Mia Audina moet wennen PZC PZC Voor Gerben de Knegt lonkt een topklassering Li Jiao rekent af met criticasters Black Betty onstuitbaar in Ocean Race Dementieva stopt in Tokio opmars Hingis 17 Kostelic tweede skister ooit met een grand slam I Schroder weer 1 aan de leiding in wereldbeker Willems sterkste in Ster Bessèges Lagat verslaat Bekele op mijl Badmintonster worstelt op NK met nieuwe puntentelling Kotioega toch twee jaar geschorst Woods beste in Dubai na play-off Galvez wint rit in Trofeo Mallorca Smit de snelste in KNSB-marathon GP Etruschi is weer prooi Petacchi Twintigste rally zege van Grönholm Record hoogspringster Bergqvist maandag 6 februari 2006 i OFIERSCHWANG - Janica Kostelic won gisteren in Ofter- schwang de slalom, meetellend I voor de wereldbeker. De onge naakbare Kroatische evenaarde daarmee een uniek record. Ze is je tweede skister die een zoge noemde grand slam wint, een ze- oe in één seizoen in alle vijf dis- ciplines van de wereldbeker. Petra Kronberger uit Oostenrijk was in 1991 de eerste. Kostelic won op de flanken van de Alpen in Zuid-Duitsland na twee sla lomsin 1.42,22. De Oostenrijkse Kathrin Zettel bleef 1,33 secon de achter. Het brons ging naai de Oostenrijkse, Marlies Schild (1.43,67). Bij het onderdeel sla lom voor de wereldbeker geniet Kostelic een riante voorsprong. Ze heeft na zes van de negen ra- tgs 460 punten. Schild staat tweede (420), Zettel derde (310). De grote rivale van de Kroati sche in de algemene stand om de wereldbeker, Anja Parson uit en, won de reuzenslalom: 2.22,18. Ze deelde de eerste plek met Maria Contreras. De Ameri kaanse Julia Mancuso werd der deineen tijd van 2.22,27. 1 In de algemene wereldbekers- land heeft Kostelic 1382 pun- i. Parson blijft daar 261 bij achter. De Oostenrijkse Michae- ila Dorfmeister staat derde met 1062. De mannen kwamen dit weekeinde niet in actie. Dikke mist verhinderde de afdaling in Chamonix in Frankrijk. ANP BORDEAUX - Dankzij de acht- ste plaats in Bordeaux heeft de Nederlandse springruiter Gerco Schroder de leiding heroverd in de Europese wereldbekerleague. Schroder bereikte met Eurocom- merce Milano de barrage, start te als eerste en zag twee balken uit de lepels vallen. De zege was ivoor de Italiaan Juan Carlos Garcia, die met Loro Piana Al- |bin foutloos bleef. In het klasse- aent na negen van de twaalf wedstrijden leidt Schroder voor deZwitser Beat Mandli. ANP BESSEGES - De Belgische wiel renner Frederik Willems heeft de Ster van Bessèges gewonnen. Hij veroverde in de eerste etap pe de leiderstrui en stond die nooit meer af. Nadat de vierde rit zaterdag een prooi was voor de Fransman Stephane Pétilleau, werd de laatste etappe gisteren gewon nen door de Est Jaan Kirsipuu. Willems (26) werd in het eind klassement gevolgd door zijn "snoot Van Hecke en de Fransman Voeckler. ANP/AFP NEW YORK - Kenenisa Bekele blijft vooralsnog een man van de lange adem. De Ethiopische atleet leed tijdens een uitstapje naar een kort nummer prompt sn zeldzame nederlaag. Bernard Lagat was hem in de j99e editie van de Millrose Ga mes in New York op de mijl te snel af. De Keniaan finishte na 3minuten en 56,95 seconden. Be kele debuteerde op deze afstand met 4.01,57 .ANP/DPA sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Sven Remijnsen DEN BOSCH - Met relatief ge mak werd Mia Audina gisteren