Het gezin moet een team vormen Zegeningen van een besje PZC PZC Cholesterolmania is leugen van morgen Gedragsregels van de werkvloer zijn handig bij de opvoeding van kinderen Netvliesschade is voorbode hartproblemen "W Verslaving is niet alleen erfelijk Mogelijk toch vaccin vogelgriep Patiënt moet oppassen met crème Tyfus doodde eenderde Atheners Soja heeft maar weinig effect 6 februari 1956 M maandag 6 februari 2006 door Marjon Kok DEN HAAG - Teambuilding, verkooptechnieken, onderhande len, delegeren en motiveren. Het zijn vaardigheden die op de werkvloer goed van pas komen en een bedrijf tot een succes kun nen maken. Maar wat hebben die technieken te maken met het opvoeden van kinderen? „Al les", zegt manager Ros Jay. In De bv kinderen laat zij zien hoe managementvaardigheden ook het gezin tot een succesvol team kunnen maken. Voordat er kinderen komen, heb ben de meeste mensen een groot aantal jaren gewerkt. Dus heb ben zij verstand van managen, onderhandelen of verkopen; en minder van opvoeden. Wie kin deren krijgt, hoeft alle vaardig heden die op de werkvloer zijn opgedaan niet te vergeten, zo dra hij de deur van het kantoor achter zich dichtslaat. Een deal sluiten, motiveren, delegeren; het kan net zo goed thuis als op het werk. „Neem nou die klant die de win kel binnenstapt waar jij achter AMSTERDAM - Retinopathie, schade aan het netvlies, is niet alleen bij mensen met diabetes een voorbode van schade aan hart- en bloedvaten en sterfte daaraan, maar ook bij mensen zonder diabetes. Tot deze conclusie komt M. van Hecke in haar proefschiift. Met haar dissertatie hoopt zij op 10 februari te promoveren aan de Vrije Universiteit in Amster dam. „Wordt bij iemand schade aan het netvlies geconstateerd, dan is er extra aandacht nodig voor het verlagen van risicofactoren voor hart- en vaatziekten", al dus Van Hecke. GPD de toonbank staat. Hij zal het waarschijnlijk prettig vinden om te merken dat je hem hebt ge zien, ook al ben je nog even met een andere klant bezig. Een si tuatie die thuis ook regelmatig voorkomt", zegt Ros Jay. „Een goede verkoopmedewerker zal de tijd nemen om te zeggen: 'Ik kom zo bij u'. of 'dank u wel voor het wachten'. Een slimme ouder zal dezelfde techniek ook thuis toepassen. Kinderen zijn nog ergere aandachtstrekkers dan klanten." „Een klant wil graag het gevoel hebben dat hij op dat moment de belangrijkste persoon voor je is. Kinderen eisen van je dat je dat ook nog eens laat zien." „Dus", zegt de manager en moe der van drie jonge kinderen in haar boek De bv kinderen, „moet je die techniek beslist eens uitproberen als je kind de kamer binnenstoimt, terwijl je gezellig met vrienden aan het kletsen bent. Kinderen zijn vre selijk goed in iets onderbreken. Elke keer dat ze dat doen, moet je kiezen tussen twee opties. De eerste optie is hen negeren, waarna je er zeker van kunt zijn dat ze alleen maar lastiger wor den. Het alternatief is alles voor hen te laten vallen. Dat werkt op de korte termijn erg goed. Maar het leert kinderen tegelijk te verwachten dat mensen als vanzelfsprekend alles voor hen zullen laten vallen. Zoals je een klant altijd vriendelijk zult toe knikken wanneer hij de winkel binnenkomt, is het verstandig om dat ook met kinderen te doen. Zo leer je ze dat ze jouw aandacht krijgen als ze gewoon even geduld hebben. Bovendien krijgen ze dan je volle aandacht in plaats van een gehaaste, ge streste reactie." Naast klantvriendelijk hande len, heeft Ros Jay meer technie ken uit het bedrijfsleven ver taald naar de situatie thuis. Zo adviseert zij verkoopvaardighe den te gebruiken als je als ouder ideeën wilt slijten die niet erg aanslaan bij het kroost en laat ze allerlei onderhandelingstech nieken los op kinderen die veel zeuren. Waar zij met het verko door Paul van Dijk Natuurlijk behandel ik mijn patiënten volgens de laatste protocollen. Maar mijn gezond verstand zegt dat het niet goed kan zijn dat zoveel gezonde Nederlanders anticholesterolmiddelen slik ken. Eén op de acht volwassenen zou voor dergelijke middelen in aanmerking komen. Men sen met iets aan hun hart of bloedvaten