>zc Koekoeksweg wordt toch veiliger Het middenpad tussen goed en kwaad Minder schade tijdens Oud en Nieuw in Veere CDA wil doorgaan met investeren in voorzieningen ,11 'oor de zomer snelheid naar zestig kilometer en fietssuggestiestroken Gewonden bij ongeval Twaalf bekeuringen bij controle Eenzijdig ongeval in Middelburg Vrouw in Goes beroofd Inbraken in Sint-Maartensdijk Poging diefstal vrachtauto SP pleit voor meer goedkope huurwoningen GEVRAAGD ANTIEK )66 ziet kansen [oor Middelburg n Senior Games ioekenmarkt Dalai Lama in Antwerpen maandag 6 februari 2006 MIDDELBURG - Een man uit Amemuiden en een vrouw uit Middelburg zijn in de nacht van zaterdag óp zondag met hoofd- en nekklachten naar het ziekenhuis gebracht nadat ze met hun auto tegen een lantaarnpaal waren gere den. Dat gebeurde op de Kanaalweg in Middelburg, bij het NS-station. De Arnemuidenaar bestuurde de auto. Toen hij van de Stationsbrug afkwam en de Kanaalweg opdraaide, raakte hij de stoeprand en verloor de controle over de auto. Hij ramde daarop een lantaarnpaal. De man zelf en de vrouw die naast hem zat, klaagden daarna over pijn aan hoofd en nek. NIEUWDORP - De politie Zeeland heeft zaterdag tijdens een verkeerscontrole ter hoogte van de milieustraat op de Polenweg in Nieuwdorp twaalf bekeuringen uitgeschre ven. De controle was vooral gericht op personenauto's met aanhangwagens. In totaal werden dertig auto's gecon troleerd. Bijna de helft vertoonde technische mankemen ten. Meerdere bestuurders beschikten niet over de vereis te papaieren. De controle werd gehouden in samenwer king met de Koninklijke Marcechausse. MIDDELBURG - Een 24-jarige Arnemuidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag rond vier uur bij een eenzij dig ongeval gewond geraakt. De man reed vanaf de Sta tionsbrug linksaf de Kanaalweg in Middelburg op. Ter hoogte van het busstation reed hij door onbekende oor zaak tegen een lichtmast. De bestuurder en zijn inzitten de, een 24-jarige Middelburgse, zijn beiden met hoofd- en nekletsel per ambulance overgebracht naar het zieken huis. De auto is totaal vernield. GOES - Een 63-jarige vrouw uit Goes is zaterdagavond omstreeks negen uur in de Willem Barentszstraat in Goes van haar tas beroofd. De daders zijn twee - nog onbeken de - jongens die haar de tas van haar schouder trokken. In de tas zaten waardepapieren en enkele euro's. SINT-MAARTENSDIJK- Bij een inbraak in een woning aan de Kluutlaan in Sint-Maartensdijk zijn sieraden met een waarde van enige honderden euro's buitgemaakt. Volgens de politie moet de inbraak tussen vrijdagmiddag en vrijdagavond hebben plaatsgevonden. De daders kwa men binnen, nadat ze een raam hadden opengebroken. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan de Hogeweg, eveneens in Sint-Maartensdijk. Uit de auto werden navigatie-appa- ratuur en computerspullen meegenomen. GOES - Tussen vrijdagavond en zaterdagochtend is ge probeerd een vrachtauto te stelen die geparkeerd stond aan de Pearyweg in Goes. De vrachtwagen werd openge broken, het stuurslot en bekleding raakten beschadigd. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het verbete ren van de kwaliteit van de stad is het belangrijkste doel van het CDA in de komende raadsperio de. De partij wil dat voor elkaar krijgen door onder meer te inves teren in de pleinen, door de bouw van een theater, door de binnenstad beter bereikbaar te maken, door bedrijventerreinen en het winkelcentrum Dauwen- daele op te knappen en door de bouw van een school in de nieuwbouwwijk Mortiere. Het pleinenplan is één van de op vallendste punten uit het verkie- VLISSINGEN - De SP in Vlis- singen pleit ervoor om bij nieuw bouwprojecten ten minste vier van de tien huizen te bouwen als huurhuis met een maximum huur van 450 euro per maand. Volgens de SP worden in Vlisisn- gen veel te weinig goedkope huurwoningen gebouwd. De wo ningbouwcorporaties hebben daar sinds zij zelfstandig zijn te weinig aandacht voor en dat leidt tot woningnood, onbetaal bare huizen en uitzettingen, stelt de partij. De gemeente maakt wel afspraken met de cor poraties, maar toont onvoldoen de daadkracht en vastberaden heid om het nakomen van die af spraken af te dwingen, vindt de SP. De oplossing die de SP aan draagt is het opnemen van een vaste norm voor sociale woning bouw bij nieuwbouwprojecten. Veertig procent van de huizen zouden huurhuizen moeten zijn met een maximale huur van 450 euro per maand. Daarbij zou speciaal gedacht moeten wor den aan jongeren, gehandicap ten, daklozen, ouderen en alleen staanden. De partij schrijft dat in het ver kiezingsprogramma voor de ge meenteraadsverkiezingen op dinsdag 7 maart. De SP is zater dag begonnen met de campagne. zingsprogramma. Het Zuster plein, het Walplein en Plein 1940 moeten worden opge knapt, zegt lijsttrekker (en wet houder) H. Kool-Blokland. „Ze zien er heel slecht uit, terwijl pleinen juist gezellige ontmoe tingsplekken in de stad moeten zijn." Extra parkeerplaatsen in en rond de binnenstad blijft een be langrijk CDA-punt. Die wens is niet in tegenspraak met het plei nenplan, vindt Kool. „Voor Plein 1940 geldt een oude af spraak dat de parkeerplaatsen pas weg zouden gaan als er een alternatief is." Het CDA blijft voorstander van een A-theater. „We hebben een voorkeur voor de binnenstad", zegt fractievoorzitter J. Kodde. „Maar de uitslag van het burger advies is bepalend", vult Kool aan. „Het theater moet op de beste plek komen, financieel, ste debouwkundig en verkeerstech nisch gezien." De partij spreekt voorlopig geen voorkeur uit voor een locatie, hoewel zowel Kool als Kodde Miniatuur Walcheren erg zien zitten. „We willen de onderzoe ken afwachten", zegt Kool. „Daaruit moet blijken of het daar kan. Het was destijds onze eerste keus en het blijft een mooie locatie." De partij wil zich binden aan een duidelijke uitslag van het burgeradvies, maar het CDA zal wel voor de verkiezingen laten weten waar de eigen voorkeur naar uitgaat. De bouw van een lagere school in de Mortiere is noodzakelijk, vindt het CDA. Kool: „Er ko men daar veel jonge gezinnen wonen, meer dan we hadden ge dacht. Ik vind dat je in zo'n gro te wijk, met 1100 huizen, ook voorzieningen moet hebben." (Advertentie) Bel voor informatie ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl looHVlaurlt^See ^GTEKERKE - De Koekoeks- |egvan Aagtekerke naar Melis- kerke wordt toch op korte ter- iiin veiliger gemaakt voor fiet- frs, Waterschap Zeeuwse Eilan- en heeft dat besloten na over giet de gemeente Veere naar inleiding van een ongeval in eceniber waarbij een dertienja- n; jg meisje uit Aagtekerke om ,et leven kwam. j0g voor de zomervakantie ,or(lt de snelheid op de Koe- oeksweg verlaagd van tachtig naar zestig. Bovendien worden stroken op het wegdek geschil derd waar fietsers mogen rijden en die de ruimte voor automobi listen verkleinen. Die gecombi neerde ingrepen moeten zorgen voor meer veiligheid voor de fiet sers. Het waterschap was van plan eind 2007 de Koekoeksweg aan te pakken. De weg had geen ho gere prioriteit, voor Zeeuwse Ei landen, omdat er relatief weinig ongevallen plaatsvinden. De druk om dat toch eerder te doen werd echter