PZC Bundelingseis cruciaal voor wonen platteland Klarinettendag onverwacht succes Kop van Schouwen in race om titel 'mooiste plek' 13 9! DUISENBERG-REGELING Een nieuwe Krups Beertender voor 25,- PvdA wil behoud voorzieningen en betaalbare woningen Gratis parkeervergunning voor marktkooplieden Registratie van passanten in kleine havens onhaalbaar plan Micro Magic-zeilers in jachthaven Stofzuiger oorzaak van brand Man schopt tegen politieauto I i I zeeuwse almanak Zwaar I Redactie: 0113-315649 vwvw.pzc.nl J F-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: k Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; I 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; 1 Nationaal: 020-4562500. I maandag 6 februari 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Meebrullen met Jan Boezeroen editie Schouwen-Duiveland HnnrPiet Kleemans I DREISCHOR - Het platteland moet aantrekkelijk gemaakt worden voor jonge gezinnen om j zo verdere afkalving van voor- zieningen en winkelbestand te- gen te gaan. Dat is wat de PvdA voor ogen staat. Een belangrijk j instrument om dat doel te verwe- zenlijken, is de bouw van betaal bare woningen. Maar wat de mo gelijkheden daartoe zijn, hangt af van of de provincie al dan niet vasthoudt aan het zogehe- J| ten bundelingsprincipe. E Dat werd zaterdag duidelijk tij- 173181 dens een PvdA-themadag in -I Dreischor. Aan plannen geen gebrek. De ge- q meente Schouwen-Duiveland a heeft haar woonmilieuvisie, pro- jectontwikkelaar Prowonec II haar ambitieuze Innovation Is- land. De gemeente wil de komen- de tien jaar per jaar minstens J honderdvijftig woningen bou- j wen. Prowonec werkt aan inno vatieve woonprojecten in Scha- rendijke, Brouwershaven, Zon- nemaire, Capelle, Schuddebeurs en Bndnisse. Mooie plannen. Vernieuwende plannen die uit gaan van kleinschalig bouwen in en bij dorpen, om deze zo eco nomische, culturele en maat schappelijke impulsen geven. De kans van slagen is sterk af hankelijk van de provincie Zee land. Die hanteert momenteel het zogeheten bundelingsprinci pe. Voor Schouwen-Duiveland houdt dat in dat 70 procent van MIDDELBURG - Het kabinets plan om havenmeesters van klei ne aan zee gelegen (jacht)havens een lijst te laten bijhouden van alle opvarenden die in- of uitrei zen, is volgens de havenmees ters niet uitvoerbaar. De admini stratie zou zoveel werk opleve ren, dat er extra personeel inge zet moet worden en het aanme ren voor de schippers duurder wordt. De maatregel zou 1 juli 2007 moeten ingaan. Dat zeiden de havenmeesters van IJmuiden, Bruinisse, Mid delburg en Scheveningen zater dag. Als een schip nu in de ha ven aankomt, meert het aan en laat de schipper bij de haven meester weten hoeveel mensen aan boord zijn. De schipper be taalt dan liggeld en toeristenbe lasting. „Vragen om een legitimatie doen we niet. Dat is veel te om slachtig", zegt havenmeester De Ruiter van jachtclub Schevenin- tgen. Ook controleren de haven meesters niet of het opgegeven jaantal opvarenden klopt. Door te registreren wie via de haven het land binnenkomen, wil het kabinet met het oog op terrorisme de grenscontrole ver beteren. Uit een onderzoek van jde Algemene Rekenkamer is vo rig jaar gebleken dat daaraan veel schort. Ook gaan de mare chaussee, de zeehavenpolitie, de douane en de kustwacht samen toezicht houden langs de kust en in kleine havens. De teams worden vanaf 1 maart gericht in gezet om de binnenkomst van mensen en goederen te controle ren. De douane doet samen met de waterpolitie nu ook al steek proeven. In Middelburg ziet havenmees ter Contant het niet zitten om al le schepen te controleren. In die haven meren dagelijks tussen de 150 en 200 schepen aan. „Het is hartstikke duur om dat uit te voeren. De'gemeente vindt het al te veel kosten