Extra rust doet Niels Koole goed Betere techniek beperkt hockeyblessures PZC Tafeltennisteams doen goede zaken in kampioensrace W@ ^(SirDsirDgg" Fantoom Tennis team MTO mag met eer strijken René Lindenbergh is favoriet op ZK tennis 22! Belg Pieter Rijnders snelt opnieuw naar zege in halve marathon Cadzand RUGNUMMER Streakers Sports Illustrated: Goud voor Bos en Groenewold maandag 6 februari 2006 door Koen de Vries CADZAND-BAD - Wat doet een sporter die er niet uithaalt wat erin zit? Hij doet er een schepje bovenop. Voor Niels Koole gaat die vlieger echter niet op. De atleet uit Zoutelan- de doet het sinds de zomer juist wat rustiger aan en heeft daar baat bij. Gisteren greep hij in Cadzand-Bad de Zeeuwse titel op de halve marathon. Koole kwam niet als eerste over de finish in de dichte Zeeuw- se-Vlaamse mist. Die eer was weggelegd voor de Belg Pieter Rijnders. De 29-jarige atleet uit Aarschot was een klasse apart in de midwinter halve marathon van atletiekvereniging De Wie lingen, een wedstrijd waaraan ook de Zeeuwse titelstrijd ver bonden is. De nummer vijf van het Belgische crossklassement won niet alleen de halve mara thon, hij was zelfs sneller dan al le deelnemers aan de wedstrijd over vijf kilometer. Bij de vrouwen won Frederique Versluijs uit Zuidzande. De Zeeuws-Vlaamse met een Zwit sers paspoort is net twee weken terug van een mislukte poging om met haar familie een be staan in Zwitserland op te bou wen. Dat Pieter Rijnders in Cadzand aan de start kwam, had alles te maken met het papiertje dat hij ondertekende na zijn zege van vorig jaar. Toen was hij een toe rist die op de kalender zag dat in Cadzand een wedstrijdje werd gehouden. Het was een mooie training voor de atleet die op de weg terug was na een lange blessure. Na zijn zege beloofde Rijnders schriftelijk dat hij ervoor zou zorgen dat de wisselbeker bij de volgende editie in Cadzand zou staan. „Ik ben het hele jaar ei genlijk nooit in de buurt ge weest. Daarom ben ik hem van daag maar komen brengen", gaf hij aan. En nu hij er toch was, wilde hij ook het parkoersrecord dat Sepp Vermeulen in 1993 vestig de (1.08.01) wel verbeteren. Rijn ders zit sinds vorig jaar goed in zijn vel. Hij mocht zelfs voor Bel gië uitkomen op het EK veldlo pen in Tilburg, waar hij ietwat tegenvallend 73e werd. Het par koers was hem niet zwaar ge noeg. Dat was het gisteren in Cad zand wel, maar nu was het weer iets te zwaar om het in record tijd af te leggen. De Belgische onderwijzer zat halverwege nog op schema, maar had al veel ge geven op een loodzwaar traject over het strand. Daarna blies de wind hem ook nog eens recht in het gezicht en kreeg hij in de laatste kilometers kramp, het geen hem dwong even halt te houden. Desondanks ging Rijnders met bijna drie minuten voorsprong over de streep: 1.11.19. „Die wis selbeker neem ik deze keer niet mee", glimlachte hij na afloop. „Ik weet niet of ik volgend jaar weer 160 kilometer heen en 160 kilometer terug wil rijden." Onzekerheid Achter de Belg werd Niels Koole tweede, in 1.14.16. Hij ver keerde lange tijd in onzekerheid over zijn positie omdat hij door de dichte mist geen voorgangers kon ontdekken. Reijnders was met de snelle deelnemers aan de vijf kilometer meegeslopen, maar waren er nog meer die dat hadden gedaan? Aanvankelijk liep Koole in een flinke groep, die steeds verder uitdunde. Óp het zware traject over het strand haakte de een na Niels Koole (30) moet nog een groot aantal lopers in zijn gezelschap dulden, waaronder Theo Rabout (10) en Leonard van Putten (88), maar zal later solo naar de tweede plaats in de halve marathon in Cadzand snellen. foto Wim Kooyman de ander af, onder wie een flink aantal Belgen, Vlissinger