EU wil gedragscode media U/HO nonflW BÉ.HEM) WHO INSULT i ISLAM PZC RöTtHBR Moslims: afbeelden Mohammed een doodzonde IN5UL Those GEBRUIKTE NISSAN-TINO KOPEN A ty) to Israël zou Palestijnen weer gaan uitbetalen Exercitie in het park IAEA kan nog niet beslissen over Iran k «NL Tony Blair besloot al in januari 2003 tot inval Irak Commissie gaat werken aan richtlijnen na spotprentrel t Terroristen weg WÊPWËi*i HELD WmM r 'JOfjh J Israël bestookt Hezbollah Triomf radicale priester Polen Spanje steunt grote energiefusie Minder hiv onder jeugd Zimbabwe Laatste zoon Mussolini overleden Aanslag op Saakasjvili verijdeld Rel bij toneelstuk in Berlijn www.autosturm .nl zaterdag 4 februari 2006 LONDEN - De Britse pre mier Blair beklonk al eind januari 2003 de definitieve plannen met de Amerikaan se president Bush om Irak binnen te vallen. Hij deed dat voordat hij advies had ingewonnen over de legiti miteit van een dergelijke aanval en voordat hij een akkoord had binnen de W-Veiligheidsraad. Dat akkoord kwam er uit eindelijk niet en Blair wil de daar eigenlijk ook nooit op wachten. De Amerika nen en de Britten vielen in maart 2003 Irak binnen. Verscheidene Britse och tendkranten en de omroep BBC berichten gisteren over de nieuwste editie van het boek Lawless World van Philippe Sands. De au teur zegt te beschikken over een memo waaruit blijkt dat Blair eerder had ingestemd met de inval dan hij later zou verklaren. De hoogleraar internationaal recht aan de University College London baarde eer der opzien in Groot-Brit- tannië door te onthullen dat juristen van Buiten landse Zaken voor de inval hun twijfels hadden geuit of een inval in Irak interna tionaal juridisch wel te ver dedigen viel. De Britse rege ring zou dit zwaarwegende advies volledig hebben ge negeerd. Een woordvoerster van Downing Street zei tegen- ova- de BBC dat de gebeur tenissen voorafgaand aan de oorlog in Irak in Groot-Brittannië al uitge breid zijn onderzocht. Ze herhaalde het officiële standpunt van de regering dat Londen pas besloot tot definitieve deelname aan de inval na goedkeuring door het parlement op 18 maart 2003. Het Witte Huis wilde helemaal niet reage ren op de beweringen van Sands. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie wil een gedragscode opstellen voor de media over hun omgang met onder meer religies. Dit naar aanleding van de Deense spotprentaffaire. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, gaat met de Europese organisatie van televi siezenders EBU en de internatio nale journalistenfederatie IFJ aan dergelijke richtlijnen wer ken. In cle code komen aanbevelin gen om problemen te voorko men zoals nu met de Deense spotprenten over de profeet Mo hammed. De Europese Commissie riep gis teren niet op tot het achterwege laten van publicatie van de car toons. „Wij willen niet in de persvrijheid treden", benadruk te een woordvoerder. Voor cle Europese Commissie zijn de demonstraties in de Ga- zastrook tegen de cartoons geen reden om het eigen kantoor daar te sluiten of steun aan de Palestijnse Autoriteit stop te zet ten. Volgens een zegsvrouw was het kantoor gisteren uitsluitend dicht, omdat het in moslimlan den gebruikelijk is die dag kan toren gesloten te houden. Donderdag hadden extremis tische moslims het kantoor be stormd. Zij eisten sluiting van het kantoor en excuses voor cle publicatie van de tekeningen, die zij als godslasterlijk beschou wen. Ook gisteren kwam het weer tot demonstraties in de Palestijnse gebieden. Woedende moslims verbrandden buitenlandse vlag gen, waaronder ook een Neder landse. In Oost-Jeruzalem kwamen bij de Al Aqsamoskee na het vrij daggebed duizenden gelovigen bijeen, nadat de imam cle car toons had betiteld als een aan val op de islam. De demonstran ten riepen dat een veroordeling niet genoeg is: „Je moet ant woorden met vuur". Ook elders in de Arabische we reld is opnieuw tegen de pers vrijheid en vrijheid van menings uiting in het 'goddeloze Westen' gedemonstreerd. Belediging Iraanse demonstranten lieten weten dat 'deze belediging niet onbeantwoord zal blijven'. Boze moslims in verscheidene Aziatische landen riepen