moeten zelfs alle maal aan de cholesterolverla gers. Blind krijgen zij deze medicijnen, ook als het cho lesterolgehalte in het bloed perfect is. Ook patiënten met diabetes krijgen sinds kort ongezien deze pillen op het menu. Er gaan zelfs stemmen op om een polypil te ontwik kelen. Dit is een pil die ieder een dagelijks zou moeten in nemen. De inhoud bestaat uit een an- ticholesterolmiddel, een bloeddrukverlager en een bloedverdunner. Ik word on passelijk van het massaal voorschrijven van zoveel che micaliën, maar ik heb geen harde bewijzen. Collega's kunnen me om de oren slaan met experimenten en analyses, ik ventileer mijn ongerustheid. Mijn gevoel zegt dat hier iets mis is. Net zoals we nu praten over de zestiger jaren, toen dokters iedereen valium voorschre ven, zullen we over 15 jaar zeggen dat die anticholeste- rolmanie een misvatting was. Ook toen vonden we de kal meringsmiddelen een ge schenk uit de hemel. Mensen met problemen werden er zo heerlijk rustig van. Na 30 jaar zijn we nog steeds bezig met programma's om mensen af te laten kicken van midde len waarmee ze alleen maar verder in de shit zijn geraakt. Eenzelfde verhaal is er over de 'prozacgeneratie'. Bij elk spoor van angst of somberte schreven we de afgelopen de cennia antidepressiva voor. Deze middelen stegen naar de derde plaats van de top tien van meest geslikte midde len. Uit onderzoek blijkt nu dat er grote twijfels zijn over de effectiviteit en er zijn zor gen over de bijwerkingen. Ook hier komen we als medi ci geleidelijk tot inkeer. Een ander leerzaam voor beeld is de massale voor schrijving van middelen te gen maagklachten. Nadat we mensen in de zestiger jaren behandelden met niet-werk- zame diëten nam het voor schrijven van losec/ omepra- zol eind vorige eeuw zo'n vlucht, dat de overheid moest ingrijpen. Zo vaak en lang werden maagmiddelen voor geschreven dat het onbetaal baar werd voor de samenle ving. Nu moeten we de men sen weer leren zonder deze pillen te leven. Het zijn voor beelden van massaal gebruik van medicijnen waarvan we achteraf zeggen dat het op een collectieve dwaling be rust. Ook toen baseerden we dat op heldere wetenschappe lijke argumenten. Steeds va ker krijg ik mensen op het spreekuur die zich kritisch uitlaten over de cholesterol- behandeling. In Amerika zijn grote patiëntengroepen actief tegen wat men noemt de cho- lesterolmaffia. Hiermee be doelt men de ondernemingen die deze middelen produce ren en de wetenschappers en hoogleraren die zich voor het karretje van die industrie la ten spannen. Er zijn daar zelfs klinieken die zich louter richten op het behandelen van de bijwerkingen van cho lesterolverlagers. Je hoort je als reguliere dokter te confor meren aan de huidige weten schappelijke opvattingen. Graag breng ik echter de uit spraak in herinnering van de medisch historicus professor Lindeboom die zei: „De we tenschappelijke waarheid van heden is de leugen van morgen." Paul van Dijk is huisarts pen en onderhandelen nog wel eens de plank mis slaat, zijn an dere bedrijfstechnieken weer ui termate bruikbaar in opvoe dingssituaties. Zoals teambuilding. Waarom zou je daar niet eens mee aan de slag gaan als je kinderen hebt die te veel ruzie maken. Want een van de frustrerendste aspec ten van het ouderschap is het voortdurende geruzie tussen de kinderen onderling. Ros Jay geeft een aantal voorbeelden uit de kantoorpraktijk, die waar schijnlijk ook bij kinderen effec tief zijn. „Als een lid van je team hulp of advies nodig heeft, dan hoef je die niet zelf te ge ven", zegt Jay. „Stel voor dat hij een medeteamlid om hulp vraagt." Relaties „Datzelfde kun je doen wanneer een van je kinderen hulp nodig heeft bij zijn wiskundehuiswerk of de rits van zijn jas niet dicht kan krijgen. Als je sterke en ge lijkwaardige relaties binnen het gezin wilt opbouwen, dan moet zelfs het jongste kind in staat zijn zowel steun te geven als te ontvangen", zegt de moeder-ma nager. „Kortom, geef kinderen verantwoordelijkheid en waar dering, zodat ze eikaars positie ve kanten zullen ervaren en min der ruzie maken", beweert zij. De