pzc Crisis Schinveld over Awacs Knokken tegen Idols om de politiek te verkopen Rijksdienst gaat door met 'mystery cars' JHSSr Verdonk haalt hard uit naar Kosovaarse vluchtelinge Taïda grondwet zou 7jjn voor velen Opnieuw ruzie tussen inwoners en politici over Navo-vliegtuigen ...ES- 'ABBMA'? ébBB -BMÊi: BBBBU 1 -v "M A ..tri. BmÉwêÊrmMi Hp Pf I ia I i fri «a 1M: m-*.. spof* r rievenbus 14 (fordt oranje )eel klanten Van der Hoop aakt toch in de problemen Kandidaat Pastry Award Gelijk aantal bezoekers filmfestival 500 mensen ingeënt tegen geelzucht Veiligheidsfilm in bussen Uitvinder hoopt op rechter Reisbureau moet wellicht dokken Prinsesje gedoopt Verkeer eist minstens vijf mensenlevens maandag 6 februari 2006 loorJschaWi!!ems Q0ERMEER - De Rijks last voor het Wegverkeer flÏÏ) ga3^ C'00r me^ k©t ^nZet- van 'mystery cars' bij K-keuringen. De dienst biedt jjem auto's aan voor een om zo te testen of de keuring correct verloopt, of er onbegrijpelijk BEN HAAG - De grondwet is onnaLrveel mensen onbegrijpelijk L heeft daarom nauwelijks be- ij Ckenis. ..De grondwet zou een ^Ljangrijke rol kunnen spelen bindend element. Nu is dat ^Lbsoluut niet het geval", zei ^TMTzitter R. Hoekstra van de ationale conventie, die is inge- at e't: icld door het kabinet. U grip i ïlgefc ie nationale conventie is een ge- ?ischap van politici en verte- enwoordigers van maatschap- organisaties, dat zich jat buigen over de toekomst Nederlandse staatsbe- lel De leden nemen onder (eerde rol van de grondwet in e Nederlandse samenleving on- de loep. Het gezelschap was afgelopen dagen voor het ast bijeen. leeuW ünister Pechtold van Bestuur de Vernieuwing heeft eind vo- o jaar al aangegeven te bekij- iofie grondwet in toeganke- „ere taal kan worden her- enro breven. Pechtold kwam daar- ee tegemoet aan een verzoek PvdA-Kamerlid Dubbel- er Die had betoogd dat de l^*cdwet op dit moment te wei- leeft bij de bevolking, omdat "iïdambtelijke taal in staat, 'conventie gaat zich verder gen over de verhouding tus- o de regering en het parle- Hoekstra vindt het ld dat het regeerakkoord «rfractievoorzitters wordt af spraken en niet door minis- is. Daardoor gaan Kamerle- nzich meer gedragen als be- iirders in plaats van volksver- lenwoordigers, zei de voorzit- niet onnodig reparaties worden uitgevoerd en extra kosten in re kening worden gebracht. Uit een proef die eind vorig jaar begon, blijkt dat een derde van de garagebedrijven niet aan de RDW meldt dat een auto is afge keurd, zo meldde de RDW zater dag. Ook verzuimen die bedrij ven een keuringsrapport af te ge ven waarop de afkeurpunten staan vermeld. De eigenaar en de RDW kunnen daardoor niet controleren of de wagen terecht is afgekeurd en of de voorgestel de reparaties wel noodzakelijk zijn. Brancheorganisatie Bovag vindt dat bedrijven het wel moeten melden als ze een auto afkeu ren, maar noemt het 'begrijpe lijk' dat dat nog niet altijd ge beurt. Deze verplichting is vol gens de organisatie enkele jaren geleden ingevoerd. „Aan zo'n nieuwe regel moeten de keur meesters natuurlijk wennen", al dus de Bovag. „Vorig jaar is het aantal afmel dingen bij afkeur zelfs nog met ruim 30 procent gestegen. De keurmeesters zijn dus op de goe de weg." anp tregs temp :.terr; van onze redactie binnenland SCHINVELD - Er is opnieuw een kloof ontstaan tussen inwo ners en politici in Schinveld over de aanpak van de overlast door Awacs-radarvliegtuigen. Honderden inwoners eisten za terdag tijdens een demonstratie in het gekapte bos voor de lan dingsbaan het vertrek van de Awacs. Waarnemend burgemeester J. Zuidgeest van Onderbanken, waar Schinveld bij hoort, zet in op stillere motoren voor de ver ouderde vliegtuigen. Maar daar willen de actievoe rende inwoners niets van weten. „Het heeft geen zin om stillere motoren onder die rammel- bakken te hangen, die Awacs moeten weg", zei een van de sprekers tijdens de demon stratie. Ook GroenLinks-Kamer- lid Halsema eiste