Smerdiek verliest zijn gezicht Kosten dorpshuis vallen hoger uit Schoner water, nu de vis nog vjrij i Niu/iek ZEELAI\IDHALLEI\I GOES www.autosturm .nl \-J/i E MODELBOUWSHOW NEDERLANDS GROOTSTE -IQ Helderder Westerschelde Afscheid sleepboot nabij Dempen put van Middelburg niet Hzonder risico 'Tijdelijke' ontsluiting De Blikken Vlissingse in woning beroofd Arnemuidenaar mishandeld L Celstraffen geëist voor wietteelt Debat politici en ondernemers Modelauto's College: 162.000 euro extra voor bouw multifunctioneel centrum Oud-Vossemeer Advertentie AL HET LAATSTE NIEUWS OVER NISSAN STAAT NATUURLIJK OP: (Advertentie) www.project-verhuizingen nl BOMWJBCWEK Kredietbank Walcheren feliciteert Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-maïl: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-maïl: web@pzc.nl (Advertentie) CA. 700 CLUBLEDEN OP 10.000 M2 IN 2 HALLEN ZATERDAG FEBRUARI 10.00-18.00 uur ZONDAG FEBRUARI 10.00-18.00 uur Piet Paulusse, havenmeester van watersportvereniging De Val in Hoeclekenskerke. „Sportvissers mopperen juist de laatste twee, drie jaar." foto Willem Mieras door Harmen van der Werf HOEDEKENSKERKE - Zeker, de Wes terschelde is helderder geworden de laatste jaren. Piet Paulusse, havenmees ter in Hoedekenskerke, bevestigt vol mondig wat wetenschappers over de wa terkwaliteit van de Schelde gisteren naar buiten brachten. „Maar het vreem de is", zegt hij, „er zit minder vis, met name in de zomer." 'Schelde stukken schoner', juichte het Nederlands Instituut voor Ecologie (Nioo) in Yerseke in een persverklaring, 'veertig jaar onderzoek toont aan hoe goed waterzuivering werkt'. Het heeft Paulusse niet verbaasd. „Het water is tegenwoordig mooi helder, wat overi gens niet direct wil zeggen dat het ook schoner is." De metingen van het Nioo wijzen dat wel uit, maar - en dat is opvallend - vis sers merken er weinig van. „Integen deel zelfs", weet Paulusse, „sportvissers mopperen juist de laatste twee, drie jaar. 't Was weer niks, hoor je dan als ze met hun bootjes terugkomen in de ha ven. Ja, als je van zeven uur 's ochtends tot vijf uur 's middags aan het vissen bent, heb je wel een maaltje. Een jaar of wat geleden vingen ze zoveel in een paar uurtjes." André Goozen uit 's-Gravenpolder is fervent bootvisser op de Westerschelde. Voor de liefhebberij wel te verstaan. „Schar zie je helemaal niet meer", ver telt hij, „en met paling is het slecht." Toch heeft Goozen ook opbeurend nieuws. „Met twee man op een boot had den we vorige week een record, zesen twintig gulletjes, jonge kabeljauw. Twintig waren er wel onder de maat, maar dat geeft hoop." Sprot Iman Deurloo uit Bruinisse heeft weer een minder gunstige tijding. Van novem ber tot februari zit hij op de Wester schelde, achter de sprot aan. Voor zijn beroep. Sprotvisserij is kleinschalig. Deurloo brengt zijn schip ten anker, zet het net uit en vist op de stroom. Met niet veel succes dit seizoen en ook vorig jaar. „Overal hebben we het gepro beerd, vanaf de Belgische kust tot bij Doel, maar met dertig, veertig, hooguit zeventig kilo op een tij was het niet ren dabel. Ze zitten er wel, de sprotjes, on der de Belgische kust, maar ze komen de rivier niet op." De oorzaak? Deurloo zou het niet we ten. „Als je oudere mensen spreekt, zat er elk jaar wel wat." Ook bootvisser Goozen en havenmeester Paulusse kun nen slechts ernaar gissen wat er aan de hand is met de visstand in de Wester schelde. Het baggeren van de vaargeul en het storten van het baggerzand ko men dan al snel bovendrijven. „Als die boten lossen, krijg je in de wijde omge ving troebel water", weet Paulusse, „en dat gaat mee met de stroming." Of dit echt zoveel invloed heeft? De haven meester zegt eerlijk: „Ach, je weet er ei genlijk geen fluit van." Te rade dan bij het Nioo in Yerseke, het instituut dat gisteren bekendmaakte dat de Schelde stukken schoner is. Hans Francke is wetenschappelijk assis tent bij het Nioo én zelf sportvisser. Over recente gegevens van de visstand