Fran- ky Beljaars, Delta Sport-lid Leo nard van Putten en verrassend ook verdedigend Zeeuws kam pioen Theo Rabout uit Aarden burg. Parkoersrecordhouder Sepp Vermeulen uit Koewacht kon lang bijblijven, net als Oost- burger Sjaak Luteijn. Na vijftien kilometer sloeg Koole echter een gaatje en liet zich niet meer achterhalen. De advocaat uit Zoutelande heeft zijn lichaam eindelijk leren ken nen. Tot deze zomer trainde hij doordeweeks keihard, waardoor hij bij wedstrijden in het week einde vermoeid aan de start stond. Deze zomer gooide hij het roer drastisch om. Koole traint korter en intensiever en heeft nu wel de kracht om in wedstrijden te presteren. „Dat heb ik na al die jaren ein delijk geleerd", gaf Koole toe. Vorig jaar moest hij in Cadzand nog opgeven omdat hij over- traind was. Nu is alles anders: „Ik ben begonnen aan mijn twee de jeugd. Sinds deze zomer ga ik steeds sneller." Niet alleen Niels Koole heeft de opgaande lijn te pakken. Dat heeft ook de 48-jarige Sjaak Lu teijn uit Oostburg. De compu ter-deskundige bij Dow liep gis teren een indrukwekkende race en werd vierde. Hij verloor de sprint om de derde plaats van Geert Sneppe uit Sint Kruis. De lichtvoetige veteraan die zich in zijn leeftijdsklasse (45-50-jarigen) bij de topdrie van Nederland mag rekenen, verbeterde zijn persoonlijk re cord met liefst drie minuten naar 1.14.45. Daarmee bleef hij de zestien jaar jongere Theo Ra bout ruim een minuut voor en Sepp Vermeulen zelfs twee mi nuten. Aan de vijftiende editie van de midwinter halve marathon de den gisteren 320 atleten mee. Dat waren er meer dan de orga nisatoren verwacht hadden. Ze hadden niet genoeg rugnum mers, waardoor een aantal deel nemers met een piepklein kaart je met daarop een nummer over het fraaie parkoers snelde. door Alex Krappen GOES - De Zeeuwse tafeltennis teams in de landelijke competi tie deden goede zaken in de race om de titels. De mannen van TTC Middelburg wonnen bij Alkmaar'71 (7-3), de SAR-man- nen met 8-2 tegen Rijnsoever. De SAR-vrouwen boekten tegen Docos 2 een 6-4-zege. Bij TTC Middelburg bleef super sub Wim Wegman ongeslagen, evenals Jan-Henk Bomhof. Marc Hackenberg won slechts eenmaal. Toch heerste er tevre denheid in het Middelburgse kamp, want de laatste drie wed strijden werden allemaal met twee punten verschil in de vijf de game gewonnen. De 7-3-zege biedt goede vooruitzichten op de titel in de tweede divisie. De mannen van SAR zetten hun misser van vorige week (6-4-ver- lies tegen De Sprint) recht met een 8-2-zege op Rijnsoever. Den nis Verdunnen bleef ongesla gen, Pascal Neve en Wim 't Hooft wonnen beiden tweemaal. De vrouwen van SAR namen met Docos 2 een lastige horde (6-4). Fraai was het optreden van Lacey Koole met drie zeges. Haar zus Audrey voegde er er twee bij, Lindsey Boerdam scoorde niet. SAR gaat aan kop. Een klasse lager won SAR 2 met 7-3 van Shot'65. Marieke Mun- ne was niet te stoppen met drie zeges, Nathalie van Wolffelaar (2x) en Chantal Remorie (lx) zorgen voor de overige punten. Een nuttige zege, Shot'65 is een van de concurrenten voor hand having in deze klasse. In de hoofdklasse A bij de man nen veegde TTCM 2 Red Stars 2 van tafel: 9-1. Alleen Leo Zuid- weg verloor een partij. Met nog een duel tegoed staan de Middel burgse reserves er helemaal bij. Ook omdat degradatiekandi daat Smash'76 drie punten mee- snoepte bij koploper Hotak'68. In de hoofdklasse B blijft TTCM 3 het goed doen. In Breda werd met 8-2 van hekkensluiter Bel- crum 4 gewonnen, Hialir Bislip bleef ongeslagen, Michel Spe' ling en Alex Krappen wonJ beiden tweemaal. TTCM 3 leiè. maar in de komende weke: wachten de sterke teams. SAR 2 verloor het voor handig, ving belangrijke duel