tijdens de de monstratie het vertrek van Awacs uit het dichtbevolkte ge bied. De demonstranten maakten lan ge slierten heliumballonnen vast aan de na de kap overgeble ven boomstronken, die door het ministerie van Defensie 'afgetop te bomen' genoemd worden. Ook plaatsten ze een meters groot spandoek met daarop het opschrift AWACS AWAY. W aarschuwingsbord In het midden van het gekapte bos, op de plek waar Groen- Front! het actiekamp had tij dens de bezetting van het bos perceel, stond een waarschu wingsbord met het opschrift: 'Klassieke Varkenpest: Vervoer Zuidgeest Verboden'. Leden van de militaire politie van de nabu rige Navo-basis maakten intus sen foto's van de demonstran ten. Wethouder H. Ubachs van On derbanken zei in een toespraak dat zijn burgemeester de ge meente tot 'deals' wil dwingen met Defensie. Het gaat daarbij om de vraag hoeveel hectare bos nog meer gekapt moet worden. „Er wordt in Schinveld niet ge deald", zei Ubachs. „Er gaat geen enkele boom meer om." Hij hekelde verder het solisti sche optreden van Zuidgeest. Vannavond komt de gemeente raad in besloten vergadering bij een, volgens Ubachs om Zuid geest te dwingen voortaan al leen maar zaken met Den Haag te overleggen waar de raad toe stemming voor geeft. Volgens Ubachs zou Zuidgeest zich aan de raad weinig gelegen laten liggen. anp - - l tkstra waarschuwde dat de sventie geen 'doekje voor het Deden is voor politici die het decennia niet eens kunnen eden over bestuurlijke ver- ig :anp XHAAG - Vandaag worden perste nieuwe oranje brieven- •sen van TNT Post geplaatst, feestelijke onthulling van {nieuwe type brievenbus is in aHelder. In het kader van de 3.56 nve huisstijl worden alle bus- 4.26' Eoranje. gpd 5.20 5.23 5.44 5.10 orfhomas Olivier 5.34 JfHAAG - Een groep klan- van de chique effectenbank 5 04 der Hoop raakt alsnog veel 6,351 H kwijt. De rekeninghouders terden kort voor het faillise- de bank hun geld in iligheid te brengen. «transacties worden nu terug- hebben de curatoren üVan der Hoop besloten. Het Jt in totaal om een bedrag i ongeveer 12 miljoen euro c enkele tientallen rekening houders. De klanten probeerden hun geld veilig te stellen toen zij 9 december doorkregen dat de bank in de problemen zat. Zij kochten toen op grote schaal obligaties. Volgens de curatoren worden die transacties met te rugwerkende kracht terrugge- draaid op basis van de noodrege- ling waar de Amsterdamse recht bank 's avonds op 9 december toe besloot. Door de noodrege- ling werden de tegoeden van al le klanten bevroren. De obliga ties hadden niet verkocht mo gen worden. gpd A/IET KW ZIHOEAl.' door Fleur Halkema DEN HAAG - De gemeente Den Haag wil zich in maart niet weer hoeven schamen voor een historisch laag opkomstcijfer bij de gemeenteraadsverkiezin gen. Diverse campagnes en pro jecten, vooral gericht op allocht onen en jongeren, moeten de Ha genaars in groten getale naar de stembus lokken. In 2002 kwam, ondanks roerige Leefbaar-tijden, slechts 44,41 procent van de stemgerechtig den in de Hofstad opdagen. Lan delijk was dat 57,7 procent. Bur gemeester Deetman vroeg zich toen af of de stemplicht niet weer moest worden ingevoerd. Van dat idee is later niets meer gehoord, maar het stadsbestuur is wel aan de slag gegaan om een hogere opkomst te verwezen lijken. Uit onderzoek in vier wij ken bleek in november 2003 dat niet-stemmers het niet belang rijk vinden om te stemmen, het er te druk voor hebben of het ge voel hebben dat stemmen geen zin heeft, omdat 'partijen toch doen wat ze zelf willen'. Vooral jongeren en allochtonen lieten in 2002 verstek gaan in het kies- lokaal. Toverwoorden Den Haag houdt het overigens niet alleen bij jongeren tussen 18 en 21 jaar, maar betrekt ook minderjarigen bij de campagne. De wethouder en de bedenkers van de jongerencampagne ho pen dat de kinderen de bood schap doorgeven aan hun va ders, moeders, broers, zussen en andere familieleden die wel oud genoeg zijn om