blijkt hij niet te beschikken. „Sinds eind 2001 doen wij geen visonderzoek meer. Dat is een kwestie van keuzes ma ken. Visserij onderzoek is ook vrij kost baar. Wij deden trekken over de hele Westerschelde." Francke kan dus over de huidige vis stand in de Westerschelde weinig weten schappelijks zeggen, maar dat vissers 'mopperen' kan hij zich voorstellen. „Het is overal minder." Hij denkt door 'zware overbevissing'. „Vanaf het strand kon je vijfentwintig jaar geleden nog kabeljauw vangen van zeven, acht kilo. Dat gebeurt niet meer." Dat er in de Westerschelde wel aardig wat jonge kabeljauw wordt gevangen, verbaast Francke niet. „Gul trekt vanaf oktober tot januari, februari naar binnen. Dat speelt al jaren. Vooral het gebied tussen Ellewoutsdijk en Waarde is gunstig, maar meer dan één tot twee kilo zal die vis niet wegen." Veel jong spul zit er sowieso in de Wes terschelde, weet Francke. ,,'t Is een kraamkamer, vooral bij Rilland. Wij vingen daar honderden platvisjes, voor al bot en wat schol. Dat is niks voor sportvissers, te klein." Schoner water en betere visvangsten gaan niet per se samen. Vissers profite ren er (nog) niet van dat het Schelde- water is opgeknapt. Ze merken het wel. „In de jaren zeventig ving je wel eens bot met puisten en wratten", weet Deur loo uit Bruinisse. „Dat is voorbij." Goozen kijkt ook goed om zich heen. „Wieren, van die klappers, komen terug en er zijn meer zeehonden. Dat gaat goed, nu de vis nog." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Zodra het geld binnen is, kunnen de trossen van sleepboot Gepard los. Maar zover is het nog niet, zegt directeur R. Berkvens van de Koninklijke Scheldegroep. Er heeft zich een koper ge meld voor de Oekraiense zee sleper. „Overeenstemming zou op zeer korte termijn bereikt kunnen worden", vertelt Berk vens. „Maar voordat de koper hem mee mag nemen, moet-ie eerst betalen. Daar zijn we in afwachting van." Een 'buitenlandse partij' heeft zich via een tussenpersoon bij De Schelde gemeld. Het zou gaan om een koper uit het Midden-Oosten. De belang stelling lijkt serieus.„We pro beren er al jaren vanaf te ko men. Het is niet de eerste keer." De zeesleper meerde in de zo mer van 1998 aan bij de Schel- dewerf. Het schip werd daar verbouwd en gerepareerd. De eigenaar, rederij Satco uit Odessa, wilde vervolgens de re kening niet betalen, waarna het schip aan de ketting werd gelegd. De bemanning, zestien man sterk, bleef aan boord, zonder salaris. Pas na een jaar kregen ze hun geld en konden ze weg. Inmiddels hoort het stoere schip eigenlijk een beetje bij Vlissingen. Twee bemannings leden zijn nog steeds aan boord om te zorgen dat de Ge pard in conditie blijft. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Het dempen van de bouwput aan de Middel burgse Zuidsingel is niet zonder risico. Daarbij moeten dezelfde voorzorgsmaatregelen worden genomen als bij de bouw van een parkeergarage van drie la gen. Dat stelt het Centrum Onder gronds Bouwen (COB) in een vi sie over de Middelburgse bouw put. Het COB heeft die op ver- van de fractie van de Chris tenunie gemaakt. Het bouwen een parkeerkelder met één verdieping moet niet als een sim pele opgave worden gezien, Daan: vindt het centrum. Het is moge lijk om de bouwput te herstellen door er een extra bak in te bou- :orga wen, blijkt uit de visie. zaterdag 4 februari 2006 's-HEERENHOEK - De bouwweg in de 's-Heerenhoekse nieuwbouwwijk De Blikken gaat maandag hoogstwaar schijnlijk weer open als tijdelijke tweede ontsluitingsweg voor de wijk. Hoe lang 'tijdelijk' zal zijn, is nog niet duide lijk. Aanwonenden van de Van 't Westeindestraat, die evenwijdig aan de bouwweg loopt, hebben tevergeefs voor definitieve afsluiting gepleit. Hun bezwaren tegen het weer openstellen van de weg zijn door het Borsels col lege van B en W 'niet ontvankelijk' verklaart, omdat er geen officieel verkeersbesluit over de bouwweg is geno men. Veel bewoners van De Blikken wilden de weg weer open hebben, nadat