Veteraan strijdt voor pensioen Iedereen is gewoon bij ons gebleven PZC Parkeeroverlast rond koffieshops loopt uit de hand Dansgroep luistert, maar doet niet mee Fons de Beyn beste Zeeuwse vrijwillige landschapsbeheerder zll Indiëgangers worden volgens Terneuzenaar Kraaijeveld benadeeld LnEUZEN - De (na)zorg voor veteranen schiet al jaren- |„ng schromelijk tekort. Dat vindt Terneuzenaar P. Kraa ijeveld (80). Hij was van 1947 lol 1950 in diverse plaatsen op i Java gestationeerd. GEVRAAGD ANTIEK agenda Prins bezoekt De Luifel Tunneloefencentrum in Vlissingen Eenzijdig ongeval drankrijder Diefstal uit woning in Zuiddorpe Klarinettendag onverwacht succes Kinderen bijten het spits af in Hengstdijk maandag 6 februari 2006 joorRenévan Stee Volgens Kraaijeveld is het on rechtvaardig dat hijzelf en een groot deel van zijn strijdmak kers geen pensioen ontvangen jjver de periode waarin zij hun vaderland hebben gediend. Hij eist dat het alsnog tot uitkering tornt Hij schat dat het om enke tienduizenden Indië-vetera- ai gaat. raaijeveld: „Want destijd zijn eel mensen uit een burgerbaan gehaald en naar Indië gezonden, jver die tropenjaren hebben zij jiooit pensioenjaren toegekend tekregen, Wie vóór uitzending a overheidsbaan had of daar pi terugkeer in belandde, kreeg jat wel. Dubbel zelfs, want het l'tng om tropen-pensioenj aren. Teruggedraaid [raaijeveld wil dat die ongelij- behandeling wordt terugge- _jaid. Het gaat hem niet zo- eer om het geld, maar vindt dat iet een principekwestie is. Hij jeroept zich op de Wet Gelijke lehandeling en de nota Advies 'eteranenzorg uit 2004, een inte graal beleidskader voor vetera men met als uitgangspunt dat liet Ministerie van Defensie als (werkgever vol verantwoordelijk jlsvoor de goede (na)zorg van ve teranen. (Advertentie) Bel voor informatie ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl AXEL-Gregoriuscentrum, 14.00 uur: HEIKANT - 't Heike, 19.30 uur: Line dan- I uur: Badminton; ÈOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Bridge; IULST - De Lieve, 10.30 uur: Yoga; ir: Yoga, jeu de boules; 15.00 - jr: Repetitie orkest Oud Hulst; 9,30uur: De Zonnebloem; KAPELLEBRUG - Kapel van Onze Lie- èVrouw ter Eecken, 19.00 uur: Gezon- eneucharistieviering voor de vrede; (OEI/VACHT - De Vlaschaard, 13.30 ucSWO creatief; Kerklaan 87, 19.00 lur:Creatieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN - De Kauter, 13.30 cKBOkoersbal en handwerken; OOSTBURG - De Schotse Hoek, 19.30 :Werken met kleur; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 i:KV0 volksdansen; 15.30 uur: Krea- iave Vorming; 19.30 uur: Lotus, alge- neen bestuur; TERNEUZEN - Sporthal De Vliegende 'aart, 9.00 uur: Yoga; 't Schelpenhoek- 19.00 uur: Country dance voor begin- is, 19.45 uur: Country dance voor ge- orderden; Café Ter Nose, 19.30 en 0.15uur: Free Country Dancers; er Schorre, 14.00 uur: Creatieve bijeen- omstPalazzoli huis; Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Fret René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mai I: red h u 1st pzcn I Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Kraaijveld: „Volgens modern ar beidsrecht geldt dat ook voor ge volgen die direct of indirect aan uitzending zijn toe te schrijven. En dus ook voor alle veteranen die op enig moment met nadeli ge gevolgen van hun uitzending worden geconfronteerd." Kraaijeveld heeft al aan de bel getrokken bij SP-fractievoorzit- ter Jan Marij nissen in de Twee de Kamer. Tot dusver heeft hij nog geen reactie ontvangen. Voorzitter D. Knoppien van het Veteranen Platform in Doorn denkt dat Kraaijeveld geen zaak heeft. Hoewel hij de beweegrede nen van de