Hof oordeelt niet in zaak Rwanda Chaos voor verkiezingen Haïti Bloedzuigerplaag treft Australië Nederlandse leider jezuïeten treedt af 7 Argentijnse bisschop gaat in de fout Afrikaans land zou mensenrechten hebben geschonden in Congo Onderzoek naar Nasa-manager sLegermateriaal «België gestolen Lama als nieuw ^Israëlisch wapen De beuk erin Hulpverleners in Darfoer ontvoerd Pleidooi voor fatwa tegen roken Antwerpen wil kerkoverdracht Oud ruimtepak wordt minisatelliet Tokio schudt heen en weer zaterdag 4februari 2006 Hoor Frans Lindenkamp CORDOBA - Een incident. Zo becommentarieerde de Argen tijnse bisschop Adolfo Arman do zijn arrestatie wegens het onzedelijk betasten van een me- I dereizigster. In de bus van Mendoza naar Cordoba voelde een jonge vrouw plotseling de hand van haar buurman in haar onder broek glijden. Een harde gil voorkwam erger. Na van zich afgebeten te heb ben, bood de man van middel bare leeftijd openlijk excuses aan. Maar daarmee was de kous niet af voor 24-jarige vrouw. Bij aankomst op het busstation in Cordoba stapte zij onmiddel lijk naar de eerste beste politie agent. Die voerde haar belager direct af. Op het politiebureau kwam de verrassende identiteit van de man in burger snel bo vendrijven: monseigneur Ar mando van het Argentijnse bis dom Anatuya. Vijf uren zat hij vast en aldoor prevelde de prelaat schietge bedjes. „God vergeef me, mocht ik gezondigd hebben", klonk het zonder ophouden. Toch ziet zijn advocaat er geen schuldbekentenis in. Volgens hem was zijn cliënt op van de zenuwen. „Hij ontkent het voor val. Er is sprake van laster", aldus de pleitbezorger. Daar gelooft de politie niet in. De vrouw heeft namelijk niet gevraagd om naast de bisschop te mogen zitten. Zij kreeg de stoel toege wezen. GPD nrBengtvan Zwol JEN HAAG - Het Internatio- jaal Gerechtshof in Den Haag heeft niet de jurisdictie om te jordelen in de zaak die de Demo- iratische Republiek Congo (RDC) heeft aangespannen te gen buurland Rwanda. Dat heeft VN-hof gisteren be paald. Kinshasa beschuldigt Ki gali ervan op grote schaal de "4ensenrechten te hebben ge schonden in Congo. Volgens de in mei 2002 ingedien de klacht waren de schendingen het directe gevolg van de 'gewa- WASHINGTON - Een speciale federale commissie is een onder zoek begonnen naar het functio neren van een onderdirecteur 1t.van het Amerikaanse ruimte- .vaartagentschap Nasa. KInspecteur-generaal Robert krCobb zou onder meer hebben na laten onderzoek te doen naar paalde veiligheidsrisico's en lokkenluiders hebben gestraft, leidde de Washington Post gis pen. De door de FBI-geleide Integri- ;its Commissie van de Presiden tiële Raad voor Integriteit en Ef ficiëntie gebruikt onder meer de etuigenissen van zestien huidi- jge en voormalige medewerkers van Cobb voor het onderzoek, (president Bush benoemde Cobb pin 2002. Daarvoor werkte hij als purist op het Witte Huis. ANP BRUSSEL - In het Afrikaanse ^Equatoriaal Guinea is eind vo- wrig jaar voor enkele miljoenen euro's aan Belgisch legermateri- eel verdwenen. Het gaat om vijf tien dure Pandoer-pantserwa- e;:gens, enkele trucks, radioappa ratuur en tenten. Secretaris-ge- c'-neraal van de Verenigde Naties Annan probeert bij de rege- ring van het Afrikaanse land te bemiddelen om het materieel te- dcffug te krijgen. P n!De spullen gingen volgens een ^"woordvoerder van het Belgische ministerie van Defensie in de- )a cember vorig jaar uit Zeebrugge naar Tanzania met een Oek- wraiens vrachtschip. Ze waren be- stemd voor blauwhelmen uit Be- nin, die bij de verkiezingen in de Democratische Republiek ai Congo van komend voorjaar waarnemers zullen beschermen. Ter hoogte van Equatoriaal Gui- ®'nea legde de kapitein van het schip aan op een eiland, waar de n vier militairen uit Benin die het materieel moesten bewaken ge vangen werden genomen. Ver- volgens werd de lading, die door ''België aan de Verenigde Naties ,n s uitgeleend, in beslag geno- j men. België vreest dat de pant serwagens en andere zaken in- 3 middels al zijn gestolen of door verkocht. Volgens de woordvoerder van Defensie is het nu aan de Vere- nigde Naties om het