op tot nieuwe protesten tegen Dene marken en andere landen waar de spotprenten zijn gepubli ceerd. Voor het eerst waren er ook protesten in Indonesië. On geveer driehonderd radicale moslims hielden huis in een kan toorpand met de Deense ambas sade in de Indonesische hoofd stad Jakarta. De Afghaanse president Karzai verwelkomde het ontslag van de hoofdredacteur van de Franse krant France Soir, die door de Egyptische eigenaar de laan was uitgestuurd na de publica tie van cle spotprenten eerder de ze week. De Deense premier Rasmussen probeerde in Kopenhagen de ge moederen te sussen. Tijdens een bijeenkomst met 76 ambassadeurs benadrukte hij /l/.> COM: cfflivutet N THé J T, SANAA - 23 leden van het ter- Al Qaeda zijn uit Reen strengbeveiligde gevangenis ein de Jemenitische hoofdstad Sa- idinaa ontsnapt. Dat meldde een of- inïficiële en met het leger verbon- ;vnden website gisteren. In Sanaa zou een klopjacht op sde voortvluchtigen zijn ge- viopend. ANP V,b f YjVO'iri, NAOWV* nog eens dat zijn land zich niet alleen sterk maakt voor de vrij heid van meningsuiting, maar ook voor respect voor alle reli- gies. De Volkskrant en een aan tal van zijn tekenaars zijn be dreigd omdat de krant spotteke ningen over de profeet Moham med heeft gepubliceerd. Dat liet hoofdredacteur P. Broer tjes gisteravond weten. De teke ningen waren overgenomen van de Deense krant Jyllands-Pos- ten. De redactie ontving een e-mail, waarin de zogenoemde Kha- lid-Ibn-Walid-brigade aankon digde dat een bom zou ontplof fen bij het pand van cle redactie. Directie en hoofdredactie heb ben extra veiligheidsmaatrege len genomen. De krant heeft aangifte gedaan van bedreiging. ANP Moslims verzamelen zich voor de Regent's Park moskee in Londen om richting de Deense ambassade aan de Sloane Street te marcheren. foto lan Langsdon/EPA Moslims lopen te hoop tegen ■Deense cartoons die Mohammed tonen op een wijze die zij niet pikken. Wat staat er eigenlijk in de koran over het afbeelden van de profeet? doorHarald Doornbos ten waarin dubbel wordt gezon digd tegen alles waar zij voor staan en in geloven. Het belache lijk maken van de profeet mid dels een afbeelding is niet zo maar zondig, het is een doodzon de. Want hoewel nergens in de ko ran zelf expliciet staat geschre- BEIROET - Het bijna idolate respect dat veel moslims kennen voor de profeet Mohammed en de diepe afkeer van afbeel dingen maakt dat veel moslims niet kunnen lachen om spotpren- RASHAYA - Israëlische ge vechtsvliegtuigen hebben giste ren in net zuiden van een Liba non doelen van de radicale be weging Hezbollah onder vuur ge nomen. De aanval was een ver gelding voor een eerdere beschie ting door Hezbollah-strijders van een Israëlische legerpost vlakbij Libanon. Dat zei een le- genvoordvoerder. ANP/RTR (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594. Fax: 076-5083501 info@bleijenbergbv.nl vjww.bleijenbergbv,nl door door Anna Ferschtman JERUZALEM - Israël maakt vanaf volgende week weer geld aan de Palestijnse Autoriteit over. Volgens de krant Haaretz zullen defensiespecialisten de re gering van waarnemend pre mier Olmert adviseren fondsen weer vrij te geven, die na de overwinning van de militante Hamasbeweging bij de Palestijn se verkiezingen waren bevroren. Het zou in het belang van Israël zijn dat de Palestijnse Autori teit voorlopig blijft functione ren. Israël betaalt aan de Palestijnse autoriteiten onder meer iedere maand bijna 50 miljoen euro, als compensatie voor de import belastingen die de Palestijnen mislopen op goederen bestemd voor de Palestijnse markt die via Israëlische havens binnenko men. Volgens Haaretz zou minis ter Livni van Buitenlandse Za ken geneigd zijn de fondsen te ontdooien, omdat Israël nu inter nationale steun heeft gekregen voor zijn eis dat Harnas het be staansrecht van de joodse staat erkent. Jeruzalem ziet ook dat het nog weken kan duren voordat Ha rnas een nieuwe regering vormt. Tot die tijd gaat het geld naar het zittende Fatah-bewind. Is raël en andere landen willen niet dat er fondsen gaan naar het terroristische Harnas. De Verenigde Staten hebben on dertussen te kennen gegeven