bv kinderen is een handig en vermakelijk boek. Maar kinde ren zijn geen klanten en horen dus ook lang niet altijd koning te zijn. Een werknemer mag mis schien gemotiveerd raken als hem een hoger salaris in het vooruitzicht wordt gesteld; kin deren belonen met meer zakgeld als zij het konijnenhok weke lijks schoonmaken, zal niet iede re ouder aanspreken. Moe- der-manager Ros Jay blijft in haar boek te vaak steken in dit soort oplossingen. En ziet daar bij over het hoofd dat de meeste kinderen misschien liever een vader en moeder, dan een mana ger thuis hebben. GPD Ros Jay - De bv kinderen, uitge verij Thema, 160 blz., 17,50 eu- jwrw'Tlilrr i Cranberry's, ofwel veenbessen, helpen blaasontstekingen te voorkomen. foto Harmen de Jong/GPD door Harm Harkema WAGENINGEN - Vrouwen drinken meer cranberrysap dan mannen, want mannen hebben een veel langere urinebuis. Dat lijkt wartaal, maar dat is het niet. De verbindende schakel tussen beide zinsdelen is de bac terie Escherichia Coli, kortweg E. Coli. Het is een bacterie die in de darmen woont en daar nut tig werk verricht. Maar per on geluk komt zij soms terecht in de urinebuis en kan vervolgens in de blaas een ontsteking ver oorzaken. Omdat de afstand tussen urine buis en anus bij vrouwen korter is en omdat vrouwen een bedui dend kortere urinebuis hebben, is de wandeling van de E. Coli naar de vrouwelijke blaas veel korter dan die naar de mannelij ke. Vrouwen hebben daarom veel vaker blaasonsteking. Vandaar ook dat zij vaker cran berrysap drinken. Uit onderzoek is namelijk geble ken dat cranberrysap helpt blaasontstekingen te voorko men. Vroeger werd gedacht dat de bacterie het loodje legde door de zuurte van de cranber ry, die in het Nederlands veen bes heet. Maar dat blijkt niet zo te zijn. Men houdt het tegen woordig op de activiteiten van het stofje proanthocyanide. Dat voorkomt dat bacteriën zich aan de blaaswand kunnen hechten. Zodoende blijven ze niet in de blaas achter maar worden er met de urine gelijk weer uitge spoeld. Addertje Er zit echter een addertje onder het gras. Het heeft geen zin cran berrysap te drinken om er een bestaande blaasontsteking mee te bestrijden. Het werkt alleen als preventief middel, dus ter voorkoming van een volgende ontsteking, en is dus vooral nut tig voor mensen die vaak last hebben van een blaasontste- king. Hoeveel sap moet men dan drin ken? Dat is nog onderwerp van onderzoek, maar vooralsnog is het verhaal dat twee glaasjes per dag de kans op een volgende ontsteking met ruwweg de helft verkleinen. Het is in ieder geval niet slim om ongelimiteerd cran berrysap te gaan slempen. Er zijn namelijk aanwijzingen dat grote hoeveelheden (meer dan een liter per dag) de kans op het krijgen van nierstenen vergroot bij mensen die daar gevoelig voor zijn. Schotse onderzoekers vonden het twee jaar geleden opvallend, dat veel cranberrysap drinken de proefpersonen in menig on derzoek voortijdig zijn afge haakt. Het lijkt er op, aldus de onder zoekers, dat cranberrysap over een langere periode niet goed wordt geaccepteerd. Maar hoe dat nou precies zit, weten zij niet. Mede gezien de werkzaamheid van cranberrysap tegen blaas ontsteking, wordt driftig onder zoek verricht naar mogelijke an dere zegeningen van het besje. Is de cranberry een kankerbe strijder, doodt zij virussen en schimmels en voorkomt zij maagzweren? Het is allemaal nog niet duidelijk. Tandplak Inmiddels zijn er ook enkele aan wijzingen dat cranberry's vor ming van tandplak zouden hel pen voorkomen maar harde be wijzen daarvoor ontbreken even eens. Mondspoelen met cranber rysap is niet aan te raden: door gaans zit er namelijk ook veel suiker in het sap. Wat van nature ook veel in cran berry's zit, is benzoëzuur. Dat wordt onder de naam E210 veel gebruikt als conserveringsmid del in een groot aantal (licht) zu re producten, zoals bijvoorbeeld salades. Geen wonder dat cran berry's ook buiten de koelkast lang goed blijven. GPD In samenwerking met Wagenin- gen Universiteit. Meer informa tie op www.food-info.nl. Het opvoeden kan vergeleken worden met het werk van een