1 Drie landschappen in één wandeling PZC Wandel top W23 1 Spelenderwijs een betere conditie zaterdag 4februari 2006 ni en in se. op jel 31 in te il- xe 31 33 J JP o- bij 'S. id. pij in 7- ten liggen, kan ook bij binnenkomst in Weesp direct via het Stadhuis aan de Nieuwstad naar de Vechtbrug lopen. Waterlinie Het fort van Weesp, on derdeel van de Holland se Waterlinie en de (ver- dedigings)stelling van Amsterdam is reerd en de zon. De hadden een schootsveld. 2 vijand niet tot in Amsterdam. De lange Muiderweg is kronkelig en ligt vol met woonboten. In heel Nederland worden die^. vaartuigen weggesa neerd, maar hier vor men ze juist een perfeK te aanvulling op het landschap. Die twee ho ren hier gewoon bij el kaar. In Muiden doemt het Muiderslot in de verte op. Voor de liefhebber een prachtige gelegenheid om een ex cursie door het kasteel te maken, met de bekende verhalen en gezegden over wafelijzers bij het vuur ('Houd je waffel') en een stoel met een klep en bergruimte ('Op je geld zitten'). Ik sla echter linksaf en steek de sluis over, voor mijn laatste stukje over de Korte Muiderweg. Officieel loopt het Floris de Vijfdepad door tot aan Diemen, maar het begint al vroeg te donkeren. Dan is het ver standiger om gewoon door te steken, terug naar Weesp. Aan 'de andere kant van de Vecht loop ik daarom weer naar het zuiden en kom na een half uur aan bij het station. Hier kun Ankeveensche ANKEVEEN STICHTSEk^=#=s KADE Ito Spanderswoud 'S-GRAVELAND p 'm&t KORTÉNHOEF j je een directe trein terugnemen naar station HilversumNoord of naar an dere aansluitingen on het openbaar vervoer. Beschrijving: Graaf Floris de Vijfdepad Startpunt: Station Hilversum Noord Eindpunt: Station Weesp Afstand: 26 km. Duur: 6 uur. Bijzonderheden: Het wandelgïdsje waarin het he le Graaf Floris de Vijfdepad wordt beschreven is voor 16,40 euro te koop bij elke boekhandel. (ISBN: 9071068668). Top 5 populaire bestemmingen Nederland 1. Zuid-Limburg 2. Drenthe 3. Zuid-Oost Brabant 4. Veluwe 5. Twente/Achterhoek (Pieter pad!) Top 5 populaire bestemmingen Europa 1. Tirol (Oostenrijk) 2. Dolomieten (Italië) 3. Graubunden (Zwitserland) 4. Schotland (Groot-Brittannie) 5. Massif Central/Cevennen (Frankrijk) Top 5 populaire bestemmingen Wereld 1. Himalaya (Nepal) 2. Rocky mountains (Verenigde Staten) 3. Andes (Peru) 4. Hill Country (Sri Lanka) 5. Zuider Eiland (Nieuw Zeeland) (BRON: Aktiva tours) Wandelaars houden van bossen Er gaat niets boven Groningen, behalve in de Nationale Wandelmonitor 2005. De provincie scoort samen met Flevoland het laagst in het klassement van de favoriete wandelprovincie. Bovenaan eindigen Noord-Limburg, het zuiden van Brabant en Gelderland met elk 12 procent van de stemmen. Ruim 2000 mensen hebben meegedaan aan het onderzoek van Trendbox, in samenwerking met de KRO. Opvallend is dat veruit de grootste groep wan delaars (25 procent) geen voorkeur heeft voor één bepaalde provincie, maar zich laat leiden door de natuur. De bosrijke Veluwe steekt in populariteit bijvoorbeeld met kop en schou ders boven andere wandelgebieden uit, terwijl de scores voor provincies veel dichter bij el kaar liggen. Bossen zijn sowieso veruit favoriet als wandelgebied. Ook stranden en duinen scoren hoog. Die trek pleisters zorgen ervoor dat Noord-Holland als vierde eindigt in de rij favoriete wandelprovin cies. Groningen en Flevoland ontberen stran den, duinen en spannende bossen en eindigen dus kansloos onderaan. Belast vooral de heupen 'Ik doe mijn slaapzak onderin, dan een panne tje erop en ander zwaar spul. Daaromheen een jasje en de krentenbollen.' Remco Mosselman, verkoper bij Bever Zwerfsport, pakt zijn tas in volgens vast stramien. 'De zware dingen, zoals een drinkwatersysteem, leg ik zo dicht moge lijk tegen mijn rug aan, waar de rugzak is ver stevigd. Veel tassen hebben een apart vak voor water. Als het onderop ligt, klotst het name lijk.' Een meerdaagse wandeltocht met tent, kleding en slaapzak vergt extra denkwerk. Verkoper bij de Utrechtse buitensportwinkel Kathmandu Ronald van Ek: 'Het mooiste is als tent en slaapmatje in de rugzak passen. Dan kan het gewicht dicht tegen de rug aanzitten.' Is de rugzak te klein, dan adviseert Van Ek de tent te verdelen over twee personen. 