Terneuzenaar niet kent, vindt hij het hoogst opmer kelijk dat hij ruim vijftig jaar na dato nog aandacht voor de pensioenkwestie vraagt. Knoppien: „Gevoelsmatig zeg ik dat hij geen ongelijk heeft, maar alleen al om die reden denk ik dat zijn missie kansloos is. Soortgelijke verzoeken zijn ook grosso modo door de rechter af gewezen." Knoppien wijst verder op diver se regelingen die later zijn ge maakt. Eén daarvan was een eenmalige uitkering tussen (toen nog duizend en 7500 gul den, afhankelijk van de dienst tijd in Oost-Indië. „Die bewuste uitkering moet echter niet worden beschouwd als een achterstallige betaling, maar als een blijk van erken ning en waardering. Want uit eindelijk kwam toch het besef dat de Nederlandse overheid het verhaal rond de Indiëveteranen te veel had weggestopt", aldus Knoppien. Het feit dat Kraaijeveld zich be roept op de nota Advies Vete- ranenzorg helpt volgens Knop pien ook niet. „Want die nota is gebaseerd op de huidige vetera- nenzorg en slaat in feite op de zorg en nazorg voor veteranen van recente en toekomstige mis sies." STREEKACTIVITEITEN Joegoslaaf Suad Bosnjak (links) en Iraniër Hoshang Vayegan Sarbaz hebben samen een tandartsenpraktijk in Terneuzen overgenomen. foto Camile Schelstraete door Paul Begijn TERNEUZEN - Op de vlucht voor poli tieke onrust in hun geboorteland, kwa men zij uiteindelijk in Gent terecht. Daar leerden Suad Bosnjak (40) uit Joe goslavië en Hoshang Vayegan Sarbaz (36)'uit Iran elkaar kennen op de univer siteit, waar zij allebei een studie tand heelkunde volgden. Vandaag de dag zijn de twee vrienden te vinden in de ABC Tandartsenpraktijk in Terneuzen. Hoshang woont inmiddels achttien jaar in Gent. In de tussentijd keerde hij nog twee jaar terug naar zijn geboorteland, waar hij les gaf aan een universiteit. „Toen ik terug was in Iran ontbrak er iets. Het was niet meer zoals vroeger. Ik herkende nog maar weinig mensen, op mijn familie na dan. Het goede gevoel was weg." De band die hij inmiddels met Gent had opgebouwd, gaf de door slag om terug te keren naar zijn tweede thuis. Zijn collega Suad woont nu tien jaar in Gent. Na het uitbreken van de balkan oorlog vluchtte hij naar België, waar hij instroomde aan de plaatselijke universi teit. „Ik mocht in het derde jaar begin nen, omdat ik mijn vaderland al vrij ver was gevorderd met mijn studie." Plij ontmoette er Hoshang, die wel gewoon in het eerste jaar-was begonnen. Uit hun studieperiode ontstond een vriend schap. Suad: „De overgang van Joegoslavië naar België was niet makkelijk. Alles was nieuw en in het begin heb je het ge voel dat je er helemaal alleen voorstaat. Dat liep gelukkig anders toen ik Hos hang leerde kennen." Na het voltooien van hun studie gingen beide tandartsen nog een aantal jaren hun eigen weg. Maar het contact verwa terde niet. Drie jaar geleden kregen ze via de Nederlandse Maatschappij ter be vordering van Tandheelkunde te horen dat een Terneuzense tandarts ermee ging stoppen. Een eigen tandartsenprak tijk, dat leek hen wel wat. Alles was snel geregeld. Niet alleen werd afgespro ken dat het patiëntenbestand en de ap paratuur zouden worden overgenomen, maar ook dat tandartsassistente Hu- guette Michielsen van tandarts Ha- mann zou meegaan naar haar nieuwe werkgevers. Op 1 mei 2004 konden de twee vrienden beginnen. Want er was ruimte gevon den in de voormalige huisartsenprak tijk aan de Anna Bijnsstraat. Bijna twee jaar later blikken Hoshang en Suad terug op een succesvolle periode. „De overdracht is geslaagd. Klanten zijn gebleven en komen hier graag", ver telt Hoshang met een glimlach. Inmiddels bestaat het team. uit vier men sen met een