met Tic< 6-4. Johan 't Hooft won tw«. maal, Mare Maas een keer. Nat. mi Schelfhout kwam niet tot sta ren. SAR 2 staat nog derdt maar heeft een wedstrijd me; gespeeld dan de concurrenten, Jongens In de jongens A-klasse trofTIf Middelburg het zwaar gehaven de HBC 2, dat met twee inval. Iers speelde. De wedstrijd dan ook snel klaar. Het were 8-2 voor TTCM en daarmee meteen het enige team uitgescha-j keld dat het de Middelburgen, nog lastig kon maken. Een klasse lager leed Reynaerj een teleurstellende 7-3-neder- laag tegen het matige Leogant Een vormcrisis van Stefan Pié ters en de niet optimale vooral reiding van Tsjung Yuen Zhai;' leidden ertoe dat het duo ampj een vuist konden maken. R> dan ook, Reynaert komt teko: om mee te doen voor de titel. Anders is dat voor Arnemuide dat met 8-2 won van Treffen Wilbert Poppe was goed q dreef met drie zeges. Amemii den greep door deze zege dék- ding, het verschil met numrr? twee Shot'65 is twee punten. In de C-klasse werd naar he duel in Middelburg van TTCMl tegen NTTC met bezorgdhs vooruit gekeken. Onterecht,» bleek. Niet alleen won TT( met 7-3, de zege viel boven; te klein uit. Het had minii 8-2 moeten zijn en zelfs 9-1 kd nen zijn. Echt een ramp w; de verloren punten niet. 2 nam de kop over van NTTC. Scaldina kwam in Heemstede» kort tegen HBC 4: 9-1. Noord-Hollanders waren tacj tisch en technisch een stuk vei. der dan de Schouwenaren, Koe: van Velthoven redde de eer. He Zierikzeese team staat vijfdei nog net een puntje voor Vitac. door Norbert Kleinherenbrink De hockeysport levert jaarlijks in Nederland 29.000 blessures op. Deze kwetsuren vergen alle een medi sche behandeling. Van dat aantal die nen 8800 spelers zich tot de afdeling spoedeisende hulp van een ziekenhuis te wenden. In 2400 gevallen is er spra ke van een hoofdblessure. Die verontrustende cijfers maakte bondsvoorzitter André Bolhuis be kend tijdens het achtste Nationaal Hockeycongres in Utrecht. De schei dende oud-international baseert zich op uitgebreid onderzoek naar ernstig hoofdletsel in het hockey en op het in- Emiel Dorst maakte zater dag zijn negentiende doel punt in de hoofdklasse namens Kloetinge. Dat de voetballer uit Bruinisse die treffer in een uitwedstrijd maakte (tegen Scheveningen) was opmerkelij ker. Het was immers pas de derde keer dat Dorst in een uit- duel scoorde voor Kloetinge. Eerder deed hij dat tegen Mar ken november 2002) en Rijns- burgse Boys (december 2003). Zijn overige zestien doelpun ten in de hoofdklasse maakte hij allemaal op het eigen ver trouwde Wesselopark. gevoerde informatie- en registratiesys teem van blessures onder duizend spe lers van veertien verenigingen. Van het aantal slachtoffers met hoofdlet sel lopen ongeveer veertig spelers een hersenschudding op. Bij zestig hock eyers is sprake van hersenletsel of een schedelfractuur. Opvallend is dat spe lers tot twaalf jaar niet of nauwelijks geblesseerd raken. Het spel in en rond de cirkel levert het meeste gevaar op, zo is uit het on derzoek gebleken. De risico's zitten in een ongecontroleerde techniek, in drukte in de cirkel, in vrije slagen in de richting van de cirkel die vaak om hoog gaan en in de strafcorner. Vol gens het rapport levert een foutieve uitvoering van de vrije slag naar de cirkel de meeste hoofdblessures op, veel meer dan de gevreesde strafcor ner. De aanbevelingen die de onderzoe kers in hun rapport hebben gedaan om de gevaren in het hockey terug te dringen, zijn door het bondsbestuur dankbaar overgenomen. Het advies om een techniekverbetering op alle ni- veau's te bewerkstelligen, juicht Bol huis toe. Ook het idee het toezicht op het juiste gebruik van techniek te ver groten, kon op bijval van de bonds