Minder mensen in de bijstand PZC PZC Je auto is nooit af Lintjes voor trouwe brandweermannen Liefhebbers genieten van Hollandse pot voor het goede doel 1 1 Nieuw beleid werpt zijn vruchten af Op ramkoers met politieauto GEVRAAGD ANTIEK Conflict mondt uit in steekpartij Gewonden bij ongeval Vrouw in Goes beroofd Tunneloefencentrum in Vlissingen Man ramt paaltje en boom Luctor et Emergo geeft talent de ruimte maandag 6 februari 2006 GOES - Het aantal bijstandsge rechtigden op de Bevelanden en i„ de gemeente Tholen is de laat ste jaren gedaald. Dat komt me de door de invoering van de Wet Werk en Bijstand. Die wet maak te de gemeenten voor de volle honderd procent financieel ver- ;antwoordelijk voor de bijstands- iuitkeringen. )at dwong de gemeenten tot ;n gerichter beleid. Sociale |ensten hanteren strengere ei- bij de beoordeling van bij- ^.ïdsaanvragen en er werden laatregelen getroffen om bij- mdstrekkers te stimuleren om jan de slag te gaan. In 2004 werd de Algemene Bij- tandswet vervangen door de Vet Werk en Bijstand. In de naktijk komt het er op neer, lat gemeenten zich sindsdien neer moeten inspannen om uit- ^erechtigden aan het verk"te krijgen. Dat is in een aantal gemeenten gelukt. ;!nd vorige maand meldde de femeente Goes dat het aantal ijstandsgerechtigden er de laat- te jaren is geslonken van zo'n luizend naar ongeveer 750. Die laling vindt Goes nog niet vol- loende. 'Iedereen die kan wer- moet aan het werk', luidt het credo. let streven is om driekwart van de 750 cliënten van de sociale dienst weer aan de slag te krij- Succesje De gemeente Tholen heeft sinds de invoering van de Wet Werk en Bijstand ook een aardig suc cesje geboekt. Daar daalde het bijstandsgerechtigden sinds 2004 met een kleine 50; van bijna 270 naar iets meer dan 220. s wethouder M. Velthuis (sociale zaken) heeft de gemeen te Tholen positieve ervaringen met de nieuwe wet. „We hebben veelmeer dan voorheen de moge lijkheid om zelf beleid te ma ken." Dat mondde uit in een zogehe ten Work First-project. Dat s-HEERENHOEK - Een 47-jari- (e automobilist uit de gemeente lorsele is in de nacht van zater- tag op zondag aangehouden om- lat hij onder de invloed van al- ohol een sterk staaltje gevaar- jk rijgedrag demonstreerde. )e man reed rond kwart voor in op de Noldijk in 's-Heeren- hoek recht op een politieauto af, J die ver de berm in moest om een I aanrijding te voorkomen. Op iet laatste moment week de aan iets uit en reed rakelings angs de politieauto. )p de Noldijk is de man staande ehouden. Omdat een blaas- iroef niet lukte en de man zelf gedronken te hebben, [werd een bloedproef gedaan, lijn rijbewijs is voorlopig ing'e- iprderd. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-maïl: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Fsme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voorziet in zaken als sollicita tiebegeleiding en bemiddeling (onder meer via het reïntegratie- bureau van het sociale werk voorzieningschap De Zuidhoek) bij het zoeken naar betaald werk. Gemeenten op de Bevelanden overwegen om zich aan te slui ten bij het project. Daarover zijn gesprekken gaande. Het aantal bijstandsgerechtig den in de gemeente Reimers- waal is met iets meer dan 200 op ongeveer hetzelfde niveau geble ven. Dat is vooral te wijten, zegt wethouder C. Knuit, door de problemen bij de kokkelverwer- kencle bedrijven in Yerseke. Voorheen konden in die sector nogal eens wat jongeren terecht. Wethouder C. Schippers van