nieuwe projecten in de Palestijn se gebieden op te schorten. Maar cle Amerikaanse consul in Israël, Jacob Walles, zei gisteren te verwachten dat de VS niet al le hulp aan de Palestijnen zul len opschorten, ongeacht of Ha rnas in de regering zit. ANP WARSCHAU - Het pact dat de conservatieve minderheidsrege ring in Polen heeft gesloten met twee nog conservatiever fracties in het parlement, betekent de persoonlijke triomf van de radi cale en uiterst omstreden pries ter Tadeusz Rydzyk. De voorzitter van regerings- partij Orde en Rechtvaardig heid, Jaroslaw Kaczynsky, prees gisteren uitvoerig de be middelende rol van 'Vader Di recteur', zoals de bijnaam van Rydzyk luidt. „Vader Directeur heeft dit akkoord mogelijk ge maakt. Als er een probleem tus sen partijen is clie van elkaar verwijderd zijn, is iemand als hij nodig." Om een stabiele meerderheid te verkrijgen heeft Orde en Recht vaardigheid de handen ineenge slagen met de radicale boeren partij Zelfverdediging en de ul traconservatieve, katholieke Li ga van Poolse Families (LPR). Rydzyk is de grote man achter LPR. ANP/RTR ven dat afbeeldingen van perso nen of dieren verboden zijn, er staat wel heel duidelijk dat het aanbidden van beelden zondig is. Moslims hebben dit, direct na de dood van Mohammed in het jaar 632, uitgelegd als 'een totaal verbod op afbeeldingen'. Duidelijker daarover zijn de ha dith, de 400.000 verhalen over het leven van profeet Moham med. De profeet was tijdens zijn leven al zeer succesvol en in zijn omgeving waren een groot aan tal moslims die niets anders de den dan Mohammed observe ren. De aanhangers noteerden hoe hij zijn schoenen droeg, hoe hij liep, wat hij exact zei. Er valt te lezen welke grappen hij leuk vond, welk eten hij nuttig de. De hadith worden extreem se rieus genomen door de meeste moslims. In tegenstelling tot de nogal prozaïsche en filosofische Koran, zijn de hadith veel her kenbaarder voor de gewone man. Omdat, volgens moslims, Mohammed door God werd uit gekozen als laatste profeet, wordt hij beschouwd als een complete mens. De bedoeling is dus om zoveel mogelijk naar de teksten van de hadith te leven in een poging zoveel mogelijk op Mohammed te lijken. Sommige hadith-verzamelaars - het was destijds een officieel beroep - weigeren daarom bijvoorbeeld om meloen te eten, omdat er geen hadith bestaat waaruit blijkt dat de profeet ooit een me loen at. In het Midden-Oosten staan bijna nergens standbeelden van belangrijke personen. De enigen die dit wel doen - bijvoorbeelde de Syrische president Assad en de voormalige dictaor van Irak, Saddam Hoessein - worden door moslim-fundamentalisten beschouwd als vijanden, afvalli gen en pseudo-moslims. GPD BRUSSEL - Rekruten van het Belgische leger vormen het getal 1500 tijdens een exercitie in het Cinquantenaire Park in Brussel. De Belgische strijdmacht trok in 2005 1440 nieuwe soldaten aan. Elf procent daarvan is vrouw. foto Frangois Lenoir/RTR MADRID - De regering van Spanje is akkoord gegaan met de overname van het elektriciteitsbedrijf Endesa door het gasconcern Gas Natural. Daardoor ontstaat er een van de grootste bedrijven in de Europese nutssector. Spanje zal voor zijn energievoorziening minder afhanke lijk worden van het buitenland, verklaarde gisteren vice- premier Fernandez de la Vega. De overname levert geen gevaar op voor de vrije concur rentie, aldus de vicepremier. ANP LONDEN - In Zimbabwe is het aantal jonge mensen dat besmet is met hiv, de afgelopen jaren sterk gedaald. We tenschappers wijten de daling aan veranderd seksueel ge drag, waarschijnlijk door verbeterde voorlichting. Een vergelijking van testresultaten uit de jaren 1998-2000 en 2001-2003 onder mensen tussen 15 en 54 jaar wees uit dat het aantal hiv-besmettingen is gedaald van 23 naar 20,5 procent. Onder vrouwen tussen 15 en 24 jaar is de daling maar liefst 49 procent. Het aantal besmet te jonge mannen tot 29 jaar daalde met 23 procent. ANP ROME - Het laatste nog levende kind van de vroegere Ita liaanse fascistische dictator Benito Mussolini is gisteren in Rome overleden. Romano Mussolini stierf op 78-jarige leeftijd in een ziekenhuis