PZC Overschat jezelf niet B 1 Ui V? VakantieStunt Egypte al vanaf 199,- www.vakantiestunt.nl Vraag antwoord Reis in 5 clicks effevve9 nl Exclusieve korting voor de lezers van deze krant! effeweg.nl fefl sWp Redactie bijlagen: 0113-315680 4www.pzc.nl -E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 4 februari 2006 Reizen ADVERTENTIE @93Itffir Het aantal Nederlanders dat op vakantie wandelt of fietst neemt gestaag toe, V aldus het Continu Vakantie Onderzoek. Net als het aantal mensen dat een speciaal ontwikkelde fiets- of wandelvakantie maakt. Ondanks het actieve karakter zijn het twee totaal verschillende werelden. Maar met opvallend veel overeenkomsten. Wat maakt iemand een fietser? En wat bezielt een wandelaar? rlnnr CORNO VAN DEN BERG I We wandelen en fietsen wat af op vakantie. Van een ommetje op de 'nieuwe' locatie tot een weken durende pelgrimstocht. Met een bepaald einddoel of om juist in spiratie op te doen. Alleen of met een groep. Beginners en semi-professio- nals. We trekken de wandelschoenen aan of we stappen op de fiets. Met de na- 'Een iets te lichte vakantie levert meer voldoening op dan een te zware' druk op 'of, want uit diverse onder zoeken blijkt dat de meeste Nederlan ders één van beide activiteiten beoefe nen en niet alle twee. Wandelen is de oudste en eenvoudigste manier om je voort te bewegen, terwijl fietsen de meest efficiente manier is. Fervente wandelaars voegen daaraan toe dat het dé manier is om een land of gebied te ervaren en te Jbeleven. Dicht bij de natuur en ideaal om alles in je directe omgeving waar te ne men. - - 'En het is veel beter dan fietsen', lacht Pim Hemels van Alctiva Tours, één van de vele partijen in Nederland die wandelreizen aanbiedt. 'Door de snel heid van fietsen zie je minder en kun je sommige plekken niet bereiken. Lo pend wel.' Waarom mensen gaan wandelen op vakantie is zeer verhelderend. Om wat te zien is de belangrijkste reden. Lichaamsbeweging, frisse neus ha len, rust opzoeken, vrijheid, ruimte, weg van de stress (werk of privé) en natuurschoon worden daarna het meest genoemd. Opvallend genoeg zit hierin een bijna honderd procent overlap met fietsers. Behalve de wind in je haren. Maar de beleving is an ders. Frans Houtstra van de Fietsvakantie- Genieten van de natuur is een belangrij ke reden om, zoals hier in Nepal, te gaan wandelen. foto SNP winkel: 'Als fietser heb je de kans om veel meer te zien door de afstanden die je aflegt. Daarnaast ervaar je meer contrasten.' Overschatting 'Een andere overeenkomst is dat de meeste deelnemers die op een gege ven moment een wandel- of fietsreis boeken zichzelf overschatten', aldus Martijn van Heumen van reisorganisa tie SNP, die beiden aan zijn balie krijgt. 'Een dagenlange reis in een an der gebied, met ander eten, vele in drukken, enzovoort is heel wat an ders dan een tocht op zondag. En een vakantie die iets te licht is, levert toch nog meer voldoening op dan een tocht die te zwaar is. Daar krijg je spijt van.' Ook al raken fiets- en wandelvakan ties meer en meer in trek, op vakan tie gaan en dan de wandelschoenen aantrekken of op een fiets stappen blijft verreweg het populairst. Uit het jaarlijks gehouden Continu Vakantie Onderzoek blijkt dat de Nederlander op vakantie zeer veel tijd besteed aan actieve uitjes. Wandelen is het popu lairst; 62,7% wandelt een of meerdere keren op vakantie. Op de tweede plaats komt zwemmen (44,4%) en op nummer drie staat fietstochtjes ma ken (33,4%). Om de massaliteit van ons wandel- en fietsgedrag aan te geven: op de vierde positie staat roeien en kanoën, maar die scoren slechts 2,8 procent. Tennis sen en squashen halen met 2,7 pro cent de vijfde plaats. Daarna volgen, met minder dan twee procent, paardrijden, zeilen en gol fen. In het onderzoek wordt verschil gemaald: tussen 'actief bezig zijn' en met passief 'iets te doen hebben'. In de laatste categorie vallen bijvoor beeld ook shoppen, musea en uit gaan. Fietsen Categorie 1: eenvoudige fietstochten met per dag mogelijkheid te variëren qua fysieke inspanning. Maxi maal 70 kilometer per dag, laag tempo. De fietstoch ten gaan over verharde (land)wegen, zeer vlak terrein. Categorie 2: meerdaagse fietstochten, met lichte hoogteverschillen dan ongeveer 300 m.; er wordt ge middeld 4 uur per dag gefietst, niet langer dan 5 da gen achtereen, hoogte niet meer dan 2000 m. Over het algemeen gaan de fietstochten over verharde (land)we- gen