in Den Bosch Nederlands kam pioene badminton. In de finale versloeg ze Rachel van Cutsen met 21-10, 21-15. Over het rally- pointsysteem, dat op het NK voor het eerst werd gebruikt, was Audina minder te spreken. „Dat is misschien leuk voor het publiek, maar niet voor mij." In het nieuwe systeem, dat van af volgend seizoen ook in de na tionale competitie wordt inge voerd, duurt een game tot 21 punten en telt elk gemaakt punt meteen mee in de score. De wijzi ging dient drie doelen, zegt bondscoach Martijn van Doore- malen. „De wedstrijden worden korter, de spelers moeten alerter zijn en ook het publiek moet blij ven opletten." Maar wat is er mis met lange, spannende duels? Van Dooremalen: „De vrouwen- dubbelfinale in Zwitserland duurde laatst 147 minuten, 147! Dan jaag je de mensen weg." Audina werd zaterdag bijna De Maaspoort uitgejaagd door Ju dith Meulendijks, die in een hal ve finale over drie games en zes tig minuten weinig onderdeed voor de olympisch finaliste van Athene 2004 (20-22, 21-18, 21-19). Audina keek aanvanke lijk laconiek terug op haar moei zame ontsnapping, maar besefte later dat het rallypointsysteem haar parten had gespeeld. „Ik val aan met veel risico", zei Au dina. „In het nieuwe systeem komt de tegenstander heel dicht bij. Wat vroeger 11-1 was, kan nu 21-17 zijn. Ik durf niet meer alles te geven, omdat ik banger ben. Je denkt: geen fouten ma ken. Maar dan maak, je ze juist. Dat kost me veel punten. Ik moet wennen, dat weet ik, maar het bevalt me niet. Heb ik einde lijk het lekkere gevoel terug, ver anderen ze de puntentelling! Belangrijk jaar Audina, die bij afwezigheid van de geblesseerde Yao Jie voor de tweede keer na 2001 Nederlands kampioene werd, is begonnen aan een belangrijk jaar. De 26-jarige Rotterdamse richt zich op het WK in september in Madrid, het EK in april in Den Bosch en het spelen van veel in ternationale toernooien om zo weer op te klimmen op de we reldranglijst. „Zodra de Chine zen ergens niet zijn, moet ik daar winnen." Audina, die na Athene 2004 eni ge tijd een burn-out had, erken de steeds meer moeite te hebben met de opofferingen die top sport met zich meebrengt. „Hoe langer ik het doe, hoe moeilijker het wordt om op te brengen. Oh, wéér naar Papendal om te trai nen, denk ik dan. Elke dag is moeilijk, poeh." In de finale van het vrouwen- dubbel verloor Audina aan de zijde van Lotte Bruil met 21-10, 21-15 van Judith Meulendijks en Brenda Beenhakker. Daar mee was er geen man over boord, want Audina en Bruil zijn geen koppel voor de toe komst. Audina wil zich over twee jaar alleen nog richten op het olympische enkelspel. Over twee maanden hopen ze nog wel hun titel te verdedigen tijdens het EK. Lotte Bruil won met haar man Chris Bruil het gemengddubbel ten koste van Jürgen Wouters en Paulien van Dooremalen (21-10, 21-14). Jürgen Wouters en Ruud Bosch wonnen de man- nendubbelfinale van Koen Rid der en Jordy Halapiry (19-21, 21-19,21-14). GPD Het team van ABN AMROI is op weg naar de zege in de derde havenwedstrijd van de Volvo Ocean Race. door Norbert Kleinherenbrink MELBOURNE - Het internationale zeil team van ABN AMRO I, varend onder Nederlandse vlag, blijft de Volvo Ocean Race beheersen. Het team van de Nieuw-Zeelandse schipper Sanderson won zaterdag in Port Philip Bay in Mel bourne ook de derde havenwedstrijd. De