FZC Minder mensen in de bijstand Krabbenkreek kandidaat mooiste plek Regionale klarinettendag onverwacht succes 13 Nieuw beleid werpt zijn vruchten af Verbazing over toename II diefstallen van statenbijbels DUISENBERG-REGELING Tunneloefencentrum in Vlissingen Vrouw in Goes beroofd Man schopt tegen politie-auto Gewonden bij ongeval Zwaar Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 6 februari 2006 Meebrullen met Jan Boezeroen editie Bevelanden-Tholen Hoor Willem van Dam GOES - Het aantal bijstandsge rechtigden op de Bevelanden en in de gemeente Tholen is de laat ste jaren gedaald. Dat komt me de door de invoering van de Wet Werk en Bijstand. Die wet maak te de gemeenten voor de volle honderd procent financieel ver antwoordelijk voor de bijstands uitkeringen. Dat dwong de gemeenten tot een gerichter beleid. Sociale diensten hanteren strengere ei sen bij de beoordeling van bij standsaanvragen en er werden maatregelen getroffen om bij standstrekkers te stimuleren om aan de slag te gaan. In 2004 werd de Algemene Bijstandswet vervangen door de Wet Werk en Bijstand. In de praktijk komt het er op neer, dat gemeenten zich sindsdien meer moeten inspan nen om uitkeringsgerechtig den aan het werk te krijgen. Dat is in een aantal gemeenten ge lukt. Eind vorige maand meldde de gemeente Goes dat het aantal bijstandsgerechtigden er de laat ste jaren is geslonken van zo'n duizend naar ongeveer 750. Die daling vindt Goes nog niet vol doende. 'Iedereen die kan wer ken, moet aan het werk', luidt het credo. Het streven is om driekwart van de 750 cliënten van de sociale dienst weer aan de slag te krij gen. De gemeente Tholen heeft sinds de invoering van de Wet Werk en Bijstand ook een aardig suc cesje geboekt. Daar daalde het aantal bijstandsgerechtigden sinds 2004 met een kleine 50; gend ren: door René van Stee van bijna 270 naar iets meer dan 220. Volgens wethouder M. Velthuis (sociale zaken) heeft de gemeen te Tholen positieve ervaringen met de nieuwe wet. „We hebben veel meer dan voorheen de moge lijkheid om zelf beleid te ma ken." Dat mondde uit in een zogehe ten Work First-project. Dat voorziet in zaken als sollicitatie begeleiding en bemiddeling (on der meer via het reïntegratiebu- reau van het sociale werkvoor zieningschap De Zuidhoek) bij het zoeken naar betaald werk. Gemeenten op de Bevelanden overwegen om zich aan te slui ten bij het project. Daarover zijn gesprekken gaande. Zelfde niveau Het aantal bijstandsgerechtig den in de gemeente Reimers- waal is met iets meer dan 200 op ongeveer hetzelfde niveau geble ven. Dat is vooral te wijten, zegt wethouder C. Knuit, door de problemen bij de kokkelverwer- kende bedrijven in Yerseke. Voorheen konden in die sector nogal eens wat jongeren terecht. Wethouder C. Schippers van de gemeente Noord-Beveland sig naleert een geringe daling van het aantal bijstandsgerechtig den in zijn gemeente: van 62 naar 54. Het aantal uitkeringsgerechtig den in de kaartenbakken van de gemeente Kapelle daalde van bijna honderd naar 85. De ge meente Kapelle heeft inmiddels bij wijze van proef een 'job-hun- ter' ingehuurd, die op zoek gaat naar banen. De gemeente Borsele daarente gen zag het aantal bijstandsge rechtigden sinds 2004 licht toe nemen; van 154 naar 165. Vol gens wethouder F. Tollenaar ge ven die cijfers echter een verte kend beeld. Borsele heeft, aldus de wethouder, de afgelopen ja ren wel degelijk veel gedaan om bijstandklanten aan werk te hel pen. Acht jaar geleden telde Bor sele ongeveer 360 uitkeringstrek- kers. Dat zijn er nu dus bijna 200 minder. Per 1 maart stelt de gemeente Borsele een reïntegra- tieconsulent aan. Die zal zich voornamelijk