om hier een ambtenaar neer te zetten voor het innen van de toeristenbelas ting, laat staan wat het kost als iedereen zich hier moet identifi ceren en als we daar lijsten van moeten bijhouden." M Bruinisse staat havenmeester De Boer ook niet te juichen om het systeem in te voeren. „Als ze me vijf euro per boot geven, ga ih het wel bijhouden. Zonder fi nanciële tegemoetkoming is dit [gewoon niet te doen." nieuw te bouwen woningen in Zierikzee moet komen. De reste rende 30 procent mag de ge meente naar eigen inzicht sprei den over de andere kernen op het eiland. En nieuwe plannen mogen, benadrukte wethouder W. Renden (volkshuisvesting), niet ten koste gaan van bestaan de. Wil Innovation Island naast de woonmilieuvisie van de ge meente kans maken, hield Ren den zijn gehoor zaterdag voor, kan dat alleen als de provincie het bundelingsprincipe loslaat. Gebeurt dat niet, dat biedt ge noemde 30 procent onvoldoende ruimte om voldoende te bouwen in of bij de kleine kernen. Over de kans dat de provincie bereid is van die eis af te zien, lo pen de meningen uiteen. Be stuursvoorzitter C. Flipse van Prowonec liet eerder weten bij zonder optimistisch te zijn. Ren den temperde dat optimisme met de opmerking dat hij voor alsnog uit móet gaan van het bundelingsprincipe. Dat, zoals WD-raadslid H. Coomans stel de, het bundelingsprincipe ter discussie zou staan, werd door Renden betwist. Wethouder R. van der Wekken (ruimtelijke ordening) bleek wat optimistischer dan zijn col lega Renden. „Ik denk dat het nieuwe omgevingsplan Zeeland zeker kansen biedt." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ongeveer tien marktkooplieden krijgen van de gemeente Schouwen-Duiveland een gratis vergunning voor het parkeren op parkeerterrein Gasthuisboomgaard. Dat heeft het college van B en W besloten. Normaliter konden de markt kooplieden hun auto naast de marktkraam parkeren, maar door een nieuwe indeling - met onder meer vaste terrassen - is weekmarktlokatie het Haven plein te krap geworden om alle auto's van marktkooplieden te kunnen herbergen. Het gevolg daarvan is dat marktkooplieden hun auto nu parkeren op plaat sen die eigenlijk voor aanwonen- den zijn bedoeld. Ze wijken uit naar Oude of zelfs Nieuwe Ha ven, plaatsen bedoeld voor ver gunninghouders: een ongewens te ontwikkeling die het gemeen tebestuur door het aanbieden van de gratis parkeervergunnin- gen voor de Gasthuisboomgaard een halt toe hoopt te kunnen roe pen. Het verplaatsen van de au to's van de weekmarkt naar par keerterrein Gasthuisboomgaard zorgt voor meer ruimte en dus meer veiligheid. De markt wordt beter bereikbaar voor hulpdiensten. Op parkeerterrein Gasthuis boomgaard - aan de rand van het centrum van Zierikzee - is volgens de mensen van de ge meentelijke dienst controle en toezicht voldoende ruimte om cle auto's van de marktkooplie den neer te kunnen zetten. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De opkomst op de regionale klarinettendag af gelopen zaterdag in Zierikzee was boven verwachting. Bijna tachtig ldarinettisten uit Zee land en West-Brabant waren naar gebouw de Harmonie geko men om onder leiding van San- der van der Loo en Fons Kies man; de twee soloklarinettisten van de Marinierskapel, in één dag tot een uitvoering te komen. „Jullie moeten hier wat zachter spelen", wijst Sander van der Loo aan. De ruim vijftig gevor derde klarinettisten spelen deze maten van Mozarts Eine kleine Nachtmusilc nogmaals. „Dat is beter. Maar hoe we het van avond spelen, laat ik jullie dan wel weten. Dat kan nog verande ren." De hele dag zijn de klari nettisten bezig drie muziekstuk ken in te studeren, 's Avonds zul len zij het resultaat van de work shop laten horen. Om de lippen van de deelnemers te sparen voor de avond, lar deert