Razernij spotprenten houdt aan Leden en top D66 ruziën over congres PZC Feyenoord heerst in de klassieker Goudstikker-collectie terug naar erfgename Rellen in Libanon en Syrië, demonstraties in Istanboel en Brussel Silo ontploft, 2,5 miljoen liter mest stroomt over land Weer protesten in bossen Schinveld Iran zet IAEA de voet dwars Kostbare punten voor Kloetinge Belg wint halve marathon Doden door smog in Vlaanderen Mediacampagne voor beter imago islam in Westen ;248e jaargang no. 31 maandag 6 februari 2006 los nummer 1,25 PZC van onze redactie buitenland BEIROET - De Libanese mi nister Hassan al Sabih van Binnenlandse Zaken is gis teravond afgetreden vanwe ge gewelddadige protesten van moslimradicalen die eerder die dag de Deense missie in Beiroet in brand staken en kerken en Maria beelden vernielden in wij ken waar christelijke Ara bieren wonen. des van Denemarken en Noorwe gen in de Syrische hoofdstad Da mascus in brand gestoken. De Syrische oproerpolitie kon voor komen dat de demonstranten ook de Franse ambassade plat brandden. Ook in Afghanistan hebben hon derden moslims gedemonstreerd tegen de spotprenten. Het Irake se ministerie van Vervoer heeft zijn contacten met Denemarken verbroken. Iran trok dit week einde uit protest zijn ambassa deur terug uit Denemarken. Militanten in de Iraakse stad Ra- madi hebben de bevolking opge roepen om Denen en niet-mos- lims op te blazen. In Jordanië, waar een progressieve moslim krant ook een paar spotprenten publiceerde, werden twee redac teuren gearresteerd op grond van 'het beledigen van de reli gie'. In Libanon riep een radica le geestelijke op tot de ont hoofding van de redacteur van de Deense krant die de cartoons in september vorig jaar publi ceerde. Christelijke Arabieren in Libanon hebben opgeroepen vandaag te staken uit protest te gen het geweld van radicale mos lims. In Turkije probeerde een woe dende menigte gisteren naar het Deense consulaat in Istanboel te trekken. De Turkse politie voer de de veiligheidsmaatregelen op en slaagde erin de betogers te gen te houden. Ook in Brussel werd actie gevoerd. Ongeveer vierduizend mensen, vooral mos limjongeren, gingen de straat. GPD/ANP 'Volgens de minister was het ge weld 'onacceptabel'. Hij weiger de echter soldaten van het toege snelde Libanese leger de op- [dracht te geven om het vuur te [openen op de demonstranten. Politie en leger vuurden wel in de lucht maar dat maakte be perkte indruk op de meute van iongeveer 15.000 moslimradica len die protesteerden tegen de ['spotprenten van de profeet Mo hammed. De Deense regering heeft de Libanese autoriteiten zwaar bekritiseerd. Volgens de Denen hebben de autoriteiten bijna niets gedaan om te voorko men dat hun missie in brand werd gestoken. De Deense en Noorse autoriteiten hebben hun burgers opgeroepen om Liba- en Syrië te verlaten. De Ne derlandse ambassade in Beiroet heeft verschillende Nederlan ders in Libanon telefonisch mee- uit te kijken. Bij het am bassadegebouw zelf zijn giste ren vernielingen aangericht. werden de ambassa- van onze redactie binnenland MUSSELKANAAL - Een explo sie in een mestsilo deed zater dagochtend 2,5 miljoen liter drijfmest over landerijen in Musselkanaal spatten. De ontploffing werd pas uren la ter ontdekt door een voorbijgan ger die de eigenaar van de silo 'waarschuwde. perceel land van honderd bij driehonderd meter was toen al geheel ondergelopen, maar ook stroomde de mest in de ggende sloten. De silo werd door de explosie aan de ach terkant volledig uit elkaar gere ten. De oorzaak van de explosie is niet bekend, het onderzoek van de technische recherche vergt nog enkele dagen. Op voorstel van de milieupolitie en medewerkers van het water- p zijn op diverse plaatsen dammen geplaatst om verdere vervuiling te voorkomen. Enkele stuwen werden omhoog gezet. GPD De onrust binnen D66 duurt voort. Leden eisen een extra con gres om de chaos binnen de par tij te bespreken. Het hoofdbe stuur weigert dat uit te schrij ven. „Daar wordt de onrust al leen maar groter van. door Ap van den Berg DEN HAAG - Ruud Hessing is op campagne. Op de Leidse markt foldert de wethouder als of het de gewoonste zaak van de