Black Betty kwam na een enerveren de race van bijna 2,5 uur met ruime voorsprong op Pirates of the Caribbean over de denkbeeldige finishlijn. Het Amerikaanse team, met Dirk de Ridder, arriveerde anderhalve minuut later. De tweede ploeg van ABN AMRO, met be manningsleden tot dertig jaar, werd zes de op bijna zeven minuten. Met 32,5 punten verstevigde de forma tie van Sanderson de leidende positie in het klassement. ABN AMRO II volgt met 25 punten. Black Betty won eerder in de zeilrace om de wereld ook al de eerste en tweede etappe en de haven- wedstrijd in Kaapstad. De vloot vertrekt volgende week zon dag naar Wellington in Nieuw-Zeeland. Deze derde etappe gaat over 1450 zee mijl (ruim 2500 km). Op 19 februari is de start van de vierde etappe naar Rio de Janeiro, met 6700 zeemijl (13.000 km) de langste in de Volvo Ocean Race. foto Jon Nash/ANP Het Australische zeilteam van de Neder landse hoofdsponsor Brunei laat de der de, vierde en vijfde etappe aan zich voorbijgaan. Pas vanaf Baltimore (VSt) doet de num mer zeven van het klassement weer mee. Het relatief trage schip haakt voorlopig af om noodzakelijke reparaties en verbe teringen aan te brengén in het materi aal. ANP door Cilya van der Kooy HOOGSTRATEN - Voor veldrij der Gerben de Knegt lonkt een topklassering in de eindstand van de Superprestige. Met zijn vijfde plek in Hoogstraten steeg de Brabander naar de tweede plek. Met een achterstand van veertien punten kan hij de giste ren weer succesvolle Sven Nys bij de slotrace in Vorselaar zelfs van de koppositie stoten. De Knegt moet de laatste cross op 18 februari dan wel winnen en Nys moet puntloos blijven. „Nys zal dan wel ongelooflijk veel pech moeten hebben", be seft De Knegt. „Alles kan in de cross gebeuren. Maar zeker na alle ellende van de afgelopen ja ren zou een tweede plaats ook al heel mooi zijn voor mij." Nys liet gisteren zien dat er heel wat nodig is om hem uit balans te laten brengen. Zelfs met een scheurtje in de heup, opgelopen bij de valpartij vorige week bij het WK in Zeddam, was hij on grijpbaar. Na zijn winst zater dag in de voorlaatste rit van de Gazet van Antwerpen Trofee in Lille, waarmee hij de eindzege greep, voerde de geweldenaar uit Baal een one-man-show op in Hoogstraten. De nieuwe we reldkampioen Erwin Vervecken sprintte op bijna een halve mi nuut naar de tweede plaats. Echte pijn „Er zullen vast mensen zijn die het niet geloven, maar de pijn in de heup is er echt", beweerde Nys na zijn 24e seizoenszege. „Conditioneel is er niks aan de hand, daarom heb ik de afgelo- Sven Nys gaf er in Hoogstraten blijk van zijn vorige week tijdens het WK in Zeddam opgelopen heupblessure aardig onder controle te hebben. foto Peter Deconinck/EPA pen dagen op de tanden gebe ten. Ik heb keihard gewerkt voor mijn toppositie in de klasse menten. Het WK is mij ontglipt, ik wil die andere prijzen op de valreep niet uit handen geven." De Knegt, zaterdag vijfde in Lil le, hoopte in de beginfase van de wedstrijd nog op meer dan een goede klassering in de tussen stand. De inwoner van Goirle herstelde afgelopen week rede lijk van de rugblessure die hij in de ochtend van het WK opliep. Hij reed attent mee in de kop groep die vroeg in de wedstrijd ontstond en deed veel werk om de Belgische vluchter Tom Van noppen bij te halen. Toen De Knegt halverwege de