richten op sociale dienstcliënten 'voor wie wij nog kansen zien.' Borsele kent een vrij groot aantal oudere (boven de 57 jaar) uitkeringstrekkers. Voor die groep is de kans op een baan vrijwel nihil. TERNEUZEN - De Middelburg se kunsthandelaar F. Lauren- tius is verbaasd over het toene mende aantal diefstallen van sta tenbijbels uit kerken. Want vol gens hem gaat het om een hard nekkig misverstand dat al die bijbels zeldzaam en zeer kost baar zijn. Laurentius erkent dat dergelij ke diefstallen veel losmaken om dat er vaak een emotionale waarde aan statenbijbels is ver bonden. „Weliswaar hebben zij een duur uiterlijk, maar een heel hoge ver- zamelaarswaarde hebben zij vaak niet. Restaureren is vaak kostbaarder. Maar mooie exem plaren zijn gemakkelijk te ver krijgen tegen prijzen die liggen tussen de honderd en vijfhon derd euro. Zeldzame bijbels brengen rond achttienhonderd euro op. Vaak gaat het dan om exemplaren uit de zeventiende eeuw waarin prenten zijn bijge bonden", legt hij uit. Laurentius reageert hiermee op de inbraakgolf in zeven kerken in West-Zeeuws-Vlaanderen. De hervormde kerk in Schoon- dijke werd woensdagnacht het zwaarst getroffen. Niet alleen werd een pas gerestaureerde sta tenbijbel gestolen, uit een ander exemplaar werden kostbare prenten gesneden. Die worden vaak ingelijst om aan de muur te hangen. «Die prenten zijn in ieder geval heel erg gewild. In de meeste ge vallen gaat het om een dubbele prent van twee halve wereldbol len, in het midden van de bijbel. In jargon noemen wij dat de he misferen." Zodra Laurentius een statenbij bel aangeboden krijgt, onder zoekt hij altijd de herkomst. Is die onduidelijk of dubieus, dan koopt hij hem niet. Het is niet ongebruikelijk dat in dergelijke gevallen de politie wordt inge- Jack Westdorp bij de Krabbenkreek. Zeeland dingt met twee gebieden mee naar de titel 'mooiste plek van Nederland': de Kop van Schouwen en de Krabbe- kreek bij Sint Annaland. De eerste ronde start 6 februari en speelt zich af op het internet. Na de eerste ronde blijft uit elke provincie een kandidaat over. In de tweede ronde kan televisie kijkend Nederland zich uitspreken. Op 13 mei wordt de win naar bekend. Die krijgt 25.000 euro, te besteden aan het win nende gebied. De eerste ronde is te volgen via www.demooiste- plek.nl. De verkiezing is een initiatief van de NCRV. door Cornelleke Blok SINT-ANNALAND - Op de dijk bij de haven van Sint-Annaland kijk je uit over de Krabben kreek: een bijzonder natuurge bied tussen het eiland Tholen en Sint-Philipsland. Het is onder deel van Nationaal Park De Oos- terschelde. Jack Westdorp (40) woont er al bijna zijn hele leven om de hoek. „Vroeger kwam ik er al om krukels te zoeken of te zwemmen. Hoe ouder je wordt, hoe meer je het gaat waarderen. Je reist de hele wereld af om bij zondere plekken te zien, terwijl om de hoek een prachtig gebied ligt." De variatie van de Krabben kreek spreekt Westdorp het meest aan. „Het gaat mij om de totaalheid. Het lijkt één grote plas water, maar het is veel meer dan dat." De Krabben kreek zit vol unieke slikken en schorren. „Het mooie is dat het totaal ongerept is. Als je op de dijk staat, zie je geen industrie of wegen. Je kunt genieten van de rust, de vogels en de boten die voorbij varen." Het natuurgebied is voor ieder een toegankelijk. „Ik vind het belangrijk dat je van natuur kunt genieten. Je ziet steeds meer gebieden die afgesloten worden voor publiek. Als je hier de dijk op loopt, sta je meteen midden in het gebied." Westdorp wil Tholen en Sint- Annaland op de kaart zetten. „Het gebied staat op dit mo ment niet echt prominent in the picture." Daar wil hij verande