materieel te- rug te krijgen. „Het valt nu on der hun verantwoordelijkheid." i België heeft overigens wel beslo- ten extra waarnemers te sturen naar de verkiezingen in de voor malige kolonie Congo. Daarvoor heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken De Gucht 1500.000 euro vrijgemaakt. ANP d I JERUZALEM - Israëlische com mando's langs de Libanese J: grens hebben een nieuw doeltref fend wapen voor hun taken: de lama. iet uit Zuid-Amerika afkomsti ge dier is bij twee speciale eenhe den ingedeeld. De lama is gedis ciplineerd, heeft een uitstekend jehoor en kan 60 kilogram mee- jouwen, zei generaal Itzhak 'en Tov gisteren. j.Het enige minpunt is het spugen van de lama. Maar over het alge- l5-meen is de lama veel beter voor met werk dan de ezel. ANP/AFP pende agressie' door Rwanda op Congolees grondgebied. De acties van Rwanda resulteer den in 'slachtingen op grote schaal, verkrachting en seksuele molestatie van vrouwen, moor den op en ontvoeringen van poli tici en mensenrechtenactivis ten.' Ook was er onder meer sprake van onwettige arrestaties, gevan genzetting en plunderingen op grote schaal. Rwanda vocht de aanklacht aan en meende dat het Internatio naal Gerechtshof niet de be voegdheid had om in deze zaak te oordelen. Vijftien van de ze ventien rechters stelden Kigali in het gelijk. Congo had niet aan nemelijk kunnen maken dat Rwanda de jurisdictie van het hoogste VN-hof direct erkent, hetzij direct hetzij impliciet via de ratificatie van internationale verdragen. President Shi Jiuyong benadruk te gisteren bij het voorlezen van het vonnis in het Vredespaleis in Den Haag dat het hof geen en kel inhoudelijk oordeel heeft ge veld over de Congolese aan klacht. „Omdat het geen jurisdictie heeft, mag het volgens zijn ei gen statuut geen houding inne men over de claims van de RDC", aldus de magistraat in een verklaring na afloop. Had het hof wel besloten dat het jurisdictie had in deze zaak, dan had de klacht volgens Kigali niet ontvankelijk moeten wor den verklaard. Dat laatste was nu niet nodig. ANP MUZAFFARABAD - Een Kashmiri sloopt een beschadigd huis in het door de aard beving van oktober getroffen Muzaffarabad. De stad ligt in het Pakistaanse deel van Kashmir. Nog steeds leven meer dan twee miljoen mensen in tenten en krotten tussen de ruïnes. foto Yannis Behrakis/RTR door Hans Heijt PORT-AU-PRINCE - Na enkele maan den uitstel door geweld en organisatori sche problemen kunnen de inwoners van Haïti dinsdag eindelijk naar de stembus om een nieuwe president en een nieuw parlement te kiezen. Veel Haïtianen en buitenlandse waarnemers voorspellen een dag van grote chaos. Ontvoeringen zijn in het hele land aan de orde van de dag en hoofdstad Port-au-Prince is dage lijks het strijdtoneel van rivaliserende bendes. Bovendien zijn de logistieke problemen die eind november leidden tot het uitstel len van de stembusgang nog niet verhol pen. Dat blijkt uit een inventarisatie van IFES, een internationale organisatie die Haïti technisch assisteert bij het organi seren van de verkiezingen. Vincent De Herdt, hoofd van de ISEF-waarnemers in Haïti, constateerde onder meer proble men bij de distributie van de 3,5 miljoen persoonsgebonden registratiekaarten van de kiezers. Honderdduizenden men sen hadden in januari nog altijd geen re- gistratiekaart ontvangen. Verder moeten tal van Haïtianen enkele tientallen kilometers van hun huis gaan stemmen. In een aantal gevallen komt dat door de organisatorische problemen. Voor de inwoners van de sloppenwijk Cité Soleil in Port-au-Prince is bewust voor stembureaus buiten de eigen omge ving gekozen. Volgens de verkiezingsau toriteiten kunnen de inwoners van Cité Soleil in hun eigen wijk niet in vrijheid stemmen, omdat ze rekening moeten hou den met intimidatie door gewapende ben des. De inwoners van Cité Soleil begrij pen niets van de maatregel en gingen vo rige week massaal de straat op om alsnog stembureaus in hun eigen wijk te eisen. De autoriteiten bleken echter onverbid delijk. De verkiezingen van dinsdag zijn de eer ste sinds het gedwongen vertrek van pre sident Jean-Bertrand Aristide