wedstrijd zelf op avontuur wilde gaan, werd hij bijgehaald door Nys. De Knegt kon de Belgisch kam pioen bij zijn versnelling niet volgen. „Ik maakte op dat mo ment een foutje, maar eigenlijk was het beste er ook wel af", be kende De Knegt. „Ik heb in het begin van de koers toch een beet je te gek gedaan. Ik hoopte dat we met een groepje weg konden blijven, maar op het snelle par koers lukte dit niet." Achter De Knegt was Wilant van Gils op de zesde plaats de tweede Neder lander. In de slotronde probeer de hij uit de achtervolgende groep te ontsnappen, maar kwam niet weg. Na zijn teleur stellende WK beschouwde hij een positie bij de beste tien toch als opsteker. Richard Groenen- daal werd slechts dertiende in Hoogstraten. ANP LAUSANNE - Het Hof van Arbitrage voor de Sport (CAS) heeft schaatsster Anzjelika Kotioega toch voor twee jaar geschorst wegens het gebruik van een verboden spierversterkend middel. De Wit-Russin werd vorig jaar positief bevonden, maar tekende met succes beroep aan. Het CAS heeft haar nu alsnog schuldig bevonden. ANP DUBAI - Tiger Woods heeft in Dubai de Desert Classic ge wonnen. Op de eerste hole van de play-off versloeg de aan voerder van de golf wereldranglijst de Zuid-Afrikaan Er nie Els. Beide spelers waren na 72 holes op 269 slagen (-19) geëindigd. De Australiër Richard Green werd derde. Robert-Jan Derksen, winnaar van de Desert Classic in 2003, eindigde als 47e plaats met 284 slagen. ANP PALMA - De Spanjaard Isaac Galvez won gisteren de eer ste rit van de Wielerweek van Malloi'ca. Galvez was na 100 kilometer sneller dan de Zwitser Martin Elmiger en de Duitser Haussier. Beste Nederlander was Bram de Groot. De Rabo-wielrenner finishte als zesde. De voorbe- reidingskoers op Mallorca duurt tot en met donderdag. Renners hoeven niet dagelijks in actie te komen. ANP ASSEN - Arjan Smit won gisteren in Assen de dertiende schaatsmarathon om de KNSB-beker. Hij was in de eindsprint zijn Franse ploeggenoot Cedric Michaud en Kurt Wubben te rap af. Het was al de vierde seizoenszege van Smit. Michaud blijft leiden in het klassement. ANP DONORATICO - Alessandro Petacchi heeft net als vorig jaar de Italiaanse wielerkoers GP Etruschi gewonnen. De Italiaanse sprinter van Milram won de elfde editie van de koers, over 193 kilometer. Achter Petacchi, die Milram de eerste zege van dit jaar bezorgde, eindigden zijn landgeno ten Bennati en Napolitano als tweede en derde. ANP KARLSTAD - De Finse rallyrijder Marcus Grönholm boekte gisteren de twintigste zege in zijn loopbaan. Hij won in het Zweedse Karlstad de tweede WK-rally van het seizoen. De eerste, in Monte Carlo, won de Fin ook. Na ne gentien proeven was Grönholm 30,9 seconden sneller dan wereldkampioen Sébastien Loeb (Citroën) uit Frankrijk. De Zweed Daniel Carlsson werd derde. ANP/DPA ARNSTADT - De Zweedse atlete Kajsa Bergqvist heeft bij een internationale hoogspringmeeting in de Duitse plaats Amstadt het wereldrecord indoor verbeterd. Ber gqvist sprong over 2,08 meter. Het vorige record stamde al uit 1992. De Duitse Heike Henkei sprong op 8 februari van dat jaar over 2,06 meter. ANP/DPA door Koen de Vries GOES/KOPENHAGEN - Net als vorig jaar slaagde Li Jiao er net niet in de finale van de top- twaalf te halen. De Chinese ta feltennisster met Nederlands paspoort kon gisteren haar 3-1-voorsprong in de halve