de gemeente Noord-Beveland sig naleert een geringe daling van het aantal bijstandsgerechtig den in zijn gemeente: van 62 naar 54. Job-hunter Het aantal uitkeringsgerechtig den in de kaartenbakken van de gemeente Kapelle daalde van bijna honderd naar 85. De ge meente Kapelle heeft inmiddels bij wijze van proef een 'job-hun ter' ingehuurd, die op zoek gaat naar banen. De gemeente Borse- le daarentegen zag het aantal bijstandsgerechtigden sinds 2004 licht toenemen; van 154 naar 165. Volgens wethouder F. Tollenaar geven die cijfers ech ter een vertekend beeld. Borsele heeft, aldus de wethouder, de af gelopen jaren wel degelijk veel gedaan om bijstandklanten aan werk te helpen. Acht jaar gele den telde Borsele ongeveer 360 uitkeringstrekkers. Dat zijn er nu dus bijna 200 minder. Per 1 maart stelt de gemeente Borsele een reïntegratieconsulent aan. Die zal zich voornamelijk rich ten op sociale dienstcliënten 'voor wie wij nog kansen zien.' Borsele kent een vrij groot aan tal oudere (boven de 57 jaar) uit keringstrekkers. Voor die groep is de kans op een baan vrijwel nihil. Hun auto's zijn de trots van tuningclub de Tuning Maniacs. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Af? Je auto is nooit af. Er is, weten de leden van tuningclub Tu ning Maniacs, altijd wel iets wat nog mooier of nog beter kan. En er komen regelmatig nieuwe snufjes en gadgets op de markt waar je als echte autolief hebber niet omheen kunt. Handel in za ken om een auto aan te kleden en op te voeren is 'big business'. Maar dat deert de Tuning Maniacs niet. Opvallen doen ze zeker, de auto's van de leden van de Tuning Maniacs. De ver laagde en van spoilers, sideskirts en lichtmetalen velgen voorziene Toyota MR 2 oogt spectaculair. Heel bijzonder is ook de in speciale lak gespoten Opel Kadett. De kleur verandert naar gelang de lichtval. De Seat Ibiza lijkt wat ge woontjes maar is naar verluidt een wolf in schaapskleren met rond de 200 pk on der de motorkap. Wat je precies doet met je auto, is een kwestie van persoonlijke smaak. Maar alles kan. Sideskirts, spoilers, booskij- kers op de koplampen, speciale lak. Of héle dikke stereo's, vaak in combinatie met dvd-speler. En een vette sportuit laat. Uiterlijk en geluid tellen zwaar. Bestuurslid Co Grinwis (Mazda 626). „Wij willen ons met onze auto's onder scheiden van de grijze massa." Om dat doel te bereiken moet je heel wat over hebben. Niemand van de Ma niacs zal beweren dat tuning goedkoop is en stuk voor stuk steken de Tuning Maniacs enorm veel tijd in hun grote liefde. Voorzitter Robert Grootveld (Ford Focus): „Het kost inderdaad veel tijd en geld. De liefde gaat bij ons door de uitlaat." Hatchback Het basismateriaal hoeft niet zo specta culair te zijn. Okee, er rijdt bij de club een dikke BMW rond en een Ford Mus tang, maar het zijn toch vooral hatch backs als een Ford Escort of Focus, Opel Kadett of Astra, Seat Ibiza of Peu geot 307 om maar een kleine greep te doen. Bestuurslid Benny Savenije (Hon da Civic coupé) „Voor elke auto is tegen woordig van alles te krijgen. Er komt steeds meer op de markt." Bestuurslid William van der Werf (Opel Astra) vult aan: „Vroeger was het allemaal merkge- bonden, maar die tijd is voorbij." Film Sinds de film The Fast And The Furious - met spectaculaire beelden van 'races' tussen zwaar getunede auto's - is het op leuken en opvoeren razend populair. Het begint vaak nog relatief bescheiden met de aanschaf van lichtmetalen vel gen. Volgende stap