bijna twee jaar geleden. Na de gewapende opstand tegen de democratisch gekozen Aristide trad een tijdelijke regering aan. De Vere nigde Naties stuurden de vredesmacht Minustah naar het land, die evenwel nog altijd niet de volledige controle heeft over Haïti. Twee weken geleden werden nog twee Jordaanse militairen van de vre desmacht doodgeschoten in een confron tatie met leden van een bende. Door de aanhoudende chaos en de zor gen over de veiligheid is er weinig aan dacht voor de belangrijkste kandidaten voor het presidentschap en hun stand punten. De opvallendste naam in het rij tje is René Préval, die al tussen 1996 en 2001 staatshoofd van het Caraïbische land was. Préval was een soort tussen paus voor de volksbeweging Lavalas, de partij van Aristide. In tegenstelling tot Aristide slaagde Préval er wel in zijn ter mijn vol te maken. De 63-jarige land bouwkundige trok zich daarna terug op het platteland en liet nauwelijks nog van zich horen. Corruptie Pas een half jaar geleden maakte Préval bekend dat hij opnieuw president wil worden. Hij is kandidaat voor zijn eigen partij Lespwa en belooft onder meer te investeren in gezondsheidszorg en onder wijs. Ook is hij van plan de corruptie uit te bannen en bepleit hij een harde aan pak van de bendes die Cité Soleil onvei lig maken. „Tegelijkertijd moeten we so ciaal investeren in Cité Soleil", zei Préval in een interview met de Ameri kaanse krant Miami Herald. „Als je de mensen werk geeft, verbeter je hun sociale situatie en isoleer je de crimi nelen. In de huidige situatie gebruiken criminelen hun buit om de bevolking te helpen." Volgens recente peilingen krijgt Préval dinsdag de steun van bijna 40 procent van de kiezers. De ruim dertig andere kandidaten staan op grote achterstand. Waarnemers verwachten niet dat Préval zijn voorsprong in de komende dagen ver groot en de 50 procent plus één van de stemmen krijgt, die nodig zijn om een tweede ronde op 19 maart overbodig te maken. ANP KHARTOEM - Gewapende mannen hebben in Darfoer acht medewerkers van een Franse hulporganisatie ont voerd. De groep, van wie het merendeel Soedanezen, werd donderdag in het noorden van de onrustige regio in West-Soedan meegenomen. De acht werken voor de organisatie Action Contre Le Faim (Actie tegen honger). Zij wisten hun kantoor in de stad Al Fashir gisteren telefonisch nog te vertellen dat ze werden omringd door tien gewapende mannen. Daarna werd de verbinding verbroken. ANP/AFP LONDEN - Een groep van Britse islamitische artsen heeft alle moslimleiders ter wereld opgeroepen om een fat wa (een religieus decreet) af te kondigen tegen roken. De artsen doen hun oproep in de vandaag te verschijnen editie van de British Medical Journal. Ze vinden dat het hoog tijd is om een einde te maken aan het rookgedrag in de Arabische wereld en in andere moslimlanden. De artsen wijzen onder meer op Syrië en Jordanië, waar de helft van alle volwassen mannen rookt. In Indonesië gaat het zelfs om twee derde. Sommige Arabische landen hebben op grond van de islamitische wetgeving roken tot verboden handeling verklaard, maar in Aziatische mos limlanden heeft dat geen navolging gekregen. ANP/AFP ANTWERPEN - De gemeente Antwerpen heeft het bis dom in die stad gevraagd leegstaande kerkgebouwen af te staan aan protestantse, evangelische geloofsgenootschap pen. Daarmee wil de Antwerpse wethouder van sociale zaken Van Wallendael tegemoet komen aan de vraag om extra ruimte bij de snel groeiende evangelische kerkgemeen schappen. Zijn voorstel past in een breder plan om ge schikte ruimte aan te bieden aan alle religies in de stad. Het bisdom Antwerpen heeft nog niet gereageerd op het verzoek. Van Wallendael zegt alles in een 'constructieve sfeer' te willen bespreken. ANP CAPE CANAVERAL - De bemanning van het internatio nale ruimtestation ISS maakte gisteravond een opmerke lijke ruimtewandeling. De astronauten zullen een oud Russisch ruimtepak in een baan om de aarde brengen. Het afdankertje is omgebouwd tot een minisatelliet dat ra diosignalen gaat uitzenden. Radio-amateurs kunnen dat signaal dan tijdelijk ontvangen op 