Van der Loo het instude ren met wetenswaardigheden over de bouw en mogelijkheden van het instrument, het mond stuk en vooral ook het riet. Langs de muren van de zaal staat een stand van klarinetbou wer Buffet Crampon met model len en met dozen met bladmu ziek. „We hebben deze regionale dag georganiseerd omdat zowel Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer als de Zeeuwse Muziek school een jubileum te vieren hadden", vertelt Hans Hest, kla rinetdocent bij de muziek school. „Er wordt in deze regio, in tegenstelling tot Noord- en Midden-Nederland, eigenlijk nooit een klarinettendag georga- niseex-d. Dat kan de reden zijn dat er zoveel deelnemers, van jong tot oud, op af gekomen zijn. Want we hebben niet veel reclame gemaakt." Lichter In de nabijgelegen Theo Thijs- senschool oefenen ondertussen de beginners (maar altijd nog" goed voor drie jaar les) op het themanummer van de Magnifi cent Seven van Elmar Bern stein. „Laat het sprankelender, lichter klinken, niet zo uit de klei getrokken", spoort Fons Kiesman de spelers aan. En weer spelen de deelnemers inge spannen vanaf maat 31. Het avondprogramma verloopt heel afwisselend en succesvol. De beide groepen laten elk apart en gezamenlijk horen wat ze die dag geoefend hebben, met solo's van de beide klarinet tisten van de Marinierskapel. Daarna spelen nog de klari net-ensembles van de muziek scholen uit Breda, Bergen op Zoom, Roosendaal, Goes, Mid delburg en Zierikzee. Uiteinde lijk treden meer dan 120 klari nettisten op. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Wil lem van den Akker uit Burgh-Haamstede is één van de 24 'ambassadeurs'Hij heeft na tuurmonument Kop van Schou wen ingediend als zijn mooiste plek. „Ik zeg al veertig jaar lang dat dit de mooiste plek van Ne derland is. Waar in Nederland vind je zo'n bos met daarachter een uitgestrekt duingebied en strand?" Van den Akker klinkt lyrisch als de verschillende eigenschap pen van 'zijn' gebied opsomt. „De ligging is uniek. Aan de ene kant de strook bebouwing tus sen Westenschouwen en Renes- se, aan de andere kant de stilte en de zee. Het gebied kent een enorme verscheidenheid aan na tuur met het bos, de duinen met de stuifduinen, de natte en dro- Zeeland dingt met twee ge bieden mee naar de titel 'mooiste plek van Neder land'. De eerste ronde start 6 februari en speelt zich af op het internet. Na de eer ste ronde blijven er twaalf deelnemers over, uit elke provincie een. In de tweede ronde kan televisiekijkend Nederland zich uitspreken. Op 13 mei wordt de win naar bekend. Die krijgt 25.000 euro, te besteden aan het winnende gebied. De eerste ronde is te volgen via www.demooisteplek.nl. De verkiezing is een initia tief van de NCRV. ge valleien, de Vroongronden. En niet te vergeten - want dat vind ik heel bijzonder - de don kerte. Als je bij volle maan over het strand loopt, is het alsof je in een een zwart-wit negatief van Daguerre loopt." Voor Van den Akker is het be langrijk dat de Kop van Schou wen voor een groot deel goed toegankelijk is. „Want ook dat is schoonheid." Hij noemt de tientallen kilometers wandel pad, de fiets- en mountainbikes routes en de route voor paard en wagen door het bos. „En ook in de Zeepeduinen zijn wandelpa den uitgezet, al is een groot deel niet toegankelijk - net als de Vroongronden, waar alleen een fietspad is uitgezet." Van den Akker vindt het belang rijk dat mensen hiervan kunnen blijven genieten. „Dit moet beschermd blijven." Daarom heeft hij een project bedacht waaraan hij de 25.000 euro wil besteden als hij wint. „Ik wil dat geld in samenspraak met de beheerders besteden aan een educatief programma. Brugklas sers hebben vaak een kennisma kingsweekend. Die wil ik een ar rangement bieden tegen sterk ge reduceerd tarief waarbij