verschillende nationaliteit, want naast Hoshang, Suad, en assisten te Michielsen krijgen ze één dag in de week versterking van hun Braziliaanse collega Luciana Domingues. Het grote verschil met zijn geboorte land vindt Hoshang het contact met zijn patiënten. „In Iran is de sfeer veel gemoedelijker. Daar ziet men elkaar als familie. In Nederland is het ieder voor zich. Het individu staat hier voorop." Suad en Hoshang beleven veel plezier aan hun wérk. En daar ontbreekt het bij westerse mensen wel eens aan, merkt Hoshang op. „De mensen hier werken om te leven. In mijn cultuur is dat anders. Ik geniet van elke dag en ga met plezier naar mijn werk. We hebben het hier heel gezellig." Contact met de familie in hun geboorte land hebben Hoshang en Suad weke lijks. Zij proberen elk jaar op vakantie te gaan naar Iran of Joegoslavië. Hos hang: „Maar meer dan dat ook niet. We hebben hier allebei een nieuw bestaan opgebouwd en richten ons nu op onze praktijk." Over de toekomst doen ze liever geen voorspelling. Suad: „Voor de oorlog in Joegoslavië zat ik vol toekomstplannen. Die liepen allemaal op niks uit. Ik zit hier nu op mijn gemak en kijk niet te ver vooruit. Ik heb geleerd om allies van dag tot dag te bekijken." door Edy de Witte VOGELWAARDE - De volks dansgroep Hava Naguila uit Vo gelwaarde hield zaterdag in het clubgebouw een drukbezochte Ierse folkavond met de band Laphroaig. Deze groep telt vier muzikanten uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Het zijn echte lief hebbers van de traditionele Ier se (Keltische) muziek. Twee le den van de band spelen ook mee in het orkest van de volksdans- LAMSWAARDE - De carnavals stichting de Lamsoren bezoekt zaterdag 11 februari het carna valsfeest van de plaatselijke Ka tholieke Bond van Ouderen in Lamswaarde. Prins Picoen zijn gevolg nemen vanaf 14.00 uur bij de ouderen het voortouw in het gemeen schapscentrum de Luifel. De boerenkapel van de Lamsoren begeleidt de prins en zijn gevolg naar De Luifel. groep. „En dan is de link snel ge legd", aldus voorzitter E. Due- rinck van Hava Naguila. De bandleden Willie Selis (zang en gitaar), Mare Heijens (banjo en gitaar), Alex Wilbrink (viool) en Reggy Heijens (accordeon) maakten er een wervelend fes tijn van. Het ruim twee uur du rende programma omvatte be kende nummers als The town I loved so well, The Wild Rover, The Spanish Lady. Daarnaast bracht het gezelschap minder be kende traditionele Ierse ballads ten gehore. Een ongedwongen Ierse sfeer werd al snel ge creëerd. Of de Ierse folkmuziek de dans groep Plava Naguila zelf inspi reert, is nog maar de'vraag. Due- rinck:„We komen nog niet met Ierse dansen naar buiten. We hebben wel al enkele Ierse groe pen op bezoek gehad. Om met dit snelle voetenwerk goed uit de voeten te kunnen, moet je wel over goede enkels beschik ken. De uitvoering The Lord of the Dance is hier een uitstekend voorbeeld van. Maar dit zelf op de planken zetten is andere koek." door René van Stee TERNEUZEN - Fons de Beyn uit Poonhaven (bij Zaamslag) is gekozen tot de beste Zeeuwse vrijwillige landschapsbeheerder van 2006. Dat werd zaterdag be kend gemaakt tijdens de jaarlijk se vrijwilligersdag van de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Aangezien de Oost-Zeeuws- Vlaamse natuurbeschermings vereniging De Steltkluut dit jaar het vijftigjarig jubileum viert en bovendien de hieraan verbonden werkgroep land schapsbeheer ook nog eens veer tig jaar bestaat, werd het evene ment dit keer in Terneuzen ge houden. Meer dan honderd vrij willigers leefden zich uit met het knotten van wilgen langs de Otheense Kreek. Dit gebeurde mede in het kader van het