'De één de binnentent en stokken, de ander de buiten tent en haringen.' Zware spullen achter aan de rugzak hangen, is uit den boze. 'Dat belast de schouders en niet de heupen. En op de heupen willen we het hebben.' Nordic walking wint terrein De wandelaar die zich met ski-stokken een weg baant over de Nederlandse paden (nordic walking) verovert in hoog tempo de harten van wandelend Nederland. Femke van Ha- mond, voorlichter van het Landelijk Plat- form-LAW: 'Het is echt een trend. Cursussen Nordic Walking vliegen als warme broodjes over de toonbank.' Daar blijft het niet bij. Dvd's en boeken over de wandelvariant over stelpen de markt. Eind juni vindt in Drenthe zelfs een nordic wal king vierdaagse plaats. 'Vier vermoeiende maar gezonde dagen', aldus de organisatoren. Van Hamond kan dat beamen. 'Het energiever bruik is vele malen hoger dan bij normaal wan delen. Bovendien is het goed voor mensen met RSI-klachten.' Hoe lang de trend beklijft is on zeker. Van Hamond: 'Maar het verzadigings punt is nog niet bereikt.' Versnipperd beheer van paden Van Amsterdam naar Kaapstad. Zo ver loopt de wandelaar die alle wandelpaden van Neder land aflegt. Ruim tienduizend kilometer lang zijn de wandelroutes samen, exclusief stads- routes. Al die paden worden niet door één orga nisatie beheerd, maar De Nederlandse Wan delsportbond, het Wandelplatform, de ANWB en gemeenten beheren allemaal een beetje. Stichting Wandelplatform-LAW beheert het grootste stuk van de taart. Het platform ont fermt zich over lange afstandswandelpaden, streekroutes en themapaden. Van de laatste soort zijn er voorlopig twee. Meer themapaden zijn in ontwikkeling, dus er zit nog rek in de totale lengte van de wandelpaden. Wat is het toch een op de Nederland is aan nerweric en jij loopt in het winterzonnetje door een van.de mooiste stukjes na, kom je Een en al rust, zo merkte onze verslaggever tijdens het lopen van een deel van het Graaf Floris de Vijfdepad, dat midden door Holland loopt, van Schoonhoven naar Diemen. Wandelen in het Vechtstad- je Muiden. foto Ton Kastermans neren, moetje actief zijn. Alle cellen moeten zeg maar aangesproken wor den op een bepaald niveau. Dit is vooral goed voor hart en bloedvaten. De bloedsomloop gaat omhoog, net als het hartritme. Er komt zuurstof vrij. Je gaatje er ook veel beter en fit ter door voelen. Een leuke bijkom stigheid is dat je door buiten of in groepsverband te wandelen nog so ciale contacten opdoet ook. Ik merk dat wandelen vooral in trek is bij 50-plussers. Zij zijn ook veel bewus ter dan jongeren bezig met hun ge zondheid.' Opbouwen Voor de niet-liefhebbers onder ons heeft Freek Rijvers nog een tip. 'Aan mensen die weinig tot niets doen aan hun conditie zou ik willen adviseren om met 30 minuten per dag te beginnen. Dit kan tijdens de lunch of's avonds na het eten. Begin eens met steady-state wandelen. Dat houdt in dat je in het begin rustig maar stevig doorwandelt en lang zaam steeds harder gaat. Je moet net niet hardlopen, maar nog wel een ge sprek kunnen voeren. En als je merkt datje in ademnood komt dan doe je een stap terug en voer je even later het tempo weer op en dit een half uur lang op en af. Hiermee bouw je eigenlijk op een hele simpe le manier je conditie op.' Wandelen is in en gezond. Ook varianten als nordic walking en fitwallc winnen snel aan po pulariteit, evenals initiatieven om wandelgroepjes op te rich ten. Waarom vinden we wande len zo leuk? door FIDES CIBLAKI Wandelen is vooral een makkelijk toegankelijke sport. De drempel om naar een sportschool te gaan ligt vaak hoger', zegt Freek Rijvers (28), sportfysiotherapeut aan het Sport en Gezondheidscentrum in Waal wijk. 'Natuurlijk is het ook een goedkope activiteit en daar letten de mensen ook op. Je bent tevens niet afhanke lijk van openingstijden of drukte en dergelijke. Op elk moment van de dag kun je besluiten een stevige wan deling te gaan maken. Het kost letter lijk niets om zo wat fitter te worden.' 30 minuten De overheid adviseert Nederlanders in verschillende reclamecampagnes om minimaal een halfuur per dag te bewegen. Rijvers vindt dat dit nog niet ver genoeg gaat. 