die in november plotseling was afge sloten. „Er wordt bovendien nog gebouwd in de buurt", aldus wethouder M. Vermue-Vermue (CDA). Een vaste tweede ontsluitingsweg lijkt er voorlopig niet te komen. Een landbouwer die daarvoor grond zou moeten verko pen, wil dat (nog) niet. Vermue-Vermue: „Maar dat zie je in het begin wel vaker. VLISSINGEN - Een 58-jarige vrouw uit Vlissingen is gis terochtend tussen kwart voor negen en negen uur in haar woning aan de Jacoba van Beierenweg beroofd. De vrouw hield de deur op een kier nadat er was aangebeld en werd verrast door een man die de woning binnendrong. Hij zet te de vrouw een mes op haar keel en eiste geld. De vrouw kwam daarbij ten val. Nadat het slachtoffer geld had ge geven, kon ze uit de woning vluchten. De overvaller rende weg in de richting van een B-weg. De vrouw liep een pijn lijke kaak en rug en een bult op haar hoofd op. ARNEMUIDEN - Een vijftienjarige jongen uit Arnemui- den is gistermiddag op de Sir Winston Churchilllaan in Middelburg mishandeld. De jongen stond daar met twee anderen toen er een stuk of zeven scooters kwamen aanrij den. Een jongen stapte van zijn scooter af en gaf de Arne muidenaar een kopstoot en een vuistslag. Ook werd hij ge schopt. Vrienden grepen in waarna de jongens op de scoo ters wegreden. De Arnemuidenaar is na de mishandeling door een dokter behandeld. GOES - Goese ondernemers gaan maandag 13 februari in de bat met vertegenwoordigers van de verschillende raadsfracties >ver onderwerpen als de bereik- jaarheid van de binnenstad, de parkeerproblematiek, het mas- terplan binnenstad en de aan- rwact' jak van bedrijventerreinen. De liscussie vindt plaats in het itadskantoor en begint om 20.00 uur. omtfi (Advertentie) -h i i Den Dekker JKAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com MIDDELBURG - De politie trof op 20 april vorig jaar in Bi-uinisse een hennepkwekerij met 25.000 wietplanten aan. Officier van justitie H. Benaissa eiste gisteren bij de politierechter in Middelburg tegen zes mannen celstraf fen van drie maanden tot een half jaar en tegen een 29-ja- rige vrouw tachtig uur werkstraf. Een 34-jarige man uit Hellevoetsluis en een 31-jarige man uit Spijkenisse hoor den een halfjaar cel tegen zich eisen. Tegen twee mannen uit Delft (56 en 35 jaar) eiste de officier vijf maanden ge vangenisstraf. Het viertal heeft zich eerder beziggehou den met hennepteelt. De rol van de andere verdachten was volgens de officier beperkter. De verdachten reageer den nonchalant op de eis. „Jullie doen er lacherig over, maar het gaat wel om gevangenisstraffen", merkte politie rechter N. van Spronssen op. De politierechter zag giste ren nog geen kans een uitspraak te doen. Zij wil een aan vullend onderzoek: onder meer naar de aanleiding tot de inval in de loods aan de Nijverheidsweg. De zaak is terug verwezen naar de rechter-commissaris. door Barry Duijvelaar en Mariëtte den Engelse SINT MAARTENSDIJK - Dood zonde vinden ze het, de inwo ners van Sint Maartensdijk: de verhuizing van het gemeente huis naar Tholen-stad. „Smer diek verliest zijn gezicht." HEINKENSZAND - In De Sten- ge in Heinkenszand vindt van daag voor de derde keer de Zeeuwse Auto Model Ruilbeurs plaats. Ongeveer veertig deelnemers to nen daar hun collectie met be kende merken als Dinky-toy en Matchbox. Het evenement duurt van 10.00 tot 15.30 uur. Dat de buitenkant van het ge bouw intact blijft, doet daar vol gens Michel Maasland niets van af. „Zonder dit gemeentehuis is de markt weg. Zo simpel is het. Bovendien vind ik het zonde van de centen. Er is pas voor een hoop geld gerestaureerd. Ook van binnen is het een prach tig gebouw. En dat gaan ze nu weer zomaar weggooien", zegt hij. Ook Jannie Poot en Ineke Ben- tum zijn niet te spreken over het vertrek van het gemeentehuis. „Het gemeentehuis hoort in het centrum. Dit gebouw geeft onze markt tenminste uitstraling", zegt Poot. „En straks moeten we dus voor elk wissewasje naar Tholen toe. Voor mij hoeft het niet