde vol met enthousias telingen, met en zonder board. Meker is de kleinste skatehal die het Etnies team aandoet, maar wel een goede. Zowel Fred van Schie, die het team heeft op gericht, als de skaters zijn onder de indruk. „Het is superklein. Misschien wel de kleinste skate hal van Nederland, maar alles klopt. Je kimt een mooie lijn ska ten zonder dat je overal tegen aan botst. Het komt altijd goed uit", constateert Fred tevreden. Ook Rachid Addou (17) uit De venter prijst Meker. De hal waar hij thuis altijd rijdt, Burn- side, is drie tot vier keer zo groot, schat hij. „Ik ben voor het eerst in Middelburg. Het is hier wel gezellig.Een goede en leuke baan." Rachid is lid van het Etnies team. Het skateboard doet vaak wat hij wil. Als hij met grote snelheid door de lucht springt en als hijhet board over de rand Het Etnies skateteam deed de Middelburgse skatebaan Meker aan. „Superklein, misschien wel de kleinste skatehal van Nederland, maar alles klopt", was het oordeel van gast-skater Rachid. foto Ruben Oreel van een tafel stuurt. Soms wei gert het dienst. En net als je denkt: doet dat nou geen pijn als je na zo'n sprong verkeerd neerkomt, grijpt hij naar zijn been. Skaten is geen sport voor wat jes. Het is letterlijk vallen, op staan en weer doorgaan. Maar nu kan Rachid even niet verder. Hij laat de baan en het board voor wat ze zijn en gunt zijn been buiten wat rust. „Mijn en kel", verklaart hij met een glim lach. Zorgen maakt hij zich niet. „Even rusten, dan gaat het straks wel weer." Maar na een kwartier gaat hij toch in de na burige sporthal op zoek naar ijs om de zwelling te laten slinken. Schoenen Het Etnies skateteam is ver noemd naar het schoenen- en kledingmerk voor skaters, Et nies. Fred van Schie is vertegen woordiger van de Nederlandse importeur van het merk. Hij heeft de leden bij elkaar ge zocht. Ze zijn met negenen. In leeftijd variërend van 13 tot 29 jaar. Zaterdag toonden de skaters hun trucs in Middelburg, zon dag moesten ze naar Apeldoorn. Ook Groningen. Amsterdam, De venter en Utrecht staan deze maand nog op het programma. Rachid: „We willen laten zien hoe leuk skaten is en hopen dat we daardoor meer jongeren en thousiast kunnen krijgen om het ook te gaan doen." Meebrullen met Jan Boezeroen VLISSINGEN - Een 59-jarige Vlissinger is dit weekeinde gearresteerd omdat hij een 51-jarige plaatsgenoot met iets scherps in de arm zou hebben gestoken. De steekpar tij is volgens de politie te herleiden tot een conflict dat de mannen al langer hebben. Dat liep in de nacht van vrij dag op zaterdag uit de hand. De 51-jarige man raakte licht gewond aan zijn arm. Hij hoefde zich niet te laten be handelen in het ziekenhuis. De 59-jarige man werd een half uur na de steekpartij aangehouden. MIDDELBURG - Een kapotte stofzuiger heeft vermoede lijk een brand veroorzaakt in het souterrain van een pand aan de Rotterdamsekaai in Middelburg. Dat concludeert de stadsgewestelijke brandweer. Een voorbijganger zag in de nacht van zaterdag op zondag rook uit het pand ko men en waarschuwde de brandweer. Er was zo veel rook, dat de brandweer moeite had de plaats van de brand te ontdekken. Uiteindelijk bleek de houten parketvloer te branden. Boven het souterrain is een kantoor en daarbo ven wonen mensen. Daarom had de brandweer extra wa gens opgeroepen om te blussen en te ventileren. Niemand raakte gewond omdat de bewoners van de woningen snel buiten waren. De woningen en het kantoor liepen geen schade op. Het souterrain heeft rookschade. De brand weer schat die schade op enkele tienduizenden euro's. VLISSINGEN - De Theo Thijssenschool is ontsnapt aan een brand. De brandweer heeft in de nacht van zaterdag op zondag voorkomen dat brand in een container onder een afdak is overgeslagen naar de naastgelegen school. De schade bleef