is in de regel verla gen. Ook nog goed te betalen. En verder is het maar net waf je leuk en mooi vindt. Een sportuitlaat kan aardig in de foto Marijke Folkertsma papieren lopen. Hetzelfde geldt voor een stevige stereo, vaak goed voor een geluidsproductie waar de gemiddelde disco zich niet voor hoeft te schamen. Zijn de Tuning Maniacs luidruchtige aso's? Geen sprake van, zegt Van der Werf: „Helaas is dat het wel het imago, maar de meeste van onze leden rijden netjes en zorgen dat niemand last van hen heeft. Mensen denken vaak dat als je in zo'n auto rijdt, je wel mee zult doen met straatraces en zo. Dat doen we absoluut niet. We zijn veel te zuinig op onze auto's. Dat is onze liefde en trots." De club is vaak te gast op allerlei evene menten, waar ze hun trots op vier wie len aan den volke tonen. En de bewon derende blikken dankbaar in ontvangst nemen. De verhalen komen los. Over dat gehandicapte jongetje dat per se bij een van de Tuning Maniacs-auto's op de foto wilde, over het evenement waar video-opnamen werden gemaakt, over die uitnodiging om naar die bijzondere show te komen. Savenije: „Dan weet je weer waar je het voor doet." door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Vijf vrijwilligers van de brandweer Schouwen-Duiveland zijn za terdag voor twintig jaar inzet en enthousiasme beloond met een koninklijke onderscheiding. A. den Boer, P. Geldof, W. Gilij- amse, B. Meddeler en R. van de Werfhorst kregen de versier selen opgespeld door loco-burge meester R. van der Wekken. Vroeger kreeg je als brand weerman alleen bij je afscheid van de brandweer een lintje. Mits je minstens twintig jaar had 'gediend'. Sinds 1 mei 2005 hoef je niet eerst afscheid te ne men, maar kom je voor een lint je in aanmerking als je twintig Advertentie Bel voor informatie ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74. 4331 PX Middelburg Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl jaar deel hebt uitgemaakt van de vrijwillige brandweer. De za terdag gelauwerde brandweer lieden voldoen ruimschoots aan die eis. A. den Boer uit Burgh-Haamste- de zit al bijna 25 jaar bij de brandweer. Hij raakte door een bedrijfsongeval arbeidsonge schikt waardoor bluswerk onmo gelijk werd. Den Boer verzorgt nu het technisch onderhoud van de blusvoertuigen en is begelei der van de jeugdbrandweer. P. Geldof zit al vanaf zijn acht tiende bij de brandweer en is dex-tig jaar actief bij de blus- groep Haamstede. Binnen die eenheid is hij tevens chauffeur van de strandambulance. Ver der is Geldof koster van de gere formeerde kerk Haamstede en medeoprichter van een gospel koor. W. Gilijamse spant zich als vrij willig brandweerman 21 jaar in voor de veiligheid in zijn woon plaats. Hij was medeoprichter van de jeugdbrandweer en wordt door de jongeren gezien als een vaderfiguur. Gilijamse is verder bestuurslid van de brand weer-vereniging, was jaren bege leider bij de scouting en deed veel vrijwilligerswerk op de ba sisschool in Burgh-Haamstede. B. Meddeler uit Bux-gh-Haamste- de moest in 1983 kiezen tussen De gedecoreerde brandweermaxmen B. Meddeler, A. den Boer, P. Geldof, W. Gilijamse en R. van de Werfhorst (van links naar rechts). foto Marijke Folkertsma de Nationale Reserve (Natres) en de brandweer. Het werd de laatste en dat betekent dat Med deler bijna 23 jaar actief is als vx-ijwillig brandweerman. Med deler was jarenlang voorzitter van brandweervereniging Pa raat en is sinds dertien jaar be trokken bij de