PZC Vergrijzing personeel onderschat Wisseltrofee voor Ut Mag Hin Noam En Een nieuwe Krups Beertender voor 25,- Havenmeesters zien bijhouden aantal opvarenden niet zitten 13 DUISENBERG-REGELING Terneuzenaar deed onderzoek bij Zeeuws-Vlaamse bedrijven Verbazing over toename diefstallen van statenbijbels Projecten Graauw afgerond Zere borst na aanrijding Bedrijfsinbraken in Breskens Bejaarde steelt sigaretten in Hulst Conflict mondt uit in steekpartij Megaparty verhuist naar Vlaanderenhal zeeuwse almanak Zwaar Q Redactie: 0113-315649 0 vvww.pzc.nl 3 E.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-VI a a n d e r e n0114-372770; tonaal: 020-4562500. maandag 6 februari 2006 editie Zeeuws-vlaanderen HnnrRené van Stee TERNEUZEN - Meer dan een derde van de Zeeuws-Vlaamse bedrijven denkt niet te worden geconfronteerd met vergrijzing van htm personeelsbestand. Van de werkgevers die dat wel ver wachten, is ruim een kwart niet van plan hieraan iets te doen. Dat blijkt uit het onderzoek 'Vergrijzing in de regio Zeeuws- Vlaanderen' van Terneuzenaar VeliEryürük. Hij deed zijn onderzoek onder meer dan honderd bedrijven in het kader van zijn opleiding Ma nagement, Economie en Recht aan de Hogeschool Zeeland. Eryürük, tegenwoordig consu lent bij Vedior personeelsdien sten, noemt de resultaten opmer kelijk. „Want als bedrijven niets doen, komen ze onherroepelijk in de problemen. Niet alleen de vergrijzing komt op hen af, er is ook sprake van ontgroening. Dit beeld verslechtert, omdat steeds meer jongeren wegtrekken om elders te gaan studeren. Ook ke ren zij vaak niet terug, omdat zij in hun nieuwe omgeving wak hebben gevonden", aldus Eryürük. Druk Het afnemende aantal jongeren waaruit kan worden geput om de vergrijzing op te vangen, zorgt ook voor een ander pro bleem. De druk op hen neemt toe, omdat zij in de toekomst niet alleen de lasten voor zich zelf moeten opbrengen, maar ook voor de niet-werkende jon geren én ouderen. Naar verwach ting is bijna 21 procent in Zeeuws-Vlaanderen in 2015 eer? door René van Stee Uit de studie blijkt verder dat 31,4 procent van de werknemers van bedrijven die bij het onder zoek betrokken waren (3985 per sonen) binnen nu en twintig jaar uitstroomt. Vooral de zake lijke dienstverlening (42,1 pro cent) en de industrie (39,4 pro cent), in het onderzoek samen goed voor meer dan vierduizend arbeidsplaatsen, worden hier mee geconfronteerd. Ruim een derde van de onderne mers die problemen met vergrij zing verwachten, is wel van plan maatregelen te nemen. Meer dan veertig procent is hier mee al begonnen. Een voorbeeld hiervan is de intensieve samen werking tussen bedrijven in de (proces)techniek en onderwijsin stellingen. Andere maatregelen waaraan wordt gedacht zijn onder meer het aannemen van jonge afgestu deerden en/of herintreders, het inzetten van tijdelijk personeel, werving uit het buitenland en het stimuleren van langer door werken door ouderen. „Ener zijds wordt in het laatste geval gedacht aan meer deeltijdar beid. Anderzijds moet het onaan trekkelijker maken van regelin gen zoals vervroegde uittreding langer doorwerken stimuleren." Eryürük is zich ervan bewust dat hij geen pasklare oplossing heeft om het probleem van de vergrijzing van de beroepsbevol king in Zeeuws-Vlaandei'en het hoofd te bieden. Niettemin denkt hij dat zijn studie er een bijdrage aan kan leveren. Hij heeft hoge verwachtingen van nog intensievere samenwerking tussen het bedrijfsleven en (loka le) overheden, onderwijsinstel lingen, het Centrum voor Werk en Inkomen en projectgroepen zoals de Grijs Groene Motor en het Regionaal Platform Arbeids markt. Eryürük doet ook aanbevelin gen om jongeren meer aan de streek te binden. Dat kan