of goed begaanbare zandwegen. Categorie 3: halfzware fietstochten, waarbij de hoogteverschillen op één dag niet meer zijn dan onge veer 800 m., met af en toe pittige klims. Er wordt tus sen de 4 en 6 uur per dag gefietst, niet langer dan 7 da gen achter elkaar, niet hoger dan 3000 m. Zowel ver harde als zandwegen mogelijk. Temperatuurverschil len mogelijk. Categorie 4: zware fietstochten met geregeld flin ke hoogteverschillen (500 m of meer), soms meerdere zware dagen achter elkaar. Soms over passen van 3000 m of meer. Mogelijk steile beklimmingen voor meerde re kilometers. Gemiddelde fietstijd per dag bedraagt ongeveer 5-7 uur. Zowel verharde als zandwegen mo gelijk. Grote temperatuurverschillen mogelijk. Categorie 5: zeer zware fietstochten met vrijwel el ke dag flinke hoogteverschillen, soms zeer steile we gen, mogelijk boven de 3000 m. Gemiddelde fietstijd per dag bedraagt 7 uur, soms een uitschieter van 10 uur. Grote temperatuurverschillen mogelijk. Alleen voor zeer ervaren fietsers. Wilt u weieens een wandel- of fietsvakantie proberen? Het lastige is dan om in te schat ten wat voor reis voor u het beste is. In samenwerking met de erkende reisorganisato ren Aktiva Tours, Himalya Trekking, Fishtail, Stap Reizén en Fietsvakantiewinkel hebben we een korte vragenlijst samengesteld. Na invulling kunt u zien welke categorie vakan ties voor u ideaal is. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Illustratie Erik van der Wal Wandelen Categorie 1: eenvoudige wandelingen met per dag mogelijkheid te variëren qua fysieke inspanning. De wandelingen gaan over verharde landwegen of goed begaanbare voetpaden. Categorie 2: meerdaagse wandelingen, waarbij de hoogteverschillen op één dag niet meer zijn dan onge veer 500 m;, er wordt gemiddeld 4 uur per dag gelo pen, niet langer dan 5 dagen, niet hoger dan 3000 m. Over het algemeen gaan de wandelingen over onver harde landwegen of goed begaanbare voetpaden. Categorie 3: halfzware wandelingen, waarbij de hoogteverschillen op één dag niet meer zijn dan onge veer 1000 m., er wordt tussen de zes en acht uur per dag gelopen, niet langer dan 7 dagen, niet hoger dan 5000 m. Soms temperatuurverschillen. Vooral voetpa den met soms lastige passages. Categorie 4: zware wandelingen met regelmatig flinke hoogteverschillen (500-1000 m) te overbruggen, meerdere zware dagen achter elkaar. Soms meerdere zware passen. Gemiddelde looptijd per dag bedraagt ongeveer 5,5 uur. Vooral smalle paden, waarbij enige oriëntatie is vereist. Wisselende temperaturen. Categorie 5: zeer zware wandelingen/trektochten met vrijwel elke dag flinke hoogteverschillen, soms moeilijke paden, mogelijk boven de 5000 m. Gemiddelde looptijd per dag bedraagt 6 uur, soms een uitschieter van 10 uur. Met passages in de route, waarbij enige bergwandelervaring en een goed oriën tatievermogen is vereist. Zeer wisselende temperatu- Betere adviezen door reisbureaus? Het advies dat de meeste reis bureaus geven laat geregeld te wensen over, riep de Consumen tenbond al vorig jaar. De rechter moest er vorige week aan te pas komen, maar er is niets mis met het onderzoek. Daarom zijn wij erg benieuwd wat er volgens u beter zou kunnen in een reisbureau. 05 CU M 0) Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Droomvlucht populairste attractli De Efteling krijgt nog de bijzondere 'De Vliegende Hollander'. Toch vinden de meeste mensen dat het park nu al de leukste attractie van Nederland heeft. Burgers bush en Achtbaan El Condor zijn ook erg populair. De uitslag: (J) Droomvlucht, De Efteling 39% '2.' Burgers bush, Burgers zoo 23% (^El Condor, Walibi World 19% Tikibad, Duinrell 9% Dolfijnenshow van Dolfinarium 8% - (jfë Reuzenrad, Slagharen 2% I Hoe kan ik mijn mobiele belkosten in de hand houden in het buitenland? Ben Woldring van Bellen.com: 'Het belgedrag is bepalend voor watje het beste kunt doen. Bel je veel, dan kun je bijvoorbeeld kiezen voor Vodafone. In negentien populaire landen kun je bellen tegen Nederlandse tarieven en gratis gebeld worden. Er is wel een starttarief van 99 cent. Een sms sturen is vaak goedkoper dan bellen in het buitenland. Zet de voicemail uit in het buitenland, ook als iemand de voice mail inspreekt terwijl het mobieltje aanstaat, betaal je hier namelijk voor. Gebeld worden in het buitenland is vaak goedkoper dan zelf bel len. In het buitenland kun je voor verschillen de netwerken kiezen die vaak in prijs van el kaar verschillen. Maar niet alle aanbieders bie den deze service.