voorzitter rekenen. „We gaan bij clubs en trainers en coaches de diver se technieken extra onder de aan dacht brengen. We verwachten dat spelers daardoor beter en meer gecon troleerd gaan slaan en ook voorzichti ger worden in hun spel." Argentijnse forehand Bolhuis wil in overleg met de interna tionale hockeyfederatie (FIH) ook de spelregels daar waar nodig aanpas sen. Het afschaffen in de nabije toe komst van de beruchte lage Argentijn se forehand noemde hij een goede maatregel. De Belgische supporters moesten zaterdag in Antwerpen toch iets doen om de Nederlandse korfballers uit hun concentratie te halen! Ze wil den hun nationale ploeg niet zo maar naar de slachtbank laten leiden door Oranje. Dus haalden ze alles uit de kast. Van spreekkoren tot naaktlo pers. De supporterclub van de Belgen, die de dubieuze naam 'Alles kapot' draagt, begon allereerst met het lastig vallen van Leon Simons en Mady Tims. De eerste kreeg minutenlang de kreet 'Dikke Leon' naar zijn hoofd ge slingerd, de tweede moest accepteren dat de Belgen herhaaldelijk 'Mady laat je tieten zien' scandeerden. Daar mee werd verwezen naar haar reporta ge in Playboy, twee jaar geleden. De ook ietwat te corpulente Simons liet zich er danig door afleiden. De veel Het Amerikaanse sportweekblad Sports Illustrated voorspelt in haar olympische editie dat de Nederland se schaatsers in Turijn zeven medailles winnen: twee keer goud, tweemaal zilver en driemaal brons. Renate Groene wold wint het goud op de 3000 meter en Jan Bos op de 1000 meter. Nederland wint volgens de prognose van SI twee keer zil ver op het onderdeel ploegachtervolging. Voor Ireen Wüst (1500 meter), Renate Groenewold (5000 meter) en Sven Kramer (5000 meter) wacht het brons. Voor Carl Verhei- jen, Bob de Jong, Simon Kuipers en Erben Wennemars is er geen medaille. Ook onderzoek naar persoonlijke be schermingsmiddelen (helm, masker, bitje voor de tanden) en een verdere invoering van dergelijke attributen kan het hockey volgens de preses veili ger maken. ANP voudig international - zaterdag speel de hij zijn 54e, gisteren zijn 55e - scoorde niet in Antwerpen. Tims haal de daarentegen wel haar niveau. Het 'hoogtepunt' kwam tien minuten voor rust. Bij de stand van 3-9 liepen twee streakers op het veld, uniek in de korfbalsport. De twee mannen, die alleen een rood stringetje aan hadden, bleven een minuutje uit de greep van de officials en werden toen verwij derd. „Ik vond het wel grappig", zei Oranje-speler Wim Scholtmeijer na afloop. „Jammer dat het mannen wa ren. Maar misschien houden ze mor gen rekening met mijn smaak." In Driebergen bleef het gisteren ech ter rustig. Nederland won er wel wat ruimer dan in Antwerpen: 21-12 te genover 20-15. Wellicht ook omdat de Nederlanders daar wat rustiger hun sport konden beoefenen. Het sporttijdschrift heeft veel vertrouwen in Peter Muel ler, de coach van Noorwegen. Eskil Ervik wint de 5000 me ter en Lasse Saetre de 10.000. Het blad ziet de Noren ook nog eens de ploegachtervolging bij de mannen winnen. Prognose Sports Illustrated. Mannen. 500 meter: Wotherspoon, Cheek, Kato; 1000 meter: Bos, Davis, Dorofejev; 1500 meter: Hedrick, Fabris, Davis5000 meter: Ervik, Hedrick, Kramer; 10,000 meter: Saetre, Hedrick, Ervik; Achtervolging: Noorwe gen, Nederland, Verenigde Staten. Vrouwen. 