ring in brengen. „Ik wil niet al leen de natuur laten zien, maar ook wat mensen met de natuur kunnen doen." De Krabbenkreek krijgt een steeds belangrijkere recreatieve functie. „De nattelaarzentocht van Staatsbosbeheer door de schorren is echt een aanrader. De schorren lijken één vlakte te door Inge Heuff ZIERIKZEE - Dc opkomst op de regionale klarinettendag af gelopen zaterdag in Zierikzee was boven verwachting. Bijna tachtig klarinettisten uit Zee land en West-Brabant waren naar gebouw De Harmonie ge komen om onder leiding van Sander van der Loo en Fons Kiesman; de twee soloklarinet tisten van de Marinierskapel, in één dag tot een uitvoering te ko- „Jullie moeten hier wat zachter spelen", wijst Sander van der Loo aan. De ruim vijftig gevor derde klarinettisten spelen deze maten van Mozarts Eine kleine Nachtmusik nogmaals. „Dat is beter. Maar hoe we het van avond spelen, laat ik jullie dan wel weten. Dat kan nog verande ren." De hele dag zijn de klari nettisten bezig drie muziekstuk ken in te studeren, 's Avonds zul len zij het resultaat van de work shop laten horen. Om de lippen van de deelnemers (Advertentie) De totale schade van de inbra ken in de zeven West-Zeeuws- Vlaamse kerken was gisteren nog niet bekend. In In Schoon- dijke gaat het vermoedelijk om enkele duizenden euro's, mede omdat de gestolen statenbijbel nog maar pas was gerestau reerd. De overige kerken heb ben vooral braakschade opgelo pen. GRATIS VOORLICHTINGSAVOND OVER DE n.m.v, de stichting Platform Aandelen L e - advocaten - Leaseproces Bij de Duisenberg-regeling krijgt u uw geld (inleg) njet terug. Hoe groot is de kans om uw geld via een procedure wel terug te krijgen? WOENSDAG 8 FEBRUARI MIDDELBURG Hotel Arneville, Buitenruststraat 22, aanvang 19.30 uur Ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor meer informatie bel 0800-2005 of kijk op www.platformaandelenlease.nl of www.leaseproces.nl te sparen voor de avond, lar deert Van der Loo het instude ren met wetenswaardigheden over de bouw en mogelijkheden van het instrument, het mond stuk en vooral ook het riet. Langs de muren van de zaal staat een stand van klarinetbou wer Buffet Crampon met model len en met dozen met bladmu ziek. „We hebben deze regionale dag georganiseerd omdat zowel Ko ninklijke Harmonie Kunst en Eer als de Zeeuwse Muziek school een .jubileum te vieren hadden", vertelt Hans Hest, kla rinetdocent bij de muziek school. „Er wordt in deze regio, in tegenstelling tot Noord- en Midden-Nederland, eigenlijk nooit een klarinettendag georga niseerd. Dat kan de reden zijn dat er zoveel deelnemers, van jong tot oud, op af gekomen zijn. Want we hebben niet veel reclame gemaakt." Lichter In de nabijgelegen Theo Thijs- senschool oefenen ondertussen de beginners (maar altijd nog goed voor drie jaar les) op het themanummer van de Magnifi cent Seven van Elmar Bern stein. „Laat het sprankelender, lichter klinken, niet zo uit de klei getrokken", spoort Fons Kiesman de spelers aan. En weer spelen de deelnemers inge spannen vanaf maat 31. Het avondprogramma verloopt heel afwisselend en succesvol. De beide groepen laten elk apart VLISSINGEN - Een Zeeuws opleidingscentrum voor brandbestrijding in tunnels is een goed idee. Maar daar voor hoeft geen nieuw complex gebouwd te worden, vin den commandant R. Maljaars van de stadsgewestelijke brandweer en burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlissingen. Uitbreiding van het bestaande Trainingscen trum van de brandweer in Vlissingen is beter en eenvoudi ger. Commissaris van de koningin W. van Gelder pleitte deze week voor een Zeeuws kennis- en opleidingscentrum voor tunnelbranden. Zijn