te stemmen. Een van de toverwoorden om burgers naar de stemmachine te krijgen, lijkt 'betrokkenheid' te zijn. Hoe meer mensen betrok ken worden bij besluitvorming, hoe meer ze het gevoel hebben er 'zelf iets aan te kunnen doen'. Daarom stelde Den Haag in 2004 de Burgeradvieskring (BAK) in, na in Duitsland en Groot-Brittannië inspiratie te hebben opgedaan. Het Sociaal- en Cultureel Planbureau noem de het burgeradvies als een van de instrumenten om inwoners te laten meepraten over ontwikke lingen in hun leefomgeving. Een BAK bestaat uit burgers uit alle lagen en groepen van de be volking, die zich onder leiding van deskundigen een aantal da gen buigen over een vraag die het gemeentebestuur hen heeft voorgelegd. De gemeente ge bruikt de zienswijzen van de BAK vervolgens bij het maken van beleid. Kwesties waarover een kring zich kan buigen, zijn bijvoorbeeld evaluatie van het openbaar vervoer, aanpak van AMSTERDAM - Een jurylid beoordeelt zondag een taart op de Bakkerij Dagen 2006 in de Amster damse Rai. De mooiste taart wint de Dutch Pastry Award. foto Rick Nederstigt/ANP ROTTERDAM - Het 35ste Internationaal Film Festival Rotterdam heeft net zoveel bezoekers getrokken als dat van 2005. In totaal 358.000 filmliefhebbers wisten de afge lopen tien dagen de weg te vinden naar de films, debat ten, tentoonstellingen, talkshows en andere festivalevene menten. De opbrengst bleef ook gelijk: 1,25 miljoen euro. Dat liet de organisatie zaterdag weten. Het aantal (inter)nationa- le genodigden op het festival steeg dit jaar met 228 naar 2814 .anp LANGEDIJK - De GGD Noord-Kennemerland gaat don derdag ongeveer vijfhonderd mensen in Langedijk vacci neren tegen Hepatitis A, ofwel geelzucht. In de Noord-Hollandse plaats is de afgelopen zes weken een verhoogd aantal gevallen van de ziekte waargenomen. Dat heeft aids infectieziekten B. Hoendermis van de GGD Noord-Kennemerland zaterdag gezegd. In Langedijk is tot nu toe bij negen mensen de besmettelij ke ziekte geconstateerd. Het gaat om vier kinderen en vijf volwassenen uit vier families. Twee kinderen komen uit een familie, de andere twee niet. anp DEN HAAG - Buspassagiers krijgen binnenkort een vei ligheidsvideo te zien voor vertrek. De animatiefilm wijst hun onder meer op de gordelverplichting en geeft advies over hoe te handelen bij een ongeluk of brand. De video is een initiatief van de brancheorganisatie Ko ninklijk Nederlands Vervoer (KNV), zei een woordvoer der zaterdag. In de luchtvaart zijn veiligheidsvideo's al de normaalste zaak van de wereld. In veel bussen ligt nu een veiligheidskaart met instructies voor de passagiers. Vanaf april worden deze waarschijnlijk vervangen door de vi deo. anp ANTWERPEN - De uitvinder van het knipperende mist- licht heeft zijn hoop gevestigd op de politierechter in Ant werpen. Die moet 24 maart uitspreken of de vinding ach terop de auto juridisch is toegestaan. Bedenker Ferdi Gerlo uit Krimpen aan den IJssel reali seerde zich dat mistlampen en remlichten te veel op el kaar lijken. De uitvinder ontwikkelde een schakeling, waardoor het remlicht gaat knipperen als de automobilist plots sterk remt. In Nederland en Duitsland waren de agenten niet bereid hem te bekeuren voor een proefpro ces. In België pakten agenten wel het bonnenboekje. anp AMSTERDAM - Europeesche Verzekeringen eist in een kort geding 350.000 euro terug van de touroperator Peter Langhout Reizen. De reisorganisatie weigert geïnde pre mies van klanten af te dragen aan de verzekeraar. Dat heeft Europeesche Verzekeringen zaterdag gezegd. Peter Langhout heeft jarenlang verzekeringen van de Eu ropeesche aan klanten verkocht. In de loop van 2005 stop te de touroperator echter met het afdragen van de pre mies. anp Inwoners van Schinveld eisen tijdens een demonstratie in het gekapte bos voor de landingsbaan het vertrek van de Awacs. De demonstranten maakten zaterdag lange slierten heliumballonnen vast aan de na de kap