fina le tegen de Chinese Oostenrijkse Liu Jia niet verzilveren: 3-4. Li Jiao, gecoacht door Middel burger Peter Boon, had gemeng de gevoelens bij haar prestatie in Kopenhagen, waar de beste twaalf spelers en speelsters van 'Europa in actie kwamen. In de Deense hoofdstad rekende ze af met de scepsis die ze na een jaar tje hemelbestormen over zich heen kreeg. De speelster van Noordkop uit Den Helder klom vanuit het niets naar de top van het mondi ale tafeltennis, met een plaats in de kwartfinales van het WK in Shanghai als hoogtepunt. Vol gens critici had ze haar succes te danken aan haar wat' afwij kende speelstijl. Maar nu ieder een bekend is met haar effectvol le topspinballen, verraderlijke services en harde smashes, zou een zware terugval een kwestie van tijd zijn. In Kopenhagen verwees Li Jiao die theorie naar de prullenbak. Zo versloeg ze zaterdag in de poule de Kroatische Tamara Boros (4-3), de absolute num mer één van Europa. Later op de dag was ze in de kwartfinale te sterk voor Nicole Struse, de Duitse die enkele jaren geleden het laatste afscheid van Bettine Vriesekoop vergalde. Boros won gisteren het toernooi door in de finale Liu met 4-1 te verslaan. Ook tegen Liu Jia, van wie Li Jiao zelden wint, leek ze aan het langste eind te trekken. De 33-jarige inwoonster van Heer- hugowaard kwam op 3-1, maar kon niet doordrukken: 11-6, 11-8, 7-11, 11-8, 7-11, 8-11, 9-11. „De teleurstelling over heerst nu", zei Li Jiao. „Maar ei genlijk moet ik tevreden zijn met een plek bij de laatste vier." Trinko Keen was dit weekeinde in Kopenhagen als eerste reser ve. Omdat iedereen fit was, zat er geen invalbeurt in. Tot zijn spijt, want hij wist dat de afgelo pen twee edities werden gewon nen door spelers die aanvanke lijk reserve waren. GPD van onze sportredactie TOKIO - De opmars van Marti na Hingis in het vrouwentennis leidde dit weekeinde nog niet tot een toernooizege. De Zwitser se, bezig aan een adembenemen de rentree, werd in Tokio in de finale gestuit door de Russische Elena Dementieva: 6-2 en 6-0. „Waarschijnlijk was het één Russische te veel", lachte Hingis na afloop. In de eerdere rondes in Tokio stuitte de voormalig nummer één van de wereld al op Maria Sjarapova en Maria Kiri- lenko. „Vroeger had je de Willi- ams-zusters en Lindsay Daven port. Nu zit er een heel leger Russische meisjes in de weg. Ik zoek niet naar excuses. Ik heb van alles geprobeerd om van De mentieva te winnen, maar ze was gewoon te goed." Ondanks het verlies is de her nieuwde kennismaking met het internationale vrouwentennis Hingis goed bevallen. Ze tennis te bijna vier jaar niet nadat ze moest stoppen vanwege een chronische enkelblessure. Een maand geleden keerde ze terug en liet van begin af aan zien dat ze het tennissen nog niet is ver leerd. Op de Australian Open be reikte ze de kwartfinale en won ze samen met de Indiër Mahesh Bhupathi de mixed-dubbeltitel. Ivan Ljubicic behaalde dit jaar zijn tweede toernooizege. De Kroaat won gisteren de finale van het ATP-toernooi in Zagreb tegen de Oostenrijker Stefan Koubek: 6-3, 6-4. In januari won Ljubicic in Chennai. In de challenger van Andrezieux in Frankrijk was de halve finale het eindstation voor Raemon Sluiter. De Rotterdammer ver loor met 5-7, 1-6 van de Frans man Gilles Simon. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31