voorstel werd warm onthaald door de commandanten van de korpsen aan weerszijden van de Westerscheldetunnel, in Borsele en Terneuzen, en door burgemeester J. Lonink van Terneuzen. Hun gedach ten gingen uit naar een compleet nieuw centrum. Lonink merkte tevens op dat er meer cursussen gegeven moeten worden dan alleen brandbestrijding in tunnels. Niemand bedacht dat er al een Trainingscentrum voor de brand weer is, in de Buitenhaven van Vlissingen. Het centrum is volgens Maljaars en Van Dok-van Weele bijzonder ge schikt voor uitbreiding en kan zo eenvoudig de geuite wens in vervulling doen gaan. „We moeten nu niet iets nieuws gaan verzinnen, maar versterken wat er al is", be pleit Maljaars. GOES - Een 63-jarige vrouw uit Goes is zaterdagavond omstreeks 21.00 uur in de Willem Barentszstraat in haar woonplaats van haar tas beroofd. De daders zijn twee - nog onbekende - ngens die haar de tas van haar schouder trokken. In de tas zaten waardepapieren en enkele euro's. Man schopt tegen politie-auto. GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag in Goes een 44-jarige man uit Yerseke aanhouden, omdat hij zich misdroeg. De man wilde in de Lombard straat niet voor een politie-auto opzij gaan. Toen de agen ten hem voor de auto weg wilden halen, schopte hij tegen de politie-auto. Hierop werd hij aangehouden. MIDDELBURG - Een man uit Arnemuiden en een vrouw uit Middelburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag met hoofd- en nekklachten naar het ziekenhuis gebracht nadat ze met hun auto tegen een lantaarnpaal waren gere den. Dat gebéurde op de Kanaalweg in Middelburg, bij het NS-station. De Arnemuidenaar bestuurde de auto. Toen hij van de Stationsbrug afkwam en de Kanaalweg opdraaide, raakte hij de stoeprand en verloor de controle over de auto. Hij ramde daarop een lantaarnpaal. Advertentie v project-verhuizingen n! P V foto Willem Mieras zijn, maar als jé er in loopt, zie je elkaar niet meer." Maar er is meer. „We hebben hier sinds kort een bedrijf dat 's zomers zeiljachten verhuurt, er zijn rondvaarten en veel sportvisbo- ten." Bij de haven,'voorzien van een nieuwe'promenade, is ook een kunstmatig strandje aangelegd. „Veel mensen uit Sint-Anna land hebben een eigen boot. In de zomer varen ze naar de zand plaat om daar aan het strand te liggen of te barbecuen." West dorp is niet bang dat de recrea tie ten koste gaat van de natuur. „Als iedereen zich aan de regels houdt, kunnen we nog lang van het gebied genieten." en gezamenlijk horen wat ze die dag geoefend hebben, met solo's van de beide klarinettisten van de Marinierskapel. Daarna spe len nog de klarinet-ensembles van de muziekscholen uit Breda, Bergen op Zoom, Roosendaal, Goes, Middelburg en Zierikzee. Uiteindelijk treden meer dan 120 klarinettisten op. zeeuwse almanak Soloklarinettist en instructeur-voor-één-dag Sander van der Loo vertelt zijn cursisten tussen het spelen door allerlei wetenswaardig heden over het instrument. foto Marijke Folkertsma Stratenmaker is een zwaar be roep. Niet in de laatste plaats omdat het gereedschap van het ambacht erg zwaar kan zijn. Neem nou die trilplaat die dwars door een garage van de voor- naar de achter tuin moest ivorden gesleept. Een taai kanvei. Nu vindt een creatieve stra tenmaker daar altijd wel wat op. Dat kleed dat rondslinger de in de garage, daar kon die trilplaat mooi op. Dat sleepte al een stuk makkelijker. Ja, die stratenmaker was heel tevreden over zo veel vinding rijkheid. Al was dat gevoel snel weer over toen de vrouw des huizes kioam informeren of hij de pasgewassen overgor dijnen misschien had gezien?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23