voornemen om het ge bied ten westen van de kreek een natuurlijker aanzien te ge ven. Andere activiteiten waren onder meer excursies op en rond de Otheense Kreek en spelletjes bij de kinderboerderij. De Beyn is al langer dan vijfen- Fons de Beyn (links) ontvangt uit handen van SLZ-coördinator, Foort Minnaard, de gouden Jirizaag, die wordt gebruikt bij het knotten van wilgen. foto Wim Kooyman twintig jaar lid van de werk groep landschapsbeheer van De Steltkluut. Daarnaast verricht hij talloze hand- en span diensten voor zijn vereniging. Hij ontving voor zijn inzet de gouden Jirizaag, een stuk gereedschap dat wordt gebruikt bij het knotten van wilgen. De Beyn was opgetogen met het eer betoon dat hem ten deel viel. Veel woorden maakte hij er ech ter niet aan vuil. „Het is leuk dat je een blijk van waardering krijgt voor iets dat je heel erg graag doet." VLISSINGEN - Een Zeeuws opleidingscentrum voor brandbestrijding in tunnels is een goed idee. Maar daar voor hoeft geen nieuw complex gebouwd te worden, vin den commandant R. Maljaars van de stadsgewestelijke brandweer en burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlissingen. Uitbreiding van het bestaande Trainingscen trum van de brandweer in Vlissingen is beter en eenvoudi ger. Commissaris van de koningin W. van Gelder pleitte cleze week voor een Zeeuws kennis- en opleidingscentrum voor tunnelbranden. Zijn voorstel werd warm onthaald door de commandanten van de korpsen aan weerszijden van de Westerscheldeturmel, in Borsele en Terneuzen, en door burgemeester J. Lonink van Terneuzen. Hun gedach ten gingen uit naar een compleet nieuw centrum. Lonink merkte tevens op dat er meer cursussen gegeven moeten worden dan alleen brandbestrijding in tunnels. Niemand bedacht dat er al een Trainingscentrum voor de brand weer is, in de Buitenhaven van Vlissingen. Het centrum is volgens Maljaars en Van Dok-van Weele bijzonder ge schikt voor uitbreiding en kan zo eenvoudig de geuite wens in vervulling doen gaan. „We moeten nu niet iets nieuws gaan verzinnen, maar versterken wat er al is", be pleit Maljaars. VOGELWAARDE - Een 31-jarige Rotterdamse bestuur der van een bedrijfsauto heeft vrijdagnacht een eenzijdig ongeval veroorzaakt op de N61 bij Vogelwaarde. De man was onder invloed. Door onbekende oorzaak raakte hij aan de linkerzijde van de weg, waarna hij het talud af reed. Hij kwam in een akker tot stilstand. De bestuurder was ongedeerd, zijn auto was volledig vernield. Uit een blaasproef bleek dat de man teveel had gedronken. Hij kreeg hiervoor, een proces-verbaal en een rijverbod van acht uur. Hij bleek verder niet in het bezit van een geldig Nederlands rijbewijs. Hiervoor kreeg hij ook een pro ces-verbaal. ZUIDDORPE - Tussen vrijdagmiddag en zaterdagoch- tens is er ingebroken in een woning aan de Ter Hagen- straat in Zuiddorpe. Er zijn enkele honderden euro's, sie raden en gereedschap gestolen. Om binnen te komen is een raam opengebroken. Het totale schadebedrag is onbe kend. ZIERIKZEE - De opkomst op de regionale klarinetten- dag, afgelopen zaterdag in Zierikzee, was boven verwach ting. Bijna tachtig klarinettisten uit Zeeland en West-Bra bant waren naar gebouw de Harmonie gekomen om onder leiding van Sander van der Loo of Fons Kiesman, de twee soloklarinettisten van de Marinierskapel, in één dag tot een uitvoering te komen. Het avondprogramma verliep heel afwisselend en succes vol. De beide groepen lieten elk apart en gezamenlijk ho ren wat ze die dag geoefend hadden, met solo's van de bei de klarinettisten van de Marinierskapel. Daarna speelden nog de klarinet-ensembles van de muziekscholen uit Bre da, Bergen op