vol- TERNEUZEN - De Middelburg se kunsthandelaar F. Lauren- tius is verbaasd over het toene mende aantal diefstallen van sta tenbijbels uit kerken. Want vol gens hem gaat het om een hard nekkig misverstand dat al die bijbels zeldzaam en zeer kost- Laurentius erkent dat dergelij ke diefstallen veel losmaken om dat er vaak een emotionale waarde aan statenbijbels is ver bonden. „Weliswaar hebben zij een duur uiterlijk, maar een heel hoge verzamelaarswaarde hebben zij vaak niet. Restaure ren is vaak kostbaarder. Maar mooie exemplaren zijn gemakke lijk te verkrijgen tegen prijzen die liggen tussen de honderd en vijfhonderd euro. Zeldzame bij bels brengen rond achttienhon derd euro op. Vaak gaat het dan om exemplaren uit de zeventien de eeuw waarin prenten zijn bij gebonden", legt hij uit. Laurentius reageert hiermee op de inbraakgolf in zeven kerken in West-Zeeuws-Vlaanderen. De hervormde kerk in Schoon- dijke werd woensdagnacht het zwaarst getroffen. Niet alleen werd een pas gerestaureerde sta tenbijbel gestolen, uit een ander exemplaar werden kostbare prenten gesneden. Die worden vaak ingelijst om aan de muur door onze regioredactie HULST - Dat de Nederlanders geen zangers zijn, mag wat be treft AHC de Vossen Hulst nooit meer gezegd worden. In café De Ster werd zaterdagavond de eer ste stap naar het carnavalsfeest 2006 gezet, met het songfestival Ulst zingt. Daar werd het lied As zur dur naor vraoge van de band Ut Mag Hin Noam Én uit geroepen tot de Hulster carna valskraker 2006. Advertentie Het was de tweede keer dat deze - band de eerste prijs in de wacht sleepte. Prins Robbie, heerser over het Vossenrijk, overhandig de de muzikanten de fel begeer de wisseltrofee. De jury, onder leiding van directeur van de Zeeuwse Muziekschool afdeling Zeeuws Vlaanderen, Anton de Kort, vond het niet gemakkelijk om te kiezen. Het songfestival werd vorig jaar voor het eerst ge houden. Dit keer waren er zeven deelnemers. Bardames De liedjes werden gezongen door Termenieke VOLob (Lap- penlied), De Notekrakers (Vier dagen lang), Sjores Ambras (Zai gai d' er oak bai?), De Mannen (Oantje pik), Rock Jagers (Oe ai je 'm da gelapt?), Edy van Driel (Agge morgen veur main veurdeur stoat) en Ut Mag Hin Noam Én (As zur dur naor vrao ge). De Starsisters, de bardames van café De Ster, zorgden als achtste deelnemer voor een ver- rassingsact. Zij zetten de uitba ters Jack en Tilly Polfliet op een ludieke manier in het zonnetje. Maarten Everaard, pr-man van AHC de Vossen, was blij met de goede opkomst van het publiek, vooral mensen uit het Land van Hulst. „De kop is er af. We sto men nu af op het grote carna valsfeest." As zur dur naor vrao ge wordt bij de rondgang van Prins Carnaval en de raad van elf tijdens het carnaval vaak ge speeld, maar ook de andere lied jes worden regelmatig ten geho re gebracht. Ook in Kloosterzande en Vogel waarde werd al een voorproefje genomen op het carnaval. Een Hemisferen «Die prenten zijn in ieder geval heel erg gewild. In de meeste ge vallen gaat het om een dubbele prent van twee halve wereldbol len, in het midden van de bijbel. In jargon noemen wij dat de he misferen." Zodra Laurentius een statenbij bel aangeboden krijgt, onder zoekt hij altijd cle herkomst. Is die onduidelijk of dubieus, dan koopt hij hem niet. Het is niet ongebruikelijk dat in dergelijke gevallen de politie wordt inge schakeld. De totale schade van de inbra ken in de zeven West-Zeeuws- vlaamse kerken was gisteren n°g niet bekend. In Schoondijke gaat het vermoedelijk om enkele duizenden euro's, mede omdat de gestolen statenbijbel nog maar pas was gerestaureerd. De overige kerken hebben vooral Y\ fehruarl auwnaf®0""5 voordeel MIDDELBURG - Het kabinets plan