organisatie van de Burghse Dag. R. van de Wex-fhorst is sinds 1981 actief als vrijwilliger bij de bx-andweer in zijn woonplaats. Zijn pax-adepaardje is de - ui terst succesvolle en volgens lo co-burgemeester Van der Wek ken elders zeer gevreesde - j eugdbrandweer. De bij de koninklijke onder scheiding behorende vei'sierse- len wei'den opgespeld tijdens een feestelijke bijeenkomst in Burgh-Haamstede. Die avond wex-den ook de succesvolle 112- ploeg en de junioren van de jeugdbx-andweer in het zonnetje gezet en werd afscheid genomen van A. van der Zande, die geko zen heeft voor de beroepsbx-and- weer in Den Haag. VLISSINGEN - Een 59-jax'ige Vlissinger is dit weekeinde gearresteerd omdat hij een 51-jarige plaatsgenoot met iets scherps in de axrn zou hebben gestoken. De steekpar tij is volgens de politie te hei-leiden tot een conflict dat de mannen al langer hebben. Dat liep in de nacht van vrij dag op zaterdag uit de hand. De 51-jarige man x-aakte licht gewond aan zijn arm. Hij hoefde zich niet te laten be handelen in het ziekenhuis. De 59-jarige man werd een half uur na de steekpartij aangehouden. MIDDELBURG - Een man uit Arnemuiden en een vrouw uit Middelburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag met hoofd- en nekklachten naar het ziekenhuis gebi-acht nadat ze met hun auto tegen een lantaai*npaal waren gere den. Dat gebeux-de op de Kanaalweg in Middelburg, bij het NS-station. De Ai-nemuidenaar bestuui-de de auto. Toen hij van de Stationsbx-ug af kwam en de Kanaalweg opdx-aaide, raakte hij de stoepx-and en verloor de controle over de auto. Hij ramde daai-op een lantaarnpaal. GOES - Een 63-jax'ige vrouw uit Goes is zaterdagavond omstreeks 21.00 uur in de Willem Barentszstx-aat in haar woonplaats van haar tas beroofd. De daders zijn twee - nog onbekende - ngens die haar de tas van haar schouder trokken. In de tas zaten waardepapieren en enkele euro's. VLISSINGEN - Een Zeeuws opleidingscentrum voor bx-andbestrijding in tunnels is een goed idee. Maar daar voor hoeft geen nieuw complex gebouwd te woi'den. vin den commandant R. Maljaai's van de stadsgewestelijke brandweer en burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlissingen. Uitbreiding van het bestaande Trairxingscen- ti'um van de bx-andweer in Vlissingen is beter en eenvoudi ger. Commissaris van de koningin W. van Gelder pleitte deze week voor een Zeeuws kennis- en opleidingscentrum voor tunnelbranden. Zijn voor-stel werd wai-m onthaald door de commandanten van de kox-psen aan weerszijden van de Westerscheldetunnel, in Box-sele en Terneuzen, en door bux-gemeester J. Lonink van Terneuzen. Hun gedach ten gingen uit naar een compleet nieuw centi'um. Lonink merkte tevens op dat er meer cursussen gegeven moeten woi'den dan alleen brandbestrijding in tunnels. Niemand bedacht dat er al een Trainingscentrum voor de brand weer is, in de Buitenhaven van Vlissingen. Het centrum is volgens Maljaars en Van Dok-van Weele bijzonder ge schikt voor uitbi-eiding en kan zo eenvoudig de geuite wens in vervulling doen gaan. VLISSINGEN - Een 21-jax-ige Vlissinger heeft gistex-en op de President Rooseveltlaan in Vlissingen met zijn auto een paaltje geramd. Daax-door verloor hij de macht over het stuur, reed de stoep op en belandde uiteindelijk tegen een boom. De politie heeft nog geen idee hoe het ongeval is veroorzaakt. Er is een bloedproef bij de man afgeno men, maar het is nog niet bekend of de man ook echt te veel alcohol had gedx-onken. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De recreatiezaal in Borrendamme zat zaterdag avond helemaal vol. Jong en oud waren op de stamppot avond af gekomen. Meer dan honderd couverts a 7,50 euro konden de twaalf jonge organi satoren op hun rekening zetten. Bedoeld voor een werkvakantie voor bouwprojecten in Jamaica, Tanzania en Zambia. Hoewel de Hollandse-potavond was georganxseex-d voor ouderen en alleenstaanden (vandaar de keuze voor Borrendamme) zijn er opvallend veel echtparen en gezinnen. Jong en oud zit gezel lig door elkaar en nipt, in af wachting van de maaltijd, van de drankjes die de jongeren ser ver-en. Kok Huib van Antwerpen heeft een buffet met vier stamppotten klaar staan: boerenkool, prei en ui, peen en ui en hete bliksem. Mevx*ouw N. Stoutjesdijk twij felt even of ze boerenkool of stamppot peen en ui zal nemen. Dan hoort ze dat er ook hete bliksem is. „Dat ga ik eten! Vol gens mij heb ik dat sinds de oor log niet meer geproefd... Heer lijk, met zo'n appeltje." De jongeren zijn helemaal vei"- j x-ast door de vele deelnemers. „We hebben voor een Holland se-potavond gekozen omdat ouderen en alleenstaanden niet snel voor zichzelf een stamppot koken", vei-telt Yvonne Bom. „Maar dat er ook zo veel andere mensen er op ingeschreven heb- j ben, hadden we niet verwacht. Dit is echt super." De twaalf jongeren willen van de zomer met de ox-ganisaties World Servants en Living Stone meereizen naar bouwprojecten in Jamaica, Tanzania of Zambia om daar twee tot drie weken te helpen bij de bouw van respec- tievelijk een school, een opvang huis en een trainingscentrum. Om dat te bekostigen moeten ze geld bij elkaar sparen. Het hele i jaar door ox-ganiseren ze daarom acties. Met de bijdx-age van deze avond, die vei-der helemaal ge- sponsord is, kunnen zij weer I zo'n negenhondei-d euro op hun spaarrekening bijschrijven. hoog niveau. Zo dwingen de slagwerkei-s respect af met on der meer de Dance Macabre van Saint-Saens en Toccata Fantasy van Bach. Het publiek beseft dat hier muziektechnisch gezien een hoogstandje wox-dt geleverd. Ook de fanfare x-eikt tot grote hoogte met onder meer muziek stukken als Orion en Mercury van Jan der Roost en met het be kende The Rose van Bette Mid ler in een arrangement van Jan van Huiten. Twee muzikanten worden ge huldigd voor hun vereni- gingstrouw. Dat zijn trom pettist Cees Hoogerhuis die veer tig jaar lid is van Luctor et Emei'go, en Joop van der Cingel die als slagwerker en tam- bour-maitre zijn koperen jubi leum viert bij de Renesser mu ziekvei'eniging. door Ali Pankow RENESSE - Vijftien miljoen no ten en een naslag brachten fan farekorps en slagwerkgroep van Luctor et Emergo zaterdag avond te horen tijdens de jaar uitvoering in het dorpshuis in Renesse. De Renesser muziekver eniging biedt met het concert 'Muziek tussen de Sterren' de ei gen talenten volop de ruimte tot ontplooiing te komen. Fraaie solo's in nummers als Spaceman van Jean Kesteman en Life on Mars van David Bo wie dwingen respect af. Voor verrassingselementen maken en kele muzikanten zich even los van het korps om als bigband ensemble een nummer als Bizet in Swing een extra dimensie te geven. Ook het groepswerk van zowel ox'kest onder leiding van Ronald Slager als van de slagwerkgroep van Ronald de Roo blijkt van Luctor et Emergo geeft zaterdag 11 februari in het dorpshuis de tiueede opvoering van 'Muziek met de Sterren', aanvang 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29