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. Een museum hoeft echt niet saai te zijn. Ten toonstellingen met elementen van interactie zijn geen grote uitzondering meer. Doen en ontdekken is de tendens. Nog één keer de char me van onder andere de pick-up en pathéfoon beleven kan in het Museum van de Twintigste Eeuw te Hoorn. Het Natuurmuseum Fryslan is voor kinderen een levensecht sprookje dat zij beleven in een draak met muziek en geluiden. Ook leuk voor de kids, ook al doet de naam misschien anders vermoeden, is de tentoonstel ling Menseneters in het Museon. Oog in oog staan met allerlei enge dieren kan hier zonder gevaar te lopen. Geluidsdragers: www.museumhoorn.nl Sprookje: www.natuurmuseumfryslan.nl Menseneters: www.museon.nl Conservatoriumpodium: www.vanqoqhmu- seum.nl Speelgoed: www.stedeliikmuseumalk- maar.nl ADVERTENTIE ADVERTENTIE De mooie natuur en prachtige oude steden maken Polen tot een geweldige vakantiebestemming. Een be zoek aan de mooie stad Berlijn, stad van architectuur, cultuur en natuur en natuurlijk niet te vergeten de hoofdstad van Duitsland, mag niet ontbreken tijdens deze reis. U logeert in het 4-sterren Ramada Treff Hotel op basis van logies en ontbijt Nu van €139,- voor €125,- p.p. Reisinfo: Tijdens het bezoek aan de stad Berlijn maken we een stadstour waarbij u onder andere Alexanderplatz, de Gedachtmskirche. de Brandenburger Tor en de Reichstag kunt bezichtigen. Verder heeft u de gelegenheid om boottocht te maken over de rivier de Spree. Ook een bezoek aan Polen staat op het programma. Na een korte stadstour door Frankfurt an der Oder kunt u in de stad Slubice kennis maken met het Poolse leven. |p jj B-daagse busreis Verona en Venetië Italië en Romantiek! Een culturele reis met bezoek aan de romantische steden Venetië en Verona. Bekijk het prachtige Venetië met de vele kanalen, bruggen en natuurlijk de welbekende gondels en bezoek de stad met het beroemde balkonnetje van Romeo en Julia: Verona. We verblijven tijdens deze reis in de prachtige omgeving van het Gardameer. Data: 24/2,17/3,14/4, 28/4, 25/5, 2/6,25/8, 20/10, 15/12 Inclusief: Vervoer per luxe touringcar, 3 overnachtingen in een 4-ster ren hotel en 3 keer ontbijt Exclusief: Entreegelden en overige verzorging Nu van €459,- voor €409,- p.p. Reisinfo: Na een overnachting in Zuid Duitsland kunt u genieten van al het moois dat Italië u te bieden heeft Zo brengen we tijdens deze reis aan bezoek aan Verona met zijn prachtige gebouwen Ook maken we een mooie rondrit langs de oevers van het Gardameer en natuurlijk mag een bezoek aan de prachtige stad Venetië niet ontbreken tijdens deze reis U kunt onder andere een bezoek brengen aan het beroemde San Marco plein en de Rialtobrug. Data: 28/4,23/6,8/9,29/9, 13/10 Inclusief: Vervoer per luxe tounngcar, 5 overnachtingen in Brenzone, 2 overnachtingen in Zuid Duits land en 7 keer ontbijt en diner Exclusief: Entreegelden en overige verzorging 8-daagse busreis Noorwegen en Denemarken 1 Beleef Noorwegen op zijn mooist! Reis mee met deze fantastische tour door de Fjordenwereld. Beleefde diepste Fjord ter wereld, de Sogneljord, met zijn 1250 meter diepte. Laat u verrassen door de prachtige natuur van Noorwegen, Deze reis combineert de hoofdsteden van Noorwegen en Denemarken met het betoverende fjordenlandschap van Noorwegen. Nu van €679,- voor €619,- p.p. Reisinfo: "Tijdens deze rondreis nemen we u mee naar de fjorden van Noorwegen. In een van de fjorden kunt u een prachtige boottocht maken. Ook brengen we een bezoek aan de Vöringfossen waterval. De mooie natuur wisselen we af met een bezoek aan de hoofdstad Oslo en de Hanzestad Bergen. Ten slotte reizen we door Denemarken en brengen een bezoek aan Kopenhagen. Boek op www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Data: 28/4,7/7,21/7,4/8,8/9 Inclusief: Vervoer per luxe touringcar, 7 overnachtingen in verschillende hotels en 7 keer ontbijt en diner Exclusief: Entreegelden en overige verzorging Vraagde nieuwe reisgids aai! Be! 0529 46 96 67 Nawübif wosstyn Effe Weg, Postbus 23, 7710AA Nieuwleusen, telefoon 0529 - 469667 - Exel. Resenreringskosten, tets- en annuleringsverzekering. Opstapplaatsen op aanvraag. De korting is geldig tot 25 februari 2006. Maakt onderdeel uit van: Cebo Specials en Betuwe Express.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51