om havenmeesters van klei ne aan zee gelegen (jacht)havens een lijst te laten bijhouden van alle opvarenden die in- of uitrei zen, is volgens de havenmees ters niet uitvoerbaar. De admini stratie zou zoveel werk opleve ren, dat er extra personeel inge zet moet worden en het aanme ren voor de schippers duurder wordt. De maatregel zou 1 juli 2007 moeten ingaan. Dat zeiden de havenmeesters van IJmuiden, Bruinisse, Mid delburg en Scheveningen zater dag. Als een schip nu in de ha ven aankomt, meert het aan en laat de schipper bij de haven meester weten hoeveel mensen aan boord zijn. De schipper be taalt dan liggeld en toeristenbe lasting. Door te registreren wie via de haven het land binnenkomen, wil het kabinet met het oog op terrorisme de grenscontrole ver beteren. Uit een onderzoek van de Algemene Rekenkamer is vo rig jaar gebleken dat daaraan veel schort. Ook gaan de mare chaussee, de zeehavenpolitie, de douane en de kustwacht samen toezicht houden langs de kust en in kleine havens. De teams worden vanaf 1 maart gericht in gezet. De douane doet samen met de waterpolitie nu ook al steekproeven. gens hem niet alleen door meer onderwijsmogelijkheden te creë ren, meer stagiaires van buiten af aan te trekken en betere rela ties op te bouwen tussen bedrij ven en bijna-afgestudeerden, maar ook door de woonomge ving zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Eryürüks studie valt deze week in de bus bij de bedrijven die er aan hebben meegewerkt. Ande ren kunnen een exemplaar krij gen bij Vedior in Terneuzen. Meebrullen met Jan Boezeroen GRAAUW - De aanleg van de Jeu de Boules-baan in het parkje achter de Irenestraat in Graauw is afgerond. Ook de twee borden die geplaatst worden om mensen die het dorp binnenrijden te verwelkomen, zijn klaar. Deze wor den volgens R. Jaberg, voorzitter van de Graauwse dorps raad, geplaatst als de vorst uit de grond is. Met magneet- letters wordt daarop aangegeven wat er te doen is in Graauw. Zowel de jeu de boules-baan als de borden zijn bekostigd uit het budget van tienduizend euro dat de dorpsraad gekregen heeft van de gemeente Hulst. TERNEUZEN - Een 24-jarige automobilist en zijn 29-ja- rige bijrijder, beiden uit Terneuzen, zijn zaterdagochtend rond elf uur bij een aanrijding lichtgewond geraakt. Het ongeval gebeux'de op de Mr. F.J. Haarmanweg in Ter- neuzen. De automobilist reed over de Mr. F.J. Haarman- weg, komende uit de richting van het centrum. Toen de auto die voor hem reed afsloeg, zag hij te laat dat voor hem een vrachtauto stilstond en x-eed er tegenaan. De Ter neuzenaar hield aan de aanrijding een pijnlijke nek exv borst over. Ook zijn bijrijder had pijn aan de borst. BRESKENS - Aan de Haven Westzijde, bedrijventerrein Deltahoek en de Kaai in Breskens zijn vrijdagnacht vijf inbraken bij bedrijven gepleegd. Alle panden zijn door zocht. Uit één bedrijfspand zijn enkele honderden euro's gestolen. Bij alle panden werd de toegang geforceerd. De braakschade is onbekend. De politie legt vooralsnog geen verband met inbraken in zeven kerken in West- Zeeuws-Vlaanderen. Die werden vorige week in de nacht van woensdag op dondei'dag gepleegd. HULST - Zatex-dagochtend is een 72-jarig'e man uit Hulst aangehouden wegens de diefstal van twee pakjes sigaret ten in een supermarkt in zijn woonplaats. Hij kreeg een bekeuring. VLISSINGEN - Een 59-jarige Vlissinger is dit weekeinde gearresteerd omdat hij een 51-jarige plaatsgenoot met iets schérps in de arm zou hebben gestoken. De steekpar tij is volgens de politie te herleiden tot een conflict dat de mannen al langer hebben. Dat liep in de nacht van vrij dag" op zaterdag uit de hand. De 51-jarige man raakte licht gewond aan zijn arm. De Starsister, de