in de Italiaanse hoofdstad. Hij was recent aan zijn hart geopereerd. De jongste telg uit het huwelijk van Benito en Rachele Mussolini was een bekende jazzpianist die vaak met grote namen als Chet Baker en Dizzy Gillespie speelde. Zelf be moeide Romano zich nooit met politiek, maar zijn doch ter Alessandra, geboren uit een eerder huwelijk met Ma ria Scicolone, de zus van actrice Sophia Loren, leidt nu een rechtse partij. ANP/DPA TBILISI - In Georgië is een aanslag op president Michaïl Saakasjvili verijdeld. Dat heeft de Georgische minister van Binnenlandse Zaken Merabisjvili gisteren laten we ten. In een gebied vlak bij de separatistische regio Zuid-Ossetië zijn raketten en een mobiele raketwerper ontdekt. De wapens bevonden zich vlak bij de gebruikelij ke route van de helikopter van Saakasjvili, aldus de minis ter. ANP/AFP BERLIJN - De opvoering van het toneelstuk Verkrach ting, van de schrijver Botho Strauss door het Berliner En semble is eerder deze week uitgelopen op een grote rel. Het keurige Berlijnse publiek dreigde het toneel te bestor men uit protest tegen het in hun ogen buitensporige ge weld in het stuk, dat een vrije interpretatie is van Shakes peare's Titus Andronicus. Het personeel van het theater wist ternauwernood te voor komen dat de acteurs op het toneel werden aangevallen. Uiteindelijk verliet een groot deel van het publiek veront waardigd de zaal. Het publiek riep onder meer 'nazi's!', 'zwijnentheater!' en andere verwensingen. ANP van onze redactie buitenland WENEN - De 35 gouverneurs van het Internationaal Atoom agentschap IAEA hebben giste ren geen beslissing kunnen ne men over wat te doen met het atoomprogramma van Iran. Het spoedberaad wordt vandaag voortgezet. Grootste struikel blok bleek het informeren van de VN-Veiligheidsraad over de kwestie. Iran heeft gedreigd in dat geval meteen alle IAEA-inspecteurs uit het land te zetten en het kernprogramma op eigen houtje voort te zetten, inclusief groot schalige uraniumverrijking. Bij het IAEA ligt een resolutie opgesteld door Groot-Brittan nië, Frankrijk en Duitsland. Daarin wordt Iran verweten geen openheid van zaken te ge ven. Het land wordt gevraagd al le nucleaire activiteiten te sta ken en IAEA-inpecteurs alle ver langde informatie te geven. IAEA-topman El Baradei zou vervolgens de gouverneurs be gin maart moeten rapporteren over Irans medewerking. Pas daarna zou de Veiligheiddraad zich eventueel met de zaak moe ten gaan bemoeien. De raad kan Iran met sancties treffen. De resolutie wordt gesteund door de westerse landen, Rus land en China. De laatste twee zijn bondgenoten van Iran. Naar verluidt, willen de opstel lers van de resolutie trachten zo veel mogelijk handtekeningen onder de tekst te krijgen om de druk op Iran maximaal te ma ken. De tekst zou echter ook zo moeten worden aangepast, dat Iran er geen alibi in vindt het IAEA emit te zetten en een nu cleaire 'alleingang' te beginnen. De Russische IAEA-vertegen- woordiger, Grigory Berdenni- kov, zei dat de zaak-Iran hele maal niet naar de Veiligheids raad hoeft. Eerst moet het nieu we rapport van El Baradei er zijn. „Wat er daarna gebeurt, hangt grotendeels af van de in houd van dat rapport. Wij gaan ervan uit dat het stuk geen stappen van de Veiligheids raad nodig zal maken en dat de hele zaak bij het IAEA geregeld kan worden. Dat is zonder twij fel ook de beste oplossing." De Russische minister Lavrov van Buitenlandse Zaken betoogde dat de zaak-Iran een effectieve re samenwerking tussen alle be trokken partijen nodig maakt. „Dit probleem moet opgelost worden op basis van de interna tionale wetgeving en bestaande overeenkomsten. Het Westen verdenkt Iran ervan met het kernprogramma behal ve vreedzame ook militaire doel einden na te streven. In januari hervatte Iran eenzijdig nucleair onderzoek en kondigde een expe riment met verrijking van ura nium aan. De Russen hebben Iran aangeboden uranium voor hen te gaan verrijken. Het Wes ten steunt dat initiatief. GPD (Advertentie) (Advertentie) w - rm w k. Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (gratis) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5