ze door het bos fietsen en over het strand wandelen en van alles le ren over de natuur. Hoe dat pro gramma er uit gaat zien, moet nog verder ontwikkeld worden. Maar ik hoop dat dat ene verle- BRUINISSE - Zeilen op de vierkante centimeter. Dat was zaterdag te zien in de jachthaven van Bruinisse waar 28 Micro Magic-zeilers met elkaar de strijd aangingen. De wedstrijd modelbouw-zeilen werd gevaren in twee klas sen. In de klasse 'goudvloot' werd S. Oosterheert eerste. J. de Jong werd tweede en op de derde plaats eindigde H. Steltenpool. Bij cle 'zilvervloot' kwam J. Woen als win naar uit de bus. Tweede werd H. van den Hondel en op de derde plaats eindigde J. P. de Jonge. MIDDELBURG - Een kapotte stofzuiger heeft vermoede lijk een brand veroorzaakt in het souterrain van een pand aan de Rotterdamsekaai in Middelburg. Dat concludeert de stadsgewestelijke brandweer. Een voorbijganger zag in de nacht van zaterdag op zondag rook uit het pand ko men en sloeg alai-m. Er was zo veel rook, dat de brand weer moeite had de plaats van de brand te ontdekken. Uit eindelijk bleek de houten parketvloer te branden. Boven het souterrain zit een kantoor en daarboven wonen men sen. Daarom heeft de brandweer extra wagens opgeroe pen om te blussen en, vanwege de grote hoeveelheid rook, te ventileren. Niemand raakte gewond. De woningen en het kantoor liepen geen schade op. Het souterrain wel, voornamelijk door de rook. GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag in Goes een 44-jarige man uit Yerseke aanhouden, omdat hij zich misdroeg. De man wilde in de Lombard straat niet voor een politie-auto opzij gaan. Toen de agen ten hem voor de auto weg wilden halen, schopte hij tegen de politie-auto. Hierop werd hij aangehouden. Tegen de Yersekenaar is proces-verbaal opgemaakt. Advertentie www.project-verhuizingen HdM Soloklarinettist en instructeur-voor-één-dag Sander van der Loo vertelt zijn cursisten tussen het spelen door allerlei wetenswaardigheden over het instrument. foto Marijke Folkertsma Advertentie GRATIS VOORLICHTINGSAVOND OVER DE m.m.v. de stichting Platform Aandelen Lease - advocaten - Leaseproces Bij de Duisenberg-regeling krijgt u uw geld (inleg) niet terug. Hoe groot is de kans om uw geld via een procedure wel terug te krijgen? WOENSDAG 8 FEBRUARI MIDDELBURG Hotel Arneville, Buitenruststraat 22, aanvang 19.30 uur Ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor meer informatie bel 0800-2005 of kijk op www.platformaandeienlease.nl of www.leaseproces.nl (Advertentie) Voor Willem van den Akker is de Kop van Schouwen zonder meel de mooiste plek die hij kent. „Het gebied kent een enorme verschei denheid aan natuur met het bos, de duinen, de natte en droge val leien... En niet te vergeten de donkerte." foto Marijke Folkertsma gen meisje uit Arnhem of die branieschopper uit Doetinchem thuis komt en vader en moeder vertelt dat hij in een prachtig ge bied is geweest en dat hij daar naar toe wil met de familie." Naast de Kop van Schouwen dingt ook de Krabbenkreek in Sint-Annaland mee naar de titel 'Mooiste plek van Nederland'. Stratenmaker is een zwaar be roep. Niet in de laatste plaats omdat het gereedschap van het ambacht erg zwaar kan zijn. Neem nou die trilplaat die diuars door een garage van de voor- naar de achter tuin moest worden gesleept. Een taai karwei. Nu vindt een creatieve stra tenmaker daar altijd wel wat op. Dat kleed dat rondslinger de in de garage, daar kon die trilplaat mooi op. Dat sleepte al een stuk makkelijker. Ja, die stratenmaker was heel tevreden over zo veel vinding rijkheid. Al was dat gevoel snel weer over toen de vrouw des huizes kwam informeren of hij de pasgewassen overgor dijnen misschien had gezien?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27