'Het zal best dat ze dat uit goed on derzoek hebben, maar 30 minuten per dag is echt nog veel te weinig. De Wandelen, zoals hier in Amerika, is puur noeg om een betere conditie te krijgen. laatste decennia is. er een negatieve tendens. We bewegen steeds min der. Vroeger hadden we veel actiever werlc. Nu is het aantal kantoorbanen behoorlijk gestegen. We eten daarbij ook ongezonder. Onze algehele ge zondheid gaat achteruit. De World Health Organisation (WHO) heeft ge zegd dat een gezond mens 6 tot 8 uur per dag dient te bewegen. Velen schrikken hiervan, echter onder be wegen wordt ook verstaan de korte plezier, maar een half uur per dag is al ge- Foto SNP loopjes in huis of op het werk enzo voort, als je maar niet stil zit op je stoel of op de bank ligt. Het is helaas zo dat maar weinig mensen deze uren halen.' Wandelen is vooral goed voor de al gehele lichamelijke conditie, wordt er al jaren van verschillende kanten beweerd. 'Met wandelen kom je in derdaad al een eind. Wandelen in de frisse lucht is erg gezond. Om een li chaam goed te kunnen laten functio- Genieten van de stilte en de natuur op het Floris de Vijfdepad. foto GPD/Ton Kastermans van he oploop vrouw tas. Ze groet ir niet. Op het Noordereind steek ik linksaf de Stichtsekade op. De bossen ver dwijnen en maken plaats voor het plassenlandschap rond^Apkeveen. Een van de mooiste paden in déze re gio (Dammerkade) strekt zich vdpr mij uit. Mijn voeten de blubber. Links water, en de wind die het riet laat Aan de horizon is het einde van pad niet te zien. Het is de grote leeg te. Op het eerste asfalt ga ik naar rechts, met rivier de Vecht aan de linker hand. Zo kom je vanzelf bij de brug over de Vecht die je moet oversteken. Als je dan vervolgens rechtsaf slaat, zie je in de verte Weesp liggen. Molens Het derde landschap van deze route wordt gevormd door de twee Vecht- stadjes Weesp en Muiden. Het is weer compleet anders dan de bossen bij Hilversum en de plassen rond Anke veen. Er is meer levendigheid, al is het alleen maar door de twee prachti ge molens, die al van verre zijn te zien. Weesp is duidelijk in de ban van het protest tegen de snelweg A6-A9. Ter hoogte van de molens hangt er bij bijna elk huis een groot affiche op de ramen. In Weesp loop ik langs het pittoreske grachtje (Nieuwstad) richting het wa ter en steek links de Slijkstraat in. Hier bevindt zich een winkel waar ze versnaperingen verkopen. Een welko me onderbreking voor zo'n ver moeiende wandeltocht. Aan het ein de van de Slijkstraat loop je vanzelf weer tegen de Vecht aan, en zie je rechts de brug richting Muiden. Wie overigens de winkel links wil la- door CASPER VAN DEN BROEK I Ik loop het deel tussen Hilver sum en Weesp. Vanaf station Hil versum Noord ga ik eerst even wijdig aan het Mediapark in de richting van de Crailosebrug. Niet be paald het mooiste stukje. Meer dan tien jaar geleden waren er discussies om van dit omroepgebied een open park te maken. Achterhaald door ter reurdreiging, domineren nu grimmi ge stalen hekken. Ter hoogte van de Crailosébrug sla ik linksaf, langs het fietspad, het bos in. Dit is genieten in het kwadraat. De se rene rust, het knisperen van de herfst bladeren onder je voeten, de zonne stralen door de bomen. Gelukkig hoefje niet eens in het kaartengidsje te kijken. De beroemde rood-witte platte streepjes van de Stichting Wan delplatform LAW staan duidelijk op de bomen, en bij kruispunten geeft een rood-wit kruisje aan: hier niet i lopen. Een kind kan de was doen. Opa en oma We komen via het Spanderswoud bij het bezoekerscentrum van Natuur monumenten in 's-Graveland. Er is al lerlei informatie te vinden over de na tuur en voor de kinderen is-ereen ten toonstelling. Op zondagmiddag kun je in de omlig gende bossen over de hoofden lopen, maar op een maandag als deze kom je niemand tegen. Alleen een opa en oma spelen in het speeltuintje bij het bezoekerscentrum met hun kleinkin deren. Het centrum zelf is op maan dag dicht. Sommige stukken van het Floris de Vijfdepad loop ik niet volgens het boekje. Zo vind ik het leuker om over het terrein van de landhuizen in noor delijke richting te lopen, in plaats van over de Cannenburgerweg. Ter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 53