Zoom, Roosendaal, Goes, Middelburg en Zierikzee. Uiteindelijk traden meer dan 120 klarinettis ten op. Verder moeten de politie en de parkeerwachten langer door gaan met controleren", aldus Ta- door René van Stee TERNEUZEN - Het parkeren rond de koffieshops Checkpoint en Miami in de Terneuzense bin nenstad loopt volledig uit de hand. In de omliggende straten is de chaos compleet doordat met name Franse en Belgische koffieshopbezoekers overal hun auto neerzetten op plekken waar het niet mag. De politie is inmiddels begon nen met een bonnenoffensief. Vrijdag en het afgelopen week einde kregen foutparkeerders massaal een bekeuring. Een jon ge Belgische koffieshopbezoe ker die net komt aanlopen, kan die actie zaterdagavond niet waarderen. „Ze hadden mij er minstens op mogen wijzen dat ik hier niet mag staan", zegt hij met een boze blik. Daarna re kent hij contact zijn boete van vijftig euro af. De dienstdoende agent gaat daarna onverstoorbaar verder met het uitschrijven van bekeu ringen. Op de vraag aan een an dere agent hoe lang dit nog door gaat, antwoordt hij: „Zo lang het nodig is. We verwachten dat de koffieshopbezoekers elkaar gaan waarschuwen, zodat de overlast afneemt." Nog geen tel nadat hij is uitgesproken, gooit een Fransman, achter zijn rug achteloos zijn boete weg. Niet alleen het Scheldetheater en het Leger des Heils hebben last van foutparkeerders. Even verderop is de situatie voor het zeemanshuis, de kapsalon, ande re winkels en bewoners ook on houdbaar. „Mijn klanten wor den gewoon weggejaagd. Ze zijn hondsbrutaal en maken volop herrie", zegt eigenaresse R. Jan sen van de kapsalon. „En het is ook een onvoorstelbare troep. Overal ligt rotzooi die ze achter laten. Ze plassen in portieken en in de brandgang liggen regel matig uitwerpselen." Ook beheerster C. Tanis van het zeemanshuis is verre van geluk kig met de ontstane situatie. Zij verklaart dat sommige schip persvrouwen zelfs niet meer langs durven te komen. Zij heeft enkele suggesties om de boel in betere banen te leiden. „Er moe ten duidelijkere verwijsborden komen naar de parkeergarage. Een van haar klanten verwacht dat dit geen zoden aan de dijk zet. „Vooral die Fransen lachen er gewoon om. Een wielklem of wegslepen, dat zou wel helpen. Want dat verspreidt zich als een lopend vuurtje. En je moet het belangrijkste niet vergeten: die koffieshops staan daar totaal verkeerd." Voor wethouder J. van Schaik (verkeer) is de maat vol. De toe vloed van buitenlandse drugs toeristen baart hem zorgen. „Hiertegen is geen enkel nor maal parkeerbeleid opgewas sen. Er moet iets gebeuren", ver zucht hij. De suggestie van een wielklem vindt Van Schaik zo gek nog niet. Hij heeft ook al gebroed op andere oplossingen. Eén daar van is om met beide koffieshops af te spreken dat zij een parkeer- toeslag rekenen bij elke drugs verkoop. „Daarvoor krijgen de koffie shopbezoekers dan een uit- rijkaart voor de parkeergarage. Dit levert niet alleen parkeer- geld op, ook de overlast moet af nemen, doordat zij gedwongen worden hun auto in de garage te zetten." HENGSTDIJK - Een week voor de reguliere datum wordt het carnavalsseizoen geopend in Hengstdijk met de kinderop tocht Zaterdag 18 februari vertrekt, de stoet om 14.00 uur vanaf de basisschool St. Jozef. Met een ge luidswagen voorop trekken de deelnemers door het dorp rich ting het gemeenschapscentrum de Schuur. Hier vieren de kinde-:' ren hun feestje met de Leo's Kin- dersjoo. De carnavalsstichtin gen van de Vogelpiek (Vogel waarde) De Kloorianen Kloos- terzande) en d'Ossekoppen (Os- senisse) sluiten zich bij de op-; tocht aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35