500 meter: Manli Wang, Wolf, Zjoerova; 1000 meter: Friesinger, Simionato, Rodriguez; 1500 meter: Friesinger, Klas sen, Wüst; 3000 meter: Groenewold, Friesinger, Klassen; 5000 meter: Sablikova, Pechstein. Groenewold; Achtervolging: Duits land, Nederland, Canada. MEXICO CITY - Roy Makaay mag zich in Duitsland dan de bijnaam Het Fantoom hebben verworven, Gabriel Pereyra lijkt de eigenaar van de Mid den-Amerikaanse variant daarvan. Omdat de Argentijnse aanvaller van de Mexicaanse voetbalclub Cruz Azul net als Makaay geregeld scoort, maar óók vanwege zijn verschijning. Zo vierde Pereyra zijn doelpunt tegen Tolu- ca dit weekeinde op een wel heel bijzondere manier. foto Henry Romero/RTR door Sven Bakker GOES - Beide teams zijn al zo goed als zeker geplaatst voor de play-offs van het wintercircuit PrivaZorg Zeeland. Dus ging de strijd tussen MTO en Tennis- school Dennis Helleman vooral om de eer. En om wie zich ach ter het oppermachtige Allround het sterkste team van de compe titie mag noemen. MTO trok met 32-28 aan het langste eind. Het eerste mannenenkel was een spannende confrontatie tus sen MTO'er René Lindenbergh en Brian Dijkstra. Beide man nen deden weinig voor elkaar onder, zodat de eindstand op 5-5 werd bepaald. Voor MTO de den Jurran Schut, Sven Venneu- len en Dennis Boudewijns goede zaken door de winst te pakken in het enkel. Gareth Lau en Fer ry Sonnemans wonnen namens Tennisschool DH, zodat de stand toch nog enigszins in even wicht bleef. Drie van de vier vrouwenenkel spelen leverden punten op voor TDH, het team uit Vlissingen. Kim Dijkstra versloeg Karlijn Agten (7-2), Caro Schuitema won van Stephanie Pauwels (7-2) en Anneke Hoogesteger was nipt de meerdere van Ingrid Saman (7-6). Alleen Jeantien van den Dries won namens MTO met 7-4 van Naomi Hille- brand. Het verschil werd door MTO ge maakt in de mannendubbelspf len, die alledrie in winst werde omgezet. De meest overtuigend zege was die in het eerste mac- nendubbel. René Lindenberj en Sjoerd Huis in 't Veld Ferry Sonnemans en Garei Lau met 11-2 een pak op te broek. Het MTO-duo Jute Schut/Rob Hendriks ve Brian Dijkstra/Dennis Helle man met 8-6 en het koppel Sve Vermeulen/Dennis Boudewip was te sterk voor Jaimy en Stan ley Bish: 8-5. Bij de vrouwen speelden Karlij. Agten en Jeantien van den Drie met 7-7 gelijk tegen i Hillebrand/Kim Dijkstra. L- grid Saman en Stephanie Pau* els moesten met 4-7 de zegel; ten aan TDH'ers Caro Schuitf ma en Anneke Hoogesteger. Play-offticket Het andere duel van de zaterdag avond, MLTC-'t Halve Maantji eindigde in 32-28. Die twee plof gen zijn de belangrijkste gega digden voor het vierde en laai ste play-offticket en staan m met nog één wedstrijd te speli op de gedeelde vierde plaats. Halve Maantje moet echter n« spelen tegen het sterke AH round, terwijl MLTC het neemt tegen het op de voor laatste plaats bivakkerend: team van Topshot. Over twee weken speelt Allstan tegen ZieZoom en ontmoet All round Topshot. door Sven Bakker GOES - Voor het Zeeuws kam pioenschap tennis, dat vandaag begint, hebben zich in de 3-cate gorie elf mannen en zeven vrou wen ingeschreven. De titelstrijd wordt gehouden in Goes en Ka- pelle. De favoriet bij de mannen is René Lindenbergh, de nummer één van de plaatsingslijst. Ook vorig jaar was de Goesenaar fa voriet bij het kampioenschap, maar toen moest hij de overwin ning in de 3-categorie laten aan Harold Schipper. Ook Schipper doet dit jaar weer mee en is als tweede ingeschaald. Dylan Blackman en Gareth L zijn de andere spelers die opé plaatsingslijst staan. Ook mtë er rekening worden gehoude met Brian Dijkstra, die pen weekeinde in het winteré cuit nog gelijkspeelde tegen Lin denbergh. Bij de vrouwen is Marjan Gansf man de grote afwezige in hete: kelspel. Zij geeft er de voorkeï aan om in het gemengddubbe spel (met Jacco de Looff) enk' vrouwendubbelspel (met Jean tien van den Dries) deel te Df men. Daardoor is Van den Dri als eerste geplaatst in het enkel spel en zijn Saskia Oranje enS:- phie de Schepper als tweeden- derde ingeschaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22