steeds groter, voor al nadat half december een meis je uit Aagtekerke op haar fiets werd aangereden en overleed. De dorpsraad van Aagtekerke had al eerder gewaarschuwd voor de onveiligheid op de weg. De gemeenteraad van Veere had tevens een motie van PvdA/GroenLinks aangenomen om het waterschap te vragen de situatie te veranderen. Het schap had dat steeds geweigerd. De afgelopen week is opnieuw overlegd tussen het gemeentebe stuur van Veere en het water schap. Wethouder M. te Roller van verkeer heeft nogmaals dui delijk gemaakt dat wat Veere be treft de beste oplossing een vrij- liggend fietspad is en dat zij daarnaar blijft streven. Omdat het lang duurt voordat zo'n fiets pad er ligt, gaat de gemeente wel akkoord met tijdelijke maat regelen. „Wij vinden het prima om voor de duur van een jaar een proef te nemen met verlaging van de snelheid naar zestig kilometer per uur en met fietssuggestie stroken", verklaart Te Roller. „Maar wij hebben ook bena drukt dat die lagere snelheid al leen helpt als daarop door de po litie wordt gecontroleerd. Daar om doen we samen met het wa terschap een beroep op de poli tie om regelmatig te controleren op de Koekoeksweg." Doel Veere wil over een jaar met het waterschap, de politie en de dorpsraden bezien of het inder daad veiliger is geworden voor fietsers. Ongeacht de resultaten zal de gemeente dan opnieuw de wens op tafel leggen van een vrijliggend fietspad. Te Roller: „Dat is en blijft ons doel." Dat dat nu nog niet haalbaar is, snapt zij wel. „Het duurt ge woon lang voordat je dat voor el kaar krijgt. Dat hebben we ge zien bij de Hogelandseweg. Het waterschap denkt aan vrijliggen- de fietspaden aan weerszijden van de Koekoeksweg. Dat is las tig, want dan moet je sloten dem pen en verleggen. Wat ons be treft zou het ook een pad aan één kant kunnen zijn. Dat is wel licht gemakkelijker te realise ren." UDDELBURG - D66 Middel ing grijpt de komst van de se- iorenspelen in 2009 naar Zee- mid aan om de stad te promo- jepartij stelt de raad in een ini- 11 voor om 30.000 iro opzij te zetten om Middel- jrgonder de aandacht te bren- nbij zowel de naar schatting sporters als bij de via de media het eve- ment volgen. De gemeente- ladmoet er op 20 februari een luit over nemen. léniorenspelen zijn een soort ipische spelen voor mensen 55 jaar en ouder. De kans is itdat Zeeland de 'Senior Ga- zal organiseren, .provinciebestuur heeft daar jg jaar al 50.000 euro voor ■trokken. De 30.000 euro daar bij wil leggen, ;t de kans nog groter dat (evenement hier wordt gehou- i, verwacht raadslid R. van streeft naar samenwerking Br.liet lokale bedrijfsleven, ponder middenstand en ho- i. De bedrijven zouden ook meebetalen om nog ,d vrij te maken voor de Irenspelen en voor de pro- iotie van Middelburg. iSJREEKACTIVITEITEN OUDEKERKE - Sportcentrum Cou- ty,9.15 -10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Wegen voor ouderen; ISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha- eyogaen om 10.45 uur 55+ yoga; Jczaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: snbélessen voor beginners en tus- |20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; j paal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu en volwassenen; BT-SOUBURG - Muziekvere ring Vlijt en Volharding in •Souburg heeft dringend imve instrumenten nodig. Om e te kunnen betalen wordt er van 10.00 tot 14.00 uur tsiboekenmarkt gehouden. Die it plaats in De Blazer, aan /"«üitthemsestraat. Bezorgklachten: •0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 30 EB middelburg 1:0118-493000 Fax:0118-493009 