beperkt tot de container en het afdak. De brandweer gaat ervan uit dat de container in brand is ge stoken. De Theo Thijssenschool raakte tijdens de laatste jaarwisseling wel beschadigd door een containerbrand. Net als dit weekeinde stond de container achter een afge sloten hek en onder een luifel. VLISSINGEN - Een 21-jarige Vlissinger heeft gisteren op de President Rooseveltlaan in Vlissingen met zijn auto een paaltje geramd. Daardoor verloor hij de macht over het stuur, reed de stoep op en belandde uiteindelijk tegen een boom. De politie heeft nog geen idee hoe het ongeval is veroorzaakt. Er is een bloedproef bij de man afgeno men, maar het is nog niet bekend of de man ook echt te veel alcohol had gedronken. De Vlissinger is naar het zie kenhuis gebracht voor onderzoek, maar over zijn verwon dingen is niets bekend. Zijn auto werd compleet vernield. door René van Stee TERNEUZEN - De Middelburg se kunsthandelaar F. Lauren- tius is verbaasd over het toene mende aantal diefstallen van sta tenbijbels uit kerken. Want vol gens hem gaat het om een hard nekkig misverstand dat al die bijbels zeldzaam en zeer kost baar zijn. Laurentius erkent dat dergelij ke diefstallen veel losmaken om dat er vaak een emotionale waarde aan statenbijbels is ver bonden. „Weliswaar hebben zij een duur uiterlijk, maar een heel hoge verzamelaarswaarde hebben zij vaak niet. Restaure ren is vaak kostbaarder. Mooie exemplaren zijn gemakkelijk te verkrijgen tussen de honderd en vijfhonderd euro. Zeldzame bij bels brengen rond achttienhon derd euro op. Vaak gaat het dan om exemplaren uit de zeventien de eeuw waarin prenten zijn bij gebonden", legt hij uit. Laurentius reageert hiermee op de inbraakgolf in zeven kerken in West-Zeeuws-Vlaanderen. De hervormde kerk in Schoon- dijke werd woensdagnacht het zwaarst getroffen. Niet alleen werd een pas gerestaureerde sta tenbijbel gestolen, uit een ander exemplaar werden kostbare prenten gesneden. Die worden vaak ingelijst om aan de muur te hangen. „Die prenten zijn heel erg ge wild. In de meeste gevallen gaat het om een dubbele prent van twee halve wereldbollen, in het midden van de bijbel." Zodra Laurentius een statenbij bel aangeboden krijgt, onder zoekt hij altijd de herkomst. Is die onduidelijk of dubieus, dan koopt hij hem niet. Soms wordt in dergelijke gevallen de politie wordt ingeschakeld. De totale schade in de zeven West-Zeeuws-Vlaamse kerken was gisteren nog niet bekend. In Schoondijke gaat het vermoede lijk om enkele duizenden euro's, mede omdat de gestolen staten bijbel pas was gerestaureerd. De overige kerken hebben voor al braakschade opgelopen. (Advertentie) GRATIS VOORLICHTINGSAVOND OVER DE m.m.v. de stichting Platform Aandelen Lease - advocaten - Leaseproces Bij de Duisenberg-regeling krijgt u uw geld (inleg) niet terug. Hoe groot is de kans om uw geld via een procedure wel terug te krijgen? WOENSDAG 8 FEBRUARI MIDDELBURG Hotel Arneville, Buitenruststraat 22, aanvang 19.30 uur Ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor meer informatie bel 0800-2005 of kijk op www.platformaandelenlease.nl of www.leaseproces.nl Stratenmaker is een zwaar be roep. Niet in de laatste plaats omdat het gereedschap van het ambacht erg zwaar kan zijn. Neem nou die trilplaat die divars door een garage van de voor- naar de achter tuin moest worden gesleept. Een taai karwei. Nu vindt een creatieve stra tenmaker daar altijd wel wat op. Dat kleed dat rondslinger de in de garage, daar kon die trilplaat mooi op. Dat sleepte al een stuk makkelijker. Ja, die stratenmaker was heel tevreden over zo veel vinding rijkheid. Al was dat gevoel snel weer over toen de vrouw des huizes kwam informeren of hij de pasgeivassen overgor dijnen misschien had gezien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9