145,990 MHz op de FM-band. SuitSat, zoals de satelliet heet, is overigens geen lang leven beschoren. Na ongeveer negentig uur is de batterij op. ANP/RTR/DPA TOKIO - Het noorden van Japan is gisterochtend opge schrikt door een aardbeving met een kracht van 5,9 op de schaal van Richter. Het persbureau Kyodo meldde dat gebouwen in het cen trum van de hoofdstad Tokio hevig trilden en dat duizen den mensen een veilig heenkomen zochten: Een tsuna- mi-waarschuwing werd niet gegeven. ANP door Jessica Smeenk SYDNEY - Australië is in de greep van een bedwantsepide- mie. De onstuimige groei van het aantal bloedzuigende dier tjes - vroeger bekend als wand luis - kost de toeristische indus trie tientallen miljoenen euro's per jaar, meldden Australische media gisteren. Bedrijven die gespecialiseerd zijn in insectenverdelging varen er echter wel bij. Zij moeten tot tien maal zo vaak uitrukken om bedwantsen te bestrijden. Dat het zover is gekomen, komt volgens deskundigen doordat ho tels en andere accommodatiebe- drijven bang zijn om toe te ge ven dat zij te maken hebben met een insectenplaag. „Zij steken hun kop in het zand en daar door neemt de besmetting alleen maar toe." Een woordvoerder van de afde ling onderzoek van het West- mead-ziekenhuis in Sydney zei tegen de tv-zender ABC dat het toenemende aantal reizigers naar en vanuit exotische bestem mingen en de huidige manier van insectenbestrijding oorza ken zijn van de bedwantsenex- plosies. Vooral hotels en andere accommodaties zijn de dupe. Soms moet een hotel maanden dicht omdat het de enige ga rantie is voor totale uitroeiing van de bloedzuigende insecten. Stephen Doggett van het zieken huis zei dat verandering in de in sectenbestrijding de belangrijk ste oorzaak is van de toename van het aantal bedwantsen. „Vroeger werden hotel- en mo telkamers regelmatig bespoten tegen insecten als kakkerlak ken. Daarvan gingen ook bed wantsen dood. Nu is de trend dat insectenbestrijding gebeurt met milieuvriendelijke gespecia liseerde lokmiddelen die bijvoor beeld alleen kakkerlakken trek ken en die geen onbedoeld ef fect hebben op andere plagen, zoals bedwantsen." Bedwantsen zijn bruine vleugel- loze diertjes die ongeveer vier millimeter lang kunnen worden en die 's nachts op zoek gaan naar bloed van mensen of die ren. Sommige mensen houden aan een beet bloedvergiftiging over. Bedwantsen houden zich schuil op donkere plaatsen vlak bij plekken waar mensen sla pen, zoals in matrassen, in bed- frames en onder tapijt. De Raad voor de Toeristische In dustrie in de deelstaat Queens land houdt dinsdag een speciale 'bedwants-topconferentie' over de bestrijding. Overigens heeft niet alleen Australië te maken met een toename van de bed- wants. Ook in Europa en Ameri ka komen de diertjes tegenwoor dig meer voor dan vroeger. ANP Een aanhanger van presidentskandidaat Rene Préval trekt door de straten van Port-Au-Prince. foto Walter Astrada/ANP door Guido de Bruin ROME - De generaal-overste van de jezuïetenorde, de Neder lander Peter Hans Kolvenbach, treedt over twee jaar af. Hij heeft zijn voornemen kenbaar gemaakt in een brief aan alle je zuïeten in de wereld. Een alge mene vergadering, die hij voor begin 2008 heeft uitgeschreven, moet zijn opvolger kiezen. Kolvenbach (77) heeft zijn be sluit genomen met instemming van paus Benedictus XVI. Kol venbach, wegens zijn invloedrij ke positie bijgenaamd de 'zwar te paus', staat sinds 1983 aan het roer van de orde. Een gene- raal-oversté wordt voor het le ven gekozen. Hij treedt gewoon lijk alleen af in geval van ernsti ge ziekte of als hij in geweten vindt dat hij het ambt moet neer- De vorige generaal-overste, de Bask Pedro Arrupe, trad in 1983 af, omdat hij ernstig ziek was. Nadat Arrupe in 1981 door een hersenbloeding was getroffen, schoof paus Johannes Paulus II twee maanden later diens ver vanger terzijde en benoemde de 79-jarige Italiaan Paolo Dezza als zijn persoonlijk gedelegeer de bij de orde. Het was de eerste maal in de geschiedenis van de jezuïeten dat de paus ingreep in het bestuur van de orde. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7