overgebleven boomstronken, die door het ministerie van Defensie 'afgetopte bomen' genoemd worden. foto Marcel van Hoorn/ANP hangjongeren en verbetering van de leefbaarheid van een wijk. Ook voor jongeren geldt dat ze het gevoel moeten hebben dat ze invloed hebben. Heijnen vertelt ze bijvoorbeeld dat die skate- baan er echt niet komt als er al leen maar 'ouwe' mensen in de gemeenteraad zitten en dat het echt zin heeft om te stemmen op een kandidaat die jou aan spreekt. anp door Ischa Willems DEN HAAG - De uit Kosovo af komstige scholiere Taïda Pasic heeft fraude gepleegd. Dat zei een woordvoerder van minister Verdonk van Vreemdelingenza ken gisteren in De Telegraaf. Verdonk wil het meisje uitzet ten, maar Taïda wil eerst haar vwo in Nederland afmaken. Ze heeft daarvoor nog enkele maan den nodig. „Ze zit klinkklare onzin te ver kopen en maakt IND-medewer- kers zwart", aldus de woord voerder. Volgens het ministerie zijn twee verzoeken voor een voorlopige verblijfsvergunning van de 18-jarige Taïda afgewe zen. Vorig jaar keerde de scholie re met haar familie terug naar Kosovo. Het gezin kreeg van de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) 7000 euro mee om er een nieuw leven op te bou wen. Na de afwijzingen voor een ver blijfsvergunning is Taïda op een Frans toeristenvisum naar Ne derland gekomen. Een woord voerder van Verdonk noemde dat gisteren misbruik van de re- gels. Taïda vroeg eind november vo rig jaar een voorlopige verblijfs vergunning aan om in Haarlem haar studie te kunnen afronden. „Vervolgens is ze in Winters wijk naar school gegaan. Ze ver bleef dus niet op het adres in Haarlem, waar ze in de Gemeen telijke Basisadministratie stond geregistreerd. Dat is fraude", al dus de woordvoerder gisteroch tend. De rechtbank in Amsterdam oor deelde vrijdag dat Taïda voorlo pig in Nederland mag blijven. In de uitspraak stond dat de rechtbank vindt dat 'de beslis sing van de minister om het meisje niet toe te staan haar vwo af te maken niet zorgvuldig is genomen, omdat op een aan tal door het meisje aangevoerde argumenten niet of onvoldoende is gereageerd'. De IND moet het meisje nu eerst horen voordat de dienst een on herroepelijk besluit in haar zaak neemt. Hoe lang dat gaat duren, is niet bekend. Eerder was Taïda uit haar klas in scholengemeenschap De Drie mark in Winterswijk gehaald en naar een uitzetcentrum overge bracht. De rechtbank in Gronin gen bepaalde woensdag dat ze de beslissing over haar uitzet tingsprocedure in vrijheid mocht afwachten. Ze had toen al bijna twee weken doorgebracht in het uitzetcen trum in Rotterdam. anp DEN HAAG - Felicia van Lip- pe-Biesterfeld van Vollenhoven, de jongste dochter van prins Maurits en prinses Marilène, is gistermiddag in de kapel van museum Paleis het Loo in Apeldoorn gedoopt. De peetouders van Felicia zijn prins Constantijn, prins Floris en Barbara Ruding, een vrien din van de ouders. Felicia, die op 31 mei vorig jaar is geboren, werd in besloten kring gedoopt in de geliefde kapel van de Oran jes. De dienst werd geleid dooi de huis-dominee Ter Linde en pater Oostvogel. anp RIJSWIJK - Verkeersongeluk ken hebben dit weekeinde zeker vijf mensen het leven gekost. Gisteravond kwam een 53-jari- ge vrouw uit Nieuwerkerk aan den IJssel om het leven toen zij in Capelle aan den IJssel op een zebrapad met twee anderen door een auto werd aangereden. Een 16-jarige jongen werd in de nacht van zaterdag op zondag doodgereden in het Westland. Hij was met twee vrienden op de fiets op weg naar huis in Maasdijk. In Boxtel verongelukte gister middag een 29-jarige motorrij der uit Abbenbroek. De toe dracht van het ongeval is nog on duidelijk, aldus de politie. Bij een verkeersongeval in Hoge Mierde kwam gistermorgen een 26-jarige man uit Veldhoven om het leven. Zaterdagavond kwam een 65-ja- rige man uit Tilburg om het le ven bij een ongeval in zijn woon plaats. anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3