wereld is: de gemeenteraadsver kiezingen komen er immers aan. Maar veel enthousiaste reacties van het publiek krijgt Hessing niet. „De mensen zijn zonder uitzon dering negatief over D66", som- bert hij. „Ik begrijp het ook wel. Men heeft er in Den Haag zo'n zooitje van gemaakt. Onvoorstel baar." Hessing behoort tot de groeiende groep Democraten die wil dat er snel een extra par tijcongres wordt gehouden. Het hoofdbestuur is echter niet van plan daar actief aan mee te wer ken, vertelt partijvoorzitter Frank Dales. „Wij nemen niet het initiatief om dat congres uit te schrijven. Daar wordt de onrust alleen maar groter van. Wie de behoef te niet kan onderdrukken moet zelf op pad om de benodigde paar honderd handtekeningen van betaalde leden op te halen", zegt Dales. Hij wijst erop dat al le zaken in politiek Den Haag zijn afgekaart. „We moeten nu alle prioriteit geven aan de ge meenteraadsverkiezingen. We zullen op lokaal niveau zo goed mogelijk moeten scoren. Een extra congres genereert weer ne gatieve publiciteit en die kun nen we niet gebruiken", vindt Dales. Hessing legt zich niet neer bij een nee van het hoofdbestuur. „We moeten niet ons hoofd in het zand steken en hopen dat de bui over waait. Dat is de slechtst denkbare oplossing. Om de lieve vrede te bewaren, moe ten we er het zwijgen toe doen? Nee dus! De zaken moeten wor den toegelicht en uitgepraat. Daar heeft onze partij baat bij", bijt Hessing van zich af. Maar hij heeft meer pijlen op zijn boog. Hessing wil dat het con gres uitspreekt dat de drie D66-bewindspersonen uit het kabinet-Balkenende II moeten opstappen. Zelfreflectie Hessing: „Na die blamage van de laatste weken nemen de coali tiepartners ons natuurlijk niet meer serieus. We hebben niks meer te zoeken in dit kabinet. We moeten ons gaan hergroepe ren." Dat laatste wil het hoofd bestuur achter de schermen gaan doen. „Binnen een week komen bestuursleden, Kamerle den en bewindspersonen bij el kaar voor zelfreflectie. Om te- van onze sportredactie ROTTERDAM - Door een terech te 3-2-overwinning in de klassie ker tegen Ajax, is Feyenoord nog steeds één van de titelkandi daten in de Nederlandse eredivi sie. De achterstand op koploper PSV bedraagt slechts drie pun- 3ij Ajax hoeven ze zich niet be- te houden met een eventueel kampioenschap. De ploeg van trainer Danny Blind is pas terug te vinden op de achtste plaats ;n zal het seizoen de komende weken moeten zien te redden, feyenoord kwam gistermiddag een kolkende Kuip op voor sprong via Hofs, maar Rosen berg sloeg een minuut later al te- (1-1). In de blessuretijd van le eerste helft zorgde Castelen ■>P aangeven van Kuijt voor 2-1. Vlak na rust waren de rollen om gedraaid: Castelen gaf de beslis sende pass, Kuijt rondde he 's cf&m* kwaam: 3-1. In de slotfase ver kleinde Klaas-Jan Huntelaar de marge tot 3-2. Rellen en ongeregeldheden ble ven uit rond de wedstrijd. De buiten het stadion massaal aan wezige politie hoefde nauwe lijks in actie te komen. Tien men sen werden aangehouden voor kleine overtredingen, als het be ledigen van agenten. Onder de opgepakte supporters zat niemand van de enkele tien tallen verdachten die nog wor den gezocht voor hun aandeel in de rellen van vorig jaar. De politie had vooraf aangege ven in het bijzonder naar deze mensen op zoek te gaan. GPD/ANP pagina 15 Feyenoord overklast Ajax Blind denkt niet aan opstappen Dirk Kuijt wil vol voor de titel gaan Ajacieden: nederlaag is goed leermoment De gemoederen in het Lim burgse Schinveld lopen op nieuw hoog op over de Awacs-vliegtuigen die op het lokale vliegveld opstij gen en landen. Verzetten de bewoners zich onlangs nog tegen de bomenkap in de bossen, nu lopen ze te hoop tegen het lawaai van de vliegtuigen. "O Iran heeft gisteren de vrijwillige samenwerking met het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) opge zegd. IAEA-medewerkers mogen de nucleaire installaties in Iran niet meer controleren. Verder kondigde het regime in Teheran aan dat het weer ura nium gaat verrijken. De voetballers van hoofdklasser Kloetinge boekten zater dag een belangrijke overwinning in de degradatiestrijd. In en tegen Scheveningen, dat mede in