verkoopmedewerker. Kinderen moet je toe knikken als ze zeuren en met ze onderhandelen. foto GPD NIJMEGEN - De inname van alcohol en cocaïne niet alleen bepaald door erfelijke factoren. In stress situaties drinken ratten die minder gevoelig zijn voor-,' slaving zelfs méér dan hun verslavingsgevoelige soon noten. Zwangere ratten die cocaïne gebruiken krijgen lingen die gevoeliger zijn voor verslaving, ontdekte fart coloog Elizabeth van der Kam (UMGSt Radboud in ft megen). Ook tussen de seksen bestaan verschillen. Vrouwtjes i der stress gebruiken sneller en meer cocaïne dan mac tjes. GPD PITTSBURGH - Een verbouwd verkoudheidsvirus een belangrijk eiwit van het vogelgriepvirus bevat, bli een uitstekend vaccin te zijn tegen de vogelgriep. Zowel bij kippen als ratten biedt het vaccin 100 pro« bescherming, schrijft W. Gao van de University of Pit burgh in het vakblad Journal of Virology. Binnenkort start een onderzoek naar de effectiviteit het vaccin, dat ook nog eens heel snel te produceren is i mensen. GPD LONDEN - Vrouwen die vanwege borstkanker behandeld met zogeheten aromataseremmei-s, middé die de aanmaak van het hormoon oestrogeen tegenga moeten oppassen met het gebruik van producten diéju oestrogeen of oestrogeenachtige bestanddelen bevalt Zoals bepaalde crèmes tegen vaginale droogheid, eeni werking van de aromataseremmers. Anders dan in het verleden werd gedacht, komen de trogenen uit deze crèmes wel degelijk in het bloed enb nen zij de werking van de aromataseremmers vermb: ren. Dit concludeert A. Kendall (Royal Marsden Four: tion NHS Trust in Londen) in het vakblad Annals of 0a logy op grond van een onderzoek. GPD ATHENE - Eindelijk is bekend wat eenderde van de: volking van Athene in 430 voor Christus het leven kor en waarom de stad haar dominerende positie in de klass ke wereld verloor. Een epidemie van (buik)tyfus was boosdoener, schrijft M. Papagrigorakis van de univa teit van Athene. Op grond van de aanwezigheid van DNA van Salmorg enterica, de verwekker van buiktyfus, in skeletten uit: massagraf uit die tijd is deze conclusie getrokken. Var verwekkers van andere ziektes, zoals builenpest, vuur, pokken en tbc, waren in de skeletten geen spc vinden. GPD BOSTON - Het eten van soja heeft maar weinig effec: het verlagen van risicofactoren voor hart- en vaatziekt Dit concludeert F. Sacks (Harvard School of Put Health in Boston) in het vakblad Circulation op gre van een analyse van 22 recente studies over dit on& werp. GPD VITRITE - De lampvoetenfa- briek in Middelburg, de Vitri- te, gaat fors uitbreiden. Het be drijf laat als eerste stap daar voor een grote fabriekshal op trekken. Vitrite wil door mid del van vergaande mechanise ring de productiviteit verder verhogen. Voor het bedienen van de moderne apparatuur zijn wel veel vakmensen no dig; daarom steekt het bedrijf veel moeite in de opleiding van de jonge generatie. PIRATEN - In Marseille wordt een proces gehouden tegen een bende van zeerovers die sche pen in de Middellandse Zee hebben overvallen. De pirate hebben onder meer in Nederlandse schip Combinaü overvallen, het command overgenomen en de hele b ding, ter waarde van lOO.tó gulden, verkocht op de zwart markt. WINTERSPELEN - Rusland de grote winnaar geworde van de zevende Olympiscb Winterspelen. De Russen te haalden zestien medaille waarvan zeven gouden. Ooste rijk volgde met elf medaille waarvan vier gouden. Nede land wist geen enkele medail binnen te halen. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 20,55 per kwartaal: 59,75 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóórhel einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoed overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volge* de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend g°» Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De<W' aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooic^ (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten e"^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseled- it u dit schriftelijk melden bij: PZC, e Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4