weg hoor", voegt Bentum er aan toe. Het is niet alleen het verlies van Michel Maasland over de vehuizing van het gemeentehuis naar Tho len-stad: „Er is pas voor een hoop geld gerestaureerd. En dat gaan ze nu weer zomaar weggooien." foto Con Clasquin het gemeentehuis dat de Smer- diekers dwars zit. Ook de be stemming voor het gebouw stuit de meesten tegen de borst. Maas land: „Startersappartementen? Dan moeten die starters wel een flink kapitaal hebben. Want ik kan me niet voorstellen dat het op deze locatie goedkoop wonen is. Ik had liever gezien dat het een openbare ruimte bleef, zo dat iedereen er van kan blijven genieten." Jannie Poot gelooft ook niet dat de Markt van Smerdiek een aan trekkelijk plek is om te wonen. „De winkelvoorzieningen hier gaan verder achteruit. Ik zou niet graag in de schoenen van de toekomstige bewoners staan." Het gemeentehuis in Sint Maar tensdijk komt pas begin 2008 vrij. Dan pas kan Nieuwenhuis aan de slag. „Eind 2008 kunnen we de eerste appartementen op leveren", verwacht Berend-Jan Nieuwenhuis van Nieuwenhuis Projectontwikkeling. Wie inte resse heeft kan dat via www.se- lekthuis.nl laten weten. jnnrRob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Burge meester en wethouders van de gemeente Tholen willen 162.000 'uro extra uitrekken voor de houw van een multifunctioneel centrum in Oud-Vossemeer. Dat gebouw biedt straks plaats aan onder meer het dorpshuis, ie peuterspeelzaal en een jeugd honk. Gebleken is dat de 1.8 mil joen euro die de gemeenteraad voor het project heeft uitgetrok- ten niet voldoende is. Het colle ge schrijft dat voor een groot ieel toe aan de gestegen materi- 'diere ialkosten en ontwikkelingen op vaara ie markt. De architect heeft aan druk ,egeven ook verrast te zijn door Ie grote prijsveranderingen. )ok de broodnodige klimaatbe- >reni ieersing in de grote zaal en de vergaderruimten, waar in eerste nstantie geen rekening mee werd gehouden, zorgt voor :tra kosten. Binnenklimaat In het oude dorpshuis kwamen ütijd veel klachten binnen over iet binnenklimaat. Het college schrijft de raad dat het er alles aan heeft gedaan om binnen het budget van 1,8 mil joen euro te blijven. Dat zou ech ter onmogelijk zijn. Er wordt een aantal varianten gepresen teerd om de problemen op te los sen. Zo kan het plan aangepast worden om wel toe te komen met 1,8 miljoen euro. In dat ge val moeten echter weer kosten worden gemaakt voor onder zoek en zal er weinig geld over blijven voor het huisvesten van verenigingen, de peuterspeel zaal en de jeugd. De tweede mo gelijkheid lijkt geen serieuze: het helemaal stopzetten van het project. Variant drie rept over helemaal opnieuw beginnen met een budget van 1,8 miljoen euro. Het maken van een nieuw plan gaat in dat geval zoveel geld kos ten, dat nauwelijks meer iets fat soenlijke gebouwd kan worden. De conclusie van het college is dan ook dat alleen variant vier, het beschikbaar stellen van nog eens 162.000 euro, een realis tische optie is. Natuurlijk heeft de gemeente raad het laatste woord. Voor die een definitief besluit neemt, wordt het onderwerp besproken door de commissie samenleving. Die vergadert dinsdag 14 februa ri vanaf 19.30 uur in het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk. De commissie praat dan ook over het uittrekken van 256.000 euro voor de inrichting van het nieuwe centrum. Die wordt gro tendeels betaald door de provin cie, die 150.000 euro heeft toege kend. 20.000 euro komt uit het potje van Vitaal Platteland. De resterende 86.000 euro kan wor den betaald uit de opbrengst van het oude gemeentehuis in Oud-Vossemeer, dat onlangs is verkocht. MODELTRUCKS RC.RACEWAGENS MODELSCHEEPSBOUW VLIEGTUIGEN HOUTBOUW MODELSTOOM MODELSPOORBANEN MINICIRCUS POPPENHUIZEN KARTONBOUW LANDBOUW- KRAAN- EN AUTOMINIATUREN LEGERMINI'S NIEUW: LEGO TEVENS ALLERLEI VERKOOPSTANDS Toegang: 7,- p.p. kinderen tot 12 jaar 3,50 Info: 0113 - 221020 www.zeelandhallen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61