bardames van café de Ster, hadden als achtste deelnemer van Ulst zingt, een verrassingsact voor onder meer uitbater van de Ster, Jack Polfliet (rechts). foto Wim Kooyman A groot aantal wagenbouwersvere nigingen in de voormalige ge meente Hontenisse houden al en kele jaren hun eigen wagenbou- wersbal. Doordat de clubs trouw eikaars feestje bezoeken, worden de vriendschapsbanden goed aangetrokken. Vrijdagavond was het al volle bak bij de paxiy van de Boelies in De Klaroen in Kloosterzande. Deze twee jaar oude carnavals vereniging telt ruim twintig le den in de leeftijd van 16 en 17 jaar. Zaterdagavond was het de beurt aan de Plakkers, eveneens een groep die twee jaar actief is. De elf leden doen mee met een loop groep. Zij vierden hun feestje in In Den d'Waes aan Groenen dijk. In Ons Vermaak in Vogel waarde hadden De Bosse Pielen de regie in handen. door Gino van den Broecke HULST - Het tweedaagse evene ment Megaparty heeft een nieuw onderkomen. Organisator Het Feest verhuist met het mu ziekfeest van de Manege in Hei kant naar De Vlaanderenhal in Sas van Gent. De Megaparty ver dwijnt daarmee definitief uit de gemeente Hulst, waar het zeven jaar lang een succesformule „Ik ben erg blij dat het evene ment op een andere lokatie kan doorgaan. De gesprekken met burgemeester Lonink en andere belanghebbende partijen zijn goed verlopen. De Megaparty wordt nu op vrijdag 14 en zater dag 15 april gehouden", aldus een tevreden Patrick Roelands van Het Feest. Met de verhuizing naar De Vlaanderenhal heeft Roelands zijn zin. Hij vond het erg jam mer, dat de andere betrokken partijen onlangs besloten het muziekfeest niet langer te orga niseren in de Heikantse Manege. Hij ging met succes op zoek naar een andere stek. De opzet en de indeling van het feest zijn hetzelfde als de afgelo pen jaren, maar in plaats van één zijn er twee zalen met arties ten. Advertentie www.project-verhuizingen.nl MiVi Advertentie GRATIS VOORLICHTINGSAVOND OVER DE m.m.v. de stichting Platform Aandelen Lease - advocaten - Leaseproces Bij de Duisenberg-regeling krijgt u uw geld (inleg) niet terug. Hoe groot is de kans om uw geld via een procedure wel terug te krijgen? WOENSDAG 8 FEBRUARI MIDDELBURG Hotel Arneville, Buitenruststraat 22, aanvang 19.30 uur Ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor meer informatie bel 0800-2005 of kijk op www.platformaandelenlease.nl of www.leaseproces.nl In Middelburg ziet havenmees ter Contant het niet zitten om al le schepen te controleren. In die haven meren dagelijks tussen de 150 en 200 schepen aan. „Het is hartstikke duur om dat uit te voeren. De gemeente vindt het al te veel kosten om hier een ambtenaar neer te zetten voor het innen van de toeristenbelas ting, laat staan wat het kost als iedereen zich hier moet identifi ceren en als we daar lijsten van moeten bijhouden." In Bruinisse staat havenmeester De Boer ook niet" te juichen om het systeem in te voeren. „Als ze me vijf euro per boot geven, ga ik het wel bijhouden. Anders is dit gewoon niet te doen." ANP Stratenmaker is een zwaar be roep. Niet in de laatste plaats omdat het gereedschap van het ambacht erg zwaar kan zijn. Neem nou die trilplaat die dwars door een garage van de voor- naar de achter tuin moest worden gesleept. Een taai karwei. Nu vindt een creatieve stra tenmaker daar altijd wel ivat op. Dat kleed dat rondslinger de in de garage, daar kon die trilplaat mooi op. Dat sleepte al een stuk makkelijker. Ja, die stratenmaker was heel tevreden over zo veel vinding rijkheid. Al was dat gevoel snel weer over toen de vrouw des huizes kwam informeren of hij de pasgewassen overgor dijnen misschien had gezien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33