de onderste regio nen bivakkeert, werd het 2-0 door treffers van Daan Esser en Emiel Dorst. Het duel tussen hek- kensluiter Hoek en Noordwijk werd afgelast. De Belg Pieter Rijnders schreef gisteren met grote overmacht de halve mara thon van Cadzand op zijn naam. Niels Koole uit Zou- telande finishte als tweede en mag zich daardoor een jaar lang Zeeuws kam pioen noemen. Sjaak Lu- teijn uit Oost burg (48) werd knap vierde. mL mL Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5 Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16,17, 18,19, 20,21 en 22. Duizenden boze moslimdemonstranten koelen in de Libanese hoofdstad Beiroet hun woede op het Deense consulaat, een dag nadat in de Syrische hoofdstad Damascus ook de Deense ambassade al in vlammen was opgegaan. foto Nabil Mounzer/EPA Salomon Kalou (midden) is op weg naar zijn ploeggenoten Dirk Kuijt en Romeo Castelen (rechts), die Feyenoord net op een 2-1-voorsprong heeft gezet. foto Michael Kooren/RTR rug te blikken en te leren van de fouten, maar vooral om vooruit te blikken", zegt voorzitter Da- les. Eén 'leerpunt' heeft Dales al: „Je moet slechts zeer spora disch dreigen met een kabinets crisis en als je dat doet, dan moet je dat dreigement wel waarmaken." Op de markt in Leiden kan wethouder Hessing maar moei lijk geloven dat het hoofd bestuur zijn eis tot het houden van een extra partijcongres reeds naast zich heeft neer gelegd. „Dat kunnen ze toch niet maken? Er kan toch hele maal niemand tegen zo'n tussen tijdse ledenbijeenkomst zijn?" vraagt hij zich hardop af. Als het hoofdbestuur weigerachtig blijft, oveiweegt Hessing zelf de benodigde handtekeningen van partijleden in te zamelen die no dig zijn om een congres te hou den. GPD BRUSSEL - De smog die de af gelopen dagen Vlaanderen en vooral Brussel teisterde, heeft tientallen doden gekost. Dat zei professor Ben Nemery, toxico loog aan de Universiteit Leu ven, gisteren voor de Belgische televisie. Volgens hem sterven op smog-dagen in Vlaanderen zo'n tien tot twintig mensen meer dan gemiddeld. „De smog ver snelt de natuurlijke doodsoorza ken met gemiddeld een jaar", zei Nemery. De vervuiling in de afgelopen dagen bestond uit fijnstof. Door langdurige windstilte bleef het vooral hangen boven Brussel, met een miljoen inwoners de grootste stad van de Benelux. Politici van de Belgische hoofd stad vroegen bewoners donder dag en vrijdag om de auto te la ten staan. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Marei von Saher, de erfgename van kunsthande laar Jacques Goudstikker (1897-1940) krijgt zo goed als ze ker een groot deel van de 267 kunstwerken uit de Goudstik ker-collectie terug van de Staat. Staatssecretaris Medy van der Laan (Cultuur) neemt hierover vandaag of morgen een besluit. De kwestie-Goudstikker gaat over een grote partij schilde rijen die na de Tweede Wereld oorlog aan de Staat toeviel. De joodse verzamelaar van kunst Jacques Goudstikker veronge lukte in 1940 op de vlucht voor de nazi's. Zijn collectie kwam deels in Duitse handen, na een gedwongen verkoop door de fa milie voor een fractie van de waarde. Na cle oorlog belandde de kunst in de Nederlandse na tionale collectie. De familie kon de werken terugkopen voor het bedrag dat de eerdere verkoop aan de Duitsers had opgebracht, maar zag daarvan af, onder meer omdat veel schilderijen be schadigd waren. GPD CAÏRO - Verscheidene Arabi sche landen hebben zaterdag in Cairo besloten een mediacam pagne te beginnen om 'het slech te imago van de islam' in het Westen op te vijzelen. De ministers van Informatie van de Arabische landen, die zich bij de Arabische Liga in Cairo hadden verzameld, verklaarden zo'n 18,7 miljoen euro beschik baar te stellen voor dit doel. Ook zullen ze zich tot de Vere nigde Naties wenden in de zaak rond de spotprenten. ANP/DPA Advertentie (post)bankrekeningnummer. j voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.551". dl per kwartaal met automatische incasso 59,75)". Q per jaar met automatische incasso 229,20)". mei gratis PZC-paraptu Kijk op Mvwpx.nl/abonneren. bel gratis X - 0231231 of stuur deie bon naar P2C. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1