B-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder ™iam van den Broek Belma Osman Wendy van den Hurk Noen de Vries (sport) CENTRALE redactie Postbus 31 goes T0l: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl pïaii; web@pzc.nl foto Rina Buismanl sen en mismaakten langs de weg naar het terrein waar de kalachakra plaats vond. Die aanblik bracht een innerlijk conflict teweeg toen hij de Dalai Lama hoorde spreken over 'zorgen voor alles wat leeft'. „Ik dacht: jaja, en wat doen jullie dan allemaal voor die mensen langs de weg? Ik zag er ter plekke ie mand sterven. De meesten liepen ge woon voorbij, op weg naar de kalachak ra. Pas later drong goed tot me door dat het er in India bijhoort. Je kunt niet in je eentje al die mensen helpen. Er zijn honderdduizenden zoals zij. Daar moet je deels mee leren leven. Noodgedwon gen." Buisman is in zijn 'persoonlijke reis' in middels verder getrokken en aanbeland bij de middeleeuwse mystiek en gnos tiek van het christendom. Het lijkt een grote stap terug naar waar hij oorspron kelijk als Westerse christen vandaan komt, maar dat valt wel mee, zegt hij. „De middeleeuwse mystiek vertoont zeer grote overeenkomsten met het Zen-boeddhisme Hij is vijftien jaar geleden begonnen aan zijn spirituele reis. „Ik heb in mijn jonge jaren enkele bijzondere dingen meegemaakt, geestelijke ervaringen die heel moeilijk zijn uit te leggen. Te com plex. Als twintiger merkte ik wel dat ik iets was kwijtgeraakt wat ik als tiener nog had. Ik wist alleen niet wat. Dat weet ik nog steeds niet. Ik denk dat ik daar pas achter kom, als ik overlijd. Mijn recente reis naar India past in mijn zoektocht naar wat ik heb verlo ren. Ook die is van waarde geweest, maar ook daarvoor geld: ik weet nog niet welke waarde." De Dalai Lama spreekt op maandag 5 juni vanaf 14.30 uur in het Sportpaleis in Antwer pen over 'interrelatie, of de kunst van het ge lukkig zijnHij houdt zijn voordracht in het Engels, maar die ivordt gelijktijdig vertaald in het Nederlands. Toegangskaarten kosten 10,15 of 20 euro. Meer informatie is te vinden op www.dalailama-helgium2006.org. door Miriam van den Broek DOMBURG - Tijdens de nieuw jaarsnacht is er voor 17.000 eu ro schade aangericht aan eigen dommen van de gemeente Veere. Dat is opvallend minder dan de afgelopen jaren. Vorig jaar was er nog voor 31.000 euro vernield. De gemeente probeert al een paar jaar de kosten van vernie lingen terug te brengen. Enkele jaren geleden heeft Veere her haaldelijk de inwoners opgeroe pen schade door vandalisme te melden. Omdat er enkele jaren geleden een beter registratiesys teem in gebruik was genomen, liep het schadebedrag de jaren daarna sterk op. Zo bedroeg de schade in 2003 ongeveer 12.000 euro, in 2004 ongeveer 24.000 eu ro en was het in 2005 rond de 31.000 euro. Dit jaar heeft de gemeente ge probeerd de dorpsraden te be trekken in activiteiten met de jaarwisseling. Niet alle raden hebben daaraan meegewerkt. Met Grijpskerke was afgespro ken dat er op één locatie eén vreugdevuur mocht plaatsvin den. De gemeente leverde daar voor zand aan. Maar het zand is niet gebruikt als ondergrond voor het vuur. Bovendien zijn er toch twee vreugdevuren aange stoken. De gemeente gaat met de dorpsraad kijken hoe dit de volgende keer beter kan worden geregeld. De totale schade in Grijpskerke bedroeg 3380 euro. In Oostkapelle is voor 7895 euro vernield. Bij de speeltuin in de Torenstraat ontplofte een stroomkast (4000 euro). Ook ze ven vuilnisbakken en containers moesten het daar ontgelden. De vandalen hadden het dit jaar vooral gemunt op vuilnisbakken en containers. In de hele gemeen te zijn er met Oud en Nieuw 31 door vuurwerk vernield. Dat het schadebedrag vorig jaar zo sterk was opgelopen, kwam doordat er twee duurdere objec ten kapot waren gemaakt. De vo gelobservatiepost in Westkapel- le werd gedeeltelijk door brand verwoest en ook een dure par keerautomaat in Domburg over leefde de jaarwisseling niet. Sa men kostte dat 14.000 euro. Tibetaanse monnik op de kalachakra-inwijding in India. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Dalai Lama geeft maandag 5 juni een lezing in het Sport paleis in Antwerpen. En of je nu boed dhist bent, christen, jood of moslim, ga erheen luister naar wat de Tibetaanse leider te vertellen heeft, raadt Sjoerd Buisman aan. „Stel je ervoor open en je krijgt een bredere kijk op je eigen leven en je eigen geloof. Het maakt de Dalai Lama niet uit van welk geloof je bent, benadrukt Buis man. „Hij zegt: als je in het christen dom bent geboren en opgegroeid, dan moet je daarin blijven. Ieder geloof heeft volgens hem sterke kanten. Hij probeert alleen andere punten te bena drukken van elk geloof, waardoor men sen verdieping vinden in hun religie en in hun leven." Wie Buismans raad opvolgt en in juni naar Antwerpen gaat, staat een aparte ervaring te wachten, voorspelt de Vlis- singer. Het is bijzonder om de Dalai La ma te horen spreken, weet hij uit erva ring. Hij maakte in januari zijn derde kalachakra-inwijding mee. De eerste was in 1995 in Mongolië, de tweede in 1999 in de Verenigde Staten. Dit jaar vond de kalachakra plaats in Amarava- ti in Zuid-India. De kalachakra is een inwijdingsritueel voor de discipelen die de status van tota le verlichting willen bereiken. In India waren dertig monniken aanwezig die daarvoor aan de kalachakra meededen. Zij werden tijdens de inwijding onder steund door de andere aanwezigen. De kalachakra in Amaravati werd bijge woond door 100.000 monniken en boed dhisten uit de hele wereld, van wie de meesten slechts oppervlakkig kennis kunnen nemen van het ritueel, maar die bijvoorbeeld door het naspreken van teksten van de Dalai Lama de discipe len helpen in het bereiken van totale verlichting. A Sjoerd Buisman foto Ruben Oreel Buisman (55) verdiept zich al sinds zijn jeugdjaren in de theosofie. Die is, zegt hij, mede gebaseerd op het Tibetaans boeddhisme. Hij is geen boeddhist, merkt hij op. „Ik heb geen geloftes afge legd. Het boeddhisme is ook geen ge loof, het is een levenswijze." Elementen daarvan, zoals meditatie, ge bruikt de Vlissinger wel in zijn dage lijks leven. „Ik heb het materieel goed, maar ik hecht niet te veel aan het mate riële, en ook niet te veel aan het spiritue le. Ik hoef mij werkelijk geen zorgen te maken over de vraag of ik aan het einde van de maand nog te eten heb. Tegelij kertijd probeer ik goed te doen voor an deren. Ik ben mede-oprichter van het hospice in Middelburg, mijn vrouw doet daar vrijwilligerswerk en ik ben vrijwilliger bij andere organisaties. Ik volg het middenpad tussen goed en kwaad." Buisman is in de jaren negentig twee keer in Tibet geweest. In 1994 ontmoet te hij de Dalai Lama in Middelburg, toen de Tibetaanse leider daar een Four Freedoms Awards ontving. De reis naar India, die hij met zijn vrouw ondernam, heeft diepe indruk gemaakt. Zowel de kalachakra-inwijding, de enorme men senmassa, het preken van de Dalai La ma als de omstandigheden waarin de In diërs leven. „Dan moeten we in Neder land eigenlijk gewoon stoppen met kla gen." Indruk maakten ook de zieken, melaat-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11